Oliesituatie veanderde totaalbeeld grondig Prijsindexcijfer steeg 1.5 percent Boersma: Meer openbaarheid inkomens VNO Winstuitkering Hoogovens 8.5 percent Minimumeis bemjvHiteo5 voor academici aangevallen .95 „Verdeling nationaal inkomen moet veranderen” te1 n H-1 sjjj-cr i 17 Helft goederen en diensten omhoog Vervoersbond solidair met Japanse collega’s 1 Boersma: Geen afgerond beeld een wording OR en raad commissarissen 1 f WOENSDAG 10 APRIL 1974 ECONOMIE Ie 11 Ed. Laurens Continental Ontwikkelingslanden jen d.), d DEN HAAG (ANP) Het Centraal Planbureau heeft de afgelopen maanden een „reuzenzwaai” met de analyse moeten maken. Eerst was er de beperking van de olieaanvoer die de hele denktrant bij het tot dusverre analyseren van de toestand in de wereld en in het eigen land heeft doen wijzigen. Daarna is de situatie aanzienlijk veranderd. Dit heeft prof. dr. C. A. van den Beid, directeur van het Centraal Planbureau, gisteren gezegd op een persconferentie over de samenvatting van het centraal economisch plan 1974 dat eind van deze maand zal worden gepubliceerd. (Van onze redactie economie) (Van een onzer verslaggevers) overheid in de fiscale ADVERTENTIE Anders dan andere filters snde ueel ider A Wel eens een Caballero fitter geproefd Met de vaststelling van het bedrag van f 19,7 mln is tevens komen vast te staan dat de winstuitkering over '73 4,25 percent van het salaris over 1973 zal bedragen. In december werd reeds 2 percent uitgekeerd. De slotuitkering van 2,25 pet zal tegelijk met de salarisbeta ling aan het eind van deze maand ge schieden. De regering dient het beleid voor de ontwikkeling van premie- en belasting druk om te buigen. De druk mag niet meer toenemen. Dit betekent een nieuw programma voor de sociale verzekerin gen. Met instandhouding van de verwor venheden moet de lastenstijging worden beperkt. De stijging van drie percent in vier jaar, die de regering op haar pro gramma heeft, is nu al niet meer te handhaven, aldus het VNO. gere termijn moet de belastingdruk op hetzelfde niveau blijven. Het VNO komt ook met aanbevelingen voor het begrotingsbeleid van de over heid voor 1975. Gesteld wordt dat aan dacht moet worden besteed aan de ont wikkelingen van de heffingen en tarie ven van de overheidsbedrijven in dit verband. Ook de groei daarvan beperkt de mogelijkheden voor de particuliere sector. Prof, van den Beid merkte voorts nog op dat er verschuivingen in de nationale betalingsbalansen zullen voorkomen. Die bewegingen kunnen ongekend groot zijn. Ook de ontwikkelingslanden krijgen er mee te maken. Voor die landen zullen de kosten voor olie hoger zijn dan zij aan ontwikkelingshulp ontvangen. proberen te vinden naar geïndustriali seerde landen. Voor 20 pet van de goederen en dien sten daalden de prijzen, met een invloed op het totaal indexcijfer van min 0,3 pet, terwijl voor de resterende 30 pet de situatie van midden februari tot midden maart ongewijzigd bleef. De waargeno men dalingen traden voornamelijk op in de sector voeding en wel met name voor aardappelen, groenten, fruit en vlees. iaal 36.95 idelijk Schoenproduktie achteruit. De produktie van de schoenindustrie in ons land is in 1973 met ongeveer 17 percent te ruggelopen tot 14,3 miljoen paar. Dat blijkt uit gegevens die het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft ver kregen. via opgaven van een groep ondernemingen, waarvan de produktie ongeveer 90 pet van het totaal uit maakt. In vergelijking met 1971 werd in 1973 bijna eenderde minder schoe nen geproduceerd. DEN HAAG (ANP) Het prijsindex cijfer is in de periode half februari - half maart 1,5 pet gestegen, zo meldt het Centraal bureau voor de statistiek. De Stijging van het prijsindexcijfer is sinds half december vorig jaar in totaal 3,2 pet. In vergelijking met het eerste kwartaal van 1973 zijn de prijzen met 8,8 pet gestegen, aldus het CBS. UTRECHT (ANP) De Vervoers- bond-NVV heeft in een telegram aan de Japanse ambassadeur Rijozo Sunobe in Den Haag zijn verontrusting geuit over het feit dat het Japanse spoorwegperso neel het recht op werkstaking wordt onthouden. De vervoersbond-NW ver klaart zich solidair met de Japanse spoorwegmannen die ontevreden zijn over hun salariëring. De bond verzoekt de heer Sunobe er bij zijn regering op aan te dringen de spoormannen alsnog het stakingsrecht te verlenen. Een nadere analyse leert namelijk dat benzine en nafta schaars zullen blijven. Het is nu niet zo, dat, nu de knelpunten niet meer zo spreken, analse en prog nose gemakkelijker zijn. Het tegendeel is het geval. Er is niet alleen een prijs stijging van olie, maar ook van grote aantallen grondstoffen. Voor de gevolgen van de ombuiging moeten kwesties worden bezien als: be perking van overheidsactiviteiten, finan ciering met behulp van middelen uit de kapitaalmarkt en verlichting van de be groting als gevolg van stijgende aardgas opbrengsten uit het buitenland. Deze opbrengsten zouden kunnen worden ge bruikt om schokken op te vangen, zij moeten niet meteen in de uitgaven gaan meedraaien. Als het beleid niet verandert, zullen overheid (belastingen) en sociale verze- Het feit dat de overheid de investe ringsaftrek heeft hersteld en verruimd zegt niet veel, aldus het VNO. Deson danks zullen de investeringen maar met 2 pet. stijgen en zonder de investeringen die voor de verdere omschakeling op aardgas nodig zijn, zelfs helemaal niet. Voor de handhaving van de investerin gen op een bevredigend peil is meer nodig. Het VNO denkt in dit verband aan herstel van de vervroegde afschrij ving en verlaging van de vennootschaps belasting. Op het gebied van de energievoorzie ning op langere termijn moet er in ons land wel wat gebeuren. Die voorziening is het kwetsbare punt. Men zal in de komende jaren zuinig moeten zijn met aardgas. Dat betekent dat we dan aange wezen zouden zijn op olie, maar daar voor is er beraad over de energievoor ziening nodig waarbij zelfs steenkool en ook kernenergie in de beschouwingen moeten worden betrokken. Het geheel is ook belangrijk in het kader van het overheidsbudget voor 1975 en volgende jaren. vlakken en later in het jaar iets zullen dalen. ia, Het is volgens de bewindsman wel licht beter als geprobeerd wordt in beide organen de invloed van de werknemers te versterken. De indruk bestaat dat door de prijs stijging van de invoer in alle landen die te maken hebben met grondstoffenprijs stijgingen een kans op een terugslag in het consumptievolume zal ontstaan en waarschijnlijk ook op andere volumina der bestedingen. „Reuzenzwaai” van planbureau Olieproducerende landen, zeker een aantal daarvan, hebben als gevolg van de ontwikkeling van de laatste maanden op het gebied van de prijzen per saldo veertig miljard dollar geaccumuleerd. Een deel van dat kapitaal zal zijn weg DEN HAAG (ANP). Minister Boersma van sociale zaken wil beginnen met het bewerkstelligen van een grotere openbaarheid van de inkomens. Deze openbaarheid ziet hij als een vereiste voor het inkomensbeleid van de rege ring. IJMUIDEN. Hoogovens (onderdeel van Estel n.v.) heeft conform de afspra ken met de vakbonden besloten het personeel 8,5 percent winstuitkering toe te delen. Van de totale bedrijfswinst van 231,7 miljoen gaat 19,7 miljoen naar het personeel. In 1972 was dit 20,5 miljoen. brandstoffen, schoeisel, medische verzor ging, sport- en kampeerartikelen en benzine. In de Eerste Kamer, bij het beleidsde bat over sociale zaken, heeft de minister gisteren meegedeeld, dat op korte termijn het Centraal bureau voor de statistiek begint met de versnelde publikatie van cijfermateriaal over inkomens en win sten, waarbij sprake zal zijn van een grotere vergelijkingsmogelijkheid. De minister ziet voorts grotere openbaarheid ontstaan, als de collectieve arbeidsover eenkomsten (cao’s) uitgebreid worden tot de hogere inkomens. In de derde plaats start dit jaar nog een enquête naar de inkomenspositie van de beoefenaren van vrije beroepen. Wat deze inkomenspositie betreft zei minister Boersma, dat een duidelijk in zicht in de opbouw ontbreekt. Eind vorig jaar rijn de inkomens van de vrije beroepen bevroren op het peil van vóór 31 december. Sindsdien is overleg ge voerd tussen de organisaties en het de partement van economische zaken, met het doel te komen tot een analyse wat betreft de samenstelling van ex het inkomen (honorarium, winst, beroeps kosten). De organisaties beschikken slechts over globale cijfers, aldus de minister. Hij deelde mee dat de loon- technische dienst zijn controle voortzet. We rekenen nu, nogal hypothetisch, met een beperking van de aanvoer van olie van tien percent voor 1974 als geheel. Met enige intering op de voorra den zullen we het wel redden, zo zei hij. Dat leidt wel tot de gevolgtrekking dat de maatregelen ter beperking van het olieverbruik voorshands moeten worden gehandhaafd. Toch acht hij het noodzakelijk dat, wil het wereldhandelsvolume op peil blijven, de industrielanden een stimule rend beleid voeren. Voor de analyse is aangenomen dat zij dat zullen doen en dat het gezamenlijk gebeurt, maar dat alles is niet zo zeker. Een heel belangrijke veronderstelling die aan het plan ten grondslag ligt is dat de invoerprijzen van grondstoffen gelei delijk aan in 1974 enigrins zullen af- De heer Van den Beid herinnerde er aan dat ’het allemaal niet zo nieuw meer’ is wat nu in de samenvatting is vermeld, omdat het reeds eerder in no ta’s en nadere nota’s van het kabinet aan de Tweede Kamer ter sprake is gekomen. De bovengenoemde omstandig heden hebben er toe geleid dat het bureau „laat is met dit plan, dat is wel duidelijk”. keringen meer dan de helft van het nationaal inkomen inbeslagnemen. Be lastingdruk en sociale premies vergen nu 50,8 percent naar raming (49 percent in 1973) en dat betekent een achteruitgang voor de particuliere sector van ruim 3,5 percent. Dit gaat gepaard met hoge loon- en prijsstijgingen. De werkgeversverbonden VNO en NCW bereiden een nota voor, waarin plannen voor de toekomst van de sociale verzekering zullen worden geschetst en die binnenkort aan de Sociaal Economi sche Raad zal worden aangeboden. Voor de belastingdruk geldt hetzelfde. Nieuwe programmering is nodig. De jaarlijkse stijging moet minder worden en op lan- UTRECHT. (ANP) ..Wij achten het. gezien tegen de achtergrond van de economische situatie en tegen de achter grond van onderwijshervormingen, een niet goed te verteren zaak dat voor aca demici een functie pas dan passend wordt geacht, als het aanvangssalaris (in 1973) ten minste ƒ25.000 per jaar bedraagt”- Dit zegt, de Nederlandse bond van middelbaar en hoger personeel NBT in zijn verslag over de periode 1971 tot en met 1973. Er zijn veel werknemers die weliswaar niet academisch zijn gevormd maar die door een aantal ervaringsjaren zeker een gelijkwaardig niveau hebben bereikt, die het met minder moeten doen. De NBT vraagt zich af, waarom bij een academicus naar zijn titel en bij een ander naar de inhoud van zijn functie wordt gekeken. Nu de regering heeft aangekondigd dat er dit jaar een nota over het inko mensbeleid komt, hoopt de bond dat „ook dit stuk discriminatie daarin onder de loupe zal worden genomen”. Met betrekking tot de werkloosheid onder academici merkt de NBT verder op, dat een betere beroepenvoorlichting op de middelbare scholen over de toekomstige economische waarde van een beroep dringend nodig is. In zijn verslag constateert de NBT verder, dat er de afgelopen drie jaar sprake is geweest van polarisatie tussen werknemers onderling. De bond vindt dat een hoogst betreurenswaardige ont wikkeling. Vroeger sprak men over een contro verse „witte boord-overall”, nu lijkt er een controverse „.gewone werknemer - hoger personeel” te zijn gegroeid, waar bij niemand echter heeft aangegeven waar de grens ligt Grotere groepen gaan er kennelijk zelfs van uit dat hoger personeel diegen is die drie a vier func- tieklassen hoger zit. aldus de NBT. Van de goederen en diensten, waar voor het CBS geregeld prijsgegevens verzamelt, gaf in maart 50 pet een stijging te zien, met een invloed op het totaal indexcijfer van plus 1,8 pet. De belangrijkste stijging deed zich voor bij kleding waarvoor het indexcijfer opliep van 136,9 tot 144,3. Hierbij dient erop te worden gewezen dat de februari-index nog uitsluitend betrekking heeft op het winterpakket voor kleding, terwijl in het maart-indexcijfer het zomerpakket reeds gedeeltelijk is verwerkt. Deze ge deeltelijke pakketwijziging bracht een stijging van het totaal indexcijfer te weeg van 0,3 pet. Voorts werden onder meer nog stij gingen waargenomen voor brood, koffie, margarine, eieren, materialen en dien sten voor onderhoud van de woning, meubelen, woningtextiel en vloerbedek king, huishoudelijke apparaten, vloeibare Belasting- en premiedruk op het nati onaal inkomen stegen in tien jaar van 30 percent tot ruim 50 percent van het nationaal inkomen. Voortzetting van de ze lijn zal in korte tijd leiden tot een marginale belastingdruk voor bijna iede re belastingplichtige van ongeveer 70 percent. Dit is een onmogelijke situatie, aldus het VNO. In een reactie op de bekendmaking van het Centraal Economisch Plan zegt de werkgeversorganisatie VNO dat de manier, waarop de regering de nationale economie wil stimuleren om een te ster ke teruggang door de hoge invoerprijzen op te vangen, niet juist is. Via de verruiming van het arbeidsinkomen valt het accent te veel op de consumptieve bestedingen en te weinig op de investe ringen door middel van een eigen bij drage van de sfeer. Prof Van den Beid zei geen gegevens beschikbaar te hebben over inkomensni vellering. Wel heeft hij voor zichzelf uitgerekend dat zijn inkomen er dit jaar vier a vijf percent op achteruit gaat, „hoe het met inkomens van een ton en meer is, weet ik niet”. Het prijsindexcijfer van de gezinscon sumptie voor werknemersgezinnen, zoals het CBS dat maandelijks samenstelt op basis 1969 is 100, liep op van 136,4 midden februari tot 138,4 midden maart. Hierbij merkt het CBS op dat op het moment van het vaststellen van de in dexcijfers voor maart de verhoging van de ziekenfondstarieven nog steeds niet bekend was. Niettemin is thans in over leg met deskundigen een zo goed moge lijke schatting gemaakt van de invloed van de te verwachten verhoging op het prijsindexcijfer van januari 1974 af. Voor de eerste twee maanden van dit jaar luiden de herziene totaalindexcij- fers - waarbij tussen haakjes de reeds voorlopig gepubliceerde indices zijn ver meld - als volgt- januari 135,1 (134,8) en februari 136.4 (136,0). De Telegraaf. De Raad van Commissa rissen van de Holdingmaatschappij De Telegraaf deelt mee. dat de omzet in 1973 is gestegen van 134 tot 189 miljoen. De exploitatiewinst steeg van 27,3 tot 36,5 mln. Deze omzet- en winststijging wordt ten dele veroor zaakt door het meeconsolideren van de nieuwe dochterondernemingen (Limburgs Dagblad. Biegelaar en Jan sen, Teleboek en De Gooi- en Eembo- de). De winst na belastingen is geste gen van f 9,33 tot 14.75 mln. Per aandeel van 20 nominaal bedroeg de nettowinst in 1972 9,33. in 1973, na vergroting van het aandelenkapitaal van 20.004.480 tot 21.586.820, 13,66. De Raad van Commissarissen stelt voor het dividend over het boekjaar 1973 vast te stellen op ƒ2,40 per aandeel van 20 nominaal, naar keuze te vervangen door 0,90 in contanten en 2,5 pet in aandelen (1972: ƒ0.60 in contanten en 2 pet in aandelen). Hoger dividend Gelatine Delft. Gelatine Delft NV zal voorstellen het dividend over 1973 te verhogen van 5 pet tot 7 pet op de aandelen en van 5 tot 7 per restantbewijs. Nederhorst wil dividend passeren. De verwachting van het Nederhorst-be- stuur, dat onder meer de winst per aandeel in 1973 op hetzelfde niveau als in 1972 zou komen te liggen, is niet bewaarheid. Tegenslagen in het buitenland hebben een sterke negatie ve invloed op de winst gehad. Daar door zal deze op een laag peil komen te liggen. Voorgesteld wordt het divi dend over 1973 te passeren, aldus een mededeling van het bedrijf. Over 1972 keerde Nederhorst 4 in contanten of naar keuze 6,25 pet in agio-aandelen Per aandeel van 20 uit. Van Reeuwijk verlaagt dividend. NV Maatschappij voor Woninginrichting P. van Reeuwijk, zal voorstellen het dividend over i973 vast te stellen op 20 pet in contanten (v.j. 27 pet in contanten). De jaarvergadering is op 10 juni. DEN HAAG. Er moeten fundamen tele wijzigingen in de verdeling van het nationaal inkomen worden gebracht, vindt de werkgeversorganisatie VNO. Belasting- en sociale premiedruk stijgen te snel, de huidige daling van het natio naal inkomen wordt afgewenteld op het niet-arbeidsinkomen. Daardoor komen de investeringen onder druk. Voor het bedrijfsleven is een algehele klimaats verbetering nodig, aldus het VNO in een nota aan de regering. DEN HAAG. (ANP) Minister Boersma van sociale zaken vindt de gedachte over het samenvoegen van de raad van commissarissen met de onder nemingsraad belangwekkend, maar hij heeft nog geen afgerond idee over deze materie. Dit heeft de minister gisteren in de Eerste Kamer gezegd bij het beleidsde bat over sociale zaken. Hij hoopt even wel, dat de SER er een advies over uitbrengt, als degenen, die de gedachte van de samenvoeging gelanceerd hebben, deze in de SER inbrengen. Minister Boersma wees er evenwel op, dat de raad van commissarissen en de ondernemingsraad structureel verschil len, zowel wat doelstelling als taakop dracht aangaat. Bovendien, zei hij heb ben maar weinig ondernemingen een raad van commissarissen. 3

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17