GEEN GENERAAL PARDON ILLEGALE GASTARBEIDERS Voor eerst sinds oktoberoorlog Doden na bankroof Van Kemenade wenst geen nieuwe spelling Rotterdamse wethouder treedt af Den Uyl belooft onderzoek in Verwikkelingen verwacht zaak Molukkers in zaak-Janie Jones Bevel Sirica aan Nixon 68 nu óók inde Barteljoris BRILJANT cEkskhisief tapijt aktie iac.warninq Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Werkgevers lopen kans op zware straffen Noodzaak vernieuwing niet aangetoond HET WEER Koude nacht AGENDA pagina 11 Vliegtarieven gaan waarschijnlijk met 3 tot 4 pet omhoog In Hamburg: „Warschau-pact weg bij opheffing NAVO” Winkelcentrum Schalkwijk: tweeduizend parkeerplaatsen gratis voor niks. ,,-y 1 5K ’s MAANDAGS GESLOTEN bus 2,70,71. 1 uitzendbureau fEM OBE VAN DER KLEI VRIJDAG 19 APRIL 1974 64e jaargang nummer 140 Deze krant bestaat uit tweeëndertig pagina’s 2 3 3 7 4 7 11 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 OPGELET AUTO ITALIË B.V. A de mijter I Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, Medische diensten Kastje kijken - Puzzel Schrijvende lezers 11 Kunst17 Radio en televisie19 Strips19 Economie21 Beurs23 Sport25, 27 Veiligheidsraad Ruim zestig winkels, een Hema, een C&A. Hutje bn mutje onder luifels. IJmuider Courant Albert Camus: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,30 p. mnd., f 29,80 p. kwartaal (p. post f 34,—), p. jaar f 117,—, (p. post f 134,—). Losse nummers 45 ct. (Van onze redactie economie) In de Zuidhollandse tuinbouw alleen al Luchtmacht van Syrië in (Van onze redacteur in Bonn) actie égJÏ een (Van onze correspondent) (Van een correspondent) (Van onze Haagse redactie) (Van onze redactie buitenland) F. (UPI) IJMUIDEN: Marktplein 30 Te|; 19015 en Q) Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond: Droog en in het algemeen zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Mini mumtemperaturen van 4 graden aan zee tot ongeveer min 2 gra den in het binnenland. Maxima van 10 graden vlak aan zee tot 15 graden elders. In Tel Aviv maakte een woordvoerder bekend dat de Israëlische luchtmacht gisteren vijf uur lang Syrische stellingen in het gebied van de berg Hermon heelt bestookt. Alle toestellen waren behouden op hun bases teruggekeerd. De woordvoerder zei voorts dat de Israëlische genie erin geslaagd is een weg aan te leggen op de helling van de berg Hermon., waarover zwaar materieel kan worden vervoerd. De kwestie van het generaal pardon is opnieuw binnen het kabinet in discus sie geweest nadat de vakcentrales in een brief de ongerustheid hadden uit gesproken over hardnekkige geruch ten, dat het kabinet van plan zou zijn voor bepaalde bedrijfstakken met name voor de tuinbouw illegalen te „witten”. Deze geruchten bleken afkomstig van de zijde van werkgevers, die nog steeds stille hoop hebben op een generaal pardon. Bovendien heeft tijdens de verkiezingscampagnes voor de Provin- Een politieman (rechts) schiet zijn revolver leeg op bankrover Umberto Gonzales (met zwart masker) op het moment dat deze een bankgebouw in Hamburg met een gijzelaar verlaat, na een mislukte overval. Op de voorgrond een chauffeur, volgens de eisen van Gonzales alleen in zwembroek gekleed, bij de auto waarin de overvaller wilde ontsnappen. Gedurende een langdurige en sensatio nele rechtzaak bleek dat zij een prosti- tutie-organisatie voor personeel van ra dio en televisie en de geld-adel leidde. Nadat succes als zangeres niet voor haar weggelegd bleek te zijn, begon zij in haar luxe-appartement in Londen een bordeel. Illegale buitenlandse werknemers komen vooral voor in het Zuidhollandse tuin bouwgebied, in het Waterweggebied, in Amsterdam, in Limburg en in de landbouwgebieden in het noorden van ons land. Bij de Tweede Kamer is enkele weken geleden een wetswijziging voorges.teld. waardoor werkgevers die illegalen in dienst hebben zwaar kunnen worden gestraft. Bij herhaald in dienst nemen van illegalen kan zelfs tot sluiting van het bedrijf worden overgegaan. Thans krjjgt een werkgever die iemand ille gaal in dienst heeft en wordt betrapt een boete van maar 25 gulden. De filosofie der verlichting heeft de mens gevoerd naar de eeuw der verblinding. Alle auto-uitlaten 30% Alle Fiatparts 10 tot 50% Ook op plaatwerk van Fiat. Jansweg 47 - (32 02 32) - Haarlem Zestien mensen hebben gisteren ge tracht de militaire academie in Cairo te bestormen. De aanvallers zouden zijn gegrepen. Het zouden leden zijn van een extremistische Arabische organisatie. Den Uyl heeft minister Van Agt (Jus titie) opgedragen in het onderzoek alle recente gewelddaden waarbij Zuidmo- lukkers waren betrokken, onder meer ook de brandstichting in het kantoor van de Zuidmolukse vereniging Badan Persatuan in Den Haag, in het onder zoek te betrekken. VERLOVINGSRINGEN BEVERWIJK ENKHUIZEN BREESTRAAT 2 WESTERSTRAAT 41 woord te laten als het doorgaat met aanvallen op de voorzitter van de raad. Tekoa had gezegd dat Irak niet het recht heeft lid te zijn van de Veilig heidsraad. en zeker niet om voorzitter te zijn. Ook zei hij dat Irak heeft aangezet tot een uitroeiingsoorlog tegen Israel BONN. Met de dood van een gang ster eindigde gistermiddag in Hamburg een spectaculaire bankoverval. De man had voordien zelf een politieman gedood en een andere gewond. Bovendien moest een van zijn gijzelaars met schotwonden in een ziekenhuis worden opgenomen. In de Veligheidsraad van de VN is het gisteren tot een scherpe woordenwisse ling gekomen tussen de Iraakse ambas sadeur Talib El Sjibid, die deze maand voorzitter is van de raad, en de Israëli sche ambassadeur Jozef Tekoa. De ver tegenwoordiger van de Sovjet-Unie nam de Iraakse ambassadeur in bescherming en opperde dat de Veiligheidsraad moet overwegen Israel niet meer aan het Even voor half één had een filiaal van de Kommerzbank alarm geslagen. Een patrouillewagen van de politie was snel ter plaatse. Agenten, die het gebouw binnenstormden, werden door twee ge maskerde mannen onder vuur genomen. Een van hen werd gedood, een ander slaagde erin gewond naar buiten te ko men. Kennelijk in de war gebracht door de snelle politie-actie vluchtte een van de gangsters, hetgeen de politie pas kon vaststellen toen vier uur later de bloe dige ontknoping kwam. Toen bleek bo vendien dat het tweetal geen moment de tijd had gehad om geld te eisen. De alarmtelefoon, een directe verbin ding met de politie, werd gebruikt voor het contact vanuit de bank. De gangster die het woord voerde, sprak Duits met een sterk accent. Uit de identificatie zou blijken dat hij een 28-jarige Columbiaan was, die een inschrijvingskaart van de technische hogeschool in West-Berlijn bezat. Hij had de laatste tijd in voorstad van Hamburg gewoond. (Zie verder pagina 31 DEN HAAG. Premier Den Uyl heeft ir. Manusama, de Zuidmolukse lei der, toegezegd een grondig onderzoek in te stellen naar de ongeregeldheden die zich eind vorige week hebben voorge daan in de Frans Halsstraat in Almelo, waarbij een groep Ambonezen al schie tend enkele anti-Indonesische Ambonese gezinnen terroriseerde. SCHIPHOL. De luchtvaartmaat schappijen die zijn aangesloten bij de IATA, voeren op dit ogenblik overleg over een nieuwe tariefsverhoging voor de lijnvluchten Dat wordt de derde verhoging van dit jaar: in januari gin gen de tarieven al met 6 percent om toog, in maart met 7 percent. Hij heeft vandaag zijn ontslag aan geboden als wethouder aan het college van B en W, omdat de raad gisteren weigerde een volledig krediet te geven voor de verbetering van de slechte start baan van het vliegveld. Al eerder dreig de de wethouder met ontslag in verband met kwesties rond de luchthaven. Initiatiefnemers tot de raadsbeslissing waren de leden van de PvdA-fractie die, gesteund door de CPN in de gemeente raad, slechts de helft van het gevraagde krediet van f 5,3 miljoen wilden ver strekken. ROTTERDAM. De strijd om het voortbestaan van het Rotterdamse vlieg veld Zestienhoven, die zich nu alweer een paar jaar voortsleept, heeft gisteren het hoofd gekost van luchthavenwethou der mr. H. C. G. L. Polak (VVD). LONDEN. Popzangeres Janie Jones, door de Engelse rechter Alan Hamilton King beschreven als „de slechtste vrouw die ik ooit voor me heb gehad” is gisteren veroordeeld tot zeven jaar ge vangenisstraf. Turken. Nadat bleek dat door de energiecrisis het aantal werklozen in ons land schrikbarend toenam het Centraal Planbureau schat het aantal werklozen voor dit jaar op 130.000 tot 135.000 heeft men ook dit plan laten varen. DAMASCUS. (AFP, Reuter en UPI) De Syrische luchtmacht is gisteren voor het eerst sinds de oktoberoorlog in actie gekomen tegen de Israëlische strijd krachten in het gebied van Golan, zo heeft het Syrische opperbevel in Damas cus bekendgemaakt. De luchtmacht, aldus het opperbevel, heeft de Israëlische troepen, gelegerd in stellingen op de berg Hermon en andere punten van het Golan-front, zware ver liezen toegebracht. De Syrische lucht- doelartillerie zou voorts een Israëlisch Phantom-gevechtsvliegtuig hebben neer gehaald. De Libanese kranten hebben gisteren gemeld dat de Syriërs het Israëlische leger proberen te beletten een strategi sche weg aan te leggen aan de Libanese kant van de berg Hermon, die uitzicht biedt op grote delen van Libanon, Syrië en Israel. Syrië maakte vanmorgen bekend vier Israëlische vliegtuigen te hebben neer geschoten. DEN HAAG. Het kabinet-Den Uyl is niet van plan, op wat voor wijze ook, een generaal pardon af te kondigen voor de naar schatting 25.000 tot 40.000 illegaal in ons land verblijvende buitenlandse werknemers. ciale Staten o.a. het KVP-Tweede- Kamerlid P. van der Sande tegen de Westlandse tuinders gezegd, dat de werkgevers dit jaar in ieder geval geen moeilijkheden zouden behoeven te verwachten bij het in dienst nemen van illegaal buitenlands personeel. Tijdens een verkiezingstoespraak heeft hij tevens voedsel gegeven aan de hoop op een generaal pardon. Inmiddels werden al vijf Ambonezen aangehouden die ervan verdacht worden bij de schietpartij in Almelo te zijn betrokken. Volgens ir. Manusama, die zichzelf als president van de Zuidmoluk se regering in ballingschap ziet, hield de actie in Almelo verband met het congres dat de ordedienst van de Onafhankelijk heidsbeweging in Almelo het komend weekeinde houdt. Na de brandstichting in Den Haag had de heer Manusama zich al schriftelijk tot premier Den Uyl gewend. Hij legde de minister-president uit dat hij over aanwijzingen beschikt dat vooral door de agressieve houding van de voorma lige Indonesische ambassadeur in Den Haag de tegenstellingen tussen pro- en anti-Indonesische Zuidmolukkers doelbe wust werd verscherpt. Ir. Manusama zegt dat hij ervan over tuigd is, dat gewapende commando's uit Indonesië naar Nederland werden ge- •hïtrrd om de intimidatie kracht bij te zetten. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Onderwijsminister Van Kemenade is niet van plan iets aan de spelling van het Nederlands te gaan doen. Hij zal niet ingaan op de wensen van enkele groeperingen die jaren gele den al aandrongen op het zogenoemde fonetisch taalgebruik (het woord schrij ven zoals het wordt uitgesproken). onderwijstechnische motieven wenselijk zou zijn. Om tot een nieuwe spelling te komen is op grond van het Belgisch-Neder- lands cultureel verdrag overleg nodig tussen de onderwijsbewindslieden van beide landen. In België is men nimmer voor een nieuwe spelling geweest, ter wijl in ons land, zo zegt het ministerie van Onderwijs, de animo voor het fone tisch taalgebruik sterk afneemt. Terwijl minister Van Kemenade een nieuwe spelling afwijst omdat niemand kan aantonen dat het het onderwijs ten goede komt, liggen de weerstanden in België meer op het culturele vlak (taal verarming, geringere belangstelling van de Walen om Nederlands te leren, lite ratuur in oude spelling zou niet meer zo vlot gelezen kunnen worden). EDELSMID - JUWELIER Korte Houtstraat 16, Haarlem zijstraat Grote Houtstraat 1e straat links vanaf Houtbrug Telefoon 31 15 82 WASHINGTON. (UPI) Rechter John Sirica heeft president Nixon giste ren opgedragen vóór 2 mei om drie uur ’s middags Nederlandse tijd in te gaan op de eis van de speciale officier van Justitie Leon Jaworski, hem bandopna men en andere documen ?n betreffende een zestigtal gesprekken van het Witte Huis af te staan voor het onderzoek in het Watergate-schandaal. Als eerste stap in die richting kunnen de militaire organisaties van de beide bondgenootschappen worden ontbonden, aldus een communiqué dat in Warscnau is uitgegeven na een tweedaags ov*rleg van de lidtstaten van het Warschau pact. In de laatste alinea van dit document staat echter dat de zeven landen het nodig oordelen hun defensie te versior- ken, zolang de NAVO blijft bestaan. De alinea’s over de Europese veilig- heidsconferentie lijken geen compromis voorstel te bevatten dat zou kunnen leiden tot een doorbraak in de impasse in de Weense conferentiezalen. De jury in het Old Bailey gerechtshof achtte de 37-jarige Janie niet schuldig aan de aanklacht dat zij haar klanten had gechanteerd, tegen de zin van rech ter Hamilton King, die het hierover niet eens was met de jury. Janie werd ook schuldig bevonden aan belemmering van de rechtsspraak kreeg een boete van 16.000 pond (meer dan 100.000 gulden). Na een uitzonderlijk felle en boze woordenwisseling voor de Veiligheids raad, werd de zitting geschorst, zonder dat een tijdstip voor hervattingen werd vastgesteld. De raad behandelt een Liba nese klacht over Israëlische militaire acties op Libanees grondgebied na de Palestijnse terreuractie in Kirjat Sjemo- na. President Sadat van Egypte zal op 26 april de samenstelling van een nieuw kabinet bekendmaken, zo bericht het semi-officiële dagblad Al Achram. Hij blijft zelf premier. Tevens wordt een nieuwe functie, die van vice-premier, ingesteld. WARSCHAU. (Reuter, Tass, PAP) De zeven landen van het Pact van Warschau hebben gisteren herhaald dat ze bereid zijn dit pact op te heffen wanneer tegelijkertijd de NAVO wordt ontbonden. Hoewel twee commissies jarenlang met een nieuwe spelling zijn bezigge- weest en hun eindconclusies reeds aan de bewindsman bekendmaakten, blijft minister Van Kemenade aan de huidige spelling vasthouden. Hij is van mening dat de beide commissies nimmer hebben aangetoond dat een nieuwe spelling op Ook deze nieuwe verhoging, die waar schijnlijk gemiddeld 3 a 4 percent zou gaan bedragen, is volgens de luchtvaart maatschappijen nodig geworden door de stijging van de brandstofkosten. De KLM deelde vanmorgen mee, dat alleen al voor deze maatschappij de brandstofkosten op jaarbasis tussen ok tober 1973 en april 1974 zijn gestegen van 150 miljoen tot f 450 miljoen. Overigens zal de nieuwe tarisfsverhoging geen invloed hebben op de prijzen van chartervluchten zijn 1200 vacatures die niet vervuld kunnen worden. Tijdens een gesprek op het ministerie van Sociale Zaken is de heer Van der Sande duidelijk ge maakt dat het kabinet er niet aan denkt een generaal pardon af te kon digen. Aanvankelijk was het kabinet wel van plan om met name voor de Neder landse tuinbouw een tijdelijke wer ving toe .te staan van voornamelijk Hiermee is het zoveelste Engelse pros- titutie-schandaal echter nog niet geslo ten. Tijdens de rechtzaak werd de identi teit van de bekende mensen (en klanten van Janie) uit de televisie-, radio- en grammofoonplatenwereld verscholen on der namen als „Mister X” of „Mister Y”. Een links blad, de „Socialist Daily Wor ker”, heeft echter de namen van deze anonieme getuigen gepubliceerd en kan nu een proces verwachten. De Britse openbare aanklager heeft de zaak in handen.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1