Tindemans doet tweede formatiepoging VEERBOOT AAN DE voor Wilson GROND Politie moest Israëlische minister beschermen bombarderen Zuidvietnamezen veroverde basis Antillen nog niet onafhankelijk Binnenkort top Rusland-VS „Tea-time” Q KRUISIGING IN MANILLA achtergrond Menigte boos over veiligheid in Kiriat Sjemona Van der Stoel naar Rusland Mona Lisa naar Tokio Gebruiksaanwijzingen Zeelieden verdronken bij geneesmiddelen Staking bij Air France wordt voortgezet na aanvaringen 3 BINNEN» EN BUITENLAND 1974 ZATERDAG 13 APRIL (Van onze redacteur in Brussel, Henk Kolb) (Van onze redacteur in Willemstad) GEFAALD VERBAZING 1 nge- n te men an gen le er lijn rel- het de aat i. n- te WILLEMSTAD „Wij willen Nederland de gunst doen om on afhankelijk te worden, zodra wij zover zijn dat wij geen ontwikke lingshulp meer nodig hebben”. Deze opmerking van het Antilliaanse Statenlid Boy Rozendaal is typerend voor de stellingname van de Antilliaanse delegatie tijdens de vergadering van de parlementariërs uit de drie rijksdelen, die de afgelopen twee weken op de Nederlandse Antillen bijeen waren. BRUSSEL. De Belgische kabinetsformateur Leo Tindemans is er niet in geslaagd een coalitie tussen zijn eigen christen-democraten en de socialisten tot stand te brengen. Hij heeft dan ook gisteren de koning laten weten dat hij geen meerderheidskabinet zal kunnen vormen, maar hij gaat wel met zijn formatie door. 3 Over het lot van de 259 manschappen. Juanito Piring, een 33-jarige vader van zes kinderen werd gisteren aan een kruis genageld in zijn woonplaats ten noorden te lichten. Tot grote verbazing, zeker van de Indien ook deze nieuwe poging van Tindemans niet slaagt, zal worden ovef- elijk n. van Manilla, in de Philippijnen. Het was de zesde maal dat Piring dit toeliet op een Goede Vrijdag. Hij beschouwt het als een Paas-ojfer. met de partijen die daartoe overblijven; de liberalen (die aanvankelijk al waren afgevallen), de Vlaamse Volksunie en de Franse taalpartij FDF-RW. gebied binnengedrongen en heeft gepro beerd de berg Hermon in het gebied van Golan te heroveren, zo heeft een Israëli sche militaire woordvoerder in Tel Aviv meegedeeld. Israëlische troepen beschoten de groep met mortieren. Of ze zich terugtrokken is niet bekend. wogen om wederom verkiezingen uit te schrijven, teneinde klaarheid te brengen in de politieke situatie. Het staat in elk geval wel vast dat de minderheidsfor- matie die Tindemans thans nastreeft een behoudend karakter zal krijgen en geen van de grote problemen waarmee het land worstelt zal kunnen oplossen. Syrische soldaten probeerden jongstle den zondag hetzelfde, maar ze werden vanuit de lucht door de Israëli’s be stookt. Een soldaat werd gevangen geno men, de anderen ontkwamen. Straalge- vechtsvliegtuigen van de Syrische lucht macht vormden een „beschermende pa raplu” boven Damascus toen het schie ten in Golan begon. toch weer nieuwe teksten op tafel moes ten komen. ver een PARIJS (AP). De vermaarde Mona Lisa wordt de volgende week ingepakt in een luchtgekoelde metalen krat waar in het schilderij naar Tokio zal worden gevlogen waar het, van 19 april tot 10 juni, zal worden tentoongesteld in het nationale museum. Wat Suriname betreft, betwijfelde hij of het streefjaar 1975 een haalba re kaart zou blijken te zijn. Een paar uur nadat een Noordvietna- mese eenheid de basis Tong Le Chan had veroverd, heeft de Zuidvietnamese regering ook op het diplomatieke front vergeldingsakties ondernomen. De voor rechten en immuniteit die de Vietcong- delegatie in de gemengde militaire com missie door het Parijse akkoord genoten, zijn met ingang van gisteren beperkt. Negen bemanningsleden van de Zuid- koreaan werden gered, maar de anderen worden vermist. Naar hen wordt gezocht door schepen en vliegtuigen, maar nog zonder resultaat. De twee grote schepen liepen geen schade van betekenis op en verloren geen opvarenden. PARIJS (AP) De Air France heeft gisteren de piloot ontslagen die met zijn jumbo-straalvliegtuig op het vliegveld Orly is geland in plaats van op het nieu we vliegveld bij Roissy. De piloot deed dit tegen alle instructies in, omdat zijn auto bij Orly geparkeerd stond. De bond van piloten heeft donderdag verklaard bereid te zijn de staking op te heffen, maar een bijeenkomst tussen de directie en vertegenwoordigers van de bond, die gistermiddag zou plaats vin den, werd uitgesteld, nadat bekend werd dat Satge was ontslagen. Later heeft de bond van de Air Fran- ce-piloten bekend gemaakt dat de sta king tot en met 17 april zal worden voortgezet. alse gd- Een oon ei- om i is oen gen oon den ten 147. er dne als ide Lie- gen 501- ank van en- ■uik van like airo fe- zijn ge ïnd, pa- de ze or- st- ng in ge jn oor- eerd Te- om roep laag, aan neer i in Lijk- men die azet- r li- Ne- aan g of ïtte- r li- De i of der- mis- elijk de ren rer de le- yx lel, lar iat er- ijk oft ,n- an ii- len •tig ni e ter Ze m- ng te ils Je jn Een regeringswoordvoerder zei te vre zen dat ernstig gewonde manschappen van het regeringsleger zijn omgekomen nadat zij in het Tong Le Chan kamp 75 kilometer ten noorden van Saigon waren achtergelaten. Het Zuidvietnamese gar nizoen is 411 dagen belegerd geweest. SAIGON (AP, AFP). Zuidvietname se bommenwerpers hebben hun eigen strategisch belangrijke basis ten noorden van Saigon gisteren met de grond gelijk gemaakt nadat Noordvietnamese troepen het belegerde kamp onder de voet had den gelopen, aldus is uit militaire bron nen in Saigon vernomen. UTRECHT (ANP). De hoofdbestu ren van de maatschappij geneeskunst (KNMG) en de maatschappij Pharmacie (KNMP) hebben de artsen en apothekers gevraagd, zo spoedig mogelijk te begin nen met het verstrekken van gebruiks aanwijzingen bij geneesmiddelen, „bjj voorkeur in de loop van het eerste halfjaar 1974”. Het gesprek met de socialisten spitste zich vooral toe op vier punten: de schoolkwestie, de gewestvorming, de ab ortuswetgeving en een groter staatsaan- deel in de ondememingssector. Diverse malen leek een overeenstemming te zijn bereikt maar telkens bleek na raadple ging van de diverse partijbureaus dat er Het meest opmerkelijke dat uit de ze bijeenkomst naar voren kwam, was de sterk gewijzigde stelling- name van de Nederlandse afgevaar digden inzake de onafhankelijkheids- kwestie. Er werd niet meer gesproken in de trant van: de Antillen en Suriname moeten zo spoedig mogelijk onafhankelijk worden, maar meer in de geest van: wij zouden het wel prettig vinden als jullie onafhanke lijk zouden willen worden, maar dwingen zullen we niet. Nederland heeft minder haast dan voorheen. Na afloop van de vergade ring verklaarde de heer Van Zeil (KVP) dat hij de onafhankelijkheid voor de Nederlandse Antillen voorlo pig nog niet zag zitten. Dat zou nog wel eens een jaar of acht kunnen duren. In Kiriat Sjemona wordt geklaagd over de vedligheidsvoorzorgen in de stad. Donderdag drong een aantal inwoners het gebouw binnen waar minister van defensie Dajan over de aanslag werd ingelicht. Ze werden gekalmeerd door Generaal Goer, de commandant van het noordelijke front, die toezegde dat de veiligheidsmaatregelen verbeterd zouden worden. De plechtigheid kwam tot een vroeg tijdig einde toen politiemannen en solda ten zich een weg door de menigte baan den en de minister van de begraafplaats loodsten. Antilliaanse politici, kwamen de Ne derlanders deze keer niet met onaf- hankelijkheidskretenintegendeel. „De onafhankelijkheid moet niet aan de Nederlandse Antillen worden op gedrongen”, was het bijna on-Neder- landse geluid van mr. F. Piket (CHU). „Als de Antillen denken dat zij nog niet zover zijn om de onafhankelijk heid te aanvaarden, moeten wij eer bied en begrip op kunnen brengen voor dit standpunt.” Intussen zonk het 999 ton metende Zuidkoreaanse vrachtschip Hae Yoeng met een bemanning van 24 koppen na in tweeën gebroken te zijn door een aanva ring met het 21.467 ton metende Ameri kaanse containerschip President Pierce. onder wie 20 officieren, is momenteel nog niets bekend. Volgens de militaire zegsman hebben 30 Zuidvietnamese bommenwerpers de basis aangevallen, enkele uren nadat de opdracht was ge geven de basis te evacueren omdat hij niet langer houdbaar was. Vijftien Zuidkoreaanse vissers worden vermist. De vissers waren aan boord van een 284 ton metende tonijnboot die in aanvaring kwam met het 11.144 ton eign. Drie opvarenden van de vissersboot konden worden gered, maar de veertien anderen moeten beklemd zijn geraakt in de verblijven. Het tonijnschip zonk in diep water, maar duikers proberen het Het ontslag van deze piloot zal ver moedelijk leiden tot een voortzetting van de staking van piloten en boord werktuigkundigen Gezagvoerder Georges Satge is op 23 maart geschorst wegens „een ernstig plichtsverzuim”. De staking is dinsdag begonnen en een groot aantal Europese vluchten is afgelast. Het grootste deel van de vluchten buiten Europa is echter gewoon doorgegaan. GENUA (AP, AFP). De 7800-ton metende veerboot Monica Russotti is gis termorgen in de ondiepe wateren van de golf van Genua aan de grond gelopen nadat het schip was gaan hellen, waar schijnlijk doordat de lading van 70 vracht auto’s ongelijk verdeeld was. WAKAYAMA (Reuter). Gevreesd wordt dat veertien Japanse vissers zijn verdronken na twee afzonderlijke aan varingen waarbij vier schepen waren betrokken ter hoogte van de Japanse westkust gistermorgen vroeg. In de Belgische dagbladen wordt Tinde mans’ formatiepoging dan ook vergele ken met een Echternach-processie, waarbij telkens enkele schreden voor waarts worden gemaakt, om er vervol gens ook weer een aantal terug te gaan. De socialisten hebben kennelijk gepro beerd om Tindemans, die de duidelijke winnaar is van de verkiezingen op 10 maart, in de onderhandelingen te ver slijten. Hij geniet in België een zo grote populariteit dat hij een geduchte scha duw zou kunnen leggen over de nieuwingen die de socialisten in kabinet met de christendemocraten tot stand zouden willen brengen. Veertig van de honderdzesentwintig passagiers van de veerboot, die uit Mes sina kwam, hebben bij de ontscheping in de haven van Genua verwondingen op gelopen toen de trossen braken en het schip slagzij maakte. Er ontstond paniek. Verscheidene passagiers sprongen overboord en kwa men in een door een sterke wind woeli ge zee terecht. Zij werden opgevist en naar ziekenhuizen vervoerd. De overige passagiers werden door sleepboten aan wal gebracht. De veerboot liep tenslotte aan de grond bij de ingang van de haven van Genua. Het reddingswerk werd bemoei lijkt door de duisternis en de ruwe zee. KIRIAT SJEMONA (Reuter, UPI). Soldaten en politieagenten hebben gis teren de Israëlische minister van politie, Sjlomo Hillel, in bescherming moeten nemen tegen boze menigten op de be grafenis van zestien van de achttien Israëli’s die donderdag bij de guerrilla- aanval op Kiriat Sjemona gedood wer den. Minderheidskabinet of nieuwe verkiezingen De bommenwerpers zouden verder aanvallen hebben gedaan op een hoofd kwartier van de Vietcong in Lok Nin. De KNMG en KNMP stellen het voor lichtingsmateriaal tegen kostprijs aan hun leden beschikbaar. Een kleine groep Syrische commando’s is gisteren door Israël bezet Arabisch in België Een ander duidelijk verschil met het vorige parlementaire bezoek is het feit, dat de Nederlandse parle mentariërs die nu de Antillen be zochten geen gesloten front vormden, wat wel het geval was bij de vorige gelegenheid. In 1972 was mr. Van Lier de woordvoerder namens de hele Nederlandse delegatie, regeringspar tijen en oppositie. Tijdens het afgelo pen bezoek spraken de Nederlandse parlementariërs naast, langs en tegen elkaar in. Zo kon het gebeuren dat de heer Nederhorst, die als uitschieter naar voren bracht dat Nederland af wilde van de externe defensie van de Nederlandse Antillen, niet de Antil liaanse afgevaardigden tegenover zich vond, maar de mensen uit zijn eigen delegatie. Vooral de afgevaardigden van AR en DS’70 waren het op dit punt helemaal niet met hem eens. Suriname wenst in 1975 onafhanke lijk te worden. De discussie hierover bleef binnen de Surinaamse delegatie beperkt tussen regeringspartijen en oppositie. De Nederlandse delegatie Tindemans streeft nu, naar men in politieke kringen te Brussel gistermiddag verklaarde, naar een minderheidskabinet met een zo groot mogelijke steun in de volksvertegenwoordiging. Vanmorgen zou Tindemans, die al drie weken aan het formeren is, gesprekken beginnen hield zich hier angstvallig buiten. Op vallend is dat de oppositie (Verenigde Hindoestaanse Partij), die tot nu toe niets van onafhankelijkheid wilde weten, zich nu wel een voorstander toonde van onafhankelijkheid. Hun enige bezwaar gold het voorgestelde jaar. van de problemen en de wensen van de gezaghebber en de gedeputeerden (burgemeester en wethouders), ge volgd door een rondrit over het eiland. Dit alles maal zes. Bij die rondritten is geen gids meer nodig: verschillende Nederlandse delegatiele den hebben dit evenement in de laat ste jaren al zo vaak meegemaakt, dat zij beter dan welke gids ook tekst en uitleg kunnen geven aan de nieuwe lingen in het gezelschap. Saba, met zijn oppervlakte van dertien vierkante kilometer het klein ste eiland van de Nederlandse Antil len, heeft de diepste indruk achterge laten bij de Nederlandse parlementa riërs. Zij waren zo opgetogen over deze eeuwig groene berg in de Cari bische Zee, versierd met fel gekleur de huisjes, dat een van hen de op merking maakte: „Dit eiland mogen we nooit onafhankelijk laten wor den.” In Beiroet verklaarde gisteren op een persconferentie de woordvoerder van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie die de aanval op Kiriat Sjemona uitvoerde, dat het doel van de aanval was „de gewa pende strijd voor de bevrijding van geheel Palestina gaande te houden”. Aboel Abbas, lid van het politieke bureau van het volksfront voor de be vrijding van Palestina-algemeen com mando, zei dat zijn organisatie hoopte alle Arabische grenzen voor guerrilla- activiteit open te stellen. 0p zijn persconferentie verklaarde Abbas dat de drie guerrilla’s die Kiriat Sjemona aanvielen, dat niet deden van uit Libanon, maar vanuit Israël zelf. Ze waren volgens hem het. land al lang geleden binnengegaan en hadden er cel len gevormd. Twee Arabische inwoners van de door Israël bezette Gaza-strook zijn ernstig gewond in de stad Rishon Lezion, ten zuiden van Tel Aviv toen hun auto met ontplofbare stoffen de lucht in vloog. Een derde Arabier werd niet door de explosie getroffen maar later gearres teerd, aldus een woordvoerder van de politie. DEN HAAG (ANP). Op uitnodiging van de Russische regering zullen minis ter Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) en zijn vrouw van 22 tot 28 april een officieel bezoek aan de Sovjet-Unie brengen. WASHINGTON (AFP). Binnenkort zal in Moskou een Russisch-Amerikaan- se topconferentie plaatsvinden. Dit heeft de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Henry Kissinger, gisteren •n Washington bekendgemaakt. Na een onderhoud van twee uur tus sen president Nixon en de Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromiko, verklaarde Kissinger dat de datum waarop de topconferentie wordt gehouden binnen een paar weken be kendgemaakt zal worden. De minister antwoordde op des betref fende vragen het onwaarschijnlijk te achten dat voor de aangekondigde Ame- nkaans-Russische topconferentie de twee supermogendheden een akkoord over de beperking van strategische wapens ®ALT) zullen hebben bereikt. Het wel of niet doorgaan van de conferentie is evenwel niet van de totstandkoming van dit akkoord afhankelijk. Kissinger verklaarde voorts dat op het gebied van de beperking van strategische wapens voortdurend voortgang wordt gemaakt ondanks de buitengewone inge wikkeldheid van de onderhandelingen. Dat er obstakels zijn betekent echter met dat de ontspanningspolitiek gevaar wpt te mislukken. De topconferentie kan, aldus Kissin- |er> dienen voor het sluiten van akkoor den op andere terreinen. Het feit dat de leiders van de twee machtigste landen elkaar ontmoeten is volgens Kissinger op Z1™ al bijzonder belangrijk. Bij het onderhoud van Nixon en Gromiko zijn, zo besloot hij, de wederzijdse betrekkin gen in hun geheel onder loep geno men. De formatie heeft duidelijk gemaakt dat er tussen de Franstalige en de Ne derlands sprekende vleugels van de christendemocraten, zowel als de socia listen verschillen van inzicht bestaan, die niet een-twee-drie waren te over bruggen. Zelfs een in de Belgische poli tiek hoogst ongebruikelijk persoonlijk beroep van de koning op de diverse partijvoorzitters heeft daaraan niets kunnen veranderen. LONDEN (AP). De politie die de woning van de Britse premier Harold Wilson bewaakt heeft vrijdag alarm geslagen toen een auto wegreed en een metalen voorwerp achterliet op het trottoir. Nadat de straat was afgesloten Lord North Street in Westminster arriveerden de ex perts. Een paar minuten later bleek het metalen voorwerp een thermos fles te zijn met nog wat thee er in. De lucht was blauw, het water lauw en het verblijf in de verschil lende hotels liet niets te wensen over. Factoren die zeker hebben bijgedragen tot het welslagen van het interparle mentaire overleg, want behalve be sprekingen stonden er ook uitgebreide toeristische activiteiten op het pro gramma. In een paar dagen tijd hebben de parlementariërs alle zes Antilliaanse eilanden bezocht volgens een oud be proefd recept: aankomst op het vlieg veld, handjes schudden, het aanhoren ont wikkelingshulp. Zowel van Suri naamse als van Antilliaanse kant werd met nadruk gesteld dat de Ne derlandse ontwikkelingshulp aan de rijksdelen in de West tot nu toe gefaald heeft. De Surinaamse afge vaardigde Mungra stelde, dat 15 jaar ontwikkelingshulp voor Suriname be tekent, dat het land zit opgescheept met een niet te betalen schulden- en rentelast en met de nazorg voor een groot aantal onrendabele projecten. „De ontwikkelingshulp moet omhoog” was het algemene geluid. En dan gaat het niet om kinderachtige bedragen. De minister sprak een lijkrede uit toen verwanten en vrienden van de slachtoffers begonnen te roepen en te schreeuwen. Een paar namen zand op en gooiden ermee in Hillels richting toen hij beloofde dat de aanval niet ongewro ken zou blijven. Uitvoerig is gesproken over Zowel van Antilliaanse

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3