WALDHEIM WAARSCHUWT WERELD VOOR EEN DREIGENDE RAMP IRA-bommen richtten enorme schade aan Kennedy bang voor moord Terreur dag in Belfast Uitstel voor Meir Messmer trekt zich weer terug Biggs blijft WHO kritiek op agressieve verkoopmethode babyvoedsel „Curasao wil nog geen onafhankelijkheid” Chileense artsen naar Nederland Parlementsdelegatie hoort op Antillen Flevoland wil kruit fabriek niet hebben 3 3 WOENSDAG 10 APRIL 1974 BINNEN- EN BUITENLAND A- „Ik zou in mijn verantwoordelijk- De ontwerp-verklaring spreekt niet op De KNMG is van plan, de overheid te vragen om de grenzen te sluiten voor medische studenten uit het buitenland. Dit niet om principiële redenen, maar omdat er zo’n groot tekort is aan oplei dingsplaatsen. Overigens wil de KNMG wat het toe latingsbeleid betreft een duidelijke uit zondering maken voor vluchtelingen en vervolgden. kans nple- oning rouw totale gul- aan (ade- i de Een beeld uit het centrum van de Noord- ierse stad Armagh gisteren: het uitge brande skelet van een gebouw, verwoest door brandbommen. Deze speciale VN-bijeenkomst is georganiseerd op initiatief van presi dent Boumedienne van Algerije, het land dat de landen van de derde wereld aanvoert in hun streven naar een nieuwe economische relatie tot de geïndustrialiseerde naties. De conferentie wordt bij gewoond door zes staatshoofden en premiers, 45 ministers van Buitenlandse Zaken en tien ministers van Handel en Fi nanciën. gelde voordelen van flesvoeding”, al dus het WHO-rapport. Artsen in ontwikkelingslanden zijn vaak van mening dat het geven van kunstmatige voeding aan een baby gelijk staat aan een doodvonnis, aldus dr. Omoloeloe. Hij noemt het voorbeeld van een moeder uit een Nigeriaans dorp die zijn kliniek bezocht en klaagde dat haar twee maanden oude baby nog maar twee kilo woog, en niet groeide. JERUZALEM. (Reuter, DPA, AP en UPI) In Jeruzalem is gisteren nog geen beslissing gevallen over het lot van het Israëlische kabinet en de toekomst van minister van Defensie Mosje Dajan in het bijzonder. Premier Golda Meir heeft tot morgen ademruimte gekregen om de crisis over de ministeriële verantwoordelijkheid in zake de oktober.oorlog op te lossen. Het kabinet komt dan opnieuw bijeen waar na de Knesset (parlement) eveneens een spoedig debat aan de kwestie zal wijden. Volgens het rapport is er ook een statistisch verband tussen het optre den van borstkanker en het niet ge ven van borstvoeding. „Borstkanker komt meer voor bij vrouwen die geen borstvoeding geven”. PARIJS. De Franse premier Pierre Messmer zal zich toch geen kandidaat stellen voor het presidentschap van zijn land. Dat heeft hij gisteravond in Parijs aangekondigd. Waldheim stelde de massale armoe de bovenaan zijn lijst van economi sche kwalen. Hij bracht de aanwezi gen onder de aandacht da.t gedurende de drie weken dat zij zich over de aan de orde gestelde onderwerpen zul len buigen de bevolking van deze aarde al weer met vier miljoen zielen (Van onze redacteur in Parijs, Frank Onnen) zal zijn gegroeid. De voedselsituatie hieraan koppelend, merkte Waldheim op dat de voedselreserves in lange tijd niet zo beangstigend klein zijn geweest als thans. de drie of zelfs vier kandidaten die zich op dat moment al op het gaullisme beroepen hadden, zich allemaal terug zouden trekken. Rot- uurt ach- ding ver ven, iten ge- aan ren is een meer jl ze :ages 'oer- inis- hun ■oer- :euw osch onu- De en i in ura- n zo een iZoor 1 op ■ben van een >or- >or- den met "weg- i een ange- in de NS- n ge- Ijoen. nd. een Iroe- i vijf iotica ac- een heeft ;ang- tnan ment arse- >t op der- ont- was zelf- de- mge- >artij rouw de itie in de tui gen in len djn rN- üet aan een Rus oren dijk- :aan- 7000 ■nhem lang kan m, in blijkt irron- iteen- num- ie en itraal t hier or de ik bij Justi- aarop in. tviv reld ast- 1 of nog 'gen den ordt IS. LELYSTAD (ANP) De adviesraad van Lelystad is gisteravond unaniem ak koord gegaan met een door het PAK ingediende motie, die stelt dat de Mui- dense kruitfabriek van Dynamit Nobel uit het Duitse Liebenau niet in zuidelijk Flevoland mag komen. In dé ontwikkelde landen, met hun goede gezondheidszorg en hoge le vensstandaard is het toelaatbaar dat moeders genoegen nemen met „twee de keus” om hun baby’s te voeden. „Maar in de meeste ontwikkelings landen heeft het besluit om geen borstvoeding te geven grote nadelen, niet alleen voor het kind, maar ook voor het gezin en het land”, zo me nen de samenstellers. Sommige vaders in de arme landen moeten een maand sparen om een blikje melkpoeder te kunnen kopen, terwijl moedermelk gratis beschik baar is. In het rapport wordt ook voorgesteld dat kantoren, winkels en fabrieken aan moeders de gelegenheid en de faciliteiten moeten geven om hun kinderen borstvoeding te geven. Hij verklaarde verder dat de ern stige internationale situatie thans ontwikkelingen in de betrekkingen zou kunnen brengen waar het beroep op redelijkheid en goede wil tot dus ver heeft gefaald. het standpunt dat wanneer de Antillen nog geen onafhankelijkheid wensen, dit ook niet moet worden opgedrongen. Tij dens gesprekken met Antillianen was hem gebleken dat men een grote fami lieband had. BELFAST (DPA, Reuter en UPI) De Noordierse hoofdstad Belfast is gisteren geteisterd door een reeks bomaanslagen, die worden toegeschre ven aan het Ierse republikeinse leger (IRA). Volgens de politie liepen zeker negen mensen verwondingen op, en werd in het centrum en elders in de stad enorme schade aangericht. kant doet u of de onafhankelijkheid u wordt opgedrongen”, zei hij, „maar aan de andere kant praat u er zelf over, maar zegt dat het nog een tijdje moet wachten”. Senator Piket (CHU) stelde zich Het doel is de welvarende indus trielanden verder te laten kijken dan de huidige energiecrisis en tot nieuwe verhoudingen te komen met landen die grondstoffen leveren, olie inbe grepen. Syrische strijdkrachten hebben giste ren met raketten een Israëlische .tank- aanval afgeslagen tijdens de voortduren de vijandelijkheden op de Golan-hoog- vlakte, zo heeft het Syrische opperbevel bekendgemaakt. Slechts de Kamerpresident Edgar Fau ré heeft zich bereid getoond dat offer aan het behoud van de gaullistische erfenis te brengen. Maar terwijl Giscard d’Estaing helemaal niets van zich liet horen, maakte oud-premier Chaban-Del- mas op een massaal bezochte persconfe rentie in Parijs om zes uur bekend dat hij zijn kandidatuur wilde handhaven. Ten eerste aangezien hij, zoals hij zei, de constructie van een nieuwe en recht vaardiger samenleving waaraan hij in 1969 begonnen was en die hij twee jaar geleden bij zijn aftreden als premier weer had moeten onderbreken, nu wil hervatten. En ten tweede, omdat hij zichzelf beschouwt als de enige gaullisti sche kandidaat die kans maakt Frangois Mitterrand te beletten de overwinning in naam van het linkse volksfront te boe ken. Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren in Damascus de hele dag met president Hafez El Assad van Syrië besprekingen gevoerd over een coördina tie van de politiek van beide landen bij het streven naar een vredesregeling voor het Midden-Oosten, zo is uit officiële bronnen in de Syrische hoofdstad verno men. GENÈVE (ANP) De Wereldgezondheidsorganisatie heeft de agressieve verkoopmethoden van firma’s in babyvoeding bekritiseerd. Deze VN-organisatie raadt de moeders aan hun kinderen borstvoeding te geven, omdat dat het beste is voor hun baby’s. Dit standpunt kwam tot uiting tijdens het bezoek dat de Nederlandse parle mentaire delegatie op haar rondreis door de Antillen aan het bestuurscollege bracht. De Curacaose gezaghebber E. A. Kibbelaar zei dat de banden met Neder land eeuwenoud zijn en dat oude ban den, als dat nodig is, langzaam en met overleg moeten worden verbroken. UTRECHT (ANP) Staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid heeft het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Ge neeskunst meegedeeld, dat enkele Chi leense artsen die in hun eigen land in gevaar verkeren, toestemming zullen krijgen zich in Nederland te vestigen. enige aanwijzingen dat deze nauwe verbondenheid ingrijpende gevolgen heeft voor de toekomst van het kind.” in het winkelcentrum van.Armagh, een stadje op 40 kilometer ten zuidwesten van Belfast. Negen winkels brandden geheel uit, drie andere en een bankge bouw liepen zware schade op. Bij het blussingswerk werd een brandweerman gewond. De totale schade in Armagh wordt geschat op een klein 20 miljoen gulden. „Ze had over de radio gehoord dat melkpoeder het beste voedsel was. Ze had geleerd dat vrouwen met een schoolopleiding, en uit de hogere klassen, flessen gebruikten om te voeden. Ze had advertenties gezien in medische centra, en op aanpl akbor- voeden. Ze had advertenties gezien in medische centra, en op aanplakbor den, waarop mollige, van gezondheid blakende baby’s stonden die de fles kregen.” Het WHO-rapport vervolgt: „Mil joenen jaren lang is de samenstelling van moedermelk door de natuur ver anderd en aangepast zodat de baby de voeding goed kan verteren en in het juiste tempo groeit”. Weten schapsmensen die verbonden zijn aan firma’s in babyvoeding hebben gepro beerd koeiemelk aan te passen door sterilisatie, verdunning en aanvulling om ze meer te doen lijken op moe dermelk, „maar het blijft een vervan ging voor het echte voedsel”. Het rapport laat zicji lovend uit over de tendens bij ontwikkelde vrouwen in de geïndustrialiseerde landen om geleidelijk terug te keren naar de borstvoeding. De medische wetenschap heeft aangetoond dat ba by’s die moedermelk krijgen van de moeder tegelijkertijd af weerstoffen krijgen waardoor ze minder vatbaar zijn voor infecties. „Kinderen aan de borst hebben minder last van diarree, braken en maagstoornissen dan ande re kinderen”, aldus dr. Omoloeloe. „Bij moeders die borstvoeding ge ven groeit een nauwere verbonden heid en liefde voor hun kinderen. Ook de kinderen zijn meer ontspan nen, tevreden en gelukkiger. Er zijn De VN-leider hekelde de bewape ningswedloop en vestigde er de aan dacht op dat alleen al in de komende drie weken door de landen voor on geveer 14 miljard dollar aan de ver groting van hun arsenalen zal wor den uitgegeven. Het internationale monetaire sys teem werkt niet efficiënt en het be vat een hoogst gevaarlijke kanker achtige ziekte, inflatie, zei Wald. heim. Hij meende dat het onmogelijk zal zijn een optimaal gebruik van de natuurlijke hulpbronnen te maken als deze ziekte niet wordt onderdrukt. BONN. (AP) Senator Edward Kennedy, die in 1975 zal beslissen of hij zich kandidaat voor het Ameri kaanse presidentschap stelt, heeft gis teren tegenover een Duitse verslagge ver verklaard bang te zijn dat hij wordt vermoord. Op de vraag of zijn familie hem graag president wilde zien antwoordde Kennedy: „Mijn God, nee. Zij zijn erg bang na alles wat met mijn broers is gebeurd. Eer lijk gezegd ben ik zelf ook bang. Ik zou gek zijn, als ik het gevaar volle dig zou negeren”. Overzichtelijk belooft de campagne, tenminste voor de gaullisten, niet te worden en mathematisch staat het al bijna vast dat hij bij de eerste ronde Frantjois Mitterrand als concurrent nummer één het einde zal bereiken. Bij de tweede ronde zal de strijd tussen de beide rivalen met het hoogste aantal punten dan uiteindelijk moeten worden beslecht. Volgens berichten vonden de gevech ten plaats in het noordelijk deel van de bestandslijn, nabij de berg Hermon, waar in de afgelopen vier dagen gevech ten hebben plaatsgevonden. In Londonderry, de op een na grootste stad van Noord-Ierland, zullen vandaag 9000 gezinnen en een groot aantal be drijven zonder gas zitten doordat de in de rooms-katholeieke wijk Bogside staande gasfabriek wegens een gebrek aan stookolie de produktie moet staken. De chauffeurs van de tankwagens wei geren namelijk het terrein van de gasfa briek op te rijden nadat eind maart een van de chauffeurs door leden van het IRA onder bedreiging werd gedwongen naar het centrum van de stad te rijden waar de tankauto werd opgeblazen. De chauffeur kon zich in veiligheid stellen, maar er werd door de explosie wel enorme schade aangericht. In kringen van het IRA is gisteren vernomen dat de leiding van de „Provi- sionals”-vleugel, is begonnen met een grootscheeps opinie-onderzoek onder zijn aanhangers naar het al dan niet voort zetten van de geweldacties in Noord- Ierland. specifiek over de olie, hoewel de stijgende olieprijs en de uitwerking daarvan op de economie door de meeste VN-landen danig wordt ge voeld. De verklaring bevestigt het recht van regeringen hulpbronnen te nationaliseren en eventueel compen saties vast te stellen. Zij adviseert kartels te vormen om de grondstof- prijzen in toom te houden naar het voorbeeld van de organisatie van olie-exporterende landen (OPEC). „Ik ben ervan overtuigd dat de belangen van de wereldgemeenschap het best worden gediend als deze vergadering de hoogste prioriteit geeft aan genoemde fundamentele vraagstukken die momenteel in toe nemende mate de economische ban den tussen alle lidstaten bedreigen. Ze kunnen gemakkelijk tot een poli tieke ramp leiden en vergroten nog steeds de sociale onrechtvaardigheid welke altijd een plaag voor de wereld is geweest”, aldus de secretaris-gene- raal. „Als geen gezamenlijke actie wordt ondernomen, breekt spoedig de tijd aan dat de vrouwelijke borst de functie van het voeden van de jonge mens verliest en nog slechts dient als sex-symbool”, aldus een rapport dat de WHO heeft uitgegeven ter gele genheid van wereldgezondheidsdag. Met name in de ontwikkelingslan den spiegelen de fabrikanten de vrouwen voor dat flesvoeding behoort tot de westerse beschaving en daarom beter is dan borstvoeding, zo schrijft dr. Adewale Omoloeloe, hoogleraar in de voedingsleer aan de universiteit van Ibadan in Nigeria. Hij meent dat de regeringen de plicht hebben de moeders voor te lichten „dat moedermelk de ideale babyvoeding is”. „De fabrikanten van babyvoeding moeten verplicht worden het karakter en de omvang van hun reclame te veranderen en te beperken, zodat vrouwen niet langer worden aangespoord op te houden met borst voeding terwille van de voorgespie- Met dat nee-woord dat voor zijn eigen rekening ook de oud-minister van Bin nenlandse Zaken Christian Fouchet al had gegeven, is de verkiezingscampagne die officieel overigens nog niet eens begonnen is nu dus weer in zijn oude en troebele vaarwater teruggekeerd. Te genover de enige vaandeldrager van alle linkse partijen beschikt de gaullistische coalitie momenteel over vier kandidaten en hun aantal zal binnen een week waarschijnlijk nog wat stijgen. Want ook de minister voor de Posterijen, die vroeger de portefeuille van de kleinhan del beheerde, Jean Royer, schijnt zich momenteel, net als Servan-Schreiber op te maken zich eveneens in de strijd te storten. heid als secretaris-generaal tekort schieten als ik niet de aandacht ves tigde op deze fundamentele kwesties die naar mijn mening op dit ogenblik een wezenlijke bedreiging vormen voor de wereldvrede en het welzijn van de bevolking van onze aarde”, zo verklaarde Waldheim. BRASILIA (AFP) De Britse „grote treinrover” Ronald Biggs die sinds fe bruari in Brasilia gevangen zit, heeft een nieuw argument aangevoerd waarom hij niet het land uitgewezen en aan Enge land uitgeleverd zou moeten worden: het kind dat zijn Braziliaanse vriendin Raimunda Nascimento over enkele we ken van hem verwacht. Biggs heeft besloten het kind te cepteren en financieel te steunen, "•sluit dat het hooggerechtshof heeft geaccepteerd. De IRA-terreur begon in de ochtendu ren in de rooms-katholieke wijk Lower Falls Road waar een bus en een vracht wagen in brand werden gestoken. In dezelfde wijk werd een automobilist door een lid van het IRA aangehouden en zijn wagen vol explosieven geladen waarna de man gedwongen werd naar het centrum te rijden. Hij slaagde er echter onderweg in uit de wagen te springen en alarm te slaan waardoor de voorbijgangers zich in veiligheid konden brengen voordat de bomauto in de lucht vloog. Een aantal gebouwen in de omge ving werd hierbij ernstig beschadigd. Tegen het einde van de ochtend ex plodeerden in een boetiek in het cen trum twee brandbommen, die de zaak in lichterlaaie zetten. Daarna ontploften kort na elkaar bij zeker nog tien win kels brandbommen. De bomaanslagen, die zich voor het grootste deel rond het middaguur tijdens de lunchpauze voordeden, veroorzaakten onder de winkelende en van het mooie weer genietende voetgangers een paniek. De mensen stoven uiteen om een goed onderkomen te zoeken. Politie en leger waarschuwden de bevolking van de straat weg te blijven en sloten de wegen naar het centrum hermetisch af, waar door zich op de hoofdwegen lange rijen autofiles vormden. In de aan het centrum grenzende wijk Falls Road kwam het tot ongeregeldhe den. Aan het einde van de middag lagen in deze wijk de nog smeulende wrakken van autobussen en zeker vijftien perso nenauto’s. De terreurdag was gistermorgen in alle vroegte begonnen met een door brandbommen veroorzaakte grote brand Waldheim noemde de armoede, de snelle groei van de wereldbevolking, de hachelijke voedselsituatie, het energietekort, de reusachtige uitgaven aan wapens en het door inflatie ge teisterde monetaire stelsel. De delegatieleider, het Tweede-Ka- merlid drs. H. M. Franssen (PvdA) meent dat de Nederlandse Antillen niet veel later dan 1 januari 1976 onafhanke lijk moeten zijn. Hij zal het toejuichen als de Antillen het Surinaamse voor beeld volgen, het koninkrijksstatuut ul timo 1975 te beëindigen. Hij zei niet te snreken als delegatievoorzitter maar als lid van de Partij van de Arbeid. Delegatieleider Franssen verklaarde ook dat de onafhankelijkheid bepaald geen eenzijdige zaak van Nederland is. maar dat sommige politieke partijen in de Antillen er zich niet zolang geleden ook voor hebben uitgesproken. „Aan een Uit een onderzoek dat de brandweer naar de oorzaak van de brand heeft ingesteld heeft men afgeleid dat het IRA gebruik maakt van een nieuw type brandbommen, waarvan de juiste sa menstelling nog niet vast staat. Volgens een woordvoerder van het Britse leger is het IRA ongeveer vijf weken geleden met dit nieuwe type begonnen te wer ken. Deze bommen bevatten een tijdme- chanisme en explosieven, die na tot ontploffing te zijn gekomen de in de helse machine aanwezige o ntvlambare vloeistof over een groot gebied versprei den. Bijna honderd ontwikkelingslanden hebben een verklaring opgesteld over „vestiging van een nieuwe internatio nale economische orde”, die zij door de algemene vergadering aangenomen willen zien. Deze landen stelden te vens een „actieprogram” op waarbij verband wordt gelegd tussen de prij zen die ontwikkelingslanden voor hun grondstoffen krijgen en wat zij de industrielanden voor eindprodukten moeten betalen. „Waarom zou ik alleen gaan?”, vraagt de afbeelding van de Israëlische minister van Defensie Mosje Dajan op het plakkaat van een demonstrant die gisteren deelnam aan een betoging voor het kabinetsgebouw in Jeruzalem. Aan de hand van Dajan op het plakkaat: premier Golda Meir en de rest van het kabinet. NEW YORK. (Reuter, AFP en UPI) Kurt Waldheim, secre.taris-gene- raal van de Verenigde Naties, heeft gisteren op de opening van de specia le bijeenkomst van de Algemene Ver gadering van de volkenorganisatie over economische wereldvraagstuk ken gewaarschuwd voor een dreigen de ramp als op internationale schaal niet onmiddellijk wordt begonnen met het opruimen van zes belangrijke dreigingen op economisch gebied. Terwijl de ministers gisteren bijeen waren, demonstreerden ongeveer 100 mensen buiten het kantoor van me vrouw Meir voor het ontslag van Dajan. Ze droegen leuzen bij zich als „Dajan weg, het kabinet niet” en „houdt op met het spelen van een stoelendans”. Ze verwezen daarbij naar opmerkin gen van aanhangers van Dajan binnen de Arbeiderspartij dat de verantwoorde lijkheid voor de gemaakte fouten een collectieve moet zijn en dat, als iemand ontslag zou moeten nemen, dat alle kabinetsleden zouden moeten zijn. WILLEMSTAD. (ANP) Het be stuurscollege (B. en W.) van het eiland Curacao is tegen een snelle onafhanke lijkheid van de Nederlandse Antillen. Het college is voor bilaterale onderhan- delingen tussen Nederland en Suriname over onafhankelijkheid zoals de Suri naamse regering die voorstaat. De Antil len moeten volgens de Curacaose politici zelf kunnen bepalen wanneer het de banden met Nederland wil verbreken. Met de moed der wanhoop maar zon der enig succes ondernam hij gisteren een laatste poging de eenheid in het gaullistische regeringskamp dat al een paar uur na de dood van president Pompidou explodeerde, weer te herstel len. Met dat doel lanceerde hij zijn eigen kandidatuur op voorwaarde echter dat uiuinwini

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3