De Berkel Ter Apel maand later dicht West-Duitsland gaat Categorale werknemers mark niet revalueren Directeur Kip ontslagen Ziekteverzuim op de film 0 bedrijven Turks-Griekse ruzie over olie Kort geding vervoersbonden tegen Taxi Centrale B vormen overlegorgaan „Philips zal geen niet-uitgekeerde salarissen betalen” Boek van de Maand; In speciale Boek van de Maand oplage f 12.50. haarna f IQ Qf> (De aanbieding is geldig t/m 4 mei 1974. raw I I t I» n- MARTIN AIR MET VEE NAAR CHINA V Kopenhagen Leidinggevend en hoger personeel eau Korter werken bij 10 transportbedrijven Ministers „slang” KWii 30 29 ECONOMIE 1974 DONDERDAG APRIL Vóór Pasen in srk3 De wieken draaien. De stenen malen. De vlaggen staan in top. De molens van Nederland komen weer tot leven, in het nieuwe Boek van de Maand. Daarin vindt u alles over deze markante bakens van Hollands’nijverheid. Anecdotes, feiten, prenten. Die vertellen het levensverhaal van onze stille werkers. Wél met een tikje weemoed. Maar niet in mineur.Want Nederland is nog rijk aan mooie molens. 25.000 Met het nieuwe Boek van de Maand kontf u ze allemaal op het spoor. Molens van Nederland. Een kostelijk boekwerk met 300 foto’s (waarvan 200 in kleur) en 6 pagina’s vol gedetailleerde molenkaarten. Haal het nü bij uw boek- handelaar. Ivandeg maand •en! LüdH id I Echter zolang de voorraad strekQ 'Wam' - t J8... Bezetsters Usfa akkoord met compromis (Van onze Haagse redactie) 1 ade leel der Dat wil dus zeggen dat er niet zomaar Een foto genomen tijdens de perscon ferentie die de Usfa-bezetsters en de In dustriebond NKV gistermiddag hielden na het bereiken van het principe-ak- koord tussen Philips en de Industrie bond. De bezetsters van Philips-Usfa in Hel mond zijn gisteren met 15 tegen 2 stem men akkoord gegaan met het dinsdag avond bereikte principe-akkoord tussen Philips en de Industriebond NKV. Voorzitter van de NKV-Industriebond P. Brussel zei na afloop van het beraad gistermorgen te hopen en te verwachten dat de beslissingen over het retentie- recht van zijn juridische afdeling voor Pasen genomen kan worden. „We zonden het bedrijf onmiddellijk door de sterke arm hebben laten ontrui- memcn, als dat inderdaad zou gebeuren. We hebben over deze zaak nachtmerries gehad”, aldus De Stoppelaar Blijdesteijn. De Stoppelaar Blijdesteijn zei dat de juristen van Philips in een voorlopige conclusie tot de slotsom waren gekomen da.t dit recht in het onderhavige geval niet van toepassing is. Desgevraagd zei De Stoppelaar Blijdesteijn blij te zijn nu het feitelijke Usfa-conflict is opgelost. bonden zullen de taxi-onderneming tot 16 april de tijd geven om het kort Na afloop van de besprekingen werd meegedeeld dat het een routinegesprek was geweest over allerlei monetaire en valutazaken. Volgens P. Brussel staan het geaccep teerde compromis en de nu nog spelen de salariskwestie volkomen los van el kaar. „Het bereikte akkoord inzake de feitelijke Usfa-kwestie is een duidelijk compromis. Je kunt bepaald niet zeggen dat wij geen resultaten hebben bereikt. We zijn weer verder gekomen met ons streven naar maatschappelijke verande ringen. Philips heeft immers toegezegd de beslissing die genomen zal worden naar aanleiding van het onpartijdig onderzoek naar de werkgelegenheid in Helmond maatschappelijk te verantwoorden. De organisaties die aan deze Raad van Overleg deelnemen en die samen 75.000 werknemers omvatten zijn: de Centrale Federatie Hogere Functionarissen, waar in samenwerken de Centrale van hogere Functionarissen bij Overheid en Onder wijs en de Nederlandse Centrale van Ho- Middelbaar en Hoger Personeel, de Ne ger Personeel, de Nederlandse Bond van agenten Vereniging en de Vakorganisatie derlandse Handels Reizigers en Handels- De Buitendienst. De Raad van Overleg heeft inmiddels besloten de Unie BLHP (ruim 33.000 leden) en leden van de Bond van Admi nistratief personeel (9000 leden) uit te nodigen tot het overlegorgaan toe te treden. Tegen het einde van de maand zal de Unie BLHP besluiten of men al of niet lid blijft van het NKV. Drs. Van der Schalie, de voorzitter van het nieu- Wat er precies gaat gebeuren als de juridische dienst van het NKV een uit spraak heeft gedaan ten aanzien van de mogelijkheden om gebruik ie maken van het retentierecht staat nog niet vast. P. Brussel acht het niet uitgesloten da.t de bezetting dan zal worden beëindigd en dat het NKV via een gerechtelijke uitspraak zal proberen tot een uiteinde- like oplossing te komen. KOPENHAGEN (Reuter). De mi nisters van Financiën van vijf landen der Europese Economische Gemeenschap Denemarken, West-Duitsland, België, Nederland en Luxemburg hebben gis teren tijdens een conferentie van drie uur in Kopenhagen besloten dat het gezamenlijke zweven van de vijf valu ta’s zal worden voortgezet en dat de D- mark niet zal worden gerevalueerd. EINDHOVEN (ANP) „Philips zal onder geen enkele voorwaarde de niet uitgekeerde salarissen van het Helmondse Usfa-personeel uitbetalen, tenzij we juridisch gedwongen zullen worden”. Dit zei gisteren F. de Stoppelaar Blijdesteijn, adjunct-directeur van Philips’ sociale zaken. Hij reageerde hiermee op de beslissing van de Helmondse Usfa-werknemers de bezetting tenminste voort te zetten totdat de juridische dienst van het NKV heeft uitgemaakt of terugvordering via het retentierecht mogelijk is. „Er dreigde in de afgelopen dagen een moment te komen waarop geen uitweg meer mogelijk zou zijn. Daarom ben ik blij dat we daar ten minste uit zijn. Ik hoop dat de hele zaak voor de komende feestdagen zal zijn opgelost”. Adjunct-directeur De Stoppelaar zei „ondanks alles” geen enkele rancune te hebben tegen de Industriebond NKV. Het voor hem en directeur ir. W. Stoor vogel moeilijkste aspect van de bezetting noemde hij het gevaar dat de defensie- geheimen zouden worden onthuld. geding te ontlopen. Hiermee hopen zij tot snelle resultaten te komen. Tijdens vergaderingen die de afgelopen dagen werden gehouden is gebleken dat de on rust onder het personeel groot is. In een persbericht dat de bonden ge zamenlijk gisteren uitgaven berichten zij dat wilde akties niet zijn uitgesloten. De taxi-centraie wil de loonsverhogingen niet geven, omdat een aangevraagde ta riefsverhoging door een administratieve fout van de gemeente Groningen in het slop is geraakt. we overlegorgaan, heeft goede hoop, dat de Unie tot zijn overlegorgaan zal toe treden. Hij baseert dat op de positieve hou ding die de Unie tot nu toe heeft aangenomen. Tot voorzitter van de fe deratie is voor de periode van een jaar drs. H. van der Schalie benoemd. Hij is voorzitter van de NCHP. Tot een van de eerste taken wordt gerekend te onder zoeken welke organisaties tot het over, legorgaan kunnen toetreden. Tien procent van de werknemers blijkt in een zoge naamde categorale organisatie te zijn georganiseerd. Andere winstpunten voor de Indus triebond en de bezetsters noemde Brus sel het feit, dat Philips uiteindelijk heeft toegegeven dat er sprake is van een sluiting van een bedrijf, terwijl Philips aanvankelijk alleen maar sprak van overplaatsing, terwijl bovendien deze slui ting is uitgesteld van 1 juli tot 1 januari. Volgens P. Brussel is op geen enkele manier druk uitgeoefend op de Indus triebond om de bezetting geforceerd te beëindigen. De monetaire samenwerking van de vijf landen van de „slang in de tunnel” loopt erg goed. Tot deze unanieme con clusie zijn de ministers van de vijf lan den gekomen, aldus minister Duisenberg gisteravond bij zijn terugkeer op Schip hol. Er hebben zich geen bijzondere ontwikkelingen voorgedaan, die aanlei ding zouden kunnen zijn om verande ring te brengen in deze wijze van sa menwerking en men blijft dus op de zelfde voet doorgaan. „De politieke wil en de economische middelen zijn aanwe zig om bij elkaar te blijven en dat zullen we dan ook doen,” aldus Duisen berg. Besloten is de monetaire samen werking nog nauwer te maken. Het atelier in Ter Apel moet worden gesloten om de werkgelegenheid in het hoofdbedrijf van De Berkel in Borculo niet in gevaar te brengen. De moeilijkheden bij Kip hebben tot dit ontslag geleid. Het bedrijf moest door afzetproblemen 112 van de 560 mensen ontslaan. Gistermiddag zijn het personeel, de ondernemingsraad en de vakbonden op de hoogte gesteld. zonder meer beslissingen genomen zullen worden. Dat vind ik een belangrijke zaak.” aldus P. Brussel. Hij blijft Philips overigens verantwoordelijk stellen voor de nu al 30 dagen durende bezetting, die het NKV ongeveer 25.000 heeft gekost. I Zowel Turkije en Griekenland, (welk laatste land talrijke eilanden voor de Turkse kust bezit, eist de exploratie- rechten voor dat plat voor zich op. Het conflict is ontstaan toen er olie werd gevonden in het Griekse deel van de Egeïsche Zee. Dat heeft de toch al moeizame betrekkingen tussen de twee landen nog verder verslechterd. Ook in februari rezen er al moeilijkheden over door Turkije verstrekte exploratiever- gunningen. Bij de drie nieuwe vergunningen gaat het volgens een functionaris van de TPAO om een gebied van in totaal bijna 150.000 hectaren in het noorden van de Egeïsche Zee. GRONINGEN (ANP). De vervoers bonden van NVV, NKV en CNV gaan een kort geding aanspannen tegen de Groninger Taxi Centrale BV om de toepassing van de Machtigingswet voor de 94 personeelsleden van dat bedrjjf af te dwingen. Het bedrijf heeft de lonen vanaf 1 januari slechts met enkele gul dens per week verhoogd. Dit had ruim negentien gulden moeten zijn. Bij het begin van de conferentie de den op de wisselmarkten in Europa hardnekkige geruchten de ronde dat zou worden besloten tot een revaluatie van de D-mark en dat de Bondsrepubliek niet meer mee zou doen met het sys teem van gezamenlijke zwevende koer sen ten opzichte van de dollar. De West- duitse minister van Financiën, Helmut Schmidt, heeft echter tegenover de pers verklaard dat de geruchten elke grond misten. (Van onze verkeersredacteur) SCHIPHOL. Van Schiphol is gister avond een DC-8 van Martin Air met 32 stieren en 20 vaarzen naar Sjanghai in de Chinese Volksrepubliek vertrokken. Het is voor het eerst, sinds China in 1949 onder communistisch bestuur is ge komen, dat een Nederlands vliegtuig naar deze volksrepubliek vliegt. DEN HAAG. (ANP) Sedert het be gin van de energiecrisis hebben tien transportondernemingen vergunning ge kregen voor werktijdverkorting. Bij deze ondernemingen zijn 186 personen werk zaam. Aldus heeft minister Boersma van So ciale Zaken gisteren geantwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Ka- merleden Van der Doef en Knot (beiden PvdA). Er werden 20 aanvragen door trans portondernemingen igedoend. Een werd ingetrokken, viermaal werd afwijzend beschikt en vijf verzoeken zijn nog in behandeling. Philips en Siemens. Philips Gloeilampen fabrieken en Siemens hebben besloten de sinds 1959 bestaande contractuele overeenkomsten op het gebied van halfgeleiders voort te zetten en uit te breiden. Tot nu toe omvatten deze overeenkomsten op het gebied van voudige halfgeleiders (transistoren en dioden). Zij. zullen thans worden uit gebreid tot het gebied van de geïnte greerde schakelingen, aldus Philips. De beide ondernemingen wisselen pa tenten uit en stellen wederzijds him ontwikkelings- en fabricage know how ter beschikking. Produktie en-of commerciële samenwerking is in deze overeenkomst niet opgenomen. Meneba wil Duitse bakkerij. Meelfabrie ken der Nederlandsche Bakkerij Me neba is van plan een bakkerij in West Duitsland over te nemen. Volgens di recteur R. F. Pasman kan het echter nog wel een paar maanden duren voor de onderhandelingen zijn afge rond- „Wij hebben al zo vaak meege maakt dat besprekingen op het laatste moment strandden, dat we niet durven zeggen wanneer een en ander zal zijn afgerond”, vertelde hij. Bij de presen tatie van het jaarverslag heeft de Menebadirectie er reeds op gewezen, dat zij streeft naar internationali satie. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Sociale Verzeke- rings Raad heeft een film laten maken over ziekteverzuim. De film, die onge veer een half uur duurt, is getiteld „Het zere been”. Het scenario is gebaseerd op een ziektegeschiedenis, die zich in wer kelijkheid heeft afgespeeld, maar voor deze gelegenheid is gedramatiseerd. De SVR wil met deze film meer voorlichting geven over het ziektever zuim. Daarom zal „Het zere been” zon dag 5 mei via de NOS op de televisie worden gebracht- In deze uitzending zal een forum van deskundigen, naar aan leiding van de film, meer in het alge meen discussiëren over de vele aan het ziekteverzuim verbonden problemen. „Het zere been” is tevens een van de middelen waarmee de nu ruim 20 jaar bestaande SVR meer bekendheid wil ge ven aan zijn werk. De Sociale Verzeke- rings Raad houdt o.a. toezicht op de uitvoering van de sociale verzekering, adviseert de minister van Sociale Zaken, beslist in geschillen tussen de uitvoe ringsorganen en bevordert de coördinatie bij de uitvoering der sociale verzeke ringswetten. r bj. Wl 'st Caravan ^°°ghstraat 023-286} DEN HAAG. Vijf organisaties van leidinggevend en hoger personeel hebben een Raad van Overleg gesticht. Eén van de doelstellingen is dat aan de deelne mende organisaties een passende rol wordt toegewezen in het sociaal-econo- misch overleg op het nationale vlak en op het niveau van de bedrijfstakken en onderneming. Het overleg in de zoge naamde kleine Stichting van de Arbeid vindt men een farce. „Het kabinet doet zelfs al niet eens pogingen meer om de schijn van overleg op te houden”, zo werd gezegd. HOOGEVEEN (ANP) De algemeen directeur Van der Tweel van Kip Kam peerwagens in Hoogeveen is gisteren ontslagen. Directeur Van der Tweel leid de bet bedrijf vanaf januari 1968. ANKARA (ANP).— Turkije heeft de staatsoliemaatschappij TPAO vergunnin gen gegeven voor het zoeken naar olie in drie gedeeltes van de Egeïsche Zee waarvan ook Griekenland de exploratie- rechten opeist. Een woordvoerder van het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde dat het gebied waar het om gaat zich buiten de Turkse territoriale wateren bevindt, maar op het Anatolische continentale plat ligt. In overleg met de Noordelijke Ont wikkelingsmaatschappij (NOM) wordt overleg gevoerd over een mogelijke overname van het atelier in Ter Apel. ODS neemt Amersfoorts bedrijf over. Diepenveen-Struycken NV heeft Hol land Projecting Bouwspecialiteiten BV (Holl-Pro) in Amersfoort overgeno men. Bij Holl-Pro, gespecialiseerd in het aanbrengen van geprofileerde dak- en wandplaten op staalconstruc ties, werken 30 mensen, aldus Oving. HVA koopt Heybroek en Co. Verenigde HVA-Maatschappijen verwacht zeer binnenkort een belang te verkrijgen van circa 51 percent van het geplaat ste kapitaal van Heybroek en Co’s Handelsmaatschappij. Het is hierbij niet nodig dat Heybroek een geïnte greerd onderdeel van de HVA-groep wordt. Heybroek zal als zelfstandige vennootschap onder eigen directie blijven opereren. Evenmin is het voor HVA nodig haar belang verder uit te breiden dan de circa 51 percent van het geplaatste kapitaal van Heybroek, aldus een gezamenlijke mededeling van de twee bedrijven. DEN HAAG. De sluitingsdatum van het confectieatelier De Berkel in Ter Apel is van 1 april verschoven naar 1 mei. Daardoor is tijd gewonnen om te trachten het atelier als complete pro- duktie-unit door een ander bedrijf te doen overnemen. Aldus de ministers Lubbers en Boersma op vragen van het Tweede-Kamerlid Van Gorkum van de PPR. ’•rtf’Hn,. M RHILiUumu.. i, "'’’.iiH, i,

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 29