Joke, Jan en Bas willen stoppen kastje Dienstweigeraar krijgt met spuiten tegen onkruid opnieuw 21 maanden 395 w /Meubel i/d maand DICK BRRTÊLS I deUlesjS^ S. v. Gent adjunct aan L.T.S., in IJmuiden Bontmodehuis ig1 Speciale aanbieding: Lamsjasje met leer verwerkt r Ss? r Drie Velsense scholieren voeren handtekeningenactie met invaller Tanzania centraal op 1 mei-viering IJMUIDEN BEVERWIJK /MEUBEL-IN DONDERDAG 18 APRIL 1974 PLAATSELIJK NIEUWS ZELFDE ZAAK ALS KEES VELLEKOOP I City Kennemer theater Stadsschouwburg Luxor 7/8 lamsjasje reeds vanaf/495,- GIERSTRAAT 52-56 HAARLEM - TEL. 023-312992 Wagenweg 146 (bij het Westerhoutpark) Haarlem Tel. 023-31 65 29 Sedert 1849 Wallwood, met barindeling, vak met rookglasdeuren, TV-vak. In wit laqué 1095;- 695,** 1 ZOALS BEKEND is „Vrolijke ontucht in Tirol” („Liebesgrüsse aus der Lederhose”) een bijzonder goedlopend, tegen de porno aan leunend filmwerkje dat zijn groot subces waarschijnlijk te danken zal hebben aan de opwindende voor uitzichten, die Tirol de toerist vol gens het verhaal heeft te biedend Mooie jongens zorgen er immers permanent voor het nodige erotisch plezier en als een der meest ge vraagde edelhengsten het op een bepaald ogenblik moet laten afwe ten, doet hij zijn „praktijk” over aan een al even potente Italiaanse gastarbeider. W WW™ r- (Van onze correspondent) Films to oto >r i IN DIT THEATER gaat van heden tot en met woensdagavond opnieuw een Chinese vechtfilm draaien en wel „Het duivelsmasker van Tang”. Dit genre is inmiddels zo bekend geworden dat in feite met deze aankondiging kan worden ONDERWIJL IN de matinee van zon dag een reprise van „Jailhouse rock” een herinnering aan Elvis Presley, die met deze film eenmaal aan het begin van zijn carrière heeft gestaan. VEEL SENSATIE, zij het dan ook van beduidend minder vloedige aard, valt in Luxor ook in de matinee van zondag te beleven. Dit in verband met de verto ning van „Wie doodde Billy the Kid” een western van de goede soort. LEE VAN CLEEF, de oefende kille doder uit vele westerns, zet deze terecht tot gratieverlening, aldus het modera- men, lijkt te meer gerechtvaardigd, om dat voor de trage gang van zaken bij de bovengenoemde wetswijziging het uit blijven van verdere regeringsvoorstellen de hoofdreden is geweest. Haarlem Centrum, Kruisstraat 30-32, Tel.023-321051 Na zo’n uitzending blijf je wel met de vraag zitten: hoeveel helpt zo’n :tuk publiciteit nou? Worden de boeren in dat gebied waakzaam? Zijn er mensen wakker geschud door de veranderde si tuatie en wordt er op centrale punten gemeld hoeveel en wanneer er geschoten wordt? Een situatie die elders in Neder land hier en daar al van kracht is (bijvoorbeeld het Oude Land van Strij- en). Of blijft alles gewoon zoals het was: de partijen voor de tijd van één jachtrecht (zes jaar) boos en onverzoen lijk tegenover elkaar? Haarlem Schalkwijk Andalusie 3, Tel. 023-330063 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Tijdens de jaarlijkse al gemene ledenvergadering van de „vere niging voor beroeps- en ander voortgezet onderwijs in Kennemerland” zijn de af tredende bestuursleden de heren A. Stoel en ir. J. Montauban van Swijn- drecht herkozen, het bestuurslid de heer H. W. Kat heeft om persoonlijke rede nen moeten bedanken. Voor hem kon staande de vergadering in de Technische School aan de Briniostraat nog geen op volger worden aangewezen. Dit zal op een andere datum plaats hebben. De aanwezigen vernamen, at de heer S. van Gent, verbonden aan de school als leerkracht, per 1 augustus is be noemd tot adjunct-directeur. Dit in ver band met het vertrek per 1 juni van de huidige adjunct-directeur de heer A. J- den Heyer, die benoemd is tot directeur van de Scholengemeenschap in Bever wijk. Bij Dick Bartels op Wagenweg 146 in Haar lem vindt u meer dan 500 bontmantels. In prijzen van ƒ395,- tot 5800,-. Nu heb- ben wij tijd om uw bontmantel te moderniseren en repareren. Loop gerust eens bij ons binnen. In de kop van Overijssel ligt het natuurgebied Zwarte Meer met een rijke flora en fauna. Tot dusver pachtte Staatsbosbeheer de jachtrechten in dat gebied, waardoor men voorkwam dat er gejaagd werd op verkeerde ogenblikken, en er onrust ontstond die afbreuk deed aan dit natuurlijk rustpunt. Die jacht rechten zijn drastisch verhoogd. Staats bosbeheer kan dat niet bekostigen en de Vollenhovense Jachtvereniging wel. Hun belangen zijn strijdig met die van een natuurgebied. Niettemin gaan Joke, Bas en Jan door met handtekeningenactie en daarom zijn ze dikwijls op het Pontplein te vinden waar wachtende automobilisten en fiet- volstaan. Liefhebbers van een stevige knokpartij met veel bloed en wilde kre ten weten dus waar zij zich straks kunnn vervoegen. De AVRO bracht ook nog het als documentaire aangekondigde Amerika, Amerika... vriend, vijand, verwant, ver vreemd. Bestaat er een Atlantische ge meenschap, was de vraag waar een team van Hiltermannen zich over had gebo gen. Een programma dat in aanpak en uitwerking alle verrassing miste. Mis schien noemt men dat objectiviteit. Geef mij maar de kwaliteit van de Ivoren Toren. IJMUIDEN. Evenals voorafgaande jaren zal de afdeling IJmuiden-Velsen van de PvdA woensdag 1 mei als dag van de arbeid gaan vieren. Er is een bijeenkomst georganiseerd in gebouw Velserduin. Centraal staat het onder werp „Tanzania”, aanbevolen door de Evert Vermeerstichting. Deze instelling heeft opgeroepen 1 mei te vieren als solidariteitsdag met de jonge Afrikaanse staat. sets verteld worden wat zij van het besproeien in Velsen vinden en wat de gevolgen zijn voor onder andere de vo gels. Jpke zegt dat de laatste tijd in het Wijkeroogpark veel dode vogels gevon den worden die bespoten zaden, bessen of andere vruchten gegeten hebben en daaraan sterven. Dat is het drietal wat al te gortig, vandaar dat zij voorlopig nog wel op het Pontplein te vinden zullen zijn. drietal is al lange tijd bezig om de mensen in de gemeente bewust te ma ken dat de onkruidbestrijding met be hulp van spuitmiddelen voor de natuur en eigenlijk ook voor de mensen niet zo’n heel beste zaak is. Deze drie zijn dan ook druk bezig met het verzamelen van handtekeningen tegen het spuiten door vooral de gemeentelijke plantsoe nendienst. Tezijnertijd willen Joke, Jan en Bas hun petitie aan burgemeester en wethouders van Velsen aanbieden. Een van de aardige onderwerpen uit Van Gewest tot Gewest. Een stekkie in eigen land waar de meningen botsen en waar de interviewer niet nalaat alle partijen aan het woord te laten, maar evenmin schroomt om hier en daar op een gevoelige teen te gaan staan om een kreet, die wat scherper de gedachtenwe reld van de partijen weergeeft, los te krijgen. En dat gebeurt dan ook. De jagerjagersman riep: ..Wij zijn geen doodjagers”. De Dijkgraaf (die toevalligerwijs K. Jager heet, dat is de humor van Gewest tot Gewest), die mede verantwoordelijk kan worden gesteld voor de ingrijpende jachtrechtgeld verhoging, hield prompt enkele ambtelijke slagen om de arm. De beheerder van het Zwarte-Meergebied sprak van onrust, maar de jachtvereni ging liet zeggen: „Het wordt hier geen schiettent”. AANGEKONDIGD ALS „een giller van een western” zal in de Velsense Stadsschouwburg van vrijdag- tot en met zondagavond „Vuisten en gestampte pot” worden vertoond, ook gekwalifi ceerd als „eer film vol doden, maar slechts van \het lachen”. Hieruit moge dan zo ongeveer blijken wat de bezoe kers hier tijdens het weekend staat te wachten: een schiei- krankzinnige goud- jacht in een landstreek, waar de mijnen voor luttele bedragen van eigenaar ver wisselen. En laat nu juist op de enige echte goudader een stevige gevangenis zijn gebouwd! Kortom, een vrolijk ver haal, vol actie en onwaarschijnlijke knokpartijen. Een luchtig tafereeltje uit „Vrolijke on tucht in Tirol”, welke sexkomedie ook in City moest worden geprolongeerd. EVENTUEEL KAN men dan in de matinee van zondag nog eens naar Nor man Wisdom gaan kijken, die in „De vierkante rekruut” komt demonsteren hoe de gang van zaken in een onverval ste soldatenklucht dient te zijn. OP DEZE manier ontstaat er een levendige concurrentiestrijd tussen de beide plaatselijke hotels, die het hun vrouwelijke gasten aan niets willen la ten ontbreken. En er is in de gehele omtrek geen protesterende Dolle Mina te ontdekken. Ook niet in de IJmond, zodat de directie van City „Vrolijke ontucht in Tirol” wegens de grote belangstelling heeft moeten prolongeren. Evenals Vellekoop is ook Van Buren tegen oorlogsgeweld, maar niet tegen „elk oorlogsgeweld”, omdat hij gebruik van geweld door bevrijdingsbewegingen, als verzet tegen onderdrukking en uit buiting, kan billijken. Om erkend te worden als gewetensbezwaarde tegen de militaire dienst moet een dienstplichtige krachtens de huidige wet gewetensbe zwaren hebben tegen „elk oorlogsge weld”- Vellekoops beroep’ op de wet werd daarom afgewezen. Van Buren heeft zelfs geen beroep op de wet willen doen, omdat hij naar zijn zeggen bij voorbaat al wist niet te kunnen worden erkend. In een brief aan minister Van Agt van Justitie heeft het moderamen van de Raad van Kerken in Nederland aange drongen op een snelle toepassing van de mogelijkheid van gratiëring, opdat als nog recht wordt gedaan aan de princi piële dienstweigeraar Kees Vellekoop als persoon. Het moderamen heeft de overtuiging dat, gezien de thans geldende wetten, zowel de arrondissementskrijgsraad te Arnhem als het Hoog Militair Gerechts hof niet anders had kunnen oordelen, dan nu gebeurd is. Het moderamen meent te mogen stel len dat in brede kringen binnen de Nederlandse samenleving de overtuiging leeft dat ieder onoverkomelijk gewe tensbezwaar tegen de persoonlijke ver vulling van de militaire dienst wettelijke erkenning dient te vinden. Helaas heeft deze overtuiging nog niet haar weerslag gevonden in een wetswijziging. De nu gerealiseerde, ongetwijfeld correcte toepassing van de (verouderde) wet leid de tot onrecht aan een concrete persoon. Een snelle toepassing van het recht verworven reputatie in dit theater van heden- tot en met zaterdagavond weer eens voort nu met zijn nieuwste film „The magnificent seven ride”. Deze boei ende historie is ook voor de tweede matinee van zondag bestemd, in de eer ste voorafgegaan door een reprise van Danny Kaye in „De hofnar”. Ook wor den voor de nachtvoorstellingen van vrijdag en zaterdag wedervertoningen aangekondigd van de Chinese knokfilm „De dertien zonen van de Gele Draak”. Om half elf ’s morgens zal burgemees ter Reehorst de bezoekers welkom heten. Om elf uur spreekt oud-voorzitter Th. Mooy en om half twaalf volgt een optreden van Frans Kievit. Na het vertonen van een ontspan- ningsfilm wordt om ongeveer één uur een broodmaaltijd opgediend. Daarna volgt een gezellig samenzijn. De Wereld winkel IJmuiden zal ter plekke nadere inlichtingen verstrekken over het project „Tanzania”. Het avondprogramma dat om acht uur begint wordt geopend door de partij voorzitter A. van Maanen. De „Stem des Volks” uit IJmuiden zingt, waarna een diaserie over Tanzania vertoond zal worden en ook Frans Kievit weer zijn medewerking verleent. Na een pauze volgt nog een informeel samenzijn. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het gaat goed met de handtekeningenactie van Joke van der Ham (13) uit Velsen-Noord en Bas (11) en Jan (14) Brezet uit IJmuiden. Dit Vragen die je ook over kunt houden na het zien van een reportage over het Zuidelijk Westerkwartier, een gebied op de grens van de drie noordoostelijke provincies, waarover snedig werd gezegd dat de mensen die er wonen „de Dren ten van Groningen zijn die met een Fries accent spreken”. Er werden wat cijfers genoemd en wat hoogwaardigheidsbekle ders aan het woord gelaten. Op zo’n moment krijg je weer het gevoel dat een langere reportage die dieper op de speciale problematiek van zo’n stuk Ne derland ingaat, weleens een heel wat bevredigender gevoel kan geven. Een uitputtender reportage of: een andere aanpak. Zoals die van een van de beste kunst programma’s op de buis: de Ivoren To ren van de VPRO. Waarbij juist niet de hoogwaardigheidsbekleders aan het woord worden gelaten, maar de man-in- de-straat gevraagd wordt wat hij nou voor waarde aan kunst hecht. Een werknemer van een zandwin- ningsbedrijf, wijzend op het opspui ten van land: „Dat is kunst”. Hij bedoelt waarschijnlijk: dat is een hele kunst. Maar omdat het een sympathieke wer ker was, maakte het AVRO-team er prachtige opnames van en werd het alsnog kunst. Zulke programma’s doen wel erg sterk denken aan de VPRO-aanpak, vandaar dat ik mij zoëven ook opzettelijk vergis te in de zuil. Het is namelijk een AVRO-programma. Wat Van Gewest tot Gewest ontbeert aan humor, heeft de Ivoren Toren voldoende. Op zoek naar kunstliefhebbers, die prachtige schilde rijen aan de muur hebben hangen, vraagt men argeloos aan de wandelaar in het bos: „Wat heeft u aan de wand thuis?”. Waarop deze zonder omhaal zegt: „Be hang”. DEN HAAG. Het Hoog Militair Ge rechtshof heeft woensdag het krijgs- raadvonnis bevestigd, waarbij een 21-ja- rige oud-I.Imuidenaar, de principiële dienstweigeraar J. G. van Buren uit Heerhugowaard was veroordeeld tot een gevangenisstraf van 21 maanden en ontslag uit militaire dienst. Deze zaak is verwant aan die van Kees Vellekoop. die begin april door het HMG eveneens tot 21 maanden en ontslag uit dienst werd veroordeeld. IN DE TWEEDE zaal van dit theater draait van heden- tot en met woensdag- vond, evenals in de matinee van zon dag het spektakelstuk „Spartacus”, wel ke film in de orde van historische avon turen allerminst een dwaas figuur heeft geslagen. De actie werd hiervoor immers op een vakkundige wijze uitge buit, zodat de geschiedkundige werke lijkheid in een grootse verbeelding een indrukwekkend gezicht kon worden ge geven. Men moet dan ook respect heb ben voor de dramatisch fraai verwerkte massascenes, die met het karakterspel „Spartacus” het vereist reliëf hebben verleend. VOOR DE REST van de week, dus van zondag- tot en met woensdagavond vermeldt het programma de film „Justi ne”, een bewerking van de beruchte markies De Sades gelijknamige roman. Dit parallel-verhaal over de deugdzame Justine en haar voor geen erotisch expe riment terugdeinzende zuster Juliette is als een gemakkelijke kans benut om eens filmisch met seksuele afwijkingen te gaan rommelen. Een en ander leverde een reeks opwindende scenes op, welke zo nu en dan wordt onderbroken om De Sade iets te laten meedelen over eigen obsessies en de grote macht van het kwade. Zo’n programma kent verrassingen. Een van de voorwaarden (lijkt mij) waarop een plezierig kijkspel moet drij ven. De verrassing van een plotselinge formulering. Toneelkunstenaar Paul Steenbergen, die goedlachs en twijfelend voor een lege zaal staat, peinzend: „To neelspelen is vluchtig”. Of een andere uitspraak over zijn beroep: „Een toneel speler moet een zuurstofcilinder met 500 atmosfeer-druk zijn. Hij moet in het spel maar vijf graden opengezet worden, maar het publiek moet proeven dat er 500 inzit”. De actie is op gang gezet door Joke die als groot natuurliefhebster vindt dat steeds meer planten die in de gemeente nog in het wild groeien, verdwijnen. Als voorbeelden noemt ze de bosviooltjes, de vogelwikke, teunisbloemen en de leeu- webekje. Zij wijt dit aan het spuiten in de gemeente en daarom heeft ze al weer enige tijd geleden in het jeugdblad Tap toe een oproep gedaan voor adhesiebe tuigingen. Ook heeft Joke verschillende keren over dit onderwerp in het radio programma „Tien-Om” van de Tros ge sproken. Toen de plaatselijke pers in Velsen aandacht aan haar actie begon te besteden, kwamen er verschillende reac ties, waaronder die van Bas en Jan die spontaan hun medewerking aanboden. Ook reageerde de directeur van de plantsoenendienst die in een brief ver telde dat ook zijn dienst graag allerlei planten en bloemen in het wild ziet groeien, maar dat spuiten teneinde planten, struiken en heesters in de per ken een kans te geven noodzakelijk is. Verder zij hij dat de gemeente het bespuiten al tot het minimale beperkt heeft.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9