taö over Waarom Allende moest sterven Kinderen van de Rosenbergs willen ouders zuiveren van alle blaam AD! BV Gabriel Garcia Marquez het Chileense regime 10 10 misdadigers" iU time) aanhangig „De mensen die de zaak hebben gemaakt waren ZATERDAG 13 APRIL 1974 Erbij 2: 1 2640 3 OMKOPING VEEL BOEKEN GEEN BEWIJZEN EIGENTIJDS NIET VERBORGEN en) ,es, MEERDERE PARTIJEN 56 t swerld, uitbe- bureau •IRECT IIIH'J 1 1 l I ■lil"' REGEL van de wet SK p ijdig en gedebatteerd over de zaak. 20 manier. Michael en Robbie Rosenberg, negen en vijf jaar oud. Julius en Ethel Rosenberg, die in 1953 werden geëxecuteerd. Zelfs alsMichael Meeropol en zijn broer Robbie hebben die kans nooit gehad. Meeropol is de naam van hun adoptie-ouders. Hun intacten r R.V.T. Pinochet en de militaire junta aan de macht bracht. ven. Zij vinden voor een groot deel hun oorsprong in een boek, „Invitation to an Inquest”, dat in 1965 voor het eerst verscheen. Het werd geschreven door Walter en Miriam Schneir en was het resultaat van een diepgaand onderzoek. vrouw stond net als mijn moeder en voor hetzelfde feit in de getuigenbank. Zij ging echter zelfs niet naar de gevan genis”. er echter in zetels in het oorspronkelijke naam was uiteraard dezelfde als die van hun echte ouders: Rosenberg. Ethel en Julius Rosenberg, beiden ter dood ge bracht door de elektrische stoel. Hun vrouwen en kinderen kennen de namen van hun werkelijke ouders. Maar nu, als volwassen man nen, hebben Michael en Robbie besloten „naar buiten te treden” om de naam van hun ouders te zuiveren van alle blaam. Zij beweren dat deze onschuldig waren en op 19 juni 1953 door de regering van de Verenigde Staten werden vermoord in plaats van terechtgesteld wegens het toespelen aan de Russen van informatie over de atoom bom. Robbie ging naar het Earlham College in de staat Indiana en naderhand naar de universiteit van Michigan. Beiden wa ren actief in allerlei actiegroepen en Robbie werd een keer gearresteerd bij een demonstratie voor adoptiemoeders. Michael herinnert zich een gastcollege dat de conservatieve commentator Ful ton Lewis Jr. gaf op Swathmore. Hier bij merkte deze op dat het land het Comité tegen on-Amerikaanse activitei ten uit het Huis van Afgevaardigden nodig had om de natie te beschermen tegen mensen als Julius en Ethel Rosen berg. Sommige vragen die in verband met deze zaak gesteld zouden kunnen wor den, zetten deze inderdaad op losse schroeven. Op één vraag moet men wel licht het antwoord geheel schuldig blij- I I l I I 1 I I l i l I I I I I l I I I I I Michael Meeropol zakt, filosoferend over het eerste gebod, onder uit in zijn stoel en vraagt het kort te houden. Hij denkt na over dat deel van de bijbel waarin wordt gesteld dat God de zonde der vaderen zal bezoeken tot in het derde en vierde geslacht. „Wat geeft de en« generatie over aan de volgende”, is zijn reactie. „Ik weet het niet. Zelfs als kinderen hun hele leven bij hun ouders wonen, dan nog zijn ouders en het andere precies het tegenovergestelde”. suggereert dat we ons verborgen gehou den hebben en dat is niet het geval”. Robbie: „De mensen hebben de neiging anderen in hokjes te stoppen. Zouden we zonder een onderzoek zeggen dat onze ouders onschuldig waren, dan zou den ze zeggen: Hun kinderen zeggen dat ze onschuldig waren. Zie je wel”! Sommige door het boek opgeworpen vragen draaien om Harry Gold, van wie wordt beweerd dat hij de koerier was van het spionagenet. De verklaringen die hij aflegde tegenover zijn advocaat door de Schneirs bij hun onderzoek aan het licht gebracht staan in schril contrast tot de verklaring die hij in de rechtszaal aflegde. „Volgens een ooggetuige die mij vroeg zijn naam geheim te houden, stierf de president tijdens een vuurgevecht met die bende. Toen vuurden alle andere officieren op het lijk, als in een soort ritueel. Tenslotte sloeg een onder officier met een geweerkolf zijn gezicht in elkaar. Er bestaat een foto, genomen door Juan Enrique Lira, een fotograaf van het blad El Mercurio. Hij was de enige die het lijk mocht fotograferen. Het was zo verminkt dat men Senora Hortensia Allende, zijn vrouw, niet toestond het gezicht te onbloten toen men haar het lijk in de doodskist toonde”. Aldus wordt de dood van Salvador Allende, president van Chili van 4 september 1970 tot 11 september 1973 beschreven door de beroem de Colombiaanse auteur Gabriel Garcia Mar quez in een artikel getiteld „Waarom Allende moest sterven” en gepubliceerd in het Engelse weekblad New Statesman. Om beurten leggen Michael en Robbie uit waarom ze „naar buiten zijn getre den”. Michael: „Eigenlijk is „naar buiten getreden” niet het juiste woord. Dat Michael en Robbie hebben nooit ge hoord van hun oom en tante, omdat deze hun naam hebben laten verande ren. Ook weten ze niet waar ze wonen. Wat zou echter David Greenglass’ motief geweest kunnen zijn zich tegen zijn zuster te keren? „Angst”, zegt Michael. „Angst voor hun eigen familie. Zijn hij in 1972 de Gallegos bekende een team van Amerikaanse luchtacrobaten die in het land waren onder het voorwendsel deel te nemen aan een vliegend circus op 18 september, de nationale onafhankelijkheids dag. Buitenlandse geheime agenten zouden het land geïnfiltreerd hebben via de grens met Bo livia, om tot de dag van de staatsgreep onder te duiken en daarna een bloedige vervolging van politieke vluchtelingen uit andere Latijns- Amerikaanse landen in te zetten. Veel onheilspellender dan deze beweringen is het relaas van Marquez over een diner dat tegen het einde van 1969 plaatsvond in een voorstad van de Amerikaanse hoofdstad Wash ington. Drie generaals van het Pentagon dineerden met vijf Chileense officieren en de gastheer was toen luitenant-kolonel Gerardo López Angulo, Chileens assistent-luchtmachtattaché in Washington. Tijdens het dessert vroeg een van de Pentagon-generaals wat het Chileense leger zou doen indien een linkse kandidaat zoals bijvoorbeeld Salvador Allende tot presi dent gekozen zou worden. Van de toenmalige nieuwe directeur van de Chileense luchtmacht- academie, generaal Carlos Toro Mazote, kwam het antwoord: „We zullen het Moneda Paleis (de presidentiële ambtswoning) binnen een half uur innemen, al moeten we het daarbij neerbranden.” Een van de aanwezige gasten was generaal Ernesto Baeza, thans directeur van nationale veiligheid in Chili, en de man die de aanval op het presidentiële paleis tijdens de staatsgreep in september leidde en die het bevel gaf om het paleis af te branden. Twee van Baeza’s ondergeschikten in die dagen van het diner waren generaal Pinochet en generaal Javier Palacios, de man die, volgens Marquez de aanvoerder was van de groep officieren die Allende tenslotte gedood zou hebben. Marquez schrijft dat er nog meer ontmoe tingen plaats vonden tussen hoge Chileense officieren en het Pentagon, zowel in Washing ton als in Santiago. Tijdens deze ontmoetingen zou een plan ontworpen zijn waaronder de Chileense officieren die zich nauw met Ameri kaanse belangen verbonden voelden, de macht om de voogdij in feite een harde strijd met de kinderen als inzet. Daarna hun adoptie door Abel en Anne Meero pol. Liberale, intellectuele mensen van goede stand, die hun twee eigen kinde ren hadden verloren. De Meeropols ken den de Rosenbergs niet, maar in hun nieuwe tehuis vonden de beide broers dezelfde liefde en warmte die hun door de regering was afgenomen. Onder meer beweert hij dat er meerdere partijen in het spel waren, waaronder de Amerikaanse geheime inlichtingendiensten en buitenlandse geheime politiemachten zoals die van Brazilië en Bolivia. Volgens Marquez werd het bombardement van het presidentiële paleis een magnifiek staaltje van precisiewerk uitgevoerd door Michael: „Watergate heeft echter alles totaal veranderd. Wij hebben al die tijd al gezegd dat de regering loog. De hele argumentatie voor de geheime bombar dementen op Cambodja, spionage in het leger en Watergate is dat de nationale veiligheid werkt in het voordeel van de regering als deze informatie achterhoudt ten koste van het volk.” Robbie: „Als we konden aantonen dat dit altijd al zo geweest is en zeker met betrekking tot onze ouders dan zouden we het volk een dienst bewijzen. Door uiteen te zetten hoe de zaak in elkaar zit, zouden we misschien kunnen voorkomen dat zoiets als met onze ouders is gebeurd, nog eens voorkomt. Op het meer per soonlijke vlak: ze waren onschuldig en wij willen onze naam zuiveren. Eén van de dingen die we van plan zijn te gaan doen is de oprichting van een nationaal comité om de zaak te heropenen. Sinds 1951 heeft niemand die onze ouders voor onschuldig hield iemand met betrekking tot deze zaak voor de rechter kunnen dagen.” Abel Meeropol was componist. Hij schreef van alles: serieuze muziek tot de muzikale achtergrond van commercials. De jongens kwamen terecht in het ge zellige, met volgepropte boekenkasten gevulde huis van hun adoptie-ouders in Hastings-on-Hudson. Robbie vond er boeken met afbeeldingen van dinosau russen, die hem fascineerden en hem later antropologie als studierichting de den kiezen. Michael ging in Swathmore naar de middelbare school en later naar de universiteit van Cambridge in Enge land. Het was en is erg moeilijk in de zaak- Rosenberg achter de waarheid te komen, omdat er praktisch geen directe bewij zen waren. Het was het woord van een broer en zijn vrouw, David en Ruth Greenglass, tegen dat van zijn zuster en diens echtgenoot, Julius en Ethel Rosen berg. Gold zelf bracht nogal eens veran dering aan in zijn lezing van het ge beurde. Zo sprak hij jarenlang van zijn „gezin”; iets dat de obscure vrijgezel nooit heeft gehad. die geen rekening hield met toestand op dat ogenblik. Toen Allende’s tegenstanders faalden om twee-derde van de congres te winnen gedurende de verkiezingen van maart 1973 hetgeen genoeg zou zijn ge weest om Allende wettelijk af te zetten - was het tijd voor andere maatregelen. Op 11 september, na vele politieke en mili taire intriges, werd het plan van het diner in Washington uitgevoerd: drie jaar later- dan verwacht, maar precies zoals bepaald was, als een militaire operatie. Men had gezien dat Allendes beleid niet met wettelijke middelen te keren was- Daarom moest Allende sterven, zegt Gabriel GarciA Marquez. Michael: „Steeds wanneer de regering de wet aan haar laars lapt, kom je incidenten als dit tegen en wordt de oppositie het zwijgen opgelegd. Het heeft echter een sneeuwbaleffect. Eerst onder druk je de communisten, dan de radica len, dan de vredesbewegingen en daarna de democtaten. Maar waar houdt het op? Als we nu kunnen aantonen dat dat eerste het elimineren van onze ou ders een leugen was, kunnen we dit verschijnsel misschien tot staan brengen. De mensen die de zaak aanhangig heb ben gemaakt, waren misdadigers. Ze werden omgekocht na een valse getuige nis af te leggen. In feite zijn zij schuldig aan samenzwering tot moord.” „Ik zou mezelf een neo-marxist willen noemen. Ik geloof ook niet dat de Sovjet unie een socialistische staat is. Tegen woordig is een socialist iemand die ge looft dat de economie moet worden geleid door en voor de meerderheid van het volk. Er dient een democratische controle te komen op overheidsdeelne- ming in de produktie. Moet er een revolutie komen? Ik weet het niet. Het belangrijkste is echter wel dat de meer derheid van het volk dit gelooft.” in een liscretie Als de eerste stap in die richting verschenen beide broers in een tv-documentaire over de zaak-Rosenberg. Tevens hebben zij een eis van 3 miljoen dollar ingesteld tegen de schrqver-advocaat Louis Nizer wegens schending van auteursrechten en diens inbreuk op hun privé-leven in zjjn kort geleden verschenen boek over de zaak „The Implosion Conspiracy”. In de toekomst hopen zy genoeg geld bjj elkaar tee kunnen krijgen om hun ouders te rehabiliteren. Michael, 30 en doctor in de economische geschiedenis, en Robbie, 26 en zo goed als klaar met zijn studie antropologie, geven beiden college op het Western New England College. Ze hebben veel gezien en veel geleden. Ze zijn intelligent, recht door zee en gaan makkelijk met andere mensen om. De Meeropol-invloed of juist die van de Rosenbergs? Of beide? Wie zal het zeggen? Slechts een paar uur voor hun executie schreven Julius en Ethel Rosenberg vanuit de dodencel in de Sing Sing-gevangenis een brief aan hun kinderen„Liefste schat ten, in het begin zullen jullie bittere tranen wenen om ons, doch jullie zullen niet alleen treuren. Dat is onze troost en jullie moeten ervoor zorgen dat dit uiteindelijk ook voor jullie gaat gelden. Ook moeten jullie komen tot de overtuiging dat het leven waard is geleefd te wordenWij weten dit met een overtuiging die sterker is dan de beul!Onthoud altijd, dat wij onschuldig waren en ons geweten geen geweld konden aandoen Als plichtsgetrouwe zoons en ver toornde mannen hebben Michael en Robbie het onthouden. Robbie kan zich vandaag nog maar weinig van zijn ou ders voor de geest halen. Het enige dat hij zich herinnert is dat in hun huis in Manhattan een „atmosfeer van warmte en liefde” hing. De vier jaar oudere Michael kan zich meer herinneren. Hij speelde met zijn vader honkbal in hun kamer. Hij herinnert zich dat de FBI kwam om zijn vader te arresteren. „Ik zat te luisteren naar de Lone Ranger. Een paar weken later belde mijn moeder op en zei: „Weet je nog wat er met papa is gebeurd? Nou, datzelfde is mij nu ook overkomen”. Hij herinnert zich hun be zoeken aan de dodencel en dat hij daarbij zijn ouders vroeg of ze onschul dig waren. „Ik veronderstel dat ik als kind dat soort zekerheid wilde”. „Na tuurlijk zijn we onschuldig”, zeiden ze. Hij weet nog dat hij schopte en schreeuwde toen hij werd weggeleid na het laatste bezoek aan zijn ouders. „Nog één dag te leven! Nog één dag te leven”! Hij herinnert zich dat hij naar een hokbalwedstrijd op de televisie zat te kijken en dat de uitzending herhaalde lijk werd onderbroken voor nieuwsbul letins over een opschorting te elfder ure van de executie. „Ik ben toen uiteindelijk met een paar kinderen uit de buurt buiten gaan honkballen. Toen ik weer thuis kwam, was het allemaal achter de rug”. Hij herinnert zich hoe hij zijn best deed Robbie tegen dit alles te beschermen en dat hij hem uiteinde lijk vertelde dat „papa en mama nooit meer terugkwamen”. Hij herinnert zich het touwtrekken Ziet men hen beiden in de ogen, dan ziet men twee produkten van deze tijd. Beiden hebben lang haar. Dat van Mi chael bruin; van Robbie iets wilder en donkerder. Beiden dragen een snor en zeggen van zichzelf radicalen te zijn. Maar wat zegt dat anno 1974? Robbie: „Als je dat laatste in ieder geval maar in je krant zet. We zijn ervan overtuigd dat ze ons niet wegens smaad voor het gerecht zouden durven slepen.” Eén van de aanklagers, Roy Cohn. beweerde in de kort geleden uit gezonden tv-documentalre over de zaak- Rosenberg, dat de Rosenbergs onbetwist baar loon naar werken hadden gekregen. Niettemin wordt er de laatste tijd druk Michael Meeropol was sprakeloos; Mi chael Rosenberg stond bij die gelegen heid waarschijnlijk te koken van woede. Al meermalen had hij geprobeerd zijn vrienden van zijn ware identiteit op de hoogte te stellen, „maar ze lieten me nooit uitpraten”. Uiteindelijk kwam hij terug uit Engeland en ontmoette het meisje met wie hij later trouwde. Zij was de eerste aan wie hij het direct en onomwonden vertelde. „Ze zei: wie? Sindsdien is het allemaal zo makkelijk als wat geworden.” Als ze dan onschuldig waren, waarom hebben hun ouders dan niet bekend om hun leven te redden; iets waartoe de regering hen tot het tijdstip van hun terechtstelling heeft geprobeerd te bewe gen? Robbie: „Ze waren beiden idealis ten. In dat soort dingen geloofden ze gewoon niet.” Michael: „Dat zou een soort levende dood voor hen hebben betekend. Ze zouden ons niet meer in de ogen hebben durven zien als ze zoiets hadden bekend.” Want, zo zegt Marquez, Allende hield zich “oven alles aan de regel van de wet. „Gedu- Het artikel is een verbitterde aanval op het huidige regime in Chili, bevat enige verbazen de beweringen over de bloedige coup die verleden jaar plaats vond, en schildert Allende bijna af als een held uit een Griekse tragedie: gedoemd om te sterven aan het slot van het verhaal. Duidelijk blijkt dat Marquez, die vooral befaamdheid verwierf met zijn veel bekroonde boek „Honderd Jaren Eenzaamheid”, Allende met een soort medelijdende bewondering be schouwt. Hij ziet Allende als een man die geen kans gegund werd, als een leider die niet geloofde dat hij uiteindelijk door een samen- smeding van veel grotere krachten verpletterd zou worden, die dacht dat zijn kleine revolutie als een vreedzame evolutie kon geschieden en te laat besefte dat dit nooit toegestaan zou worden. In een opsomming aan het slot van zijn artikel schrijft Marquez over Allende: „Zijn grootste deugd was het doorzetten, maar het lot kon hem slechts de zeldzame en tragische grootheid schenken van een dood tijdens de gewapende verdediging van de klungelachtige, verlopen bourgoiswetten, van een opperste gerechtshof dat hem had verstoten maar dat zijn moordenaars zou rechtvaardigen, van een eilendig congres dat hem onwettig had ver klaard maar dat gewillig zou buigen voor de wil van de overweldigers, van vrijheid voor de oppositiepartijen die hun zielen aan het fascis me hadden verkocht, van de hele, verouderde rompslomp van een rotsysteem dat hij had willen afschaffen, maar dan zonder dat er een schot afgevuurd werd.” rende die laatste strijd, terwijl het land aan de genade van bandeloze en onverwachte over- weldigingsmachten was overgeleverd, voelde Salvador Allende zich nog steeds gebonden door wettigheid. De meest dramatische tegen stelling van zijn leven was het feit, dat hij tegelijkertijd de aangeboren vijand van geweld was, en een hartstochtelijk revolutionair.” Volgens Marquez had Allende te laat ge leerd dat een systeem niet door een regering zonder macht veranderd kon worden. Hij had altijd de vreedzame, wettelijke weg gezocht. Het was ironisch want, terwijl hij tot de dood vocht om wettelijkheid te verdedigen die door de overweldigers werd verkracht, zou hij te vens met opgeheven hoofd het presidentiële paleis hebben kunnen verlaten indien het con gres hem binnen de grenzen van de grond wet van zijn ambt ontheven had. Maar Allende begreep pas toen het te laat was dat het volk de regering verkoos, maar niet de macht in handen had. „Die late ontgooche ling moet de kracht geweest zijn die hem er toe dwong zich tot aan de dood te verzetten, terwijl hij de brandende ruïne van een huis verdedigde, dat niet van hem was, een somber gebouw dat een Italiaanse architect als een munt ontworpen had en dat uiteindelijk een vluchtplaats voor presidenten zonder macht werd. Zes uur lang verzette hij zich met een stengun die Fidel Castro hem geschonken had en dat het eerste vuurwapen was dat Salvador Allende ooit afgeschoten had”, aldus Marquez. In zijn artikel laat de auteur constant doorschemeren dat Allendes tegenstanders vroeg of laat de macht met geweld weer zouden overnemen, ongeacht de wil van het volk. Het was slechts een kwestie van wachten op het juiste moment. Het artikel van Marquez is geen objectieve reportage, alhoewel het veel nieuwswaardige feiten bevat waarvan hij stellig beweert dat ze waar zijn. Marquez laat de lezer geen twijfel over het feit dat hij fel tegen het nieuwe regime in Chili is, en zijn artikel is dan ook een strikt persoonlijke weergave van motieven achter de staatsgreep die Generaal Augusto Michael (links) en Robbie Meeropol in een klas van Western New England College, waar beiden leraar zijn. Gabriel Garcia Marquez werd in 1928 in Colombia geboren. Hy is een van de Latijns-Amerikaanse schrijvers die in de laatste decennia internationale faam hebben verworven en is de auteur van „Cien Anos de Soledad” (Honderd Jaren Eenzaamheid), een als familieroman ver momd witboek van alles wat zich sinds onheuglijke tijden op het Zuidameri- kaanse subcontinent heeft afgespeeld zo als natuurrampen, exploitatie en onder drukking. Met dit boek won letterkundige prijs Romulo waarvoor 165 werken van Amerikaanse en Europese schrijvers wa ren ingezonden. De prijs wordt een maal per vijf jaar uitgereikt door het Venezo laanse Instituut voor Cultuur en Schone Kunsten en is 24.000 dollar waard. Een ander bekend werk van Marquez is „El Coronel no tiene quien le escriba” (De Kolonel krijgt nooit post). „Honderd Jaren Eenzaamheid” echter nam de wereld stormenderhand. Behalve in Venezuela werd het tevens bekroond in Italië en kreeg het in Frankrijk de prijs voor het beste buitenlandse boek. In het Spaans werden reeds meer dan een miljoen exemplaren verkocht- zouden grijpen indien Allende’s partij de ver kiezingen zou winnen. Het plan was als een eenvoudige militaire operatie opgezet. Volgens Marquez was het onmogelijk om te veronder stellen dat president Nixon en dr. Henry Kissinger niets van het plan afwisten daar de Amerikaanse organisatie ervan in handen was van de Naval Intelligence Agency (de marine inlichtingendienst) onder het algemeen over- zich van de militaire-inlichtingensectie van het Pentagon. En de Naval Intelligence Agen cy kwam onder het hoger politiek gezag van de CIA. Toen Allende tot president gekozen werd op 4 september 1970, bracht men het geheime plan echter niet tot uitvoering. De meest bekende uitleg hiervoor is tevens de meest belachelijke: iemand sloeg een flater in het Pentagon en vroeg om 200 visa voor een zogenaamd marine-koor dat in werkelijkheid uit specialisten in staatsgrepen bestond. Er waren verschillende admiraals bij die geen noot konden zingen. Deze flater zou het uitstel van het avontuur betekend hebben. Marquez vermoedt echter dat vooral de CIA en de Amerikaanse ambassadeur in Chilli na diepgaande beschouwing de tijd ongeschikt achtten voor een dergelijke militaire operatie, de politieke

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 23