DEN UYL OPTIMISTISCH OVER OLIE-STTUATIE Polikliniek voor vrouwen Distributie geen schadepost voor rijk met overgangsproblemen Stakingsgolf teistert Japan Protesten tegen vonnis A b< Man hield zich 29 jaar schuil bij vader in Den Haag Ondergedoken oorlogsmisdadiger gepakt F o in zaak-Vellekoop o=oEnta dit few s fl NIEUWE BANKEN OP DE DAM DRUK BEZET g 11 In Utrechts Academisch Ziekenhuis VERDACHTE VAN WURGMOORD OP KIND BEKENT h VR IJ D A G 1 2 APRIL 1974 BINNEN- EN BUITENLAND 2 VF (Van onze parlementsredactie) Ove urei Ene - DEN HAAG. De benzinedistri- butie die van 12 januari tot 3 fe bruari heeft geduurd, heeft de schat kist f 16.683.530,40 gekost. Daarvan zijn f 12.035.573,62 terugontvangen door de uitgifte van bonkaarten, machtigingen en vergunningen. Dit heeft minister-president Den Uyl gistermiddag laten weten. Waar meubelmakers van-huis-uit u honderden klassieke en moderne meubels tonen (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Vierentwintig jaar nadat het Bijzonder Gerechts hof in Assen hem bij verstek ter dood veroordeelde, is de nu 57 jaar oude voormalige Waffen-SS-er en Opperstormleider bij de Landwacht in Drenthe, Jacobus Petrus Philip pa, gisterochtend in de woning van zijn vader in Den Haag gearres teerd. PA de mi de p< Beperking WERKGROEP In IJmuiden langs de weg A K I jMg» naar het Zuidpier strand Wy Kromhoutstraat 56. I Tel. 02550-17150 0 wy siden kaan vóór lever van oord: op g: wijd: st (Van onze correspondent) WEERRAPPORTEN hem geheel onverwacht no In z Zon ADVERTENTIE Het NVV zegt in zijn officiële orgaan „De Vakbeweging” dat het onvermijde lijk en juist is dat de rechter de wet toepast zoals hij nu eenmaal is. Maar dat het hoog militair gerechtshof geen ver andering heeft willen brengen in de door de Krijgsraad opgelegde straf van 21 maanden, getuigt volgens het NVV van „een starre mentaliteit die de rechtsple ging in Nederland ontsiert”. Weer 1» binnen- en buitenland 7.47 3.25 nw wnw no zo ozo no nno wnw no 21 21 20 15 21 9 19 20 15 21 6 14 23 20.15 15.45 uur uur uur uur 0 4 en Justitie hun ongerustheid uitgespro ken over de uitspraak van het hoger militair gerechtshof. Zij verzoeken de ministers dringend de executie van het vonnis voor onbepaalde tijd uit te stel len, in afwachting van de noodzakelijke herziening van de wet gewetensbezwa ren, waarna volgens hen wellicht gratie- ring kan volgen dukten (471.500 gulden), drukkosten voor bonnen en formulieren (1.200.000), PTT (7.600.000), ministeries (850.000), Kamers van Koophandel (600.000), gemeentelijke distributiekringen (5.000.000) en diensten verleend door deren (962.030,40). Koningin Juliana en prins Bernhard zullen van 9 tot 12 mei een staatsbezoek brengen aan Tunesië op uitnodiging van de president van Tunesië. Minister Van der Stoel zal het koninklijk paar verge zellen. Koningin Juliana heeft gisteren op paleis Soestdijk de ambassadeur van de republiek Chili, Eduardo Yanez Zavala, de ambassadeur van de keizer van Ja pan, Shiceru Hirota, de ambassadeur van de republiek Argentinië, mevrouw dr. Amanda Beatriz Caubet, en de ambassa deur van de republiek Korea, Wan Bok Choi, ontvangen. De ambassadeurs kwa men hun geloofsbrieven aanbieden. De met houd ging comi was He- van mede Ehrli presi van schai was Oo sen Justi mini: luisti De mijn kein was Huis zoud< „liet Eei heeft van afle£ band een maai maai straf De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg zw n no nno ozo nnw zo nnw wzw ono o nno ono ono nno ono nno no nno n 0 19 14 15 18 13 22 14 18 4 15 14 0 20 18 17 1 9 3 2 10 8 5 -9 8 1 7 4 7 8 3 4 11 -6 8 11 -6 9 4 9 20 15 12 0 1 0 0 9 0 0.2 0 4 Eei comr 25 fi had band paasi zoud den Dl het popi prin Iren vijfc zoon ZUSti voor Vis len i opge’ advo enkel dragi "C h n E di s< di u L n te k; o o 0.3 9 0 0 0 8 0 0 0 o o 0.1 2 0 6 0 0.3 9 0 0.6 1 8 5 4 4 6 6 7 4 ro 6 D( leve: „On: van heef voor het popi vooi rel mi’, w gek] V; enqi dat Koe oorc scha Aanvankelijk ontkende de man - die reeds maandagavond was aangehouden - halsstarrig het misdrijf te hebben ge pleegd. Voor het bewijs was vooral de reconstructie van de misdaad en de confrontatie met het vijftienjarig zusje van het slachtoffertje - dat de man bij het zoeken naar haar broertje was tegen gekomen vlak bij het lijkje - van belang geweest. zomerse weer van deze dagen vonden de nieuwe banken meteen een drukke bezetting. veel gevallen veel klachten verdwijnen door het voorschrijven van deze stof. Kwalijk is het volgens prof. Haspels te volstaan met het voorschrijven van kalmerende middelen. Voor de distributieperiode zijn toewij zingen üitgegeven voor in totaal 291 miljoen liter benzine. Daarvan werden 186 miljoen al opgebruikt door de basis toewijzing aan iedere autobezitter. Nog eens 105 miljoen werd individueel of per bedrijf als aanvullende toewijzing gege ven. Tijdens de distributie zijn door tal van hoge ambtenaren bijzonder veel on betaalde overuren gemaakt, liet Den Uyl verder weten- Amsterdam geh. bew. geh. bew. mist zw. bew. geh. bew. regen zw. bew. mist regen zw. bew. UTRECHT (ANP). Emotionele opvliegingen, overmatige transpiratie, moeheid, hoofdpijn en slapeloosheid zijn enkele van de bekendste verschijnselen hjj vrouwen die in de overgangsleeltijd verkeren, globaal tussen 45 en 54 jaar. In die periode stoppen de eierstokken in het vrouwelijk lichaam met de produktie van zogenaamde oestrogene hormonen. Ook stopt dan. als gevolg ervan, de menstruatie. Veel vrouwen hebben veel hinder van de overgangsjaren. loannia loannou een 74-jarige Griekse zakenman heeft aan de uni- versiteit van Athene zijn rechtendiploma behaald. Op de promotieplechtigheid zei hij dat hij geen praktijk gaat opbouwen, maar dat hij nu politieke wetenschappen gaat studeren. „Ik denk dat ik me daar na eens in de politiek begeef”, zei hij. in- Maastricht heeft gisternacht in Maas- PPR-fractievoorzitter Bas de Gaay Fortman en zijn fractiegenoot Waltmans maken in de tweede helft van deze maand een twaalfdaagse reis naar Bul garije, Roemenië en Polen. Ze doen dat om zich te oriënteren over het beleid inzake de vredespolitiek, en de ontwape ning van deze landen. De netto-aanvoer van ruwe olie in Rotterdam bedroeg in maart 5.7 miljoen ton. Dat is 0,1 miljoen ton minder dan vorig jaar. De Nederlandse voorraad ru we olie bedraagt sinds 1 april zo’n 4.4 miljoen ton. De verwerking van ruwe olie bedraagt nu 90 percent van die vorig jaar in maart, maar volgens Den Uyl kunnen die cijfers niet meer verge leken worden, omdat in Nederland op alle fronten een beperking van het ener gieverbruik is opgetreden, die waar schijnlijk dit jaar wel zal blijven be staan. Volgens de Haagse politie, die niet wilde zeggen hoe zij achter de verblijf plaats van Philippa was gekomen, heeft de man zich in totaal 29 jaar schuil gehouden in zijn ouderlijke woning in de Haagse Vogelbuurt. „Hij is sins de bevrijding de deur vrijwel niet meer uit geweest. Hij gedroeg zich als een vreem deling in deze wereld”, aldus de Haagse Officier van Justitie mr. C. van Steende ren gistermiddag. Jacobus Philippa, vlak voor de oorlog Madrid München Nice Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanooel Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen De rooms-katholieke priester José Maria Guerrero, uit de Peruviaanse stad Arequipa, beklaagde zich er in een tv- programma over dat hij helemaal geen en een confrater alle biechtelingen in hun parochiekerk kreeg. Hij zei dat hij soms uren in de biechtstoel zat te wach ten zonder dat iemand zich meldde. Bij de andere biechtstoel stonden de mensen zich dan te verdringen. „Maar hij is dan ook hardhorend”, zei pater José. In het Utrechtse Academisch Zieken huis is sinds 1 april een speciale polikli niek open voor een zo breed mogelijke behandeling van vrouwen met dergelijke klachten. Voorlopig kunnen er eenmaal per week 4 tot 8 vrouwen, die door hun huisarts naar deze polikliniek zijn ver wezen, worden geholpen. Soms blijkt het voldoende een aanvullende dosis oestro gene hormonen te geven. Het kan echter ook zijn dat de problemen van de over- gang slechts het topje van een ijsberg zijn. Onder de waterspiegel kunnen heel andere moeilijkheden zitten, bijvoor beeld ernstige psychische problemen. Volgens Den Uyl zouden de kosten helemaal gedekt kunnen zijn door in komsten als de distributie langer had geduurd. De uitgifte van bonkaarten voor bromfietsers, die niet van de grond is gekomen, had dan nog eens 2.250.600 extra kunnen opleveren. De extra-ont- vangsten van motorrijtuigenbelasting tot een bedrag van 50 miljoen gulden heb ben er volgens de minister-president toe geleid, dat men niet van een schadepost wegens de distributie kan spreken. De kosten die het rijk voor de distri butie heeft gemaakt, komen ten laste van het Rijksbureau voor Aardoliepro- MAASTRICHT. Een 29-jarige woner van bekend maandagmiddag j.l. tricht het vijfjarige Rotterdammertje Jeroen Snellemans te hebben gewurgd. Hij zegt in een vlaag van geëmotio neerdheid te hebben gehandeld. UTRECHT (ANP). Een „bruut von nis” noemt het NVV de veroordeling van Kees Vellekoop, die genuanceerde gewe tensbezwaren heeft tegen de vervulling van de militaire dienstplicht, tot 21 maanden gevangenisstraf. Vierentwintig dolfijnen die door een clubeigenaar in Hongkong waren ge kocht voor zijn oceanarium, zijn vermoedelijk als gevolg van de veran deringen in temperatuur, de diepte van het water en andere oorzaken gestor ven aan longontsteking. Drenthe. Hij zette o.m. de tijdens de oorlogsjaren in Drenthe beruchte „Nor- ger bloedploeg” tot grote terreur aan. Deze groep, die bestond uit SS-ers en NSB-ers, had zijn hoofdkwartier in een villa in Norg, van waaruit razzia’s en acties in Noord-Drenthe werden georga niseerd. Een ex-directeur van een zui velfabriek in Norg weet zich te herinne ren dat één van zijn personeelsleden bij zo’n razzia werd gearresteerd. Men heeft deze man nooit weergezien. De Haagse politie was vorige week al op de hoogte van de verblijfplaats van Philippa. Nadat de hoofdofficier van Justitie in Assen, mr. J. Muntendam, deze week een arrestatiebevel tegen de gezochte aan zijn Haagse collega had gezonden, kon actie worden ondernomen. Eerst won de Haagse justitie enkele dagen lang inlichtingen in en werd de verblijfplaats bekeken. „Vanochtend om elf uur is besloten tot aanhouding”, aldus mr. Van Steenderen. Hij vertelde dat Philippa zich bij zijn arrestatie ver rast toonde, maar dat de politie niet de indruk had gekregen dat zijn aanhou- VOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG: Overwegend droog, later meer zon en in het binnenland lagere temperaturen. Aantal uren zon: 3 tot 11. Minimum tempe ratuur: omstreeks 3 graden. Maximum tempe ratuur: omstreeks 14 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. Voor de temperaturen geldt een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. huisdag iHfubclslim In een Rotterdams ziekenhuis is gis teren de 49-jarige P. Melius overleden aan de verwondingen die hij afgelopen maandag had opgelopen bij een buren ruzie in de Maasstad. Hij werd daarbij door een 40-jarige timmerman met een sierzwaard ernstig toegetakeld. zw. bew. De olieaanvoer in Rotterdam is inmid dels weer zo opgelopen, dat Den Uyl gisteren verklaarde, dat de opheffing van de olieboycot al vordert. Hij consta teerde een duidelijke „vermildering van het klimaat in de Arabische landen. De gebetenheid op ons land kan ik nergens meer ontdekken.” In de strafmaat is geen rekening ge houden met sterk veranderde opvattin gen zoals die ongetwijfeld tot uitdruk king zullen komen in een Memorie van Antwoord van minister Vredeling die binnenkort wordt verwacht. Men mag aannemen aldus „De Vakbeweging”, dat de parlementaire behandeling zal leiden tot een zodanige wetswijziging dat de erkenningsgronden voor dienstweigering worden verruimd. Het NVV hoopt dat dit spoedig zal gebeuren, „op grond van een kennelijk verouderde wet is in het geval Velle koop onrecht gedaan. Als Vellekoop een gratieverzoek indient, is inwilliging daarvan dringend gewenst, ook al is gratieverlening een „lapmiddel”, zo meent het NW Ruim zeventig maatschappelijk wer kers op de afdeling reclassering van het Leger des Heils in Amsterdam hebben in een brief aan de ministers van Defensie Het hoofd van de vrouwenkliniek van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht, prof. dr. A. A. Haspels, heeft vorig jaar de werkgroep overgangsleeftijd in het leven geroepen. De nu begonnen polikli niek is daar een uitvloeisel van. In de werkgroep hebben een zenuwarts, een in ternist en een deskundige op het gebied van hormonen zitting. Aan de polikli niek zijn behalve medisch-technische specialisten ook een psycholoog een psy chiater en een diëtiste verbonden. Ook kan in voorkomende gevallen een beroep worden gedaan op het maatschappelijk werk. Men weet nog niet precies welke klachten nu volledig specifiek passen bij deze levensfase van de vrouw. Er zijn opmerkelijke bevindingen gedaan bij di verse onderzoekingen in binnen- en bui tenland. Zo vonden onderzoekers in En geland dat vrouwen veel meer last van overgangsklachten hadden als in diezelf de periode de oudste dochter het huis verliet om zelfstandig te gaan wonen. Ook staat vast dat vrouwen die nog kleine kinderen hebben, minder klachten vertonen. Er doen zich gemiddeld op de leeftijd van 45 tot 54 jaar nog meer belangrijke sociale veranderingen in het leven van de vrouw voor, zoals overlijden van de eigen ouders, de afronding van de car rièreplanning van de man, de eigen kin deren, die zelf kinderen gaan krijgen. Al deze zaken blijken meer of minder in vloed te hebben op de symptomen zowel als op de klachten van de overgang. Gisternacht is in Groningen een 32- jarige vrouw in de hal van een flatge bouw zodanig met een mes gestoken, getrapt en aan haar haren getrokken, dat ze in het Academisch Ziekenhuis behandeld moest worden. Twee andere vrouwen, van resp. 19 en 24 jaar, zijn aangehouden en ingesloten op verden king van poging tot moord. Deze twee vrouwen zouden het slachtoffer uit haar flatwoning hebben weggelokt. Ze hebben bekend. De Nederlandse Aardolie Maat schappij NAM heeft de boorwerkzaam- heden met het booreiland Trans Ocean I ten noorden van Ameland beëindigd. Produktieproeven moeten nu uitwijzen of uit de geboorde put winbare hoeveel heden gas zijn te verkrijgen. De briefschrijvers vragen zich af of bij het bepalen van de strafmaat tegen Kees Vellekoop wel voldoende rekening is ge houden met wat zo’n lange detentie kan betekenen voor deze „niet-criminele” jongeman, de sterk principiële motieven voor zijn houding en het rechtsgevoel van vele Nederlanders, die deze straf niet kunnen rijmen met de humanise- rings- en individualiseringstendensen in het Nederlands strafrecht. Si! C afgestudeerd aan de KMA in Breda, werd op 5 januari 1950 ter dood veroor deeld voor zijn aandeel in acties en razzia’s van de Landwacht in Drenthe en voor het vrijwillig in dienst treden van de Duitse Waffen-SS. Hij diende o.m. aan het Oostfront van 1 augustus 1942 tot 1 december 1943 als Unter- scharführer bij de Waffen-SS. Terug in ons land werd hij eerst benoemd tot onder- en later tot opperstormleider van de Landwacht in Drenthe. Philippa heeft gisteren verklaard op de hoogte te zijn van het tegen hem uitgesproken vonnis, zodat er voor hem geen mogelijkheid meer is er tegen in beroep te gaan. In Drenthe organiseerde Philippa raz zia’s en nam deel aan de arrestatie van onderduikers, die hij aan „scherpe ver horen” onderwierp, een term die aldus mr. Van Steenderen, maar zacht uitdrukt wat werkelijk tijdens deze ver horen heeft plaatsgevonden. In het re quisitoir dat de toenmalige Officier van Justitie in Assen in 1950 heeft uitgespro ken, stond dat onder Philippa’s leiding de grootste gruwelen zijn bedreven in Het bestuur van de PPR vindt dat het regeringsvoorstel om via wetswijzi ging fluoridering van het drinkwater mogelijk te maken, moet worden afge wezen. Het bestuur zegt het evenwel niet bezwaarlijk te vinden als er met fluoridering wordt geëxperimenteerd. Wel moeten er dan „voldoende alterna tieven zijn voor hen, die niet mee willen doen”, aldus het PPR-bestuur. De aangekondigde huurverhoging van 62 woningwetwoningen in Stadska naal met veertig gulden per maand gaat niet door. Een nadere berekening heeft uitgewezen dat de verhoging niet nodig was. ozo geh. bew. windstil geh. bew. mist windstil 15 geh. bew. wnw 20 half bew. no onbewolkt windstil 19 onbewolkt zw. bew. onbew. zw. bew. half bew. half bew. Luxemburg half bew. geh. bew. windstil onbewolkt half bew. onbewolkt zw. bew. regen onbewolkt zw. bew. mist regenbui regen Las Palmas licht bew. windstil 21 Tunis half bew. z 21 Volgens prof. Haspels is het toedienen van oestrogene hormonen niet het won dermiddel dat volgens sommigen „de vrouw ook na de overgang voortdurend vrouwelijk houdt”. Wél blijkt dat in ding voor kwam. Philippa is voorgeleid aan de Haagse Hoofdofficier van Justitie, mr. A. Ro- singh. Hij verblijft nu in het Huis van Bewaring in de Residentie. Hij zal zo spoedig mogelijk worden overgebracht naar Assen, waar het verdere onderzoek plaatsvindt. De afwikkeling van de zaak is in handen van de Assense hoofdoffi cier van Justitie Muntendam. De arrestatie van Philippa mag dan officieel verricht zijn om het vonnis ten uitvoer te leggen, mr. Van Steenderen sloot de mogelijkheid van gratieverle ning, gezien het grote aantal jaren dat is verstreken, niet uit. Overigens verklaar de mr. Van Steenderen dat de familie van Philippa niet vervolgd kan worden voor het verborgen houden van de man. Premier Den Uyl was gisteravond nog niet op de hoogte van de arrestatie. Pas op de wekelijkse persconferentie hoorde hij ervan. Ernaar gevraagd zei de minis ter-president niet te geloven in de mo gelijkheid dat alsnog wordt overgegaan tot het uitvoeren van de straf. De bonden willen loonsverhogingen van gemiddeld 300 gulden per maand om hun leden de mogelijkheid te geven het hoofd te kunnen bieden aan de steeds erger wordende inflatie die het prijsin dexcijfer het afgelopen jaar met 24 percent heeft doen stijgen. Vele miljoenen werknemers moesten gistermorgen de auto nemen om op hun werk te komen of moesten noodgedwon gen thuis blijven daar het treinverkeer helemaal stil is komen te liggen. De meeste scholen zijn gesloten door dat de bond van ondrwijzend personeel de leden heeft opgedragen het werk voor 24 uur neer te leggen. Ook het personeel bij de openbare nutsbedrijven en de PTT heeft zich bij de staking aangesloten. TOKIO (Reuter, UPI). Japan bevond zich gisteren in de greep van de ernstig ste stakingsgolf uit zijn geschiedenis, waarbij meer dan zes miljoen arbeiders betrokken zijn en waarvan het einde nog niet in zicht is. De oude parkbanken op de Amsterdamse gelijnde banken met rugleuning. Om de Dam, die in verband met de bijna vol- zitgelegenheid op de Dam te vergroten, tooide herbestrating van het plein heeft de gemeente er nog eens wat ban- verdwenen, zijn vervangen door strak- ken zonder rugleuning bijgezet. Met het ZATERDAG 13 APRIL Hoog water 7.47 uur en Laag water 3.25 uur en ZATERDAG 13 APRIL op 5.49 uur onder 19.33 Maan op 1.46 uur onder 9.55 Het jaarlijkse „voorjaarsoffensief” voor hogere lonen, betere sociale voor waarden en stakingsrecht voor de amb tenaren wordt geleid door de twee grootste vakorganisaties van het land, de 4,3 miljoenleden tellende Sohyo en de Churitse Roren met ruim 1,3 miljoen leden. Tal van kleinere bonden hebben zich bij de stakingen aangesloten. .1! B 1 A •I "iü'ih 1 r

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2