Affiche van Economisch beleid Advies vakantiespreiding over Usfa Brandt veroordeeld Lubbers: Borssele voldoende beveiligd Werkloosheid is weer Akzo-Spanje maakt ontslag ongedaan Voorstel tot wijziging van woonruimtewet Handelsreizigers willen 120 km als maximum Philips: Minder winst voor Bond eiste grotere veiligheid voor de pompbedienden Een depositobrief van Rabobank wordt uitbetaald aan toonder. hoger personeel groter geworden bond 15 Rapport 5 instituten VOORSTEL GAAT ALLEEN OVER VOLGEND JAAR Alleen voor „probleemgebieden” Actie in voorbereiding 14 ECONOMIE DINSDAG 9 APRIL 1974 t rant Per f1.000,- storting en ontvangt u bij opvraging dus f 1.022,50 f 1.055,00 f 1.097,50 f 1.150,00 5 lad zo noemen zich voortaan Raif feisenbanken en Boerenleenbanken wordt aan rente vergoed f 22,50 f 32,50 f 42,50 f 52,50 dat is een rente per jaar van 4%% 5%% 6%% 7%% DEN HAAG (ANP) Het bestuur van De stichting van de arbeid heeft, evenals in vorige jaren, advies aan de minister van sociale zaken uitge bracht over de vakantiespreiding. Dit advies heeft nu alleen betrekking op 1975. Voorheen werd steeds een rouleringssysteem gebruikt dat voor enige jaren gold. Een aantrekkelijke spaarvorm waarbij het niet meer nodig is om geld voor langere tijd vast te zetten om aan een hoge rente te komen. Daarbij komt nog dat het tegoed tussentijds opvraagbaar blijft. Depositobrieven zijn er in bedragen van f 1.000,- en f 5.000,-. De volle looptijd is twee jaar, waarbij uw rente elk half jaar stijgt. Zo levert een depositobrief van f 1.000,- u na twee jaar f 1.150,- op. Bekijk onderstaande tabel maar eens: na 6 maanden na 12 maanden na 18 maanden na 24 maanden (op basis van samengestelde interest 7%%). Uw Rabobank kan u haarfijn alles vertellen over de voordelen van deze veilige spaarmethode. L - a NI I s M iat H I N thuit van Ak'zo ver- ADVERTENTIE (Van onze correspondent) van 1 twee man aanwezig bij de v« lek De handelsreizigers vereniging zegt dat de maximumsnelheid op tweebaanswe- gen en gewone autowegen wel op res pectievelijk 80 en 100 km per uur kan blijven. Maar men voegt hieraan toe dat een gedifferentieerd beleid ook hier ge wenst zou zijn. Wil een gemeentebestuur die grenzen lager stellen dan is het daar vrij in. Voor woningen met huur- of koopprij zen beneden de gestelde grenzen is het gemeentebestuur vrij de eis van econo mische gebondenheid te hanteren. De boekhouder van Burger’s dieren en safaripark in Arnhem is blij. Een daar broedende emu-haan kon zijn werk wegens heit grote aantal gelegde eieren niet meer aan, waarop de boekhouder één der eieren in een niet gebruikte couveuse voor chimpansees, d:-> in het administratielokaal staat, legde. En ja, dezer dagen snavelde zich een emu-kind naar buiten. Rabobank Q De Kroon kan gemeenten aanwijzen waarin de Woonruimtewet geheel, ge deeltelijk of voor bepaalde categorieën van woningen niet meer zal gelden. Een dergelijke aanwijzing door de Kroon zal slechts worden overwogen indien de ge meenteraad daarom zou vragen. De mogelijkheid om de Woonruimte- wet ten dele of voor bepaalde categorie ën van woningen opnieuw van kracht te laten worden, is beperkt tot gemeenten met nijpende woonproblemen. Hierbij valt te denken aan de herhuisvesting van bewoners van stadswijken die ver nieuwd of verbeterd moeten worden en aan de huisvesting van anderen die om geldelijke of maatschappelijke redenen niet of moeilijk in hun huisvesting kun nen voorzien. Behalve de genoemde wijzigingen wil de staatssecretaris de vereiste van een woonvergunning volgens de Woonruim tewet afschaffen voor het betrekken van De vijf instituten zijn het er niet over eens wat de regering te doen staat. Drie vinden dat de regering met kracht haar stabiliteitspolitiek moet proberen uit te voeren. De twee andere adviseren een revaluatie van de mark, vooral vanwege de hoge exportoverschotten. Zij zijn het er niet mee eens dat de regering de nadruk legt op het tegengaan van werk loosheid. Het Akzo-bestuur toetst het beleid van de plaatselijke directies aan de algemene beleidsgrondslagen die zijn gebaseerd op „goed staatsburgerschap en verantwoord personeelsbeleid”. heden te zien voor gemeentelijke mede werking aan de stichting van een zoge naamd eros-centrum. Verleden jaar nam de raad een motie aan, waarin B. en W. werden uitgenodigd zich te buigen over de problëmatiek betreffende een derge lijk centrum. Verder is voorgesteld dat de gemeente desgevraagd een woonvergunning moet verstrekken aan de eigenaar van een woning die niet eerder bewoond is ge weest of die het laatst door de vorige eigenaar werd bewoond. In deze geval len zal het echter niet van belang zijn of de aanvrager economisch is gebonden aan de gemeente waarin de te betrekken woning ligt. De economische politiek van de rege ring zou een totaal verkeerde ontwikke ling beleven. Daarin kan dit jaar geen ingrijpende verandering meer worden gebracht. Dat ligt volgens de rapporteurs niet alleen aan de problemen met olie en andere grondstoffen, maar o.a. ook aan het loonbeleid van de regering. Het is, zoals indertijd gemeld, de werkne- DEN HAAG (ANP). Staatssecreta ris Schaefer heeft de Tweede Kamer gisteren in een wetsontwerp voorgesteld de Woonruimtewet 1947 te wijzigen. De voorgestelde wijzigingen komen aller eerst op het volgende neer: staking bij La weer aan het Zij zijn evenals veel van hun collega’s geschokt door de moord op een pompbe diende in Zwolle, eind maart, die pas vier uur na het gebeurde werd ontdekt. Het benzinestation in Nulde ligt ver van de bewoonde wereld en bovendien is er de laatste en gevaar lijkste uren van de avond maar één man op post. De Industriebond NVV heeft cijfers verzameld over de stijging van het aan tal overvallen op pompstations: 5 in 1968, 9 in 1969, 7 in 1970, 12 in 1971, 29 in 1972 en 33 in 1973. De bond vindt, dat de werkgeversorganisatie Bovag veel te weinig doet om de veiligheid van het personeel te bevorderen. Vorig jaar bij het begin van de olie crisis deed de vereniging nog een beroep op de ongeveer 40.000 vertegenwoordi gers en handelsreizigers om zich aan een vrijwillige snelheidslimiet van 100 km per uur te houden. Nu wenst men herzie ning van deze limiet, onder meer omdat de verkeerscommissie van de vereniging vindt dat op lange trajecten bij snelhe den van 100 km per uur en lager de concentratie van de bestuurder ver mindert. Volgens een woordvoerder neemt men actiever deel aan het ver keer op autosnelwegen wanneer men sneller rijdt. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Het voorschrift dat is verbonden aan de vergunning voor de kernnergiecentrale bij Borssele biedt volgens minister Lubbers van economi sche zaken voldoende mogelijkheden om de vereiste voorzieningen e. ratrege- fen te treffen voor de beveili/,.ng tegen sabotage en diefstal. Minister Lubbers heeft dat geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Terlouw van D’66. minstens pomp. In een commentaar zegt de Bovag geadviseerd te hebben de stations des avonds na acht uur te sluiten. Verder merkt de Bovag ook op geschokt te zijn door de moord op de pompbediende en zeer verontrust door de passiviteit, die omwonenden en voorbijgangers toen aan de dag hebben gelegd. Dat was dan ook reden voor deze werkgeversorganisatie om de zaak wederom aan de orde te stellen en in een persbericht de mede werking van een ieder in te roepen de politie te alarmeren ingeval er iets bij een benzinestation mocht gebeuren. Op die manier zouden de risico’s van een overval minder groot zijn. Verder herinnert de Bovag eraan, dat zij dit punt de afgelopen jaren steeds aan de orde heeft gesteld, waarbij zij erop gewezen heeft, dat de beste beveili ging een kluis is, waar het geld wel in maar niet uit kan. Als een pompbedien de moeilijkheden zou krijgen heeft hij alleen maar wisselgeld voorhanden. Tenslotte wijst de Bovag erop, dat vele stations afgelegen liggen en vraagt zij zich af wie met een alarmsysteem tijdig kan worden bereikt. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. De Westduitse regering heeft een slecht rapport gekregen van vijf toonaangevende economische insti tuten, die periodiek de economische situ atie beoordelen. Het land is, naar het oordeel van de onafhankelijke deskundi gen, verder dan ooit verwijderd van stabiele prijzen. De kans op een veran dering in de tendens zou de afgelopen maanden slechter zijn geworden. De minister laat ook weten, dat het hele probïeem van de beveiliging van nucleaire installaties en het vervoer van nucleaire materialen op dit moment wordt bestudeerd door een werkgroep, die in november van het vorig jaar werd gevormd door de Interdepartementale Commissie voor de Kernenergie. In de werkgroep zitten specialisten van alle departementen, die bij de materie be trokken zijn. tot dusverre gehanteerde systeem van roulering van vakantieperiode is losgela ten. De basis van het huidige advies van het bestuur van de stichting is de be reidheid van de minister van onderwijs en wetenschappen zijnerzijds een posi tieve bijdrage te leveren om tot een betere vakantiespreiding te komen. De minister wil voor 1975 met betrekking tot de zomervakanties voor de kleuter en lagere onderwijsscholen het land in drie regio’s indelen en de aanvangsda tum van de schoolvakanties in deze drie gebieden ieder een week laten verschil len. Het vorige jaar is een enquête in het bouwbedrijf aangekondigd over de mo gelijkheid van spreiding van de vakan ties in deze bedrijfstak. Voor 1975 zal in ieder geval nog het systeem van collec tieve bedrijfssluiting tijdens de vakanties bij de bouw- en nevenbedrijven gehand haafd blijven. In overleg met partijen in het bouw bedrijf zijn de bouwvakanties voor 1975 zo vastgesteld dat in alle drie de gebie den de twee verplichte vakantieweken in de periode van de schoolvakantie vallen. Zelfs is dit het geval met de krachtens de cao mogelijke facultatieve (derde) vakantieweek onmiddellijk voor afgaande aan, of direct volgende op de verplichte bouwvakantie. Het bestuur van de stichting beveelt partijen in het bouwbedrijf aan om vooral binnen het kader van de collec tieve arbeidsovereenkomst zoveel moge lijk te streven naar spreiding van de vakantie. Twee eisen dié centraal zullen staan bij de landelijke actie van de Industrie bond NVV zijn: een alarmsysteem voor alle benzinestations en in de avonduren HELMOND (ANP). Vandaag ver spreidt de Industriebond-NKV in Neder land 180.000 affiches met een tekening van Opland over de bezetting van de Helmondse USFA-vestiging. De tekening stelt een soort circusmammoet voor, die met een van zijn poten een USFA- meisje onderdrukt. Gisteren zijn bij de Helmondse notaris G. de Bie de 434 handtekeningen en antecedenten gedeponeerd van mensen die op verzoek van het NKV te kennen hebben gegeven bij een eventuele Phi- lipsvestiging in Helmond te willen wer ken. Bovendien wijst de commissie er op dat van de 14.000 hogere beambten van Philips er enkele duizenden zijn die in 1973 een inkomen hadden beneden de 14.000 gulden. „Dit betekent dat deze mensen mee gaan nivelleren ondanks het feit dat dit ook in de gedachte van de industriebonden niet voor hen zou mogen gelden”, aldus het persbericht. Het bestuur is, voor die bedrijven die .tot vakantiesiuiting besluiten, tot het volgende spreidingsschema gekomen: van zaterdag 21 juni 1975 tot zaterdag 2 augustus 1975: regio A: Noord- en Zuid- Hoiland. Van zaterdag 28 juni tot zater dag 9 augustus: regio B: Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Van zater dag 5 juli tot zaterdag 16 augustus: regio C: Groningen, Friesland, Drenthe, Over ijssel, Gelderland. Utrecht en de zuide lijke IJsselmeerpolders. Van zaterdag 12 juli tot zaterdag 26 juli: bouw en neven bedrijven. Aldus een mededeling van Akzo-Ne- derland. Dit naar aanleiding van een besluit van kaderleden van de Industrie- bond-NVV om Akzo een ultimatum te stellen in verband met de affaire in Spanje. De industriebond zou acties gaan voeren in de Nederlandse Akzo-bedrij- ven als de raad van bestuur van Akzo niet voor 11 april initiatieven zou heb ben genomen om de negen werknemers in Spanje, die na een Seda waren ontslagen, werk te laten gaan. De raad van bestuur klaarde gisteren, dat „het gestalte geven aan de algemene beleidsbeginselen van Akzo behoort tot de verantwoordelijk heid van de plaatselijke leiding”. Dit geldt aldus Akzo, in het bijzonder voor het sociale beleid, waarvan de verwezen lijking in hoge mate afhankelijk is nationale wetgeving, gebruiken en op vattingen van werkgevers en werkne mers”. 0 Een huurwoning met een kale huur prijs boven 300 gulden per maand; Een koopwoning met een koopsom (zonder bijkomende kosten) boven 100.000 gulden, alsmede in alle gevallen van inwoning. DEN HAAG (ANP). De voor hel seizoen gecorrigeerde arbeidsreserve, ge registreerd bij de arbeidsbureaus, is in maart met 7.300 gestegen tot 128.300, aldus gisteren door het ministerie van sociale zaken gepubliceerde cijfers. Over de niet voor seizoen gecorrigeer de werkloosheid deelt het ministerie me de, dat eind maart 108.670 mannen en 24.120 vrouwen werkloos waren. Dit be tekent bij de mannen een daling met 10.720 en bij de vrouwen een daling met 1.270 ten opzichte van de vorige maand. De werkloosheid van mannen en vrou wen tezamen kwamen daarmee op 132.790, d.w.z. 11.990 minder dan eind februari 1974. Het aantal mannen en vrouwen te werkgesteld op aanvullende werken steeg met 80 tot 2.710. Het aantal perso nen op sociale werkvoorzieningsobjecten, voorzover zij voor bemiddeling naar het vrije bedrijf in aanmerking komen, nam met ruim 100 tot 4.980. De geregistreerde arbeidsreserve voor mannen en vrouwen werd aldus 140.480, wat een vermindering met 11.810, d.w.z. 8 percent, betekent ten opzichte van de EINDHOVEN (ANP). Philips over weegt om van de winstuitkering aan het hoger personeel in mei van dit jaar één miljoen gulden in te houden. Deze even tuele maatregel vloeit voort uit het „Haags akkoord” van vorig jaar, waarbij de industriebonden zich hebben kunnen verenigingen met een inhouding bjj het hoger personeel van één miljoen gulden in verband met de eisen ten aanzien van een verdere nivellering van de inko mens. Het bestuur van de Stichting van de arbeid herinnert er aan dat het reeds het vorige jaar heeft aangekondigd dat de Coördinatiecommissie vakantiesprei ding bedrijfsleven en onderwijs de mo gelijkheid onderzocht om met hand having van de schoolvankantieperiode van zes weken het spreidingstijdvak op acht weken te stellen. De coördina tiecommissie heeft vorige week haar in- terimadvies over dit onderzoek uitge bracht. Aangezien dit interimadvies zich be perkt tot 1975 heeft ook het bestuur van de stichting gemeend zijn advies over de vakantiespreiding tot 1975 te moeten be perken. Dat brengt met zich mee dat het UTRECHT (ANP). De Industrie bond NVV bereidt een actie voor om de eigenaars van benzinestations ertoe te brengen, maatregelen te treffen ter be veiliging van de pompbedienden. Het initiatief komt van vijf leden van de bond, werknemers van het Esso-station in Nulde aan de rijksweg tussen Nijkerk en Harderwijk. UTRECHT (ANP). De directie van La Seda de Barcelona, een Akzo-vesti- ging, heeft gisteren besloten om het ontslag van negen werknemers in te trekken. Dit zal gebeuren binnen de door de arbeidsrechter gestelde termijn. De arbeidsrechter die het ontslag eerder ongegrond had verklaard, heeft de direc tie van La Seda vrijdag laten weten dat de negen werknemers zich hebben aan gemeld voor handhaving van het dienst verband. mers in de openbare dienst gelukt voor dit jaar loonsverhoging van meer dan 11 percent af te dwingen. Dit heeft later als voorbeeld gediend bij andere loon- onderahndelingen. De instituten voorspellen dat de prij zen in de Bondsrepubliek dit jaar 8,5 percent zullen stijgen. Het aantal werk lozen, dat nog zal toenemen, komt volgens hun schatting op ongeveer 450.000 dat is 2 percent. De economi sche groei zal bij 2,5 percent liggen. Bij een eventuele opleving van de conjunc tuur zouden werkgelegenheid en groei van de produktie er wilswaar gunstiger af komen, maar zou het doel van prijs stabiliteit nog verder weg komen te liggen, aldus het rapport. 6 Burgemeester Thomassen van Rot terdam schrijft in een pre-advies aan de gemeenteraad vooralsnog geen mogelijk- De heer Lubbers zet uiteen, dat het voorschrift, dat aan de vergunning voor de Borsselse centrale is verbonden in houdt, dat de NV Provinciale Zeeuwse Eenergie Maatschappij maatregelen moet treffen, waardoor het onmogelijk' wordt dat onbevoegden de processen in de centrale beïnvloeden. Verder moet de PZEM voldoen aan nadere eisen van de beveiligingsambtenaar van het ministerie van economische zaken. ROTTERDAM. De Nederlandse Handelsreizigers en Handelsagenten Ver eniging (NHVV) is van mening dat de maximumsnelheid op autosnelwegen op 120 km per uur dient te worden ge bracht. De vereniging, die reeds honderd jaar bestaat, heeft dit gisteren bekendge maakt. In 1973 heeft Philips deze overeen komst echter niet kunnen effectueren in verband met eerder gemaakte afspraken met het hoger personeel. De regionale afdeling van de Unie BLHP heeft tegen deze door Philips voorgenomen vorm van nivellering grote bezwaren aangete kend. In een gisteren uitgegeven persbe richt wordt gewezen op het rapport- Visser, waaruit volgens de unie duidelijk blijkt dat er bepaald geen overcompen satie heeft plaatsgevonden aan werkne mers met een salaris boven 28.000 gul den. Volgens de Unie betekent effectuering van de maatregel van Philips een verla ging van de winstuitkering met gemid deld 70 gulden per pesoon, waardoor de procentuele uitkering 5,82 in plaats van 6 pet zal bedragen. De commissie hoger personeel van Philips van de Unie BLHP is van men- ning dat de uitvoering van deze plannen tot verzet van het hoger personeel zal leiden. vorige maand. Deze vermindering in de maand maart is relatief gering in verge lijking met voorgaande jaren. In maart 1973 daalde de geregistreerde arbeidsre serve met 13.800 (10 percent) en in maart 1972 met 17.400 (13 percent). De geregistreerde vraag naar personeel (voor seizoen gecorrigeerd) steeg met 800 tot 68.000. Ten opzichte van februari 1974 daalde de geregistreerde arbeidsreserve - van mannen met ca. 10.500 (niet voor seizoen gecorrigeerd). Deze daling had voor een aanmerkelijk deel (-5.700) betrekking op de bouwvakarbeiders en voorts op me taalbewerkers (-1200), landarbeiders (-700) en losse arbeiders (-700). De daling van de arbeidsreserve van bouwvakar beiders, losse arbeiders, chauffeurs (-500) en landbouwers was geringer dan met het seizoenpatroon overeenkomt. Voor wat betreft de bouwvakarbeiders geldt dit vooral voor de noordelijke en oostelijke provincies, Noord-Holland en Zeeland. Sinds januari is het aantal werkloze ex-pendelaars (voornamelijk bouwvakarbeiders) met 1.800 gedaald tot ruim 6.200 in de verslagmaand. 9 Voor gemeenten waar de Woon- ruimtewet niet meer geldt kan de Kroon, op een gemotiveerd verzoek van de gemeenteraad die wet geheel of ge deeltelijk, dan wel voor bepaalde cate gorieën van woningen, weer van toepas sing verklaren, al dan niet voor een bepaalde termijn. f

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15