Interne politieke verdeeldheid door oktober-oorlog Commissie voor justitie woedend op Nixon Spanje besteedt meer geld aan defensie Wildebras Duikelaar en IN MALI MINI KOUDE OORLOG IRA schiet schoolhoofd dood grootmoeder ,Onze Golda’: staatsleider, e-O: 2 Witte Huis wil alweer uitstel Heroïne-brieven achtergrond BINNEN- EN BUITENLAND E R D A C 1974 Moeizaam Wantrouwen Koel Gele Afrikanen Russische spionage Gespannen AFRIL ij zl D O N D- •i H KixÜ: MAL BAMAKO (Reuter) In het Westafrikaanse Mali voeren de super machten een „koude oorlog” op miniatuurschaal. Ze proberen van alles om de harten van de ruim vijf miljoen Maliërs voor zich te winnen en deze voormalige Franse kolonie binnen hun invloedssfeer te brengen. De strijd in de levendige, maar afgelegen hoofdstad Ba mako wordt gevoerd met dollars en roebels, met pamfletten en boeken en af en toe zelfs met discrete, maar venijnige elleboog stoten op de ogenschijnlijk bezadigde diplomatieke recepties. Kort nadat Mali in 1960 onafhankelijk werd zette het de deur wijd open voor vertegenwoordigers van de communistische landen, in tegen stelling tot de koers van de meeste andere voormalig Franse kolonies, die een meer pro-westerse weg insloegen. Einde van het tijdperk-Mei Golda Meir 'MAU AFRIKA S A KM/uRETANiÉ.'J stien- laven ■ente- ïigert voor an de baan. niet het arden !T OP nwe- teren rouw een ■egen had -naar :eker uiten ebben sloten isver- 5 van lat de en bij moet ngen. rhting Den ir een gebo- e van ïhting :eund. •zoek- pre- wordt >ls te van nister tig is met over- irders over- ;tuur- voor over lieuw van ■ekin- 4 en :nodi- enlijk des. De grote populariteit van de 75-jarige premier Golda Meir en haar minister van Defensie, generaal Mosje Dajan, de legendarische held van de Sinaï in 1956, was aanzienlijk getaand na het onver wachts uitbreken van de oorlog van Jom (Van onze redacteur in Madrid, R. Bosschart) Op het „koude oorlogs-toneel” in Mali beweegt zich voorts een groep ter van Justitie, Sjapiro, af. Hij verweet Dajan het land onvoldoende te hebben voorbereid op strijd. Maar premier Meir schaarde zich achter haar minister van Defensie, ofschoon ook zij niet kon nala ten op te merken dat men niet alles met de mantel der liefde kon bedekken. Er werd een rijkscommissie van onderzoek naar het gebrek aan paraatheid inge steld. Tien dagen na de officiële opening van de vredesconferentie in Genève ging Israel naar de stembus. De coalitie van premier Meir kwam verzwakt uit de verkiezingen tevoorschijn. Haar arbei derspartij verloor 5 van de 56 zetels in de 120 leden tellende Knesset. De natio nale religieuze partij ging van 12 naar 10 zetels terwijl de onafhankelijke libe ralen hun vier zetels behielden. De gespannen situatie aan het Golan- front maakte tenslotte dat op 6 maart de coalitie toch hersteld werd. Minister Dajan en de nationale religieuze partij besloten tot deelneming aan de nieuwe dinsdagavond per ongeluk iemand dood geschoten. Het meest verontrustende bij de re cente golf van bomaanslagen in Noord- lerand is dat het grote aantal brand bommen klaarblijkelijk wordt geplaatst door jonge vrouwen en kinderen en dat de auto’s die voor bomaanslagen worden gebruikt in opdracht van de IRA wor den gestolen door jongelui. Dit zei de Britse staatssecretaris voor Noord-Ier- land, Merlyn Rees, gisteren in het lager huis in Londen. ienst aagd ver- uit- -jaar t in ont- g de •aten em- leeft men HACKENSBACK, New Jersey- (AP) Drie mannen zijn hier gearresteerd omdat zij brieven met heroïne zouden hebben ontvangen uit Nederland en De nemarken. De drie, Jerome V. Klukosky, Michael J. Baldwin en Oscar F. Gongora, zouden in 14 brieven in totaal één ons heroïne hebben ontvangen met een ge schatte waarde van 40.000 dollar. ik in verse delen mfe- <sge- i in band deel- i die een ze- an. tel, en hot om of- len )or. en ooi es- ge- het sdoel- die was, ;elling ►estel- Ileum 1973, ?xem- atsse- heeft :r van ange- l-X/ c* (ayes op. iienst ag op nadat werd echte er. leeft i de .eeld 'trek stel- acht De en arin •rk”. tot eta- De oppositie kondigde aan dat zij een motie van wantrouwen tegen het kabi net zou indienen met de eis dat de gehele regering de parlementaire verant woordelijkheid voor het tekortschieten van het leger aanvaardt. Opnieuw werd de roep om het ver dwijnen van minister Dajan duidelijk hoorbaar. „Het trauma van Jom Kippoer leeft nog sterk. Na wat er toen gebeurde wil niemand het risico lopen dat zoiets opnieuw gebeurt”, zei een militaire zegs man op 5 april aan de vooravond van het joodse paasfeest. Op het politieke front stelde minister Dajan wiens positie steeds hachelij ker was geworden voor dat het gehe le kabinet zou aftreden waarop mevrouw Meir een nieuwe regering zou vormen waarin hij een andere post zou aanvaar den. Op 9 april besprak het kabinet de kwestie maar het kwam niet tot een besluit. bracht met veel Afrikaanse regerin gen, oogsten de Chinezen nu veel suc ces met hun nieuwe aanpak. Hun ontwikkelingshulp lijkt onbaatzuchti ger dan die van de meeste andere landen, ze maakten geen kouwe drukte, gedragen zich onopvallend, en willen „het goede voorbeeld geven”. Veel Chinezen hebben zich de plaat selijke taal, het Bambara, eigen ge maakt. Het Witte Huis liet weten meer tijd nodig te hebben om het verzoek om 42 geluidsbanden, dat 25 februari werd in gediend, te bestuderen. Nixons juridische adviseur James St. Clair deelde de com missie mee dat een besluit tegen het einde van het paasreces van, het congres (22 april) zou worden bekendgemaakt. John Rhodes, republikeins fractieleider in het huis van afgevaardigden, deelde St. Clair gisteren telefonisch mee dat DEN HAAG (ANP) De periode na de parlementsverkiezingen van 31 december 1973 in Israel werd als gevolg van de nasleep van de oktober- oorlog gekenmerkt door grote interne politieke verdeeldheid en wel op een tijdstip van beslissende betekenis voor vragen van oorlog en vrede. DEN HAAG (ANP, UPI). Premier Golda Meir besloot een jaar geleden dat zij bij het naderen van de leeftijd van 75 jaar genoeg aan politiek gedaan had. Zij wilde zich terugtrekken op haar kibboets in de Negeb-woestijn en het regeren aan jongere mensen overlaten. Men kon haar toen echter overreden te blijven. Twee beertjes, Rough en Tumble (Wildebras en Duikelaar) maakten gisteren hun debuut voor het publiek in de dierentuin van Londen. Ze zochten echter al vlug de bescherming van moeder Zookie. Vader van het tweetal is Nikki die uit Moskou komt en van prinses Anne van Engeland is. Kippoer (grote Verzoendag) op 6 okto ber. De voorsprong die de Arabieren toen behaalden, kostte Israel een onno dig hoog aantal slachtoffers: 3000 doden en gewonden. Nog tijdens die oorlog trad de minis- hen te maken. Met een somber-broei- erige blik over een boordevol glas cogna '„er is geen wodka in dit verdomde land” zegt een Russi sche functionaris dat er spoedig een eind zal komen aan de Chinese popu lariteit als Mali en China overeen stemming bereiken over een stuw- dam-project en het land overstroomd zal worden door duizenden Chinese arbeiders. Sinds die tijd voert Mali een fel- onafhankelijke buitenlandse politiek. Het stelt zich vaak kritisch op tegen over het westen, maar het aarzelt ook niet om zich bij gelegenheid tegen de communistische landen te keren, zoals na de inval in Tsjecho- Slowaklje in 1968. Communisten, zo wel Moskou- als Peking-aanhangers, leken vaste grond onder de voeten te hebben gekregen tijdens het bewind van Mali’s eerste president, de links radicale Medibo Keita. De belangrijkste westerse machten op het Malische toneel zijn de Vere nigde Staten en Frankrijk. Maar hun onderlinge betrekkingen zijn koel en schijnen eveneens te weerspiegelen dat, op het internationale toneel, de ministers Kissinger en Jobert al enige tijd in voortdurend geredetwist ver wikkeld zijn. De Fransen moeten het, wat hun tanende populariteit betreft, vooral hebben van de grote aantallen nostal gische veteranen van de „Tirailleurs Senegalais”, de Franse Afrikaanse re gimenten die, ondanks hun naam, meer Maliërs dan Senegalezen in hun gelederen telden. De Verenigde Staten steken meer geld in Mali dan de andere landen. Maar er zijn weinig Amerikanen in het veldwerk. De reden daarvoor is mogelijk dat zich in het verleden wel eens pijnlijke verwikkelingen voorde den rond de groep bereidwillige, maar vaak onstuimige en soms mari huana rokende leden van het Ameri kaanse Vredeskorps, de vrijwilligers organisatie voor ontwikkelingshulp. Commentaar gevend op de concur rentiestrijd van de landen die probe ren de sympathie van de Maliërs te winnen, moet president Moussa Traore iemand eens hebben toevertrouwd: „Het kan mij niet schelen wat voor ideologie ze hebben, als hun hulp maar doelmatig is.” BELFAST (UPI). Leden van het Ierse republikeinse Leger (IRA) hebben gisteren in een lagere school in het Noordierse grensdorp je Derrylin het schoolhoofd doodgeschoten. Het school hoofd, luitenant-kolonel George Saun- derson, die vorig jaar ontslag nam uit de Noordierse militie om bij het onderwijs te gaan, werd in de keuken van het schoolgebouw doodgeschoten. In de aan grenzende lokalen volgden leerlingen de lessen. WASHINGTON (Reuter en AP) President Nixons voornaamste partijge noot in het huis van afgevaardigden heeft gisteren gewaarschuwd dat de le den van de commissie voor justitie woe dend genoeg zijn op het Witte Huis om de geluidsbanden in verband met de zaak-Watergate die zij willen hebben, gerechtelijk op te eisen. De commissie zal de mogelijkheid van gerecthelijke stappen vandaag bespreken. Het plegen van bomaanslagen door jongeren en vrouwen maakt het optre den door militairen moeilijk, aldus Rees. Hij kondigde aan dat de Britse regering van plan is nieuwe scherpere veilig heidsmaatregelen te treffen, waaruit de ze bestaan wilde hij niet zeggen. lange alleenheerschappij tegenover de strijdkrachten, waaraan hij zijn macht dankt, bepaald niet al te vrijgevig ge toond. Het aandeel van de defensie in de staatsbegroting zakte van 28,9 percent in 1940 tot 12,8 percent in 1971. Pas nu begint de defensiebegroting weer te stijgen. Drie factoren spelen daarin een grote rol. Ten eerste, de economische ontwikkeling van het land, die de staatsbegroting iets meer speel ruimte geeft. Ten tweede, het groeiende politieke belang van de strijdkrachten, nu het hele regime zich al instelt op de toekomst zonder Franco, wanneer Juan Carlos de militairen hard nodig zal heb ben als ruggegraat van een staatsbestel dat op papier beter doortimmerd is dan in de praktijk. En ten derde, de stijgen de overtuiging onder de huidige macht hebbers dat zij voor hun internationale positie weinig van Europa en des te meer van Washington kunnen verwach ten. Daarom wordt de defensiebegroting weer opgetrokken en bedraagt zij voor 1974 al 78,6 miljard peseta’s (4 miljard gulden) ofwel 14,2 percent van het to taal. En daarom is het tussen Madrid en het Pentagon weer allemaal koek en ei. Voor het belastingjaar 1973 kreeg Spanje directe militaire steun ter waarde van 13 miljoen dollar. MADRID. De Spaanse regering heeft gisteren bevestigd dat zij de mari ne groen licht heeft gegeven voor de bouw van ’s lands eerste vliegdekschip, dat de naam „Admiraal Carrero Blanco” zal dragen, naar de in december vorig jaar vermoorde minister-president. Het wordt een betrekkelijk klein schip (14.000 ton), voornamelijk voor verticaal opstijgende jagers. Het zal naar Ameri kaanse blauwdrukken gebouwd worden op de marinewerven van generaal Fran co’s geboorteplaats Ferrol- diens antwoord „veel te wensen over liet”. Toch uitte Rhodes de overtuiging dat Nixon het werk van de commissie niet wil vertragen. Republikeins fractieleider in de senaat Hugh Scott zei dat het Witte Huis zo spoedig mogelijk zal antwoorden, maar dat de meeste geluidsbanden acht uur lang waren en dat men 363 uur nodig heeft om ze ter controle te beluisteren. De commissie had dinsdag als termijn gesteld om de banden in haar bezit te hebben. Edward Hutchinson, een belangrijk republikeins lid van de commissie, uitte zijn ongenoegen over de mededeling van het Witte Huis. Volgens hem had de brief van St. Clair de toon van „wij gaan uitmaken wat jullie nodig hebben en je kan maar beter verdomd blij zijn met wat je krijgt.” Dit regeringsbesluit is kenmerkend voor de diplomatieke en politieke over wegingen van de huidige machthebbers, die een belangrijk en betrekkelijk duur moderniseringsplan voor de Spaanse strijdkrachten gaan uitvoeren. Het is bijvoorbeeld een duidelijk bewijs voor de Amerikaanse regering en het Penta gon, dat Spanje heel wat meer bereid willigheid toont dan de andere Europese landen om de Amerikaanse defensiekos- ten in Europa te verlichten. Een reden te meer voor Washington om zijn in spanningen te verdubbelen om Spanje in de verder zo „weerbarstige” NAVO te halen. Generaal Franco heeft zich in zijn Dat de Chinezen zich daarmee po pulair maken blijkt wel uit het feit dat ze soms „gele Afrikanen” ge noemd worden. Kleine kinderen in de Malische dorpen klappen en roepen, „Nihan, Nihan” (Hallo, hallo) als de reizende medische teams van de Chi nezen hun dorp bezoeken. De Chine zen hebben in het overwegend agrari sche Mali de grootste industrie ge sticht, een textielfabriek, waar onder meer sierlijk geweven beddespreien - met kleine geborduurde Chinese ka rakters worden gemaakt die tnen onvermijdelijk terugvindt in alle ho telkamers in Bamako. De Russen zijn hevig geïrriteerd over het succes van de Chinezen en laten geen gelegenheid voorbij gaan om kleinerende opmerkingen over In Belfast maakte de „Ulster Defence Association” (UDA) bekend dat ze haar leden peilt over de vraag of de organisa tie in de toekomst een „agressievere hou. ding” moet aannemen. „Wij wijzen erop dat het voortduren van de verwoestin gen slechts kan leiden tot een verharding van de houding van onze leden”. Politie ke kringen zien in deze verklaring een dreigement om de protestanten te bewa penen voor aanvallen op de katholieke gemeenschap. Tot dusver heeft de UDA, een legale organisatie, haar activiteit beperkt tot patrouilles in protestantse wijken. Gisteren hebben scholieren Britse troepen met stenen bekogeld in de wijk Andersontown in Belfast. Vol gens ooggetuigen hebben militairen daar Maar sinds de militaire staatsgreep die in 1968 een eind maakte aan het bewind van Keita en kolonel Moussa Traore aan de macht bracht, probeert Mali een evenwicht te handhaven in de invloeden van de ideologische machtsblokken. Vandaag de dag wordt de bittere strijd uitgevochten tussen de Russen en de Chinezen. Volgens de Maliërs, die dit weinig bekende conflict in de schaduw van de internationale confrontatie tussen Moskou en Peking geamuseerd gade slaan, winnen de Chinezen op hun sloffen. Na een ongelukkige start met on stuimige en militante propaganda-ac- tivitait, onder leuzen als „Afrika is rijp voor de revolutie”, die hen in het begin van de jaren zestig in conflict Er volgde een moeizame kabinetsfor matie door mevrouw Meir, die president Katzir tweemaal respijt vroeg. De pu blieke opinie begon zich steeds meer tegen generaal Dajan te keren. Op 17 februari demonstreerden duizenden in Jeruzalem tegen hem. Dajan liet weten dat hij wegens gebrek aan steun binnen zijn eigen arbeiderspartij niet in de nieuw te vormen regering wilde terug keren. Op 20 februari liet de nationale reli gieuze partij het afweten. Zij verwierp een compromis-voorstel van mevrouw Meir over de definitie wie in Israel jood is. De Raad van Opper-rabbijnen had de goedkeuring geëist van een wetsontwerp volgens hetwelk bekering slechts krach tens de oude joodse wetten door Israel erkend moet worden. Inmiddels dreigde voor mevrouw Meir een scheuring in haar eigen partij. De aanhangers van minister Dajan, bekend als de Rafi-vleugel waartoe ook de toen malig minister Peres van Verkeer be hoort, maakten bekend dat zij Dajan zouden blijven steunen. Deze was voor stander van de vorming van een natio naal kabinet, maar premier Meir wilde daarvan niets weten omdat dit het vre desoverleg zou blokkeren. Op 3 maart zei een verbitterde mevrouw Meir dat zij haar opdracht zou teruggeven. Noordkoreaanse keramische deskun digen, die met strakke gezichten, schouder aan schouder in een geslo ten troep, rondlopen. De Noordkorea- nen reserveren hun antipathieën nu voor de Japanners. Maar volgens Amerikaanse functionarissen is er een tijd geweest dat de Noordkore aanse ambassadeur regelmatig een poging deed om de auto van zijn Amerikaanse collega van de weg te drukken. Een voormalige medewerker van Ho ward Hughes, Robert Maheu, heeft in een getuigenverklaring gezegd dat de miljardair zonder onderscheid van per sonen te maken financiële bijdragen aan politieke campagnes placht te geven. Volgens Maheu heeft de als een klui zenaar levende Hughes in 1968 de cam pagnes van de democratische senatoren Hubert Humphrey en Robert Kennedy gesteund en had hij ook een gift aan Nixon in gedachten. Deze getuigenverklaring, af gelegd tij dens het onderzoek naar de Watergate affaire, werd gisteren, tijdens het proces dat Maheu wegens laster tegen zijn voormalige werkgever heeft aangespan nen openbaar gemaakt door rechter Harry Pregerson. Maheu verklaarde voorts dat hij zelf en de oud-gouverneur van de staat Ne vada, Paul Laxalt, eind 1968 of begin 1969 een aktentas met 50.000 dollar aan Nixon persoonlijk hebben trachten te overhandigen toen deze het woord voer de op een conventie van republikeinse gouverneurs. De overdracht ging echter niet door omdat Nixons campagne-medewerker Robert Finch door Laxalt werd inge licht, waardoor het contact met Nixon niet tot stand kwam. Zo kwam het dat de in de Russische stad Kiev geboren grootmoeder-politikus, die eens in Milwaukee, Wisconsin, on derwijzeres was, zich weer inzette voor de nationale verkiezingen die op 30 ok tober zouden worden gehouden. Me vrouw Meir, die 52 jaar geleden uit de V.S. naar het toenmalige Palestina trok, werd beschouwd als een zeker terugke rend premier. Toen brak echter op 6 oktober de vierde oorlog uit die noodzaakte tot uitstel van de verkiezingen tot 31 de cember. De rol van „opperbevelhebber” tijdens de 18-daagse oorlog leek goed te passen bij de kordate premier die se dert lang de reputatie had een doorzet- ster te zijn. Israels eerste premier, David Ben.Goerion, noemde haar eens „de beste man in mijn kabinet’. Het politieke bewustzijn van Golda Meir ontstond nadat zij in haar jeugd getuige was geweest van een pogrom in Rusland. Zij kwam tot de overtuiging dat Joden een eigen land moesten heb ben. Als achtjarig meisje emigreerde zij met haaar familie uit Rusland naar de V.S. waar zij onderwijzeres werd. Vijf tien jaar later vertrok zij met haar man, de Zionist Norris Meverson, naar Pales tina, waar zij in een kibboets leefden. Daar werden een zoon en een dochter geboren. Haar man keerde teug naar de VS. waar hij inmiddels is overleden. Het huwelijk was kapot gegaan maar op de ladder van de Zionistische beweging steeg Golda steeds hoger. In brede kring werd zij beschouwd als een unieke combinatie van de eenvoudi ge Joodse grootmoeder en de harde staatsleider. Door radio-Cairo eens „de duivelin” genoemd, was zij voor velen in eigen land „onze Golda’. Tegenstanders beschouwden haar wel als een bedrijver, van machtspolitiek. Velen zagen haar echter als een bekwame, onvermoeibare leider die soms 20 uur per dag werkte en uitgeputte medewerkers naar bed stuurde. regering nadat berichten waren ontvan gen over Syrische plannen tot voorberei ding van een nieuwe oorlog. In de Golan werd de alarmtoestand afgekondigd en werden de troepen versterkt Op 10 maart kreeg mevrouw Meir de goedkeu ring van het parlement voor haar nieu we kabinet. Na een debat van 10 uur legde zij de eed af voor een nieuwe ambtstermijn van vier jaar. Maar nau welijks drie weken later barstten op nieuw moeilijkheden los. Op 2 april deed de commissie van onderzoek naar het gebrek aan paraat heid de aanbeveling de staf-chef, luite- nant-generaal David Elazar, het hoofd van de militaire inlichtingendienst, gene raal-majoor Eliahoe Zeira, en enkele andere officieren van deze dienst uit hun functies te ontheffen. Generaal Ela zar, die overigens protesteerde tegen het eenzijdige karakter van het rapport, trad af en generaal-majoor Zeira werd ver vangen en met verlof gestuurd. Het rapport zuiverde premier Golda Meir en minister Dajan in het algemeen van alle blaam. 7770’ Timboektoe De Russen bevinden zich in Mali in een wat moeilijk parket na een reeks slechte beurten in hun beleid. Ze zijn kennelijk niet in staat reserve-onder- delen te leveren voor kostbare mili taire uitrusting, die Mali in het verle den heeft gekocht. Bovendien hebben ze zich bezondigd aan nogal lompe en knoeierige spionage-pogingen. Drie Russische diplomaten werden vorig jaar uitgewezen toen een man, van wie ze officiële documenten probeer den te kopen, een veiligheidsagent van de Malische regering bleek te zijn.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3