sluizen havens T stand QmroLivishal Odin gaat naar wedstrijden in spelregels nu óók inde Barteljoris ook 2de paasdag 68 Als je kolen moet laden, dan kan je het wel schudden...” aktie DEZE BANK (subliem qua vorm, leer en afwerking) STAAT TE KIJK EN TE KOOP 4 DE EERSTE VROUWELIJKE TREINRANGEERDER HEET MARIANNE EN ZEGT: Film over provincie gaat meer kosten 5 ZATERDAG 1 3 PLAATSELIJK NIEUWS APRIL 19 7 4 (Van een onzer verslaggevers) Spits afbijten... VELSEN (Van een medewerker) Vrolijke spotternij... Verdienstelijk uitzendbureau r vi. nella IJMUIDEN In het jaar 1914 kwam reder H. G. Lammens in het bezit van zijn eerste stalen logger die was besteld bij de Scheepswerf A. de Jong te Vlaardingen. Het zeil- vaartuig heette Friesland en had het letterteken en nummer KW 105. C. den Haas werd er schipper op. De rederij telde toen vier loggers, de andere waren de houten zeillog- gers Hugo en Gretha KW 129, schip per Jacob van der Plas Lz; de Jan netje Margaretha KW 153, schipper Huig Ouwehand Sr en de Twee Ge broeders KW 159 schipper Dirk van der Plas. IJMUIDEN Inmiddels heeft men bij de vishandel de in deze kringen zo befaamde „Goede week” ook alweer achter de rug. Het is, of was immers de tijd van extra vas ten voor de katholieken in de week voor Pasen, zodat bij de maaltijden dikwijls vis werd geserveerd. Vooral in de omringende landen was de vraag naar Nederlandse vis dan groot. En hoewel er in ons land in mindere mate wordt gevast dan vroeger, blijkt dit in Duitsland, Bel gië en Frankrijk nog niet zo het ge val te zijn. IJMUIDEN. Zij is hoogblond, heeft mooi golvend haar en een open vrolijk gezicht. Kortom: een leuke zonnige meid van 23 jaar en ze heet Marianne. En als extra bij zonderheid is zij de eerste vrouwe lijke dienstdoende rangeerder, en, dat maar liefst van heel West-Euro- pa. Tot voor kort was het vrij zware werk dat een treinrangeerder ver zetten moet alleen maar voor man nen weggelegd. Doch Marianne heeft daar resoluut een eind aan gemaakt. Samen met nog twee meis jes volgde zij bij haar werkgeefster Hoogovens een officiële cursus en óp 26 februari slaagde het drietal. Marianne werd als eerste uitverko ren om dienst te doen op de fraaie oude excursietrein van het bedrijf, die door een schitterende stoomloc over de rails gerold wordt. paasshow spiksplinternieuwe internationale L woonideeën en i k interieur-vondsten. 1 wóók 2e Paasdag geopend^ (1 tot 5 uur). BB W' U wilt meer weten? U bent van harte welkom ARIE VAN DER VEER „Leuk een ïliza- iwler ADVERTENTIE ADVERTENTIE (Van een medewerker) ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) rug. rgen iders hten jlge- iwler nond anna TOCH IS OVER hét geheel genomen de afgelopen week niet onverdienstelijk geweest, doordat de schepen van goede tot zeer goede resultaten hebben geboekt. De koolvis, opnieuw royaal door de noordschepen aangevoerd, bracht gemid deld één gulden per kilo op, terwijl deze prijs alleen donderdag iets lager lag. De meegevangen bijvis wist aldus voor het gewenste extraatje te zorgen. Vrijdag gearriveerd: Sir John Snell, Ipswich; Levern, Poole, Velsen; Granö. Hamina; Regenstein, Hamburg; Cebo 1 Rotterdam. Vechtstroom, Maralie. Flixbo- Hamburg; Elbe Ore, VAN DE KUSTKOTTERS is slechts weinig in de hallen terecht gekomen. Hol- i.23. iwler Ada aart: MT. 1W.34 -ydia irlem Deo raw- 4nita 10-12 ursus Carla rvoe- vaar- iame- ?kon- 1 zijn 1 het chien kheid ressie t on- ursus r, tel, twin- opge- sr te J. n ar- nten. iwler 42. VI iwler ■olijk obert i II 'acob atros Deo SCH. icoba 1.167, The- aezer anny 12.25, kaan r.145; nelia r.175; Valk Wil- anda r.213; 7.215; acob han- mina Vandaar dat in de markthallen van de Westduitse vissersplaatsen op Palmzon dag grote hoeveelheden vis worden ver kocht, overigens de enige zondag van het jaar dat hier handel mogelijk is. Hier staat dan weer tegenover dat het ver werken en verzenden woensdagavond wordt beëindigd en men het dan voor de rest van de week verder wel gelooft. Op deze manier wordt hier in feite reeds op donderdag een begin met het paasfeest gemaakt. 1 de i de irden eling velke van „De be- >ilep- op- temd n de Bij toeval is Mariannes interesse voor treinen ontstaan. „Ik werkte bij de afde ling railvervoer en daar had je elke dag met treinen te maken. Daar leerde ik mensen kennen die lid waren van de „Stoomclub”, allemaal mensen die van treinen hun liefhebberij gemaakt heb ben. Mij maakten ze ook enthousiast. En nu bij Ovenbouw is een van mijn bazen voorzitter van die club. Z ehadden eens iemand nodig die moest rangeren en ik zei: „Kan ik het niet doen?” Ja hoor, zei m’n baas, maar dan moet je eerst een cursus volgen. Nou, dat heb ik toen gedaan. Toen we daar met drie meisjes geslaagd waren, was ik degene die het spits moest afbijten. Vorige week woens dag, op boomplantdag, reed ik voor het eerst met een grote trein met kinderen. Hartstikke leuk hoor!” De eerste keer dat ik de baan op moest, was het met een gewone diesello- comotief en we kregen die wissels maar niet om. Maar nu lukt het wel hoor. Toen zeiden ze tegen me: „Nou moet je ook af- en aankoppelen.” Ik zeg: Ik ben daar gek, ik ga daar tussen die dingen staan. Maar als je het één keer gedaan hebt, is er niks meer aan. Je wordt er wel vuil, van. Gisteren moesten we kolen laden, nou dat gruis maakt je wel zwart. Maar water en zeep zijn er goed voor. Ja, als je kolen moet laden, dan kan je het wel schudden.” Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Ellen-B, Flixborough; Herman Helene, Kopenhagen; Argus-6 Noordzee, IJmui den; Clasonborg. Antwerpen; Dominen- ce, Londen; Venezuela, Le Havre; Lago Sanabria, Santander; Ulla Dorte, R’dam. Ursula-B. Gotenburg; M.I. Transporter. R’dam; Siebenburger, Drogheda; Thea Nagel. Helsingborg; Holstendamm, Ham burg; Canis, R’dam; Horation, Rochester; Baron, R’dam; Star Caribo, Husum, Velsen; Huberna, Hamburg; IJmuiden; Cherpoveis. Zeebrugge, Cadence, roches- ter; Penquer. Detroit, IJmuiden. Per 40 kg: Haai 67-50; poontjes 20-19; steenbolk 40-27; tongschar 119-88; tarbot 352-232; griet 228-81; kabeljauw één 105-76; kabeljauw twee 112-76; kabel jauw drie 104-76; kabeljauw vier 88-72; kabeljauw vijf 78-54; koolvis één en twee 45-41; koolvis drie 44-42; koolvis vier 38-37; schelvis één 63-48; schelvis twee 55-41; schelvis vier 61-34; schol één 63-48; schol twee 106-64; schol drie 84-61; schol vier 57-33; schar 52-36; wijting twee 54; wijting drie 53-37; wij ting vier 47-46; makreel twee 52-20; bot 8,40-7,20; lom 51; hammen 230; makreel drie 20,00. werd het evenwel door de rederij Ouwe hand van de hand gedaan. IETS DERGELIJKS heeft men ook in IJmuiden kunnen constateren, omdat hier de eerste drie dagen van de week de drukte het grootst is geweest. Elke volgende dag daalden daarop de prijzen, zonder dat nu bepaald van afbraak kon worden gesproken. Voor de aanvoerders betekende dit in zekere zin een teleur stelling, omdat door de goedkope schel vis en wijting de totale besommingen nogal zijn tegengevallen. Met als gevolg dat meerdere eenheden nu in de haven blijven, teneinde de jaarlijkse onder houdsbeurt te kunnen ondergaan. GEHUWD: J. de Jong-C. A. Hoogzaak, Santpoort; O. H. Bennewitz-J. Borgen, IJmuiden; K. F. Man-C. Y. Shing, IJmuiden; N, H. van der Putte-S. Hekster, Beverwijk; R. de Boo-E. Diependaal, Haarïefn; L. A. A. Commandeur-J. M. Groen, Haarlem; S. Kuiper-N. Boudesteijn, Heemskerk; C. G. van Huijssteden-J. A. E. Schaap, Be verwijk; H. Klaassen-A. Deen, Hoofd dorp. ONDERTROUWD: J. van der Zee, Wynbritseradeel en J. A. Roeper, IJmuiden; L. Benecke. Vel- sen-Noord en J. F. M. Nieuwenhuijsen, Velsen-Noord; M. Rolfini, Velsen-Noord en M. H. J. Dijkmans, Velsen-Noord; A. R. Kooiman, Haarlem en H. P. van de Eijnde, IJmuiden; J. van Beelen, IJmui den en A. E. Zwart, IJmuiden; W. To- berman, Delft, en W. Jansen, Velsen- Noord; J. J. Windhorst, IJmuiden en J. de Jongh, IJmuiden; W. J. Dijkhuizen, IJmuiden en A. R. T. de Lang, IJmui den; G. H. H. van der Linden, Amster dam en T. Spierenburg, IJmuiden; P. P. Heeremans, Heemskerk en E. A. M. Kossen, Santpoort; H. Struijk. IJmuiden en V. T. Otto, IJmuiden; L. Bouma, IJmuiden en H. T. J. Rulton, IJmuiden. De Arendje Jacoba is geregeld in de vaart gebleven tot 1940. Na de meidagen van 1940 was van een normale uitoefe ning der visserij geen sprake meer, al thans voorlopig niet. Later kon de visse rij worden hervat en onder toeziend oog van de bezetter, maar dat was voor de Arendje Jacoba niet weggelegd. Al spoe dig werd het schip gevorderd en na een verbouwing kwam de vroegere logger onder Duitse bemanning in dienst van de Kriegsmarine bij de Minensuch-Flot- tillen als M3818. Zo gingen er enige tientallen. Vele hebben het geluk gehad na de oorlog terug te keren, maar voor de Arendje Jacoba zat dat er niet in. Later is het bericht gekomen dat het vaartuig op 5 april 1943 in Het Kanaal na een vliegtuigaanval is gezonken. Prijzen in guldens. Per 1 kg: Heilbot 9,51-7,85: Tarbot 10,32-9,52; grote tong 5,51-5,24; groot- middel Tong 8,32-8,15; kleinmiddel tond 9,43-9,10; tong één 10,73-10,00; tong twee 9,98-9,51. De andere twee meisjes die als ran geerder op de stoomtrein van Hoogovens rijden zijn de 23-jarige Elly Verbeek en de 29-jarige Nel Tak. Toen ze met z’n drieën op de cursus zaten, hebben ze heel wat vrolijke spotternij van de man nelijke collega’s moeten incasseren. Ma- In 1922 ging de oude rederij van heer H. G. Lammens over naar Visserij Mij. Insulinde, die alleen IJMUIDEN. Aan de vrijdagmarkt werd te IJmuiden aangevoerd: 85 kisten tarbot en griet; 908 kisten kabeljauw; 590 kisten schelvis; 461 kisten koolvis; 203 kisten wijting; 448 kisten schol; 28 kisten schar; 32 kisten makreel; 103 kisten diversen en 20.700 kg. tongen. IJMUIDEN. donderdag arriveerden in IJmuiden: Vechtstroom, Huil; Argus- 6, Noordzee, IJmuiden; Smit Lloyd-18, Cont.Plat, IJmuiden; Irish Gate, Londen, IJmuiden; Ability, Thames; Maumee, Rota; Maralie. Londen; Seine Lloyd, Bremen; La Palöma, Par; Konstantin Tsiolkovski, Baliport; Vliestroom, Par, Velsen; Tor Belgia Gotenburg; Brinda, Poole, Velsen; Bristol Trader. Bristol; HAARLEM. Gedeputeerde staten stellen voor ten hoogste 50 mille extra beschikbaar te stellen voor de film over Noord-Holland, die wordt vervaardigd door het filmteam Kees Brusse. Ander half jaar geleden werd daarvoor al an derhalve ton voor uitgetrokken. De Stichting Filmproject Holland, die de opdracht voor de film heeft gekregen, heeft meegedeeld dat de overschrijding van de oorspronkelijke begroting is toe te schrijven aan de sterke stijging van de loonkosten voor free-lance technici en cameramensen. Bovendien is het ma ken van een film, die de wisseling der seizoenen als thema heeft, bijzonder weer- en klimaatgevoelig. Vrijdag vertrokken: Hull; Ability. Leith; rough; Gembira, Monrovia. Marianne Roos Hoefgeest heet ze vol uit. „Geen streepje ertussen, want ik ben niet getrouwd.” Ze is bij Hoogovens secretaresse op de afdeling Ovenbouw en het diploma dat zij op de rangeerders- cursus haalde geldt alleen voor de stoomtrein van Hoogovens. Maar het examen moest zij afleggen voor Hoogo vens en de Nederlandse Spoorwegen. Ze heeft een volledige opleiding achter de rug, compleet met medische keuring en gehoortest. „Je moet natuurlijk goed kunnen zien en je moet elk geluidje op de baan dat je vreemd voorkomt her kennen”, zegt Marianne. „Maar vooral op beveiliging werd voortdurend geha merd. Telkens weer, want het is juist met een trein als deze verschrikkelijk belangrijk dat je extra oplet. Nu met die kinderdagen op Hoogovens zit die trein elke dag boordevol met kinderen.” DE AANVOER van platvis is opnieuw ver beneden de verwachtingen gebleven, hetgeen wellicht mede moet worden toe geschreven aan de omstandigheid dat een aantal van deze schepen is thuisge bleven, om dé gebruikelijke onderhouds- en schilderbeurt te ondergaan. Haven Breestraat 74 - 84 Beverwijk Telefoon (02510) 25141 (8 lijnen) IJMOND Het jeugdspelregelteam Odin uit Heemskerk, dat onlangs win naar werd van de Allard Gravemaker- trofee tijdens spelregelwedstrijden welke door de Scheidsrechtersvereniging IJ- mond werden georganiseerd, gaat dins dag na Pasen deelnemen aan de finale districtskampioenschappen West I O.V.S. Deze worden gehouden in het clubhuis van de Scheidsrechtersvereniging Water land te Purmerend en beginnen ’s a- vonds om acht uur. Het vertrek naar Purmerend is om half zeven, vanaf de parkeerplaats bij Odin. Supporters en leden zijn van harte welkom. Aan het begin van de jaren dertig verschenen in Katwijk enige kleine re derijen van schippers-eigenaren, die met de schepen uitsluitend ter trawlvisserij gingen. Dit aantal breidde zich gestadig uit en door schipper-eigenaar D. van der Plas Janz, werd in april 1935 de motor logger Kees KW.105 aangekocht om er mede ter trawlvisserij op de kust te gaan en de naam veranderde in Arendje Jacoba KW.105. Deze reders verenigden zich in de Vereniging van Schippers- Eigenaren te Katwijk aan Zee, welke nog steeds een actief aandeel heeft in de Nederlandse visserij, al zijn de schepen van vroeger verdwenen en hebben plaats gemaakt voor de kotters, zoals we die thans kennen. De Jannetje Margaretha was het oud ste schip waarmede H. G. Lammens zich in 1907 als reder vestigde. Schipper was toen C. den Haas en het is begrijpelijk dat hij als oudste de nieuwe Friesland uit mocht halen, zoals dat in visserij- kringen heet. Deze betrekkelijk kleine rederij ging wel met haar tijd mee. Zij waagde het namelijk om in 1919 al met een nieuw gebouwde motorlogger, de Viking KW169, in bedrijf te komen, waarmede het hoogtepunt werd bereikt. Rose Markie Bristol; Rudolf Karst Morsbron, Zaandam; Alexander, R’dam, IJmuiden; Diligent, Cont. Plat; Rijn stroom, Harwich; Ikheya Palm, Ivoor kust; Avenir, Kingsluynn, IJmuiden; Petr Bogdanov. Rotterdam, IJmuiden. de de de Java KW. 159 had. Andere schepen wer den verkocht. De Friesland kwam bij voorbeeld bij de Visserij Mij. v/h C. Ouwehand sr. en kreeg de naam Kees KW. 105. Ook de KW.153, inmiddels vervangen door een stalen logger, kwam bij deze rederij als Tine KW.153. De Viking vinden we later bij de Visserij Mij. Na Lijden Verblijden onder de naam Alekja KW.169. Zowel de Kees als de Tine nam geregeld aan de visserij deel, maar wat de zeilvaart betreft zaten de beste jaren er op. De Rederij Ouwehand ging er in 1929 toe over de Kees KW.105 van een motor te laten voorzien. Er kwam een Industrie motor in van 130 pk. De Kees was aanvankelijk 107 bruto reg. ton groot bij een lengte van 25,00 m. en in 1934 werd besloten het schip té laten verlengen. Dat was geen uitzondering, want in die tijd werden loggers bij tientallen verlengd. Na deze verandering werd de bruto inhoud van de Kees 131 reg. ton bij een lengte van 28,47 m., breedte van 6,57 m. en een holte van 2,87 m. en -in deze staat zien we het schip hierbij op de foto. Spoedig daarna U In het begin vond ik het allemaal wel griezelig hoor, maar achteraf ben ik blij dat ik het gedaan heb.” En als we in haar auto naar de trein toe rijden voor een foto (Marianne rijdt graag veel en hard auto en toert met een sportieve knalgele NSU) zegt ze: „Leuk hoor, technische toestanden. Als er aan m’n auto iets kapot is, wil ik het ook best zelf maken. Vorige week zat er deuk in m’n bumper. M’n broers en m’n vader hadden geen tijd, toen heb ik hem zelf uitgedeukt. M’n moeder zegt dat ik het allemaal van m’n oma heb. Die is ook altijd bezig.” Alleen drie kotters slaagden erin aan de markt te verschijnen met een extra „vangetje” dat ongeveer tienduizend gul den heeft opgeleverd. rianne: „Maar dat was juist een extra stimulans om door te zetten. Zo van: toch laten zien dat we het ook kunnen. Nou, er was ook een gereedschapstest bij en daarbij kwam uit de bus dat ik zelfs iets boven het niveau van de ge middelde LTS’er uitkwam. Ik vind het leuk, die technische dingen. Tegenwoor dig kan je je er als meisje ook gewoon mee bezig houden. Vroeger kregen ze de kans gewoon niet.” En waaruit bestaat nou precies het werk van een rangeerder? Daarop ant woordt ze heel resoluut: „De rangeerder bestuurt de trein.” En als we haar sprakeloos aankijken: „Nou, als ik de wissel niet omgooi, rijdt ie de verkeerde kant uit. De machinist gaat helemaal op jouw aanwijzingen af.” Nu rijdt de trein gillend langs. Marianne springt op: „Daar gaat ie.” Ze draait haar pols bij, kijkt op haar klokje en zegt: „Hij is te laat.” Reacties van mensen langs de baan? Nou en of! Eerst beginnen ze hartelijk te lachen als ze je zien. Maar als je dan rap die wissel omgooit beginnen ze vriendelijk te klappen.” Ze vertelt dat alle leden van de „Stoomclub” de verzameling liefheb bers die de excursie trein rijdende houdt hun rangeerdersdiploma hebben. „Nu zjn ze bezig met een machinistencursus, maar ik weet nog niet of ik dat ook ga doen. Zo vreselijk fanatiek ben ik nou ook weer niet. Ik heb wel de tekst van die cursus uitgetikt. Die ziet er erg leuk uit hoor. Maar eerst wil ik Frans en Engels gaan doen, daar heb ik later meer aan. Dit is echt voor de lol”. Zijlweg 36-38 Haarlem Tel. 023 - 316399

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5