SPAANS TRIO ERUIT Keihard Atletico VERSLAAN stopt Celtic af RUSLAND FEYENOORDS OPZET REDDE STUTTGART Magdeburg en Tottenham tevreden DEGELIJK BA YERN VERRAST UJPEST Toto winnaars WK Ijshockey TSJECHEN De Prijswijzer stopt. Maar u hebt alle reden om door te gaan. SPORI-SB» AANVAL TE SIMPEL VOOR DUITSERS hr os w DONDERDAG 1 1 APRIL 19 7 4 SPORT (Van onze sportredactie) Wissels onmogelijk Down-stemming Bekerwinnaars Zwakte door Jan Timman Smaken verschillen. Die hebben we ook met met elkaar vergeleken. Wie 'n ’’dure smaak” heeft moet daar maar wat extra voor betalen. Maar weet dan wel: het duurste is écht niet altijd het beste. Leden van de konsu- mentenorganisaties wisten dat al lang. Consumentenbond Leeghwaterplein 26 Den Haag Tien weken lang hebben we met u boodschappen gedaan. Daarbij heb ben we gezien dat er vaak geweldige prijsverschillen bestaan - terwijl het toch dezelfde of gelijksoortige pro- dukten waren. Want we hebben wel degelijk produkten vergeleken van gelijke kwaliteit. Ook dan bleven de enorme verschil len in prijs. Dank zij de konkurrentie. Konsumenten Kontakt Leeuwendaallaan 10 Rijswijk (ZH) Vandaag staat de laatste Prijswijzer in uw krant. Helaas! Want velen zullen de Prijswijzers missen, temeer omdat de prijsstijgingen doorgaan. Maar wel werd duidelijk aangetoond dat we toch wat minder duur kunnen leven door scherp op de prijzen te let ten. Laten we daarmee doorgaan. Door niet op de schijn af te gaan maar ook eens iets goedkopers te proberen. Marge bleef gecamoufleerd ROTTERDAM Wellicht is, hoe paradoxaal het ook lijkt, de grootste teleurstelling voor de Feyenoorders over de geringe voordelige marge die de eerste wedstrijd tegen VFB Stuttgart (21 winst) opleverde wel van heilzame aard voor de Rotterdammers. Het door de onverwachte terugval van Ajax, de eigen vormstijging uitmondend in een imponerende show tegen Roda JC torenhoog opgeschroefde zelfvertrouwen zal in ieder geval weer tot gezonde proporties zijn teruggebracht. En dat is, met een belangwekkende competitieslotfase én een zonder enige twijfel bijzonder moeilijke return in Stuttgart voor de boeg, maar goed ook. UEFA-Cup GLASGOW (Reuter/UPI/AFP) De halve-finale wedstrijd tus sen Celtic en Atletico Madrid in het toernooi voor landskampioenen is in een totale chaos geëindigd. De Spanjaarden bereikten in de eer ste ontmoeting hun doel (00) maar finishten slechts met acht man. aantal het BERT BREVOORD ADVERTENTIE Bij het Westeuropees volleybalkam pioenschap in Ankara heeft het Neder lands team met 3-0 verloren van Frank rijk (15-7, 8 en 5). Het Nederlands militair elftal ver loor met 3-2 van FC Twente. de nog groot. Dat is trouwens wel verklaarbaar. En dan krijg Je natuurlijk wat paniek en wat te veel afbrekend verweer. „De Tsjechen hebben schitterend ijshockey gespeeld”, meende de Rus sische coach Bobrov, die geen moeite had de superioriteit van de tegenstan der te erkennen. Wel vond hij dat de eerste drie doelpunten cadeautjes van zijn verdedigingslinie waren geweest. Zweden speelde later met 3-3 ge lijk tegen Finland. van Schoenmaker, die kort voor tijd met een omhaal bijna nog voor een als minimaal vereist beschouwde voorsprong van twee doelpunten zorgde, voorkwam voor Feyenoord een afgang. Kort na het begin van de derde periode viel eindelijk het eerste Rus sische doelpunt, van Michailov. Maar Hlinka herstelde de marge van zes vrijwel onmiddellijk. Na de treffer van Petrov (43.28 min.) was het wat de Russen betreft afgelopen. Tsje- choslowakije Nedomanski en Marti- nec waren de beste spelers scoorde ook niet meer, maar dat was ook niet nodig. maar twee handen te is van de elftal voor Die snelle gedwongen wijziging in de Feyenoord-formatie had overigens geen merkbaar effect op het strijdplan dat de Rotterdammers hadden gekozen. Het af wachtende Stuttgart werd onmiddellijk ingesloten, al duurde het bijna een kwartier eer doelman Heinze zijn fa meuze capaciteiten als lijnkeeper mocht bewijzen. De Turkse scheidsrechter Babacan stuurde namelijk drie Madrilenen het veld uit en Piet de Spaanse ploeg in totaal vijf gele kaarten zien. De Schotten Brogan en Deans speelden voor eigen rechter en werden even eens met de kleur geel geconfron teerd. Het heengezonden trio Aya la. Diaz en Quique kan de return op 24 april in elk geval wel vergeten. De Franse prof-wielerploeg Merlin die tot nu toe onder de merknaam Flandria reed, zal dat zaterdag niet doen tijdens de Amstel Gold Race, waaraan zij deelneemt. Daardoor is de deelname van vijf andere Franse ploegen met on. dermeer Zoetemelk. Bal en Karstens, aan het festijn zeker geworden. Polen plaatste zich voor de halve finale van het voetbaltoernooi voor lan denploegen onder 23 jaar. Tegen Bulga rije werd met 0-0 gelijkgespeeld na een zege in het eerste treffen met 2-1. Mogelijkheden om via een wissel nog iets aan het toch al tomeloze aanvalsge- weld bij te dragen had Feyenoord-trai- ner Wiel Coerver in de tweede helft niet meer. Met de entree van Schoenmaker was het rantsoen van wisselspelers al opgebruikt, omdat Johan Boskamp al in de zesde minuut het veld had moeten verlaten met een neusblessure. Zijn plaats werd ingenomen door Mladen Ramljac, die uit de basisopstelling was gelaten omdat Coerver, zoals eigenlijk al mocht worden verwacht, een verdediger had geofferd ten koste van een extra middenvelder, in casu Boskamp. minuut door Chiarugi. De Duitsers ver vingen na rust twee spelers: in de 65 ste minuut Koeppel door Kulik en in de 75ste minuut Dunner door Koestner. Tot 20 minuten na de hervatting heeft VFB Stuttgart mogen hopen dat een dergelijk resultaat zelfs al in Rotterdam Omdat Feyenoord in die periode ein delijk wel doeltreffend aandrong leek een zege met geruststellende cijfers toch nog tot de mogelijkheden te behoren, maar daar bleven de 60.000 toeschou wers toch tevergeefs op wachten. Stuttgart-coach Eppenhof: „Na de rust was onze verdediging niet meer zo doel matig als in de eerste helft. In die eerste periode had Feyenoord bijna geen kans gevaarlijk te worden (wat overigens ze ker niet alleen een verdienste was van de Westduitsers, maar vooral ook van talloze onzuiverheden in de Rotterdamse linies). Daarna werd de druk voor de jonge spelers in de verdediging wat te Maar wat mij van Feyenoord erg tegenviel, was dat het geen variatie in zijn aanvalspatroon kon brengen. Het bleef het maar met hoge ballen probe ren. In dat opzicht is Feyenoord me erg tegengevallen. Het toonde, althans vana vond. niet het vermogen om van aanvals- tactiek te veranderen”. Verslagenheid bij de knielende Treytel en vreugde bij Stuttgart na de (Duitse) openingstreffer in de Kuip. Deze tegenvaller heeft de Rotterdamse hoop op een finaleplaats in het UEFA-toernooi aanzienlijk verminderd. behaald zou kunnen worden. Tot dat moment verdedigde de Zuidduitse ploeg, die haar spreekwoordelijke zwakte in uitwedstrijden redelijk camoufleerde, een na 24 minuten in de eerste helft genomen voorsprong met succes. De vloedgolf van aanvallen die Feyenoord ontketende werd de Stuttgarters uitein delijk toch te machtig, maar meer dan twee doelpunten behoefde de veelbe proefde defensie niet toe te saan. Sterspeler Vaclav Nedomanski was weer de man die de ban brak. Na een lange periode van powerplay gaf hij de Tsjechen na 7 minuten en 29 seconden de leiding. Negen minuten later zorgde de topscorer van het toernooi voor 2-0. Martinec zette, ook nog in de eerste speeltijd, de onthut ste Russen op 0-3. De pass van Weidmann naar de dooi- Rijsbergen (met Kristensen tot de zwak ste Feyenoorders behorend) geheel vrij gelaten Brenninger werd door de 30- jarige linkerspits afgerond op een ma nier waar de Stuttgarters van moeten hebben gedroomd: een strakke schuiver langs doelman Treytel in de rechterbe nedenhoek. Slechts de koelbloedigheid Wie gedacht had dat de Russen in de tweede periode krachtig zouden terugslaan, kwam bedrogen uit, De Sovjets speelden abnormaal ongeïn spireerd en futloos. Ook in de defen sie lieten zij onbegrijpelijke steken vallen, zodat de in deze i'as. bepaald niet aandringende Tsjechen door Hlinka, Stasny en Martinec de voor sprong tot de ongehoorde hoogte van 6-0 konden uitbouwen. En dat terwijl Hlinka last had van een rugblessure. Wel viel de zesde treffer bij nume rieke meerderheid, toen de Rus Koe- poestin van het ijs was gestuurd. Schoenmaker wiens UEFA-cuppro- duktie inmiddels acht doelpunten be draagt: „Ach. dat ik die doelpunten maak zat eigenlijk een beetje in het verloop van de wedstrijd. Voor rust liep het niet en dan wil het met een verse kracht wel eens beter gaan. Bij ons is nu een beetje sprake van een down stemming. maar dat vind ik toch echt niet nodig. Ik zie niet dat we het in Stuttgart niet zouden kunnen redden.” Dat laatste ziet ook Wiel Coerver niet. 1 Zijn lezing: „Ik heb nooit gezegd dat Stuttgart voor ons een makkie zou zijn. Ik heb wél gezegd dat het een ideale tegenstander is en dat vind ik nog. Ik heb liever met deze ploeg te doen dan met Lokomotive Leipzig of Tottenham Hotspur. De Stuttgart-verdedigers heb ben er vanavond met succes een presti geslag van gemaakt. Of dat ene doelpunt voorsprong voor ons voldoende is, zien we over twee weken wel. Nu lukte het bij ons niet zo best, misschien straks wel.” voor tenminste het dubbele strijders. De speler die het woensdagavond het meest heeft moeten ontgelden is waarschijnlijk Jimmy Johnstone ge weest. De Schotse „vfo” werkte met -zijn korte, springende bewegingen blijkbaar zo zeer op de zenuwen van de vanaf het begin op scherp staande Spanjaarden, dat hij keer op keer genadeloos werd neergelegd. Bij het verlaten van het veld kreeg hij van een speler van Atletico een slag in de maag. Johnstone stortte ter aarde en moest worden weggedragen. Jock Stein kon na afloop van de veldslag de rol spelen van de beledig de onschuld, omdat zijn spelers zich, in vergelijking met de Spanjaarden, als heren hadden gedragen. „Ik ben trots op het gedrag van mijn man nen". aldus de coach. „Dit was geen voetbalwedstrijd meer." UEFA-waarnemer in het Celtic park was de Engelsman A. D. McMullen die zei: „Morgen zal ik een telexbericht sturen aan de Europese Voetbalunie. Het is zeer betreurens- waardig.” De heer Vicente Caldron, de voor zitter van Atletico Madrid, gaf scheidsrechter Babacan de schuld van alles. „Een verschrikkelijke teleur stelling. De scheidsrechter heeft de zaak volledig uit de hand laten lo pen." Maar .toen ging het dan ook snel, want in een tijdsbestek van nauwelijks enkele minuten greep hij schoten van Theo de Jong (tweemaal), redde hij subliem bij een knal van Wery en greep hij al even bekwaam een kopbal van Peter Ressel. Die veelbewogen Feyen oord-ouverture werd in de 24e minuut ontregeld, toen rechterverdediger Weid mann plotseling in. de voors.te linie op dook om een pass van Stickel op te vangen. Beide doelpunten van Feyenoord kwa men het is in het UEFA-cuptoemooi al bijna een vanzelfsprekende zaak ge worden van de voet van Lex Schoen maker. die pas na de rust voor de onopvallende Willem van Hanegem (uit stekend bewaakt door de felle Martin en in de rust met zijn allang slepende enkelsores in de kleedkamer achterblij vend) werd ingezet. Tweemaal in kort tijdsbestek (de 67e en de 71e minuut) prikte Schoenmaker de bal onhoudbaar voor de voortreffelijke doelman Heinze in het net. Eerst nadat een poging van Ressel door Heinze niet afdoende werd gestuit en vervolgens met een schitte rende inzet na een combinatie Wery- Jansen op de rechtervleugel. Reeds in de eerste minuten deden zich wrijvingen voor. Ayala en Diaz kregen de gele kaart na overtredin gen tegen Dalglish en aanmerkingen op de leiding De beste kansen in de eerste helft waren voor Celtic, maar de Schotten misten elke controle in de afwerking. Het treffen had echter gaandeweg steeds minder met voetbal uit te staan. Het aantal overtredingen liep zo hoog op. dat herinneringen wakker werden aan de zogenaamde „Slag van Montevideo” in 1967: het beruchte duel om de wereldbeker tussen Celtic en Racing Club Buenos Aires, toen vier spelers het veld moesten verlaten. DEN HAAG, ANP. Het aantal deel nemers aan sporttoto no 40 bedroeg 423.856. De inleg was 980.291,Het Prijzenbedrag 414.663,—. Ie prijs: 35 winnaars, die elk bruto 2.961.80 ont vangen; 2e prijs: 890 innaars, die elk 116,40 ontvangen; 3e prijs: 7.865 win naars, die elk 13,10 ontvangen. De premie ten bedrage van 103.665 bruto wordt na het verstrijken van de reclametermijn op woensdag 8 mei a.s. ®>J loting toegewezen aan een der le Prijswinnaars. BOEDAPEST (SID'DPA). Het is Ba.vern München dit jaar ernst. De Westduitse kampioensploeg, die al jaren haakt naar Europese faam, schiep zich woensdag in Boedapest een aantrekkelij ke positie voor het bereiken van de finale in het Europacup-toernooi der landskampioenen. FC Magdeburg, dat in de eerste ronde van het toernooi om de Europese Beker voor bekerwinnaars met enige moeite het Bredase NAC uitschakelde, heeft zich door een gelijkspel (1-1) in Lissabon tegen Sporting Lissabon een goede uit gangsstelling geschapen om tot de finale door te dringen. Voor 55.000 toeschou wers namen de Oostduitsers in de 64ste minuut van de ontmoeting in de Portu gese hoofdstad onverwacht de leiding, toen een schot van Sparwasser door verdediger Bastos van richting werd veranderd en de bal in het Sporting-doel verdween. Pas dertien minuten voor tijd scoorde Manaca de gelijkmaker uit een vrije trap. De meest opvallende speler bij FC Magdeburg was doelman Schulze, die in de 60ste minuut een strafschop van Denis stopte. dat een speler reeds partij niet aantreedt. De eerste keer was bij Spasski-Fischer te Reykjavik, maar de redenen van Fi scher lagen in een ander vlak. Karpov schijnt echt ziek te zijn, en, hoewel het misschien niet al te ernstig is. hij ligt met griep in bed. Het gevolg was dat om half vijf des middag, het tijdstip dat de partijen beginnen, er een grote mensenmenigte voor het Gorki-theater was samengeko men om de gekochte toegangskaarten in te wisselen. Om zes uur waren er nog slechts een kleine honderd mensen in de zaal aanwezig om naar enige geïmprovi seerde voordrachten te luisteren, die als een soort compensatie door grootmees ters in ruste als Kotov en Mikenas ten gehore werden gebracht. Drie kwartier later begon het interes santste gedeelte van de dag in de vorm van een persconferentie waarbij prof Euwe, als voorzitter van de wereld schaakbond. bijgestaan door een Rus- sisch-Duitse tolk, de vragen van de Rus sische pers beantwoorde, Euwe deed dit aan de ene kant min of meer diploma tiek. aan de andere kant weefde hij steeds aardigheden door zijn betoog. Hij gaf bijvoorbeeld als omchrijving van de stijl van Karpov de overeenkomst met die van Capablanca van wie destijds in Hongarije twee boeken verschenen schijnen te zijn: Eén van zijn winstpar- tijen en één van zijn verliespartijen. He1 eerste was zeer omvangrijk, het tweede even zo dun. En. aldus Euwe. met Kar pov zal het ook wel zo vergaan. Met het veelvuldig geuite grote opti misme met betrekking tot de wedstrijd van woensdag tegen Stuttgart had Feye noord zijn tegenstander meer geprikkeld dan het zelf heeft gewild. Stuttgarts innemende coach Hermann Eppenhof zei dan ook met een veelbetekenend lachje: „Je zult mij niet horen zeggen dat deze kleine nederlaag voor ons een ideale uitgangspositie is voor de wedstrijd in het Neckar-stadion. Wij blijven Feyen oord ook na vanavond als een uiterst gevaarlijke tegenstander beschouwen, al maak ik er geen geheim van da.t ik blij ben met deze uitslag”. HELSINKI (SID). Het toernooi om het wereldkampioenschap (A- groep) in Helsinki heeft zijn eerste sensatie: Tsjechoslowakije speelde woensdag de Sovjetunie, de titelhou der, naar een der grootste nederlagen uit de geschiedenis van het Russische ijshockey. Tsjechoslowakije won voor 9300 toeschouwers met 7-2 via de periodestanden 3-0, 3-0, 1-2 en voert de ranglijst aan met acht punten, vóór de Sovjetunie met zes. De eerste, met enige zorg tegemoet geziene wedstrijd tegen Ujpest Dosza leverde voor een uitverkocht NEP-stat- dion (82.000 toeschouwers) een voor de Duitsers bevredigend gelijkspel op van 1-1. Bayern nam 19 minuten na rust de leiding door toedoen van de Zweed Con- ny Torstensson. Negen minuten voor het einde zorgde Fazekas voor de gelijkma ker, uit een voorzet van Kellner, die de bal tussen de benen van Libero Becken bauer door schoot. Duidelijker optimisme straalden de woorden van de snelle rechtsbuiten Stic kel (kort voor het einde geblesseerd geraakt na een zware overtreding van Ramljac en vervangen door Jank) uit: „We wisten van de kranteberichten in Nederland dat de Feyenoorders erg sterk zijn met de mond. Maar als het op voetballen aankomt, zijn ze me tegenge vallen. Ik vond het systeem dat Feyen oord speelde niet in overeenstemming met dat van een topclub. Al die ballen hoog voor het doel, ik vond het wel erg simpel allemaal. Nee. ik ben ervan over tuigd dat wij in Stuttgart een zeer goede kans hebben om de finale te bereiken. Een overwinning met 1-0 is al genoeg”. Karpov ziek: Spasski wacht voor Tottenham Hotspur heeft zijn eerste wedstrijd voor de halve finales van het toernooi om de UEFA-eup tegen Loko motive gewonnen. In Leipzig zegevierden de Engelsen met 2-1. Bij de rust was de stand 2-0. Ruim 70.000 toeschouwers woonden de wedstrijd in het Zentralsta- dion bij. Peters gaf zijn ploeg na een kwartier de leiding. Twaalf minuten la ter vergrootte Coates de voorsprong. Een klein kwartier na de hervatting scoorde Löwe met een kopbal het Oost- duitse doelpunt. De Europese basketbalbeker voor dames is gewonnen door het team van Spartak Leningrad. De Amerikaanse zwemster Keena Rothhammer stopt met de wedstrijd sport. Ook na de zesde ronde om de natio nale jeugd-schaaktitel leidt Roy Dieks. In de achtste ronde van het toernooi om de damtitel versloeg Wiersma de Jong en speelde Varkevisser tegen Drost remise. Wiersma leidt nu met 13 punten, vóór Varkevisser die er elf heeft. Bergs- ma, Goudt en Hermelink delen de derde plaats met ieder negen punten. Wonderbaarlijk was het te zien hoe, naarmate dé strijd vorderde en het aantal spelers van Atletico af nam, Celtic zich nauwelijks kansen wist te scheppen. De Spanjaarden worstelden zich letterlijk naar het slot met een achttal, dat tekeer ging In de eerste wedstrijd voor de halve finales in het bekertoernooi tussen A C Milan en Borussia München Gladbach heeft AC Milan met 2-0 gewonnen. De doelpunten werden in de 18e minuut gemaakt door Bigon en in de 60ste LENINGRAD. Voorlopig is match tussen Spasski en Karpov niet begonnen. De eerste partij moest wegens ziekte van Karpov uitgesteld worden tot vrijdag. Voor zover mij be kend is het de tweede keer in de reeks matches om het wereldkampioenschap de eerste Daarmee drukte Eppenhof zich nog zwak uit. want dinsdag nog verklaarde hij bij een nederlaag van doelpunten verschil in de knijpen, overtuigd als hij krachtexplosie waartoe zijn eigen publiek in staat is.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 33