9.- Sprookje Brandweer 100 Viking Star Boze Roel Bakzeil de tocht” „Psychiater steeds belangrijker „Economisch beleid op „Een feest zonder kapsones LEIDSEPLEINTERRAS OP SPUI Olé in Rai 15 KAMER VAN KOOPHANDEL IN JAARVERSLAG Paul en Bolle Jan willen hele land naar A’dam lokken N EERSTE HULP WILHELMINA GASTHUIS 95 DONDERDAG 11 APRIL 1974 14 ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLING/ „IK LOOP met mijn hoofd in de wolken en met mijn voeten op de grond.” Lijfspreuk van de schilderende zanger Paul Rollman, die er aan toevoegt het meest te voelen voor „lekker en fatsoenlijk”. Bolle Jan ziet dat ook zo en daarom was er voor deze Jordanezen weinig voor nodig om te besluiten het lied „Amsterdam jubileert” te vervaardigen waarin alvast het glas wordt geheven op de 700ste verjaardag van de hoofdstad in 1975. De twee heren met de strohoedjes zijn nadrukkelijk van mening, dat het geen „sjieke affaire” moet worden maar een „feesie zonder kapsones”. 1 len. >8 i Ook de alarmering was middeleeuws: dat gebeurde met een ratel. seplein (zie foto) doet het geweldig en bij Publieke Werken liggen er plan nen klaar om deze zomer op het Spui - aan de kant van het Begijnhof - iets dergelijks te maken. Zeker is dat het parkeerterrein en een deel van de rijbaan een wandelpromenade wordt. Over het terras is men nog met café- exploitaten in onderhandeling. een zachte actie, waarmee wordt ver staan, dat de huiseigenaren en over heidsinstanties de verlangens van de Bijlmer-bewoners krijgen voorgelegd. Maar die zijn niet nieuw. Offfi Nieuwe toeristische attracties hebben het erg goed gedaan. H&t Vincent van Goghmuseum stond bol van de bezoekers, maar ook de van de straat toegankelijke Schuttersgalerij in het Amsterdams Historisch Museum had hoe wel nog niet algemeen bekend aan het einde van het jaar ruim 300.000 passanten gevangen. Ook hei Scheepvaart Museum heeft geweten dat het van de muffe Lairessestraat naar het trotse ’s Lands Zeemagazijn trok. Een verdubbeling van het bezoekerstal was het resultaat. Tenslotte nog dit: van de 1.368.243 buitenlanders, die een Amsterdams hotelletje opzochten, kwamen er 240.000 met cruise- en ferryschepen naar de hoofdstad. ROLLMAN en Bolle Jan (hij heet eigenlijk Froger, maar zijn corpulentie leidde tot een naamsverandering) ont moetten elkaar bij het Jordaan-cabaret en ontdekten daarna dat ze nog familie van elkaar zijn ook. Ze hebben samen een verre nicht, maar zoiets komt in de Jordaan meer voor. In die buurt zijn ze ook opgegroeid. ROEL VAN DUYN, het raadslid dat door zijn eigen Kabouters werd gewipt en nu de politieke belangen van de PPR dient, is boos. Op ver keerswethouder Brautigam, die het verzoek van Van Duyn om twee we ken als tramconducteur bij het GVB te mogen lopen heeft afgewezen. Roel werkte eerder erg prettig tussen de mannen van de plantsoenendienst en in een nijdig briefje aan Brautigam stelt hij vast, dat de wethouder na vier jaar de autoterreur in Amster dam verdedigd te hebben niet meer in staat is tot normale, democratische verhoudingen. „Anders zou u het een vanzelfsprekende zaak hebben gevon den dat een kandidaat-raadslid de gemeentebedrijven eerst van binnen uit wil leren kennen alvorens daar over regelmatig beslissingen te moe ten nemen". in het westelijk havengebied het streekplan voor het Noordzeekanaalgebied en de doelstel lingen voor het economisch beleid op de tocht kwamen .te staan. En dat terwijl de onzekere werkgelegenheidssituatie in en rond het Am sterdamse vraagt om een duidelijk en doelma tig overheidsbeleid. De helft van de voorkomende gevallen zouden door een gewone huisarts kun nen worden behandeld. Vroeger lag dat percentage aanmerkelijk lager en vol gens Van der Wey komt dat door de daling van het aantal huisartsen en de invoering van avond- en weekeinddien- sten. „Liever dan te moeten zoeken naar een veelal onbekende dienstdoende arts, die meestal nogal bezet is en dus vaak niet thuis wordt aangetroffen, gaan ve len meteen naar het WG.’ ’Een ontwik keling overigens waarmee de ziekenhuis- staf niet blij is, aangezien de rol van de huisarts in de gezondheidszorg er door verkleind wordt,'maar ook omdat de gratis hulp een zware last legt op het ziekenhuis. Van der Wey over dat laatste: „Men is niet meer bang voor een ziekenhuis. Daar komt natuurlijk bij dat de hulp gratis is en er nog altijd wel mensen zijn, die niet verzekerd zijn. We probe ren dat af te houden maar de mensen proberen het wel. Veel meer tenminste dan vroeger.” DE AMSTERDAMSE haven krijgt er een nieuwe cruisevaarder bij: de Noorse rederij „Royal Viking Star” gaat de hoofdstad in haar programma opnemen. Voor het pakket van 93 cruises is een contract getekend met het Verenigd Cargadoorskantoor. De Royal Vikingschepen bieden ruimte aan 500 passagiers. De zee-uitstapjes variëren van een zevendaagse cruise een rol. Bovendien werkte de premie, LissabonNew York voor 511 dollar tot een tocht over de halve wereld van 75 dagen voor 5575 dollar. Een hoop geld om je even een Viking te voelen. Hoe kwam dat? Men hanteerde het systeem dat elke Mokummer tussen de 18 en 50 jaar verplicht was de handen uit de mouwen te steken. Bekwaamheid en paraatheid speelden Hoewel het tempo van de vermindering van het aantal winkels (door sanering en ontvol king) iets is verzwakt, zijn er rake klappen gevallen. Vooral in de Dapper buurt, Kinker- buurt en Jordaan heeft men er dagwerk aan om alle problemen van de winkeliers op een hoop te vegen. Het stadsbestuur kreeg genoeg van dergelijke incidenten en op een nacht moesten alle spuitgasten hun sleutels, gereedschap en onderscheidingstekens inleveren in de trouwkamer 3de klas se van het stadhuis. De mannen, die het goed hadden gedaan en dat kon den bewijzen, werden beroeps. Dat gaf nogal wat scheve ogen bij de „collega’s’, die waren afgewezen en de narigheid bleef dan ook niet uit. Op grote schaal kwam het voor dat de brandslangen tijdens de blussing werden doorgesneden. Er waren ook andere problemen bij het korps dat 14 man (nu 759) telde. Weliswaar beschikte men over drie stoomspui ten, die door paarden werden getrok ken, maar de andere spuiten en dat waren de meeste moesten door de mannen zelf worden vervoerd met als gevolg dat ze op de plaats van de brand geen pap meer konden zegen. het nog a 12.000 TREKPLEISTER voor de internati onale huishoudbeurs, die ifan 19 tot 28 april in de RAI wordt gehouden, is de Spaanse inzending Efpotur. Deze reizende expositie laat de bezoeker kennis maken met oude keramiek, meubels, smeedijzer, koperwerk, ta pijten, beeldhouwwerk, wapenschil den en kerkelijke kunst. Met een modern projectiesysteem wordt ook de invloed van het toerisme op het Spanje-van-nu getoond. Liefhebbers van de niet-politieke folklore kunnen er ook aan hun trekken komen. Een Spaanse dansgroep zal dagelijks voor stellingen geven en voorts wordt er ingehaakt op lokale feesten, stieren gevechten en de gastronomie. Johan Cruyff is er niet te zien. teil van een aardappel schillende dienstbode. De aardappelen zorgden ook prompt voor een verstopping van de spuit. Bolle Jan vindt dat Rollman de hard ste leerschool achter de rug heeft. De nu 49-jarige zoon van een steuntrekker fi gureerde achtereenvolgens onder meer als fiets jongen, koksmaat, straat- en lij- kenfotograaf, stroper, zanger en tegen woordig als suksesvol producent van toeristisch veel gevraagde sdiilderijen aan de lopende band. Zijn muzikale gabberd (32) begon ook als fietsjongèn, maar schaarde zich al spoedig als accordeonist bij bruiloften en andere partijen en speelde zich met zijn lp „Vize verze” aardig in de kijker. Daaraan heeft hij een goed lopend café in de Tweede Nassaustraat overgehou den, waar de andere zangers van het Jordaanlied kind aan huis zijn- HET DREIGEMENT van minister Gruijters (Volkshuisvesting) heeft in de Bijlmer zijn uitwerking niet ge mist. Uit protest tegen de hoge woon lasten betaalden daar 3.000 gezinnen een kwart minder huur, maar het merendeel is daarop nu teruggeko men en onder druk van deze groep die de bemanning van een spuit kreeg die het eerste water gaf, ook al niet bevorderend op een snelle aan pak van de rooie haan. Het gebeurde wel dat er water werd geput uit de 1500 buitenlandse werknemers zitten terwijl er in deze sector toch 750 werklozen staan inge schreven. Vooral de banken deden het best daar niet van en de toeristische inkomsten mochten er ondanks de blijf-thuisstemming in het Amerikaanse kamp ook echt wel zijn. De handelshuizen en exporteurs spreken van een onrustig jaar. Dat was het ook voor de detail handel maar dan vooral in negatieve zin. DE KAMER heeft het bij monde van voor zitter Stijkel al vaker gezegd: Amsterdam ROLLMAN daarentegen werd here- boer in de Beemster („Een oude jon gensdroom”) omdat ie nu eenmaal gek is op paarden en daarvoor de ruimte in de Leliestraat ontbrak. Toch komt hij daar nog vaak. Al is het alleen maar om nog eens langs het pandje te lopen, waar nu een boetiek zit maar waar zijn opoe vroeger een manufacturenzaak dreef. Hoe stelt hij zich voor dat er straks feest moet worden gevierd? „Juist omdat het de hoofdstad is moet je het hele land er bij betrekken. Je kunt ergens op een terrein een hele grote tent neerzet ten en daar een immens Jordaan-cabaret inbrengen, waar mensen uit het hele land naar toe komen. Dat moet dan geen geldklopperij worden; men moet gewoon de kans krijgen het sfeertje te proeven. Ik zie het in gedachten alweer voor me: al die éalatoestanden. Dat is niet goed, want het is een Amsterdams feessie en dat moet het blijven. Nu komt er een feestweek in de RAI maar ik vind dat het veel langer moet duren. Van mei tot september of zo. Bolle Jan en ik zijn bereid om als gastheer op te treden. En... we beschikken over natuur talenten”. EEN VITAAL deel van de gezond heidszorg in Amsterdam speelt zich af in een onooglijk gebouwtje op het binnen terrein van het Wilhelmina Gasthuis. Een barak, die in het begin van deze eeuw „voor vijf jaar” werd gebouwd, maar waar het al jaren 24 uur per dag spitsuur is. Hier, in de eerste hulpafde- ling van het academisch ziekenhuis, worden jaarlijks 35.000 mensen binnen gebracht met letsel, dat wisselt van een stofje in het oog tot afschuwelijke onge vallen. Het aantal slachtoffers, dat dood wordt binnengebracht, neemt toe. Het zijn er gemiddeld tenminste twee per dag. Een andere ontwikkeling die de WG- staf zorgen baart, is het feit dat vooral de psychiater op „Opname” het steeds drukker krijgt. Diens aandeel in de eer ste hulp is een jaar of wat geleden zelfs dat van de neuroloog gepasseerd en het „crisiscentrum”, dat in 1971 voor dit soort gevallen in samenwerking met de GG en GD iets verderop in de Eerste Helmerstraat ging functioneren, was dan ook bepaald geen overbodige luxe. Drie jaar geleden moesten in twee weken tijds al 21 patiënten worden ge holpen, die hadden getracht zich van het leven te beroven. Niet alleen dat aantal is toegenomen, maar de komst van het jeugdtoerisme en annex het gebruik van harddrugs heeft deze tendens nog eens extra versterkt. Dr. A. P. van der Wey, die 23 jaar directeur van dit ziekenhuis is geweest en als adviseur en „invaller” nu nog „voor halve dagen aan de zaak” is, zegt: „Wat we hier ’s zomers uit het Vondelpark krijgen, is heel erg. We krijgen ook vrij veel Nederlandse jonge ren. Veel van hen zijn regelmatig terug kerende bezoekers.” VAN DER MEY heeft zelf ooit als assistent op de eerste hulpafdeling ge werkt, maar dat is niet de enige reden voor zijn belangstelling voor de barak. Tenslotte is dit een even belangrijk als vertrouwd adres voor Amsterdammers, die een vrij onschuldig ongeluk hebben gehad of in nood verkeren. De ambulan ces rijden er af en aan en het verple gend personeel krijgt tijdens de dienst, die ze in ploegen 24 uur draaien, geen kans om even uit te blazen. Dat plaatje, dat onlangs door Negram op de markt is gebracht en door de mannen achter de schermen van „Am sterdam 700” in dank is afgenomen, maakten ze in een uur. Over de achter kant, waarop de bajes wordt bezongen, deden ze wat langer. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan en voor het in smartlappen en andere leutige zaken gespecialiseerde tweetal is dat toevallig Amsterdam en daarom hopen ze dat de stad aan de Amstel het volgend jaar „helemaal gaat maken”. Paul Rollman: „Er wordt ontzettend veel gemopperd op Amsterdam en er zijn ook een hoop dingen veranderd. Maar het is zo dat je als geboren Mokummer wel mag kankeren op die stad, maar dat je het niet accepteert als anderen het ook doen. Tenslotte zou ik er niet zonder kunnen. Laatst heb ik met Theo Ordeman een dag en nacht door de Jordaan gezworven. We slenter den over de duivenmarkt en de Linden gracht. Ik heb daar deuren open gedaan, zomaar. Heus, dat sfeertje is er nog helemaal maar een hoop mensen kunnen het niet meer vinden”. NU ÏIEEFT D’66-raadslid Martini ge klaagd dat groten van naam als Willy Alberti, Johnny Jordaan en Ton van Duinhoven nog niet zijn ingeschakeld. Rollman„Het is nog wat te vroeg misschien, maar aan de andere kant moet je zelf het initiatief nemen. Boven dien zijn die jongens crimineel op de penning gesteld. Maar potverdorie, Bolle Jan en ik zijn toch ook gratis voor bejaarden opgetreden en deze maand zingen we met de politiekapel voor de 500 patiënten van het St. Lucas Zieken huis”- Na zijn plaat „Mag ik effe ademha len” is het een beetje stil geworden rond hem. Rollman relativerend: „Om sukses te hebben moet je eigenlijk dag en nacht op de stoep van die platen jongens liggen en daar heb ik geen zin in. Ze moeten me nemen omdat ze denken, dat ik goed ben want anders hoeft het niet zo”. Wat is het verschil tussen hem en Bolle Jan? „Dat ik overdag als kunst schilder werk en hij ’s nachts als kaste lein. Maar allebei zijn we geen moeilijke jongens”. Bolle Jan voegt daar aan toe: „We vormen samen een fijne combina tie. Ik weet van mezelf, dat ik een mooie smartlap kan zingen, alleen is het zo dat Paul daarbij vrijelijker met zijn armen kan zwaaien. Maar ja, die was vroeger ook marktkoopman, terwijl ik altijd die accordeon op m’n buik had hangen. Dat moet ik nog effe leren. Ik heb er al aan gedacht om lessen t e nemen bij Helen le Clerq, maar het zal me met m’n dikke buik veel moeite kosten om op de spietsen te komen”. HET KASBOEK van het Amsterdamse Bur gerweeshuis van 1775-1800 heeft model gestaan voor de omslag van het jaarverslag van de Amsterdamse Kamer van Koophandel. Wee moed naar het verleden, toen de hoofdstad nog een hoewel toen al tanende wereldposi- tie innam? Wie zal het zeggen. Feit is dat het journaal van het bedrijfsleven niet in de eerste plaats beheerst wordt door een jubel stemming. De verwachting dat de Amsterdamse econo mie in 1973 zou aantrekken, is maar .ten dele uitgekomen. Mondiale zaken als de oliecrisis hebben de aarzeling in een aantal bedrijfstak ken doen aanhouden. De haven vertoonde een groei met uitschieters in de ertsoverslag (ca. 36 pet) en olie-aanvoer (ca. 19 pet.), terwijl hei aantal binnengekomen schepen boven de 40.000 brt de helft hoger lag. Volgens de Kamer kwam een oplossing van de structurele proble men echter niet in zicht. Men constateer! dat door de discussie over omvang en mogelijkheden van industrialisatie DE AMSTERDAMSE brandweer sluit in september de eerste eeuw van haar bestaan af. Reden om de nodige feestjes te bouwen met als klapstuk een meer dan twee kilometer lange historische optocht door de binnen stad. Heel toepasselijk want daar vonden de spuitgasten aanvankelijk emplooi. De oprichting van de eerste beroepsbrandweer van Nederland was geen overbodige luxe, want bij de blussing van branden ging er nogal eens iets fout. Zoals in 1870 toen een deel van de Utrechtsestraat in de as werd gelegd en er talloze doden vie len. zuster zegt daarover ironisch: „Ja, maar het heeft ook wel weer het voordeel dat hier geen patiënt kan worden verge ten.” Voor de assistenten en (vaste)ver- pleegsters is het hard werken. Daar komt bij dat ze nogal eens verwond worden door agressieve patiënten, die de boel kort en klein slaan. Welke eisen worden aan hen gesteld? Van der Wey: „Behalve uitstekende vakkennis moeten ze tact hebben en belangstelling voor mensen. Er hangt zoveel vanaf: ze moe ten de mensen kunnen opvangen. Dat is een zware belasting, want het is bepaald niet eenvoudig de ouders te moeten vertellen dat hun kind is overreden.” Het aantal beschadigde vechtersbazen dat er komt, is gering. „Die zie je meer in het Binnengasthuis. Elk ziekenhuis heeft zo zijn eigen klandizie. Wij hebben de psychiatrie, zij de Walletjes.” Het WG is nu nog een typisch stads ziekenhuis, maar dat zal veranderen als in de Bullewijk richting Bijlmer de nieuwbouw gerealiseerd zal zijn. Zo ver is het nog niet, want het rijk heeft nog geen definitieve beslissing genomen. Verwacht Van der Wey dat het aantal eerste hulpklanten zal afnemen, zodra het WG de stad uit is? „Dat zou kunnen want voor een stofje in je oog loop je niet naar Bullewijk.” TERWIJL DE chirurgische afdeling van „Opname” in Paviljoen 6 uiterst modern geoutilleerd is, heeft de „beman ning” van de barak met ruimtegebrek en andere ongemakken te kampen. Een HET BEGON nogal serieus hoewel onze redacteur occulte zaken al met een naar zijn voorhoofd wees. Dr. Emile Vandemortele, „criminalist” uit het Vlaamse Ukkel, schreef dat hij in Americain uit de school zou klappen over het wereldcomplot van geheime genootschappen. Het sprookje van Sneeuwwitje en de zeven dwergen diende daarvoor als sleutel, maar ook krantezetters en tv-makers zouden door het maken van fouten voor ingewijden geheime berichten door spelen. Vandemortele had ook een se cretaresse: Odilia Jeuken. Op zoek naar de ontmaskeraar liet de Belgische rijkswacht ons weten dat er in Ukkel noch een criminalist noch een Klein- mannekeslei (opgegeven adres) be stond. Ook het hotel in het Zwarte Woud, waarheen de slimmerd was gevlucht om zich van belagers te ontdoen, was nog niet gebouwd .Een reclamestunt dus. Toch maar even wezen kijken deze week en wat bleek? Het Amerikaanse café, hele maal in stijl bewaakt door twee agenten, stond bol van fotografen, collega’s van de schrijvende pers en de incrowd. Mies Bouwman was er en Guus Oster en Freddy Heineken. Er werd kwistig met bier gemorst, leden van de theatergroep Perspekt uit Haarlem en de „Revolution dan cers” uit dezelfde stad zorgden voor nog meer ontspanning en toen recla memaker Bert de Vries meedeelde dat het allemaal om een frisdrank merk draaide, waren er zowaar nog onthutste gezichten ook. Bij informa tie bleek het feestje de firma in kwestie, die er wel wat geld tegen aan wilde smijten, 30 mille te hebben gekost en dat de directie van Ameri cain eigenlijk helemaal geen trek in deze fopspeen had gehad. Het sprook je is nog niet helemaal ten einde want volgende week krijgt de „in crowd” het overlijdensbericht van Vandemortele toegestuurd. Het zit er in dat bij de begrafenis alleen prikli- monade geschonken wordt. heeft visie nodig. Daaraan schijnt steeds te mankeren, want de 11.000 werklozen die er in 1972 al waren, zijn er nog steeds en dat kan aldus het verslag niet één twee drie ongedaan worden gemaakt. Kenmerkend voor de arbeidsmarkt: een over schot aan academici en een chronisch tekor.t aan ongeschoold personeel dat bereid is de „vuile” karweitjes aan te pakken. Illustratief is de situatie in de Amsterdamse metaal, waar ceR heeft het bewonerscomité moeten be sluiten de huurreductie-actie op te Als de zon schijnt zit Amsterdam op het terras. Vooral de Place du Ter- tre-achtige aankleding van het Leid- i

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15