Adri de Boon: Afscheid zonder nostalgie BEDRIJF WORDT GESTOKEN Bi Meevechten met de indianen van Wounded Knee „HET GELD DAT IN EEN IS TOCH OOK INKOMEN” jy Er ■Kk ZATERDAG 1974 1 3 APRIL Erbij 18 Z> door Frans Janse door Harder Middenstand Niet zo best Geen door Herman Moscoviter Ongelooflijk Onze voorouders Gesloten groepen ee no de ee tei „In de jaren 1960 had de naam Adri de Boon bij de werkgevers in de visserij een ongunstiger klank dan tegenwoordig de naam van Arie Groenevelt bij de industriële werkgevers. Ik bedoel daarmee natuurlijk niet dat Arie Groenevelt of ik ongunstige typen zouden zijn, ik bedoel dat het verschijnsel Groenevelt in de vakbeweging al veel langer bestaat”. Aan het woord is Adri de Boon, vice-voorzitter van het NVV, die eind april, met een indrukwekkende staat van dienst afscheid neemt van de vakbeweging. We zitten in de kamer van De Boon in het NVV-hoofd- kwartier. Er komt koffie. De Boon laat blijken geen spoortje haast te hebben en rustig op alle vragen in te willen gaan, wat niet dikwijls voorkomt bij drukbezette functionarissen. Op die manier wordt het meer een uitwisseling van gedachten in een ontspannen sfeer dan een vraag gesprek, waarin „voorgebakken” vragen snel en efficiënt worden beantwoord. Adri de Boon is een gewone Sliedrechtse jongen en hij wil het weten ook. Mevrouw van Kints-Kooke: „We kunnen nog maar steeds niet geloven hoe slecht we zelf zijn" 'Sft; ff i toch niet waar zijn?” Wij kunnen nog maar steeds niet geloven hoe slecht we zelf zijn”. landse vrouw hen helpen de democrati sche grondbeginselen in acht te nemen? Vanwaar alle inzet in het huis aan het Kamgras 23? Mevrouw Van Kints-Koo- ke: „Ik moet tenslotte ergens beginnen. De bezetting van Wounded Knee was vorig jaar een protestschreeuw van de Indianen tegen de slechte behandeling die zij kregen. Tegen de rechteloosheid in hun eigen land. Het is eigenlijk een goed voorbeeld geweest hoe de blanke Amerikanen optreden.” Uit de kranten heeft mevrouw Van Kints-Kooke een lijst met gewelddadig heden tegen bezetters en sympathisanten van Wounded Knee. Ze heeft veel gege vens, net zoals Amnesty International die binnenkrijgt, dubbel op waarheid getest Het is een schokkende lijst die „prachtig” corruptie en gewelddadigheid weergeeft en waarbij tv-filmpjes van Cannon, McCloud en FBI zoethoudertjes van licht kaliber schijnen te zijn. Een zeer korte greep uit de lijst: Wat gebeurde er? In weerwil van de gewapende overmacht hield de bezetting stand. Pas toen men afspraken maakte over vrijgeleide en verbetering van de situatie voor de Indianen werd het ver zet vreedzaam gebroken. Toen ge beurde wat steeds is gebeurd met de Indianen. Alle verdragen en afspraken die de blanken hadden gemaakt, werden geschonden. De bezetters werden aange klaagd alsof ze een stel ordinaire inbre kers waren en geen vechters voor socia le belangen voor hun verdeelde volk.” Hoe in Bot; Zoon een ke ze kur zeggen: duurt ervarer nu zit niet zo' Mevrouw Van Kints-Kooke heeft het onrecht aan den lijve ondervonden toen zij zich tijdens een van haar verblijven in de VS aan de zijde van de Indianen schaarde. „Het is erg moeilijk om con tact met ze te maken. Het zijn vaak gesloten groepen en ze wantrouwen elke blanke. Maar als je je er volledig voor inzet en hun maar niet de indruk van oppervlakkigheid of toerist-zijn geeft, lukt het.” „Ik heb eens meegemaakt hoe de dat de universele rechten van de mens door de VS met voeten worden getre den.” Vade Teak de eer: mest st beetje appels pen.” I i i i 1 1 m m la st; wi lijl W( st< Ci aa nu Ga j twijfel Teak van m maar fokken is sim Vorig dat he een bu mest. 1 te pra1 gras.” Toen den, zi gen na Minne gen b< voorna: is niet andere van d( gooit n van Ri; af. „Ze keer oj men ze En als derd he brief d: Een keuken praten, gebleke sprak, naar het hoe en hij de stal. Behai der ro dochter Minne, kan m; Croma verwan lemaal ik gep deugd toe bet 12 mei Indiaan afgeranseld in Rush ville door Dicky Wilsons mannen (Wil son is een half-Indiaan die optreedt als stroman voor de Amerikaanse overhe den). 19 mei Indiaanse families op Pine Ridge aangevallen, beschoten en huizen zonder meer doorzocht en overhoop ge haald. Zwangere vrouw met knuppel in gezicht geslagen. Indiaanse jongens Mil lard (20) en Duran (18) zwaar mishan deld. Vroegere hulp-sheriff sleurde een van hen met zweep om nek achter paard aan (getuigen hebben dit gezien). Toen ze medische hulp probeerden te Adri de Boon gaat niet weg bij de vakbeweging als een man die met nostalgie om zal kijken. Hij heeft zijn werk bekwaam en met toewijding gedaan. Het zijn niet de onregelmatige tijden of hei harde werken, die hem zijn besluit hebben doen nemen. „Het is de spanning. Het overleg is zo ontzet tend ingewikkeld geworden. Ik wil er nu wel mee ophouden. Wanneer wij eenmaal een beleid hebben bepaald voor het overleg in de Stichting van de Arbeid, is daar een jaar van werken, van formu leren, van raadplegen van de ach terban mee heengegaan. Dat gaat steeds maar door. Ja, ik wil er nu wel mee ophouden.” „Op lezingen komen de mensen aan met wat ze uit die overgeromantiseerde boekjes en verhalen hebben gehaald: Indianen scalpeerden de blanken toch? Dan vertel ik dat de Hollandse gouver neur Kief uit Nieuw-Amsterdam betaal de per binnengebracht hoofd van een Indiaan; jong of oud, man of vrouw. Dat bracht de Indianen op het idee wat terug te doen op hetzelfde niveau. Zo ontstond het scalperen. Dan zeggen de mensen op zo’n lezing: „Nee, dat kan Het kleine huis puilt uit van de Indiaanse attributen. Vlaggetjesdag gestaakt. Dat bete kende vroeger nogal wat in Sche- veningen. De tribunes zaten vol mensen, maar de schepen voeren niet uit. Ik heb toen nog de pri meur voor de televisie gehad als vakbondsman, om ons standpunt uiteen te zetten en uit te leggen waarvoor we staakten.” krijgen, werden ze gearresteerd wegens dronkenschap. 26 juli Leroy Shenandoah (24) na mishandeling door politie gedood. Volgens de politie bedreigde hij hen en had men hem uit noodweer gedood. Een cameraman had alles verfilmd. Er bleek geen sprake van noodweer. De man stond naar filmopnamen te kijken en werd zonder pardon afgeranseld en ver moord. Een lijst die ook verder spreekt van martelingen, bedreigingen, doodslag van kinderen en volwassenen. De Boon erkent dat er heus wel kleine ondernemers zijn, die het erg moeilijk hebben. Maar de rap porten, die het Economisch Insti tuut voor het midden- en kleinbe drijf daarover maakt, vindt hjj ongenuanceerd. Het lijkt wel alsof de hele Nederlandse middenstand noodlijdend is, terwijl dat alleen maar voor een kleine categorie geit En die categorie moet ge holpen worden, zo vindt hij, zoals iedereen, die onvoldoende in zijn onderhoud kan voorzien, geholpen moet worden. „Het Economisch instituut voor het midden- en kleinbedrijf heeft uitgerekend dat de invoering van het minimum-jeugdloon 12 per cent prijsstijging ten gevolge zou moeten hebben, wil de onderne mer er niet op achteruitgaan. On ze economen hebben ook een be rekening gemaakt en daar kwam Qit dat de prijsstijging maar 4’/s percent hoeft te bedragen. Dat is toch wel een wat al te groot verschil. Er wordt trouwens bij alle berekeningen maar van uitge gaan dat de ondernemers het ver diende geld tot de laatste cent moeten investeren in hun bedrijf, willen ze de groei blijven bijhou den, alsof daar nooit een einde aan komt. Maar het geld dat in een bedrijf wordt gestoken, is toch ook inkomen. Het vermogen van de ondernemer neemt toe en wan neer hij zijn zaak van de hand doet, komt het geïnvesteerde kapi taal toch als uitgesteld inkomen bij hem terug. Iedereen vindt het doodgewoon als een middenstan- Het onderhandelingsklimaat is wel harder geworden, vindt De Boon. In de Stichting van de Ar beid komt het maar zelden voor dat de sociale partners, werkne mers en werkgevers dus, tot over eenstemming komen. Dan moet de regering de knoop doorhakken en De Boon vindt dat een ontwikke ling, die allerminst toe te juichen valt. .Sinds het loonbeleid vrijer is, neemt het aantal conflicten over het verdelingsbeleid toe. We heb ben direct na de oorlog een fun damentele fout gemaakt: natuur lijk hebben we alles gedaan om het produk'tieapparaat zo snel mo gelijk weer op te bouwen. Maar dat is dan vooral gebeurd door de positieve instelling van de werk nemers, die jarenlang genoegen hebben genomen met lage lonen en die ook geen scherpe looneisen stelden, omdat het besef, dat het land moest worden opgeboawd al gemeen was. Ondertussen hebben de ondernemers en de kapitaalbe zitters hun traditionele inkomen genoten. ken hebben, die niet door werkge- legenheidsmaatregelen te bestrij den valt. In het bloembollenbe- drijf bijvoorbeeld, zijn exporteurs, die zich toeleggen op de zoge naamde kleinverpakkingen. Hon derdduizenden zakjes met allerlei bollen worden met de hand inge pakt door honderden mensen, meestal vrouwen. Het is een be kend feit dat de industrie bezig is machines te ontwikkelen om deze menselijke arbeid overbodig te maken en het is in andere bedrijfs takken al niet anders. De vakbe weging, die zich natuurlijk al lang met dit probleem bezighoudt, blijft „In 1956 werd de Transportar- beidersbond verdeeld over een aantal andere bonden, omdat het NW een bedrijfstak gewijze reor ganisatie doorvoerde. Ik kwam toen terecht bij de bond voor de zeelieden en de visserij. In de visserij heersten middeleeuwse toestanden. De mensen verdienden wel goed, maar de arbeidsvoor waarden waren ontzettend slecht. De accommodatie aan boord van de schepen liet alles te wensen over en we hadden de ene staking na de andere. We hebben toen op Er moet een oplossing komen voor de inkomens- en vermogens verdeling. Dank zij het feit dat de werknemersmassa jarenlang tegen lage lonen heeft willen werken, hebben zich enorme kapitalen op gehoopt in de handen van weini gen. Wanneer nu die werknemer om zijn deel komt, gaat het niet aan dat de kapitaalbezitters een evenredige inkomensstijging ver langt. Er moet een discussie ko men over het vertrekpunt, dat is het ondernemersinkomen. We moeten ons eens gaan afvragen of het zo vanzelfsprekend is dat het inkomen van de ondernemer zo Ze vertelt dat de mensen die zich in de sociale misstanden van de Indianen in de VS gaan verdiepen, steeds meer het idee krijgen van een voortdurende oorlog tussen blank en rood; dat de Spaanse furie in de Nieuwe Wereld nog steeds niet is uitgewoed; dat het verdrij ven naar reservaten van de oorspronke lijke bewoners van dit continent een dierentuinoplossing voor mensen is ge weest.” Niet alleen in Nederland zijn acties gaande, ook in Duitsland, Finland en België. En in de VS zelf. Waar 25 advocaten zich belangeloos hebben inge zet voor de Wounded Knee-processen. Waar een kerkgenootschap financiële steun heeft toegezegd. Individuelen, groepen schoolkinderen en groepen vol wassenen sturen adhesiebetuigingen. „Ik kwam op 7 mei 1945 in dienst van de transportarbeiders- bond in algemene dienst. In Slie- drecht betekende dat dat je met het baggerbedrijf te maken had. Later werd ik daar secretaris-pen- ningmeester. We zijn daar toen meteen met de werkgevers gaan knokken over de verlofregeling. De mensen waren vier weken van huis en kregen dan één week verlof. Omdat het om werken in Nederland ging, hebben wij toen voor elkaar weten te krijgen dat ze één keer per week naar huis konden. Voor werken buiten Ne derland hebben we eigenlijk nooit iets kunnen doen. Dat is nog zo. Neem de arbeidsbemiddeling voor de koopvaardij. Dat is eigenlijk een buiten wettelijke zaak. Omdat het werk niet in Nederland plaats vindt, hebben de reders ook geen werkvergunning voor hun buiten landse personeel nodig.” Arie Groenevelt is vooral be kend geworden door zijn strijd baarheid en door het feit dat hij als vakbondsman naast de mate riële belangenbehartiging ook maatschappelijke zaken aan de or de stelt. Adri de Boon is het daarmee van harte eens. Maar ook vroeger hield de vakbeweging zich al bezig met zaken, die niet uit sluitend de betaling van de werk nemers betroffen. steeds minder menselijke arbeid. We zullen ons daarom moeten be zinnen op een pakket maatregelen. Ik denk daarbij aan een algemene arbeidstijdverkorting, aan een ver korting van wat ik zou willen noemen de „arbeidzame” tijd in iemands leven wat dus bete kent op latere leeftijd beginnen te werken en er op jongere leeftijd mee ophouden dan nu het geval is. Dat is trouwens een ontwikke ling die al aan de gang is door de verhoging van de leerplichtige leeftijd en de voorschriften ten aanzien van de vorming. Verder is daar het probleem van de buiten landse arbeiders, die hier een tijd je het vuile werk komen doen voor meer geld dan ze thuis ooit kunnen krijgen en die dan weer terug moeten. We zullen mogelijk moeten komen tot een herwaarde ring van de diverse soorten arbeid, wat in zou kunnen houden dat we „slechtere” arbeid beter gaan beta len. Verder zijn vraag en aanbod op de> arbeidsmarkt slecht op el kaar 'afgestemd. Er zijn massa’s werklozen en er zijn grote hoe veelheden open plaatsen, waarvoor de mensen zonder werk door hun opleiding niet geschikt zijn. Lange termijnplanning op dit gebied is dringend noodzakelijk.” In de bouw is deze ontwikkeling het meest spectaculair. Een kwart tot eenderde van de Nederlandse werklozen bestaat ait bouwvak kers en er zijn aanwijzingen dat dit aantal nog schrikbarend zal oplopen. De Bouwbond-NW zit min of meer op één lijn met de werkgevers in deze bedrijfstak als het gaat om maatregelen om de bouwcapaciteit te handhaven. Dat is niet onbegrijpelijk, want een teruggang van de capaciteit bete kent afgezien van de automati sering een extra teruggang van het aantal arbeidsplaatsen. „In de bouw is nooit aan lange termijnplanning gedaan. Het is bij minister Bogaers be gonnen. Het was produktie en nog eens produktie wat de klok sloeg. Dat is niet onbegrijpelijk in een tijd van grote woningnood, maar de maatregelen tot opvoering van de produktie hadden hand in hand moeten gaan met een planning voor het verloop en de ontwikke ling van de markt. Nu heeft men duizenden en nog eens duizenden mensen opgeleid voor een vak. waarin een hoog loon werd gebo den, maar waarvoor de markt nu verzadigd is. Bij een goede plan ning was het keerpunt voorspel baar geweest en had men daarop het aantal mensen dat in de bouw in opleiding werd genomen, kun nen afstemmen.” Muckleshoot Indianen door de politie van hun oorspronkelijke visgebied wer den verjaagd. De verdragen die tiental len jaren geleden waren gesloten om hen van de visvangst in een bepaald water te kunnen laten leven, werden met voeten getreden. Er waren, buiten de Indianen om, nieuwe verdragen geko men- Voor dagtoeristen. Die betaalden immers meer visrechten! Als je dan ziet hoe het toegaat, dan kun je niet anders dan hun zijde kiezen.” veel hoger is dan dat van de werknemer. Of het rechtvaardig is dat degenen, die al zo veel meer hebben, van de welvaartsstijging percentueel evenveel profiteren als de laagstbetaalden. Óver de ver- mogensaanwasdeling hebben we al tien jaar een rapport. Dat moet nu maar eens aan de orde komen. De vermogensaanwasdeling zal een zeer centrale plaats krijgen in het arbeidsvoorwaardenbeleid dat wij gaan formuleren.” Het kleine huis in Rotterdam-Om- moord puilt uit van de Indiaanse attri buten: schelpenkettingen, verentooien, een vredespijp, foto’s van dansen, een Mekenkast vol lectuur over Indianen, moccasins. Aan de wanden stickers met de leus: gelijke behandeling voor de Indianen. Kunnen de Amerikanen dan niet hun eigen boontjes doppen? Moet een Neder- Mevrouw Van Kints-Kooke: „Als je het allemaal leest, denk je bij jezelf: dat zal wel overdreven zijn. Het is toch een democratisch land? Daar gebeuren zulke ongelofelijke dingen toch niet? Integen deel; het is inderdaad niet te geloven wat er werkelijk gebeurt. Vaak blijkt dat de politie na bepaalde gebeurtenissen weigert een onderzoek in te stellen. Wil men toch een onderzoek, dan moeten er allerlei juristen aan het werk en vaak is daar het geld niet voor- Dus verdwijnt de zaak weer in de doofpot.” Behalve de incidentele actie voor de bezetters van Wounded Knee werkt de „Nederlandse Aktiegroep Noordameri- kaanse Indianen” op langere termijn aan de verbetering van het lot der Indianen. „We zijn op het ogenblik bezig een jurist te vinden die door deze materie wordt gegrepen net als wij en bereid is voor ons uit te zoeken in hoeverre via processen de rechteloosheid van de Indi anen teniet kan worden gedaan. Als het mogelijk zou zijn: via het Internationale Gerechtshof, de VN of een andere in stantie. We hebben voldoende bewijzen Mevrouw Van Kints-Kooke: „Onze voorouders hebben hard gewerkt om dat volk te vertrappen, om het de modder in te duwen. Maar veel mensen weten dat niet eens. Die kennen alleen Indianen uit boekjes. Die denken dat ze nog net zo leven als honderd jaar geleden. Op het ogenblik dat ze andere dingen gaan horen, gaan hun ogen voor het eerst open- Ik neem het ze niet kwalijk, want veel hoor je er niet van. Maar als je er dan van hoort en je merkt hoe onmen selijk ze worden behandeld, doe dan niet alsof wij zonder schuld zijn en alsof alles in de VS botertje tot de boom Is." der elk jaar twintig mille in zijn bedrijf stopt. Dat geldt dan niet als inkomen. Maar we vinden het niet doodgewoon als bijvoorbeeld een werknemer elk jaar twintig mille zou eisen om in zijn huis te stoppen, hoewel dat op precies de zelfde manier vermogensvorming zou betekenen.” evenwel vasthouden aan een zo optimaal mogelijke werkgelegen heid, al wordt er tegenwoordig genuanceerder over gedacht dan vroeger. „De werkgelegenheid is nog steeds een harde zaak voor de vakbeweging. Vooral de psychische consequenties van het werkloos zijn, wegen zwaar voor ons. Het is na eenmaal traditioneel in ons denken dat wie werk heeft, vol waardiger is in de samenleving dan degenen, die werkloos zijn. Aan de andere kant is het natuur lijk waar dat we allemaal samen steeds meer gaan verdienen met Mevrouw M. van Kints-Kooke is nu zestig jaar. Haar dagtaak: strijden voor de Noordamerikaanse Indianen. Naast haar huishouden verzorgt ze lezingen door het ganse land, heeft ze een hand tekeningenactie lopen voor de bezetters van Wounded Knee en werkt ze soms een dagje bij een warenhuis om „nog éénmaal de reis te verdienen naar de Indianen in de VS.” Daar voegt ze lachend aan toe: „Voordat ik doodga, wil ik er nog een keer zijn geweest-” Sinds half februari heeft ze 8000 handtekeningen binnengekregen die de bezetters van Wounded Knee vorig jaar een steuntje in de rug moeten geven bij de processen die binnenkort gevoerd zullen worden tegen de 415 aangeklaagden. „Ik verwacht nog zo’n 5000 handtekeningen”, zegt mevrouw Van Kints-Kooke. Met de werkgelegenheid gaat het niet zo best in ons land. Het ziet ernaar uit dat we met een harde „kern”-werkloosheid te ma-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 18