Japan ook met moordverhalen best gehalte op de markt van The General Will met Dunkirk Spirit in Mickery Actrice Adelheid van der Most overleden Wacht de hond Folkfestival in Utrecht i Het gewichtige lichtgewicht Kapitalisme voor Engelse arbeiders verklaard Uit de wereld van Maison de Bonneterie: i AUTOBIOGRAFIE VAN EEN DIEF Redding u voor i Javaanse neushoorn van 11 vertegenwoordigd Dr. Van den Bos Nederlandse films op Duits festival sterk w GOEDE VONDSTEN IN „CRIME CLASSICS" directeur NCRV WOENSDAG 17 APRIL 1 974 KUNST r „OP 20 JULI 1970 werd ik door Sir Robin David op de Quarter Sessions in Knutsford in Cheshire veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien jaar en tien jaar terbeschikkingstelling”. Dat schrijft Andrew Keith Mun ro in zijn naschrift op zijn „Auto biografie van een dief”, uitge geven door In den Toren in Baam. Het is de anticlimax op alles daarvoor of misschien juist het logisch gevolg. Munro vertelt ons over zijn leven als inbreker en gevangene. In het laatste hoofdstuk zien we hoe hij in een open gevangenis tracht een terugkeer naar de maatschappij te vinden. Hij vraagt zich af wat er dan met hem zal gebeuren. Zelf geeft hij in het naschrift het antwoord. Gruwelen uu.mu WIJ ONTVINGEN t w ög WEST-FRIESLAND— VAN DISHOECK—BUSSUM BOEK—AMSTER- JAAP FABER H.R. INGE CRUL ADVERTENTIE CEES STRAUS. Alfred den h."' ’'o 740418 R Geen pak dat maar wat aanfloddert maar een soepel gesneden zomerkostuum van zuiver wol [475.-1. Evenzeer een verademing is het 100% katoenen overhemd (75.-).Voeg daarbij een puur zijden das (v.a.35.-) en u bent klaar om de zomer te begroeten. Voor gewichtige lichtgewichts (met of zonder vest) en dito toebehoren moet u natuurlijk zijn in de Amsterdamse Kalverstraat of op het Haagse Buitenhof. Bi| Maison de Bonneterie. In „De zaak Segawa” (Mikkokusha) beschrijft hij de avonturen van een aan lager wal geraakte effektenma- kelaar in Tokio, die zich naar het schijnt voor bedrijfsspionage laat ge bruiken maar dan verwikkeld raakt in een uiterst mysterieuze moordaf- faire. De manier waarop Takagi zijn intriges weet te weven is naar mijn smaak ronduit geniaal. Ook in „Rouw voor de bruid” (Zero no Mitsugetsu) komt het originele schrijversschap van deze Japanner duidelijk naa.r voren. De verhalen zijn spannend, onder houdend en nooit overdreven geweld dadig. De intriges en de plots zijn met grote inventiviteit bedacht. Beide verhalen hebber de officier van jus titie Kirisjima tot hoofdoplosser van de misdrijven. De stijl van Takagi boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken „Lekker Spelen” is een spelletjes boek, dat eigenlijk meer een gids is voor ouders, die hun kinderen willen laten genieten van de klassieke kin derspelen. Adria en Geert van Oor schot hebben met veel zorg en met leuke duidelijke plaatjes deze verza meling heel verdienstelijk bijeen ge bracht. UITGEVERIJ HOORN AMSTERDAM DAM R. en het publiek dat The General Will tracht te bereiken hier voor welhaast onover komelijke taalproblemen staat. Maar de voorstelling is er niet minder aardig om. Het is tevens een verheugende gedachte dat een groep als Proloog zonder echter de Marxistische wereldvisie te hebben ook in Engeland wortel kan schieten. DEN HAAG (ANP). Nederland zal voor het eerst in de nu 20 jaar bestaan de Kurzfilmtage in Oberhausen sterk vertegenwoordigd zijn: er is op 25 april in de Stadthalle een avondprogramma voor de Nederlandse selectie gereser veerd. die volgens insiders de beste is van alle nationale programma’s. "xi&a „Autobiografie van een dief” is leesbaar als een spannende roman, zij het met her en daar een wat onbe- doet mij soms denken aan die van Agatha Christie, al ontbreekt bij hem gelukkig een betweterig irritante fi guur als Hercules Poirot. Hopelijk kunnen wij meer van deze Japanse verteller tegemoet zien. Uitgeverij Bruna in Utrecht heeft in de speciale reeks „Crime Classics” van de Zwarte Beertjes opnieuw en kele naar mijn smaak uitstekende vondsten gedaan. Zoals bijvoorbeeld „Met voorbedachten rade” (Malice Aforethought) van Francis Iles, erg goed vertaald door M. Slagt-Prins. Deze levensgeschiedenis van een En gelse plattelandsdokter die meent het ideale middel te hebben gevonden om zich van zijn echtgenote te ontdoen, zit vol met adembenemende spanning en intelligente spitsvondigheden. Het boek geeft daarnaast een schitterende sfeertekening van het leven op het Engelse platteland aan het begin van deze eeuw waarbij de „wat betere stand” bijkans stikte in de burgerlijk heid en de conventies waaraan onmo gelijk te ontkomen leek. Het dokter tje probeert dat toch en wel op zeer radicale wijze. Het boek heeft een schitterend gevonden ontknoping die ik hier niet zal verraden. Uitgangspunt is de 28e februari van dit jaar toen in Engeland verkiezingen werden gehouden. Twee arbeiders ont moeten elkaar in de pub en de vragen die zij elkaar stellen komen er op neer hoe het systeem in feite draait. Voor de pauze zien we dan een aantal rollenspel- letjes waarbij de Britse politiek en eco nomie sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog wordt verklaard.. Het be gin van de nationalisaties en de opkomst van Labour wordt belicht, maar welk systeem ook, aldus The General Will, de arbeider blijft in zijn nederige positie. Dan doen de vakbonden hun intrede en de „witte revolutie” waarmee de op komst van de technocratische orde wordt bedoeld, zal het dagelijkse leven verzoeten. Het maakt allemaal niet veel uit voor „Andy Cap”. Via een handig overstapje (waarbij wordt aangetoond dat de slechte arbeidsverhoudingen 200 jaar geleden al even miserabel waren) wordt een brug geslagen naar een bre der wereldverband. Op een goed te be grijpen wijze wordt het monetair sy steem van de Westerse wereld uitgelegd en aldus ook verklaard op welke manier de Derde Wereld onder de economische duim wordt gehouden. Vormingstoneel van het zuiverste wa ter dus, waarmee The General Will niet alleen in theatertjes komt, maar ook in pubs, gevangenissen, op scholingsweek- einden van de vakbond en andere vor mingscentra. Vanuit deze benadering speelt de groep in Mickery buiten haar kader. Het maakt de voorstelling daarom zo curieus omdat <"*ti hovel celUs1 van Orkest. Hij 'iwnratief HILVERSUM (ANP).Met ingang van 1 april 1974 is de heer mr. drs. A. W. W. van den Bos benoemd tot direc teur van de NCRV, dit in het bijzonder vanwege zijn positie in de raad van Beheer van dë NOS. De heer Van den Bos trad in 1972 in dienst bij de NCRV als adjunct-direc- teur algemene zaken. Sinds juni 1973 is hij tevens lid van de Raad van Beheer van de NOS. belast rhet technische za ken „Heks Sikkepit.brr.wat ’n griezel.Zo’n avontuur met Tom en Piet/wil je zeker meebeleven, ’t Klinkt wel spannend, vind je niet?/ Zo vangt het achtste boek van de vriendjes Piet en Tom aan en het heet: „Piet en Tom bij heks Sikke pit”. Jac Linders schreef de avontu ren weer en Lie maakte de tekenin gen. HILVERSUM (ANP). Naar eerst thans bekend is geworden, is zaterdag in Wassenaar de actrice en regisseuse-pro- ducer Adelheid van der Most overleden. Zij is 38 jaar geworden. Adelheid van der Most raakte vorige week plotseling onwel, toen zij op Soesterberg bezig was met opnamen voor een documentaire over Amerikanen in Nederland, welke documentaire voor de AVRO zou wor den uitgezonden. In het ziekenhuis in Soest bleek zij een hersenbloeding te hebben. Vrijdag is zij overgebracht naar Wassenaar, waar zij kort daarop is over leden. Adelheid van der Most woonde in Amsterdam. „OPERATIE NEUSHOORN” is om diverse redenen een interessant boek voor vele Nederlanders. Ten eerste gaat het hier om de redding van een neushoorn-soort (de Javaanse), waar van er niet veel meer zijn: in het Udjung Kulon-reservaat op Java nog maar 20 tot 30. De verhaaltrant van de Zwitser R. Schenkel, uitgezonden door het World Wildlife Fund, is levendig. Hij vertelt niet alleen het hoe en waarom van de acties om de Javaahse neushoorns voor de onder gang te behoeden, maar daarnaast ook hoe moeilijk het op het ogenblik in Indonesië is om iets op gang te krijgen (de corruptie en chantage om iets bij ambtenaren gedaan te krijgen vormen in feite een boeiend onder werp apart in dit boek). Voor dege nen, die Java kennen, is het wellicht voor een deel herkennen. Schenkel AMSTERDAM. Net zoals bij Pro loog, Werkteater en Sater werkt de En gelse toneelgroep The General Will uit Bradford vanuit een sterk sociaal enga gement. Betrokkenheid met de Britse werkende klasse (de Working class hero zingt John Lennon toevalligerwijs in de theaterfoyer) die de positie waarin ze verkeert, krijgt uitgelegd. Met zo simpel mogelijke middelen gebeurt dat in de voorstelling The Dunkirk Spirit, die gis teren in Mickery in première ging. The General Will legt het kapitalisme, de politiek en alles wat daaronder pleegt te vallen (arbeidsverhoudingen, inflatie, loon- en prijsstijgingen, oliecrisis, uitbui ting arme landen) uit via een werkwijze waarbij voor ieder begrin e&n bepaalde rol staat. Een heel oude werkwijze die zeer verhelderend kan werken mits ze goed gehanteerd wordt. The General Will weet uitstekend moeilijke vraag stukken op een makkelijke manier te vertalen. UTRECHT (ANP). Het gebouw van de studentenvereniging Veritas aan de Oude Gracht in Utrecht is zaterdag en zondag het toneel van een groot interna tionaal volksmuziekfestival. Op het festi val - dat Veritas ter gelegenheid van haar 17e lustrum heeft georganiseerd zul len meer dan 25 buitenlandse en Neder landse groepen en solisten onder meer middeleeuws, Bretons, Ierse en Ameri kaanse volksmuziek ten gehore brengen. Present zijn onder andere: de Ierse groep „Planxty”, de Amerikaanse ban- jospeler Derrol Adams, de Vlaamse groep ’t Kliekske”, de Schotse Isla St. Clair en de Nederlanders Oude en Leo Wijnkamp. Bovendien zullen zondagmiddag tij dens een workshop de eerste resultaten te horen zijn van meer eigentijdse be werkingen van traditionele muziek van Nederlandse bodem. De actrice werd in 1936 in Utrecht geboren. Van 1953 tot 1956 trad zij op bij de Haagse Comedie. waarna zij een half jaar de Toneelschool bezocht en vervol gens negen jaar lang optrad voor de Nederlandse Comedie. Zij vervulde een glansrol in „Het uur der verrukking” van Bonacci. Op 1 januari 1963 trad Adelheid van der Most als regisseuse- producer in dienst bij de AVRO. Zij kreeg vooral bekendheid met haar vrou wenprogramma’s en socio-drama’s. An dere informatieve programma’s van Adelheid van der Most waren „Info”, „Perspectief” en „Ik heb mijn portie wel gehad.” Adelheid van der Most is van daag gecremeerd. JAPAN. DAT ZOALS BEKEND op alle fronten in opmars is, heeft nu ook eea aanval ondernomen op de markt voor de misdaadroman in het westen. Bij de uitgeverij Het Spec trum in Utrecht zijn onlangs in de Prisma detectivereeks twee romans verschenen van de Japanner Akimit- su Takagi. Volgens de uitgever geniet deze schrijver in zijn eigen land grote bekendheid en populariteit. Dit lijkt mij zeer waarschijnlijk na lezing van de twee verhalen waarmee hij op de Nederlandse markt zijn debuut heeft gemaakt. Brian Freemantle in de vertaling van mevrouw Parma van Loon. Het ver haal gaat over de spionage tassen Moskou en Londen. De roman, die ongetwijfeld een kern van waarheid bevat, toont weer eens aan tot welke vreemde hersenspinsels de geheime diensten kunnen komen als ze elkaar iets belangrijks willen ontfutselen. Een goed geschreven boek, waarin ik echter af en toe de spanning wat voelde wegglijden, mogelijk doordat de auteur wat te veel „op de psycho logische toer” is gegaan, wat hem mijns inziens niet al te best is gelukt. Bij de Prisma-detectives is opnieuw een verhaal van de nooit genoeg geprezen Engelse Ruth Rendell ver schenen. De politie-agenten Wexford en Burden brengen ditmaal klaarheid in het mysterie rond een „Festival- moord”. Tenslotte heeft Bruna nog laten verschijnen de psychologische thriller „Dode piano” van Henry van Dyke, vertaald door Riet Leijten en ..Black stone”, door Bruna zelf een „histori sche speurdersroman” genoemd. „Blackstone” is geschreven door Ri chard Falkirk en vertaald door A. Ferron-de Vries. De roman speelt zich af in het Engeland van begin 1800 en gaat over een koninklijke kinderroof. „Operatie Neushoorn” door Schenkel, uitgeverij La Rivière Voorhoeve. Zwolle. Op deze avond zullen zes of zeven films worden gedraaid: „Leesplank” van Johan van der Keuken, „Ik hou 't wel voor gezien” van Dick Rijneke en Hans de Ridder, „Jerzy Winnicki” van Fons Grasveld. „Jelp” van Zaev Nirnberg. „Witstrip” van Adri Boon, „Leve het geld weg met de mensen” van Leonard Henny en wellicht Wounded Knee” van Roelof Kiers een film die door verzend- moeilijkheden te laat binnen kwam. In andere programma’s die tijdens dit filmfestival van 22 tot en met 27 april in Oberhausen worden vertoond, komen: „Een andere kijk op zwakzinnigheid" van Jan Vrijman en „Land zonder ba zen” van de Amsterdamse Filmacademie nog in vertoning. Weer een paar interessante deeltjes in de Fibula-reeks voor oudere kin deren. „Byzantium” van H. O. McWil- liam. De opkomst van Byzantium, nadat in 330 na Chr. Keizer Constan- tijn deze stad had ingeluid als hoofd stad van het Romeinse Rijk. Dr. Sophie Ramondt: „De Romei nen”. Zij vertelt hoe er in Rome na de val gewoond, gewerkt en geleefd werd. gebruik nogal wat maleise termen en woorden, hetgeen een eigen sfeer schept. Wat de neushoorns (en het Javaan se reservaat) betreft: de omstandighe den zijn niet optimaal. De bevolking breidt zich snel uit en men ontgint steeds meer bossen met alle gevolgen (erosie en natuurverarming) van dien. Toch ziet Schenkel de toekomst van de neushoorns op Java niet somber in. Er is een gezonde en jonge popu latie. De Zwitser gelooft er ook heilig in, dat men zal inzien, dat behoud van de natuur een levenseis is. Hij houdt daarvoor natuurlijk ook een vurig pleidooi. is °P een grasveld als een kabouter of een eerlijke dame. De hond maakte eens “eef uit van het decor van „Kabale und dal in het Berlijnse Schiller Theater werd gespeeld. vredigende vertaling. Zo wordt men bijvoorbeeld constant geconfronteerd met de term „politierechter”, welk begrip in Engeland een heel ander begrip dekt dan in ons land. Munro’s autobiografie is zelden veroordelend, het is een registratie van wat hij meemaakte, zoals van de Fransman „Papillen”, maar dan in het klein. Als geheel is het boek’ wel degelijk een veroordeling, een aanklacht, tegen het gevangeniswezen en tegen die mensen die iemand ertoe brengen, ook als hij uit de gevangenis komt, weer te gaan inbreken. Munro groeit liefdeloos op. Hij ver telt het zelf in het begin! „Weer zo’n ongelukkige jeugd? Schei uit, ik heb het allemaal al eerder gehoord. Ik ook, talloze malen, in de rechtszaal. Als jongen is Munro „een doortrapte jeugdige delinquent”. Het begon met het stelen van wat benzine. Daarna kwamen er kleine inbraken. Het werd een sport er was geen rem. Naar de redenen kun je slechts gissen. De eerste veroordeling is voorwaar delijk. Maar later volgt toch een tweede, onvoorwaardelijke: drie jaar. Later weer vier jaar. Het zijn Engel se straffen; de onze zijn als je gaat vergelijken lager. De gevangenis zoals Munro die beschrijft is ook anders hier. Maar het principe is en blijft hetzelfde: „De gevangenis? „Waar alle normaal fatsoen weggevaagd wordt, waar een mens op den duur zichzelf kwijtraakt en alles waar hij zich ooit aan gehecht heeft.” Het is niet een boek dat grote vragen stelt, noch beantwoordt. Waar om ging Munro stelen, wie was de schuldigeHet oordelen wordt aan de lezer overgelaten. Hij be schrijft alleen hoe hij zichzelf zag aftakelen, het gevecht tegen de mu ren van de gevangenis, de angst om die weer terug te zien. Hij vraagt niet om een rechtvaardiging van zijn daden. Sterker nog, hij zegt: „Ter bescherming van de maatschappij moet er over mij, zoals anderen mij zien, rechtgesproken worden." Hij vraagt wat begrip voor hen die de gevangenis jaarlijks indraaien. Men sen die niet zo slecht zijn als velen misschien denken. „Het kan zijn dat zij in die maatschappij terugkeren als bruikbare leden, het kan ook zijn dat zij zullen trachten haar voor de rest van hun leven te belagen.” Hoe dat komt, daarover kan ook ieder het zijne denken. Verder verschenen in de serie „Crime Classics” „Het hoge raam” van Raymond Chandler voor lief hebbers is de naam van de schrijver al voldoende om spoorslags naar de boekhandel te rennen, ..De 31ste fe bruari” van Julian Symons en „De moorden in de Rue Morgue”, de overipekende en veel gepubliceerde bundel gruwelverhalen van Edgar Allan Poe. Ook griezelen en gruwelen zij het op een wat meer subtiele manier kan men bij „Kalme gruwel”, een reeks korte verhalen die oorspronke lijk zijn verschenen onder de titel „Mystery Stories” en die nu voor de uitgeverij Querido in Amsterdam zijn vertaald door Peter Verstegen, een man die kennelijk zijn moeilijke vak uitstekend verstaat. De bundel, voorzien van een lovende inleiding door Ellery Queen, bevat een tiental psychologische, soms bijna parapsy chologische mysteries van goed tot uitstekend gehalte. Met name vond ik het verhaal „De specialiteit van het huis” erg goed, een schokkende bele venis in een „zeer speciaal” restau rant. Bij uitgeverij Hollandia in Baarn is onlangs gepubliceerd „Duiven en Ha viken” (goodbye to an old friend) van De directie van de NCRV bestaat thans uit de heren drs. M. Geerink Bakker en mr. drs. A. W. W. van den Bos. aldus de NCRV- persdienst.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11