Hotelkosten meer dan half miljoen SPORT?’» Mislukte ontsnapping in Waalse Pijl Barry Hughes: Dure uitlating ZOETEMELK Scherpe Britse perskritieken voor Atletico Middelink: „Olympia’s 99 Fortuna VI. Denis Follows Spanjaarden al genoeg terug naar de amateurs n ilad Italië kijkt niet op ’n paar centen gestraft ALLES GEPROBEERD” „IK HEB ronde is een selectie” Ibf’I, a t* A I - 'Fs' Meer dan honderd renners nemen deel 6 27 SPORT 1 2 1974 VRIJDAG APRIL Verbeten '8* Aanval Durant Court^ IER» Dagblad Voorsprong ia I» I I 1 A VISA »a y -jr I MM W M i w M •at H rutN •at R r«M raat Ml M M sraeht «trut N *r»at M Frans Verbeeck verslaat hier op de finishlijn Roger de Vlaeminck, die aanvankelijk dacht dat hij de Waalse Pijl had gewonnen. lat t lt sht N (Van onze sportredactie) ndNtfN ita GMttR M Hughes: „Honderd gulden per woord”. (Van onze sportredactie) N Riva: Blessure. x rdenb zuiverste soort M I ploeg te de M Engeland, de bleef «i I I >nw«l H k VEKVIERS. Joop Zoetemelk maakte zich niet druk. Glimlachend ontspannen accepteerde hij de nederlaag. Babbelde hij, met zijn petje het stof uit de <>gen vegend, luchtig over zijn echec. Terwijl, aan de finish van de Waalse Pijl, de ex-melkboer uit Wisele goede, oude Frans Verbeeck uitbundig zijn eerste overwinning in deze klassieker vierde, terwijl Roger de Vlaeminck bekketrekkend tegen zijn tranen vocht (Roger dacht dat hij Frans in een daverende eindsprint verslagen had) gat Zoetemelk het onomwonden toe. •X HM IÜ» nt ast Kt Stanislav Gomotkov en Zoja Roed- nova blijven het best gemengde tafelten- nisdubbel van Europa. Gisteren behaal den zij voor de vierde keer de Europese titel. Oost Duitsland heeft voor het we reldkampioenschap ijshockey in de A- groep met 5-3 van Polen gewonnen. Nederland heeft zich niet geplaatst voor de finalepoule van het Westeurope- se volleybalkampioenschap, ondanks een 3-1 zege op Oostenrijk. Feyenoord zal op 30 april in Bir mingham een vriendschappelijke wed strijd tegen Aston Villa spelen. Co Stout (Telstar) heeft van de tucht- commissie van de KNVB een boeking gekregen. Ajacied Ruud Krol kreeg een wedstrijd voorwaardelijk en 250 gulden boete. nog niet geantwoord op de tamelijk laat verstuurde invitatie. België, Frankrijk, Spanje en West-Duitsland hadden geen belangstelling I 1 i N 8 snweg l O I )or cht I Italië heeft zich geplaatst voor de halve finales van het internationale jeugdvoetbaltoernooi in Cannes. Het ver sloeg Roemenië met 1-0. Nederland won woensdag al van Rusland met 3-0 door doelpunten van Swanenburg (Den Haag), Vreijsen (NAC) en Burna (Ajax). Brazi lië versloeg Hongarije met 3-1. VLAARDINGEN (ANP). De eerste divisieclub Fortuna Vlaardingen heeft donderdag formeel besloten na dit sei zoen terug te keren naar de amateurs. De buitengewone algemene ledenverga dering nam dit besluit met 74 stemmen voor, 0 tegen en 0 onthoudingen. De KNVB zal worden gevraagd in het sei zoen 1974-1975 het nieuw te formeren eerste elftal in te delen in de derde klasse van de KNVB. Dit, omdat dit jaar voor het eerst een hoordklasse amateurs wordt gevormd, waardoor de toekomsti ge derde klasse in feite de betekenis krijgt van de huidige vierde klasse. Tot dusverre werden tot de amateurs terug kerende clubs ingedeeld in deze vierde klasse. GLASGOW (Reuter). Het lijkt niet in de bedoeling van de UEFA te liggen maatregelen te nemen naar aanleiding van het bittere voetbalge- vecht dat Celtic en Atletico Madrid woensdagavond in Glasgow uitvoch ten. Hoewel de tweede wedstrijd tus sen beide teams op 24 april in Madrid is, verklaarde Denis Follows, lid van de tuchtcommissie van de UEFA, dat DEN HAAG. De uitlatingen van Haarlem-trainer Barry Hughes aan het adres van scheidsrechter Geurens na de wedstrijd SpartaHaarlem zijn voor de tuchtcommissie van de KNVB aanleiding geweest om fors in te grijpen. Hughes werd veroordêeld tot een boete van duizend gulden. De helft daarvan is voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Conclu sie van Hughes: „Het is een dure uitlating geweest. Zo ongeveer hon derd gulden per woord”. vertrek naar Spanje bood de voorzitter van Atletico Madrid, Vincente Calderon zijn verontschuldigingen aan. „Ik ben zeer bedroefd over deze vertoning. Ik wil mijn team zeker niet goed praten, maar de Turkse scheidsrechter heeft de hele zaak uit de hand laten lopen. Wij konden helemaal niets goed doen bij deze man. Ik hoop, dat het in Madrid sportiever zal zijn”, zei Calderon, die op het vliegveld van Glasgow door politie moest worden beschermd tegen woeden de supporters van Celtic. was het raak. Frans Verbeeck, Roger de Vlaeminck, Godefroot: Zij zagen de Nederlander langzaam uit hun bezwete, bestofte blik verdwijnen. Freddy Maer tens later: „Niemand ondernam iets, ie dereen wachtte op iedereen” Zoetemelk ging als een sneltrein, twintig, veertig seconden winst boekte hij, bij wijze van spreken, in een handomdraai. Robert de Smet, de microfonist in de commando- wagen, gilde met overslaande stem: „Zoetmelk s’approche, Zoetemelk komt naderbij...” Eerst passeerde Joop de oude Franse meester Pingeon (die de vluch ters met het hoofd tussen zijn smalle schouders had moeten laten gaan). H «lamst™» De wegcoach betreurt het ook dat de de ronde op 24 april begint met een criterium in plaats van „zoals voiig jaar” een tijdrit. Wij hadden graag een tijdrit gehad in Den Haag, maar dat was om verschillende organisatorische rede nen niet te verwezenlijken. Na het voor spel in Den Haag volgt een dag later in Amsterdam de ceremoniele start op het Rembrandtsplein. De organisatoren zijn gelukkig dat de hoofdstad weer toestem ming geeft voor die vertrekplaats waar in 1909 ook Olympia’s eerste ronde be gon. top van de Bergeval, schakelde Fedor den Hertog een linkerbocht „indraai end” verkeerd. De derailleur haperde in ieder geval. Den Hertog verloor opeens meters, tientallen meters. Hij gaf zich niet verloren, waarom ook? Ondanks remises van Wiersma en Varkevisser blijft Wiersma aan de lei ding in het Nederlands damkampioen schap. Zoetemelks attaque kwam op de smal le, bultige, stoffige weggetjes tussen twee heuvels in. Tussen de Cote de Wanne (170 kilometer) en de Cote de Stockeu (176 kilometer). Frêle Joop „rook” daar het spoor van drie vluch ters: Jacques Martin, Walter Planckaert en Roger Pingeon. Twee-, driemaal de marreerde Zoetemelk. Twee-, driemaal werd hij teruggepakt. De vierde keer hub JniklinM* «huil ii rant Rangers toch heel wat gewend zijn, schokte”, aldus de Daily Express, die meestal niet zo kritisch is. Sir Alf Ram sey, die na het wereldkampioenschap in 1966 de Argentijnen reeds als beesten afschilderde, zei, dat het voor een groot deel de schuld is van trainer Lorenzo. „Die man brengt overal moeilijkheden met zich mee. Hij was in 1966 coach van het Argentijnse elftal, dat zich in iedere wedstrijd misdroeg en in 1970 zorgde hij als trainer van Lazio Roma, voor inci denten met Arsenal”. Vlak voor het En vóór Zoetemelks attaque? Eerst beging de gebrilde Fransman Mariano Martinez, zonder dat zijn chef d’equipe Jean Stablinsky er ook maar iets aan deed, zelfmoord door onmiddellijk na de start er tussenuit te knijpen. Hij reed zich bijna vier minuten „los” en vervol gens leeg. Niet lang nadat hij door het peloton was opgeslokt (na ongeveer 80 kilometer), verdween hij voorgoed van het toneel. Toen kwam de sprong van de man die men al geruime tijd verwacht te: Fedor den Hertog. Samen met Den Hertog gingen mee Michel Pollentier, Jacques Martin, Roger Pingeon, Walter Planckaert en Ferdinand Julien. Nauwe lijks 44 kilometer verder werd er voor Den Hertog en de zijnen een winst geklokt van welgeteld 4 minuten en 12 seconden. Maar.,45 kilometer verderop, op de bochtige klimmende weg naar de AMSTERDAM (ANP).— Joop Midde link, wegcoach van de K.N.W.U. en alge meen leider van de organisatie van Olympia’s ronde van Nederland, ziet de ze wedstrijd als een selectie voor de rest van het seizoen. Uit de nationale Neder landse ronde hoopt hij kunnen samenstellen, die moet deelne men aan de ronde van Vredeskoers, de ronde van Oostenrijk en de ronde van Joegoslavië en eventueel aan de Tour de l’Avenir. Middelink vindt het jammer dat de twintigste na oorlogse Nederlandse amateurronde te vroeg in het seizoen valt. „Ik had de ronde liever in juni gehad, na de klas siekers, kort voor het Nederlands kam pioenschap. Dan hadden tevens de beste Nederlandse amateurs een ideale op bouw van hun seizoen gehad. Met de twee belangrijkste evenementen, onze ronde en het kampioenschap als afslui ting. Maar juni bleek niet mogelijk in verband met het wereldkampioenschap voetbal, dat ons helemaal uit de belang stelling zou hebben gedrukt”. „Bandieten van het ROME. Italië gaat met het oog op zijn voorbereiding voor de eind ronde om het wereldkampioenschap gebukt onder een „Nederlands” pro bleem. De oefencampagne is samen geperst in slechts twee weken met een trainingswedstrijd tegen Oosten rijk omdat de clubs in de boeiende slotfase van de competitie niet bereid zijn spelers af te staan voor de natio nale selectie. De Italiaanse coach Valcareggi kan pas op 23 mei met zijn 22 spelers het trainingskamp te Appiano Gentile, waar ook Internazi- onale zich voorbereidt op belangrijke wedstrijden betrekken. Op 7 juni ver trekt de ploeg vandaar naar Wenen voor de wedstrijd van 8 juni in het Praterstadion tegen Oostenrijk. Teneinde de verwachte tekortko mingen in het mini-trainingspro- gramma niet te schadelijk te laten zijn, heeft de Italiaanse bond alles tot in de puntjes geregeld voor de drie weken die voorafgaan aan de eerste wedstrijd in Duitsland, op 15 juni tegen Haiti. Dario Borgogno, de se cretaris van de Italiaanse voetbalbond heeft na bestudering van alle details een uitgebreid draaiboek opgesteld, waarin rekening gehouden is met alle eventualiteiten. Ten einde de spelers zo gemotiveerd mogelijk aan het toernooi om het wereldkampioenschap te laten beginnen, zijn de premies aan zienlijk verhoogd ten opzichte van het vorige toernooi. In Mexico kregen de spelers voor iedere wedstrijd die zij speelden, afgezien van premies, een vast bedrag van 500 gulden. In Duitsland zal dat bedrag bijna drie keer zo hoog liggen, hoewel de spelers aan Mexico via extra premies bijna een ton de man overhielden. In Duitsland zal het gezelschap van de Italianen uit 39 of 40 mensen bestaan. In de eerste plaats natuur lijk de 22 voetballers, vijf leden van de technische staf (Valcareggi, Carra- ro, Allodi Vicini en Bearzot), twee artsen (Fini en Vecchietti), drie mas seurs, drie vertegenwoordigers van de Italiaanse Voetbalbond, twee materi- aalverzorgers en de voorzitter van de Italiaanse- en de Europese voetbal bond Artemio Franchi. De ploeg is voor de eerste periode van het kampioenschap luisterrijk ondergebracht. Italië logeert in Hotel Mon Repos in Ludwigsburg in de buurt van Stuttgart. Op de begro ting is voor ieder lid van de groep voor logies en maaltijden per dag een bedrag van 375 gulden opgenomen. Het betekent dat de hotel kosten van de Italiaanse ploeg meer dan een half miljoen gulden zullen bedragen en daarbij zijn niet de bedragen ingecal culeerd voor de aankleding van de ploeg en de premies, die de bond nog niet openbaar heeft gemaakt. Wel op de begroting staat al een post tele foonkosten. De Italiaanse bond heeft zijn spelers in tegenstelling tot in Mexico toegestaan onbeperkt tele fonisch contact te houden met de familieleden. Duitsland ligt iets dich terbij. dan Mexico. Voor de reizen in Duitsland heeft De Italiaanse bond een extreem-luxe autobus gehuurd. Die bus is voorzien Olympia’s ronde van 1974 zal met in ieder geval meer dan honderd renners van start gaan. Elf Nederlandse ploegen van zes man plus in ieder geval zes buitenlandse equipes namelijk die van de Sovjet-Unie, Tsjecho-Slowakije, Po len, Engeland Zwitserland en Italië. De wielerbond van Oost-Duitsland heeft Vervolgens reed hij niet veel later naast Planckaert en Martin. Zij, die zich toen opmaakten om Zoetemelk te zien uithalen voor de laatste, beslissende slag kwamen bedrogen uit. Want, op welke indrukwekkende wijze de Nederlandse nationale kampioen op de weg naar Pingeon en vervolgens naar Planckaert en Martin gesprongen was, het nam toch niet weg dat Joops voorsprong op de hoofdmacht nooit steeg tot meer dan één minuut. Het nam niet weg dat Zoetemelk, aldus de koude, en nuchtere taal der chronometers, tussen veertig en zestig seconden winst bleef „hangen”. Joop zocht na afloop even naar een excuus: „Ik bleef op die smalle wegen tussen de volgwagens hangen. Ik kon er niet langs..”, maar zijn plotseling olijke gezicht verried dat hij zelf die veront schuldiging nauwelijks van enige waarde achtte. Hij keerde snel tot de realiteit terug en zei: „Ik heb het geprobeerd. Het is niet gelukt. Het is niet voor niets geweest. Het was goed voor de moraal”. Hennie Kuiper kwam er, daar op het macadam van de Rue du College, bij staan. „Goed voor zaterdag, Joop” Zoete melk knikte. „In de Amstel Goldrace probeer ik het opnieuw”. „onze volgende vergadering op 30 april is en ik betwijfel of er een speciale vergadering aan dit voorval zal worden gewijd”. Op de vraag wat voor maatregelen de UEFA tegen de Spanjaarden zou nemen, antwoordde hij: „Wij hebben veel macht. We hebben Glasgow Rangers en Lazio Roma voor een jaar uitgesloten van Europesebekertoernooien, maar dat was wegens misdragingen van het publiek. Ik dacht dat daarvan hier geen sprake was. Ik geloof dat de Spanjaarden al genoeg gestraft zijn. De drie van het veld gestuurde spe lers zijn automatisch geschorst voor de return en wij hebben de macht het aantal wedstrijden uit te breiden tot zoveel als wij denken dat noodzake lijk is. Dat alles afhankelijk van de rapporten van de scheidsrechter en de officiële waarnemer. Wij zijn ons wel degelijk bewust van de noodzaak de orde zowel in als buiten het veld te handhaven in de Europese toer nooien”. De Daily Express noemde de Spaanse vertegenwoordigers bandieten van het Overste soort. „De UEFA zal zich zo mogelijk moeten beraden over de grootte van de straf. Dit was onmense- "jk. Celtic is ook geen zachtzinnige Ploeg, maar dit keer had het team in het geheel geen schuld aan de veldslag, die de meest fanatieke Celtic-aanhan- •en> die in de duels tegen stadgenoot GLASGOW-LONDEN. De Britse kranten hebben donderdag eenstemmig hun verbittering uitgesproken over Atle tico Madrid, dat woensdagavond in de wedstrijd tegen Celtic, in de halve fina les van het toernooi om de Europa-cup voor landskampioenen, de meest grove overtredingen beging om de aanvallen van de Schotten tot staan te brengen. Drie Madrilenen werden vroegtijdig naar de kleedkamer gezonden en zeven spe lers aanschouwden „het geel”. „Atletico wilde alleen maar bloed”, was de kop van the Daily Mirror. „Nog nooit heeft het Schotse publiek zulke misdadigers aan het werk gezien. Aangezien alle drie uit het veld gestuurde spelers Argentij nen waren is het aanbevolen, dat de FIFA er goed aan doet zich alsnog te beraden of het wel zin heeft het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in 1978 in Argentinië doorgang te laten vinden. De mentaliteit van de Argentijnen is een gevaar voor de voet balsport”, aldus Frank Mc Ghee, sport- "•dacteur van de Daily Mirror. „Natuurlijk wilde ik winnen. Het was mijn bedoeling een solo te maken. Ik heb alles geprobeerd..” Alles. Dat was veel, in die eindfase van de Ardeense race. De alsmaar aan mankracht slin kende meute renners (205 stapten ’s morgens op de racefiets) was al over 15 (van de in totaal 18) venijnige, krach- tenslopende heuvels gezeuld, toen Joop Zoetemelk ontstuimig tot de aanval overging. Alles. Dat was bovendien im ponerend. Boeiend hoe Zoetemelk beul de. Het besluit tot terugkeer naar de amateurs werd reeds op dit moment genomen om de gemeenteraad van Vlaardingen tijdig voor 2 mei de zeker heid te geven, dat dit aan het eind van het seizoen inderdaad zal gebeuren. Op 2 mei behandelt de raad een voorstel tot het schuldenvrij maken van Fortuna. Ab solute voorwaarde voor de schuldsane ring is echter, dat Fortuna zich geheel en zonder voorbehoud terugtrekt uit het betaalde voetbal. Aan die voorwaarde i» nu voldaan. Lang bleef Zoetemelk, tijdens zijn aanval, tussen die tientallen seconden winst niet „hangen”. Onder aanvoering van Walter Godefroot. Eric Leman, Ro ger de Vlaminck. Alain Santy en Frans Verbeeck streken de „hoofdmannen" op Zoetemelk (en zijn twee gezellen) neer. Nog geen vijftien kilometer later pre senteerde het groepje zich in de straten van Verviers voor een „krakende” eind sprint. Eerst stak Frans Verbeeck zijn arm omhoog. Vervolgens maakte Roger de Vlaeminck dat triomfale gebaar. Wie won de eindsprint om centimeters? Frans Verbeeck, meldde de finishfilm. De Vlaeminck kreeg een brok in zijn keel. En niemand dacht aan de Waalse Pijl 1971 toen Verbeeck tweede werd en Roger de Vlaeminck eerste. van airconditioning, een bar, televi sie en ook van een massagetafel. Voor de trainingsperiode begint op 23 mei zal de ploeg twee keer eerder in Appiano Gentile zijn. De eerste keer valt samen met de wedstrijddag voor de Europese bekers, waardoor de spe lers van AC Milan, dat uitkomt tegen Borussia Mönchengladbach afwezig zullen zijn. De tweede perio de staat op het programma voor be gin mei. Voor de eerste bijeenkomst zijn de spelers uitgenodigd, die ook de laatste oefenwedstrijd tegen West Duitsland hebben meegemaakt, name lijk: Zoff, Anastasi, Capello, Causio, Spinosi en Morini (Juventus) Riva en Albertosi (Cagliari) Chinaglia en Wil son (Lazio), Fachetti, Burgnich, Bo- ninsegna en Mazzola (Internazionale) en Juliano (Napoli). Deze vijftien spe lers zijn, behoudens blessures uiter aard, zeker van hun plaats in de ploeg die naar Duitsland gaat. Het zelfde geldt voor de spelers van AC Milan Rivera, Benetti, Chiarugi en Sabadini. Over stervoetballer Riva maakt men zich zorgen. Hij kampt nog steeds met een knieblessure, ter wijl het „wonderkind uit Mexico” niet gemist kan worden. Uruguay, op 15 juni de eerste te genstander van het Nederlands elftal, heeft met 3-0 gewonnen van een selectie-elftal van Jamaica. Spitsspe ler Fernando Morena scoorde twee maal (de derde treffer was van Pedro Alvares) en was de ster van het veld. Hij heeft al verteld dat zijn prestatie niets te maken heeft met zijn plan om naar het buitenland te gaan, omdat hij al een contract van rond een miljoen in de zak heeft van een Italiaanse topclub Vreemd doet dan de bijna gelijktijdige melding aan dat het merendeel der eerste- en tweede- divisieclubs in Italië hebben besloten de grens voor buitenlanders nog een jaar langer gesloten te houden. Met een verbeten trek op zijn zwart bestoft gezicht, de mond wijd openge sperd. de ogen gepriemd op de ruggen van hen die hij kort geleden nog had aangevoerd, beet Fedor zich vast in het verse spoor. Hij won terrein, hij leek terug te komen, maar plotseling sloeg het noodlot toe. Kramp in de benen. Het was afgelopen. Ploegleider Piet Lie- bregts, half uit de auto hangend, moe digde Fedor vertwijfeld aan. Het had geen zin meer. Niet veel later werd Den Hertog door het peloton ingelopen. Nog maar vijf vluchters. Vervolgens, tijdens de beklimming van de Cote de Wanne (170 km), nog maar drie vluchters, Ju lien en Pollentier hadden voorgoed het hoofd gebogen. Het resterende drietal had eveneens geen kans meer. Want spoedig voelden zij de adem van Zoete melk in hun bezwete nekken. De Waalse Pijl 1974 werd in een massasprint be twist. Toen men Frans Verbeeck in Ver viers in de bloemen hees, besefte men opeens dat de revanche van Parijs-Rou- baix niet had plaatsgevonden, dat de in de „hel van het Noorden” verrassende Italiaan Francesco Moser in het Ardeen se stuk niet was voorgekomen. Evenmin als Luis Ocana, Giovanni Battaglin en Cees Bal.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 27