Liederen en cabaret in Concertgebouw Barokconcert in Hoofddorp Golden Earring Mildere houding tegenover naar Amerika klassieke muziek in China KRO-show voor Van den Heuvel Musical met Jasperina bij feest 700 jaar Amsterdam AMSTERDAM. (ANP) „Mensenters heb je ook nog” is de voorlopige titel van een musical, die de Nederlandse Opera Stidhting en Lurelei volgend jaar ter gelegenheid van het 700-jarig be staan van Amsterdam zullen uitbrengen. PUUR plantenvoedsel Yes in uitverkochte Ahoy klein TOP DE POP POP DERTIEN Greenslade op Oranjepop Groot en in Zero NAS EL CHORBA ct nu extra voordelig Pledge en Citro-Pledge 3 FOLK in de Waag SOOSACENDA Tal van manifestaties in 1975 ARTIKEL IN RODE VLAG Haagse Comedie met Elsje de Wijn vervangt Paula Petri „Potverteren” Prijsvraag spel voor amateurtoneel DONDERDAG 18 13 APRIL 1974 KUNST g De gelaarsde kat wijst de weg naar makkelijke, modieuse schoenen. Exclusief en van topkwaliteit. Een overvloedige collectie om van te watertanden. Ook in uw stad een zaak van de gelaarsde kat. inlichtingen 020-220950 HAARLEM De cabaretier Fons Jansen, bekend door zijn pro gramma’s De lachende kerk en Kwartetten, heeft een nieuw pro gramma ontworpen, dat hij tot uit voering brengt op een door hem zelf zo genoemd „ongewoon reci tal”, hetgeen hij nader omschrijft als een kruising van een liederen avond en cabaret. In de pure poedervorm is plantenvoedsel voordeliger. Water heeft U thuis! Fons Jansen grijpt mis (Van onze kunstredactie) P.Z. ADVERTENTIE Liedjesprijsvraag ADVERTENTIE GREENSLADE ADVERTENTIE DEN HAAG. (ANP) De laatste pre mière van de Haagse Comedie in dit seizoen wordt op 25 mei in de Konink lijke Schouwburg gegeven met „Pot verteren” van Eugene Labiche, vertaald door Paul Rodenko en geregisseerd door Guido de Moor. Het blijspel beleefde 110 jaar geleden zijn wereldpremière in Parijs en drie maanden later werd de eerste Neder landse voorstelling ervan gegeven door de „Rotterdamse Tooneelisten”. Labiche laat er in zien wat er met rijke provincialen gebeurt, als zij in Parijs van hun geld worden beroofd. De ervaringen leren, dat zij zonder finan ciële middelen vogelvrijen zijn te mid den van een op geldelijk gewin toege spitste samenleving. Het ging namelijk, zoals het program ma opgaf, om vocale muziek van Schu bert, Schumann, Brahms, Scarlatti, Mo zart, Haydn, Beethoven en Bach. Rein Verhagen studeerde bij Baldrick Beernberg aan de Toonkunst Muziek school in Haarlem. Na het behalen van het eindexamen studeerde hij verder bij Els Plantema in Amsterdam. Vanaf 1969 is hij verbonden aan de Muziekschool Haarlemmermeer als muziekdocent. Aldert Winkelman studeerde bij Klaas Bolt en Kees Rosenhart en is thans als hoofdorganist verbonden aan de Bavo- kerk in Heemstede. De minimum-bijdrage voor dit concert wordt gesteld op f2,50 voor volwassenen en f 0,50 voor kinderen. 1. (3) By my day Cats; 2. (1) Tigerfeet Mud; 3. (4) Ik zie een ster Mouth and MacNeal; 4. (19) Waterloo Abba; 5. (2) De Heilsoldaat Marc Winter; 6. (6) Fly Away Teach In; 7. (7) Seasons in the sun Terry Jacks; 8. (5) When will I see you again Three Degrees; 9. (9) Si on chantait Ju lien Clerc; 10. (17) Kwek, Kwek Ronald en Donald; 11. (8) Dyna-mite Mud; 12. (16) In the still of the night Jack Jersey; 13. (21) Love Epidemic Tramps. In Zero op de Bakenessergracht in Haarlem huist dit weekeinde zowel „grote” als „kleine” muziek. Vrijdag de groep „Big Chico the David”, van oorsprong Brits, nu al twee jaar Frans, spelend met een overgrote hoeveelheid aan instrumen ten en erg veel percussie. Met rock muziek heeft het wel te maken maar het is het niet. Noem het maar een ritmisch gesprek, vindt de groep zelf. Zaterdag op dezelfde tijd, 21.30 uur, iets heel „kleins”, met alle vertede ring die daarbij hoort. Het meisje, dat zes- en twaalfsnarige gitaar en piano speelt, heet Saffron. Ze is ex-lid van de Engelse Trader-Home groep. Bin nenkort komt haar eerste solo-elpee, geen luxe, want dit meisje heeft een zeer bijzondere stem en een opmer kelijk repertoire. ■w Het teksten-voer, dat hij zijn auditori um laat verorberen tijdens zo’n onge woon recital, heeft hij zelf bereid met nogal flauwe ingrediënten, zoals versle ten beschouwingen over het concertle ven en anecdotes, die Jansen zelf blijk baar nog grappig vindt, maar die onder- Het optreden in Peking van vermaar de Westerse orkesten schijnt de oorzaak te zijn van de huidige controverse over de klassieke muziek in China. Aanhan gers van de revolutionaire school, die wordt geleid door de vrouw van partij leider Mao Tse-toeng, Tsjiang Tsjing, vrezen dat de „onverbloemde propagan- daboodschap die de Westerse muziek be vat (en die klaarblijkelijk nogal aan spreekt), het volk zal corrumperen”. De Rode Vlag vindt dat in Beethovens Negende symfonie, waarin het koor zingt dat alle mensen broeders moeten worden en dat men elkaar moet liefheb ben, „een vorm van burgerlijk humanis me en die de gemeenheid van het kapi talistische leven moet verhullen”. Pokon is ook ideaal gjfc* O i voor uw bloemen- en f jaSET* plantenbakken. Nu tevens in mini-emmertjes. BENDIEN - NAARDEN - HOLLAND De Marokkaanse popgroep Nas El Ghorba, woonplaats Haarlem, Hol land, speelt deze week op een groot festival in Egypte. Dat wilden de heren van Nas El Ghorba mij en de Popsien-lezerskring even laten weten. Dat kan natuurlijk, want waarom zou Arabische pop niet interessant zijn? Volgende week is de groep weer thuis in Haarlem- Binnenkort komt de eerste single uit, al met al redenen te over om deze heren spoedig uitge breid in deze kolommen voor te stel len. Beloofd. De andere groepen zijn: Kayak, dat de finale verzorgt, Supersister en Ho bo String Band. Tussendoor de Radio Noordzee drive in show met Ferry Maat en Tony Berk. De liedjes voor de Haagse voorsteling zijn geschreven door Hans Dorrestijn. Voor de muziek tekent Jurriaan An- driessen. Medewerkeden zijn: Eli Blom, Lisbeth Celis, Kees Coolen, Lucas Die- tens, Francine Dreessen, Leo de Hartogh, Reinier Heidemann, Peter Hoeksema, Eric van Ingen, Wim van Rooij, Nanni Vermeer, Jaap Wieringa en Frans Zui- dinga. De hoofdrol in de musical, met tekst van Guus Vleugel en muziek van Joop Stokkermans. wordt gespeeld door Jas perina de Jong. De première is op 1 oktober in Theater Carré in de hoofd stad. Dit deelde Eric Herfst woensdagmid dag mee op een bijeenkomst, waarin een overzicht werd gegeven van de toneel- en muziekmanifestaties, die in 1975 zijn te verwachten ter viering van het Am sterdamse jubileumjaar. tussen al een kinversiersel hebben ver kregen, die menig vooruitstrevende jon geman uit onze tijd jaloers zou maken. Jansen heeft enkele van deze produk- ten van inventieve grapjassen opgehaald op het „ongewoon recital”, dat hij woensdagavond in de Tuinzaal van het Haarlemse Concertgebouw heeft gege ven. De teksten heeft hij opgediend in een verpakking van liederen-melodieën van componisten, waarvan het zeker was, dat zij geen auteurs-rechten zouden „claimen” of andere rechten betreffende geestelijk eigendom. Dat was goed beke ken! De Stichting Conamus in Amsterdam heeft ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan een landelijke liedjesprijsvraag uitgeschreven op het thema „Amsterdam 700 jaar - wonen - werken - spelen”. Aan de prijsvraag kan zowel door ama teur- als beroepscomponisten-tekstdich- ters worden deelgenomen. De jury zal bestaan uit kunstenaars, journalisten en medewerkers van omroep en platenin dustrie. De winnaars zullen midden juni 1975 worden bekendgemaakt. Ook wor den dan de prijzen uitgereikt. Het plan is tenminste twaalf prijswin nende liedjes op een langspeelplaat uit te brengen. „Je zult wel weinig interesse heb ben voor Arabische pop”, schrijft de groep Nas El Ghorba mij persoonlijk uit Cairo, Egypte. Merkwaardig hoor, zo’n brief vol Egyptische postzegels en kronkelige tekens en dan de adressering „Popsien” erop. Een ander bijzonder evenement wordt een opvoering van de Gijsbrecht van Aemstel „op basis van de tekst” van Vondel door het publiekstheater. Hier van is de première vastgesteld op 17 januari in de stadsschouwburg. Voorts staan er een reeks door Wim lbo ge- welke buitenlandse componist moet gaan aanpassen”. In die buitenlandse muziek zit vergif, aldus het blad, en wel „de burger-theorie over de menselijke natuur”. Zulks in tegenstelling tot de marxistische idee van de klassenstrijd. De Russen Rode Vlag spreekt hier over de „afvallige revisionistische Sov- jet-kliek” hebben op schaamteloze wijze het thema der menselijke natuur door de burgerlijke klassieke muziek vermengd. TOKIO (AP). Het Chinese theore tische tijdschrift „Rode Vlag” heeft ge schreven dat China „nuttige vormen uit de westerse muziek hervormt en op neemt, maar dat het voortgaat kritisch te blijven staan ten aanzien van de „burgerlijke inhoud” van die muziek”. In een radio-uitzending van persbu reau Nieuw China werd woensdag een samenvatting van het artikel gegeven. In het stuk werd nogal fors uitgehaald tegen Westerse componisten zoals De bussy en Beethoven maar, aldus de Rode Vlag, „het feit dat wij kritiek hebben op het bewónderen van wat buitanlands is betekent nog niet dat wij alles wat van verre komt, afwijzen”. Het overnemen uit de Westerse mu ziek „is een procédé waarbij men zeer voorzichtig te werk moet gaan en dat een zeer ingewikkelde strijd betekent, en het grootste gevaar”, aldus de Rode Ster, „was het bederf”. „Als wij de artistieke vormen van bepaalde klassieke Westerse muziek her vormen dan verkeren wij in het gevaar, zonder dat wij dit merken, door de burgerlijk-ideologische inhoud van die muziek te worden aangetast. Dit vormt dan een probleem van wie van ons Een vrijwel uitverkochte Ahoy-hal in Rotterdam heeft gisteravond met veel plezier geluisterd naar het optreden van Yes. Deze popgroep debuteerde in 1971 in Neder land door het voorprogramma van Iron Butterfly vol te spelen. Dat betekende een van die zeldzame keren dat de groep die voor de pauze optrad, de hoofdgroep van het podium speelde. Sindsdien is het in stijgende lijn met de Engelse groep gegaan. Het weerzien gisteravond met Yes bracht echter gemengde gevoelens met zich mee. De simpele entourage die Yes vroeger had, heeft plaats gemaakt voor een rijk geschakeerd stelsel van semi-mystieke symbolen en licht- en rookeffecten. De muziek ondergaat te vaak de invloed van Wagneriaans getinte bombastiek. Dat komt vooral door de soms te sterke inbreng van synthesizers en mellotron. Daarbij lijkt de zang van Jon Anderson vaak vast te lopen in te veel herhalingen. Op de foto een over zichtje van het optreden met Steve Howe (links), zanger Jon Anderson (midden) en Chris Squire. (foto Gijsbert Hanekroot). Greenslade bestaat uit Dave Greenslade (orgel, mellotron), Tony Reeves bas), Andrew McCulloch (drums), Da ve Lawson (piano, fluit, sax en klari net). De groep is nu twee jaar oud en concerteerde vorig jaar in Eindhoven, een eenmalig optreden waar bleek dat Greenslade vooral instrumentaal voortreffelijk in elkaar steekt, wat ook bijna niet anders kan met men sen die in groepen gespeeld hebben als Colloseum, King Crimson, John Mayall en Arthur Brown. De grote kracht van Greenslade, zo zijn in ieder geval de berichten uit Engeland, is het feit dat de groep een eenheid vormt daar waar vier sterk solisti sche musici gemakkelijk muzikaal egoïstisch zouden kunnen zijn. Dins dag 30 april kunnen we zelf gaan kijken en horen wat er van waar is. POKON BUSSUM. (ANP) De Toneelcentrale in Bussum heeft in samenwerking met het Nederlands Centrum voor Amateur toneel en het Centrum voor Nederlandse Dramaturgie uit Amsterdam een prijs vraag uitgeschreven voor een oorspron kelijk Nederlands toneelstuk. Deze prijsvraag, die voor iedereen openstaat, stelt als eis dat het stuk in het bijzonder geschikt is voor amateur toneel. De inzendingen zullen worden beoordeeld door een jury, bestaande uit Beb de Beer, Manuel van Loggem en Wout Spies. Voor de beste inzendingen zijn drie prijzen beschikbaar gesteld van respec tievelijk 2500, 1500 en 1000 gulden. De inzendingen moeten vóór 1 november van dit jaar in het bezit van de jruy zijn. De uitslag wordt in januari 1975 bekendgemaakt. Het reglement voor de prijsvraag is te verkrijgen bij de Toneelcentrale, Gude- lalaan 2 in Bussum. Met deze muziek heeft Fons Jansen voor zover zijn stemmiddelen dit toelie ten, zijn teksten ten gehore gebracht, blijkens de reacties, zeer ten genoege van die aanwezigen, die het met de liedkunst, wanneer het zo uitkomt, niet nauw nemen. Deze avond heeft de herinnering aan Jansens voorstellingen met zijn pro gramma „De lachende kerk” geen goed gedaan. Greenslade, één van de meest ge promote nieuwe Engelse groepen van het ogenblik, zal op 30 april het programma completeren van „Chico Management” dat in de Kennemer sporthal op die dag een popfestijn van o2 tot 12 houdt. oprichter piano en (fluit en Voor de trip door Amerika verwacht de groep eveneens grote successen. „Het tiende jaar van het bestaan van de groep wordt het jaar van de absolute werelddoorbraak”, aldus platenmaat schappij Polydor. Zij wijst er op, dat de vorige week in Amerika de plaat „Moontan” van Golden Earring werd uitgebracht, die al in het programma van meer dan 90 percent van de FM- radiostations is opgenomen. In de Waag aan het Spaarne speelt zaterdagavond aanstaande de uitste kende Ierse folkgroep Planxty, een gezelschap met een grote naam in Engeland. (Van onze rtv-redactie) HILVERSUM. Brandpunt-presenta- tor Aad van den Heuvel krijgt wellicht het komende winterseizoen een perso nality-show op de KRO-tv. De pro- gramtnastaf van de KRO wil op de vrijdagavond na het journaal van acht uur tot een uur of elf het grote show- Programma uitzenden. HOOFDDORP. Het gebruikelijke familieconcert in de Arnoldushoeve zal zondag, aanvang 12 uur, geheel gewijd zijn aan renaissance- en vroegere barok muziek. Het programma bevat werken van De Lavigne, d’Hervelois, Hotteterre Le Romain, Frescobaldi en Barsanti. Zo als gewoonlijk zullen de musici het programma toelichten. De musici zijn Rein Verhagen (blokfluit), Aldert Win kelman (spinet) en Betteke van den Berg (cello). DEN HAAG. (ANP) De Nederland se popgroep Golden Earring vertrekt eind deze maand voor een tournee van vijf weken naar Amerika. Het is de derde keer, dat de groep Amerika be zoekt. De Geus, Kleine Houtstraat, don derdag 21 uur: Ronnie Lane and his Dynamic Brass. De Waag, Spaarne, zaterdag: Ierse folk van Planxty- Zero, Bakenessergracht 8, vrijdag: Big Chico the David; zaterdag: Saf fron. Paradiso, Weteringschans, Amster dam, vr.: BZN; zat: Soul Special. Crazy Inn, Kokstraat 13, zat.: dis- cosoos met optreden van Piers Hay man met begeleiding van Johnny Kuipejs. Disco Dubois, Berlagelaan 45, zo.- mi.: dicosso. Riverside, Spaarne 91, vr.: aanloop; za.: disco. Scuff, Ltagestraat 1, zo.mi.: disco dansen. Can-Can, Stoofsteeg 1, iedere av.: bar-dancing-disco. Moulin Rouge, Kleine Houtstr., ie dere av-: bar-dancing-disco. De Ark, Kerkplein 5, vrijdag en zaterdag: discosoos. De Weijman, Santpoort, elke av. behalve ma.disco. Tioli, geb. Njord, Nrd.-Schalkwij- kerweg 93, zat. Blow-Up disco. Zodiac, A’damsevaart 142, wo, do, vr en za.: disco. HJC, Groot Heiligland 47, vrijdag: Rob Agerbeek’s Boogie Woogie Kwar tet. Turfschip, Turfsteeg 2, zaterdag: koffiebar. Planxty is in Nederland voor het Internationale volksmuziekfestival dat zaterdag en zondag in Utrecht wordt gehouden. Behalve de Ierse folk van Planxty is daar ook de Nederlandse groep Fungus en middel eeuwse, Bretonse en Amerikaanse folk te horen. Betteke van den Berg studeerde aan het conservatorium in Den Haag bij Carel van Leeuwen Boomkamp en is eveneens verbonden aan de Muziek school Haarlemmermeer. De vorige maand werd een trip door Engeland gemaakt (met Alquin in het voorprogramma), waar het succes bij voorbaat vast stond: de 3000 toegangs kaartjes voor het laatste optreden waren al verkocht voor Golden Earring aan de oversteek begon. In Spanje, waar vervolgens nog tien concerten werden gegeven, was het suc ces niet minder, maar de sfeer vond de groep er „ietwat eigenaardig”. „De over heid leest er de teksten om zo nodig tot een uitzend- en verkoopverbod over te gaan en de sterke arm spelde zaal in bij al te uitbundig enthousiasme, wat al het geval bleek als iemand uit zijn stoel opstond”. coördineerde voorstellingen van ver schillende cabaretiers onder de titel „Onder de bomen van het plein” en een serie opvoeringen van „Jan Klaassen en Katrijn” van Thomas Asselijn door een gezelschap onder leiding van André van der Heuvel op het programma. Van laatstgenoemde serie wordt de eerste voorstelling op 1 januari in Carré gege ven. Ook wordt door het Kollektief Willem Breuker samen met de Toneel groep Baal een als ironische operette omschreven „totaal produktie” voorbe reid met als titel „Op naar de 750 jaar”. Deze gaat in mei 1975 in het Shaffy Theater in première. Andere manifestaties zijn: verrassings- concerten van het Amsterdams Philhar- monisch Orkest in de wijken, orgelcon certen, een groot internationaal orgel- concours („Sweelinckconcours”), voor stellingen van geëngageerd toneel door de groep „De Samenwerking” en zang uitvoeringen, toneelvoorstellingen en concerten in de amateuristische sector. AMSTERDAM (ANP). Wegens ziekte van Paula Petri zal haar rol in „As you like it” van Dimitri Frenkel Frank, op te voeren door toneelgroep The Family, worden overgenomen door Elsje de Wijn. De première van het stuk is 10 mei in het theater De Brakke Grond in Amsterdam. Er zal in de show veel actualiteit worden gebracht dat niet in Brandpunt thuishoort. Geen hard nieuws, maar re portages over bijvoorbeeld sport en kunst. Uiteraard zal er ook amusement zijn, maar „geen juffrouw die zo maar even een liedje komt zingen”, aldus de KRO. Er wordt in de cabaretsfeer ge dacht. „Alleen artiesten met zinnige tek sten”. De show met Aad van den Heuvel heeft de voorkeur boven alle andere ideeën die binnen de KRO leven, maar is ook het duurste. De begroting is nog niet opgemaakt. Zodra het budget be kend is, zal men beslissen of de show op het scherm komt. wo.: soos; L

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13