Congres over toekomstvisie Nieuwe actie start in Hoofdprijzenregen valt in Bussum Briefkaart halve ton waard EINDUITSLAG VAN DE PUZZELACTIE Stop kindermoord" ook in Duitse Bondsrepubliek Grandioze Paasshow van ctd>el drive-in VederVa^ september Chinese hulp aan OAE Boer heeft het weer slechter Duitse BP wil geen verlaging benzineprijs w is Totaal 379 N’s 'l I, In vijf jaar 30.000 arbeidsplaatsen nodig in Limburg I 10 ZATERDAG 13 APRIL 1974 ECONOMIE Glasfiberkabel lij A I Rol van computer t EN ONZE GLOEDNIEUWE EUROPA MEUBEL KEUKENSTUDIO „Verminderd aantal ziekenhuisbedden” 4 ÉS ■z ADVERTENTIE Mobilofoon bespaart straks veel energie Zesentwintig weken heeft zij achter een tafel zitten puzzelen, terwijl haar Over vele nieuwe transmissiesystemen wordt uiteenzetting gegeven. In verband Van puzzel 26 vielen de volgende prijzen nog in onze omgeving: Lundia Zo vindt u ons: heerst en beschermd tegen misbruik? De biofysicus en de biochemicus zullen met hun apparatuur de rechterhand van de arts worden en deze mogelijk ten dele of geheel gaan vervangen. Interessant op biomedisch gebied zijn projecten voor een bestuurde kunsthand en voor het elektronisch onderdrukken van pijn bij operaties. Deze en andere vragen rondom toch nog wel wat fantastisch lijkende toekomstvi sies komen aan de orde op het tweede Europese congres over elektrotechniek, dat van 22 tot en met 26 april onder het thema „De ingenieur in de samenleving” in Amsterdam wordt gehouden. Bijna 300 geleerden zullen voor zo’n duizend deelnemers uit de hele wereld hun visie op bepaalde aspecten van de elektronica ontvouwen. Prins Claus zal een ope ningswoord spreken. man televisie keek. Ze vond het een betere tijdsbesteding, die dan nu be loond is met een onafzienbare stroom prijzen. Voorop de personenauto, die werd voorgereden. Mevr. Kool-v.d. Berg noch haar man kunnen rijden, „Déze kaart is f 50.000 waard”, zei notaris J. H. Birkhoff tijdens de laat ste trekking, waarbij ook de eind- hoofdprijzen en de extra eindhoofd- prijzen getrokken werden. Notaris Birkhoff deed de trekking uit 157 bakken vol briefkaarten, geassisteerd door de kandidaat-notaris mr. A. M. Reijntjes en onder het waakzame oog van de politiemannen van de Dienst Bijzondere Wetten (Kansspelen) de heren F. Gemser (l) en F. v. d. Veer dien verontrustend toe. In 1972 stierven 2114 kinderen beneden de 14 jaar. In vergelijking tot 1960 steeg het aantal doden met ongeveer tweederde, het aantal gewonden ligt ongeveer de helft hoger. De Verkeersveiligheidsraad advi seert nu ouders om desnoods zelf „bur gerinitiatieven” te nemen voor betere verkeersvoorzieningen (trottoirs zijn er in dit land veel te weinig), afgrenzingen van wegen, beveiligde speelplaatsen, etc. Volgens een andere visie zal worden gesteld dat optische geleidingsgolven en bepaalde elektronische lampen de basis vormen voor de toekomstige communi catie. Gesproken wordt over televisieap- paraten die met een druk op de knop alle gewenste informatie en amusement de huiskamer doen stromen. Daardoor zou het nu nog noodzakelijke verkeer kunnen worden verminderd. Er is min der verplaatsing nodig, ook door de mo gelijkheden van „televisiefonisch” confe reren. Satellieten maken weer veel van de huidige en gewenste kabels onno dig. Negen Europese landen zijn bezig een systeem voor een gezamenlijke ver- bindingssatelliet op te zetten. Ook over dit belangrijke experiment zal uitleg worden gegeven. De vraag rijst of al deze elektronische systemen elkaar wel verdragen en welke risico’s daarin voor de mens zijn gelegen. Darbij gaat het om het stralingsgevaar, de mate waarin operatiepatiënten risico lopen door de behandelingsapparatuur en de invloed van kernexplosies in de atmosfeer op de elektronische apparatuur. In 1979 komt een proefcentrale gereed, die waterstof en methaan produceert; van de rentabiliteit zijn goede verwach tingen. Een ander projekt betreft het benutten van nucleaire warmte in een chemisch systeem dat water verbruikt om waterstof en zuurstof te verkrijgen. In het rapport wordt voorgesteld het Juliana Kinderziekenhuis naar Zoeter- meer over te brengen, het met de Ursu- lakliniek gefuseerde Westeinde Zieken huis een nieuw ziekenhuis met 450 in plaats van 700 bedden te laten bouwen, en het ziekenhuis Leijenburg tot belang rijkste medisch centrum in de agglo meratie Den Haag te maken door het aan te vullen met een kinderafdeling en een afdeling neurochirurgie. De HZR stelt dat de terugloop van de bevolking in Den Haag veel sterker is dan in het rapport wordt aangenomen. Mede hierdoor wordt volgens de HZR met de adviezen in het ziekenhuisplan nog maar ten dele voldaan aan wat zou moeten gebeuren indien uitsluitend met een doelmatige organisatie van de zie kenhuisvoorzieningen rekening zou zijn gehouden. In het algemeen zal ook worden ge sproken over het nuttig gebruik van wetenschap en energie. De verantwoor delijkheid van de ingenieur wordt be licht; wat gaat hij doen met wat hij maakt? Is het verstanding bepaalde vin dingen toe te passen, zijn ze ook nodig? Hoe kan men de onderontwikkelde lan den van dienst zijn? Te verwachten is dat ook de relatie van wetenschap met cultuur en milieu aan de orde zal wor den gesteld. De stand van zaken met betrekking tot de ontwikkeling van al ternatieve energiebronnen wordt belicht. Drie mogelijke systemen worden be licht voor het op grote schaal benutten van zonneënergie voor de produktie van elektriciteit. Het lijkt vast te staan dat straks het koper in de kabels door glasfiber wordt vervangen. Er is al afas- fiberkabel gemaakt die slechts weinig energieverlies geeft. Dat betekent een omwenteling vergeleken met de huidige situatie. De grote vraag naar kabeltele visie zou kunnen leiden tot het integre ren van telefoon- en televisieverbindin- gen met talloze mogelijkheden, ook voor de gewone consument van straks. *4 Uit de Verenigde Staten wordt verslag uitgebracht over de bouw van een laser- fusiereactor voor stroomopwekking. In de afgelopen jaren heeft men in dit projekt al veel problemen opgelost. Het ziet er nu naar uit dat de beste benut ting van kernenergie directe omzetting van chemische brandstoffen (zoals wa terstof uit water) zal zijn. MAASTRICHT. (ANP) De kcmende vijf jaar zal in het herstructureringsge bied in Zuid-Limburg gezorgd moeten worden voor 30.000 arbeidsplaatsen. Dit zei donderdag in Maastricht oud- staatssecretaris M. J. Keyzer bij de pre sentatie van een vijfjarenplan van de stichting Economische Ontwikkeling Zuid-Limburg, waarvan de heer Keyzer voorzitter is. Opmerkelijk is dat eveneens de ADAC, de Westduitse zusterorganisatie van de ANWB, aandring op verbetering van het verkeersonderwijs voor bejaar den. De meeste slachtoffers in het ver- (Van onze redacteur in Bonn) BONN. De Nederlandse verkeersac- tie „Stop de Kindermoord” loopt parallel met een soortgelijke actie in West- Duitsland. Daar is deze week door de Verkeersveiligheidsraad een brochure uitgegeven, waarin de staat, gemeenten, kerken en particulieren worden aange spoord om snel een eind te maken aan de situatie dat West-Duitsland de droe vige recordhouder is. Op elke 100.000 inwoners zijn hier jaarlijks bijna 350 kinderen slachtoffer van het verkeer. In Nederland zijn het er, volgens de Duitse gegevens, 200. Het aantal slachtoffers neemt boven- Onze persoonlijke gegevens worden steeds verfijnder in computersystemen opgeslagen. Hoe moeten die worden be- 500 m ten noorden van de Velser tunnel. Volg vanaf de tunnel de ANWB-borden richting Zaandam. Volg daarna de oranje borden „Meubel Drive-ln Nederland Vandaag geopend van 9.00 -18.00 uur en 2e Paasdag 15 april geopend van 10.00 -17.00 uur. Beverwijk, Parallelweg 43, tel. 02510 - 3 90 18 nederland beverwijk lue"b" (Van onze redactie economie) DEN HAAG Zullen we in de toekomst allemaal een mobilofoon (met video) in de auto hebben om steeds bereikbaar te zijn? Of zullen we juist meer energie besparen door ons minder te verplaatsen en de communicatie van huis uit te re gelen? Worden al die verbindingen dan gelegd door middel van com puters en satellieten? Zullen onze bedrijven geheel door middel van computers worden geleid? Wordt de dokter vervangen door de elek tronica? daarmee komt ook in de toekomst van de omroep in het licht te staan, speciaal met betrekking tot de mogelijkheden op satellietgebied. Ook op videofonisch ter rein zal er wat te horen zijn, evenals over de mogelijkheden om afluisteren (bedrijfsspionage e.d.) te voorkomen. Zeer uitgebreid worden vorderingen op het gebied van de meet- en regeltech niek behandeld, evenals nieuwe metho den voor radarinstrumentatie. De steeds belangrijker wordende rol van de computer is aanleiding te spreken over het vraagstuk van de daardoor toenemnde vrije tijd. De prestaties van de computers vertienvoudigen elke twee of drie jaar, zodat de produktiviteit enorm stijgt en grotere kennis en wel vaart worden bereikt. De computer is zowel werktuig als speeltuig, maar kan het „vrije-tijdsgat” opvullen door onder wijs aan geïnteresseerden te geven op een hoog niveau. Ook in het schoolon derwijs zal de computer doordringen. Bedrijfsleidingen zullen steeds meer ge bruik van de computer maken. keer zijn namelijk kleine kinderen en bejaarden. Veertig percent van alle in het verkeer omgekomen voetgangers zijn ouder dan 60 jaar terwijl het aandeel van deze groep aan de bevolking slechts 13 percent is. Zowel de verkeersveiligheidsraad als de ADAC komt met zijn actie kort nadat hij heeft meegeholpen om een vaste snelheidsbeperking voor auto’s, waar de regering-Brandt naar heeft ge streefd, te verhinderen. Om te kunnen bewijzen dat het invoeren van een vrij willige „richtsnelheid” van 130 kilometer per uur gerechtvaardigd is geweest, zal het aantal verkeersongelukken aanzien lijk moeten dalen. DEN HAAG (ANP). De Haagse Ziekenfondsraad (HZR) staat „zeer posi tief” tegenover het rapport waarin het college voor ziekenhuisvoorzieningen staatssecretaris Hendriks (Volksgezond heid) heeft geadviseerd het aantal zie kenhuisbedden in Den Haag terug te brengen van 4.000 nu tot 2.800 in 1985. In een brief aan de heer Hendriks schrijft de HZR een vermindering van het beddenaantal, gepaard gaande met een verbetering van de poliklinische mo gelijkheden tot behandeling, een goede aanzet tot een kostenbesparing kan ge ven. Vandaag en 2e Paasdag 15,april houden wij een grandioze meubelshow. Meer dan 4000 m2 bankstellen, wandmeubels, eet- hoeken enzovoort en een hele etage slaapkamers. De.Europa Meubel kollektie 1974 De Aktie Natuur heeft 4.503.671,84 opgebracht. Een resultaat dat onze stoutste verwachtingen ver heeft over troffen. Velen plakten méér bij dan de verplichte extra gulden. Zeker hon- derdvijftigduizend inzendingen kwa men wekelijks bij ons binnen en duizenden verzochten ons om toezen ding van puzzels die verloren waren gegaan (omdat de hond ze had opge geten, of omdat men was verhuisd, danwel vakantie had gevierd). Schit terende tekeningen, gedichten en ver halen vergezelden soms de inzendin gen. Dit alles heeft ons de overtui ging gegeven, dat een nieuwe puzzel- marathon op zijn plaats is. In september start daarom een nieuwe actie van 26 puzzels. De op brengst gaat dan naar het Koningin- Wilhelminafonds, dat in zijn 25-jarig bestaan zo’n geweldig aandeel heeft gehad in de kankerbestrijding. De prijzenwerving is er reeds voor begonnen. Het ziet ernaar uit, dat het prijzenpakket nóg aantrekkelijker zal zijn dan dat van de Aktie Natuur, die wij vandaag definitief afsluiten. 25: 9 en in puzzel 26: 9 N’s. De oplossing van puzzel 26 was: „De laatste loodjes wegen niet zwaar”. TROUWE PUZZELAARSPRIJZEN: I. Ceylonreis: C. W. R. Fischer, Dr. Scharff straat 22, Oostzaan; 2. Week end Londen: A. van Prooijen, Wer ner van Braunstraat 32, Heer-Maas- tricht; 3. Weekend Londen: J. Dron- kers, Langevielesingel 20, Middelburg, 4. Weekend Londen: E. C. v.d. Elst- De Groot, Irenestraat 2, Pijnacker; 5. Weekend Londen: J. Marcar-Dekker, Albadastraat 16, Apeldoorn; 6. Week end Londen: A. W. Krone. Willem- straat 10, Doetinchem. EINDHOOFDPRIJZEN: 1. prijs 50.000: M. Kool-v.d. Berg, Ant. Fok- kerstraat 15, Bussum; 2. prijs ƒ30.000: J. W. Alberts-Lommen, Paulus Pot terstraat 58, Venlo; 3. prijs 20.000: mevr. J. Sierat, Topaaslaan 206, Lei den; 4. prijs 20.000: Jos Schlicher, Dorpsstraat 10, Beugen (N.-Br.); 5. Peugeot auto plus tourcaravan: H. Zwart, Espoortstraat 257-801, Ensche de; 6. stacaravan: S .Planting, Iepen singel 162, Raalte. EXTRA HOOFDPRIJZEN: 1. reis naar Afrika plus zakgeld: J. Nijhof, Harmonielaan 46, Prinsenbeek; 2. Bauknecht-keuken: I. S. Molanus- Polderman, Nicolaas v.d. Laanstraat 17 rood, Haarlem; 3. reis naar keuze 5000: R. Meiborg-Toxopeus, Ooster- straat 43. Scheemda; 4. Singer naai- kast: J. Mol, Kastanjelaan 7, Zaan dijk; slof Roxy sigaretten: J. de Graaf, Plesmanlaan 36 H, Haarlem; setje Orlane oogmake-up: H. Brols- ma, Lourens Reaellaan 59, Haarlem; Victoria kersenbonbons: mevr. Ever- tse, Dr. Boekenoogenstraat 31, Krom menie; ABN-spaarbankboekje met 100: J. Smit, Schiplaan 140, IJmui- den, P. Beerling, Lindenlaan 8, Zaan dam, C. Gruijs, Lindenlaan 24, Wor- merveer, M. Loeke, Ripperdapark 37, Haarlem, en J. J. van Doom, v. Wickevoort Crommelinstraat 23, Haarlem (die tevens een Luitingh puzzelboek won). Het bij de notaris gedeponeerde aantal N’s was 379. In de eerste puzzel kwamen 12 N’s voor, in puzzel 2: 15, 3: 16, 4: 7, 5: 11, 6: 13, 7: 14, 8 17, 9 18, 10: 17, 11: 17, 12: 20, 13: 15, 14: 18, 15: 16, 16: 12, 17: 8, 18: 18, 19: 13, 20: 13, 21: 17, 22: 12, 23: 21, 24: 21, machine 1074; J. Falat-Klinkhamer, Van Vollenhovenlaan 475, Utrecht; 5. Kodak filmcamera plus projector: M. J. de Vrijer, Prins Clausstraat 3, ’s Gravenzande; 6. 52 weken Skol bier plus Knorr artikelen: R. A. Israël. Anemoonstraat 24, Oosterhout. SPECIALE EINDHOOFDPRIJZEN: 1. 1000 contant: Th. Liefting, Linge- straat 16, Beverwijk, 2. 1000 con tant: mej. A. J. van Daatselaar, Trompstraat 43, Amersfoort; 3. 1000 contant: A. Jaarsveld-v.d. Laar, Hop straat 2, Hedel (Gld); 4. 1000 con tant: J. Poldervaart, Bankasingel 44. Vlaardingen. WEEKHOOFDPRIJZEN PUZZEL 26: A. een auto DAF 66 Sedan: W. Bolder, St. Petrus Canisiuslaan 12, Eindhoven; B. Philips kleurentelevi sie: H. A. Appel, Z.O. Singel 5, Ber gen op Zoom; C. samengestelde prijs a ƒ800,90: J. v. Enk, Stuivenberg- straat 102, Genemuiden; D. voor 850 Bauknecht-apparaten: mevr. Van der Berk, ’t Slotje 20, Beek en Donk; E. Carnielli roe-hometrainer: A. Snels- Verkerk, Tilburgseweg 108, Goirle; F. Singer-naaimachine: E. Nederhorst, Dr. De Visserstraat 12, Dieren. De eindhoofdprijs van de puzzel- marathon is terechtgekomen bij mevr. Kool-v.d. Berg in Bussum. PEKING (AFP). De Chinese Volks republiek heeft belangrijke geldelijke en wapenhulp toegezegd aan het comité voor de bevrijdingsbewegingen van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid, zo is uit diplomatieke kringen in Peking vernomen. De toezegging werd gedaan ter gele genheid van het bezoek aan China van Omar Galeb, minister van Buitenlandse Zaken van Somalië en voorzitter van het genoemde comité. Galeb werd op 1 april ontvangen door premier Tsjoe En- Lai van de Volksrepubliek. Hoeveelheden geld en wapens zijn niet onthuld, maar volgens de diplomatieke kringen zou de geldelijke hulp worden uitgekeerd in converteerbare deviezen. Onder de te leveren wapens zouden er van zwaar kaliber zijn. Zou het bericht van de diplomatieke kringen op juistheid berusten, dan bete kent het dat Peking afwijkt van zijn gewoonte alleen materiële steun te ver lenen door bemiddeling van internatio nale organisaties en overgaat tot het verstrekken van bilaterale bijstand. DEN HAAG (ANP). Na het gunsti ge jaar 1972-’73 zal het inkomen van de landbouw in 1973-’74 lager uitvallen. Dit concludeert het Landbouw-Economisch Instituut in zijn jaarlijks rapport over de economische positie van de agrarische bedrijfstak. Voor het lopende jaar 1973-’74 ver wacht het LEI een daling van het inko men tot 4740 miljoen, terwijl de genor meerde beloningsaanspraken tot f 5.370 miljoen zullen stijgen. Het inkomen zal dus 630 miljoen' bij de beloningsaan spraken achterblijven. HAMBURG. De Duitse oliemaat schappij BP zal het verzoek van het Westduitse Kartelbureau om verlaging met ten minste vijf pfennig per liter van de prijs van dieselolie aan de pomp niet inwilligen. De maatschappij heeft donderdag ech ter meegedeeld dat zij de prijs met één- pfennig per liter heeft verlaagd maar dat dat niet met het verzoek van het kartelbureau te maken heeft. De verla ging is mogelijk geworden door een toeneming van het aanbod. Het kartelbureau heeft de oliemaat schappijen BP, Esso, Shell en Texaco tot uiterlijk 19 april de tijd gegeven om hun prijzen van dieselolie aan de pomp met ten minste vijf pfennig per liter te verlagen. Deze bepaling vloeit voort uit de hoorzittingen die het bureau heeft gehouden. Het bureau beroept zich op de wet tegen concurrentievermindering. De vakantiereis zal gaan naar Ita lië, waar een van de dochters woont. maar voorlopig hebben zij er allebei toch even in plaatsgenomen. Volko men beduusd. Op papier kreeg de winnares de overige geschenken over handigd: alles wat er aan het bezit van een auto vast zit, verzekering, belasting en benzine. Voorts een kleurentelevisie, een afwasmachine en een wasautomaat. Een radio-ste- reo-installatie, een naaimachine, twee fietsen, huishoudelijke apparaten, le vensmiddelen, kleding en een vakan tiereis. Een nauwelijks te geloven aangelegenheid voor het echtpaar, dat het nog allemaal moet verwerken. De eindhoofdprijs had nauwelijks beter kunnen vallen. De heer Kool is reeds vele jare arbeidsongeschikt en ook zijn vrouw staat regelmatig onder medische controle. <50

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11