MR. KRANENBURG AVOND TE GAST BIJ GEWEST Mr. Kranenburg legt van burgemeester het anti-Amsterdamse houding zwijgen op Als kleuter behandelde Kennemerraad stelt antwoord aan provincie uit IJS Agenda porez een wereldnaam in perzen 0 r „Moge Kennemerland genezen 99 ’de mantel derhefde’ uw vloer bedekken? r ar fc Vöila:hethalszilvervande 1 M Edelsyndicaat-juwelier. Kwestie Haarlemmerliede Kort IJmondnieuws Pagina’s verwisseld „ACTIE TEGEN VOORHAVEN WAS NIET VOORBARIG” v R IJ D A G 1 2 APRIL 1974 PLAATSELIJK NIEUWS Op kruispunt Kernbeslissingen Velsen-IJnuiiden Bondgenoot aal Badinerend Beverwijk Heemskerk Castricum V Gezond >50 5-78 tsoenl iO-15726 perez-vestigingen in nederland: amsterdam (2), rotterdam, den haag, utrecht (2), eindhoven, haarlem, hilversum. tuk. En i. lelijk ig, wat :o. imesbril i veer Wanneer die hier en daar wat verouderd is, laat dan PEREZ uw redder in de nood zijn! Met zo’n oersterke Ramadan van 200x140 b.v., v.a. 980,-, met een kleurrijk Heriz-eetkamertapijt van ca. 300x200, v.a. 2400,- of met een super, effen Maroc Berber in beige of lichtbruin van 240x170, voor 970,-. Zelfs een kussen van 50x50 (v.a. 164,-) doet al wonderen. Een pers van perez is de ideale ’mantel der liefde’. Maak daarmee uw huis mooier, kleuriger, warmer. talen Postzegel (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM „Moge Kennemerland genezen van de anti-Amsterdamse onderstroom in zijn beleid. Amsterdam is een noodgebied, in een van de zwaarste crises van zijn bestaan. Het is ook een Kennemer belang dat Am sterdam deze crisis te boven komt”. Die oproep deed de commissaris der koningin in Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg, in de Ken nemerraad, waar hij een toelichting kwam geven op het standpunt van de provincie inzake de wijziging van het streekplan Noordzeekanaalgebied. Gedacht wordt aan een vergroting van het streekplangebied, onder meer met een deel van Zuid-Kennemerland. DRS. F. J. A. IJSSELMUIDEN (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE De heer Van de Water (PvdA) consta- ADVERTENTIE r.;t. „Samen 3x HAARLEM: Schalkwijk Winkelcentrum Tel. 023-330109 HAARLEM. „We zijn als kleuter door u toegesproken, hebt ons eerst vriendelijk over de bol geaaid en daarna fikse tikken voor de broek gegeven. We willen toch wel even tegenstribbelen”, zo zei de Haarlemse wethouder drs. Van der Ham, lid van het bestuur van de Kennemerraad. in een eerste reactie op de rede van de commissaris der koningin mr. Kranenburg betreffende de relatie Kennemerland-Noordzeekanaalgebied. stelde mr. Kranenburg. Hij vond het overigens weinig zinvol zo’n procedure nu te starten, want tegen het eind van het jaar komen de rapporten over de Drie is de spang met de wisseltruc; de siermotiefjes (v.a. 45.-) kunnen verwisseld worden. De spang kost 82.50. Vier, naar skandinavisch Hij vond dat gewesten niet op elkan ders stoel moeten gaan zitten. „U moet zich niet bemoeien met een stukje opge- BiOSCOPEN Corso Theater (Dorpsstraat) uit, samen thuis.’’ HAARLEM. van de E.S. juwelier van Haarlem, Grote Houtstraat 6 bij de Grote Markt,Tfn. 023-324259 DOORDAT OP DE rotatiepers twee pagina's zijn verwisseld, zijn gisteren in deze editie niet de verslagen van dc vergadering van de Kennemerraad over het streekplan Noordzeekanaal- gebied opgenomen. In plaats hiervan hebt u een voor een andere editie bestemde pagina aangetroffen, waar op nieuws was samengebracht dat in uw krant al elders stond. Gezien het belang van de streekplanzaak willen wij u de verslagen n iet onthouden, ook al krijgt u ze een dag later onder ogen. REDACTIE. In zijn visie ligt Zuid-Kennemerland op het kruispunt van de twee plangebie den met de as Bennebroek-St. Pancras en met de as Amsterdam-IJmond en dus in beide. Dat noemde hij een uitdaging en hij vond dat een beroep gedaan moest worden op de vindingrijkheid van de streekplanwetgever om deze dubbel positie te honoreren. TENTOONSTELLINGEN Galerie Boumans (Breestraat) Expositie van Kees Bieman; geopend tot 19 april van diens- dag tot en met zaterdag van, 9 tot 18 uur. /M ontwerp, kost 179.-. iffi) Nummer vijf, de hanger van M zilveren cirkels, kost 39.71 Zes, vierkante schakels, vanaf 14.50. w Zeven, a la Chanel 80 centimeters lang 260.-. 1 Chanel, ook 80 cm, v^. 75a genlijk als provincie, maar we hebben de wisselwerking tussen deze beslissin gen en de streekplannen niet duidelijk onderkend, vond mr. Kranenburg. Het mooiste zou zijn de kernbeslissingen vast te leggen ter gelegenheid van de vast stelling van het streekplan. Dan zijn er de beste waarborgen voor goede voorbe reiding en inspraak en kunnen de over heden zich verbinden tot de realisering. In het streekplan Zuid-Kennemerland zaten twee kernbeslissingen ingebouwd: het heilig verklaren van waterleiding- natuur- en recreatiegebieden en ruimte voor het recreatie-verkeer naar de kust. Minister Gruijters vindt dit blijkbaar het onverzoenlijke verzoenen en haalt de tweede kernbeslissing eruit. Maar dan is er ook niet veel over van het streek plan, aldus de commissaris. De slechtste methode vond hijstreekplanen maken en dan maar wachten hoe de kernbeslis singen zullen uitvallen. Dan ontstaan streekplannen waaraan vanaf het begin de geloofwaardigheid ontbreekt. Dit lot hangt boven de Meerlanden. Hier staat het rijkswegenplan op losse schroeven, wordt gefantaseerd over een nieuwe stad en is nog steeds niet bekend hoe groot Schiphol nu eigenlijk wordt. De provincie kan volgens de commis saris geen deugdelijke ruimtelijke orde ning bedrijven zonder dat nationale kernbeslissingen bekend zijn, zoals over voorhaven en luchthaven. We leven ei- spoten grond. Laten we de verhoudingen gezond houden”. Even tevoren had hij gesteld de noden van Amsterdam onder de aandacht te willen brengen van de „zeer bevoorrechte Kennemers”. Hij vroeg de Kennemerraad zich lotsverbon- den te voelen met Groot-Amsterdam. De heer Van Schooten vond dat men best een mening mocht hebben over de industrieplannen van Amsterdam. Mr. Kranenburg: „Wat is dat oordeel waard?” De heer Thuis: „En u wilt dat we als insider meewerken aan het in dustriegebied. Dan zal dat oordeel toch wat waard moeten zijn”. Mr. Kranen burg zei dat Kennemerland als het het eigen grondgebied inbrengt recht op meepraten heeft, maar hij waar schuwde ervoor dat voor het industrie gebied de beslissingen allemaal al geno men zijn. Een andere as zag hij in het gebied van de Oranjesluizen in Amsterdam tot de pieren van IJmuiden. Hier vindt men eenheid van arbeidsmarkt, verkeer, in- frastructuur, recreatie en milieubeheer- sing. Van dit gebied is volgens de com- I missaris maar een postzegelgrootte opge- j nomen in het streekplan Noordzeeka- naai. De rest ligt verknipt over het I stadsplan Amsterdam en de streekplan nen Zuid-Kennemerland. IJmond en Zaanstreek. BIOSCOPEN Cinema Marquette (Ruijsdaelstraat). 20 uur: „Goldfinger”, 23.30 u.: „A film about Jimi Hendrix”. Paaseieren zoeken Onder auspiciën van het wijkberaad „De Maer-De Die” kunnen kinderen tot 12 jaar zaterdag morgen in Heemskerk paaseieren zoe ken. Belangstellenden dienen zich om 9 uur bij „De Heemskinderen” te verzame len. „The Crucifixion”. Evenals verle den jaar zal door het gereformeerd kerkkoor „IJmuiden” vrijdag 12 april (Goede Vrijdag) in de Petrakerk aan de Spaamestraat een uitvoering worden ge geven van John Stainers „The Crucifixi on”. Een en ander tijdens de kerkdienst van 20 uur, met als voorganger ds. P. C. Koster. Solisten zijn Jaap Hunze (bas), Rudolf Grasman (tenor) en Fred. Schaap (orgel); het geheel onder léiding van de dirigent Jan te Loo. De toegang is gratis. Ruitersport in Veisen. In het rui- tersportcentrum „Lievendaal” aan de Driehuizerkerkweg in Velsen-Zuid zul len op maandag 15 april (tweede paas dag) de promotiewedstrijden worden voortgezet, waar zondag 7 april een aanvang mee werd gemaakt. De wed strijden, waaronder een spring- en een jachtspringconcours beginnen om tien uur- Voor dit laatste bestaat de hoofd en wisselprijs uit de „lm memoriam D. Philips trophy”, terwijl voorts medaljes en linten zullen worden uitgereikt. teerde dat mr. Kranenburg zich badine rend had uitgelaten over besluiten van de Kennemerraad. Dat de commissaris het niet alleen nodig vond voorlichting te geven, maar het ook zinvol vond in de verdediging te gaan bétekende vol gens de heer Van de Water dat de besluiten van de Kennemerraad toch niet zo lichtvaardig genomen zijn. Hij vroeg het bestuur van de raad de dis cussie over de door de commissaris aan gesneden onderwerpen naar de commis sies te verwijzen en verwachtte in een later stadium nog een ontmoeting met mr. Kranenburg te krijgen waarin de Kennemerraad z’n reacties kan geven. De andere fracties sloten zich daarbij aan, al werden er nog wel wat opmer kingen gemaakt. Zo zei de heer Thuis (VVD) te popelen op de havenproblema- tiek in te gaan, maar hij volgde het voorstel een en ander eerst te laten bezinken. Hij zei later ook terug te willen komen op de uitspraken van de commissaris over minderheden in het gewest (Haarlemmerliede. Redactie). Hij sprak de hoop uit dat het gewest ook inspraak zal krijgen over de indeling van gemeenten in de verschillende ge westen. Mr. Kranenburg verwachtte zo goed als zeker dat Haarlemmerliede bij Groot-Amsterdam zou komen. Mr. Jager (D’66) zei dat de commissa ris nu wel de positie van een van de gemeenten van het gewest ter discussie had gesteld, maar hij zou vergeten zijn de positie van de provincie ter discussie te stellen. Volgens een advies van de Raad voor de ruimtelijke ordening zou den de gewesten namelijk onder meer de ruimtelijke ordening als taak krijgen, terwijl die taak nu nog door de provin cie wordt vervuld. Aangezien streekplannen in hoe mate tijdrovend zijn, altijd meer zullen ach terlopen en politieke emoties wekken die achteraf niet gefundeerd blijken en dus de politiek frustreren, sprak mr. Kra nenburg zich uit voor het verplaatsen van de aandacht van streekplannen naar planologische kernbeslissingen. Het is voldoende in streekplannen goed gecon solideerde kernbeslissingen vast te leg gen. Het streekplan heeft dan als functie het regelmatig registreren, wat aan kernbeslissingen is genomen en het vast leggen van de consequenties in een ruim gebied. De streekplannen zullen dan aanzienlijk minder gedetailleerd moeten zijn. De heer Van Liemt (CDA) was blij met de „harde geluiden” die mr Kra nenburg had laten horen, omdat dat de duidelijkheid ten goede kwam. De heer Staphorst (CPN) zei in de commissaris een bondgenoot te zien. Hij was het nooit eens geweest met het afnemen van de industrialisering in het Noordzeeka- naalgebied, met het oog op de werkgele genheid. Burgemeester Nawijn van Zandvoort. adviseur van de Kennemerraad. vond dat de raad niet voorbarig was geweest met de uitspraak tegen de voorhaven Volgens de commissaris had gewacht moeten worden op de kernbeslissing. Dat klopt historisch niet, meende de heer Nawijn, want het begrip kernbeslissing was toen nog niet uitgevonden. Kenne- merland reageerde eenvoudig op Am sterdamse plannen. Over de insteekhaven in het industrie gebied, waartegen de Kennemerraad zich ook had uitgesproken, zei mr. Kranen burg dat het milieu als tegenargument geen steek houdt. Schepen zijn naar zijn mening niet milieuvijandig. Toen uit de Kennemerraad werd opgemerkt dat mr. Kranenburg het even tevoren had gehad over een insteekhaven op de plaats waar graan en suikerbieten hadden gestaan, en dat zo’n haven de natuur dus toch geweld aan doet, zei mr Kranenburg „Dat is geen natuur, maar cultuur. Daai kwam geen hond naar kijken. Ze reden er met een rotvaart langs naar de Vel- sertunnel”. De commissaris zei dat men wel kan filosoferen dat het zo aardig zou zijn de koe op de dijk langs het Noordzeekanaal te handhaven, maar dan zou de melk wel erg duur worden, gezien tegen de prijs die industriegrond opbrengt Toen de heer Van Schooten (PvdA) opmerkte dat Kennemerland juist tegen verdere uitbreiding van het industriegebied was om Amsterdam voor economische nade len te behoeden (een groot deel van de duur opgespoten gronden ligt braak. Re dactie) antwoordde mr Kranenburg: „Mag Groot-Amsterdam zelf bepalen wat men wil doen met de eigen indus triegrond?” In zijn rede voor de Kennemerraad schetste de commissaris de plaats van Kennemerland in de ruimtelijke orde ning. Hij zag een gebied voor gemeen schappelijke beslissingen omvattende Zuid-Kennemerland, IJmond en Noord- Kennemerland. Argumenten daarvoor: gemeenschappelijk landschap, groeiende eenheid van wonen, werken en recreatie, de overloop van het volle zuiden naar het ruime noorden. Dit noemde hij de as Bennebroek-St. Pancras. Mr. Kranenburg had gesteld dat Haar lemmerliede en Haarlemmermeer res pectievelijk om z’n industriegebied en om z’n luchthaven logisch bij Groot- Amsterdam ingedeeld zullen worden als het om gewestvorming gaat. De heer Vqn Houten (VVD) zag een parallel in de IJmond, die volgens deze theorie bij Groot-Amsterdam gevoegd zou moeten worden als er een voorhaven komt. „Nee, die voorhaven is niet voor Am sterdam”, aldus de commissaris- „Voor Rotterdam zeker”, riep de heer Van Houten schertsend. Mr Kranenburg: „De voorhaven is er voor het hele Noordzee- kanaalgebied en zou onder speciaal be heer kunnen komen”. Op verzoek van de heer Van Houten zei hij nog ’ns duide lijk dat de IJmond niet bij Groot- Amsterdam komt als de voorhaven er zou komen. De staten hebben uitgesproken dat de versnippering over vijf plangebieden niet kan blijven en hebben een nieuwe ruim telijke indeling in beraad. Mr. Kranen burg zei dat de Kennemerraad er heel onverstandig aan zou doen niet van het begin af aan deel te willen uitmaken van deze te ordenen ruimte. Anders zouden alle uitspraken van de Kenne merraad de geluiden van een outsider zijn en op het verkeerde moment, hetzij te vroeg, hetzij te laat komen. Overigens ontwikkelde de commissaris een nieuwe visie op het fenomeen I streekplan. In een streekplan wordt vastgelegd hoe in een regio voor tien jaar het lot wordt bepaald. Voor de i realisering ervan is een verbintenis van de drie overheden, rijk, provincie en gemeenten nodig. Aangezien deze ver bintenis niet wordt nagekomen worden streekplannen maar slecht gerealiseerd. Ieder streekplan is op de dag van de J vaststelling verouderd. Geen streekplan heeft de dynamiek van de Noordhollan- I ders of de lethargie (slaapzucht) van het I rijk, aldus de commissaris. Bovendien is een streekplan zeer kwetsbaar. Het rijk I grijpt in met aanwijzingen, gemeenten doen een beroep op de Kroon, die drie tot vijf jaar op een uitspraak wachten. De provincie verandert ook nog wel ’ns van inzicht. De eisen aan een streekplan gesteld I worden steeds zwaarder. Het weten- schappelijk onderzoek duurt jaren, de moderne inspraak ook. Als vandaag een i streekplanprocedure voor het Noordzee kanaal opgezet zou worden zou het plan tegen 1980 kunnen worden vastgesteld, De commissaris zei het onjuist te vin den als Zuid-Kennemerland buitenspel zou blijven bij de streekplanwijziging. „Als de Kennemerraad dat niet wil doet hij zichzelf tekort. Hij maakt zijn opinies krachteloos en zijn toekomst onzeker. Als men niet mee wil doen moet men ook niet over een insteekhaven praten, want planologische uitspraken horen door partners te worden gedaan, niet door bewuste outsiders”, aldus mr. Kra nenburg. Mr. Kranenburg ging in op uitspraken van de Kennemerraad, waarin verande ring van de begrenzing van het streek plan strijdig werd genoemd met de toe komstige bestuurlijke ontwikkelingen, de noodzaak van een tweede insteekhaven in het Amsterdamse industriegebied als niet voldoende aangetoond werd be schouwd en een voorhaven werd afge wezen op grond van een aantal argu menten. DIVERSEN Museum Beeckestijn, Rijksweg, Velsen-Zuid. Diverse stijlkamers, dagelijks geopend van 14 tot 17 uur. Noordelijk Koetshuis, dagelijks (behalve maandag) geopend van 14 tot 17 uur, tentoon stelling keramiek Klaas de Boer en gouaches Guido Goedheer. Stadhuis, Plein 1945. Dagelijks (behalve za terdag en zondag) te bezichtigen van 10 tot 12 uur, na telefonische afspraak met nummer 19000. Oude Raadhuis, Veisen Dorp, tentoonstelling Fievum en de Romeinen in Veisen. Te bezich tigen na telefonische afspraak met 023-378034. Galerie ,,’t Hart”, Koningin Wilhelminakade 94. Tentoonstelling collages E. Majoor. Dage lijks geopend. functie van de Amsterdamse haven en een advies over de voorhaven. 20 u.: (Van een onzer verslaggevers) Burgemeester IJssel muiden van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, die in zijn functie van adviseur van de Kennemer raad trachtte iets in te brengen tegen hetgeen mr. Kranenburg over de Am sterdamse industrieplannen binnen zijn gemeente te berde had gebracht, kwam niet ver met zijn bijdrage tot de discus sie. Nauwelijks had hij het woord ge kregen of de commissaris der koningin, te gast bij de Kennemerraad, greep de voorzittershamer en hamerde de burge meester af. Toen deze desondanks nog iets wilde zeggen greep de eigenlijke voorzitter mr. De Gou de hamer weer en riep tegen drs. IJsselmuiden dat het onhoffelijk was steeds te interrumperen. Mr. Kranenburg zei dat bij de Kroon de kwestie Haarlemmerliede door beide partijen uitvoerig was bepleit. „Geen verstandige advocaat zou ooit dan weer opnieuw beginnen”. De commissaris had even tevoren gezegd dat Amsterdam zijn gang mocht gaan op het opgespoten industriegebied, omdat deze gemeente de grond legaal had aangekocht. Anderen zouden zich daarme niet moeten bemoei en. Burgemeester IJsselmuiden merkte toen op dat er ook nog zoiets als be stemmingsplannen zijn van Haarlem merliede, maar kreeg geen kans zijn standpunt verder kenbaar te maken. Eerder had mr. Kranenburg in de be antwoording van de schriftelijk door de Kennemerraad ingediende vragen over Haarlemmerliede gezegd dat Ken nemerland de toetreding van de ze gemeente tot het gewest maar niet al te permanent en te zwaar zou moeten nemen, omdat het volgens hem uitgeslo ten is dat minister De Gaay Fortman in zijn gewestnota Groot Amsterdam zal afsnijden van een stuk van zijn weste lijk zeehavengebied. dat in Haarlemmer liede en Spaarnwoude ligt. Door toetreding van Haarlemmerliede tot Kennemerland komt de bestuurs- grens tussen de gewesten Groot Amster dam en Kennemerland zonder buffer- midden in het westelijk havengebied van Amsterdam te liggen. Dat is een pene tratie van Kennemers in Amsterdam als sinds Gijsbrecht van Aemstel niet is voorgekomen, aldus de commissaris. Hij stelde ook dat het streekplan Noordzeekanaal geen antwoordt geeft op de relaties tussen Amsterdam en Kenne merland. „Kennemerland kan dit ook niet overlaten aan een mini-gemeente als Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Deze is inmiddels opgedeeld in een industrie ën recreatiegebied met aan de randen Spaarndam en Halfweg, beide de helft van een dubbeldorp. Kennemerland heeft wel grotere belangen te verzorgen dan deze”. Mr. Kranenburg vond dat er reden is voor de Kennemerraad zich eens op de gemeentegrenzen te bezinnen, bijvoor beeld in Spaarndam en tussen Halfweg en Zwanenburg. ai even soepeler om uw hals, 95^. Despangen en de colliers. Nummer één is heel fragiel, zowel de spang als het hartje,25.% Nummer twee valt, dankzij een minuscuul scharniertje, net ven door de Kennemerraad ontijdig en onvoldoende voorbereid was geschied. „Het nationale havenrapport verschijnt pas in het najaar, de procedure van de kernbeslissing moet nog beginnen. Daar door mist de uitspraak het gezag dat een uitspraak van de raad behoort te heb ben”. Hij merkte overigens nog op dat aan de kernbeslissing een standpuntbe paling van het rijk vooraf zou horen te gaan en dat de voorhaven daarom voor de huidige bestuursgeneratie in het ge west niet eens van actueel belang was. Drs. Van der Ham noemde het een onjuist verwijt dat de Kennemerraad zich voortijdig en onzorgvuldig over de voorhaven zou hebben uitgesproken. Er zijn rapporten van verschillende deskun digen bestudeerd. Dat mede daardoor nadere studie wordt verricht vond hij overigens juist BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat) 19 en 21.15 u. „Tiroler slippertjes”, 20 u. „French connecti on”, 3.30 u. Liefde in gemeenschap”. Luxor Theater (Breestraat) 19 en 21.15 u. ,-,De dolle dwaze waaghalzen van de scherpe bochten”. Drs. Van der Ham zei dat de Kenne merraad altijd heeft getracht construc tief mee te denken over het Noordzee kanaalgebied. „U noemt ons out-siders Welnu, we hebben bijna geschreeuwd naar de provincie om een gesprek over de herziening van het Noordzeekanaal gebied. Deze avond is hiervan mede het resultaat”. Ook weerlegde hij het verwijt van de commissaris dat in Ken nemerland een anti-Amsterdamse stem ming zou heersen. „Als een van de eerste gemeenten hebben we een lans gebroken voor een tweede nationale luchthaven. We hebben dus echt wel oog voor de economische problemen van Amsterdam. Wat de voorhaven betreft achten we de belangen van het milieu evenwel zeer hoog”. Mr. Kranenburg had in zijn betoog gesteld dat het afwijzen van de voorha- de Kennemerraad ontijdig BIOSCOPEN City Theater, Vrijdag 20 en zaterdag 9 en 21.15 uur:,.Vrolijke ontucht in Tirol”. Stadsschouwburg, vrijdag en zaterdag 20 uur: „De avonturiers”. Lange Nieuwstraat 185 (Noord Arcade) - IJmuiden

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11