s Actie voor één „zonderdag” per maand Meer revalidatieplaatsen VRACHTAUTO VERLIEST POTTEN MAYONAISE Mariniers leren niet folteren Dennenbos door brand verloren erger dan middenschool niet verantwoord It II MIJN KAT ZIT OP KOATE w/ff HU? I „Grieks regime hartpatiënten nodig „Keuze van experimenteerscholen lm li nazi’s” RAPPORT VAN HARTSTICHTING: ORGANISATIES WILLEN IEDERE VIERDE ZONDAG AUTOLOOS MINISTER GRUYTERS VOORSPELT: VREDELING: Conclusie van commissie voor experimenten: 99 GRENSINCIDENT IN MIDDEN-AMERIKA I I DC DONDERDAG 1 8 APRIL 1974 BINNEN. EN BUITENLAND (Van onze Haagse redactie) Prof. Mary Kaufman: WEERRAPPORTEN 11» J BH DEN HAAG Geïnspireerd door de positieve reacties op de autoloze zondagen gaan de actie groepen Milieudefensie en Stop de Kindermoord een landelijke actie voeren om tegen het einde van dit jaar weer op een kwart van zondagen het autoverkeer stil te leggen. Men hoopt met in gang van 1 september eens per maand een autoloze zondag door de organisatoren „Zonder dag” gedoopt te kunnen in voeren. Uit een enquête van de NOS is eind vorig jaar gebleken dat 81 percent van de Nederlan ders een dergelijke zondag eigen lijk wel aangenaam vindt. De DEN HAAG (ANP) Op dit moment is een keuze van experi- menteerscholen voor het uitvoeren van tien experimenten voor de mid denschool niet verantwoord. Dit heeft de commissie voor de experi menten geconcludeerd. Er zal eerst duidelijker zicht moeten komen op de terreinen, waarop de vraagstuk ken liggen. Ook de doelstellingen en voorwaarden voor de experimen ten moeten daarbij aan de orde komen. FARCE MAJEURE actiegroepen hopen dan ook op een grote steun voor hun hand tekeningenacties. - ft Stadsvernieuwing vergt miljarden VOORUITZICHTEN VOOR ZATERDAG: 17 ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP). Minister Vre- deling van Defensie vindt dat de metho de, welke de mariniers leren voor het beperken van de bewegingsvrijheid van gevangenen, niet als een foltermethode kan worden aangemerkt. Geïnstrueerd wordt hoe die beperking kan worden verkregen door de gevangenen te laten zitten, te laten liggen met hun gezicht naar beneden of door hen te boeien. De minister deelde mee, dat uitdruk kelijk wordt geïnstrueerd dat martelen in welke vorm dan ook ongeoorloofd is. n nnw zw nnw ono wnw nnw nno n wzw 14 11 11 12 7 19 22 15 6 15 14.13 22.10 16 14 14 13 13 10 14 13 10 13 11 12 7 4 11 17 14 9 19 uur uur uur uur 0 0.1 o o 0.3 0 0 2 stellen, zodat dit werk niet geheel ten laste komt van de andere taken van het onderwijzend personeel. Tja, mevrouw J. te D., mooie poezen hebben nu eenmaal de grootste moeite om zich de heren van het lijf te houden. Mocht u overigens ook wat willen weten over haar eten, vraag dat dan bij de dierenspeciaal zaak. Alleen daar ligt trouwens het uitstekende Witte Molen POEZE- DINER, een nieuwe komplete puurnatuur maaltijd. Met 2x zoveel vleesbrokken als andere diners. Warm water of bouillon d'r over en ram-wam-wèg! Lissabon Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Frankfort Helsinki Innsbrück n n n n n n n n n n wnw ono w w wzw n ozo n n 4 6 6 6 6 5 4 6 7 5 4 11 2 1 0 6 10 4 3 5 10 4 P' IX 4( Cf C 6 3 3 8 2 2 8 15 6 11 C n d ir g' li v: F m 1.57 9.38 0 0 0 0 o o o o o 0.1 o 0.1 o o 4 o o o 0.1 o o o 4 0 Aldus blijkt uit het antwoord, dat de bewindsman gisteren gegeven heeft op schriftelijke vragen van het Eerste-Ka- merlid Nederhorst (PvdA). De vragen werden gesteld nadat tijdens de behan deling voor de zeekrijgsraad van de mishandeling van de dienstplichtige ma rinier N. H. Meijer de raadsman over de instructie inzake het behandelen van arrestanten en krijgsgevangenen had ge sproken. Buenos Aires heeft de sluiting van het dagblad El Mundo op 14 maart door de regering gisteren als onwettige daad bestempeld. De rechter is van mening dat een derge lijke maatregel alleen langs gerechtelij ke weg tot stand kan komen. De over heid kreeg 48 uur om in beroep te gaan. Een overwegende meerderheid van de betrokkenen moet instemmen met de algemene uitgangspunten voor de mid denschool, die de minister heeft gesteld. Zij moeten bereid zijn: met andere con- tactscholen samen te werken, begelei ding en onderzoek te aanvaarden en te rapporteren over ervaringen en inzich ten. TEGUCIGALPA. (Reuter) Bij een incident aan de grens tussen de midden- amerikaanse landen Honduras en El Salvador is een Hondurese militair ge dood. Volgens bekendmaking in Honduras openden „Salvadoraanse elementen” zon dag het vuur op een Hondurese pa trouille vanaf de andere zijde van de Goascoran, een rivier die ongeveer 100 kilometer ten zuidwesten van de Hondu rese stad Tegucigalpa stroomt. Voor de organisatie van het denkpro ces in de scholen zelf en tussen de scholen onderling wil de minister een beperkt aantal taakuren ter beschikking Van Duitse kant kwamen de brandwe ren van Vreden, Stadtlohn en Südlohn in actie, en van de Nederlandse kant die van Winterswijk, Aalten en Groenlo, alsmede een detachement soldaten van Kamp Holterhoek bij Eibergen. Een tweede detachement, dat uit Eefde bij de brand arriveerde, hoefde niet meer in actie te komen. Droog, later waarschijnlijk minder zonnig en weinig verandering in temperatuur. Aantal uren zon: 0 tot 8. Minimum tempe ratuur: omstreeks 4 graden. Maximum tempe ratuur: omstreeks 12 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 percent. Voor de temperaturen geldt een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. Ze heeft met nog twee vrouwen een reis naar Griekenland gemaakt onder auspiciën van de Liga voor Democratie in Griekenland Ze zei in Londen tegen verslaggevers dat er betrouwbare bewij zen zijn dat politieke gevangenen wor den gefolterd, zelfs studenten van jaar waren daaraan onderworpen. Mevrouw Kaufman wil de onderdruk king in Griekenland onder de aandacht brengen van de Amerikaanse Congres commissie voor de rechten van de mens. LONDEN. (Reuter) De Amerikaan se hoogleraar Mary Kaufman heeft gis teren na een studiereis van een week door Griekenland gezegd dat het huidige Griekse „terreurbewind” in sommige op zichten nog erger is dan de excessen in nazi-Duitsland. Prof. Kaufman was een van de Amerikaanse aanklagers bij de naoorlogse processen in Neurenberg te gen Duitse oorlogsmisdadigers. De commandant van de Roermondse brandweer is er vrijwel zeker van dat de branden in het natuurreservaat Meinweg bij Herkenbosch zijn aangesto ken. Maandag brandde er 15 hectare af, dinsdag ruim acht hectare en gisteren 57 hectare. Volgens commandant C. van Meurs zijn de branden „op drie a vier plaatsen tegelijk begonnen”. De politie in Terneuzen heeft giste ren een 27-jarige vrouw aangehouden in verband met de valse dollaraffaire, die heeft geleid tot de arrestatie van haar man, een 33-jarige hotelhouder. De poli tie verdenkt het echtpaar van het uitge ven van valse dollars afkomstig uit een drukkerij te Waalre, die drie weken geleden werd ontdekt. In het hotel in Terneuzen heeft de politie dollars ge vonden. De hotelhouder is al eens eerder gearresteerd geweest in verband met valse dollars. Bon op Maan op UTRECHT (ANP). Minister Gruy- ters van Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening heeft gistermiddag in Utrecht gezegd dat de stadsvernieuwing miljarden guldens zal gaan kosten. Hij noemde deze uitgaven in de toe komst echter noodzakelijk. Bovendien meent hij dat de Nederlandse samenle ving als geheel in een fase is gekomen dat men zich deze opofferingen kan Ook bij de hartstichting wist men niet precies hoeveel revalidatieplaatsen er thans zijn. Directeur P. Kierkels meende dat het zeker minder dan de helft van het genoemde benodigde aantal is. In Utrecht, Katwijk, Enschede, Haren (Gr) en Amsterdam zijn revalidatiecentra die een uitgebreide, ook door de ziekenfond sen erkende en betaalde revalidatiepro- cedure toepassen. Daarnaast wordt op tal van plaatsen een menigte aan activi teiten ontplooid, waar nauwelijks over zicht over te krijgen is. In het proces dat in de Chileense hoofdstad Santiago wordt gevoerd tegen 64 officieren en manschappen van de luchtmacht, heeft de auditeur-militair zesmaal de doodstraf en vele malen een gevangenisstraf van dertig jaar geëist. Ook een aantal burgers staat in dit proces terecht. De beklaagden zijn be schuldigd van samenwerking met het linkse bewind van wijlen president Al lende. Zij zouden betrokken zijn geweest bij een plan tot het vestigen van een marxistische dictatuur. Chilenen die dit plan in de weg stonden zouden volgens het huidige regime op de nominatie hebben gestaan te worden vermoord. In het voetbalstadion van Santiago worden nog 260 functionarissen van de regering-AUende vastgehouden, zo is gis teren vernomen. Ze zullen worden be recht zodra de autoriteiten het onder zoek tegen hen hebben voltooid. Leden van Griekse organisaties de ageren tegen het militaire bewind in hun land, hebben verklaard dat agenten van de junta steeds actiever worden in West-Duitsland. Amsterdam zal volgend jaar extra aandacht besteden aan zijn monumen ten. De stad is samen met Middelburg en Orvelte door de Raad van Europa uit de Nederlandse steden gekozen in het kader van het Europese Monumenten- jaar omdat zij projecten herbergen die als voorbeeld van de plaatselijke monu mentenzorg kunnen dienen. B. en W. hebben de gemeenteraad dan ook voor gesteld deze „pilot projects” versneld te restaureren. Het betreft de Jordaan, en trepotdok Artis, Pintohuis en ronde Lu therse kerk. rimenten op een weloverwogen wijze zal geschieden. Door de vorming van een groep zoge naamde contactscholen voor de eerste fase, komen uit de onderwijspraktijk zelf inzichten over de doelstellingen van de experimenten en de problemen, die daarin aandacht nodig hebben. Er hadden zich al scholen aangemeld als gegadigde voor experimenten. Uit deze groep zal zo mogelijk de helft van het aantal contactscholen worden aange wezen. In totaal denkt men aan tenmin ste dertig contactscholen. Om aan de groep contactscholen te kunnen deelnemen, moeten de gegadig den het met een aantal punten eens zijn. Opvattingen van alle groeperingen van rechtstreeks betrokkenen bij de contact school moeten tot uitdrukking kunnen komen. Daartoe zal binnen deze scholen een structuur voor de communicatie moeten functioneren. Instemmers WINTERSWIJK (ANP). Ongeveer 30 tot 40 hectare dennenbos is gisteren middag verloren gegaan bij een felle brand langs de Nederlands-Duitse grens bij Winterswijk. Het vuur ontstond aan de Duitse kant van de grens. Hier ging de grootste oppervlakte aan bos verlo ren. Het aantal benodigde plaatsen is becij ferd in een rapport „Behoefte aan reva lidatieplaatsen faciliteiten voor hartpa tiënten” dat onder auspiciën van de „Cen trale Coördinatiecommissie voor Revali datie” van de Nederlandse Hartstichting is uitgebracht door de Gemeenschappe lijke Medische Dienst in Amsterdam en het Nederlandse Instituut voor Preven tieve Geneeskunde T.N.O. in Leiden. De provincies Noord- en Zuid-Holland vertonen daarbij de grootste behoefte met respectievelijk 110 en 140 plaatsen. Opgemerkt moet hierbij worden dat deze cijfers uitsluitend zijn gebaseerd op het aantal mannelijke hartpatiënten. Volgens een van de samenstellers van het rapport, drs. J. Josten, bleek het aantal vrouwelijke patiënten te gering om er statistische conclusies op te kunnen baseren. Het aantal vrouwelijke hartpa tiënten is globaal één-zesde van het aantal mannelijke. Hun aantal neemt overigens de laatste jaren toe. Drs. Jos ten zei ook dat in een behoefte-prognose daarmee rekening zal moeten worden gehouden. liedje „Zonderdag” gemaakt dat in hun eerstkomende programma voor het eerst ten gehore wordt gebracht. Het liedje komt daarna op een gram mofoonplaatje op de markt. Een groot actieonderdeel is gepland op IX mei. Op die dag staan de actiegroepen bij alle NS-stations in Nederland. De treinreizigers (volgens de statistieken op die dag ongeveer 350.000) krijgen een kaart die zij tijdens hun treinreis kunnen invullen en op hun eindstation kunnen inleve ren. De organisatoren hebben geen streefgetal in hun hoofd voor het aantal handtekeningen. Ook al zou de opbrengst tegenvallen, toch zullen lijsten handtekeningen aan kamer voorzitter Vondeling worden over handigd. Men heeft zich nog niet voorbereid op eventuele tegenacties van de Horeca en automobielbedrij ven, die waarschijnlijk niet blij zu’ len zijn met het zonderdag-initiatief. UTRECHT (ANP) Er zjjn in Nederland 575 revalidatieplaatsen voor hart patiënten nodig. Hoeveel plaatsen er nu al zijn, is niet met zekerheid te zeggen, omdat er wel op verschillende plaatsen en door verschillende hartspecialisten aan dacht aan deze revalidatie wordt besteed, maar dit gebeurt niet gecoördineerd en ook is er geen eensluidende „formule” wat onder revalidatie moet worden verstaan. Een vraag bijvoorbeeld of psycho-sociale begeleiding van de hartpatiënt al dan niet onder de revalidatie dient te worden begrepen naast de lichamelijke training. Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fluit, koert of knort. De 55-jarige A. Juffermans uit Oegstgeest is gisteren om het leven ge komen doordat bij het bedrijf Menken- Landbouw BV in Wassenaar een deksel van een drukketel losschoot. In verband met het ongeluk zijn de feestelijkheden rond de officiële opening van het nieu we koelgebouw van de firma, die van daag zouden plaatsvinden, afgelast. Bij een groothandel in elektronische apparatuur in Rotterdam is gisternacht ingebroken. De dieven nemen 167 reken machines mee, die samen ongeveer 85 mille waard zijn. In Oost-Gelderland loopt een ge heimzinnige schutter rond, die honden en katten als schietschijf gebruikt. Tien tallen dieren zijn de laatste weken door hun eigenaars gewond naar dierenartsen gebracht. Twee van de dieren hebben de schoten niet overleefd. De aanslagen vonden plaats in Zevenaar, Westervoort, Didam, Lobith en Velp. Het comité Recht door Zeeland heeft verschillende ministers in een tele gram gevraagd overheidsfunctionarissen, onder wie de burgemeester van Borssele, niet meer te laten deelnemen aan de „valse en misleidende propagandabijeen- komsten” voor kerncentrales, georgani seerd door de Provinciale Zeeuwse Energiemaatschappij. Bezoekers aan der gelijke bijeenkomsten worden volgens het comité overspeeld met halve waar heden over kerncentrales. Keulen-Deelstra, Wim Kan, Ard Schenk, Sylvia de Leur en Jan van Hillo. Hun argumenten voor de zon derdag staan op de achterpagina van de speciaal uitgegeven „Zonderdag- krant”. Deze krant wordt in een op lage van 100.000 exemplaren ver spreid onder diverse doelgroepen, on der andere alle middelbare scholen. Op een van de pagina’s is ruimte gereserveerd voor 25 handtekeningen. Diegenen die de krant niet onder ogen krijgen maar toch hun handte kening willen zetten, kunnen dat doen door het sturen van een brief kaart naar het adres van de zonder- dagactie. De gegevens zullen via radio- en televisiereclamespots bekend worden gemaakt. De initiatiefnemers zeggen grote steun te ontvangen van het Farce-Majeureteam van de NCRV. Deze artiesten hebben een getroosten om te voorkomen dat we toegroeien naar „een samenleving zonder steden”. De stad is, aldus minister Gruyters, onmisbaar als samenballing van de sa menleving, als centrum van menselijke creativiteit, van culturele en maatschap pelijke uitingen. Het blijkt echter noodzakelijk kunst matig de steden in stand te houden. Het stedelijk klimaat is door onaagename verschijnselen als stank, vervuiling, ge vaar en lawaai zodanig aangetast dat met name de zowel economisch als maatschappelijk sterkisten eruit wegtrek ken, wat tot een verpaupering van de steden op allerlei gebied leidt en boven dien de ongeremde uitgroei van kleinere gemeenten met zich brengt. Daarbij komt, zo meent de heer Gruy ters, dat men in de kleinere gemeenten wel veel vindt van wat men in de steden mist, zoals rust, e en goed huis, een veilige en schonere omgeving, maar dat inmiddels is gebleken hoe velen, een maal buiten wonend, toch ook weer naar de stad terugverlangen. De minister meende dat de enorme sommen geldt, die voor de stadvernieu- wing nodig zijn, kunnen worden gevon den doordat andere geldverslindende projecten zoals de woningbouw, de'we genbouw, de scholenbouw en de zieken- huisbouw langzamerhand in een fase zijn gekomen waarin de grootste achter stand is ingelopen en er een zekere verzadiging optreedt. Overigens ontkende de heer Gruyters niet dat er nog wo ningnood is, met name onder de laagst betaalden en onder de zogenaamde bij zondere groepen zoals werkende jonge ren, alleenstaanden en studenten die niet aan een universiteit studeren. Men moet echter ook niet hopen, zo ging hij verder, dat in de toekomst er in de steden meer mensen zullen wonen dan op dit moment. De trek naar buiten zal zich zeker blijven manifesteren, maar het beleid zal er op gericht moeten zijn dat deze mensen in gebieden komen te wonen die georiënteerd zijn op de grote stad. Noodzakelijk is dan het be staan van goede verbindingen tussen de satellietsteden en de centrumstad. De heer Gruyters noemde dit ,„een beleid van gebundelde deconcentratie”. Een vrachtwagen heeft gisteren op de oprit van de Utrechtsebrug in Amster dam een deel van zijn lading mayonaise verloren. Het duurde geruime tijd voor de mayonaise van het wegdek was ver wijderd. Tot zolang moest het verkeer worden geregeld. Op de foto een over zicht van de ravage. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. regen zw. bew. onbewolkt windstil 20 zw. bew. zw. bew. sneeuw Kopenhagen zw. bew. half bew. licht bew. zw. bew. onbewolkt zw. bew. windstil 23 zw. bew. windstil 16 geh. bew. onbewolkt half bew. zw. bew. geh. bew. licht bew. licht bew. sneeuwbui zw. bew. windstil Las Palmas licht bew Tunis half bew. De handtekeningen zullen ruim voor de gemeenteraadsverkiezingen (29 mei) worden aangeboden aan Tweede-Kamervoorzitter Vondeling. Een provisorische enquête onder de fracties van de Eerste en Tweede Kamer heeft volgens de twee actie groepen uitgewezen dat een meerder heid van de volksvertegenwoordigers voorstander is van enigerlei vorm van beperking van het autoverkeer. De beide actiegroepen willen bij hun streven naar de zonderdag niet de nadruk leggen op de energieproble- matiek of milieuaspecten, maar op het plezier dat men aan een autoloze zondag beleeft. De zonderdagactie wordt gesteund door een aantal bekende Nederlan ders onder wie W. Drees sr., At je Wear to btonan- «n buitenland Aan dit voorbereidende werk voor de experimenten moeten de scholen kunnen bijdragen en meedoen. Alleen scholen voor voortgezet onderwijs kunnen zich hiervoor aanmelden, vóór 15 mei. Na een jaar kan dan worden uitgemaakt welke scholen met de eerste experimen ten zullen kunnen starten. De ministeriële commissie voor de middenschool, die eind vorig jaar werd ingesteld, wil in een afzonderlijke fase tot een uitnodiging komen van scholen om een experiment uit te voe ren. De fase zou zij willen laten begin nen op 1 augustus a.s. De voorstellen van de commissie zijn in het centraal onderwijsoverleg besproken en de minis ter heeft ze in grote lijnen overgenomen. Weloverwogen Door de voorgestelde aanpak wordt, aldus het ministerie, verzekerd, dat de voorbereiding van de middenschoolexpe- VRIJDAG 19 APRIL Hoog water 1.57 uur en 1 Laag water 9.38 uur en VRIJDAG 19 APRIL 5.36 uur onder 19.44 4.03 uur onder 16.40 uaw' r< ir G Een rechtbank in -"u iu- -

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2