IU New York Daily News meldt onderzoek door orde Duizend slachtoffers ijn van strijd in Ulster Kritiek Golda Meir Vewin sceptisch tegenover nieuw zuivenngsapparaat Estel gaat in milieu-industrie Beekman b.v bij dc 68 KËUR B.V.^I nu óók Inde Barteljoris op Verenigde Naties gSg®1 J „Patricia is misdadigster” 99 99 en aktie E Bk, Het woord is aan LAD VOOR UMUIDEN WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DA Volgens lijst van predikant in Belfast: Moord niet zelfde als vergeldingsactie1' Minister Saxbe: De heilige formule FILOPUR-FILTER IN TNO-RAPPORT DOORGELICHT HET WEER Weinig verandering hazenberg Dichter veroordeeld 33 tiden Onderzoek uitzendbureau 'nn/mHmrffff/uffuwmmfWfn Slaags Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s AGENDA pagina 4 Al meer dan 40 jaar een begrip voor u DONDERDAG 18 APRIL 1974 64e jaargang nummer 139 Uitwijzer Kunst Kastje kijken Radio en televisie Strips Economie Beurs Sport Weg en Wiel Poprubriek 9 17 13 9 2 3 Fataal HAARLEM - BLOEMENDAAL - IJMUIDEN TELEFOON 31 46 50 Frambozentaartje vruchtenblokjes Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 b.v.. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, w.' f Zie pag. 18 j l COntetlf voor tijdelijk werk haarlem tel. 023 32 32 15 Kleine gok 21 23 25, 27 19 ..!3 ts IJmuider Courant Fons J ansen Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,30 p. mnd., f 29,80 p. kwartaal (p. post p. jaar f 117 (p. post f 134,—). Losse nummers 45 ct. Advocaten willen Nixon royeren 2 99 dat (Van een onzer verslaggevers) de blad Weersverwachting van het KNMI tot vrijdagavond: De desbetreffende commissie van on derzoek wordt geleid door Joseph Bono- mi, oud-adjunct-officier van justitie in Manhattan en voorzitter van de tucht raad van de landelijke orde van advo caten. verre men tegen Nixon stemde wegens zijn bezoedeling door de Watergate-af- faire, of vanwege zijn economische be leid. De Republikeinse Partij staat nu voor de ongemakkeiijke keus om zich zeer duidelijk van de president te distantië ren, of hem zonder nadruk te negeren. In het eerste geval zou men zijn eigen 3 Republikeinse president, ook in het Con gres, moeten laten vallen en het op zijn afzetting aan laten komen. In het twee de geval blijft Nixon de grote zwarte slagschaduw nin de verkiezingen De voortekenen zijn dat de Republi keinse Partij een midden-strategie aan kan gebruiken om van oppervlaktewater zuiver drinkwater te maken. Zelfs het meest smerige water, zoals dat van de Rijn, wordt door het filter zo helder als glas en alle bacteriën zouden verdwij nen. Het apparaat is thuis te gebruiken ten behoeve van smakelijker drinkwater en op reis in landen, waar geen goed drink water is te vinden. Het bedrijf denkt ook aan het gebruik van dit toestel in tijden van rampspoed. In een rapport van het Centraal Insti tuut voor Voedingsonderzoek van TNO in Zeist staat, dat het gefiltreerde water voldoet aan de bacteriologische normen die aan het drinkwater gesteld mogen worden. Een leek is iemand die er nog niet is ingetrapt óf er is uitge- irapt. Uw voordelig WEEKEND GEBAK: met veel slagroom eigen fabrikaat in vijf smaken NEW YORK (AFP) Volgens de New York Daily News van vandaag onderzoekt de orde van advocaten in de staat New York momenteel of haar leden president Nixon, oud- minister van Justitie John Mitchell en Nixons ex-medewerkers David Young, Gordon Strachan en Robert Haldeman, geroyeerd moeten wor den. uitzendbureau jansweg 1 (hoek pr. bol w.) tel. 023 32 07 25 *amsterdam aa. kalverstraat 34 tel. 020 228844 ook op zaterdag geopend van 11 tot 17 uur ROTTERDAM. (ANP) De drinkwa- terleidingbedrijven in Nederland, vere nigd in de Vewin, staan sceptisch tegen over een nieuw Zwitsers zuiveringsap- paraat, dat een bedrijf (Supercoat B.V. in Enschede) in Nederland op de markt wil brengen. De Vewin vindt dat het JERUZALEM (Reuter, AFP, UPI). De aftredende premier Golda Meir van Israel heeft gisteren kritiek geleverde op de Verenigde Naties, „omdat zij pogen de moord op achttien inwoners van Kirjat Sjemona door Arabische terroris ten op een lijn te stellen met Israëlische vergeldingsacties waarbij bloedvergieten werd geprobeerd te voorkomen”. zogenoemde Filopur-filter, die bestemd is voor huishoudelijk gebruik, gevaar kan opleveren voor de volksgezondheid. Lennon, die tot de IRA zou hebben behoord, was ongeveer een week voor zijn dood door een rechtbank vrijgespro ken van de beschuldiging dat hij be hulpzaam zou zijn geweest bij de ont vluchting van een lid van de IRA uit de gevangenis van Birmingham. Volgens vrienden van Lennon bete kende deze vrijspraak zijn doodvonnis. De IRA zou toen geweten of vermoed hebben dat hij als agent voor Scotland Yard werkzaam was. de Naties gepraat over een evenwichtige resolutie die de afslachting in koelen bloede van vrouwen en kinderen in Kirjat Sjemona gelijkstelt met de actie die door Israëlische soldaten in Libanese dorpen werd ondernomen. Deze soldaten voerden getrouw hun opdracht uit de woningen van degenen die de terroristen hielpen, pas op te blazen nadat de bewo ners eruit vertrokken waren”, aldus pre mier Meir. Droog weer met flinke zonnige perioden. Overwegend matige noordelijke wind. Minimumtem peraturen ongeveer 3 graden, maxima morgen van 9 graden vlak aan zee tot 14 in het oosten en zuiden van het land. Tijdens een herdenking van in de tweede wereldoorlog vermoorde joden, zei mevrouw Meir dat de Nazi-misdaden niet de laatste uitingen van antisemitis me in de wereld waren. „Er zijn er nog die tegen joodse onafhankelijkheid zijn”, voegde ze eraan toe. „Zelfs nu nog wordt er in de Verenig- BRUSSEL (Belga) De rechtbank te Brussel heeft vanochtend de 32-jarige Vlaamse dichter Stefaan van den Bremt tot een gevangenisstraf van drie jaar veroordeeld, waarvan dertig maanden voorwaardelijk. De rechtbank beschouwde de dichter als mededader van de twee aanslagen op aardgasfabrieken in Nederland, in Ra- venstein en Ommen, gepleegd in februa ri 1972. De Witte-Huisstaf koos daarom een kiesdistrict dat al in 40 jaar geen Demo craat had gekozen en als een van de veiligste Republikeinse gebieden werd beschouwd. Nixons inzet werd dan ook als een kleine gok beschouwd, die ruimschoots zou moeten opwegen tegen de vrijwel zeker te verwachten resultaten. Toen Sparling evenwel verslagen werd en bo vendien met een flinke meerderheid van 60 percent van de stemmen, was geen andere conclusie mogelijk dan dat men te maken had met een grote anti-Nixon- stemming. Moeilijker uit te maken valt in hoe- De zaak Kees Vellekoop (principieel dienstweigeraar die tot 21 maanden ge vangenisstraf is veroordeeld) heeft een pendant: een jongeman uit Heerhugo- waard is door het Hoog Militair Gerechts hof eveneens tot 21 maanden gevange nisstraf gedoemd door formele toepas sing van de wet en tengevolge van het onpraktische karakter van die wet. On praktisch en moreel niet juist: eerlijk heid wordt gestraft. De eerlijkheid zit in het feit, dat beide jongelieden onomwonden hebben toege geven geweld niet onder alle omstandig heden verwerpelijk te vinden. Gewapend verzet tegen uitbuiting en onderdrukking vinden zij aanvaardbaar. Zij hadden, om volledig „binnen het kader van de wet te vallen”, deze uitzondering kunnen verzwijgen en dan van de formule der wet kunnen profiteren, die immers af wijzing van alle geweld eist, wil men als principieel dienstweigeraar de gevange nis ontgaan. Hun eerlijkheid kost hun 21 maanden gevangenis. De grootste misdadigers worden tegen woordig slechts met grote tegenzin van justitie en psychiatrische begeleiders in de gevangenis gestopt. De gevangenis heet een broedplaats van frustraties die nieuwe criminaliteit opwekken of crimi nele aanleg stimuleren. Waarom dan twee normale, niet-criminele jonge men- met blanco strafregisters en hoogge roemde idealen die terecht niet ieders ■walen zijn aan de gevangenis uitge leverd? Vanwege de heilige formule? Of is het de wraak van „Das Militar”, de straf op het feit dat jongens hun eigen hersens en hun e igen geweten gebrui ken? Daartoe is opgericht Esmil BV, een firma die zich bezig zal gaan houden met industriële waterbehandeling, afval waterzuivering en slibverwerking. Hoog ovens, de Nederlandse „poot” van het concern, neemt al deel in machinefa briek W. Hubert en Co in Sneek, een onderneming, die zich bezighoudt met het vervaardigen van apparatuur voor waterbehandeling. De staf zal voorlopig bestaan uit vijf mensen, onder leiding van ir. A. Zwemstra. Ongeveer 250 inwoners van het Noordisraelische stadje Kirjat Sjemona zijn gisteren in Jeruzalem slaags geweest met de politie terwijl de Palestijnse overval in het parlement werd behan deld. De demonstranten waren met bussen naar de hoofdstad gekomen om te beto gen voor betere bescherming van hun stad waar de drie Palestijnen achttien Israëliërs doodden en zestien verwond den voordat zij zelf werden gedood. In het parlement zei ex-generaal Ariel Sjaron van het rechtse Likoed-blok dat de schuld eerder lag bij gebrekkige voorzorgsmaatregelen aan Israëlische zijde dan aan Libanon dat de Palestij nen toestaat van zijn gebied uit te opereren. De Israëlische strijdkrachten zijn verantwoordelijk voor de bescher ming van de bevolking en niet Libanon, aldus Sjaron. Het bedrijf, dat het eenvoudige appa raat gisteren in Oudloosdrecht introdu ceerde, beweert dat iedereen het toestel De veiligheidsraad zal vanavond het debat hervatten over de klacht van Li banon in verband met de Israëlische vergeldingsactie van 12 april. Het debat was dinsdagavond voor onbepaalde tijd verdaagd. WASHINGTON. (UPI en Reuter) Volgens de Amerikaanse minister van Justitie, William Saxbe, nam Patricia Hearst vrijwillig deel aan de bankover val die leden van het „Symbionese Be vrijdingsleger” (SLA) maandag pleegden in San Francisco. „Het lijkt mij dat ze geen onwillige deelnemer was aan deze overval”, zei Saxbe tegen journalisten. Patricia is dui delijk herkend op foto’s die verborgen camera’s van de overval maakten. Saxbe verklaarde dat hij niet geloofde in de theorie dat de 20-jarige dochter van krantenmagnaat Randolph Hearst tijdens de overval zelf onder schot werd gehouden. Getuigenverklaringen, foto’s en FBI-rapporten duidden erop dat Pa tricia vrijwillig meedeed. (Zie verder pag. 3). De Britse minister van Binnenlandse Zaken Roy Jenkins, heeft gisteren op aandringen van lagerhuisleden gelast een onderzoek in te stellen of de ver moorde IRA-man Kenneth Lennon ge dwongen werd voor de contra-spionage dienst (special branch”) van Scotland Yard te werken. De minister heeft dit onderzoek opgedragen aan de hoofdcom missaris van de Londense politie, sir Robert Mark. De 31-jarige Ier Lennon werd zater dag dood aangetroffen in een sloot er gens buiten Londen. Hij bleek door een nekschot om het leven te zijn gebracht Volgens de politie wees dit erop dat men te maken had met een executie door het Ierse Republikeinse Leger (IRA). De waterleidingbedrijven zijn niette min bezorgd over gebruik van het Filo pur-filter op grote schaal. Onzorgvuldige toepassing acht het Vewin niet geheel uitgesloten. Bovendien heeft het TNO- instituut geen onderzoek verricht naar de mate van verwijderen van giftige stoffen, zoals kwik. Bonomi heeft volgens de New York Daily News verklaard dat eventuele maatregelen tegen de president moeten wachten op beantwoording van constitu tionele kwesties die momenteel bestu deerd worden, meer in het bijzonder de dagvaarding van een president-in functie. Onze redacteur in Wahsington. mr. H L. Leffelaar, schrijft over de reactie op de verkiezing in Michigan: „Toen het nieuws van de Republikeinse nederlaag in het achtste kiesdistrict van Michigan vroeg in de morgen een privé-feestje van diplomaten, politici en journalisten bereikte, ging een algemeen gejuich op. Het was een reactie die gewoonlijk gere serveerd wordt voor partijbijeenkomsten tijdens de uitslagen van presidentsver kiezingen. In wezen ging het dan ook niet om de verslagen Republikeinse kan didaat voor het Huis van Afgevaardig den, wiens naam men op het feestje nauwelijks kende, maar om president Nixon. Ten slotte was Nixon met veel bom barie verleden week naar Michigan ge vlogen om de Republikeinse kandidaat Ja mes Sparling persoonlijk in diens ver kiezingscampagne te steunen. Uiterlijk was het Sparling geweest die Nixon officieel had uitgenodigd naar Michigan te komen, maar in werkelijkheid was het het Witte Huis dat de president had laten uitnodigen. Het rapport rept ook niet over virus sen, die mogelijk in het gefiltreerde water achter kunnen blijven. Het appa raat werkt volgens het Vewin niet des infecterend. Tenslotte meent de vereniging dat fil- trering van het drinkwater in Nederland overbodig is. Als de mensen zelf gaan experimenteren met het zuiveren van oppervlaktewater, zijn volgens de Vewin eventuele nadelige gevolgen voor de volksgezondheid niet geheel uitgesloten. De voor meer veiligheid demonstrerende inwoners van Kirjat Sjemona dragen een gewonde medestander weg van de Knesset, het parlement in Jeruzalem, nadat het daar tot schermutselingen met de politie was gekomen. NIJMEGEN. Estel, de houdster maatschappij van Hoogovens en de Duitse staalfabriek Hoesch, gaat zich bezighouden met het leveren van appa ratuur en het beschikbaar stellen van diensten voor de bestrijding van de mi lieuverontreiniging. LONDEN (DPA, AP, Reuter). Een 23-jarige protestant die bij een explosie in de plaats Portadown om het leven is gekomen, is volgens een onofficiële tel ling het duizendste slachtoffer van de nu bijna vijf jaar durende strijd in Noord-Ieriand. Deze telling wordt bij gehouden door een methodistische predikant in Belfast, Joseph Parker, die ermee begon toen hij bijna twee jaar geleden zelf zijn zoon door geweld verloor. De lijst hangt aan de deur van Parkers kerk. Het duizendste slachtoffer noteerde hij gisteravond, nadat gebleken was dat de protestant die de avond tevoren in Por tadown om het leven kwam, gedood werd door het exploderen van een bom en niet door het ontploffen van een defecte gasleiding. Volgens berichten in de Britse pers zal premier Harold Wilson vandaag een be zoek van vijf uur brengen aan Noord- lerland, voor besprekingen met de Noordierse leiders. Volgens het Egyptische blad „Al Achbar” heeft de Egyptische president verklaard, dat hij van plan is het in mei 1971 gesloten Russisch-Egyptische vriendschapsverdrag eenzijdig op te zeg gen. Nixons adviseurs redeneerden wanneer Nixon persoonlijk betrokken kon raken bij een verkiezingscampagne van een winnende Republikein, zijn na tionaal aanzien en zijn macht binnen de Republikeinse Partij versterkt zouden worden. het voorbereiden is door de aandacht van de kiezers van Nixon af te leiden en te vestigen op vice-president Gerald Ford. Maar ook Ford, iemand die het Congres op zijn duimpje kent, heeft al toegegeven dat wat er ook gebeurt, zelfs wanneer Nixon afgezet zou worden of aftreedt, de Republikeinen een fataal verkiezingsjaar tegemoet gaan. President Anwar Sadat van Egypte streeft naar „afzwakking” van de eer tijds nauwe betrekkingen met de Sovjet unie en naar versterking van de eens gespannen betrekkingen met de Verenig de Staten om een evenwicht te bereiken in Egypte’s betrekkingen met de super mogendheden, zo is gisteren in politieke kringen in de Egyptische hoofdstad verklaard.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1