Keizer verwacht Huizen opgeblazen in zes Libanese dorpen ISRAEL ONDERNEEMT VERGELDINGSACTIE Meer hulp voor armste landen Barbapapa Geen permanent SALT-akkoord Barteljoris geen acties voor Knobel nu óók Inde Verkwisting Interieur elassigue zo apart... 68 Ir „Kwestie Dennendal is /paarbank binnen week beslist" De Boon Karate aktie ujc/t nederlond Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Man trekt bekentenis Staatssecretaris belooft ouders: Ontvoerde Amerikaan in Argentinië vrijgelaten Beloftes van Nixon HET WEER AGENDA pagina 7 Spaardeposito’s v en spaarbiljetten aan toonder rente tot Dekkers Kajuit wurgmoord weer in BOERENKROP Zonnig 4 v. d. Vooren bakt ’t uitzendbureau Als u geen genoegen neemt met gewone meubelen VERSCHUIVINGEN IN BEGROTING TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 E. H. C. O. b.v. Puin- en vuilafvoer per container BERENDSEN B.V. Plaatwerkerij Spuiterij M.L. Tectyleerstation EDISONSTRAAT 4 i - - Ê-Z';-'' IJmuider Courant Jean de Boisson: der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,30 p. mnd., f 29,80 p. kwartaal (p. post f 34,—), p. jaar f 117,—, (p. post f 134,—). Losse nummers 45 ct. Wellicht miljoen buitenlanders (Van onze correspondent) ADVERTENTIES Deze krant bestaat uit dertig pagina’s waarin opgenomen„Erbij”. 9w Weerrapporten 2 Binnen- en buitenland 2, 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7 Kerkdiensten Kastje kijken 7 Radio en televisie 9 Strips 9 Economie 11 Sport 13, 15 1 Weersverwachting van het KNMI tot zondagavond: ZATERDAG 13 APRIL 1974 64e jaargang nummer 136 Sommige principes houden er een heleboel mensen op na. Schuifelen langs de paadjes op de Keu kenhof. zz (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Georg Knobel, de gisteren door het Ajax-bestuur ontslagen oefenmeester, neemt geen genoegen met de afwikkeling van zijn contract, zoals Ajax die voorstaat. De ex-trainer van de Amsterdammers had met Ajax een stan daard tweejarig KNVB-contract, hetgeen betekent dat de club die hem slechts tot eind juni van dit jaar wil doorbetalen hem een vol jaar salaris ontneemt. Breek er eens even met uw vrouw uit! Een saté, een borrel bij Marktplein 60, tel. 1 35 00 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 TEL AVIV (UPI). Een Israëlische militaire eenheid is de afgelopen nacht zes Libanese dorpen binnengetrokken en heeft daar huizen opge blazen als vergelding voor de Arabische guerrilla-aanval op Kiryat Sje- mona, aldus het Israëlische militaire opperbevel. Voordat de huizen opgeblaze* werden, waren de bewoners geëvacueerd. Verzet van het Libanese leger was er niet. Dat had zich eerder terug getrokken. Alle Israëlische militairen zijn op hun basis teruggekeerd zonder verliezen geleden te hebben. De legerwoordvoerder zei dat de actie tot doel had „de dorpen te treffen waarvan de inwoners de terroristen helpen”. De betrokken dorpen zijn Taibe, Mhaibeb, Blinda, Airtaroen, Yaroen en Sahera. Zij liggen alle binnen 4 km van de Israëlische grens. HILVERSUM. „Binnen een week valt de de definitieve beslissing die vol gens mij de oplossing zal bieden voor het Dennendal-conflict. Het gaat om een eventuele splitsing van Dennendal, die kan leiden tot een nieuw Dennendal buiten Den Dolder. Vraag mij niet hoe de beslissing eruit zal zien. Maar heb vertrouwen in mij. In mijn functie zou ik er niet zoveel tijd aan moeten beste den, maar al zes weken doe ik niets anders. Het is nodig, dus doe je het. Ik kan wel zeggen dat ik geweldig met u meeleef”. (Van onze correspondent) DEN HAAG Met honderddui zenden stromen de toeristen ons land binnen. Uit Duitsland arri veerden gisteren al files tot elf kilo meter lang aan onze oostgrens. Vandaag worden nog meer Duit sers en vooral ook Fransen en Bel gen voor wie de Goede Vrijdag nog geen officiële vrije dag is verwacht. Bij het Nationaal Bureau voor Toerisme durfde men nog niet te voorspellen dat de Paasdrukte van nu de records uit het verleden zal breken: men houdt er echter wel rekening mee dat het aantal toeris ten dat ons land deze dagen bezoekt tegen (of misschien zelfs voorbij) het miljoen zal liggen. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van De grote toeristenstroom die zoals gebruikelijk voornamelijk op de kust strook en de randstad was gericht veroorzaakte al in de loop van de middag ernstige logiesproblemen. Men begon al te vrezen dat menige toerist weer vroeg op huis aan zou moeten bij gebrek aan slaapplaats in Nederland. Dat bleek naderhand toch mee te vallen, mede door het beschikbaar komen van grote aantallen bij particuliere (niet be- roeps-)verhuurders. De rijkspolitie beschikt over een heli kopter om tijdens het paasweekeinde het verkeer te begeleiden. Met uitvoerige demonstraties, waarbij direct al - bleek dat de autorijders veel minder schrikach tig reageerden dan aanvankelijk voor dit novum op de Nederlandse wegen was gevreesd, hebben de verkeers- en lucht vaartdiensten van de rijkspolitie gister middag de Gazelle in gebruik genomen. kennemerlaan 38 IJmuiden, tel.: 13781. CORDOBA (AFP) De directeur van de Amerikaanse voorlichtingsdienst in Argentinië, Alfredo Laun, die vrijdag was ontvoerd, is in het centrum van Cordoba vrijgelaten. WASHINGTON (Reuter).— De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, heeft gisteren tot ver slaggevers in Washington gezegd dat Amerika en de Sovjet-Unie niet in staat zouden zijn dit jaar een permanente overeenkomst te bereiken over beper king van de strategische kernwapens. Droog en zonnig weer met een matige tot krachtige oostelijke wind. Minimumtemperaturen om het vriespunt met op vele plaat sen nachtvorst. Maxima morgen van 8 graden op de Wadden tot ongeveer 12 graden in het zuiden van het land. Telef. 1 55 44 IJmuiden bewindsman namens de groep ouders een petitie aan, waarin hem dringend wordt verzocht om Dennendal snel en grondig te zuiveren van het personeel dat consequent blijft weigeren een nieu we leiding te accepteren en uitsluitend de instructies blijft opvolgen van de actiegroep-Nieuw Dennendal, de ex-staf- leden en de ontslagen directeur drs. C. Muller. De actiegroep-Nieuw Dennendal moet volgens de ouders niet langer er kend worden als onderhandelingspart ner. Elk schriftelijk en mondeling con tact met deze groepering moet worden afgebroken, aldus de petitie. Ook eisen de ouders onmiddellijke aanstelling van een definitieve directeur voor Dennendal. De ouders waren naar Hilversum ge komen omdat zij geen reactie hebben gehad op hun bezoek aan het Haagse Binnenhof op 12 maart. Toen de ouders hoorden dat de staatssecretaris in de KRO-studio zou zijn in verband met een vraagesprek in het programma „Spreekuur’ aarzelden zij geen moment. Zij namen borden en spandoeken mee. Kissinger bevestigde hiermee berichten dat bij het bezoek van president Nixon deze zomer aan Moskou geen definitief akkoord zal worden getekend. De meest waarschijnlijke uitkomst van de topcon ferentie zal een „toevoegsel” zijn bij de tijdelijke overeenkomst die twee jaar geleden werd gesloten en die in bepaalde beperkingen voorzag. Dat zei staatssecretaris J. P. Hendriks van Volksgezondheid gistermiddag in Hilversum, waar hij in de KRO-studio bezorgde ouders van kinderen die in Dennendal worden verpleegd, te woord stond. Mevrouw Hey uit Amsterdam bood de Knobel: „Mijn contract bevat geen clausules die een dergelijk ontslag mo gelijk maken. De enige aanvullingen die zijn gemaakt, betreffen premies en der gelijke. De afwikkeling van de financiële overeenkomst tussen Ajax en mij vind ik niet elegant. Daarover zal ik mij nog be raden”. Georg Knobel leek gisteren vooreerst nog niet onder de indruk van zijn on verwachte ontslag. Enkele spelers waren dat wel. Arie Haan: ,,We waren er wel even stil van. Je rekent er niet op dat zoiets een, twee, drie zal gebeuren.” En Heinz Stuy: „Ik vind het erg spijtig. Ik heb met de man altijd goed kunnen praten over ons vak, dat hij volgens mij volkomen beheerste.” De meningen waren overigens verdeeld. Een groep, waaronder aanvoer der Piet Keizer en Ruud Krol wilden zich er niet druk over maken. Keizer: „Ik verwacht voor Knobel zeker geen soli dariteitsacties.” (Zie ook onze sportpagina’s). Televisie-kijkend Europa maakt in het najaar kennis met de Barbapa- pa’s, een nieuwe tekenfilmserie, waarmee onze vaderlandse filmmaat schappijen Cinecentrum en Toonder Studio op internationale erkenning jagen. Een der gelijke produktie, die mogelijk ook in Amerika op het scherm komt, is namelijk nog nooit in Europa gemaakt. De Barpapa’s zijn De rijkspolitie meldde dat het gisteren de hele ochtend en middag druk was op onze wegen. Tegen het einde van de middag waren echter alle stremmingen opgelost. Met haar helikopter kon de politie snel op verkeersproblemen reage ren.' De spoorwegen hadden het iets drukker dan normaal. De normale fo- rensendrukte hadden de spoorwegen donderdag al achter de rug. DEN HAAG Nederland gaat ver schuivingen in de begroting voor ont wikkelingssamenwerking aanbrengen, waardoor de landen, die door de olie crisis het zwaarst zijn getroffen, meer hulp zullen krijgen. In ieder geval wordt daarbij de steun aan India, Pakistan en Bangladesj vergroot met 20 percent. Of nog meer landen extra hulp zullen krij gen, wordt nog bekeken. Dit heeft minis ter Van der Stoel van Buitenlandse Za ken gisteren in de algemene vergadering van de Verenigde Naties meegedeeld. Het totale begrotingsbedrag blijft onver anderd 1380 miljoen. De 36-jarige Laun werd gewond en bewusteloos gevonden aan de oever van een rivier. Hij lag in dekens gewikkeld tussen twee vrachtwagens, met een brief waarin de noodoperatie werd beschreven die op hem was verricht. Laun was bij zijn ontvoering door kogels in buik en schouder gewond. Toen hij werd gevonden was een fles bloedplasma aan zijn arm gebonden. WASHINGTON (AFP). President Nixon zal binnen twee weken aan de justitiële commissie van het huis van afgevaardigden een „uitvoerige en over tuigende documentatie” over zijn activi teit overleggen. Dit heeft de woordvoer der van het Witte Huis, Ronald Ziegler, verklaard. Hij weigerde echter te zeggen of Nixon zich volledig zou richten naar de eisen van de commissie, die gisteren een gerechtelijk bevel tegen de president uitvaardigde. Een weduwnaar ligt op het graf van zijn vrouw in Kiryat Sjemonah tijdens del massabegrafenis van de slachtoffers van de Palestijnse terreuractie. Voor het verslag zie pagina 3. Om de logiesproblemen tijdens de paas drukte in Amsterdam enigszins te ver lichten heeft de VVV van kampeer wagens gebruik gemaakt. In samenwer king met een autoverhuurbedrijf zijn veertig der gelijke wagens geplaatst op de camping van het Amsterdamse Bos. - ii.inn# f guMkmveMf^mrabessen, die alles kun nen en geweld haten. Ze moeten kinderen „weer” lief maken. Rolf Stallinga verhaalt hier over. Natuurlijk weet iedereen hoe achter de politieke schermen voortdurend slag geleverd wordt tussen de partijen om zoveel mogelijk geestverwanten op be langrijke bestuursposten te krijgen. Bur gemeesters en commissarissen der Ko ningin, dat zijn de twee categorieën wier zetels voor deze politieke geldingsdrang voornamelijk beschikbaar zijn. Overige invloedrijke functies die door rijksbe- noemingen moeten worden vervuld ko men meestal niet zo duidelijk in het spel naar voren, ofschoon ambassades en an dere binnen- en buitenlandse posten soms ook wel een rol spelen in de gekleurde touwtrekkerij. Wat echter, ondanks dat openlijke verdeelsysteem. telkens weer onaange naam opvalt is dat de vraag naar be kwaamheid en functionele eigenschap pen zo zelden overwegend aan de orde komt. Dat blijkt uit het feit, dat de politieke partijen altijd het recht menen te hebben kandidaten uit eigen rijen naar vorep te schuiven en zelden of nooit een partijloze, maar zeer kundige figuur aanbevelen. De keuze van com missaris van de koningin in Zeeland, die aan de orde is, maakt politieke tongen los en nu vertelt een toch zeer gerespec teerd man als Kruisinga dat de verkie zingsuitslag van Zeeland moet uitmaken welke partij de commissaris voor deze provincie mag leveren. Op die manier komt men eigenlijk in de praktijk tot oen gekozen commissaris en dat is nu net het idee dat geen politieke partij behalve D’66 ooit serieus heeft geopperd. Niet-politieke talenten gaan verloren, komen althans nooit aan bod en het bestuur van land, provincie en gemeen ten mist daardoor de kans te profiteren van vele wijze zonen en dochters. MAASTRICHT (ANP). Een 29-jari- ge Maastrichtenaar heeft zijn bekentenis het vijfjarige Rotterdammertje Jeroen Snellemans te hebben gewurgd, gisteren tot tweemaal toe ingetrokken. Hij deed dit tijdens zijn voorgeleiding aan de officier van justitie te Maastricht. Donderdag legde de man een volledige bekentenis af. Hij zei toen in een vlaag van geëmotioneerdheid te hebben gehan deld. Adri de Boon, vice-voorzitter van het NVV, is een oude rot in het vakbondswezen. Deze maand neemt hij afscheid. Alle aanleiding voor Frans Janse om met De Boon te praten over zijn roerig bestaan en zijn visie op de huidige perikelen. Goed opgeleide karate-vechters zijn echt niet gevaarlijk, zegt Naoki Ishi kawa tegen Theo Klein en Cees Straus bespreekt de nieuwe verhalen bundel van Hugo Raes, De Vlaamse Reus. Alle aandacht ook voor onze ei-gezellige Paaspuzzel en verder in Erbij nog meer reportages plus uiter aard de vaste rubrieken.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1