AMERIKA WIL OVER TWEE JAAR LUCHTZAK IN AUTO Éi 5* De dokter vraagt of ’t niet een beetje minder kan. Mogelijk 300.000 bezoekers op 29e huishoudbeurs RAI Eet minder maar lekker Echte boter WE© WW Mag gescheiden vader zijn kinderen bezoeken? |J| MM FERRARI VOOR ,ZACHT' PRIJSJE Vailahetvingerzilvervan de Nieuwe auto- TARIEF GARAGE f 0,50 OMHOOG gordels PRODUKTEN UIT 20 LANDEN BUITEN NEDERLAND ens T AL 19 DONDERDAG 18 1974 APRIL VARIA 7 Si Inzendingen Eerste wettelijke regeling Nieuws in 't kort 5 De nieuwste aanwinst uit de Ferrari-stal is nu ook in ons land ver krijgbaar: de Ferrari Dino 308 GT4 24-2. Een mondvol, maar de prijs is er dan ook naar: „slechts” 59.500, inclusief BTW, zoals de impor teur het omschrijft. Het is overigens niet de duurste Ferrari die hier te koop is. Het record gaat naar de Boxer Berlinetta, die 139.500 moet opbrengen. De Dino bezit een V8-motor, met een inhoud van 2926 cc. Het ver mogen van de krachtbron bedraagt 255 din-pk, meer dan voldoende om een top van 255 km per uur te kunnen halen. En dat in Neder land Het gaat overigens niet zo goed met de verkoop van Ferrari’s in ons land. De importeur heeft onlangs een prijsverlaging bekendgemaakt. Nou ja, prijsverlaging. Op de tienduizenden guldens scheelt het slechts enkele honderden guldens. Noviteiten Vader voogd 1 gO - - ADVERTENTIE ADVERTENTIE k In de praktijk kan nakoming van een door de rechter getroffen bezoekregeling moeilijk van de moeder-voogdes worden is de Juwelier, hortoner Crote Houtstraat 6 - Haarlem 023-324259 Aangesloten bij: Edelsyndicaat Nederland Brildragende automobilisten die de ze zomer naar Zwitserland willen rijden, opgelet. De politie in dat land heeft de aanwezigheid van een reser- vebril in de autoverplicht gesteld. Bij een eventuele controle zal men deze bril moeten kunnen tonen. De Huishoudbeurs omvat, op de Am- stefhal na, het gehele RAI-complex, en de organisatoren wilden wel dat de RAI nog groter was, want een heleboel aspirant-exposanten moesten wegens ge brek aan ruimte worden teleurgesteld. Geen wonder dat zovele fabrikanten op De entreeprijs voor de beurs is niet verhoogd en bedraagt, net als vorig jaar, voor volwassenen 4 per persoon. Als groepen zich van tevoren aanmelden, kunnen zij reductie krijgen. De beurs is alle werkdagen, ook zaterdag, geopend van 10 tot 5 uur en van 1 uur ’s avonds tot half elf. Op de beide zondagen gel den voor overdag dezelfde openingstij den, maar de beurs is dan ’s avonds gesloten. Het ziet ernaar uit, dat met ingang van 1 september 1976 de luchtzak (airbag) verplicht wordt in alle Amerikaanse auto’s en de wagens die naar dit land' worden geëxporteerd. Dit is een besluit van de National highway traffic safety administration, de NHTSA. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM Zo’n 300.000 bezoekers hopen de organisatoren van de 29e internationale huishoudbeurs tijdens de tiendaagse beurs naar het RAI-gebouw in Amsterdam te trekken. Op een oppervlakte van 50.°00 m2 stellen daar ongeveer 450 exposanten uit binnen- en buitenland hun pro- dukten ten toon en bieden het publiek daarmee de gelegenheid om „te kijken en te vergelijken”. dit jaar de 300.000 te zullen overschrij den. De Huishoudbeurs wil zich op het hele gezin richten, met produkten uit 20 lan den buiten Nederland. Dat zijn dan Bel gië, Ceylon, Columbia, Denemarken Duitsland, Engeland, Finland, Frankrijk, India, Indonesië, Italië, Japan, Luxem burg, Noorwegen, Oostenrijk, Pakistan. Sovjet-Unie, Spanje, Verenigde Staten en Zwitserland. De afdeling woninginrichting en keu kens, huishoudelijke apparatuur en doe- het-zelf, hobby, creatieve vrijetijdsbeste ding nemen een aanzienlijke ruimte in op de 29e beurs. Alleen al „alles voor het interieur” beslaat 12.000 m2 in de Zuidhal, de Westhal, de Verbindingshal en een deel van de Europahal. Op het gebied van keukens zorgen 34 exposan ten voor een goede gelegenheid om di verse merken en prijzen met elkaar te vergelijken. Echtscheiding maakt een einde aan de ouderlijke macht, die ouders gedurende het huwelijk over hun kinderen bezaten. Bij het echtscheidingsvonnis of bij een latere beschikking benoemt de rechter een van de ouders tot voogd. Bij deze benoeming staan de belangen van het kind voorop. Speciaal over jonge kinderen wordt meestal de moeder tot voogdes benoemd. Als voogdes verkrijgt de moeder de feiteljjke macht over het kind. In Engeland is een nieuwe, auto matische autogordel op de markt ge komen. De gordel is gemakkelijk los of vast te maken. Men hoeft slechts een singelband te pakken, die even wijdig met de deurstijl hangt, de band door een centraal verankering- spunt te trekken en hem vast te klemmen op een stalen arm. Door een druk op de knop schiet de band onmiddelijk los. De beweging waar mee de autogordel wordt bevestigd, is altijd hetzelfde, ongeacht de grootte van de persoon of de positie van de stoel. Een andere Britse firma is op de markt gekomen met een autogordel die met één hand kan worden vastge maakt. De gesp van de gordel past op een vaste, staande steel. Van deze gordel is ook een automatische versie verkrijgbaar, die zich automatisch aanpast aan de grootte van de passa gier en de positie van de stoel. Inmiddels hebben echter zowel Ge neral Motors als Ford uitgebreid geëxperimenteerd. GM heeft lucht zakken laten inbouwen in een groot aantal Cadillacs en Oldsmobiles van dit jaar. En ook Ford heeft zulke praktijkproeven ondernomen. Tot nu toe werd door auto’s uitgerust met luchtzakken ruim 40 miljoen kilome ter afgelegd. In vrijwel alle gevallen waarin het tot botsingen kwam, rea geerde de luchtzak tijdig en voldoen de. Er is één geval bekend, althans officieel, waarbij de luchtzak voor de passagier naast de bestuurder zich plotseling zonder enige reden vulde. Men heeft echter als voorlopige conclusie vastgesteld, dat de luchtzak - ofschoon nog in weinig wagens ingebouwd - nu al vele mensen heeft behoed voor de dood of zware ver wondingen. Voor de directeur van de NHTSA, James Gregory, bestaat er geen twij fel meer aan de betrouwbaarheid van de luchtzak. Hij vindt beveiliging door de luchtzak de beste manier om passagiers te beschermen tegen de gevolgen van een botsing. In de Europahal is de huishoudelijke apparatuur te vinden, van 54 inzenders die, zo belooft de beurs-organisatie, het een en ander aan interessante en prakti sche noviteiten brengen, onder meer op het gebied van de inbouw-apparatuur. Dik 2000 m2 is ingeruimd voor de doe- het-zelver en de hobbyist. Er zijn vele demonstratiestands waar de mannen zich wel een paar uur nuttig en aange naam zullen kunnen vermaken. Het Produktschap voor Pluimvee en Eieren verzorgt met de industrie en poeliers 24, 25 en 26 april in de Glazen Zaal een „pluimveeproduktenshow”. On der de leerlingen van huishoudscholen wordt een kiprecepteriwedstrijd gehou den, waarvan de finale zich in de RAI zal afspelen. Andere wedstrijden die in het kader van de 29 internationale huishoudbeurs werden georganiseerd, lagen op het ge bied van de creatieve vrijetijdsbeste ding. De nationale wedstrijd vrijetijdsbe steding leverde in de diverse categorieën ongeveer 2000 inzendingen op, 250 be jaarden namen deel aan de wedstrijd in het maken van een wandfries (tapijt) en leerlingen van middelbare scholen kon den hun krachten meten in het maken van vijfluiken, gewijd aan Nederlandse auteurs en hun werk. Voor de tweede keer werd onder de bejaardentehuizen en verzorgingsflats van Groot-Amster- dam een ganzenbord-wedstrijd gehou den, waarvan de finale op 19 april om Voor het onderhouden van contact met zijn kinderen was de vader vroeger afhankelijk van de medewerking van de moeder. Recht om zijn kinderen te be zoeken had de vader niet. In het oorspronkelijke wetsontwerp tot herziening van het echtscheidings recht kwam het bezoekrecht evenmin voor. Blijkens zijn Memorie van Toe lichting wilde de minister van Justitie In hoger beroep verklaarde de moeder voor het gerechtshof, dat zij nu wel bereid was de door de kinderrechter getroffen bezoekregeling na te komen. Het Hof stelde de moeder in de gelegen heid naar medewerking aan de regeling te geven en hield de verdere behandeling van de zaak geruime tijd aan. Na negen maanden moest het Hof evenwel consta teren, dat de bezoekregeling ondanks voortdurende bemoeiingen van de Raad voor de Kinderbescherming niet tot stand was gekomen. Aan de vader was nog steeds ieder contact met zijn kinde ren ontzegd. Envenals de rechtbank kwam het Hof tot de cnclusie, dat de moeder zonder redelijke grond de kinderen opzettelijk van hun vader vervreemdde. De vader houdt veel van zijn kinderen en zijn nog betrekkelijk jonge vrouw, die zelf om medische redenen geen kinderen kan krijgen, wil gaarne de zorg voor de beide kinderen op zich nemen. Ook maatschappelijk bezien is in het gezin van de vader een goede toekomst voor de kinderen mogelijk. Bovendien mag worden verwacht, dat een geregeld con tact tussen de moeder en de kinderen door de vader overeenkomstig zim uitdrukkelijke verklaring zal worden toegestaan. Dit alles in aanmerking nemende be krachtigde het Hof de beslissing van de rechtbank. De kinderen waren intussen zes en acht jaar oud geworden. MR. C. A. BARON BENTINCK wetsontwerp aan te vullen met een eenvoudige voorlopige regeling van het bezoekrecht. Deze regeling is thans opgenomen in artikel 161. lid 5, van het Burgerlijk Wetboek. Wanneer de rechter één van de ouders tot voogd benoemt, kan hij gegevens op verzoek van beide ouders of één van hem een regeling treffen aangaande de omgang tussen het kind en de ouder die niet met het gezag over het kind wordt belast. Als bij de voog- dijbenoeming geen bezoekregeling vastgesteld, kan deze alsnog door kinderrechter worden getroffen. Formeel is het niet juist wat hier staat. Het Amerikaanse instituut heeft voorgeschreven, dat met ingang van september 1976 de passieve be veiliging van de voorste passagiers zodanig moet zijn ingericht, dat zij bij botsingen tot een snelheid van 48 km/uur geen verwondingen kunnen oplopen. Hiervoor kunnen ook be paalde systemen autogordels in aan merking komen. Maar vrij algemeen bestaat in Amerika de indruk, dat de zogenaamde luchtzak het best aan dit beveiligingsvoorschrift zal voldoen. Men verwacht, dat in de jaren na 1976 de voorschriften strenger zullen worden en wellicht de beveiliging van de passagiers verplicht stellen bij hogere snelheden. Bij proeven is ge bleken, dat de luchtzak nog bij bot singen tot 80 km/uur afdoende bevei ligt. Vandaar, dat men het voorschrift van de NHTSA in de wandeling dan ook de „luchtzak-norm” noemt. De passieve beveiliging van de au- to-inzittenden door middel van lucht zakken, (een soort kussen, dat in normale toestand opgevouwen in het dashboard verborgen is, maar zich bij een botsing in een onderdeel van een seconde opblaast en zo de naar vo ren schietende passagier opvangt) is lange tijd in discussie geweest. De knal waarmee de zak wordt gevuld zou de trommelvliezen kunnen be schadigen en de werking van de ap paratuur zou onzeker worden als hij jaren achtereen opgevouwen had ge zeten. Het ministerie van Economische zaken heeft bericht, dat per 1 april een verhoging van de werkplaatsta rieven is toegestaan van 50 cent. Sinds 1 januari van dit jaar bedraagt de stijging van het tarief in de werk plaats nu 3. Voor de eerste drie maanden was een verhoging van 2,50 toegestaan. Deze verhoging wordt nu definitief. Daarbij komt nog eens 50 cent, omdat er nog sprake is van een volledig herstel van de auto markt. Ook de beschikking waarin de laatste verhoging werd goedgekeurd, blijft voorlopig drie maanden geldig. Daarna zal men nagaan in hoeverre de omstandigheden zich hebben ge normaliseerd. Maar de Tweede Kamer verzocht in haar Voorlopig Verslag de minister niet te wachten op het rapport van de com- missie-Wiarda, doch nu reeds het bezoek recht in finesses te regelen, omdat Gewezen werd op het onvervreemdbare recht van de kinderen om contact te hebben met beide ouders en ook op het vele verdriet van de ouder die de feite lijke macht over het kind niet uitoefent. In zijn memorie van antwoord achtte de minister het niet gewenst het bezoe krecht in finesses te regelen, omdat daardoor te veel vooruitgelopen zou worden op het rapport van de commis- sie-Wiarda. Maar aan de andere kant kwam de minister tegemoet aan de wen sen van de Tweede Kamer door het De E.S.-juwelier brengt zilveren sier als een modehuis mode: aktueel en gevarieerd. Zoals ringen. Nummer één: gevlochten zilveren draden 36.- Twee: twee soorten zilver draad dooreengevlochten 62.50 Drie: groene zoisieth gevat in modern zilver 118.- Vier: gevlochten als een bloem ƒ49.50 Vijf: ook zilver draad,ook 36.- Zes: de helften zijn verschillend bewerkt 28.50 Zeven: origineel ontwerp van de edelsmid 29.50 Acht: vloeit als het ware om uw vinger heen, 19.75 half elf ’s morgens in de Glazen Zaal plaats zal vinden. De prijswinnende inzendingen van alle wedstrijden zijn tijdens de Huishoud beurs in speciale exposities te zien op de grens van de Noordhal en de Europahal. Op de eerste dag van de beurs, 19 april, zijn er, evenals vorige jaren, speci ale voorzieningen getroffen voor de op vang en begeleiding van gehandicapten over de beurs. Dat geschiedt in samen werking met de Amsterdamse afdeling van het Rode Kruis en vrijwilligsters van andere organisaties. Rechts vooraan in de Europahal is er voor kleine kinde ren een afgesloten speelplaats waar zij door kleuterleidsters plezierig bezigge houden worden De speelplaats is niet voor baby’s ingericht en heeft geen crèche-accommodatie. Voor eten en drinken moeten de ouders zelf zorgen. De moeder weigerde de bezoekregeling na te komen. De vader verzocht de rechtbank met de voogdij te worden belast. De moeder stelde zich voor de rechtbank op het standpunt, dat de va der de kinderen slechts jaarlijks op him verjaardagen mocht bezoeken en dan onder toezicht van een derde. Dit stand punt van de moeder was voor de recht bank reden de vader tot voogd te benoe men. de beurs hun waren willen tonen: het bezoekersaantal onderging vorig jaar een ongekende stijging. De Huishoudbeurs werd in 1972 door 220.000 mensen be zocht en een jaar later waren dat er bijna 60.000 meer. Daarop baseren de organisatoren hun hoop en verwachting niet vooruitlopen op het rapport van de commissie-Wiarda over de herziening van het kinderrecht, waaronder ook het bezoekrecht valt. afgedwongen. Staat de vader nu geheel machteloos, als de moeder elke mede werking weigert? Het antwoord op deze vraag zal veelal afhangen van zijn mogelijkheden om de kinderen zelf te verzorgen en op te voeden. Indien de vader bijvoorbeeld hertrouwd is en zijn tweede vrouw be reid de zorg voor de kinderen op zich te nemen, kan de vader de rechtbank ver zoeken zelf tot voogd te worden be noemd. Dat zo’n verzoek inderdaad zij het na langdurig procederen kan worden ingewilligd, moge blijken uit het volgen de voorbeeld uit de praktijk. De rechtbank te Amsterdam benoem de de moeder tot voogdes over haar 3- jarige dochtertje en 5-jarige zoontje. In strijd met de houding van de moeder tijdens en korte tijd na de echtscheiding stond de moeder geen contact toe tussen de vader en zijn kinderen. Vervolgens stelde de kinderrechter de volgende be zoekregeling vast: de vader mag zijn kinderen eenmaal per vier weken bezoe ken op een zaterdag gedurende drie uren in tegenwoordigheid van een maat schappelijk werker van de Raad voor de Kinderbescherming in het gebouw van die Raad of in de woning van de moeder. BIJ UW VAKMAN-SLIJTER •N ZUIVER NATUUR PRODUCT ECHTE GRAAN- GENEVER

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 19