Medewerker van Nixon schuldig aan meineed Gaullisten steunen Chaban-Delmas tegen Koerden Aantjes (AR) ziet gevaren voor kabinet Den Uyl: geen Sissies veroordeling Usfa-bezetting REGERING WIL f25 MILJOEN MEEROPBRENGST Roolvink stapt uit politiek /paarbank Tnteritur tlawgue zo apart... Cv° Tekenwedstrijd Pompidou i Aanval Iraakse s luchtmacht wa/i nederland meteen gjowaspaarbewijs Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNKMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Aanklacht tegen scheepsbouwer Sobere herdenkingsdienst voor Pompidou Edo de Waart benoemd HET WEER Zonnig AGENDA pagina 7 Dekkers Kajuit E. H. C. O. b.v. GENEVE” BOEKT ENIG SUCCES 40 I V Plechtigheid Pas afsnijden BERENDSEN B.V. Deze krant bestaat uit 2 3 7 11 11 13 Sport Kastje kijken ZATERDAG 6 APRIL 1974 64e jaargang nummer 130 14, 15 7 Als u geen genoegen neemt met gewone meubelen Kunsthandel Jos. de Graaff Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 VLOERBROOD v. d. Vooren bakt ’t I umska parket uw geld groeit vanzelf, blijft direkt beschikbaar en geeft een rente tot 1 IJmuider Courant Erven wordt zwaarder belast :nts redactie) I (Van onze parlementsredactie) auteur (Van onze parlementsredactie) S- L tweeëndertig pagina’s, opgenomen „Erbij waarin 0% (Van onze correspondent) n 7 9 Kunst Radio I i- Verwachting van het KNMI tot zondagavond: Droog, zonnig, maar schraal weer. Matige tot krachtige noordooste lijke, wind. Maxima van ongeveer 16 graden, in het Waddengebied enkele graden lager. WASHINGTON (Reuter en UPI). Dwight Chapin die als gevolg van het Watergate-schandaal zijn betrekking in het Witte Huis voor het regelen van de afspraken van president Nixon verloor, is gisteren schuldig bevonden ten aan zien van twee klachten van meineed. Schoonmaken - Restaureren Vernissen van schilderijen Gierstraat 47 Telefoon 31 28 01 TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 per jaar beter van wordt. De staat zal overigens pas in 1976 van dit voordeel kunnen genieten. Voor dit jaar zal er in de schatkist van de tariefsverhogingen nauwelijks iets merkbaar zijn. Ook in 1975 zal de opbrengst nog niet optimaal zijn; de regering verwacht dan een meer opbrengst van ongeveer 25 miljoen gul den. ROTTERDAM (ANP). Edo de Waart, sinds 1973 chef-dirigent van het Rotter dams Philharmonisch Orkest, is met in gang van september 1975 benoemd tot „principal guest-conductor” (vaste diri gent) van het San Francisco Symphony Orchestre. Breek er eens even met uw vrouw uit Een saté, een borrel bij Marktplein 60, tel. 1 35 00 onze be- over Puin- en vuilafvoer per container Verkoopfiliaal Heemstede Heemsteedse Dreef 264 Telefoon 023-289408/09 vooruitbetaling - f 10,30 p. mnd., f 29,80 p. kwartaal (p. post f 34,—), p. jaar f 117,—, (p. post f 134,—). Losse nummers 45 et. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E'. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement bij 11 - DEN HAAG. „In een situatie waar in nood wet breekt is een (bedrijfs) b zetting te rei'itvaardigen. Maar in het algemeen ben ik er niet voor. Het is een vorm van eigen rechter spelen”. Dit zei premier Den Uyl gisteren naar aanlei ding van vragen over de bezetting van Usfa-Philips in Helmond. Hoewel de mi nister-president zich over deze zaak niet concreet wilde uitspreken. liet hij dóór schemeren dat hij de situatie in Hel mond niet veroordeelt. Premier Pierre Messmer heeft zich in een verklaring tot het dagelijks bestuur van de UDR uitgesproken voor één ge zamenlijke kandidaat voor de regerings meerderheid. Er zijn er nu twee Chaban-Delmas en oud-premier Edgar Faure, die nu voorzitter is van de natio nale vergadering. Messmer zei te hopen dat er niet nog een derde kandidaat bij zal komen. Overigens zijn er buiten de kandidaten van de regeringsmeerderheid nog vijf kandidaten voor de opvolging van presi dent Pompidou. BREDA. Volgens fractieleider Aan tjes van de ARP probeert de fractie van de PvdA in de Tweede Kamer op grond van de verkiezingswinst een te groot stempel op het kabinetsbeleid te druk ken. De heer Aantjes ziet in deze ont wikkeling een serieuze bedreiging voor het kabinet-Den Uyl. „Maar de regering heeft tijdens het debat van de afgelopen dagen over de loon- en belastingplannen blijk gegeven zich van het gevaar be wust te zijn”. De AR-fractieleider zei dit vanmorgen tijdens een ARJOS-vergade- ring in Breda. Ook in de houding van de PPR als regeringspartij signaleert de heer Aan tjes een gevaar. „De radicalen menen zich in toenemende mate een zeer af standelijke opstelling te kunnen permit teren ten opzichte van vitale onderdelen van het regeringsbeleid”, aldus de AR- fractievoorzitter. Hij zei nog twee ande re gevaren voor het kabinet te zien: de gespannen verhouding tussen de fractie van D’66 en „hun” volkshuisvestingmi- nister Gruijters, en de vorming van zogenoemde programcolleges in provin cies en gemeenten waar de Mhkse partij en een meerderheid hebben. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk nieuws 4. 5, Kerkdiensten Strips Economie (Van onze parlen^i DEN HAAG. De regering is van plan meer belasting te gaan heffen op erfenissen. Alleen het tarief voor bedra gen die van man op vrouw (of omge keerd) of van ouders op kinderen over gaan blijven hetzelfde. De verhoging geldt ook voor de zogenoemde „schen kingen”. Clarence Darrow: De eerste helft van ons leven worden wij gehinderd door onze ouders, de tweede helft door onze kinderen. PARIJS (AFP, UPI). De gaullisti sche partij, de UDR, heeft gisteravond besloten oud-premier Chaban-Delmas aan te wijzen als officiële kandidaat in de verkiezingen om het Franse presi dentschap. Deze verkiezingen worden, zo is gisteren bekendgemaakt, op 5 mei gehouden. Een eventuele tweede ronde volgt op 19 mei. Plaatwerkerij Spuiterij NI.L. Tectyleerstation EDIS’ONSTRAAT 4 Telef. 1 55 44 IJmuiden GENÈVE (Reuter). Op de Europese veiligheidsconferentie van Genève waar aan 35 landen deelnemen heeft men gisteravond voorlopige overeenstemming bereikt over de formulering van de sleu telkwestie betreffende de onschendbaar heid van grenzen. Het succes was moge lijk door belangrijke concessies van de kant van de Sovjet-Unie, zo deelden westerse kringen mee. De Sissies zijn twee zusjes, die zin gend rondtrekken. Op hun repertoire: de hoerenliederen van Bertold Brecht. Vooral bij de jongeren hebben ze veel succes, hoewel die soms vragen: wie is eigenlijk mijnheer Brecht. Ko van Leeuwen zocht de beide dames op om eens uitvoerig en luidruchtig met ze te babbelen. Verder in Erbij vele artikelen en reportages van allerlei aard plus na tuurlijk de vaste rubrieken. In tegenwoordigheid van ruim zestig groten der aarde onder wie president Nixon is kardinaal-aartsbisschop Francois Marty van Parijs vanmorgen voorgegaan in een herdenkingsdienst voor president Georges Pompidou in de Notre Dame. De plechtigheid was sober gehouden omdat volgens kardinaal Marty daarmee werd tegemoetgekomen aan de wens van de overleden president. Onder de aanwezigen waren behalve Nixon en de Franse waarnemende presi dent Alain Poher, president Podgorni van de Sovjet-Unie, premier Wilson van Engeland, premier Trudeau van Canada, bondskanselier Brandt van West-Duits- land, premier Tanaka van Japan, presi dent Leone van Italië, premier Caetano van Portugal, president Bourguiba van Tunesië, secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties, koning Bóude- wijn van België, koningin Juliana en premier Den Uyl. onafhan- blijkt slechts een loze voorgevel te zjjn. De energiecrisis heeft de ogen ge- Prestige- ais Concorde en De vlaggeschip on- Voigens deze enquête zal de presi dentskandidaat van het linkse blok overleden franse president Pompidou in de hal van het vliegveld Orly. Naast hem de Franse minister van Buitenlandse zaken Jobert. ZWOLLE. Op een bijeenkomst van de AR-partijieiding in Staphorst heeft oud-minister B. Roolvink gisteravond meegedeeld dat hij zich bij de volgende Kamerverkiezingen niet meer verkies baar zal stellen. Hij wil het politieke terrein op 62-jarige leeftijd verlaten om zich aan zijn vrouw en aan zijn gezin te wijden. „Laten jongeren het nu maar eens doen”, aldus Roolvink, die nadruk kelijk verklaarde dat aan zijn besluit geen politieke overwegingen ten grond slag liggen. Het is een zuiver persoonlijke beslissing. schenkingen van niet-familierelaties: van 36-54 percent naar 43,264,8 per cent- De ministerraad zal binnenkort de ver anderingen in de vorm van een wetsont werp aan het parlement voorstellen. De verhoging zou al op 1 juli van dit jaar moeten ingaan. Verwacht wordt dat de schatkist er ongeveer 40 miljoen gulden De doorbraak, vlak voor de verdaging van de conferentie voor een paasreces, heeft de sombere stemming naar aanlei ding van het feit dat in een half jaar arbeid weinig tastbaars werd bereikt, enigszins verdreven. De concessies van de Russen bestaan hierin dat zij zijn akkoord gegaan met een westerse tekst dat grenzen op vreed zame wijze door overeenstemming ge wijzigd mogen worden. Volgens westerse kringen komt de conferentie in een kritiek stadium bij de hervatting op 22 april. en televisie Francois Mitterrand, secretaris-generaal van de socialistische partij, in de eerste kiesronde op 5 mei als eerste eindigen en in de tweede ronde definitief de overwinning in de wacht slepen. Als geërfd of verkregen wordt van broers of zusters zal het tarief gaan variëren tussen .de 21,6 en 43,2 percent, afhankelijk van de grootte van het be drag, (is nu 18-36 percent). Bij erfenis sen en schenkingen van kinderen van broers of zusters gaat het tarief omhoog van 27-45 pet naar 32,4-54 percent. Het meest belast worden de erfenissen en van zaken Frankrijk schreven. Fransen zyn kennemerlaan 38 IJmuiden, tel 13781 Algemeen wordt verwacht dat de mi nister van Financiën, Valery Giscard d'Estaing, vandaag zijn kandidatuur be kend zal maken. Zijn onafhankelijke republikeinen maken deel uit van de regeringscoalitie Er gaan geruchten dat hij en Faure zullen proberen samen Chaban-Delmas de pas af te snijden. Politici zouden het ongeveer van hetzelf de deel van het kiezerskorps moeten heb ben. Het dagblad l’Aurore in Parijs publi ceerde vandaag het resultaat van een enquête over de presidentsopvolging. die drie dagen voor het overlijden van pre sident Pompidou werd gehouden. de het de France zijn fias- zeker, bang ook. co’s geworden. beschikking gesteld zoals o.a. vlieg reizen naar India, New York, Spanje. Joegoslavië, vakanties in Nice, Italië en dan veel andere zaken zoals radio’s, fototoestellen enz. In deze krant vindt u de voorwaarden voor deelname, ge koppeld aan een verhaal, geschreven door de bekende acteur en Peter Ustinov. Jury heeft gisteren de en In de enquête waren verschillende combinaties van kandidaten die het te gen elkaar zouden opnemen uitgedacht. De Unicef heeft een grote kinder - tekenwedstrend georganiseerd. In stellingen en bedryven uit de hele wereld hebben kostbare prijzen ter Vandaag is er een officiële her denkingsdienst voor Georges Pompidou in de Notre Dame. Als die plechtigheid achter de rug is gaat de verkie- zingsstorm losbar sten. Frankrijk staat op een keer punt. De Neder landse journalist Lucas Kleyn, die De image van de al sinds mensen- Franse heugenis in Parijs kelijkheid woont, heeft spe ciaal voor bladen een schouwing de huidige stand opend. in objecten ge- Deze klachten betroffen verklaringen die hij onder ede tegenover een „grand jury” had afgelegd over zijn betrekkin gen met de politieke saboteur Donald Segretti. De jury van het federale hof in Washington achtte hém niet schuldig aan een derde klacht wegens meineed. Een vierde geval had de rechter eerder al uit de tenlastelegging geschrapt. De 32-jarige Chapin is de eerste be langrijke medewerker van het Witte Huis die door een jury schuldig is be vonden aan beschuldigingen die verband houden met het Watergate-schandaal. De jury bestaande uit zeven man nen en vijf vrouwen had tien en een half uur nodig om tot haar conclusie te komen. Een Grand „American Shipbuilding Company” haar directeur, George Steinbrenner, in staat van beschuldiging gesteld wegens illegale bijdragen aan de verkiezings campagne van president Nixon en de campagnes van Congresleden in 1972, en wegens belemmering van de rechtsple ging. Steinbrenner, tevens eigenaar van de Newyorkse baseball-club „Yankees” is door de speciale Watergate-aanklager Leon Jaworski beschuldigd van illegale campagnebij dragen voor de president, voor de democratische senator van Ha waii Daniel Inouye (tevens lid van de commissie-Ervin die het Watergateschan- daal onderzoekt) en voor andere kandi daten voor Senaat en Huis van Afge vaardigden. Steinbrenner zou ook, om de illegale aard van de bijdragen te verhullen, speciale uitkeringen hebben gegeven aan zijn medewerkers die het geld dan in de verkiezingskassen moesten storten. Tegen de scheepsbouwonderneming zijn twee aanklachten ingediend, een wegens samenzwering en een wegens il legale verkiezingsbij dragen. Het bedrijf kan op deze puuten tot maximaal 15.000 dollar boete worden veroordeeld. Steinbrenner kan, als hij op alle punten van de aanklacht schuldig wordt bevonden, maximaal 55 jaar ge vangenis en 110.000 dollar boete krijgen. BAGDAD (DPA). De Iraakse lucht macht is in actie gekomen tegen de Koerdische vrijheidsstrijders in de ber gen van Noord-Irak. De vrijheidszender van de Koerden heeft een boodschap van leider Barzani verspreid waarin hij zegt dat op alle plaatsen waar zich Koerden bevinden schuilkelders of tenminste dekkingsgaten moeten worden gemaakt. Het Koeweitse blad „Al-Watan” .meld de gisteren te hebben vernomen dat Barzani’s strijdkrachten nu over een eigen luchtmacht beschikken met 26 vliegtuigen. De piloten zouden in de Verenigde Staten en Iran zijn opgeleid. .,In het algemeen ben ik tegen bezet tingen omdat diegenen met de grootste mond, die het hardst schreeuwen, hun zin krijgen. Het gaat de laatste tijd met een te groot gemak en het gebeurt te vaak. De bezetting van Enka-Breda was een schoolvoorbeeld van een bezetting die gerechtvaardigd was”. De premier zei goede hoop te hebben dat het conflict tussen Philips en het Usfa-personeel tot een goed einde zal komen.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1