Straatroof op Westduitse „richtsnelheid” van 130 kilometer op autosnelwegen klaarlichte dag Presidentsverkiezingen in Frankrijk Toenemende ontevredenheid onder Chileense bevolking W arschaupact-leiders twee dagen bijeen D’66 Arnhem vergat naam te registreren Politie-agent in Noord-Ierland doodgeschoten Felle kritiek op Westduitse halfgoden in het wit" I 99 AANKLACHT TEGEN ARTSEN DOOR AUTEUR BLÜCHEL WINKELS ZIJN VOL, MAAR DE MAGEN BLIJVEN LEEG nis BINNEN** EN BUITENLAND 1974 APRIL Goedkoop Proefkonijn Levensonderhoud Werkloosheid (Van onze redacteur in Bonn, Wim Timmers) BONN. „Zeker tienduizend mensen stierven vorig jaar in West- Duitsland alleen maar omdat veel artsen hun carrière of hun banksaldo meer dienen dan de gezondheid van hun patiënten.” Dit is een van de aan klachten die een deskundige schrijver, Kurt Blüchel, heeft samengevat in een zojuist verschenen boek „Die weissen Magiër”. Niet verrassend Dodencijfers Automobilisten als proefkonijnen de DERTIG KANDIDATEN ter linker zijde IOD (Van onze redactie buitenland) de 4 De industrie wordt fel bekritiseerd. Medicijnen zijn volgens de schrijver al lerminst zo ongevaarlijk als de fabri kanten beweren. in Ma- n Afri- uneling hts op de eb- op de iatuur- Malde, iër, die is een Deze cpositie oda, de Slowa- ianato- er da- lij zal Idus is Is tij- rt ook cijfers verza- in de •ollerij ■en 21 n, een eed en e 4500 spoor- pieren meer emeid. ■en de Gel- ■an de chten- erbin- ndaire zak is Van n van uiting brug n van ’ulden 6 zou Jean Jacques Servan-Schreiber tijdens zijn persconferentie waarop hij bekend maakte dat hij geen kandidaat zal zijn. Hun dossiers, waarin zich een cheque van 10.000 Franse franken en honderd handtekeningen van parlementariërs en andere gekozen notabelen moeten bevin den, zuilen de komende dagen eerst door de negen leden van de constitutionele raad worden geverifieerd en onderzocht. VRIJDAG zal dan het definitieve aan tal toegelaten kandidaten worden vast gesteld. Naar verwacht of gevreesd wordt zal zeker een tiental kandida ten het toelatingsexamen met goed ge volg passeren. Tot op het laatste moment was de toeloop nog aanzienlijk. Onder de pre tendenten die zich overmoedig al in het percent van de totale produktieve bevol king. Bij controle in de krottenwijken krijgt men informatie, die erop duidt dat zeker 25 tot 30 percent van de mannelij ke bevolking om verschillende redenen niet meer aan de slag komt, voorname lijk omdat het aanhangers waren van de volksfrontregering van Allende. De kosten van levensonderhoud blij ven stijgen: januari 16 percent, februari 18 percent en volgens de laatste officiële gegevens was het in maart 14,2 percent. De president van de raad der evan gelische kerken in Duitsland noemde waren de bin- ver- MOSKOU (Reuter). Als de leiders van de zeven landen van het Warschau pact vandaag in de Poolse hoofdstad bijeenkomen is de hoop van de wester se politieke wereld gericht op een door braak in de wapen-dialoog. Of die hoop gerechtvaardigd is moet worden bezien. i ook Rus- selij- n zo udolf r van ar. jarige n de >eters everd lieven irrails >rt bij nhern. 1 niet is de van eftuin voor ddags langs n de Gel- n de olden r een De voormalige Franse premier, nu kan didaat bij de presidentsverkiezingen, Jacques Chaban-Delmas (links) bracht gisteren nog een bezoek aan het Elysee, waar hij sprak met Alain Poher, die sinds de dood van president Pompidou voor lopig het presidentschap vervult totdat op 19 mei bekend zal zijn wie de opvolger van Pompidou zal zijn. Erg is dat zoveel kostwinners verdwe nen zijn gewoon opgepakt, gevangen gezet, neergeschoten of verdwenen. De families zoeken dagelijks in gevangenis sen en kampen maar meestal vinden ze niets. De krottenwijk wordt ’s nachts bewaakt vanuit een soort wachttoren, die herinneringen oproept aan een con- Dat komt er dan op neer, dat' ze elke dag droog brood eten en daarbij af en toe tomaten kopen. Daarvan maken ze voor de kinderen een soepje en dat eten ze dan elke dag. Er zijn gezinnen, die sedert de staatsgreep van 11 september vorig jaar kip noch vlees hebben gege ten. Ook het „bestand” aan artsen wordt bekritiseerd. Als in de Westduitse zie kenhuizen niet 6000 buitenlandse dokters werkten, zou de verzorging allang inge stort zijn. Huisartsen worden steeds schaarser, in kleinere dorpen zijn fonds patiënten soms niet meer medisch ver zorgd. Huisbezoeken zijn in de Bondsrepu bliek, volgens de schrijver, verregaand onbekend. In spreekuren zou een patiënt gemiddeld in drie minuten worden afge handeld. In een reactie op Blüchels beeld van een achtergebleven land zei de medicus en auteur Paul Lüth (in de Kölner Stadtanzeige)„Dit is een van de teke nen van de wereldwijde revolutie van de consumenten”. Ook artsen worden niet ontzien. Dat komt hard aan in het land waar zij nog als „halfgoden in het wit” worden behandeld. AMSTERDAM. (ANP) De 69-jarige mevrouw E. Koek uit Amsterdam is gisteren op klaarlichte dag op de vrij drukke Nieuwe Zijds Voorburgwal door twee jongemannen beroofd. Het tweetal kwam op een motorfiets mevrouw Koek achterop. De duo-passagier greep in het voorbijgaan haar tas beet en riep „laat los”. Maar de oude dame hield haar tas vhst en werd toen een tiental meters meegesleurd. Toen moest ze toch haar tas loslaten. De straatrovers, die op een vermoedelijk gestolen motor reden, verdwenen vervol gens in het verkeer. In de tas zat een bedrag van ongeveer f 500 en een pas poort- Elysée zagen zitten, bleek het percentage schertskandidaten natuurlijk weer op merkelijk hoog. Het grofste misbruik dat een kandi daat van deze campagne dacht te kun nen maken, komt voor rekening van een grootindustrieel, die de journalisten kalmpjes uitlegde dat hij deze kans niet wilde laten lopen, aangezie.n twee uur op het tv-scherm hem nu slechts 10.000 frank zou kosten, een bedrag dat hij anders voor niet meer dan een halve minuut publiciteit had moeten neertel len. ARNHEM (ANP).— De afdeling Arn hem van D’66, die na veel onderling beraad besloot toch aan de gemeente raadsverkiezingen deel te nemen, is niet onder de naam D’66 bij het stembureau geregistreerd. Eerst werd het formulier tot registratie van de naam wegens het ontbreken van de gevraagde handteke ningen afgekeurd, vervolgens is een nieu we aanvraag te laat ingediend. (Van onze redacteur in Bonn, Wim Timmas) BONN Hoeveel verkeersslachtoffers er met Pasen zijn geweest, is in West- Duitsland deze keer volstrekt ondergeschikt aan de vraag: waren het er meer of minder dan vorig jaar? De slag om de invoering van een maximum-snelheid is door de regering-Brandt wel verloren, maar de discussie gaat verder, vooral omdat al diegenen die de vrijblijvende „richtsnelheid” van 130 kilometer per uur doordreven hun gelijk willen demonstreren. (Van onze redacteur in Parijs, Frank Onnen) PARIJS Enkele uren voor het sluiten van de markt om midder nacht hadden zich gisteravond al meer dan dertig kandidaten aan gemeld voor de Franse presidents verkiezingen, die op 5 en 19 mei zullen worden gehouden. het vroeger wel eens kunnen zijn geweest. Op de eerste zomerse weekeinden was het aantal doden groot. Dat is de tol die we betalen, stelde de regering vast. Er was geen ontkomen aan: de parlementaire nederlaag in de snel- heidsstrijd moest wel een politiek thema worden voor een regeringspar tij (SPD) die tobt met het probleem van weglopende kiezers. En waarom ook niet? t een en om os, hei kook- raagd. or de mbaar dig is en. En m een en. DEN HAAG. De laatste berichten uit Chili, speciaal uit de hoofdstad San tiago, maken melding van een toene mende ontevredenheid onder de bevol king. In de krottenwijken lijden de mensen honger. Het doorsnee inkomen ligt rond de 18.000 escudo’s (ongeveer 66 gulden). Er zijn families met vijf of zes kinderen, die van het maandelijks inko men net kunnen betalen wat ze aan voedsel nodig hebben. Volgens een rapport van de CIAP (Comité Interamericana de la Alianza para el Progreso) het Interamerikaanse ontwikkelingscomité, staat en valt de Chileense economie met de bereidwillig heid van de Chileense werknemers om een verlaging van de levensstandaard te aanvaarden. Dat zou erop uitdraaien dat ze tegenwoordig een lager niveau moe ten aanhouden dan ze voor de periode- Allende in 1969 hadden. Bereikt werd dit tot dusverre door het gebruik van geweld: de bajonet in de rug of ontslag. Het overkoepelend or gaan van vakbonden CUT (Centraal Unica de Trabajadores) werd opgelost, en vervangen door de CNT (Confedera- cion Nacional de Trabajadores) maar meer dan 100.000 arbeiders hebben hier bij hun baan verloren. De vlucht van intellectuelen naar het buitenland is groot: mensen die wegens sympathieën met de regering-Allende niet meer aan de slag kunnen komen, staan vanaf ’s morgens vroeg 5 uur in de rij om hun papieren in orde te maken. De exodus begint steeds grotere vormen aan te nemen, naarmate de repressie toeneemt. Naast de talrijke aanmeldingen heb ben enkele weigeringen tot deelneming de aandacht getrokken. Tot de meest spectaculaire verrassingen behoort de te rugtrekking van Jean-Jacques Servan Schreiber, de voorzitter van de Radicale Partij, die dat op een speciale persconfe rentie bekendmaakte. Hij beloofde nog voor de eerste ronde te zullen onthullen of zijn voorkeur uitgaat naar de libe- raal-conservatieve minister van Finan ciën Giscard d’Estaing, dan wel naar de linkse lijsttrekker Francois Mitterrand. Servan Schreiber liet enigszins dóór schemeren dat Mitterrand bij hem iets in het voordeel is. Ook enkele linkse gaullistische splintergroepjes hebben zich Omdat artsen, die volstrekt onvol doende op de hoogte zijn van de wer king van de nieuwe medicijnen waarmee de markt vergeven is zonder bedenkingen recepten uitschrijven, kwamen in de Bondsrepubliek naar Blüchels schatting in 1972 17.520 mensen onnodig om het ïeven. In tegenstelling tot de meeste beschaafde landen bestaat er in de Bondsrepubliek vrijwel geen werkzame staatscontrole op medicijnen, aldus zijn oordeel. De verhouding oost-west is de laatste tijd onduidelijk geworden, met name onder invloed van enkele politieke voor vallen van formaat die het westers bondgenootschap op de proef hebben gesteld en nog stellen. Verder is niet officieel bekendgemaakt welke onder werpen in Warschau aan de orde komen. Volgens het Joegoslavische dagblad „Po- litika” prijken op de agenda punten als „Europese veiligheid en samenwerking”. „Het tweeledige beleid van Europese Na- vo-leden” en „een nieuwe bijeenkomst van Europese en communistische arbei derspartijen”. Desondanks houdt men in het westen rekening met de mogelijk heid dat de Oosteuropese leiders conces sies zullen aanbieden, of een compromis, om de stremming weg te nemen die in Wenen is ontstaan. Tot de belangrijkste deelnemers beho ren de Russische partijleider Leonid Breznjev, premier Alexei Kosigin en mi- Verschillende voorbeelden zijn bekend, vooral de fatale gevolgen die het ge bruik van softenon hebben gehad. De schrijver noemt echter ook tal van an dere produkten. Zorgwekkend is boven dien het hoge percentage (14 percent) Westduitsers dat rustgevende middelen (valium bijvoorbeeld) gebruikt. Over de al vaker bekritiseerde overbo dige blindedarmoperaties met noodlottige gevolgen in West-Duitsland schrijft hij dat 1500 patiënten er jaarlijks aan ster ven. Herhaaldelijk worden borsten ge amputeerd, waarna wordt vastgesteld LONDEN. (DPA) In Noord-Ierland is gisteren een politie-agent doodgescho ten, de 50ste sinds het begin van de onlusten in 1969. Het totaal aantal gewelddadig om het leven gebrachte mensen in Noord-Ier- land is hiermee tot 997 gestegen. De winkels waar levensmiddelen wor den verkocht zijn o vervol, maar het ontbreekt de mensen aan koopkracht. Het erge voor de mensen in deze buur ten is, dat ze voornamelijk, wat koken en verwarming betreft, zijn aangewezen op butagas. Nu de winter is aangebroken hebben ze geen geld om een fles gas te betalen. Een familie met zes kinderen gebruikt het volledige maandloon alleen al om brood te kunnen kopen. Melk voor de kleine kinderen kunnen ze niet meer betalen: een bus poedermelk kost meer dan elf gulden. Opvallend bij een bezoek aan deze krottenbuurten zijn de voet sporen in het stof (geasfalteerde wegen zijn er niet), de afdrukken van blote voeten zijn er overal: schoenen kunnen niet meer worden gekocht. De vrije prijspolitiek van economiemi nister Leniz komt alleen hen ten goede, die het zich net nog permitteren kunnen of zoals de meeste middenstanders, er aan verdienen. Het boek, met als ondertitel „De mil jardenhandel met de ziekte”, is enkele dagen geleden verschenen in een „proef- oplaag” van slechts 3000 exemplaren, omdat de uitgever (Bertelsmann, München) er rekening mee houdt dat correcties moeten worden aangebracht. Het is hoogst onwaarschijnlijk dat de frontale aanval op de Westduitse medici niet tot processen zal leiden. Kurt Blüchel is de 39-jarige hoofdre dacteur van een medisch tijdschrift ge weest. Hij was ook jarenlang perschef van een fabriek voor medische predik ten. De door hem gebruikte gegevens stammen, naar zijn zeggen voor 98 per cent uit vakliteratuur. Al voordat zijn boek op de markt was, waren pogingen gedaan om de publikatie te verhinderen. De uitgever reageerde erop met de mededeling dat de opbrengst van het werk, dat vanwege het onderwerp en de grote publiciteit al gauw een bestseller zal worden, voor een goed doel bestemd is. dat van kanker in het geheel geen sprake is geweest. „Duitse chirurgen opereren eens zoveel als hun Amerikaanse collega’s”, daarover zouden de lezers eens moeten nadenken, vindt Blüchel. Van elke vijf beenbreuk- operaties mislukt er één. Toen de regering haar voorstel voor een maximum van 120 (of des noods 130) kilometer verdedigde met het verminderde aantal ongelukken in de tijd van de door olieschaarste afgedwongen beperking, beweerde de tegenpartij dat zulke cijfers alleen over een langere periode bruikbaar materiaal konden zijn. Maar, bij monde van Noordrijnland-Westfaalse minister van Binnenlandse Zaken Willy Weyer, hadden zij zelf nog geen maand nodig om vast te stellen dat de „richtsnelheid” een succes was. Weyer presteerde het om tevreden te verklaren dat negen van de tien automobilisten zich aan de geadvi seerde snelheid houdt. Zulk een boe renbedrog is bruikbaar voor de kran ten, die met CDU, CSU en de auto- industrie de maximum-snelheid heb ben bestreden. Er is geen grote scherpzinnigheid voor nodig om vast te stellen dat dus maximaal tien percent harder dan 130 rijdt en dat Opvallend is bovendien de enor- *e toename van de werkloosheid: Jlgens minister Leniz is het bijna 5,1 Op het officiële stembiljet zal naam D’66 in Arnhem derhalve niet voorkomen. Daarom is besloten tot een intensieve campagne onder de bevolking om de lijsttrekker en het lijstnummer bekendheid te geven. achter de kandidaat opgesteld. Francois Mitterrand is zijn campagne inmiddels begonnen. De komende weken zal hij, net als zijn beide voornaamste concurrenten uit het regeringskamp, Chaban-Delmas en Giscard d’Estaing, met een vliegtuig of helikopter het hele land doorkruisen om overal spreekbeur ten te vervullen. Het gevaar, dat de gezondheid wordt geschaad door het gebruik van medicij nen, zou tegenwoordig tien keer zo groot zijn als het gevaar voor schadelijke gevolgen van een verkeersongeluk. In een samenspel tussen de industrie en de artsen zou in feite de hele Westduitse bevolking als proefkonijn dienen. Een bondsdaglid van de CDU heeft de regering in Bonn al de vraag voorgelegd of deze beschuldiging juist is. Met name de Amerikaanse industrie, die in eigen land aan een strenge controle onderhe vig is, beproeft volgens Blüchel haar produktie in de Bondsrepubliek. centratiekamp. Na elf uur ’s avonds het uitgaansverbod begint om één uur tot half zes ’s morgens kan niemand deze wijk in of uit. Van direct verzet tegen de junta is momenteel geen sprake, maar de onrust groeit. De algemene indruk is dan ook dat de huidige sociale en economische politiek in aanmerking genomen nenkort grote moeilijkheden te wachten zijn. Bekend is dat de groepen links van het midden elkaar weer hebben gevon den noodgedwongen samenwerking, den in een noodgedwongen samenwer king, waarbij vroegere onenigheden ver geten zijn. Samenvattend kan worden gezegd: de winkels vol en de magen leeg. Een explosieve situatie voor de junta, die bovendien op buitenlands politiek terrein al grote moeilijkheden heeft. Dit kan leiden tot verdere repressie door de junta of tot nationaal verzet, maar daar voor is de tjjd nog niet rjjp. Bijtend is Blüchels kritiek dat de Westduitsers als makke schapen vol ont zag opkijken tegen hun artsen, van wie slechts ruim één derde werkelijk zou deugen voor zijn beroep. nister van Defensie Andrei Gretsjko. De andere lidstaten van het Warschau-pact zullen op eenzelfde hoog niveau verte genwoordigd zijn. De communistische leiders ge ven na afloop van de besprekingen meestal een beleidsverklaring uit die in het verleden nieuwe openingen inhielden voor de oost-west-verhouding inzake vei ligheids-, economische, politieke en soci ale vraagstukken. Gebruikelijk is dat een zitting 48 uur duurt, hetgeen zou betekenen dat de besprekingen in Warschau overmorgen zullen worden af gesloten. De leiders van het Warschau-pact zul len wel kunnen proberen voordeel te trekken uit de scheuren in het Atlan tisch bondgenootschap die president Nixon en Westeuropese staatslieden trachten te herstellen. De dood van de Franse president Ge orges Pompidou heeft een nieuw wankel element aan het Westeuropese toneel toegevoegd. De stabiliteit was al aange tast door Engeland dat weer met de EEG wil gaan praten over de toetre dingsvoorwaarden en door het kwijnend enthousiasme in West-Duitsland voor Brandt’s politiek van samenwerking met Oost-Europa. voren halen: „Het leergeld dat we nu betalen is duur”. Immers, er zijn al 116 doden in het verkeer geteld. Als alle cijfers be kend zijn, zal men vermoedelijk bo ven de 129 van vorig jaar komen. In Noordrijnland-Westfalen, grootste deelstaat, telde men echter 27 doden, 20 percent minder dan vorig jaar. Dat was voor minister Weyer (overigens een FDP-man) aan leiding om gisteren te verklaren dat „al die profeten eerst maar eens moe ten afwachten”. Bovendien waren er van de 27 „slechts vijf” omgekomen op de autosnelwegen, waar de discus sie over gaat. De nadruk zal wel degelijk moeten liggen op verkeers- opvoeding zoals beide organisaties het willen. Voor Beieren verklaarde minister Heubl (CSU) iets dergelijks. Ook daar kwamen 27 mensen om in het ver keer vorig jaar 47. Maar omdat het totaal voor de Bondsrepubliek hoogst onbevredigend is en omdat belangrijke deelstaatverkiezingen op komst zijn, moet toch ook in Beieren en Noordrijnland-Westfalen nu wor den uitgekeken naar de volgende .verkeerspieken” Pinksteren en daar na het begin van de zomervakantie. Miljoenen automobilisten als proefko nijnen! Vlak voor Pasen kreeg Willy Brandt nu de steun van autoriteiten, die beter eerder hun stem hadden kunnen verheffen. De president van het Duitse Rode Kruis verklaarde dat het verband tussen toeneming van het aantal zware ongelukken en ver hoging van de snelheid kan worden bewezen. de opheffing van de verplichte maxi mum-snelheid „fataal”. Die laatste uitspraak inspireert al snel tot de vraag: wat vindt de machtige rooms-katholieke kerk er van, die over praktisch elk maat schappelijk probleem meepraat en ze ker niet verstek zou moeten laten gaan nu het om leven en dood gaat? Dat die kerk zwijgt, is gezien de houding van CDU en CSU niet verrassend. Kort voor Pasen waren er twee grote organisaties, de ADAC (de Westduitse ANWB) en de Verkeers- veiligheidsraad, die zich inzetten voor beter verkeersonderwijs aan bejaarde en zeer jeugdige voetgangers. Want onder die groepen zijn de meeste slachtoffers van het autoverkeer te betreuren. Voor de hand lag het com mentaar van een regeringsgezinde krant dat niet aan de verdenking te ontkomen valt dat de twee organisa ties die de maximum-snelheid hebben bestreden in zekere zin een alibi hebben gezocht. De paasdagen verschaften uiteinde lijk niet het bewijs, waar in beide kampen naar was uitgekeken. Het boulevardblad .Express” kon uit een vraaggesprek met Willy Brandt naar net zo zou Jlg-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3