Weer vier gaullisten in verkiezingsstrijd Wilson gaat niet uit EEG Bomaanslag in Nixon krijgt gerechtelijk Londonderry bevel van commissie Ook dit jaar lintjesregen contra Chili- TELEGRAM Koningin meesj geliefde van de Oranje’s KoerdenOorlog lijkt nu onvermijdelijk KVP-voorzitter beweging Van der Stoel tegen beleid van Verenigde Staten Si I F 99 - 1 1 VN-gron dstof f en conferentie Ian Ball moet voor Arabieren hervatten terreur-acties tegen Israel Weer verkiezingen in Australië 59 rechtbank komen K, Onderhandelingen over verlaging margarineprijs 3 BINNEN- EN BUITENLAND VRIJDAG 12 APRIL 1974 99 Enquête onder scholieren Over reis De Jong 15 JUNI 1 JUNI Jean Royer stelt zich kandidaat 1 9061 zo (Van onze parlementsredactie) er Meir voor guerrilla-aanval In verklaringen voor de federale re- de het regeringskamp sinds gisteren weer op vier gebracht. Royer, die zich opwerpt als de overigens goed van de tongriem gesneden woordvoerder van de welbekende zwijgende meerderheid, zou men een edel-Poujadist mogen noemen als die aanduiding geen contradictio in terminis was. heid, wen inde mde iwen arige uni- iloma d zei iwen, ippen iaar- ij. Gaay mans deze Bul- i dat ieleid zape- iging tska- gaat heeft rodig nhard ezoek van Van ’erge- s gis- ■leden dopen uren- aarbij it een vijnen of. aspels 1 van m op an de avala, n Ja- ir van w dr. Jassa- 1 Bok kwa- Volgens welingelichte kringen in Londen zou hij dan ook helemaal niet van plan zijn zich uit de EEG terug te trekken, ondanks alle ver kapte dreigementen. Twee beelden van guerrilla-terreur uit Noord-Israel gisteren. Links: een familielid van een van de Israëlische slachtoffers. (Van onze redacteur in Washington mr. H. L. Leffelaar) Whitlam heeft kamer en senaat ont bonden. Hij zei op een persconferentie ervan overtuigd te zijn dat de Labour- partij in de nieuwe senaat een meerder heid krijgt. POMPIDOU 44,? n 32- latge- :oken, ikken, nhuis ndere zijn rden- twee haar ïbben r een i ge- n eran- van sstor- it dat wijzi- water afge- enwel r met teerd. terna- willen Maat- saam- :ean I adigd. vijzen ïveel- Jose i stad o tv- geen in in it hij vach- Bij ansen s dan iienen won- 1 „de turend lat in DfFHMÈ5~i ROCARD Als minister voor de kleinhandel werd Royer indertijd door de Franse winkel stand op handen gedragen, omdat hij de verdere uitbreiding van de grote waren huizen met een wet onmogelijk maakte. Royer staat ook als Frankrijks eerste fatsoensrakker bekend en als burge meester van de stad Tours onderwerpt hij bioscopen en boekhandel aan 'een persoonlijke en zeer strenge censuur. cherche (FBI) had Porter gelogen over het aanwenden van geld uit Nixons herverkiezingscomité. Zo had hij gezegd niet te weten dat geld uit het fonds besteed was voor illegale daden tegen de democratische politieke vijanden en voor de inbraak in het Watergate-gebouw. Aanleiding daartoe is het feit dat de oppositie in de senaat twee wetsontwer pen heeft afgestemd. Whitlams Labour- regering is pas zestien maanden oud. De dagvaarding vloeit voort uit een gewapende overval op de auto van de prinses op de Mali bij Buckingham Pa lace drie weken geleden. PRESIDENTSVERKIEZINGEN IN FRANKRIJK 1969 (Van onze redacteur in Parijs, Frank Onnen) PARIJS. Na het terugtreden van Kamerpresident Edgar Faure heeft de minister van posterijen Jean Royer, die in het vorige kabinet-Messmer de portefeuille van de kleinhandel beheerde, het aantal kandidaten uit DEN HAAG (ANP). Oud-premier De Jong (thans Eerste-Kamerlid voor de KVP) is naar Midden- en Zuid-Amerika gereisd om in Peru, Chili en Suriname en op de Antillen zich uitsluitend op de hoogte te stellen van de werkomstandig heden eu werkmogelijkheden van de Nederlandse missionarissen en de lokale kerkelijke organisaties. Hij maakt de reis in zijn functie als voorzitter van de Centrale voor Bemiddeling bij Medefi nanciering van Ontwikkelingsprogram ma’s. Deze centrale, de Cebemo, is een overkoepelende organisatie voor ontwik kelingshulp en missie. Een en ander blijkt uit een brief, welke KVP-voorzitter De Zeeuw gezon den heeft aan de Chili-beweging. Deze beweging maakte in een open brief aan dr. De Zeeuw bezwaar tegen het bezoek van de heer De Jong aan Chili. „Wij zijn geschokt door het bericht, dat de heer De Jong van plan is Chili te bezoeken, om daar een aantal met Nederlands ontwikkelingsgeld gefinancierde ontwik kelingsprojecten te bezoeken”, aldus de beweging in haar brief. Zij verzocht de KVP-voorzitter alles in het werk te stellen om de reis naar Chili te voorko men, „omdat uw partij anders zich indi- reet medeplichtig maakt aan de terreur in Chili”. KVP-voorzitter De Zeeuw liet de Chi li-beweging weten, dat haar veronder stellingen „ten enenmale onjuist’ zijn. Hij vroeg de beweging zich eerst van de feiten op de hoogte te stellen, alvorens een brief te zenden en tevens te publice ren. WASHINGTON (Reuter, UPI). Pre sident Nixon krijgt als eerste Ameri kaanse president een gerechtelijk bevel vóór 25 april 10.00 uur materiaal te leveren dat de commissie voor justitie van het huis van afgevaardigden nodig oordeelt in haar onderzoek naar het op gang brengen van een mogelijke ver- wijderingsprocedure tegen de president. Een eerste opiniepeiling voorspelde in middels dat Mitterand met 36 percent der stemmen de eerste ronde zal win nen. Een week later zou Delmas bij de tweede ronde niettemin als de uiteinde lijke overwinnaar uit de strijd mogen treden. De resultaten van die opinie peiling die donderdag door de Figaro werden gepubliceerd zouden, naar be weerd wordt, echter zijn vervalst. Het stemmenpakket dat Mitterrand werd toegedacht, zou momenteel in werkelijk heid niet 36 doch meer dan 40 percent bedragen. heeft gisteravond de Arabische landen duidelijk gewaarschuwd niet teveel te vertrouwen op onderhandelingen voor een vredesregeling in het Midden-Oosten onder Amerikaans toezicht. Hij leverde kritiek op de recente aan merkingen van president Sadat op de Russische rol in het Midden-Oosten en de diplomatieke toenadering van Cairo tot Washington. Brezjnjev suggereerde dat de „Ersatz- plannen” voor een regeling tot doel zouden hebben Israël te helpen om Ara bisch grondgebied te blijven bezetten. De VN. hebben gisteren een rapport gepubliceerd dat zegt dat acht van de tien Israëlische klachten over het ope nen van het vuur op 9 april door de Syriërs, bevestigd zijn door VN-waarne- mers. NEW YORK. Minister Max van der Stoel nam vanmorgen in zijn rede op de grondstoffeneonferentie van de V.N. stelling tegen het eerder dit jaar door president Nixon aangekondigde beleid om, als antwoord op de olie- en energie- LONDEN. Alhoewel de onder handelingen van Engeland voor bete re toetredingsvoorwaarden tot de EEG thans door de dood van presi dent Pompidou van Frankrijk waar schijnlijk uitgesteld zullen worden, denkt premier Harold Wilson toch uiteindelijk zijn zin te krijgen. Een federale rechter in Washington heeft gisteren de vroegere medewerker van Nixon Herbert Porter wegens het afleggen van valse verklaringen in ver band met het Watergate-schandaal tot een gevangenisstraf van vijf tot vijftien maanden veroordeeld. Porter behoeft maar 30 dagen te zitten. De rest van de straf is voorwaardelijk opgelegd. CANBERRA (Reuter) Premier Gough Whitlam van Australië heef.t gis teren meegedeeld dat er 18 mei algeme ne verkiezingen zullen worden gehou den. Radio „Stem van Koerdistan" waar schuwde woensdagavond dat oorlog met de Iraakse regering onvermijdelijk lijkt De radio zei dat Guerrillaleider Moes- tafa Barzani besloten heeft zijn strijd krachten te mobiliseren, nu de regering in Bagdad onlangs reservisten heeft op geroepen. De 76-jarige Koerdenleider, die al sinds de jaren 1930 voor de rechten van zijn volk vecht heeft de jongste voor stellen van Bagdad voor een beperkte autonomie van de Koerden verworpen. (Van onze redactie buitenland) ANKARA (Reuter).De opstandige Koerden in het noorden van Irak heb ben via hun radio al hun volgelingen tussen 18 en 38 jaar opdracht gegeven zich onmiddellijk bij de oefenkampen te melden. De aanslag van gisteren op Kirjat Sjemona schijnt een teken te zijn dat de Arabieren hun in 1968 begonnen terreur acties tegen Israëlisch gebied willen hervatten. Dat blijkt ook uit een verkla ring van de leider van de overkoepelen de Palestijnse organisatie. Jasser Arafat, die begin april zei dat de guerilla- strijders hun taktiek hadden gewijzigd en nu weer in hun vaderlandse gebieden opereren. LONDEN (ÜP1).— Een rechter „Libanon verantwoordelijk Het kabinet vindt, dat de daling van de prijzen van oliën en vetten voor consumptiedoeleinden op de wereld markt snel in de consumptieprijzen tot uitdrukking moet worden gebracht. De stijging van het prijsindexcijfer over maart met 1,5 percent noemde drs. Den Uyl niet verontrustend. De stijging was weliswaar hoger dan de meevallen de cijfers over januari en februari. Maar, aldus de premier, niet vergeten mag worden dat in het cijfer van maart de stijging van de benzineprijs met 0,35 procent verwerkt is. „Dat was een inci denteel geval”. Wanneer Jean Royer in de gaullisti sche familie op het uiterste puntje van de rechtervleugel staa.t, dan zal nog een andere kandidaat. Pierre Sergent die zich gisteren eveneens aanmeldde, zijn stemmen zo mogelijk nog wat verder van rechts proberen Je halen. Sergent werd in 1962 bij verstek ter dood ver oordeeld als een der gevaarlijkste leiders van de OAS, he.t ondergrondse leger dat tijdens de Algerijnse oorlog werd opge richt. Vlak voordat de commissie zou bepa len of het bewijsmateriaal gerechtelijk opgevorderd zou worden, bood Nixons advocaat James St. Clair aan alvast enkele van de 42 geluidsbanden over te dragen die de commissie heeft opgeëist. Eerder deze week toen de door de commissie gestelde termijn voor haar op 25 februari gedane verzoek verstreek, had het Witte Huis laten weten dat de banden niet voor het einde van het paasreces van het congres beschikbaar zouden komen. Men wilde de geluidsban den eerst zelf bestuderen. Het gaat om banden met gesprekken van de president met zijn voornaamste medewerkers uit die tijd. Haldeman en Ehrlichman. vlak vóór en vlak nadat de president liet weten op de hoogte te zijn van pogingen het Watergate-afluister- schandaal in de doofpot te stoppen. Dat was in april van Het vorige jaar. Ook wil de commissie gesprekken tus sen Nixon en de vroegere minister van Justitie, Richard Kleindienst en onder minister van justitie Henry Petersen be luisteren. De commissie had al eerder een ter mijn gesteld. Woensdag zei de republi kein Rhodes dat de commissie woedend was over het antwoord van het Witte Huis dat de banden vooralsnog niet zouden worden geleverd. Het antwoord „liet veel te wensen over”, zo zei hij. DEN HAAG. (ANP) De koningin is het meest geliefd van de Oranjes. In populariteit wordt zij opgevolgd door Prins Bernhard, prins Claus en prinses Irene. Kroonprinses Beatrix komt op de vijfde plaats, waarna nog haar oudste zoon prins Willem-Alexander en haar zuster prinses Margriet op de ranglijst voorkomen. De commissie besloot hiertoe gisteren met 33 tegen 3 stemmen bij twee ont houdingen, nadat kort tevoren een po ging op het laatste moment om tot een compromis te komen door de commissie was verworpen. De door de progressieve partijen ge wenste herziening van het decoratiestel sel, waaraan al jaren wordt gewerkt, is nog niet in zijn ruwste vorm klaar. „We zijn in het verleden met dingen bezig geweest, die belangrijker waren, maar dit staat ook nog steeds op ons verlang lijstje”, zei Den Uyl, die in het kabinet Cals als minister van Economische Za ken vele vergaderaren aan deze proble matiek heeft gewijd. Kort na het bloedbad zei de premier in het parlement: „De mensen die deze jongste misdaad bedreven, hebben het gedaan uit louter lust tot moord en niet uit enig verheven idee van bevrijding. Dit is geen bevrijding maar zuivere en berekende moord op acht onschuldige kinderen, vijf vrouwen, drie mannen en twee soldaten. Het is onze plicht om alles te doen wat binnen onze macht ligt om de levens van onze mensen in Kirjat Spemona en elders te bescher men en dat zullen wij doen”, aldus de scheidende Israëlische premier. „Het is niet de eerste keer dat de Israëlische leiders de verantwoordelijk heid voor dergelijke daden op Libanon schuiven om hun agressie tegen Liba nees gebied te rechtvaardigen”, heeft pre mier Takieddine Solh gisteravond in een commentaar op de beschuldiging van premier Meir gezegd. De Labour-regering vertrouwt op steun van o.a. West-Duitsland, dat JERUZALEM (Reuter, AFP, DPA, UPI). Premier Golda Meir heeft gis teren Libanon en het Libanese volk verantwoordelijk gesteld voor de Pales tijnse guerilla-aanval op de Noordisraëii- sche plaats Kirjat Sjemona waarbij 21 mensen werden gedood en 16 gewond. De doden zijn drie Arabische comman do’s, twee Israëlische soldaten, acht bur gers en acht kinderen. DEN HAAG. Ook dit jaar zal ter gelegenheid van Koninginnedag zich weer een lintjesregen over ons land uitstorten. Dat heeft minister-president Den Uyl gistermiddag verklaard na af loop van het kabinetsberaad. DEN HAAG (ANP) Het departe ment van Economische Zaken is in on- derhandeling over een mogelijke verla ging van de margarineprijs. Aldus heeft premier Den Uyl gisteravond meege deeld na afloop van de wekelijkse ver gadering van de ministerraad. Onder: een foto, uitgegeven door het Palestijnse Bevrijdingsleger, met drie guerilla’s die de aanslag op Kirjat Sje mona" gepleegd zouden hebben. Afge- beeld zijn v.l.n.r. Munir Mughrabi, Ah med el-Sjeik Mahmoed en Jassin Mo- zani. AMSTERDAM. (ANP) De Zio nistenbond, de joodse kerkgenoot schappen, de VIZO en de joodse jeugdorganisaties van Nederland heb ben gisteren hun condoleances gezon den naar de burgemeester van Kirjat Sjemona. Zij doen dit in een tele gram waarin zij verder hun afschuw uitspreken over het bloedbad aldaar. In Parijs werd gisteravond nog ge fluisterd dat de kandidatuur van minis ter Royer die overigens zijn porte-. feuille ter beschikking hfeeft gesteld een stunt zou zijn van de voormalige braintrust van president Pompidou om Chaban-Delmas een stok tussen de wie len te kunnen steken. Diezelfde staf van het overleden staatshoofd had Delmas twee jaar geleden ook als premier weten te wippen. Het is inderdaad waarschijn lijk dat Royer zijn aanhang vooral zal recruteren uit de kleine middenstand, waarop tot dusver Delmas als officiële gaullistische kandidaat had menen te mogen rekenen. Onder de ruim 20 rivalen, die volgen de maand in principe aan de wedloop naar het Elysée deel denken te zullen nemen op voorwaarde dat ze eerst ieder 100 handtekeningen van parlementariërs, gemeenteraadsleden én andere notabelen weten te verzamelen, bevindt zich ook de bekende professor René Dumont, de voorvechter voor de ex-koloniale volke ren. Prof. Dumont denkt tijdens zijn verkiezingscampagne speciale belangstel ling voor de milieubescherming te wek ken. Een prijzenswaardig doel dat met de presidentsverkiezingen maar zeer zij delings heeft te maken. van instructie in Londen heeft gisteren ge last dat Ian Ball voor de rechtbank moet verschijnen om zich te verant woorden voor poging tot moord op vier personen en poging tot ontvoering van Prinses Anne. Deze gegevens heeft de enquête opge leverd, die het tweemaandelijks blad „Ons Koningshuis” met medewerking van de Nederlandse Schoolpers-Unie heeft gehouden onder scholieren van het voortgezet onderwijs. Het blad had voor het antwoord op de vraag naar Populariteit als antwoorden ook nog voorgesteld: prinses Christina, prins Ca- rel Hugo van Bourbon van Parma en Pieter van Vollenhoven, maar die ze weinig gekozen, dat ze niet geklasseerd werden. Van de 500 scholieren, die aan de enquête meededen, vindt ruim de helft, «at de pracht en praal, zoals de Gouden Koets, moeten blijven, terwijl 38 procent oordeelt dat ze moeten worden afge- ’ehaft of eenvoudiger moeten. samen met Engeland grote bijdragen aan de Franse landbouw levert. Als gunstiger voorwaarden eenmaal bereikt zijn, wil premier Wilson een volksstemming houden en verwacht die dan te winnen, Toen Wilson van 1964 tot 1970 aan de macht was, wilde hij lidmaatschap van de EEG voor Engeland, maar toen zijn regering door de Conserva tieven werd opgevolgd verklaarde hij ineens dat de toetredingsvoorwaarden niet deugden. Labour beseft echter goed dat er geen sprake kan zijn van de EEG verlaten en teragvallen op het Ge menebest. De Gemenebestlanden heb ben inmiddels de prijzen van hun levensmiddelen flink verhoogd. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft gisteren de Arabische guerilla-aanval veroordeeld als een brute en zinloze slachting. f'. J M. 7,5 WOORDVOERDER George Vest zei dat het incident in het bijzonder te betreuren viel omdat vrouwen en kinde ren werden vermoord, en dat nog wel terwijl het proces van vrede reeds op gang is gebracht. Deze aanval onderstreept nog eens hoe belangrijk het is, dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger zijn pogingen om een vrede in dit gebied tot stand te brengen, voort zet”, aldus Vest. De Russische partijleider Brezjnjev crisis, de V.S. onafhankelijk te maken van buitenlandse energiebronnen. Dit zou. zei hij, ingaan tegen de noodzaak van een hechtere samenwerking tussen de ontwikkelde en de Derde-Wereldlanden. „Zulk een beleid kan leiden tot over- investeringen in wetenschappelijk onder zoek en exploitatie”, waarschuwde hij, „en daardoor het protectionisme tegen goedkopere energiebronnen. Dit kan mak kelijk uitlopen op een verstoring van de markten”. Ook wees de minister het systeem van bilaterale afspraken van de hand om voorraden grondstoffen veilig te stellen, omdat het „een verdeel- en heers-poli- tiek kan aanmoedigen met toenemende kansen op internationale spanningen, waarbij er meer verliezers zullen zijn dan winnaars”. Van der Stoel gebruikte het begrip van „een wereldomvattende politiek van wederzijdse afhankelijkheid” (interde- pendance), die gebaseerd zou moeten zijn op een rechtvaardige verdeling van arbeid, met nieuwe regels voor trans nationale ondernemingen en privé-inves- teringen, en een nieuwe collectieve eco nomische veiligheid”. De bewindsman steunde het soeverei ne recht van de grondstoffenlanden over hun natuurlijke rijkdommen een be grip dat op deze conferentie steeds meer naar voren komt als een sleutelelement van de bijeenkomst. Van der Stoel wilde dit recht echter koppelen aan een nieuw wereldbeleid ten aanzien van deze bron. Onderdeel daarvan, zei hij, zou een goe derenovereenkomst moeten zijn tussen regeringen, waarbij de export, import en prijzen geregeld zouden moeten zijn. In een politiek-moraliserende en wei nig gedetailleerde toespraak legde An drei Gromyko, de Russische minister van Buitenlandse zaken, grote nadruk op het belang van een permanente détente (ontspanning). Hij gebruikte het woord zeven keer in zijn rede, terwijl hij tegelijkertijd de houding van de Sowjet- Unie jegens de ontwikkelingslanden ten voorbeeld stelde, niet alleen aan het Westen, maar vooral, zij het indirect, aan China. BELFAST (UPI, AP) Leden van de IRA hebben gistermorgen in het winkel centrum van Londonderry een gestolen vrachtwagen met explosieven de lucht in laten vliegen. Doordat de voorbijgan gers tijdig gewaarschuwd konden wor den. deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Wel werd aanzienlijke schade aangericht De Times heeft gisteren gemeld dat gevangenen in Noord-Ierland in het ge heim zullen worden overgevlogen naar Noorwegen voor een onderzoek van de Europese Commissie voor de Rechten van de mens naar beschuldigingen van martelingen. Een woordvoerder van het Engelse ministerie heeft bevestigd dat er bespre kingen plaatsvinden over hoe getuigen kunnen verschijnen op de hoorzittingen van de commissie. Maar volgens deze woordvoerder zou de commissie aanwij zingen moeten geven over waar en wan neer deze getuigen zouden moeten voor komen. POMPIDOU 57,7 |3J DUCATRU ,^■1

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3