Egypte wil niet afhankelijk zijn van Moskou Israel herdacht Nazi moorden Lucht bij Stolberg Brandt wil dialoog ernstig vervuild met Arabieren Gijzelaar in Ex-ministers dood ingejaagd Hamburg gewond NIW tegen vrijuit gaan Philippa in 99 ZESDAAGS BEZOEK AAN MIDDEN-OOSTEN Groei van kinderen geremd Officier van justitie in Italië ontvoerd Wilson in Ulster achtergrond BINNEN- EN BUITENLAND 1974 VRIJDAG 19 APRIL m- ,.Ons systeem Huisarrest Foto’s maken CAIRO (AFP, DPA en Reuter) President Sadat van Egypte heeft verklaard dat het Russische uitstel inzake het leveren van wapens aan Egypte zijn land had gedwongen zich tot andere landen te richten. In een radiotoespraak zei het Egyptische staatshoofd dat hij vier boodschappen naar de Russische partijleider Breznjev heeft gestuurd, waarin hij hem om wapens verzocht. „Ik heb op deze boodschappen alleen maar als antwoord gekregen dat de verzoeken bestudeerd werden. Dit antwoord werd her haald toen minister Gromiko Egypte bezocht”. (Van een speciale medewerker) SANTIAGO (Chili) „Kunt u zich voorstellen hoe mijn man hij woog nog maar 43 kilo en was bedlegerig sedert één maand zich heeft kunnen ophangen in een cel van twee meter hoogte? Nota bene aan zijn broekriem, werd er gezegd. Daarbij werd vergeten te vermelden, dat hij 1.94 meter lang was”. Dat vertelde tijdens mijn korte bezoek aan Santiago de weduwe van Jose Toha, ex-minister van zowel Binnenlandse Zaken als Defensie tijdens president Allen de’s regeringsperiode. Het gesprek vond plaats in haar woning. Het huis zelf, tenminste de woonvertrekken, wekken de indruk van een museum. De wanden zijn gesierd met plaketten, foto’s en dankbe tuigingen van vrienden uit vele Zuidamerikaanse legers. Mevrouw Almeyda Sadat leveren ons wapens (Van onze redacteur in Bonn) (Van onze redacteur in Bonn) (Vervolg van pagina 1) tiek, te ondersteunen. Het onderzoek is rog niet afgesloten. In hoeverre de gezondheid van de kinderen onherstelbaar geschaad is. kan nog niet worden bepaald. Zij staan onder s.trenge medische con trole. GENUA (UPI). Vijf of zes gewapen de mannen hebben gisteravond in Genua een officier van justitie ontvoerd in een bestelauto. Zilveren bord, waarop junta-generaal Pinochet van Chili de voormalige mi nister van Defensie José Toha dank betuigt voor bewezen diensten. is- an og im we tor en jn en en President Sadat, die zijn rede uitsprak voor het Centraal Comité van de Egyp tische eenheidspartij, de Arabische Soci alistische Unie, zei „hoe kan men zo’n verzoek zes maanden lang bestuderen zonder tot een beslissing te komen”. Vooral in oktober vorig jaar, nadat Israëlische strijdkrachten het Suezka- naal waren overgestoken, was er wegens het ontbreken van de gevraagde, Russi sche wapens een kritieke periode. De gevraagde wapens waren geen „bijzon dere” of „buitengewone”. Sadat verwierp Russische beschuldi- dingen dat Egyptes nieuwe politiek van het aangaan en verbeteren van de be trekkingen met de Verenigde Staten een afkeren was van het socialistische stel sel. Wij hebben het socialisme niet voor anderen tot ons systeem gemaakt. Wij aanvaarden derhalve ook geen commen taren of kritiek op ons socialisme of ons systeem, aldus Sadat. Een ontmoeting in haar huis was niet mogelijk en vond daarom plaats ten huize van een bevriende ambas sadeur. „De eerste keer dat ik post ontving, na zijn arrestatie op de elfde, begreep De junta probeert dat te beperken: dit droevige comité van weduwes is huisarrest opgelegd. De bondskanselier wil zijn reis echter ook maken als de regeringsleider in de Europese gemeenschap, die op het ogen blik het voorzitterschap bekleedt. Van tevoren is overleg gepleegd met Was hington, om te voorkomen dat zijn ge sprekken in de Verenigde Staten ver keerd zouden kunnen worden begrepen. Nadrukkelijk is bovendien in Bonn weer eens verklaard dat Brandt geen bemid delende rol in het Midden-Oosten kan spelen. de jke >n- jke is als te- eer in d.) ng It- 110 ■ag ei, de ijs :es lie !e- :er k- >ij en en iet 3- et >n ■P n- ren ag )e- en iet >e- ;ze is :h- 3 lU- ;ge m- in :he te ij- ;r- irt, si- la- la- >rs in en :n, en e- en en >ij r- in rs de Je s- et !U- rt- tot le en. :en >en rei li en :r- ia- >a- :r- n- •en lag tel .en is ke :o- de >e- tte fd er e- at at 7- i- al id ie id at BELFAST (AFP en DPA). Premier Harold Wilson van Engeland heeft giste ren in de Noordierse hoofdstad Belfast „absolute vastbeslotenheid” van zijn re gering onderstreept allen die in de pro vincie geweld plegen, ter verantwoor ding te roepen. BONN. Enkele honderden kinde ren zijn het slachtoffer geworden van zeer ernstige luchtverontreini ging in de Westduitse industriestad Stolberg, ten oosten van Aken. On geveer honderd kinderen verkeren door het inademen van loodhou dende lucht zelfs in gevaar. Dit blijkt uit een onderzoek van het Noord-Rijnland-Westfaalse ministe rie van Gezondheid in Düsseldorf. Al enige tijd geleden was alarm geslagen, nadat bij kinderen in de stad van lood- en zinkindustrie remmingen in de groei en vergroei ingen waren vastgesteld. Mevrouw Almeyda: „Toen hij een maal in handen was gevallen van de aanklager werd het steeds erger. Eerst stierf Bachelet, daarna Toha en toen begreep ik, dat het einde van mijn man ook in zicht was. 1965 de banden verbrak, nadat Bonn de staat Israel had erkend. Vorig jaar bracht Brandt al een officieel bezoek aan Israel. „MIJN MAN hebben ze nu godzij dank naar Santiago gebracht”, vertel de mevrouw Almeyda, echtgenote van de vroegere minister van Buiten landse Zaken Clodomiro Almeyda, in een persoonlijk gesprek dat we met haar hadden. Sadat zei dat het „ondenkbaar is dat aan de verzoeken om wapens, die wij als normaal beschouwen, nog steeds niet voldaan.” Op politiek gebied dient Europa terug houdend te zijn. Hij sluit de mogelijk heid niet uit dat een vredesregeling in het Midden-Oosten mede zou kunnen worden gegarandeerd door de Westeuro- pese landen, en dat zij bij het tot stand komen ervan een nuttige rol kunnen spelen. eilanden: geestelijke en lichamelijke terreur en weinig voedsel. HAAR PROTESTEN BIJ de junta droegen ertoe bij dat minister Al meyda naar Santiago werd overge bracht en „ingeleverd” in het militai re ziekenhuis. De verhoren werden daarentegen ononderbroken voortge zet. De leiding ervan was in handen van auditeur-militair (aanklager) ge neraal Oracio Otaiza, de man die verantwoordelijk wordt geacht voor de dood van minister Toha en Bache let. Sadat gaf geen inlichtingen over de „nieuwe bronnen”. Hij onderstreepte wel dat dat Egypte belang stelt in vriend schappelijke betrekkinge met de Sovjet unie, maar meende dat Egypte niet schuldig is aan de „misverstanden” in zijn verhouding tot de Sovjet-Unie. „Onze politiek is een van niet-gebon- denheid. Ons beleid is een van volkomen positieve neutraliteit tussen de twee su- Met het oog op de situatie had Sadat in overeenstemming met de strijdkrach ten de beslissing genomen „tot uitbrei ding van de bronnen voor wapenleve- ranties”. Onder bijval van de aanwezigen deelde Sadat mee dat dit besluit inmid dels is uitgevoerd. Samen met de vrouwen van andere prominente gevangenen hebben we toen een comité gevormd en hebben de ene petitie na de andere aan de junta gestuurd om het leven van de overgebleven mensen te sparen. De laatste keer dat ik mijn man heb gezien was een week geleden: hij draagt nu de kleren van mijn 16- jarige zoon, zoveel is hij afgevallen.” Egypte is aan hechtere samenwerking met de Bondsrepubliek veel gelegen nu het begint aan de uitvoering van een wederopbouwprogramma dat de eigen financiële kracht ver te boven gaat. Bovendien is Willy Brandt, die samen werking met Amerika wist te verbinden met bijzondere relaties tot de Sovjet- 9 Unie, politiek voor president Sadat een interessante figuur. Mevrouw Almeyda: „Toen ik hem kort geleden zag, vertelde hij me, dat hij net als de anderen al bijna een maand geblinddoekt in zijn cel had gezeten. De blinddoek mocht niet worden afgenomen, bij eten, drinken noch slapen. Geestelijk is hij bijna volledig kapot gemaakt.” Half huilend beëindigde ze het vraaggesprek: „Wat er gebeurt is vre selijk, ik begrijp niet waarom de junta zelf niet inziet wat ze hiermee bereikt: Chili was altijd een van de meest geciviliseerde landen in Latijns Amerika, daar is nu niets meer van overgebleven. Politiek asiel zoeken doe ik niet, ik ben ervan overtuigd dat iedere vrouw speciaal onder dergelijke omstandigheden moet blijven vechten voor haar man.” Zowel op de Algerijnse als op de Egyptische televisie heeft Brandt zijn gedachten over samenwerking .tussen de Arabische landen en West-Europa ont vouwd. permogendheden. Als communisme en kapitalisme elkaar ontmoeten in wat genoemd wordt internationale detente, dan is het in het belang van Egypte geen verschillen te hebben met een gro te of kleine mogendheid tenzij deze vijandig jegens ons gaan optreden.” Gebleken is dat niet alleen de lood- en de zinkfabrieken in Stolberg de lucht gevaarlijk verontreinigen. Ook andere bedrijven, die zware metalen verwerken, zouden verant woordelijk zijn. Onder toezicht worden nu overal de reinigingspro cessen toegepast aan de bestaande toestand. Een fabriek heeft inmid dels zowel grondstof als produktie- methode moeten veranderen. Wilson zei dit op een persconferentie in het kasteel Stormont, zetel van rege ring en parlement van Ulster, tijdens zijn oriënterend bezoek van enkele uren aan de provincie. De Britse premier herhaalde dat hij volledig staat achter de uitvoerende macht in Noord-Ierland, die sinds het begin van het jaar wordt uitgeoefend door gematigde protestanten en Rooms katholieken. De officier is Mario Sossi, die in 1973 voor het openbaar ministerie optrad op het proces wegens moord tegen een man die zich „stadsguerrillaleider” noemde en twintig volgelingen. Sossi eiste tijdens dat proces levens lange gevangenisstraf tegen de Maoïst Mario Rossi, een eis die door het hof werd overgenomen en een maand geleden in hoger beroep werd bevestigd. Rossi, een gebaarde preparateur en oprichter van de guerrillabeweging „22ste oktober”, werd veroordeeld voor de moord op huurophaler Alessandro Floris op 26 maart 1971, bij een poging hem te beroven van zeventien miljoen lire. ik meteen dat hij er slecht aan toe was. Beverig handschrift en een on dertekening die afweek van het nor male. Ik twijfelde er zelfs in het begin aan, dat hij het zelf geschreven zou hebben. Ik begrijp nog steeds niet hoe de junta en de Chileense strijdkrachten zich zo kunnen blameren in de ogen van de wereld door mensen zoals hij op een dergelijke manier te behande len. In het kamp op het eiland wer den ze niet alleen mishandeld en verhoord, maar op de meest mogelij ke manieren vernederd. Ze moesten bijvoorbeeld de kamplatrines schoon maken en dergelijke dingen. Post mochten ze niet ontvangen.” Mevrouw Almeyda, die een uiter mate gedistingeerde indruk maakt, probeert haar emoties te onderduk- ken als ze spreekt over de lichamelij ke en geestelijke toestand waarin ze haar man voor de eerste keer sedert september vorig jaar weer aantrof: „Hij bibberde over zijn hele lichaam, was zeker twintig tot dertig kilo afgevallen en herkende me amper.” De behandeling van de prominente gevangenen op Dawson schijnt verge lijkbaar te zijn met die op de Griekse De met kogelvrije vesten uitgeruste Politiemannen, van wie er enkelen nog geen twee meter in het portiek van het huis ernaast klaarstonden, reageerden op dat ene moment van verminderde con centratie onmiddellijk. De gangster werd uit een aantal geweren tegelijk bescho ten. Hij was aan zijn verwondingen overleden voor een ziekenhuis was be reikt. Ook een van de gijzelaars liep echter ernstige verwondingen op. De op de televisiefilm goed zichtbare verwarring die na de schoten op de nam ontstond, was een gevolg van de onze- cerheid over de tweede gangster. De olitie wist toen nog niet dat hij was oevlucht en vreesde tegenvuur. Vooral bedoelt Brandt echter „met de Europees-Arabische dialoog een prak tisch samenwerken, een zich-op-elkaar- instellen op economisch gebied, op dat van technologie en wetenschap”. Algerije is vooral van belang vanwege de grote betekenis die het onder de olieproducerende landen heeft. Wat Egypte betreft, is niet alleen de centrale positie in de Arabische wereld interes sant, maar bestaat er in het Westen bovendien behoefte aan om de positie van president Sadat, die nadrukkelijk afstand heeft genomen van Nassers poli- Het Egyptische staatshoofd verklaarde zich bereid de huidige situatie in de betrekkingen met de Sovjet-Unie als vrienden te bespreken. Wij willen in geen geval de ene vriendschap aan de andere opofferen. Wij willen niet dat onze vriendschap voor de VS ten koste van de Sovjet-Unie gaat of omgekeerd. Al wat ons leidt is Egypte en het belang van Egypte. Sadat hoopt dat de Russen hun les uit de uitwijzing van de Russische militaire deskundigen in het jaar 1972 hebben geleerd. Egypte heeft nu een dubbele taak voor ogen: de wederopbouw en de verplichting gevechtsklaar te blijven tot de laatste Israëlische soldaat Arabisch gebied heeft verlaten en de Palestijnen hun rechten herkregen hebben. Zolang ook niet een wapenstilstand met de Syrische vriend is bereikt, zou men niet de volgende stap in de richting van een vredesregeling kunn endoen, aldus Sadat. De reis wordt om verschillende rede nen van betekenis geacht. Voor de Bondsrepubliek gaat het om te demon streren dat er weer normale betrekkin gen bestaan met de groep landen die in gevangen gehouden op het eiland Dawson, dat in Chili evenveel be kendheid geniet als Dachau of Ber- gen-Belsen. VOORAL opvallend is één groot zilveren bord, waarop junta-generaal Augusto Pinochet van Chili, minister van Defensie Toha zijn dank betuigt voor bewezen diensten. Dezelfde jun ta-president heeft geen vinger uitge stoken toen minister Toha direct na zijn arrestatie volgend op de staats greep werd overgebracht naar het concentratiekampeiland Dawson. „Of mijn man zelfmoord heeft ge pleegd weet ik niet”, verklaarde me vrouw Toha, die een zichtbaar ner veuze indruk maakte, „maar ik weet wel dat hij uit eigen vrije wil zoiets nooit zou doen”. Buiten in de tuin spelen de twee kinderen, negen en elf jaar oud, die amper beseffen wat er eigenlijk aan de hand is geweest. „De huidige toestand in Chili, niet alleen voor mijzelf, maar voor veel Chilenen, is dermate veranderd, dat ik persoonlijk het niet meer Philippa werd in 1950 bij verstek ter dood veroordeeld. „Voor ons had hij echter zijn vonnis niet behoeven te ont lopen Hij heeft zichzelf daaraan ont trokken. Welbewust. Nog steeds worden oorlogsmisdadigers opgespoord. Nog steeds staan oorlogsmisdadigers terecht. Dat wordt verlangd van Duitsland, dat wordt geëist van Oostenrijk. Het geeft een wat scheef beeld als in andere landen, zoals Nederland, oorlogsmisdadi gers vrijuit kunnen gaan, omdat zij eerst zoveel jaar later kunnen worden berecht of het vonnis eerst dan kan worden uitgevoerd. De doodstraf zal zeker niet worden toegepast. Het zou in strijd met het rechtsgevoel zijn naar het andere uiterste te gaan en de verraden onder duiker zonder meer de vrijheid te geven. Zeker zal hij begrijpen dat verraden worden gevolgen heeft”, aldus het NIW. „Andere bronnen BONN. Bondskanselier Brandt be zoekt van vandaag tat woensdag Alge rije en Egypte, twee landen die sleutel posities innemen in de Arabische wereld. In een vraaggesprek, dat gisteravond door de Egyptische televisie werd uitge zonden, sprak Brandt zich uit voor een georganiseerde dialoog .tussen de Arabi sche landen en West-Europa. Het wordt in Bonner regeringskring wenselijk ge acht dat die dialoog nog dit jaar begint. In Israel is gisteren de moord op zes miljoen joden tijdens de wereldoorlog herdacht. Twee minuten stokte het ver keer, zoals hier op de foto in Tel Aviv en gingen de inzittenden naast hun voer tuig staan. BONN. Telefonisch eiste de bank rover in Hamburg een vluchtauto van de politie een wagen met zwaailicht en politieradio, bestuurd door een man die alleen maar in zwembroek gekleed zou mogen zijn. Even over vier stond die auto voor de bank. De chauffeur in zwembroek stelde zich goed zichtbaar op voor het portier. „WANNEER ze u nu vragen als u het huis verlaat, waarom u bij mij op bezoek bent geweest, zeg dan dat u alleen maar een paar foto’s wilde maken van het interieur”. Mevrouw Toha is een van de meest vooraan staande slachtoffers van de golf van wraak, die nu ex-Allende-ministers en parlementariërs overspoelt. Het kan pech geweest zijn voor de junta, dat in dezelfde week twee vooraanstaande figuren uit de rege- ring-Allende op onverklaarbare wijze stierven: minister Toha en generaal Alberto Bachelet, die tijdens gevang enschap overleed aan wat officieel omschreven werd als „een hartaan val”. Ook generaal Bachelet werd Inmiddels had de speciale eenheid voor terroristenbestrij ding, waarover de Hamburgse politie beschikt, zich schiet- klaar opgesteld op alle strategisch nutti ge plaatsen. Er waren auto’s in de buurt verplaatst om de scherpschutters goede dekking te verschaffen. Het denkbeeld om de gangster(s) zonder het gebruik van vuurwapens uit te schakelen, had de politie al gauw laten varen. De gangster, het gezicht totaal gemas kerd, een buitgemaakte politiepet op het hoofd, kwam naar buiten: in de ene hand een pistool, in de andere een mes de punt in de nek van een volgende gijzelaar. De man voelde zich zeker genoeg van zijn zaak om met bravoure de politiepet naar de toekijkende menig te te gooien. kan uithouden. Ik vertrek nu dan ook naar Mexico, zodra ik mijn pas heb gekregen. Maar dat stuit op nogal wat moeilijkheden”. Veel medewer king van de junta-leden, vroegere ondergeschikten van haar overleden echtgenoot, krijgt ze niet. AMSTERDAM (ANP). In het Nieuw Israëlietisch Weekblad van deze week wordt onder de kop „Verraden” in een redactioneel commentaar ingehaakt op de discussie die thans gaande is of de in Den Haag gearresteerde oorlogsmisda diger Philippa alsnog gevangenisstraf moet krijgen. OPVALLEND is in de Chileense pers dat al vóór het overlijden van dergelijke prominente gevangenen berichten beginnen te verschijnen over bijvoorbeeld „hartkwaal” (Ba chelet), kanker (Toha), en nu is mi nister Almeyda aan de beurt met „tbc”. Toen de vluchtauto klaarstond, zag de grote menigte nieuwsgierigen, die zich bij de bank had verzameld, eerst een vrouw (een van de personen die in de bank gegijzeld waren) naar buiten ko men. Zij bespoot het achterraam van de wagen met verfspray. Daarna namen drie andere gijzelaars in de auto plaats. =4 b

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3