o Joke Haanschoten RADIO ACTIEF KIND NU VOLWASSEN op scholen Gelukkig met akties centraal blijf staan” „Doodvervelend dat ik zo DR. L MEINSMA NA KRUISTOCHT VAN TIEN JAAR TEGEN DE SIGARET: ZESTIEN JAAR GELEDEN: PANIEK OM RADIUMNAALD 4- 20 AZ g|f Z Al 1 3 ZATERDAG APRIL 1974 Erbij door Jan Piet Stokman Slappe film Gehuwd Touwtrekken Geigertellers Prikkeldraad Uniek geval Schandalig 0p rozen f M 1 r Kii To< Dr. Meinsma ondervraagd door leerlingen van een Beverwijkse school. I Hor br Het Rijksinstituut voor de Volksge- staar de va selijk aan i belan teken psych In ning prent het k ziet nu de opvoeder de noodzaak ervan in de jeugd een brokje opleiding mee te geven. Ik doel hiermee op de anti-rookcampagnes op vele scholen in Nederland, vaak niet door leerlingen zelf gestart, maar aange zwengeld door leraren, die in het ergste geval tijdens de lesuren in de klas het ene sigaretje na het andere sigaretje aanstaken. Kijk, dat doet me wat. In die sec tor zit ik nu plotseling op rozen. Ondanks de cijfers van het CBS is zestien percent van de rokende mannen met het roken gestopt. U zult zeggen niet veel. Maar met de middelen, de tijd en de one-man-showachtige affaires, die ik in de afgelopen tien jaar heb meege maakt, is 16 percent op een rokende bevolking van vijf miljoen mensen toch wel een ommezwaai. Een politieke partij zou met die winst van 16 percent een gat in de lucht springen”. Meinsma bepaalt het imago van de anti rookcampagne. Gelukkig daarmee is hij geenszins. „Wij ontvangen nu anderhalve ton. Ik zou met een basis van een miljoen per jaar willen werken. Dan zou ik niet alleen reclame kunnen maken in de zin zoals de tabaksindustrie die bezigt, maar ben ik in staat een fatsoenlijk program ma van de grond te krijgen. Een keer heb ik in de STER willen verschijnen, maar de heren keurde het anti-rook- filmpje af, omdat ik een bepaald pro- dukt minder vriéndelijk bejegende. drongen. Momenteel voer ik met de Hart stichting en het Astmafonds besprekin gen om die one-man-showachtige effec ten te doorbreken en aan de actie een wat bredere basis te geven. Maar dan zal de overheidssubsidie voor de cam pagne voor dit jaar minstens een half miljoen moeten worden. Pas dan kun je doelmatig gaan oogsten. Je moet je in dit vak voortdurend af vragen: kan ik nog wel doorgaan? Meinsma, zeventien jaar geleden de sigaret afgezworen, en met succes, vindt het dichtdraaien van de subsidiekraan door de overheid voor zijn anti-rook- campagne een schandalige zaak. Bjj Joke was tydens een simpele medische ingreep in het Stads- en Acade misch Ziekenhuis in Utrecht, een radio-actieve punt van een afgebroken ra- diumnaald in de neus achtergebleven. Toen die radiumkop na de bestraling van Joke’s neus in het ziekenhuis werd vermist, kwam de „veiligheidsmolen” op gang. De KEMA, de marine, de BB en noem maar op, kwamen er aan te pas. En toch moet ik zeggen, dat ik vorig jaar veel aandacht heb weten te trek ken. In Amerika bewerkt een team van psychologen en longartsen jaar in jaar Maar u kent Biafra van de televisie, u ziet de verschrikkingen in Vietnam en als je een man ziet bloeden, denk je. gut, dat is hard. In mijn film ziet u patiënten, wiens longen en lichaam door teer en nicotine zijn aangetast. Vandaag de dag vindt men dat een vrij slappe film, maar toch is het mijn eerste poging om de keerzijde van de medaille te laten zien. Hij kijkt je wat verdrietig aan. Wat is vandaag de dag hard, zie je hem denken. Als die f vaak maar ter h knieë In duide een n armei psych de ee was voed! gen”, zijn f in op Hij k leidde Rui den i: ten o: doen aand; een k „Eet volge: voor 1. dru’ fees wer guu mut koo vooi ter voo: Ned reid herl lijk stol hoo, (mu ling dek voo gra, wer aan 78. lijk Bra 86. 89- vlie Ibs< pret stre aan: hari 111. 114. schi oge wat guu (afh 130. van slat wei Tien jaar geleden startte dr. L. Meinsma, directeur van het Koningin Wilhelmina Fonds, zijn anti-rook- campagne. De eenzame kruistocht tegen de sigaret lijkt een gebed zonder einde te worden, want de trek in het sigaretje of het shaggie blijkt toch sterker te zijn dan de onheilsboodschappen, die Meinsma boven het Nederlandse volk uitstrooit. De Nederlander rook te in 1972 meer sigaretten dan ooit: volgens het CBS te Den Haag gingen in 1972 maar liefst 21.670 miljoen sigaretten in rook op tegen 19.600 miljoen in 1971 of te wel een vooruitgang van 10 percent. Het rijk was de lachende derde, want de rokers stortten totaal bijna 900 miljoen gulden aan accijnzen in de schatkist. Voor dr. L. Meinsma geen cijfers om het hoofd in de schoot te leggen. „Tien jaar geleden nodigde ik mij zelf uit. Momenteel kan ik het niet meer bijbenen. Plotseling „Het was een hele toestand in die dagen. Als zoiets vandaag de dag zou gebeuren, zou men er al die poespas ndet meer bij halen en zou men niet meer zo angstig zijn. Maar radio activiteit was in die dagen een gela den, en voor velen nogal angstig begrip. Men kende het niet.” Want kort na de ontdekking van de achtergebleven radiumpunt Joke was er misselijk van geworden en het ziekenhuis miste de punt kwam het „opsporingsapparaat” in actie. Joke Haanschoten. Zegt die naam u nog iets? Zestien jaar geleden haalde dit vyfjarig meisje uit het Gelderse Putten enkele weken lang de wereldpers omdat ze op 18 januari 1958 het eerste „radio-actieve kind” van Europa was geworden. Haar foto’s verschenen in kranten van Amerika, Zuid-Afrika, Au stralië en nagenoeg alle Europese bladen en geïllustreerde tydschriften. Dr. Meinsma kijkt je fel aan als je deze gegevens aan hem voorlegt. „Ik heb nooit de steun van de overheid gekregen. De commissie mag opnieuw drie jaar binnenskamers gaan ploeteren. De siga rettenindustrie zit dus weer drie jaar op rozen. Het feit, dat de tabaksreclame door kan gaan vind ik gewoon slecht voor de jeugd. Tien jaar geleden kwam ik óók in de scholen. Momenteel gaat dat nog sterker spelen, omdat leraren, en vaak ook leerlingen, een anti-rook- campagne beginnen. Ik was toen vaak Joke, aangestoken door de toenmalige hoelahoep-rage, met haar buurtvrien- dinnetjes die eveneens allemaal werden ontsfnet. Ik kan mij momenteel financieel niet permitteren hoe dan ook te adverteren. Ik kan nauwelijks iets met die ander halve ton doen. Daar bleef het gezin zes weken lang geïsoleerd wonen. De kleuterschool, die Joke bezocht, sloot de deuren twee weken lang. Het in Gi gonnt kinde schek Niet uit gezondheidsoverwegingen, nee, dat zeker niet. Ik begin 's morgens 7 uur en u mag raden wanneer ik weer in huis kom. Nou, zeg maar elf uur. Mijn werk is mijn hobby. Maar als ik in Groningen een lezing zou houden en ik hoor de mensen mompelen van: och, daar is die vent van Meinsma. Moet ie nou weer zo nodig. Nou, dan zet ik er een punt achter. Dan zullen andere mensen, van de Hartstichting en het Astmafonds, dit veeleisende werk van me moeten overnemen. En met die over schakeling van de Meinsma one-man- show naar dat team van voorlichters zijn we nu bezig. Ik wil geen baas- knecht-verhouding. We streven naar een forse verbreding van het aanvalsfront”. Mannen van de BB tastten met geigertellers de hele tuin rondom het huis af. Want wat bleek? Toen Joke misselijk werd, kort na het bezoek aan het ziekenhuis, moest zij plotseling overgeven. Haar ouders vingen het braaksel in een krant op en deponeerden het in de (toen nog) kolenkachel. De as van de kachel met daarin de radio-actieve naaldkop werd op het tuinpad uitgestrooid. De geigertellers klikten in de hele Het gezin Haanschoten vader, moeder, een zoon en vier dochters werd geëvacueerd naar een barak achter het ziekenhuis in Utrecht. „Ik ben maar gedeeltelijk tevreden, want het is natuurlijk een doodvervelen de zaak, dat ik zo centraal ben blijven staan. Maar pers, radio en televisie heb ben me in die uitzonderingspositie ge- De beperking van de rookreclame is een nog mistige zaak, te meer, daar de commissie reeds eind 1972 met haar werk gereed was maar de resultaten niet publiceerde. Wel kwamen enkele hoofdlijnen naar voren; het gezondsheids- aspect moet niet in de reclame worden betrokken: het apelleren aan eventue le mogelijkheden dat roken van sigaret ten met lager nicotine- en teergehalte beter is, wordt niet juist geacht; geen verband leggen tussen roken en sportivi teit; advertenties mogen niet speciaal op de jeugd gericht zijn en bovendien mo gen zij niet te groot zijn. omgeving. Woning en tuin waren „besmet gebied” geworden. Er werd prikkeldraad geplaatst en rondom stonden borden „Levensgevaarlijk. Verboden terrein”. Maar in de verstreken zestien jaar is er veel gebeurd. Joke Haanschoten is een blonde schoonheid van 21 len tes geworden en heet nu al een maand of zeven mevrouw Kappers. Ze woont niet meer op de Veluwe, maar in de Arnhemse nieuwbouw wijk Elderveld en haar echtgenoot Henk (24 jaar), administrateur bij een Arnhems architectenbureau, beleeft haar avontuur nog slechts uit de plakboeken vol kranteknipsels en fo to’s uit die dagen. Maar ook uit de scriptie die zij eens moest maken voor haar opleiding toen ze nog zie kenverzorgster was op de Helmelse Berg in Oosterbeek. uit het rokende publiek. Óndanks die grotere aanvalsbatterij en die ontzettend ruime financiële middelen is de con sumptie van tabaksartikelen in Amerika net zo geleidelijk blijven stijgen als in Nederland. Ondanks die grotere aanpak daar heb ik het er in Nederland op m’n dooie eentje niet zo slecht afgebracht. Nou, ja, het is vreselijk ijdel om dit te stellen, maar het is de waarheid”. In 1971 werd de commissie Meulbrok samengesteld: een commissie, die in op dracht van de ministeries van Justitie, Volksgezondheid en Economische Zaken richtlijnen moest samenstellen, waarop de reclame voor het roken aan regels moest worden gebonden. In november vorig jaar toog de commissie opnieuw aan het werk, nadat de ministeries een volgende opdracht hadden verstrekt: geef een afgerond beeld van de materie. Sinds hij in 1964 de handschoen op pakte en tegen de tabaksgiganten ten strijde trok is er nog niets veranderd. „Ik heb er verder nooit nadelige gevolgen van ondervonden. Ik ben goed gezond en niemand van onze familie heeft er last van gehad. Wel moest onze hele familie jarenlang steeds gekeurd worden. Ze hielden ons goed onder controle. De laatste keer dat is nu een jaar of vier geleden werd ik gekeurd in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Maar nu hoeft dat niet meer”, aldus Joke Kappers-Haanschoten. afhankelijk van de houding van leraren en directies. Ik kreeg in mijn begintijd verschrikkelijk veel tegenstand. De art sen en de leraren geloofden niet in een oorzakelijk verband tussen roken en kanker. Dus afgezien van de ongeloof waardigheid van mijn stellingen tastte ik het privé-leven van menigeen aan. Die kritiek is inmiddels volledig ver- stomd en sinds vorig jaar zie ik een bereidwillige medewerking ervoor in de plaats komen. Ik heb niks tegen die sigaret, tegen tabak, wat u maar wilt. Ik beman een aanvalshoek in de gezondheidsbescher ming. U weet wat een ziekenhuisbed per dag kost. Als we nu die 40 sterfgevallen aan longkanker, 40 mensen per dag die door de sigaret van het leven worden beroofd, kunnen behouden door de tabak te elimineren, mag u uitrekenen wat goedkoper is: het missen van accijnzen en dus een levensverlenging of een sterfte van 40 mensen tussen de 40 en 60 jaar. Ik dacht, dat het economisch een volstrekt duidelijke zaak was. Joke Kappers-Haanschoten, nu verbrand. geval Joke Haanschoten. Maar het is allemaal voorbij. En goed afgelopen! Af en toe bladeren Joke en Henk de albums vol kranteknipsels nog eens door. We zullen die sigaret dus moeten ver bannen. De sigarettenindustrie is in de loop der jaren niet in staat gebleken met een veilig produkt op de markt te komen. In mijn film, die ik van de Amerikanen heb overgenomen, worden patiënten getoond, die fervente rokers zijn geweest en aan longkanker lijden. Ik toon een man, die zijn hele leven sigaretten heeft gerookt en nu met lon gen leeft, waarin nauwelijks een grein tje lucht is te vinden: de man kan geen lucifer uitblazen, die hem op 10 centi meter afstand van de mond wordt ge houden. Of we het nu lollig vinden of niet, we zouden het theoretisch, let wel, theore tisch, zo kunnen stellen: laten die vol wassen rokers afsterven, hoe eerder hoe beter, maar laten we in vredesnaam er alles aan doen om onze jeugd ervan te weerhouden met het roken te beginnen. Een lastige zaak; want de schooljeugd ziet tenminste 1 van de 2 volwassenen naar die sigaret grijpen. Zo lang dat voortduurt moeten we vrezen, dat onze jeugd dat voorbeeld zal volgen”. zondheid, de Rijks Verdedigiingsorga- nisatie en vele andere instituten en instellingen hielden zich met het ge val bezig. De ogen van heel de we reld waren gericht op het unieke Intussen deden BB-mannen en mensen van de marine, gekleed in een soort rubber ruimtepakken, aller lei onderzoekingen met geigertellers. Het huis werd voor de helft afgebro ken en de hele inboedel werd ver brand. De as en hele ladingen grond uit de rqdio-actief besmette tuin wer den in loden vaten gedaan en de marine zorgde ervoor dat het hele zaakje in de Noordzee werd gedumpt De tuin werd met plastic, afgedekt en de politie hield dag en nacht de wacht. Intussen moest het huis wor den opgebouwd op kosten van de gemeente Putten en moest er voor nieuw huisraad worden gezorgd. Dat gebeurde en toen werd het tussen de gemeente Putten en het Stads- en academisch Ziekenhuis nog jarenlang touwtrekken over de vraag wie voor de schade moest opdraaien. „Maar wij sprongen er goed uit. We kregen alles nieuw. Ik geloof dat mijn oudere 16.000 gulden kregen”, aldus Joke Kappers. „Tijdens die periode kreeg ik van alle soorten speelgoed. Uit de hele wereld. Fraaie poppen, pantoffels, armbanden, tassen, jurken en nog veel meer. Zelfs uit India, Pakistan en Zuid-Afrika.” Inmiddels bleek uit een onderzoek van militaire deskundigen en een drietal fysici, dat de radio-activiteit in huis en tuin snel afnam. i .a ■I g: i F H t V

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 20