Subtiel samenspel tussen Franse socialisten en communisten n Giscard vó ór Chaban- Delmas SLA - de bedreigde Beate Klarsfeld gearresteerd Europees militair toestel MRCA is „minderwaardig zevenkoppige cobra „Patricia ons wel” „Verdachten gemarteld” J Kennedy krijgt sigaar uit Cuba van Tito Kamerlid boos over discriminatie van vrouwen „ANTI-WITBOEK” VAN WETENSCHAPPELIJKE SCHRIJVERS DONDERDAG 18 APRIL 1974 BINNEN» EN BUITENLAND 3 Opiniepeiling: Sleutelpositie (Van onze redactie buitenland) Gezocht Embleem Bedreven SAN FRANCISCO De gebeurtenissen na de ontvoering van Pa tricia Hearst beginnen steeds meer op het draaiboek voor een soort alternatieve gangsterfilm te lijken. Nadat krantenmagnaat Randolph Hearst voor zes miljoen dollar aan voedsel uitdeelt aan de armen van de staat Californië om aan de eisen van de ontvoerders te voldoen, noemt zijn 20-jarige dochter hem op een geluidsbandje een „beroeps leugenaar” en kondigt aan dat ze zich bij haar ontvoerders aansluit. Tevens komt er een foto van Patricia die daarop met machinepistool poseerde. Strategie O I ■W' -s 17?* Mitterrand zelfverzekerd (Van onze redacteur in Bonn) ADVERTENTIE (Vervolg van pagina 1) L In de zelfverzekerdheid van de linkse eenheidskandidaat steekt natuurlijk wel een flink brok strategie of, zo men wil, komedie. (Van onze redacteur in Parijs, Frank Onnen) lart- ïggen, aan* rd en staan. 1 niet mdse i dat rvaat jesto- •e af, en 57 van vier De linkse presidentskandidaat is ech ter van oordeel dat bij zo’n conflict de Kamer haar eigen verantwoordelijkhe den zal moeten nemen door eventueel de regering ten val te brengen. Voor nieu we Kamerverkiezingen zou het parle ment dan zelf het initiatief dienen te nemen. Ook heeft Mitterrand al aangekondigd niet van plan te zijn na zijn overwin ning het parlement te ontbinden. In geval van een linkse zege zou een con flict met de Nationale Vergadering die nu nog door een gauUistische meerder heid beheerst wordt inderdaad lang niet denkbeeldig zijn. onafhankelijk mogelijk tegenover zijn communistische bondgenoten op te stel len, zonder daarom zijn akkoord met de communistische partijsecretaris, Georges Marchais, op het spel te zetten. Hoe twijfelachtig alle doelen zijn zou echter onmogelijk over het hoofd kun nen worden gezien. Dit zou ook kunnen blijken uit de gegarandeerde afname. de de de „derde wereld” aangegaan. Bovendien werkt de Bondsrepubliek mee aan de opbouw van wapenbedrijven in die lan den. INUMON-FILIRLEN MET VERKOOP VAN GMENTE EN F RUIT,GELDIG ï/MZOAFRh. ense egen i de itair een ‘ëist. dit be- het Al- reest een dit gens latie uit ge- cen- ksel land iden ieu- ran- MÜNCHEN. (DPA en AFP) Beate Klarsfeld, die al jarenlang vecht voor bestraffing van nazi-oorlogsmisdadigers, is gisteren gearresteerd toen zij met twee ex-gevangenen een bezoek bracht aan het voormalige concentratiekamp Dachau bij München. iago i de gis- be- der- becij- reva- irtpa- ,Cen- evali- :hting appe al en even- i. •Hand loefte sen. i dat rd op inten. i van het igom innen rtpa- het leemt Jos- ’nose arden ge- den ien- loor tsen i de gen ort, >che acht :en- 85 iland tele- ssen, ssele, i de een- ;ani- iwse der- gens 'aar- De politie denkt dat het „leger” uit ongeveer 25 personen bestaat, man nen en vrouwen van verschillende rassen, opgeleid in guerilla-taktieken en goed bewapend. Het project MRCA („multi role com bat aircraft”) zal echter niet mislukken, omdat het de militaire en industriële integratie in Europa dient, aldus het anti-witboek. Bovendien bevordert het de zelfstandigheid van de Westeuropese technologie tegenover de Verenigde Sta ten. Voorts zal er alleen al aan worden doorgewerkt, omdat bij stopzetting de verkwisting volop aan het daglicht zou komen. Naast de leveranties aan de NAVO- landen, ook Griekenland en Portugal, is de Bondsrepubliek begin dit jaar ver plichtingen ter grootte van 67,3 miljoen mark voor wapenexporten in landen van Er wordt druk gespeculeerd: Patri cia zou dit onder grote psychologische druk gedaan hebben en niet echt menen; Patricia zou dood zijn en de woorden op het bandje onder dwang gesproken hebben voordat ze stierf; Patricia zou de ontvoering geënsce neerd hebben en reeds lang lid van de kidnap-organisatie zijn. Thans wordt Defreeze samen met een andere voortvluchtige gevangene, de 29-jarige Thero Wheeler gezocht in verband met de ontvoering van Patricia Hearst. Hij wordt nu zelfs niet meer door de vrees weerhouden de huid van de beer te verkopen nog voor het dier geveld is. In het openbaar verdeelt hij al de mi nisterzetels van de regering die na zijn verkiezing als president der republiek gevormd zal moeten worden. Dat is de mening van de 66-jarige Edward Shea, portier van de bank, die het niet eens is met het idee van de FBI dat zij werd gedwongen mee te doen onder bedreiging van het vuurwapen var een van de andere overvallers. SAN FRANCISCO (UPI). Patri cia Hearst, de ontvoerde dochter van de Amerikaanse krantenmagnaat, die deze week deelnam aan een banko verval door het Symbionese Bevrij dingsleger (SLA) liet er weinig twij fel over bestaan dat zij haar automa tische vuurwapen zou gebruiken als er iets was misgegaan met de over val. Valery Giscard d’Estaing zou een lichte voorsprong krijgen op Jacques Chaban-Delmas (gaullist). De auteurs, die deel uitmaken van de Vereniging van Duitse Wetenschapsmen sen, hebben het defensiewitboek van de regering-Brandt en de defensiebegroting kritisch onderzocht. Hun „anti-witboek” verschijnt eind deze maand als pocket in de boekhandel. Gisteren publiceerde echter de Süddeutsche Zeitung al de belangrijkste punten van kritiek. Een ontsnapte neger gevangene, de 30-jarige Donald David Defreeze uit Los Angeles, zou het SLA opgericht hebben. in 1839). Hij was vroeger aangesloten bij de „Zwarte Culturele Associatie”, een wettige groep voor hulp aan zwarte gevangenen. Toen hij op 5 maart 1973 uit de gevangenis Soledad ontsnapte, kwam Defreeze in Berke ley (waar Patricia Hearst woonde). Hier kreeg hij onderdak van een jonge blanke feministe (een Ameri kaanse Dolle Mina). Dat subtiele samenspel wordt door beide topleiders Mitterand en Marchais nu al sinds twee jaar met grote virtuosi teit gespeeld om zo de tegenstelling met de uiteengespatte en kjjvende regerings coalitie nog wat frappanter te maken. Het SLA sloeg voor het eerst toe in november vorig jaar, toen leden een schoolinspecteur, Marcus Foster, in Oakland doodschoten met een kogel waarvan de uitgeholde punt gevuld was met cyaankali-kristallen. In een communiqué verklaarde het SLA dat het slachtoffer, een neger, steun gaf ADVERTENTIE Donald David Defreeze, oprichter van het SLA. Die victorie hangt vooral af van de enkele percenten stemmen die hij onder de zwevende middenmassa’s zou moeten winnen. Maar juist die kiezers zijn over het algemeen nogal gevoelig voor de gaullistische propaganda die ook nu weer de vrees voor het communisme poogt aan te wakkeren. En om die reden tracht Mitterrand zich nu dan ook zo Defreeze noemt zichzelf Cinque (naar de leider van een slavenopstand Het SLA is een extremistische, linkse groep die bestaat uit Ameri kaanse neger gevangenen, radicalen De gaullistische' kandidaat Chaban- Delmas of zijn rivaal, Giscard d’Estaing, zal dan ook een zeer zware dobber krijgen om na de eerste ronde op 5 mei in het regeringskamp weer een schijn van eensgezindheid te verwekken. Een eerste voorwaarde om ook zonder een generaal De Gaulle of een Georges Pompidou weer geloofwaardig te kunnen worden. Zo heeft hij al verzekerd dat hij een socialist tot premier zal benoemen. Daarbij zou hij zijn oog op de bekende burgemeester van Marseille, Gaston Deffèrre, hebben laten vallen. Als minis ter voor de Economie en Financiën zou hij verder de vermaarde oud-premier Pierre Mendès-France, die zich juist de zer dagen officieel voor de kandidatuur- Mitterrand heeft uitgesproken, willen aantrekken. Schriftelijk vraagt zij de bewindslie den van Sociale Zaken en van Justitie wat er tegen dit soort bepalingen op basis van de huidige wetgeving is te doen. „Vinden de bewindslieden niet dat hier sprake is van onjuiste discriminatie gezien het feit dat er geen arbeidsover eenkomsten aan mannen worden voor gelegd waarin ze, op straffe van ontslag, verplicht worden van te voren te ver klaren ten tijde van het dienstverband geen vader te zullen worden”, aldus mevr. Barendregt. Zij vraagt van de ministers de verzekering dat vrouwen die bij de rijksoverheid solliciteren op geen enkele manier gevraagd zal worden naar de kans dat ze zwanger worden. Patricia Hearst en haar verloofde, Steven Weed in rustiger dagen. In het vliegtuigproject speelt de Bondsrepubliek een hoofdrol, waardoor zij volgens het anti-witboek een sleutel positie in de Westeuropese bewapening zou kunnen krijgen. BONN Het Europese gevechtsvliegtuig MRCA, dat bestemd is voor de lucht-' machten van West-Duitsland, Engeland en Italië en vermoedeljjk eind mei zijn eerste proefvlucht zal maken, is militair minderwaardig en bovendien veel te duur. Dit meldt een „anti-witboek”, samengesteld door een groep wetenschappelijke schrijvers uit de Bondsrepubliek. De politie vermoedt dat het SLA goed bedreven is in vechten en schie ten, en denkt dat dit „leger” het gemunt heeft op belangrijke personen die na ontvoering losgeld kunnen op leveren. Door de ontvoering van Patricia Hearst heeft het SLA zo een belang rijke figuur getroffen. Of Ran dolph Hearst zijn dochter voorgoed aan haar ontvoerders heeft verloren, zal nog moeten blijken. De FBI is niet helemaal overtuigd van haar vrijwillige deelname aan de bankroof maar niemand sluit de mogelijkheid uit. Het onderdak in Berkeley werd Peking Huis gedoopt en Defreeze on derhield er contact met Russell Litt le, en diens vriendin Robyn Steiner en haar zus Joan. Ook kende Def reeze Willy Wolfe (student), David Gunnel (jazz musicus) en zijn vrouw Jean Chan, Josef Remiro (die tevens een veteraan uit Vietnam en wapen- expert was), Patricia Mizmoon Solty- sik (ex-studente), Nancy Ling Perry (door de politie gezocht wegens brand stichting) Camilla Hall (ex-maatschap- pelijk werkster) Bill en Emily Harris en Angela Atwood. Al deze personen verdwenen na de arrestatie van Re- miro en Little. jlste- en in die haar poli- litge- t een 'eken el in ge- erder met Aires d El ering ipeld. erge- itelij- o ver gaan. extra men- tburg a uit het iten- i die ionu- i W. zoor- Id te en- Lu- Bij het vorige onderzoek door Sof- res, dat op 29 april werd bekendge maakt, had Mitterrand 36 percent Giscard 27 pet. en Chaban 26 pet. Hij weet dat in Frankrijk sinds de laatste oorlog de linkse partijen bij onge veer twintig nationale verkiezingen slechts tweemaal de overwinning hebben geboekt. Het is dus nog allerminst bewe zen dat hij volgende maand een derde zege zal mogen halen. In het anti-witboek wordt ook houding van de Bondsregering in wapenexport bekritiseerd. aan racistische politiek. In verband met deze moord werden twee SLA- leden gearresteerd: Josef Remiro en Russel Little. Men kwam na een scherpe calculatie tot de conclusie dat zeker 1350 toestellen zouden moeten worden verkocht. Er is nu nog slechts een garantie van de luchtmachten van de Bondsrepubliek, Engeland en Italië voor de afname van 800 toestellen. en revolutionairen. De krant San Francisco Chronicle meldt dat de groep afgelopen zomer werd opge richt omdat de „nieuw-linkse” poli tieke beweging uit elkaar viel. PARIJS. Naarmate de verdeeldheid in het Franse regeringskamp toeneemt toont de linkse eenheidskandidaat Francois Mitterrand zich zekerder van zijn overwinningskansen bij de presi dentsverkiezingen. PARIJS. (AFP) Volgens een nieuwe opiniepeiling in Frankrijk, waarvan het resultaat vandaag in het dagblad „Le Figaro” is bekendge maakt, zal Francois Mitterrand, de gemeenschappelijke kandidaat van de linkse partijen, bij de eerste ronde van de presidentsverkiezingen in Frankrijk ruimschoots de leiding ne men. ver dommeling die bewoog of iets vreemds deed, zou neerknallen”, aldus Shea. Een politieman uit Oakland, Californië, toont het symbool van het SLA: de zevenkoppige cobra. Drie vrouwen die verdacht worden lid van het SLA te zijn: (v.l.n.r.) Camilla Hall, Patricia Mizmoon Soltysik en Nancy Ling Perry. De organisatie die Patricia op 4 februari uit haar woning wegsleepte in Berkeley, heet het „Symbionese Bevrijdingsleger” (Symbionese Libe ration Army of SLA). Het enbleem van het SLA is een zevenkoppige cobra en de naam zou afkomstig zijn van het woord symbiose, een weten schappelijke uitdrukking uit het Frans die betekent: het samenleven van twee ongelijksoortige organismen tot wederzijds voordeel. Vervolgens duikt zij blijkbaar op onder de overvallers van een bank in San Francisco, compleet met machi nepistool in de aanslag. Weer is er twijfel: was het werkelijk Patricia? Nam zij vrijwillig deel of werd zij gedwongen Op een van de foto’s die een automatische camera van de overal nam, lijkt een van de bank rover een geweer op Patricia ge richt te hebben. Maar wat zou een gedwongen deelname voor zin heb ben, tenzij de overvallers van de verdekt opgestelde camera’s op de hoogte waren en de overval voor propaganda -doeleinden pleegden? In 1969 was sprake van een „stuk prijs” van tien miljoen mark. Nu is alleen nog de verkoop van het „wapen systeem” aan de orde de systeemprijs is door het parlementslid van de SPD al op 54 miljoen mark geschat, bij een eerste aflevering in 1978. De percentages op grond van deze peiling, verricht door het bureau Sof- res, dat op 9 april werd bekendge- 40 percent voor Mitterrand, 28 per cent voor Giscard en 26 pet. voor Chaban. SANTIAGO. (Reuter en AFP) In het gisteren begonnen proces tegen 57 officieren en manschappen van de Chi leense luchtmacht en tien burgers heeft een van de verdedigers verklaard, dat vijf van zijn cliënten zijn gemarteld. Het proces-voor een krijgsraad in een academie van de luchtmacht in een buitenwijk van Santiago, is naar men verwacht het eerste van een reeks „zui veringsprocessen” tegen leden van de strijdkrachten, die het bewind van wij len president Salvador Allende hebben gesteund. Op 11 september maakte een militaire staatsgreep een einde aan dit linkse bewind, waarbij het 65-jarige staatshoofd om het leven kwam. De 67 verdachten worden beschuldigd van hoogverraad, spionage en mede plichtigheid aan „terroristische” plannen tijdens de regering van Allende die in november 1970 aan de macht was geko men. In zijn openingsverklaring stelde de officier van justitie Orlando Gutier rez. dat de regering van dr. Allende „niet-grondwettig was.” Het is de eerste maal dat een vertegenwoordiger van de militaire junta dit verklaarde. Als de krijgsraad deze stelling aanvaardt, kun nen de relaties die de verdachten met functionarissen van de regering-Allende onderhielden, worden bestempeld als „heulen met de vijand”, zoals in de tenlastelegging wordt gedaan. De openbare aanklager eiste tegen zes leden van de luchtmacht de doodstraf op grond van „hoogverraad”. „Ik twijfelde er geen ogenblik aan dat zij zou schieten. Het was haar houding. Die was zo hard. Ik hoorde haar zeggen dat zij de eerste die bewoog of DEN HAAG (ANP). PvdA-kamer- lid mevr. Barendregt heeft de regering er op gewezen dat er in ons land werkgevers zijn bij wie men als vrouw alleen in dienst kan treden als men bereid is een arbeidsovereenkomst te ondertekenen met bepalingen dat de overeenkomst eindigt als de vrouw zwanger wordt. Tijdens zijn bezoek aan president Tito kreeg de Amerikaanse senator Edward Kennedy (links) een Cubaanse sigaar aangeboden door de Joegoslavische president.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3