DISTRIBUTIE BESPAARDE E 23 PERCENT BENZINE Snoepfabrikanten tegen tandenborstelvignet dialoog met G gevangenissen E RAPPORT EUROPEES PARLEMENT: g' Rijbewijs voor bromfietsers 11 il d Directeur-generaal Volksgezondheid bezorgd over geneesmiddelengebruik „Misstanden in „Tijd nodig voor Cuba” Mozambique” F Cursus voor bromfietsende scholieren 2 Kamervragen over dierenmishandeling OPGEPAKT JOURNALISTEN IN PORTUGAL „BEPALINGEN RECLAMERAAD VOOR TV-SPOTS DISCRIMINEREN” V R IJ D A G APRIL 1 9 1974 BINNEN* EN BUITENLAND VR (Van onze verkeersredacteur) Minister Kissinger: WEERRAPPORTEN DEN HAAG Het plan van de Vereniging Milieudefensie en de actie groep Stop de Kindermoord voor een autovrije zondag per maand is niet onverdeeld gunstig ontvangen. Premier Den Uyl heeft gezegd huiverig te staan tegenover het voorstel, de ANWB ziet er „geen heil in” en de KNAC vindt het een „dwaas idee”. Het bestuur van de PPR zal de actie-zonder- dag wel steunen. EXPORTLAND 9b-' Jiiiilifflm (Van onze verkeersredacteur) (Van onze redactie economie) even- (Nevesuco), Ook in reclamekringen is men slecht ontvangen E I B< (Van onze redacteur in brussel) zwei voor VOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG: '3 «i 13 0 14 12 die 4 0 ZATERDAG 20 APRIL zou auto rovc de i en j die WASHINGTON (Reuter). Argenti nië, Mexico en Peru hebben gisteren op de bijeenkomst van ministers van Bui tenlandse Zaken van het westelijk half rond in Washington, voorgesteld dat Cu ba wordt uitgenodigd op de volgende vergadering in maart 1975 in de Argen tijnse hoofdstad Buenos Aires. 5.34 4.21 uur onder 19.45 uur uur onder 17.53 uur 12 13 11 12 10 12 16 13 14 10 14.49 22.46 14 20 uur uur o o o De Lfeidse hoogleraar in het Oosteu- ropese recht prof, mr. F. Feldbrugge heeft de Russische minister van Binnen landse Zaken schriftelijk verzocht de in Sa aan norr void nno ono wnw nw n nno zzw ver. wnw nno o ver. ver. n n nno 4 11 5 1 3 10 6 -2 7 0 6 5 -3 5 Pi VOOI tiscl alist verz zone V( Isra« naai het sche gevi dere C ver EgJ rad naa wa] gek haa In vooi Han klaa ge i verf dekl om van poli' D poli geei huis dat cen1 uit ten. ovei reik echi D ken hooi han gijzi gem de i te ti D ver ont: ker] «11 «ev o o.i o o o o 0.6 0 o o o 4 0 0 0 4 S -3 9 3 2 4 1 -2 0 -2 0 4 0 0.2 0 0 0 0 0.1 0 0 minder gelukkig met het besluit van de Reclameraad. Men vindt daar de verplichte tandenborstel een gevaar lijk precedent. Die kan aanleiding geven tot willekeur, omdat er meer produkten bestaan die bij onmatig gebruik nadelig zijn voor de verbrui ker. Maar de verantwoordelijkheid ligt bij die verbruiker zelf, zo argu menteert men. „De Reclameraad legt de ondernemers, die wel vrij zijn pro dukten te maken, op deze manier belemmeringen in het economische verkeer, de aanprijzing dus, in de weg”. te brengen in een speciale categorie voor motorfietsen die geen hogere snelheid hebben dan 45 km. per uur. Iedereen die dan gemotoriseerd van de wegen gebruik maakt, zou dan een rijbewijs bezitten. Pas als men 18 jaar is, zal men een rijbewijs voor voertuigen met een hogere snelheid dan 45 km. per uur kunnen halen. De commissie wilde die leeftijd aanvankelijk op 16 jaar brengen. Voor tractoren echter, vindt het Europees parlement, mag de leeftijdsgrens van 16 jaar wel worden aangehouden. Verder zouden onder meer bezitters van een rijbewijs tot de leeftijd van 50 jaar elke vijf jaar opnieuw een proeve van bekwaamheid moeten afleggen. Tus sen 50 en 65 jaar zou dit om de twee jaar, en boven 65 elk jaar moeten ge schieden. Dit onderzoek zou ook de me dische aspecten moeten omvatten. DEN HAAG. De snoepfabrikan ten nemen het niet dat de Reclame raad in zijn beperkende bepalingen voor de t.v.-reclamespots de ver plichting heeft opgelegd een plaat je van een tandenborstel te tonen. Zij overwegen in beroep te gaan tegen deze beslissing. Wellicht zullen zij ook een gesprek met minister Van Doorn (CRM) vragen om hun bezwa ren toe te lichten. Mogelijk zal een aantal fabrikanten niet meer in de STER adverteren als de tandenborstel verplicht blijft. Waar te Manau- an buitenland De directeur-generaal sprak zijn be zorgdheid gisteren in Den Haag uit tij dens een bijeenkomst van de Nederland se Vereniging van Fabrikanten van Pharmaceutische Produkten, ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van de Vereniging. Genees- en verbandmiddelen en me- Die plannen dateren al van augustus 1972, doch de vervoersdeskundigen heb ben nu een aantal tamelijk vergaande kelijke bedoelingen van de Europese kelijke bedoelingen van de Euopese Commissie, die ten doel hebben de vei ligheid op de Europese wegen te bevor deren. Eens moet het Europese rijbewijs in de plaats komen van de nationale ver gunningen. Men stelt voor de bromfietser onder De ANWB heeft gisteren laten weten wel sympathiek tegenover het idee van de autoloze zondag te staan, maar wijst het van de hand omdat veel „stadsgezin nen” ten onrechte de dupe zouden wor den van zo’n rijverbod. Als ander nadeel noemt de ANWB de zware lasten die de invoering van een autovrije zondag per maand voor de horecasector met zich meebrengt. De ANWB gelooft meer in een selectief autogebruik, ook al omdat met één autovrije dag per maand niet die bezuiniging op benzine kan worden bereikt die nodig is. In de actualiteitenrubriek Hier en Nu heeft premier Den Uyl gisteren gezegd de autoloze zondag niet verantwoord te vinden. „Het is niet nodig” zei hij. „En bovendien moet je erg oppassen dat je Hoog water Laag water ZATERDAG 20 APRIL AMSTERDAM In januari dit jaar is het benzineverbruik 23 percent lager ge weest dan in januari vorig jaar, aldus de RAI op grond van CBS-ctffers. Dit percen tage komt vrjjwel overeen met de 25 percent die de regering beoogde te besparen met de benzinedistributie, die gold van 12 januari tot en met 2 februari. Zondag 6 januari was de laatste autoloze zondag. Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zurich Las Palmas Tunis De Enschedese politie is op verzoek van bromfietsende scholieren begonnen met het geven van cursussen voor zowel ver- keers- als motortechnische zaken. Ook aan het lawaai-aspect zal aandacht wor den besteed, opdat de politie minder brommers in beslag zou hoeven nemen. Op de foto: commissaris Pr enger van de Enschedese politie opent de eerste les. Hij heeft veel belangstelling. rende vereniging nodig zal zijn om tot een zo verantwoord mogelijk prijsbeleid te komen, aldus de directeur-generaal. Verder achtte hij ten aanzien van geneesmiddelen verdeling van research- taken en het voorkomen van doublures van groot belang. Ook ten behoeve van de acceptatie van geneesmiddelen door de overheden is internationale coöperatie in minder of meerdere mate gewenst. Hij dacht daarbij niet alleen aan de regelingen binnen de Benelux, maar ook daarbuiten. Het is in het belang van de patiënt dat er voor wordt zorggedragen dat het juiste geneesmiddel beschikbaar is. Juist dat wil zeggen: werkzaam bij de geconstateerde ziekte met een minimale kans op bijwerkingen. Dit betekent een verder onderzoek van het huidige ter beschikking van de arts staande pakket van verpakte geneesmiddelen. In samen- DEN HAAG (ANP). De directeur- generaal van de Volksgezondheid, de arts W. B. Gerritsen, heeft gezegd zich zorgen te maken over de gezondheid van de Nederlandse bevolking, nu steeds meer mensen een geneesmiddel niet meer kunnen ontberen en sommige art sen misschien wat al te gemakkelijk geneesmiddelen voorschrijven. Daarnaast had hij zorgen over de kosten, verbon den aan de geneesmiddelenvoorziening in Nederland. niet op zo’n manier gaat ingrijpen in het bestaan van de mensen.” In dezelfde uitzending wezen ook vertegenwoordi gers van de horeca en van het Nationaal Bureau voor Toerisme het plan van de actiegroep van de hand. De KNAC vindt het plan te dwaas om op te reageren, „zeker nadat minister Westerterp in de Eerste Kamer heeft gezegd dat het onuitvoerbaar is.” De ervaring leert echter, aldus de KNAC, dat in ons land de krankzinnigste plan nen na verloop van tijd „normaal” wor den gevonden, wanneer de initiatiefne mers maar lang genoeg lawaai blijven maken en „met behulp van enkele smaakmakers kans zien de massa een soort hersenspoeling te laten ondergaan.” De KNAC gelooft niet dat de grote meerderheid van de Nederlanders een autoloze zondag wil. De consequentie van de autoloze zondag vindt de KNAC een voetgangers-, fiets- en bromfietsloze zondag. Het bestuur van de PPR heeft laten weten de actie te zullen ondersteunen. Het bestuur is wel van mening dat zo’n ondersteuning slechts een bescheiden stap is op weg naar de oplossing van de milieuvervuiling, het grondstoffen- en energietekort en de verkeersonveiligheid. Door de actie zou het besef kunnen groeien dat het huidige overmatige par ticuliere autogebruik een sta-in-de-weg is om tot een meer ontspannen en ge zondere manier van samenleven te ko men, aldus het PPR-bestuur. Zij die door een autoloze zondag worden gedu peerd, moeten door de overheid worden gesteund, aldus het bestuur. Maar de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Henry Kissinger, zei dat „tijd nodig is ter overweging van het voorstel”. Hij pleitte voor rugge spraak in het komende jaar over de vraag op welke wijze Cuba het beste zal kunnen worden benaderd zich weer bij de gemeenschap op het westelijk half rond aan te sluiten. Het eiland heeft de laatste twaalf jaar buiten deze gemeen schap gestaan. In dezelfde maand januari is het naf- ta-verbruik met 24 percent gestegen. Nafta is evenals benzine een aardolie- produkt, waarvan de produktie gemak kelijk uitwisselbaar is met die van benzi ne. Nafta wordt in de petrochemische industrie onder meer voor de vervaardi ging van plastic gebruikt. Ook in het verbruik van vliegtuigbrandstof kero sine is geen vermindering geconsta teerd: in januari dit jaar verdween 69 DEN HAAG (ANP). Het Eerste- Kamerlid de heer Martini (D’66) heeft aan de minister van Justitie, de heer Van Agt, schriftelijke vragen gesteld over de recente dierenmishandelingen in Nederland. LONDEN. (AFP) De Spaanse missi onaris Alfonso Valverde, lid van de congregatie van de paters van Burgos, heeft gisteren op een persconferentie in Londen, gehouden onder auspiciën van „Amnesty International” onthullingen gedaan over de misstanden die in de Portugese kampen in Mozambique, spe ciaal bestemd voor negers die om poli tieke redenen zijn gearresteerd, bestaan. Naar van goed ingelichte zijde ver luidt, bevinden zich onder de arrestanten Fernando Correia van de „Diario de Lisboa”, Mateus Banco van „O Seculo”, Mario Henrique Leiria van het tijd schrift „Seara Nova” en Albano Lima van hetzelfde blad die tevens redacteur is van het Franse persbureau AFP in Lissabon. Het Europees parlement dat zich maandag over deze kwesties gaat bera den, zal het ook moeten hebben over het harmoniseren van technische voorschrif ten voor motorvoertuigen. Per jaar worden in de EEG 50.000 mensen gedood en 1,2 miljoen gewond bij verkeersongevallen. Dit brengt aan directe kosten bijna 15 miljard gulden mee, en aan totale onkosten bijna 30 miljard gulden, dat is 2,5 percent van het bruto-produkt van de gemeenschap. Omdat volgens sommige schattingen de mens voor 83 percent van de onge vallen als oorzaak wordt aangewezen, terwijl infrastuctuur en vervoermiddelen slechts voor 17 percent van de ongeval len verantwoordelijk moeten worden ge steld, is het duidelijk dat met name de bestuurders van motorvoertuigen nauw keurig moeten worden beproefd. gevangenschap verblijvende Russische student Vladimir Boekovsky medisch te laten onderzoeken. Mocht Boekovsky lij den aan een ziekte die het verder onder gaan van gevangenisstraf verhindert, dan verzoekt prof, Feldbrugge de Russi sche minister een procedure tot vrijla ting van Boekovsky aanhangig te ma ken. De Russische wet laat zulks toe. BRUSSEL. Bromfietsers moeten een rijbewijs halen. Dit is een van de belangrijke opmerkingen uit een rapport van de vervoerscommissie van het Euro pees parlement over het invoeren van een Europees rijbewijs. De mijnopruimingsdienst heeft gis termiddag in Zeeland een mijn van duizend kilo uit de Tweede Wereldoorlog tot ontploffing gebracht. De mijn kwam aan het licht bij werk aan de nieuwe Vlaktetunnel onder het Kanaal door Zuid-Beveland bij Kapelle. De drie WDM-districtsbestuurders die dinsdag voor het departement van Defensie hebben gepost, uit protest tegen overplaatsing naar andere legerplaatsen, zijn door hun compagniescommandanten wegens ongeoorloofde afwezigheid ge straft met licht arrest. De Reclameraad vaardigde bepalin gen uit, die erop neerkomen dat snoepreclame niet meer vóór vijf voor acht ’s avonds in de ether mag komen, dat er geen kinderen beneden de 14 jaar meer in mogen optreden, dat zij niet gericht mag zijn op de beïnvloeding van kinderen ten gunste van het aangeprezen produkt en dat de tv-spots bovendien een gestileerde afbeelding van een tandenborstel moeten vertonen. Die bepalingen tra den op 9 april n werking en zijn tot 1 januari 1975 niet van toepassing op contracten die al voor de ingangsda tum waren aangegaan. Mede met het oog op de komende vakantieperiode, waarin huisdieren vaak aan hun lot overgelaten worden, vraagt het Kamerlid of het mogelijk is het Wetboek van Strafrecht dusdanig te wij zigen dat het leven en de gezondheid van een dier beter beschermd is. Een vijftienjarige Tilburgse jongen heeft tegenover de politie van zijn woonplaats bekend zeventien inbraken te hebben gepleegd. De buit had een waarde van 25.000, Met bevestiging van het rechtbank- vonnis heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam gisteren tegen een man uit Heiloo veertig gulden boete geëist wegens naaktlopen aan het strand bij Egmond. Oproerpolitie is er aan te pas moe ten komen om een handgemeen te doen ophouden tussen Duitse vrachtrijders en zesduizend Italiaanse betogers die bij Bolzano wegen en spoorlijnen blokkeer den uit protest tgegen de invoer van vlees en zuivelprodukten. De betogers waren ontstemd over het feit dat de invoerprodukten goedkoper zijn dan de eigen Italiaanse produkten. De brandweer van Roermond be schikt nu over sterke aanwijzingen dat de branden in het natuurreservaat Meinweg bij Herkenbosch door een py romaan zijn aangestoken. Nadat de com mandant van de brandweer die al eerder het vermoeden van brandstich ting had uitgesproken woensdagavond laat was opgebeld door een man die suggereerde dat er gisteren weer brand zou zijn, is het vuur in het reservaat gistermiddag weer opgelaaid. De sleepboot Lekkerkerk heeft gis teren in volle vaart de brug over het kanaal door Walcheren bij Souburg ge ramd. De schipper zou volgens de rijks politie te water 24 uur niet geslapen hebben. Bovendien zou er drank in het spel zijn. De schipper zou de stoplichten niet hebben opgemerkt. De brug liep grote schade op. T< grot bij vrot banl men wag drie Droog, zonnig, maar ook wolkenvelden en weinig verandering in temperatuur. Aantal uren zon: 3 tot 12. Minimum tempe ratuur: omstreeks 4 graden. Maximum tempe ratuur: omstreeks 12 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 percent. Voor de temperaturen geldt een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ,Zonderdag’-plan De snoepfabrikanten vinden deze bepalingen discriminerend. Zij wijzen erop dat andere produkten met sui ker (frisdranken, appels) niet onder de verscherping vallen. Bovendien, voeren zij aan, is het onderzoek naar de oorzaken van tandbederf nog niet afgerond. Voor dat onderzoek, dat bij de universiteit van Utrecht wordt verricht, hebben de fabrikanten, door middel van hun Nederlandse Vereni ging van Suiker- en Chocolade Ver werkende Fabrikanten anderhalve ton betaald. Zon op Maan op LISSABON (AFP). De Portugese veiligheidsdienst heeft gisterenochtend enige journalisten aangehouden, nadat hun woningen waren doorzocht. miljoen liter in de vliegtuigtanks, als in januari een jaar eerder. Uit de benzinecijfers concludeert de RAI dat er in januari een belangrijke besparing heeft plaatsgevonden, „on danks het feit dat van een werkelijke serieuze rantsoenering geen sprake is geweest.” (Eind januari gaf de RAI als resultaat van een zelf gemaakte bereke ning, dat op jaarbasis bonnen voor meer liters benzine waren uitgegeven dan in het jaar daarvoor waren verbruikt, red.) 2.32 uur en 10.22 uur en dische hulpmiddelen nemen tezamen de tweede plaats in voor wat betreft de uitgaven voor de gezamenlijke zieken fondsen. In 1972 bedroeg dit ruim 1,3 miljard gulden, terwijl voor 1975 het bedrag bijna 2,3 miljard worden en voor 1980 een bedrag van bijna vijf miljard gulden wordt verondersteld. Hiermee zal een stijging optreden van 13 pct. van de totale uitgaven tot ruim 15 pet. Nagegaan zal moeten worden, aldus de heer Gerritsen, op welke wijze deze ontwikkeling kan worden afgeremd, waarbij hij wees op de door de Zieken fondsraad ingestelde commissie ad hoe inzake de kostenbeheersing. Het ligt in de lijn der verwachting, dat ten aanzien van de prijzen van geneesmiddelen in de toekomst nader overleg met de jubile- Door de aanstelling van twee nieu we artsen is het aantal vertrouwensart sen kindermishandeling uitgebreid tot zes. Tevens is een nieuwe gebiedsinde ling voor deze artsen tot stand gekomen. In januari 1972 is begonnen met een experiment met vertrouwensartsen; toen werden er vier aangesteld. Volgens het ministerie van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne is een verdere uitbreiding en een meer definitieve vormgeving te ver wachten. Amsterdam mist Eelde licht bew. Eindhoven mist Den Helder onbewolkt Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki werking met de Benelux-partners zal daaraan worden gewerkt, zo vervolgde de directeur-generaal. Ook leek het hem van belang te onderstrepen de plaats die de Neder landse geneesmiddelenindustrie in ons land en daarbuiten inneemt. De omzet aan geneesmiddelen door de Nederlandse farmaceutische industrie heeft inmiddels het miljard overschreden (in 1971: 965 miljoen gulden). Hij noemde dit aan de ene kant verheugend vanwe ge de werkgelegenheid en de export, maar aan de andere kant valt ook een toename van het gebruik aan genees middelen te constateren, een gebruik, dat op commerciële gronden door de geneesmiddelenindustrie wordt gestimu leerd. aldus de heer Gerritsen. Staatssecretaris Van Lent van De fensie heeft naar aanleiding van vragen uit de Tweede Kamer gezegd dat het lidmaatschap van de WDM of het be kleden van een bestuursfunctie in deze vereniging tot dusverre geen factor is geweest bij plaatsingen van dienstplich tige militairen. Op de eerste internationale veiling voor antieke en klassieke auto’s in At lanta in de VS is een Duesenberg J 1010 uit 1929 verkocht voor het recordbedrag van meer dan 563.00 gulden. De kopei, een man uit New York, gelooft dat de wagen in de komende vijf jaar in prijs zal verdubbelen. De laatste zitting van het proces tegen de „drie Maria’s” in Lissabon, die gisteren zou worden gehouden, is uitge steld tot 7 mei teneinde de rechter meer tijd te geven de zaak te bestuderen. De brand die sinds 1 januari woedde in enige oliebronnen voor de Rode-Zee- kust van het nog door Israel bezette deel van de Sinai, is gisteren gedoofd door middel van een explosie onder water. mist licht bew. onbewolkt regen mist zw. bew. windstil 16 zw. bew. onbewolkt half bew. zw. bew. onbewolkt half bew. Kopenhagen licht bw. Lissabon onbewolkt Londen zw. bew. Luxemburg onbewolkt onbewolkt geh. bew. half bew. zw. bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. licht bew. geh. bew. zw. bew. onbewolkt zw. bew. licht bew. Het paasreces van de Tweede Ka mer wordt, voor wat betreft de openba re vergaderingen, met twee dagen ver lengd. De vergaderingen die voor aan staande dinsdag en woensdag waren gepland, zijn gisteren af gelast. Dinsdag en woensdag zou het regeringsvoorstel over de collegegeldwetgeving worden behandeld. De Onderwijscommissie is echter nog niet met de schriftelijke voorbereiding van het debat gereedgeko men. Pater Valverde wees op het grote verschil tussen zijn behandeling in de gevangenis hij heeft 23 maanden vastgezeten zonder voor de rechter te zijn geleid en die van de gearresteer de Afrikanen. In vele gevallen, aldus pater Valverde, laat men de Afrikaanse gevangenen zon der meer van honger en dorst omkomen. Wat de houding van de kerk tegenover de Afrikaanse gevangenen in Mozambi que betreft, verklaarde de missionaris dat het de kerkelijke hiërarchie in deze Portugese kolonie, op enkele uitzonde ringen na, „aan christelijke rechtscha penheid” ontbreekt. Pater Valverde en zijn ordegenoot Marin Hernandez die op de persconfe rentie aanwezig was, zijn de bronnen geweest voor de vier rapporten met getuigenverklaringen van overlevenden van de massamoorden die in het gebied van Mucumbura zouden zijn gepleegd door Portugese militairen met steun van Rhodesische soldaten. ver. ono nno ono wzw nnw n nnw no no windstil 19 windstil 18 windstil 13 z 7 nnw 14 windstil 16 14 15 11 12 8 21 15 .wc b i!fcI Wij H

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2