COLLEGE MOET ZOVEEL MOGELIJK AFSPIEGELING ZIJN VAN RAAD Telefoonaansluiting op elke kamer Groeikansen voor de Beverwijkse veiling Ier Verenigingsnieuws o® d DJtoM Nieuwe tuin metdorpspleintje bij bejaardentehuis St. Agnes Jongen bekende diefstal en verduistering )t I CONSTANT LAMP herenmode en konfektie *eni diepru e vreten, ffl.opge. i wande- ^gnaat sts helpt eggen ze eigenlijk een kent -.3 VNG-studiecommissie bepleit hogere vergoeding raadslidmaatschap metnico scheepmaker WOONCENTRUM CDA gaat zetels in statenfractie anders verdelen PLAATSELIJK NIEUWS 1974 WOENSDAG 10 APRIL Eiken Salonkast -r lil Derde PAASAANBIEDING: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het bestuur van de gemeente moet meer bij de ge meenteraad komen te liggen. Ge meenteraadsleden moeten een gro tere vergoeding krijgen voor hun werk. Het college van Burgemees ter en Wethouders moet zoveel mo gelijk de samenstelling van de ge meenteraad weerspiegelen. Dat zijn enkele opvallende conclusies uit het rapport van een studiecommis sie van de Vereniging van Neder landse Gemeenten dat is uitgebracht aan minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken. Beverwijk Slechts 895,- Wijk aan Zee Velsen-IJniuiden «let Heemskerk X Egypte 15 dg. v.a. 637.- X X. Bulgarije 15 dg. v.a. 508.- X gr- t/'W - ADVERTENTIE (Van onze stadsredactie) (Van een medewerker) (Van een onzer verslaggeefsters) icto ADVERTENTIE Geo- 45: Huijgens- 20 uur: Uit voorraad leverbaar 1000 m2 verkoopruimte En nog even dit. Wist u dat die film van gisteren, „On the Town” in Ameri kaanse filmkringen als het toppunt van amusement wordt gebouwd? In „Movies on tv” kreeg de film het maximum van vier sterren, en in „The Filmgoer’s Com panion” spreekt men van „een van Hol lywoods vrolijkste en invloedrijkste mu sicals”. Toegegeven, er werd perfect in gedanst, maar overdreven vrolijk ben ik er toch niet van geworden. Althans niet vrolijker dan ik van nature toch al ben. WOENSDAG 10 APRIL T.V. ruimte, bar, verlichting mooi afgewerkt 2e Paasdag geopend van 10 tot 5 uur verkopen in die periode opliep van 1074 tot nu ruim 5000. De politieke partijen krijgen van de commissie het verwijt dat zij nauwelijks iets doen om het contact tussen raadsle den en burgers te bevorderen. Het enige contact dat raadsleden met hun partij hebben, beperkt zich volgens de com missie tot de kandidaatstelling voor de verkiezingen. Men weet vaak toch niet wat men lieve ouders op verjaardagen en zo kan geven. Wel, voor vele bejaarden zou een telefoonaansluiting op de eigen kamer een kostelijk geschenk zijn. De PTT gaat volgende week de technische mogelijk heden daarvoor in orde maken. In elke kamer kan dan een telefoon komen te staan en we hopen met de directrice dat het er veel zullen worden. KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 310702 25 jaar ervaring WOENSDAG 10 APRIL Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 19-21 u. Barteljorisstraat 24 Winkelcentrum Schakwijk, Rivièradreef 10 gemeenten tussen 30.000 en 40.000 inwo ners (nu 2000 gulden) en 14.279 gulden voor gemeenten boven 375.000 inwoners (nu 2000 tot 2.500 gulden). Daarom vind ik het nog altijd een principiële fout, en ook een denkfout (ik heb daar na de eerste keer al op gewe zen) dat de getuige-deskundige punten geeft in het verlengde van de punten die het echtpaar aan de tegenpartij geeft inplaats van contra-puntisch de beoorde ling door het puntengevende gezin weer met punten te honoreren. en daar komt een klein pleintje bij In de gedachten van de directrice moet dat een soort eigen dorpspleintje worden, waar de bejaarden elkaar ont moeten. Mét hele kleine, speciaal uit Rotterdam gekomen steentjes wordt er nu door de hele tuin heen een pad aangelegd; een soort straatje dus naar en van het „dorpspleintje”. Er komen ook wat banken en omdat het straatje min of meer in een cirkelvorm wordt aangelegd, kan men weer wat rondwan delen. Met veel snelgroeiende heesters, plan ten en bloemen krijgt deze tuin een „knusse” aankleding, met veel zonnige en beschutte hoekjes, die zelfs de zeer hoogbejaarden zullen kunnen verleiden om overdag eens lekker buiten te zijn, zonder last van het verkeer. Er komt nog een belangrijke nieuwe voorziening in het bejaardentehuis. De PTT gaat volgende week in alle kamers centrale aansluitingen maken voor de telefoon. Als zij dat wensen kunnen de bejaarden dus telefoon op hun kamer krijgen. De commissie die onder leiding stond van de Bredase burgemeester Merkx, heeft de minister geadviseerd vooral de vergoeding voor de gemeenteraadsleden aantrekkelijker te maken. De vergoeding die de commissie voorstelt, bedraagt 1500 gulden per jaar voor gemeenten met minder dan 6000 inwoners (is nu 600 gulden) oplopend tot 6.340 gulden voor In Nederland waren in 1960 nog 133 veilingen. Dit jaar zullen er nog 64 zijn, waarvan 15 in Noord-Holland. Volgens de heer Gijsberts zou het ideaal zijn als er in deze provincie nog maar vijf zouden zijn. Spreker gaf ook een over zicht van de handelskanalien, die ook snel in aantal afnemen. Zo waren er in 1960 nog 151 grossiers op de Amster damse markt; nu zijn er nog zo’n hon derd. In 1960 waren er nog ruim 14.000 kleinhandelaren; in 1970 was hun aantal tot 6300 teruggelopen, terwijl het aantal kruidenierswinkels die groenten en fruit samenwerkende fracties de wethouders moeten leveren (programcollege) of dat de wethouders uit zoveel mogelijk par tijen betrokken moeten worden (afspie gelingscollege), merkt zij toch o p„De vertrouwensbasis waarop het college steunt, moet zo breed mogelijk zijn. Dat betekent dat de raad zo ruim mogelijk in het college moet zijn vertegenwoor digd.” De commissie is verder van mening dat de gemeenteraad zich zoveel moge lijk met de hoofdlijnen van het beleid moet bemoeien. Uit de enquête onder de 11.733 Nederlandse gemeenteraadsleden is gebleken, dat de meesten zich beper ken tot controle achteraf of tot detailza- ken omdat zij te weinig inzicht hebben en krijgen in de problemen. Volgens de commissie moeten de raadsleden meer gebruik kunnen maken van het ambte narenapparaat en dient de gemeentese cretaris zijn functie als eerste adviseur van de gemeenteraad meer waar te ma ken. Daarvoor zou geen wetsverandering BEVERWIJK. Een groot aantal le den van de afdeling groenten van de Veiling Kennemerland heeft met grote belangstelling geluisterd naar de heer L. Gjjsberts, hoofd van de afdeling markt onderzoek van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen in Nederland. De bij eenkomst was de laatste in de reeks die de veiling heeft belegd om aanvoer en afzet te bespreken. WOENSDAG 10 APRIL Openbare Bibliotheek Velsen, centrale bibliotheek Plein 1945, 14.30-17.30 en 19- 21.30 uur; Centrale jeugd- en tienerbi- bliotheek Willemsbeekweg 97, IJmuiden- Oost 14.30-17.30 uur; filiaal Wijker- straatweg 177, Velsen-Noord 14.30-17-30 uur; filiaal Zeewijkplein, IJmuiden-West 14.30-17.30 uur; filiaal Wüstel-aan, Sant poort 14.30-17.30 uur. PTT-Gebouw, Lange Nieuwstraat in gang Spaarnestraat 4, IJmuiden, 19-20 u. Medisch Maatschappelijk Consultatiebu reau voor Alcoholisme. VELSEN. De Velsense politie heeft dinsdag een 17-jarige jongen uit deze gemeente aangehouden. De jongen heeft bekend diefstal en verduistering te heb ben gepleegd in het cafetaria waar hij werkzaam was. nodig zijn, maar wel een mentaliteits verandering, merkt de commissie op. Er zou wel een wetsverandering nodig zijn om gemeenteraadsleden vrij te kun nen laten nemen van hun hoofdberoep als zij voor gemeenteraadswerkzaamhe- den worden opgeroepen- Op dit moment is in 15 cao’s (van toepassing op een totaal van 43.800 werknemers) een bepa ling opgenomen met betrekking tot het bijwonen van gemeenteraadsvergaderin gen als raadslid. Het gaat hierbij om verlof zonder behoud van loon. In het burgerlijk wetboek zal een dergelijke bepaling moeten komen die geldt voor iedereen, meent de commissie. Het prieel in aanbouw bij het aan te leggen „dorpspleintje” in de tuin van het bejaardentehuis, waarin verder een wandelstraatje en een beschuttende per gola worden aangelegd. HAARLEM. Het Christen Demo cratisch Appèl heeft een nieuwe ver deelsleutel opgesteld voor de statenfrac tie in Noord-Holland. De verdeling wordt nu: ARP vier zetels, CHU 3 zetels en KVP 9 zetels. Voor de verkiezingen was uitgegaan van de verdeling ARP 5, CHU 3, KVP 12. De CDA-samenwer- kingscommissie is van mening dat on danks de inzet de propagandavoering niet optimaal is geweest hetgeen het resultaat van de verkiezingen zeker ne gatief heeft beïnvloed. Van mij mag het, maar mag het ook van de Witte Kwis, die reclame? Toen het echtpaar Mulders in opdracht een reclamespot in elkaar zette over een wasmiddel, werd het eerst door de tegen partij en later ook door de getuigedes- kundige met een broodmagere 1 gewaar deerd omdat ze het net zo hadden aangepakt als de tientallen echte was middelenfabrikanten. Als dat waar is, dan moet het dus een 5-Punten-spot zijn geweest, want die fabrikanten zijn ook niet op hun achterhoofd gevallen en zullen in de loop der jaren wel de meest effectieve manier van reclamemaken hebben uitgevonden. U merkt het wel, mijn scepsis tegeno ver deze Witte Kwis is nog altijd niet verminderd, al was het dit keer een voordeel dat de beide families (hiertoe vermoedelijk aangespoord door presenta tor Wil van Neerven) niet het idee hadden dat zij voor hebberig of kinder achtig versleten zouden worden als zij minder punten dan het maximum toe kenden. Toch is ook het feit dat de twee kampende partijen eikaars prestaties moeten beoordelen in diepste wezen in strijd met het karakter van deze quiz, omdat dit het onderlinge competitie- element sterk bevordert. De een zijn dood is de ander zijn brood: als wij jullie wat minder geven, dan winnen wij! Zowel de familie Van der Valk als de getuige meende, dat er in de spot te weinig gezegd werd over de graad van vervuiling van het wasmiddel, de precie ze samenstelling ervan, etc. Wat had men dan vérwacht? Biologisch All, of enzymen, of al die andere rim-ram? Of ook de nadelen van het wasmiddel? Maar dan zou het geen reclamespot meer zijn geweest, maar een consumen- tenbericht over een wasmiddel- Die tuin en de ruimte waren er eigen lijk altijd wel, maar die was er meer om naar te kijken. Nu wordt de funktie een geheel andere, althans bij mooi weer. De directrice vertelt er enthousiast over. De bejaarden in haar tehuis wor den steeds ouder. De gemiddelde leeftijd is op het ogenblik tweeëntachtig jaar. Het is er blijkbaar goed toeven in St. Agnes, want die gemiddelde leeftijd ligt erg hoog. Daarom vindt de directrice het niet verantwoord, vooral de hoogbejaarde be jaarden drukke straten over te laten steken om in de naaste omgeving van het huis een plekje in de zon te zoeken. Daarom is er een geheel nieuwe opzet voor de eigen tuin gemaakt. Het terras wordt aanzienlijk verbreed. Langs de gehele breedte van het pand wordt aan de overkant een fraaie houten pergola gemaakt, die men geheel wil laten be groeien met de weelderige witte bruids sluier. Die pergola gaat straks natuurlijk een prachtige beschutting geven. Langs de ziekenzaal worden deze week zo’n honderd rozen geplant. In een hoek is een prachtig houten prieel in aanbouw HEEMSKERK. Achter het bejaar dentehuis „St. Agnes” aan de Laan van Assutnburg is men op het ogenblik bezig met de aanleg van een bijzonder rustie ke tuin, die een geheel nieuwe accom modatie aan het bejaardentehuis toe voegt. In de beste televisiequiz ter wereld, „2 voor 12” (de kwalificatie is niet van mij maar van Koos Postema. gevolgd door de goede raad ons op de VARA-Gids te abonneren, deze quiz van Joop Koop man is dus blijkbaar witter dan de witste kwis, proberen de beide teams elkaar natuurlijk ook te overtroeven, maar zij rijden een wedstrijd tegen het horloge, ieder apart, terwijl de deelne mers aan bijvoorbeeld de Berend Boude- wijnkwis elkaar weliswaar tijdens de race trachten te overtroeven, echter niet door elkaar de bocht uit te zwiepen of klem te rijden, zoals in de „Witte Kwis” in zekere zin het geval is. ciet juist ulke ge. es in ’u lp. Mak. benen... om Net enuwen, 'gist Een verschil tussen „2 voor 12” en de „Witte Kwis” was ook dat de winnaars en verliezers in de laatste kwis met een mandje brood naar huis gingen en een trip naar „De kleine aarde” (modelboer derij voor biologisch All) of Twente of zoiets, en dat moeder en zoon Schwarz na de derde ronde van „2 voor 12” schoot gingen met een bedrag van 5020 gulden. Als ik bedenk hoeveel manden vol brood van Paul Année zij daarvoor kunnen kopen, en hoeveel reisjes zij daarvoor naar Boxtel kunnen maken, kom ik tot de conclusie dat de VARA- quiz veel meer goeds uitzaait onder zijn deelnemers dan de KRO-kwis. DONDERDAG 11 APRIL Progress-sociëteit, Const, straat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. 20.30 u.: kreatieve avond. Aan de Beverwijkse veiling bestaat de aanvoer voor uit een zevental pro dukten die nog flinke groeikansen heb ben en dat is een voor Nederlandse veilingen gunstig beeld. „Als men het daarmee eens is”, zo vindt de directrice, „dan zijn er best zonen en dochters genoeg, die de kosten zouden kunnen betalen”. Haar devies is voorlopig: „Geef de bejaarden een tele foon cadeau”. De heer Gijsberts besteedde veel aan dacht aan de af zet van de Beverwijkse veiling en hij gaf daarbij het volgende overzicht. Maar dan moeten wel de normale aansluitkosten per toestel worden betaald en later natuurlijk het abonnement en de gesprekskosten. En dat wordt een stokpaardje van de directrice. Want niet alle bejaarden kun nen die kosten moeiteloos betalen. Niet temin vindt zij dat alle bejaarden eigen lijk telefoon op hun kamer zouden moe ten hebben, want dat geeft een geweldig stuk communicatiemogelijkheid met „buitenshuis”, met kinderen, familiele den, goede oude bekenden en dergelijke. Men heeft niet altijd tijd voor een bezoek, maar ’s avonds een gezellig tele foontje kan fleur geven aan een hele lange dag. Het geeft de bejaarden ook een stukje zekerheid: „Als er iets is, dan kan ik meteen even m’n zoon of m’n dochter opbellen of iémand die vertrouwd en eigen is. Het is niet zo moeilijk om ver der in te vullen waarom zo’n telefoon een geweldige funktie kan hebben voor de bejaarde. Ook de onkostenvergoedingen voor de raadsleden moeten volgens de commissie aanzienlijk worden opgetrokken- Deze zouden’ volgens de voorstellen moeten gaan variëren van 500 gulden in de kleinste gemeenten tot 2500 gulden in de grootste. Volgens een enquête van de commissie zouden de kosten van ge meenteraadsleden nu 200 tot 300 gulden bedragen in kleine gemeenten, 800 tot 900 gulden in middelgrote gemeenten en 2000 tot 2500 in de grootste gemeenten. De onkostenvergoeding zal belastingvrij moeten zijn; de andere vergoeding niet. Tot nu toe is de vergoeding die de raadsleden krijgen afhankelijk van hun aanwezigheid in raads- en commissiever gaderingen. In de nieuwe voorstellen zal deze koppeling niet meer bestaan, omdat volgens de commissie het vergaderen slechts een klein deel is van het werk dat de gemeenteraadsleden moeten ver zetten. Wel opperen zij de mogelijkheid dat maximaal 20 pct. van de vergoeding afhankelijk wordt gesteld van de aan wezigheid op vergaderingen. De tijd die de raadsleden aan hun functie kwijt zijn, schatten zij in kleine gemeenten in het algemeen op 30 uur per maand, in middelgrote gemeenten op 50 uur per maand en in zeer grote gemeenten op meer dan 100 uur per maand. Juist het feit dat het gemeente- raadswerk zoveel tijd kan kosten, zal er toe geleid hebben dat veel politieke partijen niet de mensen kunnen leveren die voor het werk geschikt zijn, meent de commissie. Volgens het rapport zou de burge meester in veel gemeenten teveel in vloed hebben op het beleid. Dat zou toe te schrijven zijn aan het feit dat hij in de meeste plaatsen de enige full-prof- bestuurder is en dat hij een betere toegang heeft tot het ambtelijk appa raat. „Vooral in kleine gemeenten wordt zijn rol wel als dominant erVaren”, zegt het rapport. Hoewel de commissie geen uitspraak wenst te doen over de vraag of enkele DONDERDAG 11 APRIL Velserbad, 6.30-8 u„ 12.15-13.15 u. en 16.30-17.30 uur gemengd zwemmen. Openbare Bibliotheek Velsen. Centrale bibliotheek, Plein 1945, 10-12 30 en 14.30- 17.30 uur: Centrale jeugd- en tienerbi- bliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuide- Oost 15.30-17.30 uur filiaal Velsen Noord. Wijkerstraatweg 177, 17-21.30 uur. Filiaal IJmuiden-West, Zeewijk plein 19-21.30 uur. Uitleenpost „Bree- zicht” 15.30 tot 17.30 uur. Gymzaal Ossendorpschool, boksles en training „De Ring”. PEN-jeugdcentnim Kanaalstraat, 14 en 20 uur: handenar beid. In 1973 werd hier 63 pet. door de groothandel gekocht, 27 pet. door de kleinhandel. 8 pet. ging voor export weg en 2 pet. draaide door. WOENSDAG 10 APRIL Progress-sociëteit, Const. Huijgens- straat. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek, Kerkweg volwassenen 19-21 u. ADVERTENTIE Prijzen excl. brandstoftoeslag. A A Vraag de zomerreisgids bij uw reisadviseur of bij A j 1^^ Eindhoven - Rechtestraat 56, Tel. 040 - 6 9211 X XF^Fit Vliegreizen B.V. «.’SUSSS Dé deelnemers aan de „Witte Kwis” kregen na afloop een mand met brood, maanzaadwolf en andere produkten van Paul Année, de bekende Amsterdamse bakker die zijn brood op oud-Egyptische grondslag bakt. Lekker en goed brood. Ik mag het graag eten. Een beetje duur weliswaar, vergeleken met ander brood, maar alle waar is naar zijn prijs. An- née’s zaak breidt zich nog steeds uit, ook andere winkels, Reform-winkels bijvoor beeld, verkopen zijn brood. Het feit dat hij gisteren als getuige optrad in de „Witte Kwis”, en meer nog het feit dat de deelnemers verrast werden met een mand vol met zijn produkten ,was dus een onverschrokken voorbeeld van etherreclame. Sociëteit Alpha, Moensplein- Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44 en Amstelstraat 44: volwassenen en jeugd 19-21 u. DONDERDAG 11 APRIL Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 10 uur: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. pend van 9-12 en 13.30-15.30 u. V erenigingsgebouw, Prinsèsselaan. 19.30 u.: lezing voor Plattelandsvrouwen. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: volwassenen 14-17-30 en 19-21 u. Aan natuursla boekte men hier in 1973 een omzet van 2.318.000 miljoen gulden; spinazie 2-204.000 gulden; andij vie 1.117.000 gulden en bospeen 948.000 gulden. Vooral dit laatste produkt is een specialiteit van de Beverwijkse veiling. In zijn slotbeschouwing merkte de heer Gijsberts op, dat Beverwijk een aantal groeiprodukten heeft, maar de verkoop uitsluitend en alleen via de veilingklok moet gaan. Dat brengt een concentratie van kopers met zich mee. x... w

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9