todtevishal Max Albrecht vindt f 5000-regeling paardemiddel Medische zorg 5,- Onrust bij Spanjaarden zette domper op ingebruikneming Casa Arosa Buitenlandse werknemers zijn bij Hoogovens onmisbaar Grote staantribune op „Schoonenberg” biedt bezoekers straks ook beschutting I ■I voor 1 WOONCENTRUM BIEDT RUIMTE AAN 346 BUITENLANDSE WERKNEMERS •i PLAATSELIJK NIEUWS IJC V R IJ D A G 5 APRIL 1974 (Van een onzer verslaggevers) Vanzelfsprekend Omwe (Van een onzer verslaggevers) niv-r (Van een onzer verslaggevers) f26. mlle.J Schakels onrust duidelijk te merken. Een groot deel van de ochtendploeg in zal volgens hem de integratie van de buitenlandse werknemers nega tief beïnvloeden. De buitenlander zal niet meer gemotiveerd zijn zich iets van de Nederlandse taal eigen te maken en zich zodoende uitzicht te geven op een betere positie, dit wanneer hij na twee of drie jaar weer vertrekt. met de Spaanse werknemers te be antwoorden kregen. gemeenteraad van Velsen heeft immers donderdagavond met algemene stemmen tot de overkapping daarvan besloten, waar voor de gemeente een bedrag van 440.000 mee zal zijn gemoeid. Met algemene stemmen impliceert dus weinig of geen tegenstand van de zijde van de fracties, al wenste de heer De Boer (Prot.-Chr.) dan ook nog wel enkele kritische kant tekeningen bij dit voorstel te plaatsen. VELSEN De bezoekers van de voetbalwedstrijden van „Telstar” en andere sportieve evenementen in het sportpark „Schoonenberg” in Velsen, zullen hier nu binnen afzienbare tijd ook op de grote staantribune enige beschutting tegen ongunstige weersomstandigheden kunnen vinden. De Bewondering dit wooncenturm, is niet aan het werk gegaan, hetzelfde was het ge val met de middagploeg. Veel Spanjaarden gaven te kennen naar Beverwijk te willen voor de demon stratieve tocht. Commentaar werd door hen niet gegeven. Er was duidelijk sprake van een mi- neur-stemming, ook bij de Hoog- ovens-officials die nogal wat scher pe vragen over de moeilijkheden ciële ingebruikneming van het nieuwe wooncentrum voor Span jaarden Casa Arosa. De regering ALKMAAR-IJMOND. De vijf duizend gulden-regeling, een voor stel van de regering Den Uyl om het aantal buitenlandse werkne mers te beperken, noemte dr. Max Albrecht bedrijfsdirecteur van Hoogovens een paardemiddel. Hij zei dit gisterenmiddag bij de offi- ALKMAAR-IJMOND. De of ficiële ingebruikneming van het nieuwe wooncentrum Casa Arosa van Hoogovens in Alkmaar is don derdag overvleugeld door de tra gische gebeurtenissen rond de twee Spanjaarden die deze week zijn overleden en de daaruit gerezen on rust. Ook in Alkmaar was deze a Li J LÈ1 c van dat 'este ort dessin (dacron/ 'wit mini- Voorts besloot de gemeenteraad una niem het rapport 1973 van het verkeers- onderzoek in de IJmond door professor Volmuller te accepteren, omdat men on der meer van mening was dat de con clusies daaruit veel waardevol materiaal hebben opgeleverd. Vandaar dat het rap port uitstekend zal kunnn dienen als basis voor nieuwe onderzoekingen. Het moment waarop ir. W. van Some- ren, nu in zijn functie als voorzitter van de Stichting Hostel, het gebouwencom plex overdraagt aan Hoogovendirecteur dr. M. Albrecht, daarbij de hoop uitspre kend, dat hij zich als een goed huurder zal gedragen en dat het goed leven zal zijn in de „Casa Arosa”. Daarom hecht Hoogovens er veel waarde aan dat op het bedrijf deze integratie wel tot stand komt. De grote belemme ring is daarbij de taalbarrière. Juist op dit punt vormen de buitenlanders met een langer dienstverband voor nieuwko mers een brugfunctie naar de werksitu atie, aldus dr. Albrecht. Volgens dr. Albrecht hangt het functi oneren van de buitenlander in zijn ar beidssituatie en tevens voor zijn eigen welbevinden, voor een belangrijk deel samen met de mate waarin hij de Ne derlandse taal beheerst en hij zich in weet te leven in de Nederlandse maat schappij. Tegenover de regering heeft Hoogo vens al eens uiteengezet dat de productie gehele bedrijf inhoüden. Het direct ge volg zal zijn volgens dr. Albrecht dat voor een belangrijke groep Nederlanders de werkgelegenheid zal verminderen. De bedrijfswinst zal zich verkleinen, zodat ook de economische basis van de staal- productie wordt ondermij nd. Een en an der zal niet zonder gevolgen blijven voor de werkgelegenheid in de IJmond, aldus dr. Albrecht. En dit geschiedde dan ook, mede door dat de heer De Boer te kennen gaf dat zijn bezwaren niet voldoende waren om zich als tegenstander te melden. Aldus krijgt „Schoonenberg” een over dekte staantribune, waar geen hogere toegangsprijzen voor zullen worden ge heven. Alleen vreesde wethouder Ocke- foen dat deze voor het nieuwe seizoen nog niet gereed zal zijn. Een buitenaanblik van een deel van het gebouwencomplex van „Casa Arosa”, dat donderdag op sobere wijze officieel in gebruik werd genomen. De gebouwen zijn aan de rand van Alkmaar gesitu eerd en gerealiseerd, en geven huisves ting aan meer dan vijfhonderd Spaanse werknemers. De andere sprekers hielden hun beto gen korter. Aldus volstond de heer Van Kifsdonk (KVP) met de verklaring van hetzelfde oordeel te zijn als de heer De Boer; de heer K o t t e (VVD) gunde „Telstar” deze voorziening van harte, al hoopte bij dan ook dat hier geen ver hoogde toegangsprijzen het gevolg van zouden zijn en de heer Kruisman (CPN) vestigde er de aandacht op dat deze overkapping in het verkiezingspro gramma van zijn partij is opgenomen. Bovendien was hij van mening dat „Tel star” deze voorziening door de goede plaats op de ranglijst volkomen heeft verdiend. En de heer V e f z e 1 gaf daarop namens de PvdA te kennen dat met dit voorstel in feite een oude gelof te aan „Telstar” zal worden ingelost Ook de heer M e ij e r (PvdA) had van de vele schriftelijke bezwaren ken nisgenomen, waar hij stellig het nodige begrip voor wenste op te brengen. Aan de andere kant was het hem eveneens bekend dat de sportliefhebbers hier als het ware om nieuwe complexen staan te dringen, zodat zijn fractie meende met het voorstel te moeten instemmen, het voorstel te moeten instemmen. Zowel in de begin- als in de eindscha- kels van deze ketens zijn belangrijke aantallen buitenlanders werkzaam. In dien deze werknemers op die plaatsen zouden wegvallen zal dit een aanmerke lijke teruggang in de productie bij het Op het eerste gezicht leek dit hem namelijk' een goede en positieve zaak, hoewel hij zich toch even heeft afge vraagd of het college de urgentie van dit voorstel voldoende heeft afgewogen. Volgens de heer De Boer is er in Velsen ook nog altijd dringend behoefte aan een schoolbus, een goede huisvesting voor de b.l.o.-school en de aanleg van nieuwe wegen. In ieder geval stond het voor spreker vast dat op deze wijze opnieuw een meerjarenplan node wordt gemist. om de heer Neuteboom van zijn grote waardering te kunnen overtuigen. Hier kan nog aan worden toegevoegd dat deze raadsvergadering, behalve door enkele trouwe bezoekers, ook nog werd bij gewoond door een aantal leerlingen van het Vossiusgymnasium uit Amster dam. Deze visite is een onderdeel van de opleiding voor de gemeente-administra- tie. van de heer De Boer bestreden, de wethouder hield het liever op 44.000 per jaar, omdat ook de kantines onge twijfeld nog geld zullen opbrengen. In het vervolg van zijn betoog achtte de heer Ockeloen het ook gewenst even te wijzen op de aan de Stadsschouwburg ten koste gelegde miljoenen, omdat men van oordeel was dat een gemeente als Velsen een dergelijk theater nu eenmaal niet kan ontberen. En ditzelfde geldt in niet mindere mate voor het sportpark „Schoonenberg”. IJMUIDEN. Aan de donderdag- markt werd te IJmuiden aangevoerd: 1230 kg tong; 10 kisten tarbot en griet; 474 kisten kabeljauw; 2301 kisten kool- vis; 51 kisten schelvis; 39 kisten wijting; 138 kisten schol; 18 kisten schar; 5 kisten haring; 101 kisten varia. Prijzen in guldens: per 1 kg: grote tong 6,58-6,00; grootmiddel tong 9,43- 9,04; kleinmiddel tong 9,81-9,60; tong één 10,88-10,62; tong twee 10,10-9,78; tarbot 10,02-9,82. Per 40 kg: hammen met kop 76-55; leng 63-56; tarbot 354-252; griet 188-94; kabeljauw één 100-78; kabeljauw twee 106-73; kabeljauw drie 114-74; kabel jauw vier 88-74; kabeljauw 66-44; kool- vis één en twee 48-38; koolvis drie 44- 37; koolvis vier 41-34; schelvis één 72; schelvis twee 77; schelvis drie 87-67; wijting drie 82-65; schol één 53-49; schol twee 75-65; schol drie 124-74; schol vier 73-42; schar 76-30; haring drie 16; haai 67; bot 27-15; lever 24. De besommingen waren: IJM 36 ƒ11.400, ÏH 21 ƒ8.800, VD 6 4.700, VD 24 f 5.800, VD 25 f 1.500, VD 57 600, VD 89 f 8.400, WR 137 f 770, IJM 23 f 880, Spanvissers: UK 23 en UK 48 f 19.600, YE 25 en ZL 6 f 980. Ook de financiële zijde was volgens de heer De Boer in het betreffende raads stuk onvoldoende toegelicht. Hij had daarom zelf de kosten voor de gemeente berekend op 65.000 per jaar, voor welk bedrag in het voorstel echter geen enke le verplichting van „Telstar” tegenover de gemeente kan worden teruggevonden. Ook meende spreker te mogen betwij felen dat het bezoekersaantal door deze overkapping met acht percent zal toene men, omdat er in de ere-divisie de laatste vier jaar juist een terugloop daarvan valt waar te nemen. Zelfs bij gerenommeerde clubs als „Feyenoord” en „Ajax”. Daarom verzocht de heer De Boer het college tenslotte maatregelen te treffen om te voorkomen dat het tekort straks uit de algemene middelen moet worden bijgepast. Na hem sprak in het kort mistér Hauerslev uit Denemarken, plaatsver vangend directeur-generaal voor sociale zaken van de Commissie der Europese Gemeenschappen. Burgemeester drs. R. de Wit van Alkmaar hoopte tot slot op een goed contact tussen de bewoners van het woonoord en de burgerij van zijn gemeente. Het voorstel tot het onttrekken aan het verkeer van gedeelten van de Grote Hout- of Koningsweg en de Westerhort- weg in Velsen-Noord, ten behoeve van de aanleg van nieuwe sportcomplexen, bracht daarop ir. H e 1 1 e r (D’66) nog even in het geweer. Hij was er namelijk niet van overtuigd dat door het college alle belangen wel voldoende waren af gewogen, vooral die van de fietsers, waar het plan een omweg betekent. Hij meende dat een tunneltje hier aan veel bezwaren tegemoet zou komen. Ook wilde de wethouder van deze gelegenheid gaarne gebruik maken om even te getuigen van zijn grote bewon dering voor de houding van het bestuur en de trainer met zijn spelers van „Tel star”. Zij nemen immers al vele jaren genoegen met een accommodatie, welke in een hoogst ongunstige verhouding staat tot die van de meeste amateurver- enigingen in Velsen. „Wij doen aller minst aan Cruyffverering”, stelde de wethouder vast, „maar in ieder geval verdienen de Telstar-spelers toch een betere kleedgelegenheid”. Tenslotte meende wethouder Ockeloen voldoende reden te hebben om dé ge noemde acht percent niet buiten de realiteit te plaatsen. In feite komt „Tel star” toch uit in een regio, waar ook uit Alkmaar en Haarlem bezoekers kunnen worden geput. Vandaar dat hij de raad met klem verzocht het voorstel te ac cepteren. Hoogovens vindt de buitenlandse werknemers voor het bedrijf onmisbaar, hoewel maatregelen genomen zijn om het aantal laaggeschoolde werkplaatsen te beperken. Aangezien deze maatregelen in de verre toekomst effect zullen heb ben blijft de buitenlandse werknemer een graag geziene kracht. Ook doordat op de Nederlandse arbeidsmarkt nauwe lijks aanbod voor dit soort arbeidsplaat sen is. Tenslotte hield de raad zich nog bezig met enkele benoemingen, zonder dat hier hoofdelijke stemming voor werd vereist. Dit bezorgde de heer L. J. Berg man uit Rijswijk de aanstelling tot veri ficateur van de gemeentefinanciën. Hoofdleidsters van de kleuterscholen „De Bijenkorf”, „De Zandhaasjes”, „De Moerbergkleuterschool” en „De Spaarne- bergkleuterschool” werden respectieve lijk mejuffrouw J. Groen, mevrouw J. J. Lubach.Stadtman, mejuffrouw G. van Lamoen en mevrouw H. M. Dortmundt- IJff. Ook werd nog eervol ontslag ver leend aan de heer J. B. Neuteboom als directeur van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken. De burgemeester, drs. J. Reehorst was er hierbij van overtuigd dat het gemeentebestuur onge twijfeld de gelegenheid nog zal vinden Door dit alles was het antwoord van wethouder Ockeloen voornamelijk tot de heer De Boer gericht, waarbij door hem in de eerste plaats de urgentie van het voorstel dermate vanzelfspre kend werd genoemd dat hij niet had gemeend hier nog eeHs de aandacht op te moeten vestigen. Het sportpark „Schoonenberg” is immers al ongeveer 'een kwart eeuw oud, zodat dergelijke voorzieningen al lang dringend noodza kelijk zijn geworden. Bovendien meende de wethouder er met een zekere voldoe ning op te kunnen wijzen dat in Velsen de lijst voor urgente investeringen niet onbelangrijk is afgenomen. Ook werd door hem de berekening De maatschappelijke werkelijkheid is volgens dr. Albrecht uiterst gecompli ceerd. Enerzijds streeft het bedrijf naar goede huisvesting, hetgeen meestal een collectief karakter heeft; en anderzijds naar integratie dat door het collectief huisvesten niet gestimuleerd wordt. In plaats van drs. M. P. A. van Dam, staatssecretaris voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, die plotseling ver hinderd was, verscheen diens plaatsver vanger mr. F. J. Beunke. Deze haakte in op het regeringsbeleid ten aanzien van de huisvesting van buitenlandse arbei ders, zoals dat thans in behandeling is in de Tweede Kamer; alsmede op de nota huisvesting alleenstaanden, welke ten departemente in voorbereiding is. Daar bij memoreerde hij, dat dit woonoord het eerste is in Nederland, dat met geldelijke steun van het departement is tot stand gekomen. Huisvesting van bui tenlandse werknemers is in de eerste plaats een zaak van de werkgevers. Doch daaraan schort het nog wel eens. Wat Hoogovens echter doet kan ten voorbeeld gesteld worden aan alle werk gevers in het land zo was zijn oor deel. bij Hoogovens bestaat uit een keten van processen waarin de verschillende scha kels op elkaar aansluiten en dus sterk van eikaars productie afhankelijk zijn. Dit laatste verheugde wethouder O c k e I o e n uiteraard bijzonder, vooral omdat er volgens hem van een flinke omweg geen sprake zal zijn. Bovendien is het plan voor een tunneltje in deze omgeving technisch onuitvoerbaar. In ie der geval bleken deze tegenargumenten voldoende voor bet verkrijgen van het gewenst algemene fiat op dit voorstel. Voor veel bezoekers, onder wie verte genwoordigers van de pers, was gisteren ook een moeilijk punt de geïsoleerde ligging van het wooncentrum. Het is namelijk gebouwd aan de zuidelijke rand van Alkmaar, ver van het centrum van de stad. Bij het realiseren van het project heeft men volgens Hoogovens ook de voorkeur gegeven aan een cen trale ligging, maar voor een dergelijk omvangrijk complex als dit was in het centrum geen grond te vinden. Hoogo vens vindt echter niet dat de Spanjaar den te veel in een hoek gedreven zijn, vooral niet als in de toekomst dichtbij het wooncentrum huizen gebouwd wor den. Actiegroepen, bedrijfswerkers en vak- bondsvertegenwoordigers kunnen vrij met de Spanjaarden in Casa Arosa ko men praten. De buitenlandse werkne mers zijn vrij te ontvangen wie zij willen. Hoogovens vindt wel dat deze gasten zich niet moeten opdringen. Spe ciaal personeel houdt daarom een oogje in het zeil. Hoogovens heeft met deze realisering voor een wooncentrum gekozen omdat over het algemeen veel moeilijkheden ondervonden worden met het verkrijgen van kosthuizen. Er zijn er te weinig, bovendien zijn deze pensions dikwijls niet genoeg ingesteld op de Spaanse werknemers met hun eigen woon- en eetgewoonten, de onregelmatige diensten, hun manier van leven. De Spaanse werknemers zijn niet verplicht in het centrum te wonen. Velen geven echter de voorkeur aan een casa, ondanks dat vrienden en familie woonruimte aanbie den. Hoogovens wil Casa Arosa wel voor de buitenlanders gereserveerd houden, ook vanwege de specifieke geaardheid van de Spaanse werknemer. Casa Arosa, de vervanging van het logiesschip Arosa Sun dat dertien jaar dienst heeft gedaan, kon onderverdeeld worden in een verzorgingsgedeelte en de drie woonblokken. Deze laatste eenheden bevatten 78 grote flats die elk geschikt zijn voor zeven personen. Elke flat be vat een woonkamer, drie slaapkamers, een wasruimte, een douchecel, een toilet, een aantal bergkasten en twee balkons. Onder de woonlagen zijn enkele algeme ne ruimten opgenomen zoals: was- en droogruimte. fietsenstalling, knutsel- ruimten en verscheidenen dienstruimten. In het verzorgingsgedeelte zijn onder gebracht: een eetzaal met keuken, een recreatiezaal met twee televisiekamers, een filmzaal, een receptie, een spreekka mer voor huisarts en verpleegster, een ziekenkamer en een opvangkamer. Er zijn kamers voor tolken, die in het wooncentrum eveneens als contactper soon fungeren. Bij het verzorgingsge deelte is tevens een sportzaal gebouwd. Mettertijd zal nog een sportveld worden aangelegd. De bewoners van Casa Arosa kunnen allerlei punten met betrekking tot huis vesting, maaltijden, arbeidsvoorwaarden en ook individuele problemen ter sprake brengen in een gekozen contactcommis sie. Het complex, dat woonruimte ver schaft aan 546 Spanjaarden, heeft een bedrag van bijna veertien miljoen gul den gekost. Door de ingebruikneming is de huisvestingscapaciteit voor buiten landse werknemers van Hoogovens ge komen op ruim 1700 plaatsen. IJMUIDEN/ALKMAAR. „De vrees bij de Spaanse arbeiders ten aanzien van onvoldoende medische zorg aan hen besteed is gebleken ongegrond te zijn” aldus sprak dr. M. Albrecht donderdagmiddag bij de opening van het woonoord „Casa Arosa”. „Toch hebben mijn collega’s en ik besloten, dat alle nodige aandacht aan dit punt zal worden geschonken en dat waar nodig maatregelen dienen te worden getroffen”. Met de ze woorden wilde de heer Albrecht de genodigden het bewijs leveren, dat ofschoon Hoogovens in feite niets uit staande heeft gehad met de beide noodlottige ongevallen, het bedrijf zich terdege bezighoudt met de me dische begeleiding van de buitenland se werknemers. Ongeacht of dit in werktijd is of daarbuiten. j». ij 1 |i ij iiiii

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7