schaars Grondstof zand in deze Di ife vtshal Kalkzandsteenfabriek verhuist waarschijnlijk naar Harderwijk Werkgroep M.A.N. vraagt aan gemeente op lidmaatschap Voorbereiding CDA-leden van raad Reductie voor zwakkere groepen bij betaling rioolafvoerrecht Beroep op „socialistisch gezond verstand" Opwinding 1 heerst alom in de P Bloemhofstraat I K Voor suède Nappa kleding 4 PLAATSELIJK NIEUWS IJC 1974 WOENSDAG 10 APRIL (Van een onzer verslaggevers) en ,96 Bunker blijft in bedrijf Midden :N K. Dom Beleid IJMUIDEN. „We weten niet wat de gemeente met al die gewei gerde betalingen gaat doen. Eén ding willen we niet en dat is de ge meente in een hoek drukken. Onze werkgroep M.A.N. hoopt gewoon dat onze bezwaren doorgespeeld worden naar Den Haag en dat er iets ge- Opvolging IJMUIDEN. Het personeel van de Kalkzandsteenfabriek is dinsdag middag intern ervan op dee hoogte gesteld, dat rekening moet worden gehouden met het verplaatsen van deze fabriek naar Harderwijk. De kans daartoe is zeer groot ofschoon het tijdstip waarop zeer vaag moet worden gehouden omdat alles staat of valt met de aankoop van een ter rein behorende aan een rioolwater zuiveringsinstallatie. Oorzaak van de verplaatsing is, dat deze streek niet meer dienst kan doen als toele- veringsgebied voor de grondstof „zand”. Al ruim een jaar geleden is deze kwestie door de toenmalige directeur de heer D. M. N. Bakkes met de vakbonden opgenomen. De heer Bakkes is echter overleden. daan wordt voor de bejaarden, de steuntrekkers en de minimumloners, omdat deze groepen dit bedrag voor rioolafvoerrecht eenvoudig niet of heel moeilijk kunnen betalen”. Dit zijn de woorden van J. Zeeuw uit de IJmuidense Spilbergenst 'aat. Hij is actief lid van de milieubescher- mingsgroep M.A.N. die afgelopen donderdag maar liefst 2100 be zwaarschriften bij wethouder Van der Werff indiende tegen de nieuwe rioolafvoerheffing. Ook uit Velsen- Noord zijn protesten gekomen en werden meer dan zevenhonderd handtekeningen ingeleverd. De werkgroep schat dat in totaal zo’n tienduizend mensen bezwaar heb ben tegen deze heffing. L RL, ik»! - (Van een medewerker) V\AAAAAAAAAAAA/VVWIAAAAA/VWVVVVVWVVWVVV1 /wwwwwwwwwwwwwwwwwwwww' (Van een onzer verslaggeefsters) nader in draaien Zeeuw zegt hierover .Het ADVERTENTIE i De heer Dudink ontkende, dat er bin nen de CDA een links-rechts strijd zou woeden. „Wie kan mij zeggen wat er nu zo links is aan de heer Van Beek en zo rechts aan de heer Roozen is als het gaat om het plaatselijke beleid?” Wethouder II J. M. Roozen ging hier na in op het beleid, zoals de CDA dat op Twee leden van de werkgroep M.A.N. mevrouw J. de Ligt-Van Haren en de heer J. Zeeuw bij de opgehaalde acht honderd betalingskaarten. In IJmuiden en Velsen-Noord hebben ruim achten- twintighonderd mensen hun handteke ning gezet om te protesteren tegen de heffing van het rioolafvoerrecht. ulp de da ast re- IJ- de zen 13 an Er Raaks 34 Tel. 310685 aay zan ens De 4 len t 3 tk- de (morgen begrijpt u waarom!) fe ta- het zen net in- ’an en ?e- nte gen Dit het er- oed het het ice- ens is ant ge en) Wat dit laatste betreft deelde hij mee, dat alle CDA-kandidaten er bij onder linge afspraak mee accoord zijn gegaan, dat bij tussentijdse opvolging door het uitvallen van één der zittende raadsle den. niet zonder meer de volgende kandi daat op de lijst een benoeming zal aanvaaren, maar dat het dan een kan didaat moet zijn vanuit dezelfde partij als het uitgevallen zittende raadslid (dus CHU. KVP of AR), tenzij een speciale deskundigheid de benoeming van een an dere kandidaat, ongeacht zijn lidmaat schap van één der drie partijen, wense lijk maakt. Deze afspraak is gemaakt om te voorkomen, dat er op een gegeven ogenblik bij voorbeeld alleen nog maar KVP-ers in de fraktie zouden zitten, omdat zij de meeste achtereenvolgende plaatsen op de kandidatenlijst bezetten. Met nadruk stelde de voorzitter, dat men in augustus zal streven naar een afspiegelingscollege op programmati sche basis bij de samenstelling van het colfege van B. en W. Hij noemde het ronduit onbegrijpelijk, dat de PvdA zich vooraf al vast heeft gelegd op uitspra ken die de mogelijkheid niet uitsluiten „dat men evenals vier jaren geleden de boot gaat missen.” De heer Dudink deed een beroep op „h«et Heemskerkse socia listische verstand om eerder gedane uit spraken te herzien.” Daarbij doelde hij uiteraard op de uitspraak van de PvdA dat men niet met de VVD in één college wil. Ook in de plaatselijke politiek zou men de polarisatie als doel afwijzen, omdat deze slechts een schijnduidelijk heid oplevert. Naar de mening van de heer Dudink loopt dit polarisatietijdperk ten einde en gaat men steeds meer zien „dat slechts een CDA in het midden bruggen kan slaan naar alle maatschap pelijke groeperingen met als resultaat het bereiken van duurzame oplossingen.” De heer P. Vos gaf de nieuwe kandi daten vervolgens een goed inzicht en overzicht van de staatsrechtelijke kanten van het raadslidmaatschap, de kandida tuur en de opvolgingsafspraken. HEEMSKERK. Het Christen Demo cratisch Appèl had voor dinsdagavond 9 april alle dertig kandidaten op de ver kiezingslijst uitgenodigd voor een bijeen komst in het raadhuis. Slechts enkeïe kandidaten, onder wie wethouder mr. drs. H. G. van Beek, waren wegens vakantie of om andere duidelijke rede nen verhinderd. Men wilde tijdig met elkaar van ge dachten wisselen over de verkiezingsak- tiviteiten en over de opstelling en het werk van de toekomstige CDA-fraetie in de raad. De voormalige U-bootbunker Duitse bezetters, welke sinds 1951 dienst doet als Kalkzandsteenfabriek, met een produktie van tot nu toe 100 miljoen stenen per jaar. bepaald niet zo dat de gezinnen de groot ste vervuilers zijn. Wat zij over het algemeen in het afvalwater brengen is biologisch vuil dat door de zelfreini gende werking van het water gemakke lijk vernietigd kan worden. Bovendien heeft Velsen, net als een heleboel andere gemeenten een eigen zuiveringsinstallatie waarmee grote hoeveelheden biologisch slib uit het rioolwater kunnen worden gehaald. Maar de grote boosdoeners zijn in feite de industrieën. Die gooien er zoveel chemische troep in, zink, ko per, lood en .fosfaten, dat het water sterk vervuilt en zichzelf niet meer kan schoonhouden. Geen installatie maalt dat er uit. Vroeger konden we hier in het kanaal zwemmen. Toen hadden we geen borden nodig om het zwemmen te verbieden. Maar er zijn steeds meer in dustrieën gekomen en het water wordt maar vuiler en vuiler. En dat laatste is niet door onze Velsense gezinnetjes ge komen. Toch moeten we daar wél voor betalen en ik snap niet waarom die belasting niet op de industrieën wordt verhaald.” Weinig verheffend was de aanval op mevrouw Vervelde van de VVD-fraktie: 2386 kiezers zouden zich bij de laatste verkiezingen hebben vergist met op de VVD te stemmen, omdat mevrouw Ver velde tijdens de laatste raadsvergadering om elf uur demonstratief de raadzaal verliet om kracht bij te zetten aan haar duidelijke wens nu eens eindelijk' ernst te maken met het door de gehele raad genomen besluit de vergaderingen om elf uur te beëindigen. Dat besluit is destijds niet zonder reden aangenomen, naar men mag aannemen. De kleine demonstratie van mevrouw Vervelde werd nu door de heer Dudink even betiteld met „onverantwoord gesjoemel” en „een schandalige aanstellerij”, „die aantoont dat de WD-stemmers zich hebben vergist”, met nog enkele insinu erende opmerkingen naar ons oordeel beneden het niveau dat we zelfs in de verkiezingstijd toch wel graag in Heemskerk gehandhaafd zouden zien. handhaven en stimuleren van activitei ten in en rond de bunker is wat hier naar alle waarschijnlijkheid gaat gebeu ren dus niet een verplaatsing, maar landelijk bezien een uitbreiding zo stelden wij in het gesprek vast. De heer Schalij beaamde dit volkomen én hoopte zelfs, dat indien alles gaat zo als men bezig is voor te bereiden, naar alle waarschijnlijkheid nog personeel moet worden aangetrokken. Ofschoon hij te dien aanzien ook geen valse verwachtin gen wilde wekken. Een van de activitei ten in de bunker is bijvoorbeeld het maalbedrijf, dat nu voor Hoogovens bentoniiet vermaalt. Zo zouden er naar zijn oordeel ook nog andere activiteiten ontplooid kunnen worden. KW 153 103 31.800,-, 110 57.200,-, VD 25 2.750,-, WR 137 2.840,-, IJM 23 1.480.-, YE 25 en ZL 6 870,-. „Hier zit dus het knelpunt! Daarom ook dat wij nog erg vaag moeten blijven ten aanzien van de datum, ja zelfs nog geen enkele zekerheid hebben” aldus de heer Schalij, die verder nadrukkelijk stelde, dat de zeventig man personeel onder meer mee kan naar Harderwijk. Mits men dat wil. Uiteraard onder be paalde en nader vast te stellen voor waarden. Vanzelfsprekend heeft men ook te maken met aan de streek gebon den personeelsleden en ouderen, die niet meer weg willen. Van hen moet elk geval persoonlijk en apart worden be zien. Alles moet zo eerlijk mogelijk worden behandeld. Bovendien is het nog zo, dat de Kalkzandsteenfabriek bepaald niet voornemens is de voormalige duik- boot-bunker waarin men gevestigd is, los te laten. Ernstig wordt gezocht naar nevenactiviteiten in en rond de bunker. Wij spraken over deze kwestie met zijn opvolgende heer J. Schalij, eens bedrijfsleider bij het IJmuidense bedrijf, later directeur van de dochteronderne ming in Friesland, nu belast met de leiding over het moederbedrijf. De heer Schalij vertelde, dat de opzet, bij de vestiging van de Kalkzandsteenfa briek in 1952 was. steen te maken uit zeezand, waardoor het bestaan van het bedrijf tot in lengte van jaren verzekerd zou zijn. Dit plan is echter, doorkruist door de grote havenwerken, waardoor het zeezand met slib en klei vermengd is geraakt en het onmogelijk is geworden puntgave witte stenen te vervaardigen. Ook de vervuiling van de zeebodem speelt daarbij een rol. Een ander pro bleem dat zich voordeed was de angst voor de toenemende verzilting in het duingebied, waardoor de duinafgraving en het maken van duinmeertjes een tijdelijk karakter heeft gekregen en nu de regering genoopt is verdere afgraving te verbieden. „En daar sta je dan met je kalkzand steenfabriek” verzuchtte de heer Schalij. „Onze taak is stenen te maken, maar je moet maar zien waar dat moet gebeu ren. Uit deze ontwikkeling groeide het plan het bedrijf te verplaatsen. Maar het zoeken van een andere plaats is niet eenvoudig. De verkoop van kalkzand- steen is namelijk gebundeld. Alle kalk- zandsteenfabrieken verkopen hun pro- dukten via een verkooporganisatie. De nu bestaande 18 fabrieken zijn zorgvul dig verspreid, waardoor men kortere transportafstanden heeft verkregen. Na veel mislukkingen door allerlei omstandigheden viel de keuze op Har derwijk, waar de Kalkzandsteenfabriek haar zoveelste zandconcessie heeft ge kregen. Een belangrijk deel van het benodigde terrein levert geen moeilijk heden op. toch het is vooral in IJ muiden bekend, dat een dergelijke fabriek over veel terrein moet beschik ken om de stenen op te slaan en te laten drogen. Voor de maximale opper vlakte is het noodzakelijk ook de be schikking te krijgen over een stuk ter rein, dat toebehoort aan een rioolwater zuiveringsinstallatie, welke aan een ver nieuwing, eventueel uitbreiding toe is, tenzij overgegaan wordt op een ander systeem, het zogenoemde „centrifugesys- teem”. Wordt voor dat laatste gekozen en de tekenen wijzen daarop dan is er geen bezwaar het land aan de Kalkzandsteenfabriek te verkopen. Zo is daar al geruime tijd Poll-base, de bevoorrading via dit helicopterveld naar de boorenlanden en op die manier wil men pogen de bunker voor nog ande re zaken te gebruiken, zodat ook hier mensen hun emplooi kunnen vinden. De bunker wordt dus bepaald niet dichtge spijkerd. Daarvoor ligt deze zo direct bij de havenmond en buiten de sluizen, veel te gunstig. Bezien in het licht van verplaatsing van het bedrijf naar Harderwijk en het Daar kon men dan na de pauze in. besloten kring verder over discussiëren. basis van het program wil gaan voeren. Hij benadrukte, dat in feite al sinds 1954 in Heemskerk een sterk door de CDA- politici geïnspireerd beleid is gevoerd, dat men nu wil voortzetten en vernieu wen. IJMUIDEN. De aan voer aan de dinsdagmarkt bestond uit: 4.040 kg tong; 11 kisten tarbot en griet; 589 kisten kabeljauw; 3372 kisten koolvis; 440 kis ten schelvis; 178 kisten wijting; 174 De werkgroep vindt het onzin dat de gezinnen voor deze kosten moeten op- jZeeuw’ zegt hierover: „Het is Zeeuw zegt begrip te hebben voor Velsen die van het rijk de rioolafvoer- rechtbelasting kreeg opgelegd. „Maar vooral de mensen met de minimum- inkomentjes zijn hier de dupe van. De bejaarden, de mannen die arbeidsonge schikt zijn verklaard, er zijn nog heel veel mensen met minder dan elf-twaalf- duizend gulden die dit niet kunnen beta- len. We hebben niet de hoop dat Velsen deze heffing zal laten zitten, maar we hopen wel dat het gemeentebestuur iets doet voor deze groepen die dit bedrag van drie tientjes niet kunnen opbrengen. Hij ging even nader in op enkele knelpunten, zoals de woningbouw, die door de Zuidbroek-affaire in het slop is geraakt, het overloopbeleid, de' realse- ring van een nieuw raadhuis, het wel zijnsbeleid (de heer Roozen vertaalde dat met „zich happy voelen”), de samen levingsopbouw, de gezondheidszorg (ook de preventieve), onderwijsontwikkelin gen, enzovoort. Vanuit zijn grote kennis en ervaring kon hij vooral de nieuwe kandidaat-raadsleden een uitstekende vi sie geven op al die zaken die op het ogenblik in Heemskerk aan de orde zijn of naar zijn mening spoedig aan de orde moeten komen. De grootste Speciaalzaak In SUèDE NAPPA en LEDcR-KLEDING Velsen heeft van het rijk voor 1973 een heffing gekregen van negen gulden per inwonersequivalent en voor 1972 een heffing van vijf gulden per inwonerse quivalent. Het riik baseert deze belasting op de Wet Verontreiniging Oppervlakte wateren die in 1970 in werking trad. Volgens deze wet kan de staat elke gemeente een speciale belasting opleggen waarvan de opbrengsten gebruikt zullen worden om de verontreiniging van de oppervlaktewateren te bestrijden. Velsen heeft een eigen zuiveringsinstallatie en kan derhalve aanspraak maken op een korting. Velsen slaat deze belasting om en voor de afgelopen twee jaren moet elk gezin nu een bedrag van ongeveer tweeëendertig gulden betalen. Hiervoor zijn al weer enige tijd geleden speciale betalingskaarten verzonden. Alleen in IJmuiden al hebben tot nu toe ruim achthonderd gezinnen geweigerd te beta len en bij M.A.N. de acceptgirokaarten ingeleverd. De KVP-voorzitter P. F. Dudink hield een algemene inleiding, waarin hij onder meer stelde, dat men politiek met „in het midden” meer beoogt dan een veilige tussenweg. Na „links” en „rechts” beide sterk materieel gericht te hebben ge noemd en de naastenliefde als sleutel woord te hebben gekozen voor de chris ten democratie, verklaarde hij zich te gen de radikalen, „omdat die de waar heid naar zich toe halen” en tegen de conservatieven, „omdat die niet geïnte resseerd zijn in veranderingen.” De waarheid zou in het midden liggen. kisten schol; 10 kisten schar; 19 kisten haring; 53 kisten makreel; 141 kisten varia. Prijzen in guldens. Per 1 kg: heilbot 6,20-5,50; grote tong 5,62-5,52; groot-mid- del tong 8,70-8,37; kleinmiddel tong 9,53- 9,38; tong één 11,78-11,59; tong twee 10,67-10,55; tarbot 10.11-9,89. Per 40 kg: tarbot 335-248; griet 185-104; kabeljauw één 120-75; kabeljauw twee 132-73; ka beljauw drie 88-70; kabeljauw vier 96- 64; kabeljauw vijf 74-46; koolvis één en twee 52-45; kooivis drie 46-37; koolvis vier 41-34, schelvis één 81-69; schelvis twee 96-67; schelvis drie 88-73; schelvis vier 70-56; schol één 55-51; schol twee 79-65; schol drie 82-61; schol vier 65-46: wijting drie 62-24; haring drie 18,40; makreel twee 62-17,60; schar 81-35; haai 74-51; poontjes 16; bot 31-24. De besommingen waren 34 100,-, VL 1 55.200, 310766 van Zijlstr. 29

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5