Hausse zet door Ministers houden informele bijeenkomst in Zeist Bekende reisbureaus nu vennootschap in een sociaal bekeken V erzekeringsr aad BEURS Kas-Associatie geeft geen voorspelling Banken hebben geldgebrek „Het zere been” EENDERDE NEDERLANDSE MARKT ZATERDAG 20 APRIL 1S74 11 ÉCONOMIE BRUSSEL De vraag hoe het goud weer kan worden omgevormd tot een bruikbaar monetair instrument, staat centraal tijdens de met veel ge heimzinnigheid omgeven bijeenkomst van de ministers van Financiën der negen EEG-landen, maandag en dinsdag in Zeist. Het is een van de infor mele vergaderingen, die de ministers de gelegenheid moeten geven om zonder de dwang van een noodzakelijke besluitvorming over belangrijke vraagstukken van gedachten te wisselen. DEN HAAG Het werk van de Sociale verzekeringsraad is bij het grote publiek zo goed als onbekend. Toch heeft dit orgaan het toezicht op de besteding van zo’n kleine dertig miljard gulden aan uitkeringen, wat neerkomt op bijna éénvijfde van het nationale inkomen. Hoofdrol Overtuigend Inwisselbaarheid Surinaams geld ingetrokken Oorzaken Delicaat Verschil van mening Aanzet EEG-bijeenkomst over het goud (Van onze medewerker) (Van onze redacteur in Brussel) gtrofee solist: en -ta-to- formidabele lieuws. ■amma Argus- Ac- >n der rgland, amma- >urnaal K) Ac- ünuse- Film- urnaal, entaar. rzische irnaal. t vlag it mu- n gaste in een kwis scho- binnen het wereldwijde kader van het Internationaal Monetair Fonds. groep, en de heer H. Regeur, directeur van toeristfonds. De pijn in je been kan meer te ma ken hebben met de relatie die je met je vrouw hebt dan met het been zelf. ;rie. ine. al. inde - :q, tv- '.10 (K) v-serie. uit de Actua- .25 (K) (K) forma- K) Do- 21-00 ck von liaa.ise irnaal. en. 11. 5chool- woont e. 18.30 19.00 .05 (K) lemers. in het gionaal mmen- aal en Docu- K) Do- iO (K) Do- elijk Dit betekent dat de banken in het buitenland geen Surinaams bankpapier zullen accepteren, omdat deze in het land van herkomst niet weer worden omgezet in vreemd geld. Uitvoer van Surinaamse bankbiljetten boven een be drag van 10 is op grond van de deviezenbepalingen verboden, zo heeft de deviezencommissie in Suriname bekend gemaakt. AMSTERDAM (ANP) Volgens Kas- Associatie l(jkt het praktisch onmoge lijk om voor 1974 een redelijke prognose te geven van de rentebaten. Het verloop van 1973 heeft de risico’s van voorspel lingen duidelijk geïllustreerd. De voor uitzichten ten aanzien van de provisie- baten zijn evenmin in concrete aan te geven aldus de directie in het jaarver slag. De provisiebaten uit hoofde van de dienstverlening aan de effectenbeurs zullen mede worden beïnvloed door de wijze van fungeren van Kas-Associatie in het nieuwe beursbestel. van informatie over een gebied, waarvan nog te weinig bekend is. Tevens prikkelt de film tot discussie en tot nadenken wat ook uitdrukkelijk de bedoeling is. Op 5 mei, in de tv-uitzending van het programma Diagnose, zal een groep des kundigen na de vertoning van „Het zere been” op de problematiek inhaken. Dit forum bestaat uit mevrouw W. E. de Quant en de heer B. Madlener, leden van de Sociale Verzekeringsraad, profes sor A. Philipsen die gespecialiseerd is in de problematiek van het ziektever zuim) en dr. H. Doeleman, medisch advi seur van het GAK. Producer Vrijman verwacht ook dat de film in roulatie zal komen en op diverse speciale avonden zal worden vertoond. Kortom: de ministers van financiën gaan een belangrijke vergadering tege moet. Ze zullen evenwel gegeven de politieke omstandigheden in de lidstaten niet zoveel meer kunnen doen dan de gedachten te bepalen. De Franse minis ter Giscard d’Estaing zal er niet bij kunnen zijn omdat hij kandidaat is voor het Franse presidentschap. De ministers, de directeuren van hun centrale banken en slechts één deskun dige per land zullen twee dagen wijden aan een vraagstuk dat bij voorbaat door hoogst deskundige EEG-comités reeds als vrijwel onoplosbaar is gekenschetst. Vandaar dat de heren tevoren al het mogelijke hebben gedaan om publiciteit rond de bijeenkomst in te dammen. Al deze mogelijkheden houden in dat men aan het goud opnieuw een hoofdrol gaat toekennen in het internationale monetaire stelsel. Van dit beginsel wil men nu juist bij de hervorming daarvan afstappen. Kort gezegd: oppervlakkig ge zien passen de oplossingen niet bij het beeld dat men voor de toekomst heeft ontworpen. Een controleur in een meubelfabriek komt te vallen en breekt zijn been. Hij wordt in het ziekenhuis behandeld en kan thuis verder herstellen. Een aantal weken later verklaart de controlerend arts de man genezen en hij gaat aan het werk. Maar al op de eerste dag krijgt hij pijn in zijn been en dan komt het verhaal van „Het zere been” pas los. Want aan dit geval blijken meer kanten te zitten. Als de man weer geheel door de „medische molen” van het heronder zoek gaat. De film geeft een kijk op het leven van de patiënt, op zijn loopbaan, zijn situatie (Van onze correspondent) GRONINGEN De voortschrij dende inflatie heeft verschillende banken in Nederland in financiële moeilijkheden gebracht. Dit heeft in middels al tot gevolg gehad dat hypo- theekaanvragen worden afgewezen. De laatste jaren is het aantal kopers van een eigen woning sterk gestegen, mede als gevolg van de inflatie en de stijgende huren. Een aantal banken heeft die stijgende vraag 'naar hypo theken niet kunnen bijbenen en is de liquiditeitsgrens angstig dicht gena derd. De sociale wetgeving heeft een belang rijke bjjdrage geleverd aan de be staanszekerheid van dat deel van de Nederlandse bevolking dat in loondienst is, terwijl zo langzamerhand ook meer en meer voorzieningen gecreëerd worden voor degenen die niet in loondienst zijn. met een jaarlijkse omzet van naar schatting 200 miljoen en een „reizigers- omzet” van 250.000 tot 280.000 personen. De makers hebben voor een boeiende presentatie gezorgd, die een breed pu bliek kan overtuigen van alles wat te pas komt bij een ogenschijnlijk eenvou dig geval van ziekte verzuim. „Het zere been” is daarmee een goed voorbeeld Het Centrum voor de Geestelijke Volksgezondheid, dat een ruime filmdis tributie voor de aangesloten organisaties verzorgt, heeft al belangstelling getoond. Met het vervaardigen van kopieën en een begeleidende folder mee, heeft „Het zere been” (geheel in kleur) ruim 170.000 gulden gekost. Deze kosten wor den omgeslagen over de uitvoeringsorga nen waarop de SVR het toezicht heeft. Er zijn nog andere mogelijkheden. Men kan aankopen en verkopen van goud toestaan tussen bepaalde prijs- drempels en prijsplafondsmen kan het goud onderbrengen in het Europese fonds voor monetaire samenwerking dan wel het onderbrengen bij een bank of tot onderpand maken voor leningen bij het IMF. In antwoord op vragen heeft de heer IJssel de Schepper meegedeeld, dat deze bundeling niets te maken heeft met het optreden van buitenlandse reisorganisa ties op de Nederlandse markt. Om de concurrentie te weerstaan is geen bun deling nodig, maar wel om het bestaan de reiswezen zo goed mogelijk te laten verlopen. Martin Air staat helemaal buiten de bundeling, aldus werd verder verklaard. PARAMARIBO (ANP). De vrije in wisselbaarheid door de Surinaamse ban ken van uit het buitenland ontvangen Surinaamse bankbiljetten in vreemd geld is ingetrokken. Aldus is gistermiddag in Den Haag op een persconferentie meegedeeld door vertegenwoordigers van KLM en Neder- landsche Scheepvaart Unie. In afwachting van de benoeming van een algemeen directeur zal de leiding van „Holland International Travel” tij delijk in handen zijn van de heren B. J. IJssel de Schepper, onderdirecteur van de Scheepvaart Unie reis- en toerisme- De oorzaken hiervan zijn doorgaans gecompliceerd Zij kunnen zuiver liggen in de bedrijfsomstandigheden, in de sfeer binnen het bedrijf, de arbeidsvoor waarden etc. Een man, die jarenlang op een verkeerde plaats zit, zonder dat werkelijk te beseffen, een man, die geen enkele bevrediging aan zijn werk kan ontlenen, een man, die de idee heeft dat hij onvoldoende gewaardeerd wordt of onvoldoende tot ontplooing kan komen, kan een psychosomatische aandoening krijgen. Dergelijke mensen zijn werkelijk ziek en het zal de werknemersvertegen woordigers er veel eerder om te doen zijn door het opheffen van de ziektetoe stand het welzijn en welbevinden van de betrokken werknemer te dienen dan zijn arbeidsproduktiviteit te herstellen. In verband met het feit dat ziektever zuim als gevolg van psychosomatische aandoeningen meer en meer toeneemt besloot de raad opdracht te geven een film te doen vervaardigen aan de hand van een door dr. J. H. van den Berg in zijn boek „De psychiatrische patiënt” beschreven voorval. Een beschrijving van de film volgt hieronder. thuis en in de fabriek. Hij blijkt een eenling te zijn, die voortdurend twijfelt of hij wel de juiste keus heeft gedaan toen hij van zelfstandig meubelmaker werknemer werd en die ook niet weet of hij thuis wel wordt begrepen Duide lijk wordt getoond dat de man met conflicten leeft, in een gespannen situa tie, waarvan aanvankelijk de beenbreuk hem bevrijdde. Op boeiende wijze laat de film zien dat zo’n werknemer die aanpassings moeilijkheden heeft, geen simulant hoeft te zijn. Ook dat zo’n geval voor behan delende artsen familieleden en bedrijfs- genoten moeilijk te begrijpen is. De verzekeringsgeneeskundige beweegt de man uiteindelijk een psychiater te be zoeken. Deze raadt hem aan zijn moei lijkheden uit te praten met zijn vrouw en zijn huisarts. Ook moet de vrouw maar eens meekomen naar de psychia ter. De film eindigt op het moment dat het echtpaar gaat begrijpen dat het zere been niet de hoofdrol speelt. gehouden worden), is het in ieder geval een aanzet tot een betere informatie van het publiek, dat je nu eenmaal het beste via de publiciteitsmedia bereikt. Donderdag werd daarom in het ge bouw van de Sociale verzekeringsraad in Den Haag een uitgebreide persbijeen komst gehouden waar op tamelijk infor mele wijze kennis kon worden genomen van de werkzaamheden van de raad. De onderwerpen, die tijdens deze bij eenkomst het meest naar voren kwamen waren de misbruik c.q. oneigenlijk ge bruik van de sociale verzekeringswetten en het ziekteverzuim. De voorzitter van de raad, mr. W. J. E. van den Bos wilde na enig aarzelen wel toegeven dat er totaal geen aanwij zingen zijn voor misbruik op grote schaal van de sociale voorzieningen, zo als met name kort voor de laatste ver kiezingen van bepaalde politieke zijde werd gesuggereerd. Met oneigenlijk ge bruik van de sociale voorzieningen lig gen de zaken natuurlijk anders. Iedere wet biedt wel interpretatiemogelijkhe den, die tot oneigenlijk gebruik leiden. In zo’n geval wordt wel de letter van de wet, maar niet de geest ervan nageleefd. H. Berens, lid van het presidium van de raad als bestuurslid van het NW wees op een ander merkwaardig ver schijnsel. Onder misbruik van de soci ale voorzieningen, wordt altijd verstaan het al dan niet vermeende misbruik dat de verzekerder ervan maken. Maar ook van de kant van degenen, die de voor zieningen bieden is sprake van oneigen lijk gebruik, zo zij hij. Wanneer in bepaalde gebieden op grote schaal zie kenhuizen worden gebuwd of ingrijpend gemoderniseerd heeft dat vaak een ste vige verhoging van de ziekenfondspre mie ten gevolge Er zijn gevallen, waar in onvoldoende is nagegaan of zieken- huisbouw in een bepaalde regio nu wel zo noodzakelijk was in verband met het aantal bedden per duizend inwoners in In Nederland komen jaarlijks 25.000 tot 30.000 koopwoningen op de markt. Dit houdt in dat voor onge veer 2,5 miljard gulden aan hypothe ken verstrekt moet worden. Het zijn vooral de middeninkomensgroepen (boven de ƒ20.000) die een eigen wo ning gaan aanschaffen. JP. lis, tv- AMSTERDAM. De beurs heeft deze week de reeds vorige week opgetreden hausse op de lokale markt onverminderd krachtig voortgezet. Vrijwel elke dag kon deze sector een nieuw hoogterecord boeken en ook de handel nam nu en dan flink toe. Later in de week echter raakte de kooplust duidelijk vermoeid en trad een zekere bezinning in. De reeds vorige week door ons gesignaleer de oorzaken van deze hausse, gelegen in de meevallende economische ontwikke ling, werd dezer dagen nog eens onder streept door een publicatie over het orderbestand van ons bedrijfsleven in de afgelopen maand. DEN HAAG (ANP) —De KLM en de Nederlandsche Scheepvaart Unie hebben een aantal van hun activiteiten op het gebied van het toerisme gebundeld en zowel nationaal als internationaal sa mengebracht in schap „Holland International Travel”. Beide partners nemen hierin voor elk vijftig percent deel. De nieuwe maat schappij wordt onder meer eigenaar van Centouri, FIT, Eurotours, de Magneet en Bergmann. De nieuwe vennootschap om vat 1250 werknemers en zal eenderde van de Nederlandse reismarkt beslaan Welke oplossing men ook kiest: er zal een delicate methode moeten worden gevonden om het goud aantrekkelijk te maken voor de Arabische landen, wier olie ermee zal moeten worden betaald. Het is duidelijk dat een mondiale oplossing de voorkeur verdient; deelop lossingen bergen immers altijd de kern voor nieuwe ontwrichtingen in zich. Een wereldwijde benadering heeft echter slechts zin als zij gepaard kan gaan met een hervorming van het internationale monetaire stelsel. Dit nu is, gegeven de grote beweging in de grondstoffenprijzen en de onzekerheid over de reserveposi- ties, die daaruit voortvloeit, voorlopig bijgezet in de rijke collectie der niet te vervullen wensen op het gebied der internationale samenwerking. Echter, wanneer men een oplossing in meer regionale zin nastreeft, dan zal men zich toch tenminste moeten afvra gen hoe die later op wereldschaal valt in te passen. En zoiets valt thans nau welijks te overzien. In ieder geval eist elke oplossing het vinden van een methode om de goud prijs betrekkelijk stabiel te houden op een aanvaardbaar niveau. Het is theore tisch niet ondenkbaar om voor het goud een soort systeem van interventies te ontwerpen, zoals dit nu ook al wordt gehanteerd om de munten van vijf EEG-landen aan een .vaste onderlinge verhouding te binden. De centrale ban ken kopen of verkopen dan om op de markt een evenwicht te bewerkstelligen, maar dit is een systeem dat alleen met sterke munten te handhaven is. (gerust stelling: de gulden draaft dapper mee te midden van de Belgische frank, de Luxemburgse frank, de Deense kroon en de Duitse mark als de Duitse mark wordt opgewaardeerd, dan zal de steeds sterker wordende gulden vermoedelijk meegaan). vriend luisterde van de u je ook de heks zee naar Daaruit bleek, dat sprake was van een toeneming en dat vooral buitenlandse opdrachten een fikse stijging vertoonden. Met de zo gevreesde inflatoire aantasting van onze concurrentiekracht op de we reldmarkt, blijkt het dus nog wel los te lopen. De hier te lande gevoerde bestrij ding van de inflatie, a’smede de steun voor onze industrie van de kant van het aardgas, hebben er kennelijk toe geleid dat ons exportpakket nog over interes sante prijsaanbiedingen beschikt. Dit kan de werkgelegenheid bevorderen en daar mede de zonodige omzetstijgingen, die de ondernemingen moeten gebruiken om de winstmargeverkrapping tegen te gaan, vergroten’. Afgezien van interne verschuivingen, die hier en daar tot geheel andere be drijf suitkomsten leiden, kan tot dusver van een flink aanhouden van de con junctuur op hoog niveau gesproken wor den. De juist genoemde interne ver schuivingen blijken een vrij universeel karakter te dragen. Zo ontwikkelt zich in Amerika eenzelfde patroon als in West-Europa. De auto-industrie heeft in het eerste kwartaal van 1974 een forse terugslag geboekt, omdat nog steeds de grote modellen, die in Amerika altijd hoog genoteerd stonden, impopulair zijn. Ook de ondernemingen, die zich op levensmiddelenproduktie of -handel toe leggen, blijken een harde strijd te moe ten voeren om hun winsten op peil te houden. Sterk in winst oplopen doen echter de chemische bedrijven, de fa brieken van synthetische vezels en voor al ook de olieconcerns, die volgens de eerste tekenen opnieuw winsten hebben geboekt. de desbetreffend regio. Een soort insti tutioneel oneigenlijk gebruik van een sociale voorziening dus. Het ziekteverzuim was een andere zaak, waarover op de persbijeenkomst de nodige woorden vielen. In de raad, die voor éénderde bestaat uit vertegen woordigers van de werknemersorganisa ties en voor éénderde uit vertegenwoor digers van de centrale werkgeversorga nisaties, heerst duidelijk verschil van mening over de motieven om het ziekte verzuim te bestrijden. Iedereen is het er natuurlijk wel over eens dat ziekteverzuim zoveel mogelijk moet worden bestreden, maar voor de werkgevers zal het produktieverlies en de verstoring van het bedrijfsritme zwaarder wegen dan voor de werkne mers. Bij deze laatsten staat veel meer de welzijnskwestie op de voorgrond. Vijfen zeventig percent van alle uitkeringen wegens ziekte komt ten goede aan twin tig percent van de zieken, de langdurig wegens ziekte arbeidsongeschikte werk nemers. De oorzaak van de arbeidsonge schiktheid is maar al te dikwijls niet zuiver organisch, maar psyosomatisch. Zuiver lichamelijk is iemand dus niet ziek in zo’n geval maar zijn psychische gezondsheidtoestand laat toch niet toe dat hij werk verricht, terwijl psychosomati sche patiënten maar al te dikwijls het gevoel zullen hebben wel degelijk ern stig ziek te zijn. De opties liggen nogal voor de hand: men kan streven naar een oplossing op EEG-schaal, men kan daarbij enkele Scandinavische landen en bijvoorbeeld Japan en de VS nog betrekken, ofwel men kap zoeken naar kansen voor initi atieven in de richting van een oplossing De uitdrukkelijk verkregen garantie ten aanzien van een ongewijzigde voort zetting van de Kas-Associatie na de overneming door de Vereniging voor de Effectenhandel, onder strikte handha ving van een neutraal karakter, ver sterkt de verwachting dat voor tal van andere dienstverlenende activiteiten met name ook die van beheer in de meest uitgebreide zin een verdere ontwikkeling mogelijk blijft. Bij dit alles schuilt dan nog een aardige politieke adder onder het gras. Groot-Brittannië heeft verhoudingsge wijs maar zeer geringe reserves. Goud en IMF-tegoeden opgeteld, beliepen die vóór de energiecrisis en dus vóór de economische ontwrichtingen, waaraan het land sedertdien ten prooi is gevallen, de helft van de Nederlandse en een kwart van de Westduitse reserves. Een oplossing langs de weg van het goud voor het aanboren van meer mo netaire middelen vereist dus de bereid heid van andere en beter bedeelde EEG- landen om de Britten bij te staan. Maar dat vraagt van de Britse regering dan ook de aanvaarding van de EEG als het raamwerk voor Europese eenwording met Britse deelneming. De bepaling van de rol van het goud dat monetair ver onder zijn werkelijke marktwaarde te boek staat, is zoals zovele monetaire vraagstukken geen zaak die in de kring der Europese ge meenschap exclusiefkan worden be paald. Niettemin dwingt het snelle slin ken van de monetaire reserves onder de druk van de hoge energieprijzen tot het peilen van de mogelijkheden om de goudvoorraden aan te spreken. Maar dan wel tegen een prijs die realistischer is dan de officiële notering, waarmee mo netair nog steeds wordt gewerkt, waarbij het goud wordt omgerekend in dollars, een munt die in waarde fluctu eert. Wall Street had aanvankelijk enige moeite met het verwerken van deze ontwikkeling. Naarmate er meer cijfers over het eerste kwartaal 1974 bekend werden, bleken de aarzelingen echter aan de kant te worden gezet en neigde de Newyorkse effectenbeurs deze week tot een aantrekkende tendens. Geredeneerd wordt dat de optredende verschuivingen maar tijdelijk zullen zijn en dat ook voor de hier getroffen be drijfstakken later in 1974 een kentering ten goede zal optréden. Dat de conjunc tuur in zijn geheel nauwelijks tekenen van verslapping vertoont, is voor velen in Amerika een hele zorg minder. Een zelfde overtuiging heeft ook enkele be langrijke beurscentra in Europa in zijn greep. Met name de beurzen binnen het gulden- en Duitse markblok blijken er door beïnvloed. Mede hierdoor bleek er ook deze week vanuit andere Europese kapitaalcentra voor het Damrak flinke belangstelling te bestaan en waren buitenlandse kopers mede de oorzaak van flinke koersverbe- teringen. Ook hier overwogen opnieuw de optimistische uitlatingen, zowel over het jongste verleden als de nabije toe komst. Na Philips blijkt nu ook het AKZO- concern het nieuwe jaar op een hoger omzet- en winstniveau te zijn begonnen, zodat van beide een goed kwartaalbe richt mag worden verwacht. De Konink lijke Shell hult zich nog steeds in nevelen, maar gezien de grote verwach tingen van de olie-industrie in Amerika, lijkt het ook voor dit wereldconcern welhaast onmogelijk met teleurstellende bedrijfsberichten tevoorschijn te treden. AKZO zag zich voortdurend in koers verhoogd en kon per saldo deze week vijf gulden oplopen. Evenals Unilever, die prijsdalingen voor belangrijke grondstoffen verwacht. Maar Koninklij ke bleef vrijwel onberoerd. Binnen de scheepvaart was de stemming verdeeld: KNSM moest op de dividendverlaging tien gulden terug, maar Scheepvaart Unie kon op de fikse winststijging van vorig jaar zo’n vijf gulden aantrekken. Toch bleef ook nu de hausse zich het felst roeren in de lokale marktsector. Hetgeen moet worden toegeschreven aan het veel beperkter aanbod van het dage lijks te verhandelen materiaal. Vooral als buitenlandse kopers zich weer mel den treden er al gauw spring-fondsen op die dagelijks tot belangrijke koerswijzi gingen leiden. Wel fungeerde ook nu het bedrijfs nieuws als een belangrijke stimulans op de achtergrond. Zo boekten aandelen Wessanen, AMEV, Bols, Naarden, West- land-Utrecht Hypotheekbank alsmede de Fries-Groningse hypotheekbank wel ke ondernemingen kort geleden opvielen door gunstige resultaten en ook voor 1974 niet pessimistisch zijn de meeste winst. Hetzelfde gold voor Norit waar van veel slechtere resultaten waren ver wacht dan nu zijn gebleken. Het aandeel was, met een winst deze week van 15 gulden, zelfs koploper. De sociale verzekeringen zijn te on- ferscheiden in de volgende categorieën: 6 Volksverzekeringen, voorzieningen voor iedere Nederlander, waarvan de premie door de belastingdienst wordt geïnd. Een voorbeeld hiervan is de AOW. 0 Werknemersverzekeringen, waarvan de premie door de belastingdienst geïnd wordt (kinderbijslag). Groepsregelingen, waarvan de uitke ringen voor rekening van het rijk komen (kinderbijslag voor kleine zelfstandigen). 0 Werknemersverzekeringen, waarvan Premieheffing en uitkering door de be drijfsvereniging geregeld wordt. Op het gebied van de sociale verzeke ringen kent ons land 12 uitkeringswet ten. Er zijn 26 uitkeringsorganen. Dit mag allemaal al tamelijk ingewikkeld li.ken, vergeleken met de totale organi satie van de sociale wetgeving, is het ontzettend eenvoudig. Zo heeft een aantal bedrijfsverenigin gen tak'en gedelegeerd aan het GAK, het Gemeenschappelij k Administratiekan toor. De mensen worden geconfronteerd met een GMD een Gemeenschappelijke Medische Dienst, met bedrijfsartsen, met verzekeringsgeneeskundigen en de Raad van Arbeid administreert de kinderbij slag voor loontrekkenden dan weer. DEN HAAG. Zondag 5 mei wordt in het NOS-programma Diagnose de film „Het zere been” vertoond. Deze rolprent waarvan Jan Vrijman de pro- duktie had, Boud Smit de regie en Hans Hyikema de cameravoering behandelt het probleem van het ziekteverzuim, dat tegenwoordig nogal in het nieuws is. De Sociale Verzekeringsraad liet de film maken om een bijdrage te leveren tot de discussies over deze kwestie, om het inzicht daarin te verdiepen en om mis verstanden daarover uit de weg te rui men. Het is daarom een loffelijk idee van «Sociale verzekeringsraad meer open- ne>d te betrachten. Hoewel het er niet naar uitziet dat dat in het begin erg Professioneel zal gebeuren (er is geen Peciale voorlichtingsdienst voor de pers, ir milten geen openbare vergaderingen een nieuwe vennoot- UyS.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11