Toestand midden- en kleinbedrijf ontstellend expansie KABO-voorzitter in bondsraad: Voorwaarden spreiden rijksdiensten Orderontvangst voor werven gaat goed Inflatie bijna Autoverkoop in 10 percent eerste kwartaal 30 pet lager bedrijven te im Akzo wil nettowinst van 400 miljoen HOTELSTAKINGEN OP ARUBA ft Simon minister van Financiën in Amerika Meneba blijft het zoeken in Hogere winst bij Nationale Nederlanden fc S Benzine brandde als fakkel PROF. DR. N. TIEMSTRA (KATHOLIEKE HOGESCHOOL): „CIJFER VAN f 291 IS MATIG” A F k i L 19 7 4 ECONOMIE 21 GEEN CIJFERS ZORGEN ARNHEM (ANP) „Wij zijn blij met het in 1973 bereikte nettoresul taat van 291 mln, maar we vinden dit cijfer in vergelijking met de 324 mln over 1969 aan de matige kant. Wij streven eigenlijk naar een nettowinst van tegen de 400 mln”. Dit heeft de voorzitter van de raad van bestuur van AKZO, jhr. G. Kraijenhoff, gezegd op een perscon ferentie ter toelichting van het jaar verslag 1973. UTRECHT De Katholieke Bond van Overheidspersoneel (KABO) is bereid nader overleg te plegen over de spreiding van rijksdiensten, als de regering duidelijk laat blijken of de resultaten van dat nadere overleg wezenlijke veranderingen in de voorlopige regeringsplannen kan brengen. Ook dient de regering zich alsnog akkoord te verklaren met een spreiding op basis van vrijwilligheid. A-J h, I RIHA deden, ten naar >or al >en Ook als men er rekening mee houdt, dat dit voorlopige cijfers zijn en dat het E.I.M. voornemens is bin nenkort met meer definitieve cij fers te komen. Zelfs als die nadere cijfers één, twee, of zelf drie pun- Mr. H. D. M. Lambooij, algemeen secretaris van het Nederlands Ka- voorlopige plannen niets meer valt te veranderen. De volgende dag nemen ze die uitlatingen dan weer terug, waarbij de pers de zwarte piet wordt gegeven, omdat vertegenwoordigers daarvan „de geachte spreker niet op de juiste wijze hebben verstaan”. Prof. dr. mr. A. F. H. C. Schrijvers, voorzitter van de raad, merkte on- Zodra de benoeming voor de Senaat is bekrachtigd, zal Simon de huidige minis ter van Financiën, George Shultz aflos sen. Shultz maakte op 14 maart bekend dat hij in mei zou aftreden. In tegen stelling tot Shultz zal Simon niet optre den als adviseur van Nixon voor econo mische zaken. Vele tientallen meters hoog schieten de vlammen de lucht in tijdens een specta- king van het administratief en een deel van het serverend personeel. De staking wordt gehouden omdat haet administra tief personeel wenst dat de hoteldirecties de vakbond FTA (Federacion di Traha- dornan Arubano) erkent als hun verte genwoordiger. Het overig hotelpersoneel is aangesloten bij de HWU (Hotel Wor kers Union). Het administratief personeel wenst echter de FTA als hun vakbond. De Antilliaanse regering wil nu onder het hotelpersoneel een referendum la ten houden, waarbij het administratief personeel vier vragen zal krijgen te beantwoorden: namelijk of zij kiezen vor de HWU, de FTA voor een eigen vakbond of helemaal geen vakbond. ver- euren. breide eciale Van klave- ■n on- lieuwe ceptie prijs: f 2.995,- uzikaal Achter- we die ebben. GOLD- hebben ’t des van 1972. I rkt 8. irlem 48 80 I. Een t twee volle rs. 30LD- heeft ie tijd litvoe- 1. biedt n ge- g. En -repu- de ontwikkelingen in het bedrijfsleven dient af te wach.ten. De heer Vaes meent evenwel, dat wat de regering echter als wetgever voorschrijft zij qua materiële waarborgen ook in de ambteljjke rechts positie zal moeten opnemen, voorzover de inhoud daarvan minder gunstig is. AMSTERDAM (ANP) In de eerste drie maanden van dit jaar zijn in Ne derland 83.282 nieuwe personen- en combinatiewagens verkocht tegen 123.431 in de overeenkomstige periode van vorig jaar. Dat zijn er 20.149 minder ofwel een daling van 32,6 percent. Dit blijkt uit de cijfers van de afdeling kentekenregistra tie van de RAI in Amstedam. Deson danks spreekt men van een „langzaam herstel”. ten verschil op sommige onderde len te zien zouden geven, dan wordt daarmee het algemene beeld, zoals dat nu uit de voorlopige cij fers naar voren komt, niet beter. Deze voorwaarden noemde de voorzit ter van de KABO de heer M. J. II. Vaes vandaag in een toespraak waarmee hij de tweedaagse algemene vergadering van de bondsraad in Utrecht opende. De heer Vaes zei grote twijfels te hebben over de bereidheid van de regering tot nader overleg. Uit kranteberichten is gebleken, dat ministers hebben gezegd dat aan de Van de OESO-landen buiten Europa lag Japan met een inflatie van 26,3 percent aan de kop, maar binnen Europa werd dit percentage nog overtroffen door Griekenland (33.4) en Ijsland 32,2). Voor het gehele OESO-gebied bedroeg het inflatiepercentage 12 percent volgens de berekeningen van het OESO-secreta- riaat. De Meneba-topman hield staande dat een rationalisatie en herstructurering van de verliesgevende brooddivisie drin gend noodzakelijk is. Niet alle aandeelhouders waren overi gens erg gelukkig met het expansiestre- ven van Meneba. Een aandeelhouder die zei te spreken namens tal van bakkers aandeelhouders, wilde zelfs een voorstel indienen om de concernleiding op te dragen zich bij toekomstige expansie- plannen te beperken tot de brood- en meelsector. Dr. Martin haakte hierop in door te verklaren, dat hij evenmin brood ziet in expansie om de expansie. culaire brand die veroorzaakt werd door het ontsporen van een goederentrein ge laden met benzine. Na een enorme ex plosie vloog de helft van de 32 trein stellen in brand, waarbij 300.000 liter benzine verloren ging. De totale schade bedraagt ruim f 5 miljoen. Het ongeluk gebeurde bij Brackwede in West-Duits- land. DEN HAAG. (ANP) De voorlopige cijfers zoals het Economisch Insti tuut voor het Midden- en kleinbe drijf die nu voor de detailhandel en ambachten heeft uitgebracht, zijn zonder meer ontstellend. Dit zei gistermiddag prof. dr. N. Tiem- stra. hoogleraar aan de Katholieke Hogeschool in Tilburg, in de verga dering van de raad voor het mid den- en kleinbedrijf, waar hij als lid van een der commissies van de raad aanwezig was. Inmiddels hebben de werkgevers, ver enigd in de Aruba Hotel Association (AHA) een communiqué uitgegeven waarin bekend wordt gemaakt dat het personeel dat illegaal staakt een tele gram zal ontvangen waarin de stappen die genomen zullen worden bekend wor den gemaakt. Verder wordt de werkne mers de kans gegeven het werk te hervatten en indien dit niet gebeurt, zal ontslag volgen DEN HAAG (ANP) In de periode van twaalf maanden, die tot eind febru ari liep, waren er inhet gehele OESO- gebied nog maar zeven landen waarvan het inflatiepercentage onder de tien bleef. Daarbij was het Canadese inflatie percentage met 9,6 de tien al dicht genaderd. De andere zes landen waren Duitsland (7,6 percent), België en Luxemburg (8,3 percent), Oostenrijk (8,4 percent), Noorwegen (8.8 percent) en Ne derland (8,5 percent). electro- ochten, diverse in b.v. i advi- liever en een ageiijk- ian di- ludiger De omzet van de speciale chemische produkten nam met 10 pet. toe voorna melijk voor volumestijging. De omzet van coatings nam verder toe met 11 pet De minder gunstige autoverkoop is een gevolg van de oliecrisis in de afgelo pen maanden. In januari werd de auto verkoop gehalveerd ten opzichte van verleden jaar, in februari lag het per centage nog 39 percent beneden normaal en in de voirge maand was de daling 20,6 percent. In maart werden in totaal 83-282 nieuwe personenauto’s verkocht tegen 123.431 in maart 1973. Bijna alle automerken zagen in de afgelopen drie maanden hun marktaan deel naar beneden gaan. De grootste daling was voor rekening van Ford, die op de ranglijst van de tweede naar de zesde plaats duikelde. De verkoop werd meer dan gehalveerd en het marktaan deel van Ford is nu 7,1 percent tegen 10,5 vorig jaar. Op de ranglijst van de meest verkochte personenauto’s kwam overigens weinig verandering. Een opmerkelijk feit is, dat Mercedes- Benz als enige van de vijftien automer ken kans heeft gezien in dit e erste kwartaal meer auto’s te verkopen dan vorig jaar. De overkoepelende vakvereniging Fe- sina heeft een voorstel van de Antilli aanse minister van Sociale Zaken drs. R. F. McWilliam, om een bemiddelings- commissie te benoemen naast zich neer gelegd. Tijdens zijn laatste onderhoud met de scheepsbouworganisaties is van de kant ^an deze organisaties „zeer opgewekt” wer de capaciteitsbezetting gesproken, zei de heer Molkenboer. Hij noemde dit veelzeggend, omdat „wanneer je met scheepsbouwers praat en vraagt hoe het gaat, het antwoord altijd een stuk min der optimistisch uitpakt dan je meende te kunnen verwachten”- Nederland voert een strijd tot verdere vermindering van de internationale con currentievervalsing. Wat de scheepsbouw betreft, wordt deze strijd op twee fron ten gevoerd, binnen de EEG en de OESO. De heer Tiemstra kwam tot deze vaststelling aan de hand van cijfers die de leden van de raad bij het begin van de vergadering aantrof fen. De raad besloot naderhand op advies van een vertegenwoordiger van het E.I.M. deze cijfers niet in de openbaarheid te brengen. Over enkele weken, aldus deze vertegen woordiger, komt het instituut met minder voorlopige cijfers. der meer op dat het juist is dat de raad zelf dit jaar in zijn jaarver slag over 1973 niet met cijfers komt. Te veel hangt op het ogen blik van veronderstellingen af. De voorlopige cijfers van het E.I.M. laten zien dat de toestand er beslist niet rooskleurig uitziet. Er blijkt uit dat de werkgelegenheid voor de detailhandel en voor ambachten als geheel terugloopt, dat de loonsom per werknemer zeer aanzienlijk stijgt en het overige inkomen per zelfstandige aanmerkelijk daalt. De omzet van de zout- en zware chemie-groep nam in 1973 met 10 pet. toe. Het bedrijfsresultaat na belastingen onderging echter een vermindering als gevolg van de verliesgevende zoutwin ning bij International Salt Company in de VS. De vraag naar zout voor glad- heidsbestrijding bleef aldaar door het opnieuw milde winterweer in 1972-1973 ver bij het normale niveau ten achter zodat de te sterk opgelopen voorraden tot produktiebeperking noopten. De situ atie van overcapaciteit voor zout ten behoeve van o.a waterontharding onder ging een uitbreiding. WASHINGTON (DPA, Reuter) Pre sident Nixon heeft gisteren William Si mon benoemd tot minister van Finan ciën van de VS. Simon was tot dusver plaatsvervangend minister van Financiën en hoofd van het federale bureau voor energiezaken. UTRECHT (ANP) Het Menaba- concern blijft het ook in 1974 zoeken in expansie, al zal het tempo hiervan dit jaar wat lager liggen dan in voorgaande jaren. Het bedrijf komt in de naaste toekomst op geen stukken na aan het kredietplafond van de bankiers, aldus president-directeur mr. F. Martin tijdens de jaarvergadering. De federatieraad van de overkoepelen de vakbond. Fesina, heeft daarop een telegram gestuurd naar de autoriteiten, hoteldirecties en de hotelassociatie op Aruba, waarin zij zegt de actie van de FTA om erkenning te krijgen, te steu nen. De Fesina is bereid om met ge bruikmaking van alle beschikbare mid delen de gerechtvaardigde actie van de FTA te steunen, aldus het telegram. De KABO laat de vraag of zij al of niet aan de zware federatie gaat mee doen afhangen van het antwoord op enkele fundamentele vragen. Zo zijn er bezwaren tegen het feit dat het federa tiebestuur niet paritair wordt samenge steld. Ook is de KABO het niet eens met de bemanning van sommige beleidsgroe pen, met name acht zij dat geen sprake is van een evenwichtige verdeling van het aantal coördinatoren. Voor farmaceutische produkten bedroeg de omzetstijging 17 pet., waarmee de tendens van de voorgaande jaren werd voortgezet. De omzet van de consumen- tenprodukten steeg met 7 pet. GOLD- cht in Men goede tijd de Akzo maakt zich zorgen over de grondstoffenvoorziening voor chemische vezels. „De grondstoffenschaarste is nog niet tot een einde gekomen en het zou wel eens tot 1980 kunnen duren voor de zaak min of meer is genormaliseerd. Ondanks de schaarste ligt het prijspeil nog onder dat van 1969”. aldus de Raad van Bestuur. Tokyo Pacific Holdings. Na meer dan drie jaar van krachtige groei, die tot uitdrukking kwam in een stijging van de nettovermogenswaarde per aandeel, is het in Willemstad (Curacao) geves tigde beleggingsfonds Tokyo Pacific Holdings gedurende de tweede helft van 1973 minder succesvol geweest, zo meldt het jaarverslag. De nettovermo genswaarde per aandeel daalde per saldo in het verslagjaar van 38.99 dollar tot 31,65 dollar. Op 30 juni 1973 bedroeg de waarde 40,96 dollar. De intrinsieke waarde van het aandeel bedroeg 33,68 dollar op 8 april 1974. Voorgesteld wordt over 1973 een on veranderd dividend uit te keren van 0.30 dollar per aandeel. Dividend AMEV. AMEV (verzekeringen) zal aan de op 29 mei te houden jaarvergadering voorstellen, het divi dend over 1973 vast te stellen op f2,75 per gewoon aandëel van f 10, waardoor het slotdividend op 1,75 komt. Bovendien zal per aandeel 0,25 in belastingvrije agio-aandelen worden gegeven, aldus de maatschappij. Over 1972 werd per aandeel van toen nog f 20 nominaal in feite eenzelfde con tant dividend uitgekeerd. Daarnaast werd 1 in agio-aandelen gegeven. De bedrijfswinst heeft in 1973 f 35,5 mln bedragen tegen f 26,7 mln in 1972. Concentratie in Limburgse bouw. Nedu- eo Industriële Woningbouw in het Limburgse Helden-Beringe gaat bouw en handelsonderneming Jos Demonte en Zoon in Weert overnemen. Tijdens afrondende besprekingen, waarbij ook de bonden zijn betrokken, is volledige overeenstemming bereikt. Voor wo ningbouwer Neduco betekent de over neming een uitbreiding van de activi teiten. Neduco (550 man personeel) bewoog zich tot nu toe op het gebied van de industriële woningbouw en is met een capaciteit van 3000 woningen Per jaar een van de grootsten van ons land. tholiek Ondernemersverbond in het midden- en kleinbedrijf, noemde het eigenlijk wel een treurige zaak dat de raad niet nu direct op grond van zelfs die voorlopige cijfers met een analyse komt. De cijfers van het Centraal Planbureau, waarop deze gegevens van het E.I.M. zijn gebaseerd, wemelen van de onze kerheden. Indicaties waartoe die cijfers leiden, worden echter alge meen aanvaard. Ook concrete maatregelen stoelen op die cijfers. Voor de financiering van deze investe ringen is Akzo voor een belangrijk deel aangewezen op interne financiering, aangezien bij de huidige aandelenkoers een aandelenemissie onmogelijk is. Een verhoging van de winst is daarvoor dwingend noodzakelijk. DEN HAAG. Na verwerking van de winstdeling bij Levensverzekering, na aftrek van f 3,7 mln voor belangen van derden en na reservering van 57 mln voor belastingen heeft Nationale-Neder- landen NV over 1973 een winst behaald f 110,2 mln tegen 78,5 mln over analyse van de toestand te geven. De raad zou er dan, nog juist op tijd voor de voorbereidingen voor de me- De eerste maanden van 1974 zijn voor Akzo goed geweest. De winst is opzichte van de vergelijkbare periode in 1973 duidelijk verbeterd. Indien er geen grote verstoringen in de economie optre den moet 1974 voor Akzo een redelijk jaar kunnen worden. Jhr. Kraijenhoff deed een aanval op degenen die „verbetering van de winst aanvechten”. „Zij beseffen niet welk ge vaarlijk spel zij spelen met de werkgele genheid in de landen waar onze onder nemingen actief zijn. Wij hebben im mers onze winst hard nodig om onze on dernemingen gezond te houden en vol doende te laten groeien. In de jaren 1972 tot en met 1974 zal in totaal 240 mln voor investeringsprojec ten ter vermindering van milieuveront reiniging in uitvoering zijn genomen. Alleen al voor 1974 is 120 mln voor het milieubeheer bestemd. De investerin gen in gebouwen, fabrieken en installa ties zullen in 1974 en 1975 samen een bedrag van ruim 2 miljard gaan belo pen. „Dit bedrag van f 2 miljard zal gelij kelijk zijn verdeeld over 1974 en 1975 met een licht accent op 1975”, aldus de Raad van Bestuur. rijksbegroting voor 1975, een ning over kunnen vaststellen die ter kennis van het kabinet en het parlement komt. Ook de uitlatingen van de staatssecre taris van Binnenlandse Zaken als zouden de bonden het vetorecht claimen, geven volgens de heer Vaes een volkomen vertekend beeld van de opvattingen van de ambtenarenorganisaties en centrales. Een spreiding, waarbij een groot aan tal ambtenaren en hun gezinnen wordt geplaatst, komt overigens weinig of in het geheel niet tegemoet aan de huidige verlangens van de ontvangende regio’s. Deze hebben volgens de heer Vaes, zoals men dat in Limburg noemt, behoefte aan „schrijftafels”, maar aan „bemande schrijftaels”, hebben ze uit het oogpunt van de werkgelegenheidssituatie in feite niets. De heer Vaes wenst, dat men er eens mee ophoudt uit politieke of elektorale overwegingen alle mogelijke toezeggin gen te doen. Van de regering mag nu eindelijk eens een zorgvuldige analyse worden gevraagd van de werkelijke be hoeften aan werkgelegenheid in respec tievelijke regio’s. Deze analyse kan dan te zamen met een planning op middel lange termijn in het overleg worden besproken. De bereikte winststijging in 1973 was dringend noodzakelijk om tot een meer gezonde rentabiliteit te geraken. „Onder de huidige onzekere en inflatoire omstan digheden zullen onze geldgevers een rentabiliteit van het risicodragende geïn vesteerde vermogen van tenminste 12 pet. na belastingen verlangen. Gezien het eigen vermogen van 3,3 miljard per ultimo 1973 betekent dit een noodzake lijke nettowinst voor de groep van tegen de 400 mln”, aldus de heer Kraijen hoff. De heer Tiemstra betwijfelde, of het noodzakelijk is voorlopige cijfers en beleid tegelijkertijd openbaar te maken. De cijfers van het CPB worden allerwegen van vraagte kens voorzien, zo heeft hij ge merkt. Hoe is het mogelijk dat dit bureau met zulke cijfers is geko men? Op mathematische gnroden men? Op mathematische gronden moet men dan zeggen: dit kan gewoon niet. G«n tevredenheid bij Begemann. Het resultaat over de eerste drie maanden van 1974 geeft nog geen reden tot tevredenheid bij Koninklijke Neder- landsche Machinefabriek voorheen E. Begemann, zo is op de jaarvergade- nng meegedeeld. Een positieve factor vormt de orderontvangst die thans zuidelijk beter is. Inherent aan de aard van het bedrijf zal echter het nerstei van de financiële resultaten geleidelijk aan plaatsvinden. In 1973 Begemann een verlies van >'29.849 tegen een winst van 269.690 <Sx 1972. ORANJESTAD (ANP). De hotels op het benedenwindse eiland Aruba worden getroffen door een algehele sta- Hij zei de suggestie van de heer Lambooij die er geen voorstel van wilde maken over te nemen om te trachten in de juni-vergade- ring van de raad een eerste globale Voorts is ditmaal een bijzondere bate van 16 mln uit hoofde van vrijval van gereserveerde, doch niet verschuldigde belastingen uit voorgaande jaren. Der halve komt voor verdeling beschikbaar 126,2 mln, aldus het bedrijf. Aan de jaarvergadering op 29 mei zal worden voorgesteld een onveranderd di vidend uit te keren van 2,50 per aan deel vn 10, waarvan reeds 1,24 (v.j. 1) als interimdividend werd uitgekeerd. De bijzondere bate buiten beschou wing gelaten, kwam de winst per aan deel uit op 10,74 tegen 7,64 in 1972. De totale omzet (premie- en beleg gingsinkomen tezamen) steeg vorig jaar minder dan in 1972: met 6 pet (11,5 pet) tot bijna 2,65 miljard. Oorzaak hiervan is vooral de grote waardevermindering van een aantal buitenlandse valuta’s. Indien deze invloed buiten beschouwing wordt gelaten, beliep de omzetstijging 9.1 pet. De binnenlandse omzet steeg met 9.2 pet. Het totale bij het concern verze kerde bedrag voor levensverzekering steeg met 10,5 pet tot 43 miljard. DEN HAAG (ANPDe orderont- rangst voor de Nederlandse scheeps- bouwnijverheid, die door de energie- moeilijkheden enige tijd heeft gestag neerd, verloopt de laatste maanden goed. Dit heeft de directeur-generaal van in dustrie van het Ministerie van Economi sche Zaken, de heer J. A. M. Molken boer, meegedeeld bij de opening van het nieuwe kantoor van de Cebosine (Cen trale Bond van Scheepsbouwers in Ne derland) in Delft. In de jaren ’60 en ’70 is de regering zich meer en meer op het standpunt gaan stellen, dat de overheid als werk gever niet voorop dient te lopen, maar

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 21