Minister heeft zes maanden nodig voor opdoen ervaring Experiment kosteloos vervoer leerlingen Opschorting gevraagd Ouddorp straf dienstweigeraar Nieuw Dennendallers’ vragen vakbonden tussenbeide te komen in W.A.-conflict „dn dit PW] tl tl it I 99 99 Baileybrug bij in Ju v TERREURBENDE OPGEROLD In afwachting van wetswijziging Schoonmaak Suezkanaal I GROEP-SPEIJER IN GEWEER TEGEN AANGEKONDIGDE ONTSLAGEN Meer varkenspest Advies aan staatssecretaris J4 4 J -Jz W L S D A TO APRIL 19 7 4 BINNEN- EN BUITENLAND 3 V ervoersbedri j ven Oosterschelde WEERRAPPORTEN Protest Harde acties Weinig waardering s Voor tante Cato die morgen jarig is. I'S UTRECHT (ANP) De werk groep Nieuw Dennendal-bestuur wil dat de vakbonden tussenbeide komen in het Dennendalconflict. In een telegram aan het hoofdbestuur van de Algemene Bond van Ambte naren (ABVA) en NVV-voorzitter Kok heeft de werkgroep mede „na mens een honderdtal” ABVA-leden gevraagd van het bestuur van de W.A.-stichting af te dwingen dat niemand van de personeelsleden van Nieuw Dennendal wordt ontslagen, hangende de pogingen om het con flict op te lossen. Bel uw Fleurop- bloemist,. W 4 b .4^1 x/ èmk, «lil- 'ÖeÜroS' (r Dat men maar raak rijdt is misvatting Minister Westerterp zal zich inspannen ADVERTENTIE j 19 O Zon C 8.03 i 4 6 1 Weer tn binnan» ai buitenland Hoog Laag 5.53 0.12 zo wzw ono zo zzo no ono ono n ozo ozo n z o 4 21 12 17 21 19 19 7 20 18 20 20 21 18 20 14 3 12 15 14 5 6 4 2 8 8 percent boven de 90 km. Op 21 maart waren deze percentages respectievelijk 38 en 5. op De Desgevraagd verklaarde mr. Bransen, dat de formatie van het definitieve WA- bestuur in een eindfase verkeert. Hij kon evenwel niet zeggen, binnen welke termijn de nieuwe bestuursleden zullen worden benoemd. Schriftelijk heeft zij staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid gevraagd in overleg met het bestuur en eventuele andere daarvoor in aanmerking komen de instanties maatregelen te nemen. In de procedure van het verdrag van Rome wordt getoetst of het Nederlandse recht zich verdraagt met de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden, zoals ook bindend voor de Neder landse rechtsorde in het verdrag is vastgelegd. Volgens de heer Trappel is de perso neelschef van de WA-hoeve, de heer J. D. van Grunsven, door het bestuur in een uiterst onmogelijke positie gebracht. De heer Van Grunsven heeft volgens de ABVA-bestuurder bij het WA-be- stuur inmiddels een schriftelijk protest ingediend tegen de gang van zaken. De ABVA heeft gisteren telegrammen gestuurd aan staatssecretaris Hendriks en de commissie-Langemeijer met het verzoek om een onderhoud op „uiterst korte termijn” vanwege „de door het bestuursoptreden geschapen onhoudbare situatie.” Mevrouw Veder-Smit, Kamerlid voor de VVD, meent dat de huidige onzekere situatie op de WA-hoeve voor de pupil len ongewenst is en op de ouders en verzorgenden een zware morele fast legt, die niet langer kan voortduren. Zelf heeft de minister nog geen stand punt bepaald. Door vrij ernstige beschadiging aan de sluisdeuren is de sluis bij Staveren voorlopig gestremd. De beschadiging is afgelopen zaterdag ontstaan doordat een zeilklipper de deuren ramde. In Zuid-Vietnam zijn gisteren meer dan negentig burgers ontvoerd terwijl ze aan het werk waren op rubberplantages of rijstvelden. Een regeringswoordvoer der zei dat hij dacht dat „de communis ten” van plan zijn met deze mensen hun troepen te versterken. Onder de ontvoer den zijn veel vrouwen en kinderen. zw w zzo nno o o o o zo ono o zo o z 8 4 11 10 3 4 -4 3 3 10 9 7 6 9 13 13 0 14 0 7 9 6 0 0 0 o 2 0 o o 8 38 0 0 0 0 0 0 0 0 0 9 0 0 h r d t 1 1 c c t t r r 1 t I l r r 1 2 t t S 1 c r c E ii b s 1 1 d o r 1 z b •d S M 0 o o o o o o o o o o o o o o Het ouderberaad moderne zwakzinni genzorg (de groep-Speijer onder de ou ders van Dennendalpupillen) heeft giste ren in een verklaring gezegd, hoogst verontrust te zijn over de „pathologische daden van het demissionaire bestuur van de Willem Arntszstichting”. Aanleiding tot deze verklaring is een brief van het WA-bestuur aan achttien groepsleiders wier tijdelijk dienstver band binnenkort afloopt. Deze groepslei ders behoren tot het door de ontslagen Militairen van de Genie werken op het ogenblik hard aan de bouw van een baileybrug ten behoeve van het verkeer tussen het Noordhollandse Oudorp (bij Alkmaar) en het industrieterrein aan de Groot Schermerweg. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Metingen van Rijkswaterstaat hebben aangetoond dat 23 percent van de autorijders op autosnelwegen sneller rijdt dan 100 echte kilometers per uur. Vier percent overschrijdt 110 echte km per uur. Mi nister Westerterp, die gisteren in de Eerste Kamer bekendmaakte welk percentage zich wel aan de wettelijke grenzen hield, noemde het een mis vatting dat er tegenwoordig maar raak gereden wordt. Over een periode van zes maanden gerekend van 4 februari wil hij bezien in hoeverre de 100-kiIometergrens van invloed is op de verkeersongevallenstatistiek. De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt CAIRO (Reuter) Britse marinesche pen zijn gisteren begonnen met het op ruimen van mijnen, bommen en explo- sieven die na zes jaar vijandelijkheden langs het 160-km. lange Suezkanaal zijn achtergebleven. mee mogen rijden en met het andere niet, die op sommige haltes niet mogen instappen en die verschillende tarieven voor dezelfde trajecten moeten betalen. De tegenwoordige concessies lopen in 1978 af. Amsterdam onbewolkt onbewolkt onbewolkt mist onbewolkt VOORUITZICHTEN VOOR VRIJDAG: Droog en in het algemeen zonnig weer. Overdag iets lagere temperaturen. Aantal uren zon: 3 tot 13. Minimum tempe ratuur: omstreeks 3 graden. Maximum tempe ratuur omstreeks 13 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 percent. Voor de temperaturen geldt een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. NIJMEGEN (ANP) De rijkspolitie heeft in de Bommelerwaard de hand gelegd op een bende die de bevolking gedurende acht maanden heeft getero- riseerd. Zesentwintig mannen, in leeftijd variërend van 20 tot 25 jaar. deinsden er niet voor terug om onverhoedse aanval len uit te voeren op dorpsbewoners die dan met kettingen of stokken werden bewerkt. Voorts wil de werkgroep dat de AB VA van het WA-bestuur eist dat geen advertenties worden geplaatst of sollici tatieprocedures worden gestart met be trekking tot functies „die juist onderdeel van het conflict uitmaken.” Tenslotte wil de werkgroep dat de „karakteristieke werkwijze van Dennendal als immate riële arbeidsvoorwaarde wordt gehono reerd.” aan intellect duidelijk op het platteland ligt en niet in de steden. directeur Carel Muller, de zeven ontsla gen stafleden en een groot deel van het personeel uitgeroepen „Nieuw Dennen dal”. In de brief aan de achttien staat, dat hun contract onder de huidige omstan digheden niet kan worden verlengd. Het bestuur wil daar vandaag met hen over praten. Het ouderberaad (ouders van 115 Den nendalpupillen) ziet in het aangekondig- de ontslag „een vorm van ontruiming, die bij de pupil even zwaar aankomt als het permanente verlies van een goede vriend of broer.” DEN HAAG- (ANP) Kees Vellekoop, als niet-erkende principiële dienstweige raar veroordeeld tot 21 maanden gevan genisstraf, heeft zijn advokaat verzocht in overleg te treden met het ministerie van Justitie betreffende de opschorting van de straf. Hij hoopt dat de executie van de straf kan worden uitgesteld tot het moment dat duidelijk wordt welke wijzigingen de regering voornemens is aan te brengen in de huidige wet gewe tensbezwaren militaire dienst. De minister maakte bekend dat hij de zorg voor het internationale goederen vervoer heeft overgedragen aan staatsse cretaris, dr. M. van Hulten. De wijziging in de onderlinge taakverdeling geldt vanaf 10 april. Overigens komen er geen wijzigingen in de taakverdeling tussen de minister en zijn staatssecretaris. In samenwerking met de spoorweg politie heeft de rijkspolitie gisteren een jongen uit Wierden (bij Almelo) aange houden die ervan wordt verdacht in de nacht van 30 op 31 maart een NS- reizigerstreinstel in brand te hebben ge stoken. De schade bedraagt een miljoen. De aangehouden jongen heeft bekend. DEN HAAG. (ANP)— Er dient een experiment volledig kosteloos vervoer te komen naar de dichtstbijzijnde school van eigen type en eigen richting voor alle leerlingen van het voortgezet onder wijs (vo), die een grotere afstand dan tien (eventueel acht) kilometer van huis naar school moeten afleggen. Het inko men van de ouders mag daarbij geen rol spelen. Niemand woont te ver om 'n bloemetje, te sturen. Fleurop/Interflora Nederland Gegarandeerd goaU De openbare stads- en streekvervoers- bedrijven zullen gecentraliseerd worden, zo heeft de minister aangekondigd. Op het ogenblik geven de besturen van grote gemeentes vervoersvergunningen voor hun gebied, de commissie vervoers vergunningen voor het overige land. Bij de groei van gemeentes tot agglo meraties geeft dat problemen voor de passagiers, die met het ene bedrijf wei Het is volgens de groep-Speijer duide lijk geworden, dat het WA-bestuur „nu elk gevoel van verantwoordelijkheid heeft verforen en alleen een prestigeslag levert ten koste van de pupillen." Het Weizmann-instituut in Tel Aviv heeft een klein instrument ontwikkeld waarmee onmiddellijk kan worden vast gesteld of een soldaat op het slagveld of iemand die een ongeluk heeft gehad nog in leven is. Het instrument moet tegen de borst van het slachtoffer worden geplaatst. Als het hart nog werkt, wordt dat aangegeven met gekleurde lichtjes. De Nederlandse apothekers hebben in samenwerking met het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne een folder uitgegeven waarin beknopt voor lichting wordt gegeven over het voor kómen van brandwonden en het bieden van eerste hulp aan personen met brandwonden. De Eerste Kamer heeft gisteren aan het begin van haar wekelijkse vergade ring het overlijden herdacht van de Franse president Georges Pompidou. Een aantal boeren in de Amerikaan se staat New York maakt sinds een maand gebruik van tractoren van Rus sisch fabrikaat. De Russische tractoren zijn aanzienlijk goedkoper dan gelijk waardig materiaal van een Amerikaan se fabrikant: 5500 dollar tegen 7000 dollar. De definitieve beslissing over de aan leg van de vaste oeververbinding over en onder de Westerschelde, valt in het begin van 1975, deelde de minister ver der mee- Hij maakte duidelijk, dat de adviezen, die de Rijks Planologische Commissie en de Raad van de Water staat moeten geven over de verbinding, niet voor de jaarwisseling worden ver wacht. De heer J. D. R. Trappel, districtsbe- stuurder van de ABVA, verklaarde gis teren dat op zijn minst 31 personeelsle den binnen twee maanden zullen wor den ontslagen omdat hun aflopende ar beidscontract niet zal worden verlengd. De bond heeft er weinig waardering voor, dat het bestuur probeert om het conflict door middel van ontslagen op te lossen. Formeel wordt alleen een tijdelijk contract niet verlengd, maar volgens de heer Trappel Komt het niet continueren van het dienstverband wel degelijk neer op ontslag. Het ouderberaad rekent erop, dat op ministerieel niveau en door Gedeputeer de Staten van Utrecht, B. en W. van Utrecht en de commissie-Langemeijer nu zeer snel wordt ingegrepen en dat bijvoorbeeld wordt overgegaan tot een tijdelijke „noodbestuursvorm” voor Den nendal. „Mocht dit niet gebeuren, dan zal het vertrouwen in het positief hanteren van legitieme en democratische middelen dusdanig zijn beschadigd, dat harde ac ties niet kunnen worden vermeden”, zo meent het ouderberaad. Mr. A. J. Bransen, een van de vier leden van het WA-bestuur, ontkende dat er sprake is van ontslag. Het bestuur Mochten deze wijzigingen van dien aard zijn gewetensbezwaren binnen het raam van het wetsvoorstel wel erkend zouden worden, dan wil Vellekoop op grond van de (verwachte) verandering in de wetgeving gratie vragen. Biedt het wetsvoorstel geen ruimte voor zijn ge wetensbezwaren, dan zal hij zijn straf ondergaan. De regio Emmen is voor deze proef bijzonder geschikt. Door verruiming van het lijndienstvervoer moet de toegeno men vervoersbehoefte worden opgevan gen. Dit heeft de commissie leerlingenver voer aanbevolen in haar rapport, dat gisteren aan staatssecretaris Veerman van Onderwijs en Wetenschappen is aangeboden. De problematiek is vooral van belang voor de niet-stedelijke bevolking, voor wie het bezoek aan scholen voor voort gezet onderwijs nadelig wordt beïnvloed door de soms lange afstand. In de jaren zestig was geconstateerd, dat in Drente een achterstand bestaat in het bezoek aan de hogere vormen van secundair onderwijs en dat het verlies Inn aan de Rot- de chique buurt blijven. Klach ten van een buurman in een kort geding om de sexclub te laten verbieden, wer den door de rechter terzijde geschoven. De door de buurman aangevoerde feiten vond de rechter niet aannemelijk ge maakt. De in het begin van deze eeuw gebouwde St. Jacobskerk in Den Bosch is door de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg tot monument verklaard. De kerk is gebouwd door Jos Cuypers en Jan Stuyt. De oude St. Jacobskerk in Den Bosch was al in 1844 aan restaura tie toe. De herstelkosten bleken toen zo hoog, dat men vond dat er beter een nieuwe kerk kon worden gebouwd. Voor de huidige kerk werd de eerste steen op 16 maart 1906 gelegd. Bij vrachtauto’s is het percentage overschrijdingen nog groter. Op auto snelwegen mogen vrachtauto’s al lang niet sneller dan 80 km per uur. De metingen toonden aan dat vóór de in voering van de maximumsnelheid voor auto’s, 38 percent van de vrachtauto’s wel boven de 80 km uitkwam en zeven WINTERSWIJK. De in Brabant heersende varkenspest is overgewaaid naar de Gelderse Achterhoek. Als gevolg van aanvoer van varkens uit Noord- Brabant is de ziekte thans uitgebroken in de buurtschap Huppel in de gemeente Winterswijk. Ook werd een politieman die ingreep bij een vechtpartij neergeslagen. Enkele van de slachtoffers werden zodanig toe getakeld dat zij in een ziekenhuis be landden. Sinds de aanvankelijke terug houdendheid bij de bevolking - uit angst voor repressailes - voor het afleggen van een verklaring is geweken zijn 19 geweldmisdrijven bekend geworden. Dr. Ivan Morris, voorzitter van de Amerikaanse afdeling van de organisatie Amnesty International heeft gisteren in Tokio gezegd dat als gevolg van de pogingen van AI naar schatting zesdui zend mensen aan verdere martelingen zijn ontsnapt. „Maar het aantal dat in de gevangenis is gebleven, is vele malen groter”, zei hij. Dr. Morris sprak er zijn grote teleurstelling over uit dat de VN- commissie voor de Mensenrechten niet met AI samenwerkt. om zo snel mogelijk een definitieve beslissing te krijgen over de manier, waarop de Oosterschelde zal worden af gesloten. Hij vond wel, dat de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Hol- land en de waterschappen aan de drie maanden, die ze hebben om zich uit te spreken over het advies van de commis- sie-Klaasesz, een minimum termijn heb ben. Een echtpaar uit Epe heeft kans gezien de afgelopen maanden de comple te inventaris voor zijn nieuwe woning bij elkaar te stelen. Man en vrouw hebben bekend. De buit had een totale waarde van enkele tienduizenden gul dens. maakt alleen gebruik van het aflopen van tijdelijke contracten om het dienst verband niet te verlengen. De achttien betrokken groepsleiders hebben nadruk kelijk voor Nieuw Dennendal gekozen. Dat is hun goed recht, aldus mr. Bransen, net zo goed als het bestuur het recht heeft om tijdelijke contracten niet te verlengen. Het bestuur zal zijn besluit vandaag aan de groepsleiders toelichten. Veertien van de achttien groeps leiders hebben besloten niet met het bestuur te gaan praten. Drie zijn er met vakantie. Een vierde zou waarschijn lijk wel met bestuurslid Marcelis en staf lid Middelhuis gaan praten. 18.49 uur 14.36 uur De vredesbeweging Pax Christi is be zig een aantal personen en organisaties te benaderen om tezamen op gratiëring van Vellekoop aan te dringen. Diens advo kaat bereidt thans een klacht voor bij de sekretaris-generaal van de Raad van Europa, op grond van schending door de uitspraak van het Hoog Militair Ge rechtshof van 3 april van een van de rechten van het verdrag van Rome, in het bijzonder van artikel 9, dat het recht op vrijheid van geweten van een ieder waarborgt. De sex-club Love terdamsestraatweg in Hillegersberg mag staat dan een Aalsmeerse journalist te recht, die aanvecht dat deze snelheids- grens bepaald had mogen worden grond van de verkeersveiligheid, kantonrechter had de journalist in het gelijk gesteld, een uitspraak die de mi nister als een tegenvaller had ervaren. De rechtbank in Utrecht heeft een 35-jarige veevoederhandelaar uit Groe- nekan veroordeeld tot een boete van vijf mille omdat hij vorig jaar anti-biotica aan veehouders heeft geleverd. Een politieman uit Grenoble heeft gisternacht de gevaarlijke Franse gang ster Yves Boissie doodgeschoten. De man had zich verschanst in een appartement in Grenoble, waar later een wapenarse naal werd aangetroffen. Hij schoot op de agenten die hem belegerden. De der tigjarige Boissie was op 1 januari ont snapt uit een ziekenhuis waar hij was opgenomen na een gesimuleerde zelf moordpoging in de gevangenis. In de cember 1973 was hij tot 20 jaar gevange nisstraf veroordeeld. Bij de schietpartij van gisternacht werd Boissies vrouw door een schot in de borst getroffen. De commissie beveelt onder meer aan, dat speciale faciliteiten en ontheffing van de 10 km-grens moeten worden verleend als de weg van huis naar school gevaarlijk is en als leerlingen gehandicapt zijn. In de regio, waar het experiment plaats vindt, kunnen de be staande vergoedingen voor openbaar vervoer, bromfiets, rijwiel en kleding geheel of grotendeels vervallen. De commissie heeft becijferd, dat het experiment in de regio Emmen 750.000 per jaar meer kost dan de subsidiebe dragen, die thans aan pendelende leer lingen worden toegekend. Op basis van gegevens uit het buitenland kan voor de financiering gedacht worden aan subsi die aan vervoersondernemingen, aan ge meente of provincie of aan de scholen. Daarbij is het de vraag of de kosten uitsluitend op het onderwijs moeten drukken. Het experiment heeft voor het winterseizoen een veel hogere graad van urgentie dan voor het zomderseizoen, aldus de commissie. Strafprocedures duren in Arnhem gemiddeld tweeëneenhalf keer zo lang als in Middelburg; in Middelburg kan een verdachte rekenen op 73 dagen, in Arnhem op 186. De cijfers waaruit blijkt dat de duur voor de verschillende arron dissementen in ons land sterk uiteen loopt, zijn te vinden in het laatste num mer van de Maandstatistiek Justitie en Politie, uitgegeven door het Centraal Bureau voor de Statistiek- Het gaat hier om procedures in eerste aanleg voor de rechtbank, van de datum dat de zaak bij het bureau voor de Officieren van Justi tie is ingeschreven tot de datum waarop de rechtbank de zaak heeft afgedaan. Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Casablanca Las -Palmas half bew. windstil 21 Tunis DONDERDAG 11 APRIL op 5.53 uur onder 19.30 uur Maan op 0.12 uur onder 8.03 uur Rotterdam Twente Vlissingen 2.-Limburg onbewolkt mist windstil 17 licht bew. windstil 16 onbewolkt zw. bew. onoewolkt onbewolkt licht bew. windstil 19 geh. bew. onbewolkt onbew. half bew. zw. bew. windstil 19 geh. bew. Verwacht wordt dat de zuiveringsope- ratie van het kanaal - sinds 1967 geslo ten - vier maanden tot een jaar zal duren. Het is een gezamenlijke Egyp- tisch-Amerikaans-Britse onderneming. De minister zei met nadruk dat het hier om echte kilometers ging en dat de snelheidsmeters van auto’s dikwijls een hogere snelheid aangeven. Bij ijking van de snelheidsmeter van zijn dienstauto was geconstateerd dat bij 100 echte kilo meters per uur, de snelheidsmeter 123 aanwees. De metingen op de rijkswegen zijn gedaan op 21 maart. In de week die aan de invoering van de maximumsnel heden voorafging, was gebleken dat 78 percent vrijwillig niet sneller reed dan 100 per uur en dat 92 percent niet boven de 110 uitkwam. De minister gaf bij de voortgezette behandeling van de begroting van zijn departement In de Eerste Kamer te kennen dat hij op het ogenblik geen verhoging van de maximumsnelheden overweegt, noch voor autosnelwegen, noch voor andere wegen. „Enige gewen ning aan de nieuwe grenzen is onver mijdelijk”, zo betoogde hij. „Bij de in voering van de 50 km-grens voor ver keer binnen de bebouwde kom (in 1956) hebben we hetzelfde te zien gekregen.” „Met spanning” wacht hij de uitspraak af die de Utrechtse rechtbank op 7 mei zal doen over de vraag of de 100 km- grens voor autosnelwegen op legitieme gronden is bepaald. In hoger beroep 18 19 19 16 21 12 18 18 19 20 DONDERDAG 11 APRIL water 6.25 uur en water 2.10 uur en Vlissingen Aberdeen Athene Berlijn Bordeaux Brussel 1 Frankfort Genève Helsinki Innsbrück i Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg onbewolkt regen regen windstil 16 geh. bew. windstil 18 onbewolkt z 18 geh. bew. o 17 geh. bew. windstil 10 licht bew. zw. bew. licht bew. zw. bew. windstil onbewolkt geh. bew. zw. bew.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2