Ik ben alleen maar geschrokken van de kop boven het interview Nederland krijgt het zwaar op EK badminton Eerste punt voor Kortsjnoi Medeleven met ontslagen trainer bij Ajax gering Wiersma nog één Bulgarije raakte punt van titel w.k. turnen kwijt BONDSTRAINER THEO VAN VOORTHUIJSEN: Liverpool moest puntje afstaan ispomwm 99 Rustig Onvolwassen Geruisloos Kop Openhartig 12 13 ZATERDAG 13 APRIL 1974 SPORT Na weigering Z.-Afrika Teamgeest Sponsoring N N U X N K UI u 3 GEORG KNOBEL: IK BEN ER NIET VAN ONDER DE INDRUK (Van onze sportredactie) „Wij hebben het ontslag van MARC SERNÉ Georg Knobel: Niet onder de indruk van zijn ontslag.- PIETER MUL op In vergelijking met de buitenlandse Van Voorthuijsen: „Buitenlanders hebben er meer voor over.” •r nodig toch M* rant/ ourant «list oa- coiffures erde be- voor de ig. Markt ten. Tel. uur. verkoper ifdeling Eksterlaar •1. 370303 'feurs, in- en zij die lelie ven te m. Voor- Tem. Tel. erkoopster Textiel en Hoewel de meningen verdeeld waren, hebben de spelers Knobels vertrek rustig opgevat. Zij hebben er vrede mee dat Maar juist in het dubbel is Neder land in Wenen minder sterk verte genwoordigd dan mogelijk geweest zou zijn. Agnes van der Meulen, met Marja Ridder een sterk koppel vor- sters voor sen conf.- straat 6. -311550. dijke hulp sseldienst, tr. 26, tel. Dekkers n 60. Um. i naar hr. txmplaten- bieden zwaarden, ij viaduct APELDOORN (ANP). Nog slechts één punt is Harm Wiersma verwijderd van de nationale damtitel 1974. In de tiende ronde van het toernooi om het damkampioenschap van Nederland ver sloeg hij Jeroen Goudt in een partij waarin hij in het middenspel een groot voordeel had behaald. Met scherp spel stelde hij zijn kampioenschap vrijwel veilig. Varkevisser, die een reglementaire winst op Bronstring had geboekt, bleef twee punten achter, maar behield wel de tweede plaats. man voor friet etc. Marktplein 10. Vragen ■t. ODESSA (Tass) Gisteren zijn in Odessa en Leningrad de eerste partijen voor de twee halve finales van het kandidatentoernooi om het wereldkam pioenschap schaken gespeeld. In Odessa, waar Viktor Kortsjnoi en Tigran Petros jan elkaar ontmoeten, won Kortsjnoi de eerste partij. Boris Spasski en Anatoli Karpov, die in Leningrad tegen elkaar spelen, braken de eerste partij bij de 41e zet af den verspreid over heel Noord-Holland wonen zou je dan een apparaat als de FBI moeten hebben”) wel op tijd op bed lagen, zeker in dit jaar van verloedering een steeds moeilijker punt, verloren spe lers en bestuur snel het vertrouwen in Knobel, die uiteindelijk, in tegenstelling tot de slimme Kovacs, niet bestand bleek tegen deze poel van intriges en verdachtmakingen. Knobel is zelfs bij Ajax een vakman gebleken. Hij heeft gevochten tegen het onvermijdelijk ver val en verloren. Een club als Ajax is tenslotte heel wat anders dan een club als MVV. Net zoals Coerver ervaart dat het trainen van een club als Feyenoord een heel andere benadering vereist, ook in de public relations, dan NEC. AMSTERDAM. Terwijl het nauwelijks drie weken geleden is dat het bestuur van Ajax via een aan de buitenwereld verstrekt communiqué nogmaals alle twijfels weg trachtte te nemen rond zijn oefenmeester Georg Knobel werd de Brabantse oefenmeester, gisteren na de middagtraining, in de Ajax-bestuurskamer door voor zitter Van Praag uitgelegd dat hij met onmiddellijke ingang als trainer van Ajax was ontslagen. Directe aanleiding tot het ontslag vormde een interview in het weekblad Deze Week, dat als alarmerende kop meekreeg „Ajax gaat stuk aan drank en vrouwen”. Knobel zelf noemt het vraaggesprek terecht een „stok om de hond te slaan". Hij baseert deze mening op het feit dat hij in het vraaggesprek eigenlijk niets verteld heeft wat hjj in het verleden al niet eerder zei maar dat het dit keer misschien wat spectaculairder is opgeschreven dan hjj het gezegd heeft. Knobel: „Van de kop die boven het artikel stond ben ik ook een beetje geschrokken. Maar de strekking van het artikel klopte wel. Wat ik er in gesteld heb is al eens - misschien in een wat andere vorm - ergens anders gezegd”. een autorijschool al weken lopen barst ik voor de eigenlijke training geef zo de mend, ontbreekt in de Nederlandse ploeg. Aantrekkelijke tennisverplich- tingen (lessen en haar club) verhinde ren haar het hele toernooi te blijven en dus mag de Velpse thuis blijven. BIEL (DPA-SID-AFP). Het bestuur van de internationale Turnbond (ITB) heeft vrijdag tijdens een vergadering in Biel besloten de organisatie van het toernooi om de wereldkampioenschappen turnen aan Bulgarije te ontnemen. De wedstrijden zouden van 20 t.m. 27 okto ber in Varna aan de Zwarte Zee worden gehouden. Het bestuur van de ITB heeft het besluit genomen omdat de Bulgaarse regering weigerde visa te verstrekken aan een vertegenwoordiging van Zuid Afrika. In Odessa speelde Kortsjnod met wite. Er kwam een zeer gecompliceerde versie van de Engelse opening op het bord, waarin Kortsjnoi voortdurend een licht overwicht had. Petrosjan speelde be paald niet een van zijn beste partijen en raakte in ernstige tijdnood. In de 36e minuut zag hij een matcombinatie niet en verloor. De tweede partij wordt maandag gespeeld. De eerste partij in de tweekamp tus sen Anatoli Karpov en Boris Spasski zou oorspronkelijk woensdag gespeeld worden, maar moest worden uitgesteld wegens ziekte van Karpov. In de eerste partij speelde Karpov met wit. Hij open de met e2e4, Spasski antwoordde met c75. De eerste negen zetten werden in een tijdsbestek van vier minuten afge daan. Op de 41e zet werd de partij argebroken. De ontmoeting wordt zon dag voortgezet. Joke van Beusekom is ook meteen in de tweede ronde terecht gekomen en ont moet daarin de Schotse Heien McIntosh, Marjan Luesken krijgt de Tsjechische Pravdova tegenover zich en Henny Wes- dorp Barbara Beckett uit Ierland. Alleen Margot Kramer moet in de eerste ronde spelen en wel tegen Christine Stewart. Het herendubbel Wortelde Vogel komt meteen in de tweede ronde maar dan treft dat wel het favoriete koppel PriPetersen. Boudewijn en Rob Ridder krijgen in de eerste ronde een niet minder sterk duo: Elliott Stuart en De- reg Talbot. De Nederlandse damesdubbels zitten beide meteen in de tweede ronde. Joke van Beusekom en Marjan Luesken staan tegenover Stedan-Zizman; Margot Kramer en Marja Ridder ontmoeten Gerlatzka en Ziebold. het dat Knobel juist op een interview zijn nek heeft gebroken. Hoewel dat nauwelijks verbazing mag wekken. Al lang deden de geruchten de ronde. Kno bel werd kwalijk genomen dat de dure aankopen nauwelijks rendement ople verden en Ajax-officials haalden de man, zelfs in vreemde bestuurskamers, door het slijk. Er is zelfs één bestuur in de ere-divisie dat zich met stomme verbazing heeft afgevraagd hoe het mo gelijk is dat Ajax-bestuurders tegen over derden zo over hun trainer spraken, terwijl Knobel naar buiten nog even de hand boven het hoofd werd gehouden. Van Voorthuijsen, in het dagelijks leven productieleider bij Philips, acht het Nederlands team niet bij voor baat kansloos inde zware kampi oenspoule. „Het is wel jammer dat er nog niet van een echte teamgeest gesproken kan worden. Het zijn nog allemaal losse korreltjes zand de onderlinge rivaliteit die bestaat moet in Wenen gebundeld worden en tegen andere ploegen worden uitgespeeld.” Van Voorthuijsen heeft nauwelijks drie maanden de tijd gehad om zich ik het deze De moeilijkheden die tot het ontslag van Knobel hebben geleid dateren niet van vandaag of gisteren. Allereerst was Knobel volgens het bestuur te openhar tig voor een gevoelig voetbalbedrijf als Ajax. Eerst zei hij te veel, daarna gaf hij geen interviews, vervolgens deed hij een aanval op de sportpers die hem, Knobel, trachtte weg te schrijven, en daarna werd hij weer door het Ajax- bestuur op de vingers getikt dat hij zich openhartig tegenover de pers moest op stellen. Dat het Ajax-bestuur het niet nam dat een trainer en daardoor ook de spelers, interviews weigerden aan de publiciteitsmedia. Des te ironischer is toppers beseffen onze spelers en speelsters te weinig dat ze het in feite net zo goed kunnen. Dat zelf vertrouwen is onvoldoende. Wel is het zo, dacht ik, dat de buitenlander er in het algemeen meer voor over heeft.” LONDEN (Reuter). Voor de eerste divisie van de Engelse voetbalcompetitie heeft Liverpool een kostbaar punt ver speeld in de uitwedstrijd tegen Man chester City (1-1). Door dit gelijke spel is de achterstand op koploper Leeds United drie punten met één wedstrijd minder gespeeld. De afgelopen maanden heeft het be stuur van de ITB of FIG alle aangeslo ten bonden gevraagd wat zij dachten van een eventuele deelneming van Zuid Afrika, dat ook lid is van de internatio nale organisatie. Het merendeel van de aangesloten landen sprak zich uit voor het uitkomen van Zuid Afrika. Volgens de reglementen van de FIG zijn de wereldkampioenschappen open voor elk aangesloten land, zonder enige vorm van discriminatie. Spanje en West Duitsland, dat de wereldkampioenschappen overigens al in 1966 in Dortmund organiseerde, hebben zich bereid verklaard de organisatie over te nemen. Het bestuur van de ITB zal daar later over beslissen. Voor Van Voorthuijsen kan het ta lent in de badmintonsport niet ge noeg aangepakt worden. „De ont wikkeling van de aanleg kun je wel vergeten als je daarmee niet op jonge leeftijd begint. Natuurlijk kost zo’n aanpak geld, maar dat is een investe ring op lange termijn. Dat geld is er op het ogenblik onvoldoende maar je kan het bijvoorbeeld zoeken in de sponsoring. Bij badminton komt niet veel pu bliek maar dat was een paar jaar ge leden in andere sporten net zo. Kijk nu eens naar volleybal, tafeltennis en basketbal hoeveel sponsors lopen daar al niet rond. Dat kan ook voor het badminton een inkomstenbron zijn. Met dat geld zou je een hal vrij kunnen maken voor het trainen van de top. .Landgoed ieemstede. elner. Inl. De Zweedse tennisser Björn Borg is door een 6-4, 6-3 zege op de Argentijn Villas doorgedrongen tot de halve fina- van het WCT-toemooi in Tokio. Verder plaatsten zich: Gisbert, Laver en Parun Knobel heeft eerst nog uitgebreid ge sproken met het Ajax-bestuur. Hij ver telde ook dat de kop van het artikel de lading niet dekte. Voorzitter Van Praag, penningmeester Timman en vice-voorzit- ter Arie de Wit vertelden Knobel desal niettemin dat hij kon gaan en dat hij tot en met 30 juni 1974 zijn salaris uitbetaald zou krijgen. Knobel: „Ik ben er niet van onder de indruk. Ik hoop alleen dat mijn opmerkingen positief werken om Ajax weer in het goede spoor te brengen. Wat er in de afgelopen periode met Ajax is gebeurd heeft ook mij pijn gedaan. Natuurlijk moet je deze opdonder verwerken. Maar ik heb er dit seizoen al zoveel gehad. Als je trainer van Ajax kon worden dan was je eerste gedachte: Ha, dat wordt fijn werken met wereldvoetballers als Cruyff en Keizer. Als Cruyff dan al onmiddellijk wegvalt dan kan je in feite geen grotere klap meer krijgen. Wat ik nu ga doen weet ik natuurlijk nog niet. Ik moet het eerst allemaal nog even verwerken. Ik zal vannacht echt wel rustig slapen geloof ik. Misschien dat de verontwaardiging pas later komt”. Knobel zegt daar nu verder over: „Laten we eerlijk zijn. De koffers van een veelgeprezen trainer als Michels stonden in Barcelona al klaar. Door een speler als Cruyff gaat Barcelona zo’n vijf keer beter voetballen en Michels mag blijven. Dan mag Ajax niet ver wachten dat Ajax na het vertrek van Cruyff hetzelfde blijft. De terugval is nog een beetje opgevangen door de te rugkeer van Jan Mulder. Anders was Ajax nog veel verder van huis geweest”. De onmogelijke taak die Knobel door het Ajax-bestuur werd toegedacht ver liep aanvankelijk nog geruisloos. Knobel mocht met de overgespaarde miljoenen rond gaan om via dure aankopen als Steffenhagen en Varga zijn uitgedunde selectie aan te vullen, maar het kon Ajax toch niet redden van uitschakeling voor Europa-cup I. Zoals Ajax ook al pijnlijk tijdens internationale toernooien in Cadiz en La Coruna had ervaren dat de reputatie van een Ajax zonder Cruyff toch niet meer was wat het geweest is. Knobel: „Organisatorisch was het na een half jaar Kovacs al een puinhoop. Dat kon toen nog opgevangen worden door de uitzonderlijke klasse van een Cruyff die de andere meesleep te. Toen dat wegviel kwamen er wrij vingen. In een onderhoud met het be stuur is mij pas nog te kennen gegeven dat ik mij niet druk hoefde te maken. Dat dit seizoen al geslaagd zou zijn als wij in ieder geval al was het maar UEFA-cup internationaal voetbal zouden spelen. Maar uit de gesprekken die ik voerde hoorde ik toch een onder toon dat UEFA-cup toch wel het minste was. Eigenlijk beneden de standing van Ajax. Dat is ook logisch na al die enorme successen. Daarom weet ik ook dat het niet dit interview maar dat punt achterstand in de competitie uiteindelijk de oorzaak is geweest dat ik kon gaan”. Centraal in Knobels lijdensweg bij Ajax staat nog steeds de verkoop van stervoetballer Johan Cruyff. Het bestuur van Ajax kan moeilijk verweten worden dat het Cruyff uiteindelijk verkocht, daarvoor was de verhouding tussen de spelers en het bestuur enerzijds en Cruyff anderzijds te veel verziekt, maar het is ook voor Knobel onbegrijpelijk dat niemand de verwijdering tussen Cruyff en de rest heeft aan zien komen en de zaak heeft proberen op te lossen. Knobel zegt er onder meer in Deze Week over: „Op een gegeven moment was iedereen bij Ajax een stervoetballer. Er waren geen waterdragers meer. Dat is een onmogelijke situatie. Een tandem als CruyffKeizer komt maar één keer in de vijftig jaar voor. Maar iedereen voelde zich op zijn plaats de beste voetballer”. Hij is ervan overtuigd dat het ni veau van de top pas fundamenteel vooruit gaat als er „iets” tegenover de grote inspanningen komt te staan. „Wij zijn een volk van handelaren en doen niks voor niks. Kijk naar het profvoetbal waarin we nu behoren tot de besten van Europa, terwijl voor de invoering van het betaalde voetbal iedereen zei dat we veel min der waren dan de rest. Als de belo ning in onze ogen maar groot genoeg is doen we voor buitenlanders beslist niet onder.” Je kan ook je toppers meer naar buitenlandse toernooien uitzenden, dat is mi veel te weinig gebeurd. De internationale ervaring van niet-Ne- derlandse spelers is veel groter. Vóór deze Europese kampioenschappen had ik in mijn trainingsschema ook een landenwedstrijd willen spelen maar daar was geen geld voor.” Onlangs de financiële beperkingen meent Van Voorthuijsen een lichte verbetering in het spelpeil te kunnen constateren. Joke van Beusekom buiten beschou wing latend (zij opereert in feite op haar eigen houtje) vindt hij vooral in het dubbelspel die vooruitgang aan toonbaar. „Soms gaat het zelfs heel goed.” (Van onze sportredactie) HAARLEM Het Nederlandse bad mintonteam staat volgende week tijdens de Europese kampioenschappen in We nen voor de uitermate zware taak de plaats in de kampioenspoule, twee jaar geleden veroverd, te verdedigen. De ti telstrijd in de Oostenrijkse hoofdstad wordt dinsdag en woensdag in beslag genomen door de landen-wedstrijden tot en met zaterdag gevolgd door de indivi duele kampioenschappen. De Nederlandse afvaardiging (Boude wijn, Rob en Marja Ridder, Guus van der Vlugt, Guus de Vogel, Clemens Wor tel, Joke van Beusekom, Marjan Lues ken, Margót Kramer en Hennie Wes- dorp) is bijzonder gebrand op het be houd van de positie bij Europa’s sterkste vijf. Als de ploeg op de laatste plaats eindigt na Engeland, Denemarken, West- Duitsland en Zweden volgt automatisch degradatie naar de kwalificatiepoule. In het individuele toernooi komt Rob Ridder in de eerste ronde uit tegen de Joegoslaaf Dance Pohar, Guus van der Vlugt tegen Mike Tredgett en Clemens Wortel tegen de Ier Colin Bell. Guus de Vogel is vrij en treedt de volgende ronde aan tegen favoriet Svend Pri. „Handelsgeest bij badmintontop Liverpool kwam in de 19e minuut op een voorsprong door Cormack, die profi teerde van een fout in de verdediging van Manchester City. In de 66e minuut zorgde oud-international Francis Lee voor de gelijkmaker. Ipswich Town be haalde in Londen een magere overwin ning van 1-0 op Queens Park Rangers. Kort na de pauze scoorde Whymark. West Ham United haalde fors uit tegen Southampton: 4-1. Uitslagen: Van der SluisDe Jong 2- 0; BronstringVarkevisser 0-2; De Rui terVisser 1-1; HermelinkBergsma 0- 2; GoudtWiersma 0-2; Van Wetser- looDrost 0-2. Stand: 1. Wiersma 16 punten; 2. Varkevisser 14; 3. Bergsma. Hermelink en De Ruiter 11; Drost 10; 7. Goudt, De Jong en Van der Sluis 9; 10. Van Westerloo 8; 11. Bronstring 7; 12. Visser 5. Bij de jeugd heeft Roy Dieks zich reeds verzekerd van de titel. met „oppeppen” en het opvoeren van slagvastheid, conditie en snelheid be zig te houden. Als groot gebrek ziet hij nog een tekort aan reactiesnel heid. - 6 3 W 6 Bobby Haarms, ook onder Kovacs al hulptrainer, zich voorlopig met de tech nische leiding belast. Misschien is dat onder de gegeven omstandigheden met het einde van de competitie in zicht ook wel de beste oplossing. Het doet de spelers weinig. Ruud Krol: „Ik heb het vanmiddag met de andere spelers ge hoord en ben daarna gewoon naar huis gegaan. Daarom heb ik ook geen com mentaar. Wel vind Knobel dat hij op interview heeft weggegeven”. Misschien het verschil tussen Knobel en de Ajacie- den, die zelden of nooit domme dingen zeggen waar hun werkgever boos over wordt. Aanvoerder Piet Keizer bijvoor beeld: Knobel van het bestuur vernomen. Dat hebben wij geaccepteerd. Ik neem aan der er onderling nog wel over gesproken zal worden maar ik geloof niet dat dit veel zal veranderen. Ik verwacht geen solidariteitsacties”. Het Nederlands waterpoloteam ver loor in het Vierlandentoernooi in Bel grado met 6-1 van de Sovjet-Unie. Het IJshockeyteam van Tsjecho-Slo- wakije heeft verrassend met 2-5 van Finland verloren. De Russen versloegen Zweden en delen nu weer de eerste plaats met de Tsjechen. De Chileense voetballers krijgen de man 75 mille als in München de we reldtitel wordt veroverd. Het duo MakinenDavenport had halverwege de Safari-rally de leiding. In het tennistoernooi van Monte Car lo plaatsten zich Nastase, via een zege 7- K fr-4 op Alexander, Riessen, Pattison en Maud. Het ja-woord van de 46-jarige Bra bander hield in dat hij vanaf januari de Nederlandse badmintonselectie ging v oorbereiden op de Europese kampioenschappen die volgende week in Wenen worden gehouden. „Die voorbereiding gaat langzaam vooruit, maar is natuurlijk verre van ideaal. In principe zou je voor conditie, sla gentraining en het volgen van buiten landse toernooien elki drie maanden de tijd moeten krijgen. Nu was ik gedwongen alles zo’n beetje tegelijker tijd te doen. Bij m’n eerste conditietraining lie pen de spelers bij wijze van spreken te vloeken omdat het zo zwaar was nu kunnen ze de warming up die ilz makkelijk volgen. Maar het zou moeten zijn dat die conditie in clubs al op en top verzorgd was. Niet alle spelers brengen het een seizoen lang hard aan die condi tie te schaven. Daarom houd ik zo van de instelling van Clemens Wor tel. Die kun je uitpersen als een citroen en dat vindt-ie nog prettig ook. Die menaliteit heeft niet ieder een. Dat is de aard van het beestje je hebt het of je heb het niet. Ikzelf hou van die sjouwers, types die niet bang zijn zich leeg te werken. de controverse met Rep heeft niet bijge dragen tot een image-versterking van Knobel, die naast zijn verdiensten uit de voetballerij ook nog heeft. Rep heeft nu verkondigen dat het hem geen interesseert of Knobel hem opstelt of niet, want Rep gaat toch weg. Omdat Knobel niet controleerde of de Ajax-spelers (Knobel: „Ondat de Ajacie- dom van manier een Voorzitter Van Praag echter: „Ik houd mij aan het communique dat wij ver strekt hebben. Verder kunt u van mij geen commentaar verwachten. Wij zijn van mening dat de heer Knobel de naam van Ajax, alsmede van haar spe lers in binnen- en buitenland in diskre diet heeft gebracht. Daarom is hij on middellijk ontslagen”. Het helt over naar Spaanse toestanden. Atletico Ma drid presteerde het zelfs om zijn Duitse trainer Merkel te ontslaan na een inter view in Bildzeitung, terwijl Merkel At letico toch landskampioen had gemaakt. Maar negatieve uitlatingen, ook al zijn ze dan positief bedoeld, worden zeker bij Ajax, en ook nergens anders in het onvolwassen voetbalwereld) e niet ge duld. Zeker niet als Knobel nog meer onrust veroorzaakt door te stellen dat teveel Ajacieden door hun enorme ver diensten teveel aan de geneugten des levens, „wijntje en trijntje” zoals hij dat formuleert, overgeven in plaats van in de eerste plaats te denken aan het aan alle kanten wankelende Ajax-imperium. Als hij dan bovendien nog aanstipt dat Neeskens, met zijn lucratieve Spaanse aanbiedingen, met zijn gedachten al er gens anders loop te voetballen en een rechtzaak van de zomer onvermijdelijk lijkt, dan is de cirkel snel gesloten. Ook (Van onze sportredactie) VELDHOVEN Bondsoefenmees- ter Theo van Voorthuijsen gaf al vijf avonden per week badmintontraining toen hem werd gevraagd ook nog eens de centrale training voor de Nederlandse top op zich te nemen. Het kostte hem weinig moeite „ja” te zeggen, hoewel dat betekende dat hij een flink deel van zijn weekend kwijt zou zijn. „Als je het netto per uur bekijkt hoef je het om de centen niet te doen. Nee, ik vond het gewoon leuk om naast je club-, de regionale en districtstraining, ook het begelei den van topspelers mee te maken. Je wilt steeds meer, de uitdaging is op het hoogste niveau groter.”

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13