natuurgebieden Opnieuw branden Eerste kwartaal opnieuw gunstig a Brief met valse Politieman als Gastarbeiders niet smokkelaar en via machtigingswet 11 dief ontmaskerd Ontslagen op versneld land uit Dennendal Netto winst op benzine was l-l’/a cent Paasdrukte nog on voorspelbaar Amerika kreeg stromen olie IPS Chili beperkt handtekening Wilson verbrand reisvrijheid in nijman e een t ebbe eller. heer- erkop tiet erst echt ft is. Geen slaven meer Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 4N item Brandbommen verwoes- ten 7 winkels in Ulster Ondanks embargo D'66 Amsterdam doet wel mee aan komende HET WEER Droog en zonnig AGENDA pagina 4 ijn Telefoonbeantwoorders verkiezingen Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s DINSDAG 9 APRIL 1974 64e jaargang nummer 132 2 3 Perspex lichtbakken en NEON REKLAMES Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 Kunsthandel Jos. de Graaff Gierstraat 47 - Telefoon 31 28 01 voor de moderne man DRY WAY hairspray voor mannen Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, 9, 11 Kastje kijken11 Radio en televisie13 Strips13 Economie15 Beurs17 Sport19, 21 IJmulder Courant Goethe: der Mije, H. P. Stuurman Abonnement -bij vooruitbetaling - f 10,30 p. mnd., f 29,80 p. kwartaal (p. post f 34,—), p. jaar f 117,—, (p. post f 134,—). Losse nummers 45 et. INST ESTEL BIJNA VERDUBBELD (Zie ook pag. 3). (Zie ook pag. 2) EIGEN ONTWERPSTUDIO Weersverwachting van het KNMI tot woensdagavond: 3 De paasdagen vallen dit jaar vroe ger dan vorig jaar. De weersomstan digheden zijn tot nu toe goed ge weest. De bollenvelden zullen gedeel telijk in bloei staan, evenals de Keu kenhof: twee trekpleisters voor bin nen- en buitenlandse toeristen. Er is evenwel een aantal knelpun ten, dat bij grote drukte filevorming en vertraging kan veroorzaken. In dien er files ontstaan tijdens het paasweekeinde zullen deze via dc ra- dionieuwsdienst van het ANP aan de weggebruikers worden meegedeeld. delegatie van het Zaanse bedrijfsleven gisteren heeft gekregen tjjdens een ge sprek met minister Boersma van Sociale Zaken. De reisbureaus en de vervoersonderne mingen, die internationale verbindingen onderhouden, zullen de autoriteiten in kennis moeten stellen van de namen van hun passagiers, hun verblijfplaats in Chili en het telefoonnummer waarop ze te bereiken moeten zijn. Deze instructies zijn vervat in een communiqué dat is ondertekend door de minister van De fensie van Chili, vice-admiraal Patricio Carvajal. Met nadruk wordt gesteld dat de maatschappijen en reisbureaus die zich niet aan deze regels houden kunnen worden gesloten. voor aldus is mag ilterbra akende groen. B70/80. 13.95 ssende >fset in rose of quoise. je. 6.50 KOOP vanaf 465.— HUUR vanaf 20.p. m. NATEBO-AMSTELVEEN. Tel. 020-456456 Vraagt inlichtingen Elektrotechniek en Lichtreklame Telefoon 31 93 09 Houtmarkt 21 irmode. et klein i/beige Imotief. 40.21.- De heer H. C. M. Kapteyn, secretaris van de Zaanse Kamer van Koophandel, merkt o.m. op dat de vrees bestaat dat buitenlandse werknemers, die met vijf duizend gulden vertrekken zich daarna bijv, in Duitsland zouden gaan vestigen. De delegatie heeft de indruk gekregen, dat mochten er op korte termijn toch, zonder gebruikmaking van de Machti gingswet, maatregelen nodig worden ge acht, daarvoor andere wettelijke maat regelen zullen worden gehanteerd. De brand is ontstaan door brandbom men die in de loop van gisteren in de winkels waren geplaatst. Het betere resultaat van de oliemaat schappijen is veroorzaakt door de ont- keling van de marktsituatie. De eerste helft van 1973 was er een toenemende schaarste, vooral ten aanzien van benzine en gasolie. Daardoor zijn de prijzen op Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van Droog en zonnig weer, maar in het noorden van het land ook en kele mistvelden. Meest zwakke wind. Minimumtemperaturen van 5 tot 1 graad. Maxima morgen ongeveer 19 graden, maar in het Waddengebied omstreeks 13 gra den. VENLO (ANP). Nadat onlangs een 49-jarige Duitse politieman uit Wesel in een supermarkt in Venlo was betrap.t bij diefstal van een doos sigaretten ter waarde van ruim tweehonderdzestig gul den, is de man die al geruime tijd van diefstal van diverse goederen werd verdacht na een uitgebreid onderzoek door de Duitse douane-opsporingsdienst in Dusseldorf in samenwerking met de Venlose gemeentepolitie ontmaskerd als dief en smokkelaar. DEN HAAG. De winst die de olie maatschappijen over 1973 op de Neder landse markt hebben gemaakt ligt op 1 a 1,5 cent per liter na belasting. In 1972 was er sprake van een verliesgevende situatie. Minister Lubbers antwoordt dit op vragen van de Tweede-Kamerleden Dolman. Van der Hek en Epetna-Brug- man (allen PvdA). DEN HAAG (ANP). Het is moeilijk te voorspellen of het met de Paasdagen druk zal worden op onze wegen of niet, menen Rijkspolitie en ANWB. De verkeersdrukte is afhan kelijk van het weer. Schoonmaken - Restaureren Vernissen van schilderijen De ideale hairspray die het haar soepel en ’losjes’ in model houdt. DRY WAY VAN SILVIKRIN SANTIAGO (AFP). Alle personen die zich vanuit Chili naar het buiten land willen begeven zullen voortaan 48 uur voor het vertrek hun namen moeten opgeven aan de Chileense politie. Dit is gisteren officieef in Santiago bekendge maakt. (Van onze correspondent) UTRECHT. Achttien personeelsle den van Dennendal die sympathiseren met Nieuw Dennendal, zullen worden ontslagen. Hun tijdelijk dienstverband op de zwakzinnigeninrichting in Den Dolder zal niet worden verlengd, tenzij de achttien alsnog besluiten het gezag van het WA-bestuur en van de zes niet ontslagen stafleden op de inrichting te erkennnen. Wanneer men het samengestelde pro bleem van de buitenlandse gastarbeiders en de Nederlandse werkloosheidcijfers analyseert, komt men tot de conclusie dat de werkloosheid in Nederland een soort luxe is geworden. Daarmee wil niet gezegd zijn dat de meeste Neder landse werklozen misbruik maken van de sociale voorzieningen en prinsheerlijk nietsdoen, maar wel dat die werkloos heid voor een groot deel veroorzaakt wordt door de hoge eisen die Nederlan ders stellen aan de kwaliteit van het werk dat zij willen doen. De gastarbeiders vallen in de lege plaatsen die ontstaan doordat voor deze vacatures geen bereidheid bij Neder landse werknemers wordt gevonden. Het werk is te vuil, te eentonig, te stompzin nig, de arbeidsplaatsen zijn te ongezellig, te ver van huis, te ongezond enzovoort. Dat buitenlanders bereid worden gevon den die plaatsen toch te vullen en daar bij dan ook nog lagere looneisen stellen, bewijst dat de situatie ziekelijke aspec ten gaat vertonen. Zij nadert dicht bij de toestand waarin een samenleving ge bruik maakte van slaven een toe stand die wij eeuwen achter ons waan den. Er ontstaat een duidelijk kaste- verschil tussen de werkers in onze be drijven, dat op den duur met alle be schikbare middelen zal moeten worden bestreden. Dat wil zeggen dat het be drijfsleven en de overheid het leefniveau van de buitenlanders hier moet opkrik ken en tegelijk door mechanisatie en bedrijfssanering de arbeidsplaatsen aan trekkelijker moet maken. Daardoor wordt de buitenlandse arbeider onttrok ken aan het paria-bestaan en op een gelijk niveau met de Nederlanders ge bracht, terwijl tegelijk de werkloosheid zal afnemen door een grotere bereidheid tot werk bij de Nederlanders. Naast een proces van sociale integratie zullen de buitenlanders ook een selectie moeten ondergaan en er zullen grote aantallen terug moeten, zodra zij niet meer broodnodig zijn. Op lange termijn is deze sanering uit medemenselijke overwegingen onvermij delijk, maar zij zal vee] geld en goede wil kosten, en van de bedrijven meer sociale bewogenheid eisen. Ook aan het binnenlands reizigersver keer zijn beperkingen opgelegd Niemand kan een vliegticket voor de binnenlandse luchtlijnen in Chili verkrijgen zonder eerst het nummer van zijn identiteits kaart op te geven. Het wegverkeer wordt gecontroleerd door middel van afzettingen die door militairen of politie zijn aangebracht. LONDEN (Reuter, AFP). Er is nieuwe opwinding ontstaan in de zaak van de brief met een vervalste handte kening van premier Harold Wilson over een transactie in onroerend goed ter waarde van 6,5 miljoen gulden. Ronald Milhench, de handelaar in onroerend goed aan wie de brief was gericht, heeft de brief verbrand, kort voordat de poli tie hem kwam ondervragen. stegen van f 68,3 miljoen in ’72 tot 106,5 miljoen. De netto-winst over het vierde kwar taal van 1973 bedroeg 73,6 miljoen tegen f 30.1 miljoen in hetzelfde kwar taal van 1972. De verbetering ten op zichte van het derde kwartaal 54,8 miljoen) is vooral toe te schrijven r-’.n een gunstiger saldo van rentelasten en -baten en aan een voordelig saldo bui tengewone lasten en baten. De reeds vermelde netto-winst van 169,8 miljoen betekent een rentabili teit van het eigen vermogen van 5,6 percent. De netto-winst per aandeel van Hoogovens over het vierde kwartaal van ’73 kwam uit op 3,69 tegen 2,78 in de voorgaande drie maanden en 1,57 in het laatste kwartaal van 1972. WASHINGTON. (Reuter en UPI) Ondanks het feit dat een olie-embargo tegen de Verenigde Staten was afgekon- digd zijn miljoenen vaten Arabische olie naar Amerika gestroomd. Dit onthult een rapport van het Amerikaanse minis terie van Handel, dat tot nu toe uit tactische overwegingen was geheimge houden. Het embargo werd vorige maand opgeheven. MI S. DEN HAAG. (ANP) Het kabinet zal de Machtigingswet niet gebruiken om het aantal gastarbeiders snel te be perken. Dat is de stellige indruk die een De Zaanstreek maakt zich veel zorgen over het kabinetsbeleid op dit punt. De arbeidsmarkt in de Zaanstreek is nog zeer krap. Er werken 3000 buitenlanders op een personeelsbezetting van 26.000 mannen en 5000 vrouwen. Er is vooral veel vraag naar ongeschoolden. Uit een enquête bij 27 bedrijven bleek, dat deze alleen al 3000 mensen in de direct pro- duktieve sfeer nodig hebben. Sommige bedrijven zouden hun uitbreidingsplan nen moeten herzien of opgeven als het aantal gastarbeiders zou worden beperkt. De delegatie meent, dat het beleid op langere termijn, zoals dat in de onlangs verschenen Memorie van Antwoord is uiteengezet (de 5000 vertrek-bonus, die in de volksmond „lazer-op-premie” is genoemd) door regionale en plaatselijke aanpak in betere banen kan worden geleid. AMSTERDAM (ANP). De fractie van D’66 in de Amsterdamse gemeente raad heeft gisteravond besloten wel mee te doen aan de gemeenteraadsverkiezin gen van 29 mei Een motie waarin werd voorgesteld om eventueel bij een ongunstige uitslag na de verkiezingen op te gaan in de Partij van de Arbeid, werd met zes tegen elf stemmen weggestemd. Ook in Amstelveen, Utrecht en Rot terdam hebben de D’66-fracties gisteren besloten wel mee te doen aan de verkie zingen. De politieman bezocht Venlo regelma tig, waar hij iedere drie weken voor vijf- tot achthonderd gulden aan koffie, boter en sigaretten meenam. Hij heeft die goederen gedurende de laatste drie a vier jaar steeds naar Duitsland gesmok keld en ze daar voornamelijk aan colle ga’s verkocht. Nadat de Duitser eindelijk werd be trapt bij de sigarettendiefstal, wist hij de gewaarschuwde grensposten te ontwij ken. Hij kon over de grens worden aangehouden. In zijn auto werd een grote hoeveelheid gesmokkelde koffie aange troffen. Die ontdekking was aanleiding tot het instellen van een uitvoerig on derzoek. De politieman blijft overigens weige ren een verklaring af te leggen. Leonard Jackson, woordvoerder van het ministerie in Washington, zei gisteren dat de Arabische olieproducenten hun export naar de VS drastisch hadden verminderd als vergelding van het pro- Israelische standpunt van Amerika. Maar de statistieken tonen aan dat een aanzienlijke hoeveelheid Arabische olie toch nog naar Amerika kwam. De cijfers tonen ook dat de partners van de Arabieren binnen de organisatie van olie-exporterende landen (OPEC) meehielpen de tekorten aan te zuiveren. De stijging van de omzet heeft zich ook in het vierde kwartaal voortgezet. Ten opzichte van het vorig kwartaal 1.995,1 miljoen) bedroeg de stijging 5,5 percent. In vergelijking met het vierde kwartaal van 1972 1.641,5 miljoen) was de omzet 28,2 percent hoger. De jaaromzet was 7.803 miljoen (Vorig jaar 6.273,8 miljoen). De situatie op de staalmarkt heeft zich verder gunstig ontwikkeld. Zowel in de staalsector als bij de staalverwerken- de bedrijven van Estel vertoonden de afzetcijfers en de opbrenstprijzen een stijging. De produktie van ruwijzer en staal daalde in het vierde kwartaal be neden het niveau van het derde kwar taal, onder meer tengevolge van storin gen bij één van de grote hoogovens van het bedrijf in IJmuiden. Bovendien werd het kostenniveau nadelig beinvloed door de prijsstijgingen van grondstoffen en energie, aldus een toelichting op de cij fers. Na aftrek van afschrijvingen en overi ge kosten bedroeg de bedrijswinst 419 miljoen tegen 221,6 miljoen in 1972. De winst voor belastingen bedroeg vorig jaar 276,3 miljoen tegen f 155,7 mil joen in 1972. De belastingen op de winst BELFAST. (AFP) —Een enorme brand heeft in de afgelopen nacht zeven winkels verwoest in het winkelcentrum van de Noordierse stad Armagh. Nie mand werd gewond. Volgens de Utrechtse wethouder mr. A- Bransen, bestuurslid van de WA- stichting, is de maatregel nodig omdat de achttien door houding en gedragingen hebben laten blijken dat ze de WA- stichting een nauwelijks aanvaardbare werkgever vinden. Wethouder Bransen is van mening dat de verzorging van de pupillen hard ach teruit loopt. Hij wacht op een spoedig nader advies van de commissie-Langemeijer over het voorstel Dennendal te splitsen. „Ik hoop dat het concreet zal zijn. Maar het is wel zeker dat de splitsing niet op het terrein van de WA-hoeve plaats kan vinden.” De wethouder verwachtte dat er niet veel pupillen met Nieuw Dennendal zul len meegaan. De onroerend-goedhandelaar Ronald Milhench. de internationale markt aanzienlijk ge stegen. Op de Nederlandse markt moch ten die prijsstijgingen voor een deel doorberekend worden, aldus minister Lubbers. Een andere factor is dat in 1972 we gens de toen bestaande ruime marktsitu atie kortingen werden gegeven, die in de loop van 1973 zijn ingetrokken. Tijdens de oliecrisis zijn de prijzen opnieuw sterk gestegen. De Nederlandse prijzen zijn alleen verhoogd in d irecte relatie tot de verhogingen van de ruwe olieprij zen zoals de OPEC-landen besloten heb ben. De bewindsman zegt verder dat het prijsbeleid dat voor het gehele bedrijfs leven geldt ook voor de olie-industrie geldt. In de Drentse plaats Dalerveen (ge meente Dalen) is gistermiddag veertig hectare natuurgebied (waaronder heide, bomen en aanplant) door brand ver woest. Een heidebrand bij de Noordbra- bantse plaats Nuenen heeft gisteren vijf hectare verwoest. Het blussingswerk werd bemoeilijkt doordat er in de di recte omgeving van de brandhaard niet voldoende water aanwezig was. De brand weer moest daardoor een „pendel dienst” onderhouden naar de dichtst bijzijnde watervoorziening. In Moer gestel, ook in Noord-Brabant, heeft een bosbrand vijf hectare bos vernield. De foto toont deze laatste brand. Alles wat onze geest bevrijdt zonder ons zelfbeheersing te schenken, is rampzalig. „Ik besloot mij van de brief te ont doen na een telefoontje waarbij een man, wiens stem ik meende te herken nen, dreigde mij te zullen doden als ik de brief aan de politie zou geven.” Anderzijds heeft de directeur van een handel in onroerende goederen, Alain Main, meegedeeld dat bij hem een dos sier over de zaak was gestolen. Ronald Milhench had in Noordwest- Engeland land gekocht van een maat schappij die geleid werd door Tony Field, tot vorig jaar werkzaam bij Wil son. Volgens kranteberichten hadden Field, diens zusters mevrouw Marcia Williams secretaresse van Wilson en Peggy Field voormalige secreta resse van mevrouw Wilson grote, zij het legale winsten met de transactie gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN De nettowinst van Estel n.v. (Hoesch en Hoogovens) is vorig jaar bijna verdubbeld. De winst bedroeg nu 169,8 miljoen, tegen f 87,4 miljoen over 1972. Volgens de toelichting bij het vandaag verschenen vierde-kwartaalbericht is de gang van zaken in het eerste kwartaal van 1974 gunstig. Het dividendvoorstel over 1973 zal op 26 april worden bekendgemaakt. -

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1