STREEKSPORT HEADINGLEY LAAT HET AFWETEN Zes nieuwe bluswagens tijdens Paasraces Restauratie circuit Zandvoort stagneerde door energiecrisis Piet de Wit stopt ermee coster voor vader en zoon DEGRADATIE CARDINALS EEN FEIT Z/leubel v/d maand Ripperda komt met bijzonder jeugdplan WlCEN'l kuipers ^ZIJLSTRAAT 971 TEL: 310181^ Lamp 2000 ,.Bij VHS wordt niemand betaald” 5-.. -Mi «0 Jwl 35 NI /WEUBEL-IN Tapijten-onderhoud? Goed! Als Bram Broerse’t doet! SPORT DONDERDAG 1 1 1974 APRIL LEREN SPINNEN Sjjin-Demonstmtie Vrijdag 12 April bij.... Trekpleister Fusieperikelen Hazewind Hazewind ruitjack van een nrachtkwaliteit. j Schaakvoorzitter Mol (Van een medewerker) betreurt versnippering (Van onze schaakmed'ewerker) ADVERTENTIE barstensvol Rob ADVERTENTIE (Van onze basketbalmedewerker) Joke van Beusekom in Zilveren-T ulptoernooi (Van onze sportredactie) ADVERTENTIE te ADVERTENTIE 1 ADVERTENTIE HAARLEM Grote HoutMraal KM. bracht de fusie niet het verwachte suc ces. De hierbij ontstane (valse) emoties, waarbij eigen belangen over en weer toch de overhand kregen, waren er oor zaak van dat de fusie niet doorging. Sindsdien mankeert er toch wel iets aan de verhouding tussen de beide sterkste Haarlemse clubs wat in een rustig ge sprek met wat gezond verstand zo uit de wereld te helpen zou zijn. n.l. om de nationale competitie in de periode dat het Nederlandse badminton nog min of meer in de kinderschoenen stond, een wat bredere basis te geven, sloeg destijds niet aan. Toen men echter buitenlandse teams ging uitnodigen, bleken die wel belang stelling te hebben en zo is het geheel uitgegroeid tot een internationaal invita- tietoernooi, waarbij de Nederlanders een unieke kans wordt geboden om de zo broodnodige internationale ervaring op te doen. Engeland komt met 4 teams, te weten Westminster Bank met routinier Dave Eddy, Brian Shaw en aankomend talent Naast de trainingen zullen in het be staande jeugdhonk ook theorielessen en lezingen worden gehouden over de ver schillende aspecten van de voetbalsport. Er zal voorts aandacht worden ge schonken aan de verzorging en begelei ding. De jeugdspelers van de selectie- groep krijgen sportkleding en schoeisel in bruikleen, maar moeten wel een ver klaring ondertekenen dat deze spullen eigendom van Ripperda blijven. op en op Haarlem Centrum, Kruisstraat 30-32, Tel.023-321051 Voor de technische en theoretische op leiding zullen twee gediplomeerde trai ners aangetrokken worden en Rob de Vries is door Van Weel al gepolst om als een soort „supervisor” op te treden. Hij houdt dat voorstel nog even in beraad. Wie wel plannen mocht hebben bij VHS te komen schaken zal bij VHS zeker welkom zijn want „het Haarlemse schaakleven en zeker VHS moet bieden waar men naar verlangt”, aldus Mol. Dat het Haarlemse schaakleven wel eens een ploeg de nationale titel zou willen zien veroveren zal Mol c.s. zeker tot de grootst mogelijke activiteit aansporen als de strijd in de hoofdklasse gaat begin nen. een team dat geen absolute uitblinkers P. Wood in de gelederen: Berkshire, kent maar wel in de breedte vrjj sterk is. De honkbal vereniging Rooswijk heeft na zeven jaar opnieuw een softbalafde ling. Op dit moment is er een senioren-, en een junioren team. Belangstellende dames en meisjes kunnen zich aanmel den bij mevr. Nijman in Beverwijk (tel. 33420). ZANDVOORT. De restauratiewerk zaamheden aan het circuit van Zand voort hebben deze winter nogal wat stagnatie ondervonden van de energie- Willemsparkweg 70 u AMSTERDAM tel. 726521 J na 19 uur: 713046 A HAARLEM. Het in de derde klas van het amateurvoetbal spelende Rip perda, dat de laatste vier jaar slechts de beschikking had over één speelveld en daardoor helemaal niets kon doen aan een verdere uitbouw van de vereniging, komt nu men eerlang de beschikking krijgt over een nieuw complex met drie velden met een jeugdplan op de proppen. Dit jeugdplan is een stokpaard je van voorzitter Theo van Weel en behelst in hoofdzaak het opleiden van een selecte groep van vijftien tot en met negentienjarigen om zo tot een goede achterban te komen. En daaraan heeft het de laatste jaren bij Ripperda ontbroken. IJMOND/HAARLEM. De Haarlem se schaakvereniging VHS is in feest stemming na de bereikte promotie naar de hoofdklasse van de KNSB-competitie. Het betekent namelijk dat bet eerste ideaal is bereikt: Haarlem behoort een schaakvereniging in de hoogste schaak- regionen te hebben. Het tweede ideaal is het behalen van het nationale kampi oenschap, een ideaal dat alleszins ge rechtvaardigd is omdat VHS niet alleen een vereniging is met een sterk eerste tiental maar duidelijk over een brede basis beschikt met zich snel ontplooiende talentvoMe jongeren. In fijne kleurkombinaties met o.a. bruin en groen. Maten 116-176. Maat 116, nü van 49.513,-* m yg voor kl .st.p.maat Ook VHS ging dus op eigen kracht verder en heeft dan nu de hoofdklasse bereikt niet in het minst door een enor me versterking aan de kop door de komst van Van Geet, Jongsma en Bre- dewout. Het prettige van deze verster king is bovendien dat het spelers zijn uit de naaste omgeving (Santpoort, Heem stede en Heemskerk) waardoor men moeilijk kan stellen dat hier van „aan getrokken” spelers sprake is. Betaald wordt er bovendien aan nie mand hetgeen volgens nadrukkelijke mededeling van Mol ook in de toekomst niet zal gebeuren. Wel voegt hij er aan toe: „maar als er mensen zijn die menen dat ze bij VHS beter terecht kunnen dan elders, dan zullen we ze niet weige ren”. Voorzitter Mol is een aktief en vinding rijk man. Vorig seizoen nog wist hij niemand minder dan de Tsjech Pachman te bewegen een wedstrijd aan het eerste bord mee te spelen en voor het komend seizoen zag hij in zijn enthousiasme de Argentijn Quinteros al meespelen. In het officiële VHS-clubblad stond hij al in de voorlopige opstelling voor het volgend seizoen aan het eerste bord! „Ik had gehoord dat Quinteros wel belangstelling had”, voegt hij er heel laconiek aan toe en dat was dan ook de reden dat hij hem maar vast ingedeeld had. Het ziet er overigens niet naar uit dat de Argen tijn de Haarlemse nationaliteit zal aan nemen want contacten zijn er niet. crisis. Door het dreigende verbod van de overheid in verband met de olie- schaarste van autoraces werd het werktempo een stuk teruggedraaid en daarom zijn de herstellingswerkzaamhe- den niet zo snel gevorderd als men gepland had. Wel is de vernieuwde baan, nu volledig beveiligd, zijn er op de pits’ boxen gebouwd en kan over enkele weken het nieuwe tijdwaarnemershuis volledig in gebruik worden genomen, maar aan de toeschouwersaccommodatie is de CENAV nog niet toegekomen. De tribunes voldoen nog niet aan moderne eisen, er zijn te weinig toiletten en de toegangswegen naar het circuit zijn ook nog niet verbeterd. Dat neemt echter niet weg dat de CENAV voor dit seizoen dit weekeinde te beginnen met de traditionele paasraces een ambitieus raceprogramma heeft vastgesteld dat een opbrengst moet garanderen waaruit de nog uit te voeren werkzaamheden be kostigd kunnen worden. Temeer daar de totale kosten 2,7 miljoen gulden gaan bedragen in plaats van de 2,5 miljoen die aanvankelijk waren geraamd. Kansen, die er voor Cardinals vooral in de beginfase van deze slechte wed strijd wel ingezeten hebben. Zelfs het matige tegenspel van de Amsterdammers in de openingsminuten kon Cardinals niet tot grotere daden inspireren. Een zeer hoog percentage balverlies en een zo mogelijk nog slechter schot stelden Gerard de Lange moeiteloos in de gele genheid aan de goede kant van de score te blijven. Vooral Kees Smit (22-11) genoot een vrijheid, die hij ruimschoots uitbuitte om zijn ploeg via 14-13 weg te laten lopen tot 36-17. Robin Dirks, eens coach van Haarlem Cardinals, maar sinds dit seizoen belast met de techni sche leiding van de Amsterdammers, was evenmin bereid zijn oude vereniging te sparen. HVB-eerste klasser SVJ speelt eerste paasdag een vriendschappelijke wed strijd tegen het Engelse Monotype. SVJ was vorig jaar in Londen op bezoek en verloor daar met 3-1. De ontmoeting op het RCH-terrein begint om tien uur. Als kampioen van de damesvoetbalcompe- titie in de afdeling Haarlem KNVB zal Rip perda met drie andere afdelingskampioenen moeten gaan uitmaken wie aan het kampi oenschap damesvoetbal van Nederland in Zeist mag deelnemen. Het programma voor Ripperda luidt: 21 april uit tegen Leiden- 28 april thuis tegen Noord-Holland; 12 mei uit tegen Utrecht; 19 mei thuis tegen Amsterdam. Voor de Haarlemse damesvoetbalcompetl- tie moeten ®aog enkele wedstrijden gespeeld worden. Alleen voor Ripperda, Zandvoort- meeuwen en RCH zit het erop. Het program ma voor tweede paasdag: DCO—EDO (14.30) TZBVVD (9.45). W4-/ 'A, f Mol: bedaagd maar energie. De overigens teleurstellende Steve Turner (2-11) schoot Gerard de Lange over de magische grens heen. Cardinals, dat in de slotfase via Hans Hoeksema (3-15) en Johan Koster (6-10) nog iets terug kon doen, accepteerde tenslotte gelaten de 114-79 nederlaag en de daar aan verbonden degradatie. Cardinals als niet gesponsorde ploeg had de ongelijke strijd met de basketbaltop definitief ver loren. de brandweer van Zandvoort. Om snel te kunnen opereren mogen de wagens uitrukken op eigen gezag. Zij hoeven dus niet meer zoals 'vroeger te wachten op toestemming van de wed strijdleiding”. De afvaardiging van de vereniging BP bestaat o.a. uit Roy Flood terwijl als nieuwkomer de vereniging Warwickshire present is- Voor de eerste maal heeft men ook met succes een Duitse club weten te benaderen: Osterfeld uit Ober hausen, wat het internationale aspect nog meer glans geeft. Duinwijck zal zeker zijn eerste com- petitieteam inzetten, hoewel dit voor de tweede wedstrijddag wat problemen kan opleveren: daags daarna beginnen n.l. in Wenen de Europese kampioen- Wallwood, met barindeling, vak met rookglasdeuren, TV-vak. In wit laqué JO95? 695,- I deVri6sl|||| Haarlem Schalkwijk Andalusie 3, TeU23-330063 De organisatie kan maximaal 8 teams inschrijven, die een halve competitie zullen spelen. Uit Denemarken komt de vereniging SIF Kopenhagen, een oude bekende, met o.a. Steffe Moe. Grote trekpleister is de Nederlandse kampioene Joke van Beusekom die in Denemarken woont en speelt bij genoemde vereni ging. Ook de grote Deense Club Hvido- vre (800 leden) stuurt een sterk team met o.a. Jesper Helledie, de Europese j euRdkampi oen Op de vraag of dan andere verenigin gen zichzelf zouden moeten ontbinden dan wel fusioneren met VHS blijft Mol het antwoord enigszins schuldig hoewel het natuurlijk een duidelijke zaak is dat VHS als oudste Ha-arlemse vereniging haar bestaansrecht heeft bewezen. Eigenlijk is VHS nog niet zo’n oude vereniging als de oprichtingsdatum 3 november 1896 doet vermoeden. Deze datum hoort toe aan het Haarlems Schaak Gezelschap (HSG) dat in 1958 fuseerde met de schaakclub „Haarlem” en toen de naam VHS Verenigd Haar lems Schaakgenootschap aannam. De krachten werden gebundeld omdat men steeds maar niet tot de top kon door dringen. HSG had erkende krachten als Kroone, Spinhoven, Marwitz en Verhoef in de gelederen terwijl Haarlem mensen als Schneiders, Van der Velde, Brommer en Blokker telde, stuk voor stuif ge vreesde spelers voor het merendeel op het toppunt van hun kunnen. Toch schappen, waaraan ook een aantal Duin- wijckers zullen deelnemen, die niet .„leeggespeeld” aan de start zullen willen verschijnen. Duinwijck won het toernooi reeds zes maal. De winnaar van het vorig jaar, het Engelse Headlingley zal de titel niet verdedigen. De wedstrijden zijn vastgesteld paaszaterdag vanaf twaalf uur eerste Paasdag vanaf elf uur. (Van onze sportredactie) WORMER. Profstayer Piet de Wit (28) heeft zijn laatste koers gereden. De wielrenner uit Wormer besloot deze week een einde te maken aan zijn carriëre omdat zijn fietsenzaak te veel van zijn tijd en aandacht opeist. De Zaankanter behaalde als amateur tweemaal de wereldtitel achter grote motoren. In totaal werd hij vijf maal Nederlands kampioen. Tijdens de laatste werldkampioenschappen eindigde hij als tweede achter Kees Stam. wind- en regendicht. Een top-kwa- liteitsjack. In raf, beige, pink en groen. Maten 116-176. Maat 116, nü van-3M0"voor 1975 kl.st.p.maat De grote animator achter deze gehele ontwikkeling van de laatste jaren is voorzitter Rob Mol, een geboren Haar lemmer die naast het voorzitterschap een externe competitie runt en als vak kundig teamleider van het eerste op treedt. Hoewel Mol uiterlijk als een kalme, bedaarde man overkomt is hij in werkelijkheid een man die blaakt van energie als zijn club VHS er baat bij vindt. Hij is zich er terdege van bewust de voorman te zijn van een vereniging die op dit moment min of meer als visitekaartje geldt voor het schaakleven in Haarlem. Hij betreurt het ten zeerste dat er in het Haarlemse schaakleven zo’n versnip pering is van vele verenigingen. En dan nog niet eens in de eerste plaats omdat als gevolg daarvan een onderlinge naij ver kan heersen maar hij betreurt het bovenal uit bestuurlijke overwegingen. „In elke vereniging vindt je één of enkele mensen in een bestuur die van grote waarde zijn en flinke aktiviteit ontplooien. Door de versnippering van clubs komt er bij deze mensen niet uit wat het geval zou kunnen zijn wanneer deze bestuurders in het zelfde bestuur zouden zitten” is een veelzeggende me ning van Mol. BARTELJORISSTRAAT 18 HAARLEM Bij een hearing is het plan van de Neder landse Badmintonbond om in de komende competitie een nieuwe puntentelling in voeren, gunstig ontvangen. Overwinningen met 7-4 of hogere cijfers zullen daarbij worden gewaardeerd met 3 punten. Een over winning met 6-5 is goed voor 2 punten. De verliezer met 5-6 krijgt 1 punt en de ploegen, die met groter verschil verliezen niets. Tevens zal aan het einde van de komende competitie, die op 14 september begint een nieuwe ereklasse worden ingesteld, waarvan de nummers één en twee van de huidige hoofdklasse-poules direct zullen worden ge- plaats. De nummers 3 en 4 zullen een halve competitie spelen. De plannen zullen worden voorgelegd aan de jaarlijkse bondsledenvergadering, die in juni wordt gehouden. Eerder is Van Weel al eens met een jeugdplan bezig geweest, maar dat kon toen door gebrek aan speelruimte niet tot uitvoering gebracht worden. Hij hoopt nu dat het wel zal slagen. „Het is geenszins onze bedoeling om een grote vereniging te creëren”, laat de praeses van Ripperda weten, „Maar we willen een goeie en gezonde vereniging. Dat ene veld heeft ons in het nabije verleden steeds de das omgedaan, omdat we geen nieuwe leden aan konden trekken. Je moet ze de gelegenheid geven om te spelen en dat konden we door veldenge- brek niet. Nu we officieel toezegging hebben gekregen dat er aan het nieuwe complex in Boerhave gewerkt gaat wor den, kunnen we ook het jeugdplan ten uitvoer gaan brengen”- Het ligt in de bedoeling van Ripperda om speciaal aandacht te gaan schenken aan de jeugd van vijftien tot en met negentien jaar. „Dat impliceert echter niet dat we de kleintjes zullen verwaar lozen”, stelt Van Weel, „want ook die krijgen volop de aandacht”. De selectie- groep van het jeugdplan zal niet groter worden dan dertig man. Om een verdere beveiliging van rij ders en publiek te bewerkstelligen is ook gedacht aan een gesloten televisiecircuit. Dit bleek door de hoge kosten van 150.000 gulden (nog) niet uitvoerbaar. Zandvoort heeft met zijn nieuwe red- dings-unit van snelle BMW-brandweer- wagens eigenlijk gehoor gegeven aan de internationale roep om grote beveiliging voor de coureurs. Vooral na het tragi sche ongeval van de Engelsman Roger Williamson, die tijdens de Grand Prix van Nederland in zijn wagen verbrand de, is deze ontwikkeling in een stroom versnelling geraakt. Ook internationaal. Zandvoort beschikt nu bij calamiteiten over reddingsmogelijkheden die heel wat moderner en efficiënter aandoen dan in het verleden het geval was. DIEMEN. Zelden zal een team met zo weinig glans in een degradatiewed strijd afscheid hebben genomen van het eredivisiebasketbal als Haarlem Cardi nals woensdagavond in het treffen met Gerard .de Lange BC. Zelfs al mocht de positie van de Haarlemmers schier hope loos geacht worden, toch had gerekend mogen worden op een grotere inzet om de theoretische kans op behoud nog enigszins gestalte te geven. IJMOND-HAARLEM. Ook dit jaar weer zal de Duinwijckhal in Haarlem (op 13 en 14 april) plaats van handeling zijn van het zogeheten Zilveren Tulp- toernooi, een badmintonevenement waartoe het intiatief 13 jaar geleden is uitgegaan van de organiserende vereni ging Duinwijck. De aanvankelijke opzet, Veelvuldig wisselen van het coach- duo Breetveld-Peter van Zalm leverde tenslotte nauwelijks enig rendement meer op en halverwege bij 51-29 mocht de strijd als gestreden beschouwd wor den. In een gezapig „wandeltempo” be wogen de ploegen zich in de tweede helft over het veld en pas in de slotfase kwam er weer wat leven in de brouwe rij, toen de Amsterdammers onder aan voering van Gerrit van Buuren (8-4) en Jan Schappert (8-8) toch nog gingen jagen op de honderd-punten-grens. Voor de wedstrijden van maandag hebben 150 coureurs ingeschreven. Door dat de gemeenteverordening, die voor schrijft dat op zondagen voor één uur in de middag onder meer geen autosport mag worden beoefend op tweede paas dag niet geldt is het mogelijk om alle zeven races, waaronder een internatio nale Formule Vee wedstrijd voor het Europese zönekampioenschap, op één dag te verrijden. Voorts staan er duels van Ford’s Escort Mexico, Formule Ford-wagens, alsmede toerwagens groep I en groep II op het programma. In de zwaarste toer- wagenwedstrijd starten onder meer Han Akersloot (Ford Capri 2600 RS), Huub Vermeulen (Chevrolet Camaro Z28) en Rob Janssen (Datsun 240Z). Voor het eerst zullen de zes nieuwe BMW-reddingswagens uitgerust met poeder en schuimblussers langs de baan worden opgesteld. Een aantal leden v„n de officials club autosport heeft op de vliegbasis Deelen een veertiendaagse cursus in het bestrijden van branden gevolgd. Circuit-directeur JohSn Bere- poot: „Dit is een eerste stap in de goede richting. Deze reddingseenheid is er in de eerste plaats in gespecialiseerd om een gecrashte coureur te redden. De verdere blussing wordt overgelaten aan Eerst in het seizoen 1968-1969 leek het beoogde doel nabij. De sterkste concur renten als Unitas en Utrecht werden verslagen terwijl het inmiddels ook sterk opgekomen team van Het Oosten onderuit werd gehaald. Het was deze stadgenoot van VHS die door enkele misstappen aan het slot van de competi tie VHS wist te passeren en een seizoen in de hoofdklasse doorbracht. Opnieuw werden pogingen in het werk gesteld om tot een belangrijke fusie te komen nu tussen VHS en Het Oosten. Bram Broerse b.v. Zaandam/telefoon 075-123468 schoonmakers dienstverleners z Ron Smit won op de Alkmaarse wie lerbaan alle drie onderdelen van de eerste populaires van het seizoen. V Jlfi I ADVERTENTIE TOONKAMERS

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 35