LEIDSE RADIOLOGEN: ‘STRALINGDOSIS HEEL KLEIN’ Gevaar kerncentrales theoretische vraag Om wraakacties te voorkomen na aanslag in Almelo dit d d n Wegenbouwplannen tot 2000 waanzin Bi WOONCS TOONOO beëindigd Wijzigingen in wetsontwerp schade bij geweldsmisdrijven Usfa t 'I 1 f Ti Ri jg. W Kruisinga wil geen commissaris in Zeeland worden Me Fysisch chemicus boos en verontrust over ontwikkelingen APRIL 1974 ZATERDAG 1 3 BINNEN» EN BUITENLAND 2 ZAr Niemand gewond Api-Molukku WEERRAPPORTBN In IJmuiden langs de weg naar het Zuidpier strand Kromhoutstraat 56. Tel. 02550-17150 UTRECHT (ANP) „De dis cussie over de gevaren die zou den kleven aan het gebruik van kernenergie is in feite een auiver theoretisch-filosofische strijd ge zien de zeer lage stralingsdosis waarom het bij kerncentrales gaat. Zeker vergeleken met de straling waaraan wij nu „sowie so” al blootstaan”. Aldus de Leidse radiobioloog prof, dr D. W. van Bekkum die samen met zijn collega’s prof. dr. Barendsen en prof. dr. L. M. van Putten in „Medisch Contact” uitvoerig ingaat op de stralings risico’s die aan het gebruik van kernenergie kleven. Waar meubelmakers van-huis-uit u honderden klassieke en moderne meubels tonen UTRECHT (ANP) De wegen bouwplannen tot het jaar 2000 van Rijkswaterstaat grenzen aan waan zin en de verwezenlijking ervan be tekent een ramp voor Nederland. Men kan zonder moeite berekenen dat de 4,5 percent van het land oppervlak van Nederland, dat rond de eeuwwisseling door wegen zal worden bedekt, meer is dan de oppervlakte van de provincie Utrecht. Nederland kan zich ge woon niet permitteren het opper vlak van een hele provincie zomaar aan wegen weg te gooien. tf 1 13 22 0 ADVERTENTIE pro-Indonesische deel van de Zuidmo lukse bevolking. Spanningen die de laat ste maanden in alle hevigheid schijnen op te laaien. Hoog water Laag water Zon op Maan op uur uur Ook vraagt prof. Fast zich af „door welke bijna niet te overwinnen innerlij ke krachten we tegen beter weten in worden voortgedreven in de richting van steeds meer auto’s.” gers als door de overheid wordt gegeven aan het autovervoer. honderdduizenden voor het leven wor den verminkt en enkele miljoenen men sen minder zwaar gewond raken. de van De toen slacht schre gooid< hij b< ken z BI niet socif latei hijg Ab( burea vrijdi mand alle activi Tw Israë’. gewo: zuide ontpL Een explo teerd politi 9 4 7 7 7 5 6 6 3 2 3 3 6 5 4 2 2 4 3 4 7 3 2 8 4 3 4 4 5 3 3 6 10 S 5 8 9 11 12 16 7 18 15 11 15 16 20 3 19 7 13 18 16 20 13 12 17 17 9 17 15 7 15 19 13 20 Tin politi' verkl met volks' zou 1 het i In over i Dot het g defen ingeli Genei noord veilig word' Eei is gi zal ii se to de 1 lands in W Kil Soldi teren Sjlom neme grafei Israël tanva den. In perse Pales aanv< het d pende gehee 0p Abba Sjemi uit L warei geled len g Na sen mini: Gror datui geho, kend De fend, acht' rika; supe bepe (SAI of n even dit a Kis gebii wapi gemi wikt Dat niet loop De ger. den leid' elka zich ondi zo b gen men yd cï 0,4 0 0 0,4 1 0 0.1 o o o o o 0.1 o o o 0.3 o 3 o 2 16 0 0 o 0.2 1 o o o 11 o DEN HAAG (ANP). De Christelijk- Historische fractievoorzitter in de Twee de Kamer, dr. R. J. H. Kruisinga, heeft zijn partijleden in de provincie Zeeland gisteren laten weten, dat hjj zich niet beschikbaar stelt als kandidaat voor de opvofting van mr. J. van Aartsen als commissaris der koningin in Zeeland. Mr. Van Aartsen, die tot de ARP behoort, bereikt op 15 september van dit jaar de pensioengerechtigde leeftijd. „Maar nadat de automobielfabriek de auto’s heeft afgeleverd, begint de ver kwisting pas goed”, zegt prof. Fast. „Het overgrote deel van de auto’s gaat vrijwel nutteloos honderdduizend of meer kilo meters rondrijden, waarbij onvoorstelba- ongunstigste geval het op grotere schaal toepassen van kernenergie de Neder landse bevolking jaarlijks 22 extra ziek tegevallen zou gaan kosten: 22 gevallen waarvan zeven genetisch bepaalde af wijkingen en 15 tumoren. Deze „tol”, die de kernenergie wellicht zal eisen en die gezien de geringe aantallen waar het om gaat nooit zal kunnen worden geverifieerd moet men dan zien tegen de achtergrond van het feit dat er zich jaarlijks in ons land in totaal 12.000 genetische afwijkingen en 50.000 tumoren „spontaan” voordoen. Daarenboven is de natuurlijke stralings- doses waaraan wij bloot staan 100 mrem (mrem is een bepaalde stralingshoeveel- heid) per jaar, ruim 100 maal zoveel als de voorziene dosis tengevolge van de toepassing van kernenergie in het jaar 2000. De natuurlijke dosis kan van plaats tot plaats nog sterk wisselen ook. Ook de medici leveren (b.v. via het doorlichten etc.) nog eens 30-40 mrem straling per jaar, een 30 tót 40 keer grotere stralingsbelasting dan die welke mag worden verwacht van de kernener- HELMOND (ANP). De bezetting van het atelier van Philips-Usfa in Hel mond is gistermiddag even na twaalf uur beëindigd. Het Usfa-personeel heeft zingend het terrein van Philips verlaten. Op het laatste moment deed zich nog een incident voor toen ir. Stoorvogel, directeur van Philips-Usfa zich met en kele medewerkers zelf toegang tot het atelier verschaften door middel van een passe partout. Vooruitzichten voor maandag: schraal weer met zonnige perioden en plaatselijk nacht vorst. Aantal uren zon: 3-11. Min.temp.: omstreeks 3 graden, max.temp.: omstreeks 13 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. Voor de temperatuur voor maandag geldt een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. Piet Brussel, voorzitter van de Indus triebond NKV, hield op dat moment een korte toespraak tot het Usfa-personeel. NKV-districtsbestuurder T. van Lieshout vroeg ir. Stoorvogel hier even op te willen wachten. Dit verzoek werd echter genegeerd. Stoorvogel zei over zijn op treden: „Het was 12 uur geweest en volgens afspraak zou de bezetting op dat moment afgelopen zijn. We hadden lang genoeg gewacht. Het was niet ons stre ven er een happening van te maken. Wij wilden het op een rustige en gemoedelij ke manier laten aflopen.” Prof. Fast vindt dat „aan onze blikken afgod” ontstellend veel mensenoffers worden gebracht. Hij wijst op de Vere nigde Staten, waar per jaar niet alleen zo’n 60.000 mensen in het verkeer de dood vinden, maar waar tevens enkele Molukkers eisen snel arrestaties Baettins reuractie. Lukt dat niet, dan zal er op de actie zeker een reactie volgen”, aldus een geschokte Lokollo gistermiddag voor het Almelose paleis van justitie, waar hij overleg had gepleegd met de beide officieren van justitie, mr. R. A. Gonsal ves en mr. J. Hazewinkel, en met burge meester mr. F. J. H. Schneiders en politiecommissaris R. P. Boekhoudt. Aan dit gesprek namen ook leden van de Zuidmolukse wijkraad deel. Amsterdam De Bilt 1 Eelde Den Helder Rotterdam Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Nice Oslo Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Las Palmas New York Tunis uur 19.02 uur 22.24 uur uur Deze noodkreet is afkomstig van de fysisch chemicus prof. dr. J. D. Fast. In het blad „TNO-project” betoogt hij uit voerig hoe „de auto onze geliefde vijand” door het massale gebruik ervan de natuur vernielt, energie en materia len verkwist in onvoorstelbare hoeveel heden en op wereldwijde schaal, maar ook hoe het sociale patroon van landen en steden wordt ontwricht door de hoge prioriteit die zowel door individuele bur- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Van Agt van Justitie heeft enkele wijzigingen aange bracht in het wetsontwerp voorlopige regeling schadefonds geweldmisdrijven. De voornaamste wijziging is, dat onder opzettelijk gepleegd geweldmisdrijf ook de strafbare poging daartoe wordt be grepen. Verder zal de uitkering bij im materiële schade worden verruimd. (Van onze correspondent) ALMELO. De Almelose politie en het justitiële apparaat is in staat van groot alarm gebracht vanwege de gewa pende aanslag donderdagnacht, waarbij de huizen van Zuidmolukse gezinnen in de Frans Halsstraat werden doorzeefd met tientallen kogels en bestookt met brandbommen. Justitie, politie en ge meentelijke overheid kwalificeren deze gewelddadige actie als „weerzinwekkend, terroristisch, en een bijzonder ernstig misdrijf*. De TNO-radiobiologen komen tot de conclusie, dat momenteel ten aanzien van de risico’s die zijn verbonden aan kerncentrales aanzienlijk meer informa tie beschikbaar is dan voor welke ande re industriële activiteit van vergelijkbare omvang en betekenis. Het zou irrationeel zijn op grond van deze gegevens kerne nergie af te wijzen ten gunste van andere processen van energie-opwekking waar van de risico’s grotendeels onbekend zijn. En dit alleen omdat wij met deze laatste al geruime tijd hebben geleefd. Later zei Stoorvogel tegen het perso neel bijzonder veel waardering te heb ben voor de gedisciplineerde wijze waar op de defensiegeheimen zijn gerespec teerd. „We zullen de produktieplannen moeten herzien. De meetapparatuur moet opnieuw worden geijkt. Daarom kunnen jullie vanmiddag vrijnemen. We zien elkaar dan na Pasen wel weer terug. We hebben allemaal behoefte aan rust”, aldus Stoorvogel tot het personeel, hieraan toevoegend dat de salarisbeta ling met onmiddellijke ingang zou wor den hervat. De tijdig ten zi den e loodst gieproduktie rond de eeuwwisseling. Het argument dat radiologische ingrepen al tijd uitsluitend in het belang van de individuele patiënt worden uitgevoerd, is weliswaar juist maar het is nauwelijks gewichtiger dan dat van de kernenergie- producenten, die zich kunnen beroepen op het belang dat de gemeenschap heeft bij de levering van elektriciteit, menen de drie scribenten. Voorts merken de drie radiobiologen op dat één vlucht van vier uur in een straalvliegtuig op 12.000 meter hoogte goed is voor een extra stralingsbelasting van een mrem als gevolg van de hogere intensiteit van de kosmische straling die op dat niveau heerst. Een skivakantie in de Alpen op een hoogte van 1500 meter bezorgt de vakantieganger behalve een gebruind uiterlijk een stralingsdosis die gelijk staat aan de jaarlijkse belasting die als gevolg van de kerenergieproduk- tie wordt verwacht. Maar wat nu als er in een kernreactor iets fout gaat? Wel, zegt het drietal, bij elke reactor wordt uitgebreid nagegaan welke gevaren zouden kunnen optreden De heer Lokollo uit Den Haag, de rechterhand van ir. Manusama, de man die door een deel van de Zuidmolukse bevolking als hun leider wordt be schouwd, die gisteren in de zwaargeha- vende Frans Halsstraat poolshoogte kwam nemen, heeft de Almelose justitie laten weten op zeer korte termijn arres taties te verwachten, omdat hij anders geen kans ziet zijn diepgeschokte aan hangers in bedwang te houden. „We zullen ons best doen een ketting reactie te voorkomen. Wij eisen op korte termijn, het liefst binnen 24 uur, genoegdoening voor deze misdadige ter- in geval van ongelukken. Hoewel ernst van eventuele verspreiding radioactieve stoffen bij ongelukken ui teraard niet nauwkeurig te voorspellen valt, worden wel steeds de berekeningn gemaakt voor een aantal mogelijkheden. „Maar de wijze van verspreiding zal zeker niet vergelijkbaar zijn met die van een kernbomexplosie. Dit omdat in de voor energie-opwekking gebruikte kern reactoren de condities die kunstmatig tot stand worden gebracht bij kernbomex- plosies zelfs onder ongunstige omstan digheden niet kunnen optreden”. Deze verkwisting, die alleen nog maar toeneemt, kan volgens prof. Fast onmo gelijk zo doorgaan. Optimistische bere keningen uit een recent verleden over de tijd die het nog zou vergen voor de hele wereldbevolking het welvaartspeil van de blanke Amerikaan zou hebben bereikt, zijn een luchtspiegeling gewor den in het licht van het besef dat de rijkdommen van de aarde niet onuitput telijk zijn. „Het besef dringt door, dat de mensheid bezig is de basis van het bestaan te ondermijnen door een te snelle voortplanting, door de verontrei niging van water en lucht, door het uitroeien van onmisbare dieren en plan ten en door potverteren op grote schaal van alle bruikbare grondstoffen”, zegt prof. Fast. De heer Lokollo zei de aanslag in Almelo te beschouwen als een escalatie van de politieke spanningen tussen de volgelingen van ir. Manusama en het Het Usfa-personeel kreeg van Piet Brussel een herinneringsarmband uitge reikt namens het centrale bestuur van het NKV. De plannenmakers van Rijkswater staat doen prof. Fast griezelen als zij tussen nu en het jaar 2000 zo’n 4600 km autoweg willen aanleggen. „Het gaat niet alleen om het aantal vierkante meters dat weg moet worden. De plan nenmakers hebben geen rekening gehou den met enorme, onherstelbare schade die door het in stukken knippen van natuurgebieden aan de flora en fauna wordt aangebracht. Deze, ecologische, schade wordt in de beschouwingen ge heel niet meegerekend. Men denkt slechts in termen van wegoppervlak, rei zigerskilometers, motorconstructies, ben zineverbruik en kilowatturen (energie)” Het staat volgens prof. Fast inmiddels ook vast dat de auto niet alleen in veel steden maar ook in hele landen de topluchtvervuiler is. De heer Lokollo en leden van de Zuidmolukse wijkraad lieten er echter geen twijfel over bestaan, wie in hun ogen als de daders van de overval, die met een Palestijnse terreuractie werd vergeleken, moeten worden aangemerkt. Volgens hen is het een commando-een- heid van de zogenaamde Api-Molukku het pro-Indonesische deel van de Zuidmolukse bevolking in Nederland geweest. Het is een militante groep die, aldus de heer Lokollo, nergens voor terugdeinst en zich tot doel heeft gesteld de Zuidmolukse volgelingen van ir. Ma nusama uit de weg te ruimen. Volgens het wetsontwerp zal het voor gestelde schadefonds worden beheerd door een onafhankelijke commissie. Te gen een beslissing van de commissie om geen uitkering te geven, staat beroep open bij het gerechtshof te Den Haag. De nota van wijziging voegt daar nu aan toe, dat ook beroep m^gelijk is wanneer de commissie, alle omstandigheden in aanmerking genomen, niet in redelijk heid tot haar beslissing had kunnen komen. van 5000 gulden. Dit zal vermoedelijk worden opgetrokken tot 10.000 gulden. Volgens het in november 1972 inge diende wetsontwerp zullen uit het in te stellen schadefonds uitkeringen kunnen worden gedaan aan: a. Een ieder die tengevolge van een in Nederland opzet telijk gepleegd geweldsmisdrijf zwaar li chamelijk letsel heeft bekomen; b. Ne derlanders die ten gevolge van een aan boord van een Nederlands vaartuig of luchtvaartuig buiten Nederland opzette lijk gepleegd geweldsmisdrijf zwaar li chamelijk letsel hebben bekomen; c. De overblijvende echtgenoot, kinderen of ouders, voorzover zij voor hun onder houd van het (tengevolge van het mis drijf overleden) slachtoffer afhankelijk waren. In Tsjecho-Slowakije zijn valse postzegels ontdekt. Dit meldt het jeugd blad Mlada Fronta (Jeugdfront). Een dergelijke vervalsing is hoogst ongewoon in een land waar alle drukkerijen ei gendom van de staat zijn. Het gaat om zegels van een serie die uitgekomen is toen Tsjecho-Slowakije wereldkampioen ijskockey was. In verzamelaarskringen zou voor een valse zegel van één kroon nu al meer dan negentig kronen worden geboden. Heel de gemeente Druten kan tegen het einde van het jaar gezuiverd riool water lozen op de rivier de Waal dank zij de medewerking van de directie van de in aanbouw zijnde vleesfabriek Hen drix in Boxmeer. Druten mag gebruik mak.n van de zuiveringsinstallatie van Hendrix tot in 1978 de g emeenteljike zuiveringsinstallatie klaar is. Oud-Vice-president van de VS Spiro Agnew heeft donderdag zijn laatste fe derale bureau gesloten. Hij heeft zijn „politieke papieren” ter beschikking ge steld van de Universiteit van Maryland. Het gaat om zeshonderd dozen. De pa pieren zullen worden opgenomen in de archieven van de universiteit, maar ze mogen op verzoek van Agnew niet wor den gepubliceerd voor januari 1977. Het aantai ingeschreven studenten bedroeg op 1 maart van dit jaar 76.347. Half februari vorig jaar waren het er ongeveer 82.000 Wel staan nu een kleine drieduizend studenten meer te boek als examenstudent. Het aantal betalende studenten is kleiner dan in het studie jaar 1972/1973. Premier Den Uyl heeft vanmorgen een grammofoonplaat aangeboden gekre gen van de actiegroep Stop de Kinder moord. Een kinderoptocht is langs zijn huis in de Amsterdamse wijk Buitenvel- dert getrokken en heeft hem daar het eerste exemplaar van de plaat van de actiegroep aangeboden. Op de plaat staat een reportage over verkeersongevallen. De Nederlandse Spoorwegen willen de uit het begin van de jaren vijftig stammende dieseltreinen gaan moderni seren, zodat dit materieel nog tot onge veer 1990 meekan. De diesels zijn beter bekend als de „blauwe engelen”. Ze stonden al op de nominatie om met pen sioen te gaan. De rechtbank in Den Bosch heeft de „kanaalmoord”, die vorig jaar het leven kostte aan de 20-jarige Amsterdammer Willy Liftman, terugverwezen naar de rechter-commissaris. Twee weken gele den had de officier van Justitie Duyx tegen een 49-jarige man uit Schijndel, die de moord bekend heeft, twaalf jaar geëist. De rechtbank meent echter dat nog enkele facetten van de zaak onder zocht moeten worden. De directeur van het gemeentelijk bosbedrijf van het Veluwse Ede gelooft dat de meeste bosbranden worden aan gestoken. De meeste branden ontstaan volgens hem door vuurtjes stokende kin deren en het achteloos weggooien van brandende lucifers. De waterleiding maatschappij Oost- brabant heeft besloten de fluoridering van het drinkwater stop te zetten. Dit in verband met de uitspraak van de Hoge Raad, dat fluoridering in strijd zou zijn met de Drinkwaterwet. Na Arnhem heeft nu ook de gemeen te Almelo een beroep op de bevolking gedaan om tientallen jonge bomen te redden van een dreigend afsterven als gevolg van de aanhoudende droogte. De burgerij is gevraagd de boompjes, waar van vele onlangs op „boomplantdag” zijn geplant, elke dag een emmertje water te geven. •nW ■L Sprekend over energie- en materiaal- verkwisting die de produktie van auto’s naar zijn mening is, wijst prof. Fast erop dat enorme hoeveelheden brand stoffen en ertsen nodig zijn om het staal, aluminium, koper, lood, zink, glas, rubber en plastic te vervaardigen dat voor de bouw van een auto nodig is. Voor de materialen die in een auto van 800 kilogram zijn verwerkt, is een hoe veelheid energie nodig, die uitgedrukt in de algemene eenheid van energie, neer komt op 11.300 kilowattuur produktie- kosten. Daarbij komt dan nog de ener gie, nodig om uit die materialen de auto zelf te vervaardigen. ono no ono ono no nno nno ozo zzo z nno ono nno zo w zzo zzw no zo nno no n z zzw w nnw z ozo w o ono Wzw nnw z nnw Het drietal verbonden aan het radi obiologisch instituut van TNO komt op grond van uitvoerig (o.m. eigen) on derzoek tot de conclusie dat in het 8® Bteilag mfiMslum Ruim een uur is de nachtelijke actie, waarbij als door een wonder niemand werd gewond, achter gesloten deuren besproken. Naderhand verklaarde mr. Gonsalves: „Het onderzoek is met alle kracht ter hand genomen. Het is een heel ernstig misdrijf, dat vooral politiek gezien erg moeilijk ligt. We hebben een beroep op de Zuidmolukse leiders ge daan, vooral te zorgen dat de gevoelens van verontwaardiging en afschuw bij hun volk in bedwang worden gehouden”. Mr Gonsalves wenste zich in dit stadi um nog niet uit te laten over de motie ven die aan de nachtelijke aanslag ten grondslag hebben gelegen. Ook over de identiteit van de vermoedelijke daders wilde hij nog geen inlichtingen verstrek ken. re hoeveelheden brandstof van hoge kwaliteit worden verbruikt. Binnen wei nig generaties, misschien reeds binnen weinige tientallen jaren, zullen alle vloeibare brandstoffen, die nu in de vorm van aardolie nog in de grond zitten, de lucht zijn ingejaagd, terwijl de mensheid deze stoffen steeds dringender nodig heeft voor het fabriceren van chemische produkten, die van veel gro ter nut zijn.” Wuivend met de hun door het NKV aangeboden bloemen verlaten de Usfa- bezetsters het Helmondse fabrieksterrein. In de memorie van toelichting was aanvankelijk gedacht aan een maximum half bew. licht bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. onbew regenbui zw. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. licht bew. regenbui licht bew. licht bew. onbew. zw. bew. zw. bew. regen zw. bew. half bew. geh. bew. half bew. geh. bew. onbew. geh. bew. regen half bew. zwaar bew. onbew. regenbui i zw. bew. geh. bew. geh. bew. ZONDAG 14 APRIL 8.37 uur en 21.14 uur 4.00 uur en 16.30 uur MAANDAG IS APRIL Hoog water 9.42 uur en Laag water 4.49 uur en 17.34 DINSDAG 1$ APRIL Hoog water 11.00 uur en 23.47 Laag water 8.01 uur en ZONDAG 14 APRIL 5.47 uur onder 19.35 2.20 uur onder 10.59 MAANDAG 15 APRIL Zon op 5.45 uur onder 19.37 uur Maan op 2.47 uur onder 12.05 uur DINSDAG 19 APRIL Zon op 5.42 uur onder 19.39 uur Maan op 3.09 uur onder 13.12 uur

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2