Zwaargewicht voornaamste troef op EK-judo ZELFVERTROUWEN BIJ ADELAAR GEGROEID Koerver traint Svend Pri verslagen door Talbot JOKE V. BEUSEKOM IN TWEE HALVE FINALES China wil L DIELIS EN HOSE NOG ONGESLAGEN Publiek Maertens winnaar KARPOV NU OP VOLLE TOEREN in Ronde van België SPORMM® terug in FIFA Boskov niet naar Ajax T ongeren H bij WK verzekerd in: hl 13 ZATERDAG 26 APRÏL 1974 SPORT A (Van onze sportredactie) F LENINGRAD Opnieuw heeft Karpov zich met zwart van de Caro-Kannverdediging bediend en opnieuw koos Spasski een pre tentieloze opzet. Waarschijnlijk wilde laatstgenoemde nog bekomen van de mechanische, maar gedecideerde manier waarop Karpov hem in de derde partij had verslagen. Over de afgebroken stelling van die partij schreef ik eergisteren dat het nog niet zo duidelijk was. Welnu, dat is een oppervlakkig oordeel geweest, want het was tien zetten na de hervatting al afgelopen. Karpov liet in zijn technische eindspelbehandeling geen steekje vallen. Ook gisteren bleek weer dat hij zijn ziekte van de eerste dagen volledig te boven is en op volle toeren draait. Vlak na de opening had hij al een klein voordeeltje vergaard en op de 22e zet sloeg hij een remise-aanbod van Spasski af. Er volgde een vierpaardeneind- spel, dat echter niet voldoende inhoud had om zwart reële winst kansen te geven. Op de 42e zet werd de vrede gesloten. De stand is nu l’/z1J4. De vierde partij PetrosjanKortsnoj is uitgesteld wegens ziekte van eerstgenoemde. Natuurlijk is Petrosjan niet echt ziek. De reden voor het uitstel is ongetwijfeld de belangrijke achterstand die hij heeft opgelopen. w Zwaar bevochten AMSTERDAM Zes maanden lang vergastte Peter Adelaar de in woners van Tokio op een extra at tractie. Hij hoefde daarvoor slechts gewoon over straat te lopen, want met zijn twee meter tien hoge en 118 kilo zware voorkomen was dat voldoende om continu kleine op- stoppinkjes te veroorzaken. Adelaar, sinds twee weken inter nationaal zwaargewicht-judokam- pioen van Nederland: „Ik was daar een bezienswaardigheid. Ik weet, niet hoeveel keer de mensen naar mijn lengte en mijn gewicht ge vraagd hebben. Er werd zelfs over geschreven in de kranten. Toen ik een keer Japanse slippers liet aan meten, kwam ik daarmee met foto en al in de krant”. Geen succes Verrassing Tegenslagen verwerkt Dielis - k Adelaar: „Een Ruska ben ik niet en zal ik nooit worden’’. ook (Van onze sportredactie) THEO KLEIN prestatie om Bessems: Nog nooit eerder van Piet Dekker verloren. Onverwachte nederlagen Bessems en Connesson Van Gillian Gilks won de Nederlandse kampioene nog maar zelden en ook dit /erden klopte Lions in de ort de winst De meeste kans om de Hollandse reus te ontmoeten, hadden de bewoners in de buurt van de Kodokan, het hoofdkwar tier van de Wereld Judo Organisatie, of de beroemde trainingszaal van de hoofd stedelijke politie. Daar was de Amster dammer dagelijks uren lang te vinden. Daarna heeft zijn mentor, Wim Ruska (Adelaar: „Hij is altijd mijn grote voor beeld geweest”), alles in het werk ge- Vooral de nederlaag van Bessems was een complete verrassing. Want hoewel Dekker in het nationaal kampioenschap Hans Vultink had verslagen, was hij toch tegen Bessems kansloos geweest. Sterker nog, in geen enkele speelsoort had de Limburger ooit van Dekker ver loren. Vandaar dat hij vrij onbezorgd aan de ontmoeting begon. De nationale kampioen leek opnieuw een gemakkelij ke zege te zullen gaan behalen. Na drie beurten al leidde Bessems immers, mede door een serie van 70, met een rustge vende voorsprong: 38-122. Maar opeens was het er niet meer. Het spel van de machine-bankwerker werd stroef en krampachtig en Dekker begon beter tegenspel te leveren. De hotelier uit Dodewaard deed het met series van 71, 65 en 70, waarmee hij na negen beurten de leiding had overgeno men: 257-174. vt-n- )!oe- tigd door Dobi veede raam -Am- e eer ■eedt ij al Zijn die leeft jnnen iunten g aan hun gele- van i ver- t jaar ABN- j een twee «lette weinig ss, die 37-20 In de et in- lavoi- *n om linnen Dit is B, die N. e vol- -Exer- HOC -Akri- H. meten White BELGRADO (Reuter-ANP) In (Van onze sportredactie) MAASTRICHT. MVV’s doelman Frans Koerver wordt de nieuwe trai ner van de Belgische tweede klasser SK Tongeren. De 36-jarige Koerver is een verbintenis voor één jaar aange gaan. Hij beschikt over een B-diplo- ma en is met de hoogste trainersli- centie bezig. NVimiX NVf dveld elftal oud- n di- oens- an de vroe- udge- ieuw, Een woordvoerder van de FIFA zei vrijdag, dat de aanvraag van de Chi nezen alleen zal worden behandeld als de motie van Koeweit wordt aan genomen. Het oliestaatje heeft de FI FA gevraagd China weer als lid te accepteren en Taiwan uit te stoten. Dit zal op het FIFA-congres aan het einde van het jaar worden besproken. ZÜRICH (Reuter) China wil te rug in de Internationale Voetbal Fe deratie (FIFA), maar dan moet Tai wan als lid worden geschrapt. Dit staat in een brief aan de FIFA, die op 23 maart door de Chinese voetbal bond is verstuurd. De Chinezen trok ken zich in 1958 terug uit de FIFA. Dekker maakte overigens de indruk niet eens te willen winnen, om geen afbreuk te doen aan de mogelijkheid opnieuw een Nederlandse kampioen te krijgen. Hij miste na die 70 nogal op zichtig, gaf Bessems ook in de volgende beurt nog een kans, maar de Limburger was totaal uit zijn doen. Met het oog op de naderende Europese kampioenschappen (van 1 tot 5 mei in Londen) geen hoopgevende resultaten, te meer daar bleek dat de nieuwe nationale titelhouder in zijn Japanse tijd zijn technische mankementen niet heeft kun nen wegwerken. Adelaar: „Ze hebben me in Japan wel geholpen, maar meestal was dat alleen met het grondwerk. Staande heeft bijna niemand me op de trainingen adviezen gegeven. den Berken en de Haarlemmer Van der Geiest) van veel kleinere en lichtere tegenstanders. Adelaar: „Zulke jongens liggen me niet. Ze zijn beweeglijker en ze wachten gewoon tot ik een worp inzet om hem dan over te kunnen ne men”. De Nederlandse meisjes hebben het samen goed gedaan want middels een zwaar bevochten zege op Lene Köppen en Anne Flindt kwam het duo in de halve finale van het damesdubbel. Ste den en Zizman verloren van de Neder landse combinatie met 15-7 en 17-15 en daarna volgde het gevecht met het Deense koppel. Vooral de service was aan Nederlandse zijde goed voor elkaar en dat bracht met een smashende Joke en prima netwerk van Marjan de zege in drie games. (17-18. 15-5 en 15-12). Het tweetal zal het niet redden tegen Margaret Beck en Gillian Gilks maar mag met de halve finale zeker tevreden zijn. in de venals oit in ian op ts) en iim zo en in ren in m op steld om Peter Adelaar weer naar het Verre Oosten te krijgen. Door bemidde ling van Ruska kwam hij terecht in de „commune” Seki Juki van de nieuwe Japanse bondscoach Isao Okano, die eer der ook Wim Ruska gastvrijheid ver leende. Een halfjaar leefde en trainde Adelaar als een Japanner. cïi’vS’J; de rij van kandidaten voor de opvolging van de vorige week door Ajax ontslagen George Knobel, is vrijdag een nieuwe naam bijgekomen. Volgens het in Bel grado verschijnende dagblad „Politika” heeft Jaap van Praag, de voorzitter van Ajax, de voormalige Zuidslavische bondscoach Vujadin Boskov telefonisch benaderd om te vragen wat zijn voor waarden zijn voor een eventueel dienst verband met de Amsterdamse club. Pri had zich dit jaar erg veel van All England voorgesteld maar ook daar haalde hij de eindstrijd niet. In Wenen leed hij tijdens de landen wedstrijden al een nederlaag tegen Bochow en nu bleef Talbot hem in drie games de baas (15-9, 5-15 en 15-2). De Engelsman krijgt Kilhström tegenover zich en Johnsson ontmoet Delfs. HEESWIJK-DINTHER (ANP). De Belgische titelverdediger Ludo Dielis en de Westduitse kampioen Klaus Hose zijn in het toernooi om het Europees kampi oenschap kader 71/2 in Heeswijk Dinther als enigen ongeslagen gebleven. Zowel Jean Bessems als de Parijzenaar Francis Connesson moest een onverwachte ne derlaag slikken, tegen respectievelijk Piet Dekker en de Oostenrijker Franz Stenzel. Adelaar: „Ik weet dat ze nu op me zullen staan wachten, ik weet ook dat ik geen Wim Ruska ben en dat ik het nooit zal worden. Maar ik ben er nu wel zeker van dat ik sneller ben geworden, dat ik beter verdedigen kan en dat ik meer zelfvertrouwen heb dan vorig jaar. En toen kon ik toch ook een bronzen medaille pakken. Vujadin Boskov heeft echter al een tweejarig contract getekend met FC Den Haag. Gerand Slager, commercieel direc teur van FC Den Haag: „Wij zijn rond met Boskov. Hij heeft een contract voor twee jaar getekend en treedt per 1 juli bij ons in dienst. Die zaak is naar mijn idee waterdicht.” Henk Westrik, de secretaris van Ajax: „Wij hebben als bestuur een lijstje van kandidaten opgesteld. Op dat lijstje staat in elk geval niet de naam van Boskov. Wij hebben nog met geen van de trai ners die op dat lijstje staan telefonisch of persoonlijk contact gehad. Wij wor den bij Ajax overstroomd met namen. Ik kan alleen maar zeggen dat wij bezig zijn met het zoeken van een nieuwe trainer. Op het bochtige traject in Wezem- beek—Oppem won hij namelijk ook de individuele tijdrit over 24 kilometer, met welke victorie hij zijn totale triomf de allure gaf van macht, intelligentie en pure klasse. Freddie Maertens maakte iedereen duidelijk dat de bonificaties van de vori ge etappes hem weliswaar aan de eerste plaats in het algemeen klassement hiel pen, maar dat de tijdvergoedingen hem bovendien inspireerden tot een explosie in de rit die meer dan ooit tevoren een i; Tiiartek? werd. „Op het laatst ging het erg goed. Ik vertrok uit Japan met het idee dat ik iedereen aan zou kunnen”, aldus de Amsterdammer, die weldra uit zijn droom verlost zou worden. Want net als de eerste keer bleek de overgang groter dan verwacht. Adelaar: „Vooral de eer ste week, leek het wel of mijn keel werd dichtgeknepen, terwijl ik toch in een goede conditie verkeerde”. Vanaf het moment dat de toe schouwer het stadion binnen is tot het moment dat hij de voetbalarena weer heeft verlaten, is hij verzekerd. Bij een ongeval met dodelijke afloop wordt 20.000 gulden uitgekeerd en bij blijvende invaliditeit 10.000 gulden. keer lijkt de Engelse sterk genoeg om Joke uit de finale te houden. Gilks baande haar weg ondermeer via een overwinning op Marjan Luesken die be slist niet slecht op dreef was. Gilks had echter steeds het initiatief en het spel van de Haarlemse was te kort om onder de druk uit te komen. Zij verloor met twee keer 5-11. 17-34, ils 18- Alk- DSS 17-8, Joke van Beusekom is gezien haar gunstige loting op de plaats terecht ge komen waar zij behoort te zijn. De Tsjechische Poborakové leverde geen problemen op (11-0 en 11-7) en vervol gens was ook Pernille Kaagaard geen te grote hindernis (8 en 7). (Van onze sportredactie) BRUSSEL Hij was niet alleen de snelste, maar ook de sterkste van de sterken. Voor zover daaraan zelfs na drie achtereenvolgende ritoverwinningen getwijfeld werd, leverde Freddie Maer tens op de laatste dag in de Ronde van België het overtuigende bewij van zijn superioriteit. Adelaar: „We begonnen al ’s morgens om zes uur met hardlopen. Vaak ging dat rond de tuinen van het keizerlijk paleis, ’s Middags kwam daar nog eens drie uur judotraining bij. Over tegen standers had ik nooit te klagen. Vooral in de politiedojo waren er altijd genoeg die het eens tegen zo’n grote kerel wilden proberen. En kinderachtig waren ze niet. Als ik bij een lichtere judoka niet uit een houdgreep kon komen, dan werd er door de leraar met de bamboe stok geslagen. Ze hebben me dat eens geflikt voor het front van de hele troep, die lui brulden allemaal van het la chen”. De laatste wedstrijden van MW hebben voor Koerver meer weg van een „afscheidstournee”. De tegenstan ders van MW hebben de sympatieke oude rot al herhaaldelijk voor de aan vang van de wedstrijden present jes overhandigd. Het grote afscheids feest zal aan het eind van het seizoen in Maastricht plaatsvinden. Frans Verbeeck nam aan dat gevecht, met het horloge als scherprechter, niet eens meer deel. Ontgoocheld door de tegenslag on weg naar St. Fith (woens dag), waardoor hij de kans op de over winning verspeelde, maar tevens door zijn nederlagen tijdens de dagelijkse eindsprints, had Verbeeck alle interesse voor de Ronde van België verloren. ’s Morgens tussen Bioul en Wezem- beek-Oppem, over 110 kilometer, pro beerde hij in ieder geval zijn prestige nog te redden. Toen enkele kilometers voor de finish zowel Pintens als Stevens konden ontsnappen, en er dus weer geen etappe-triomf voor hem restte, vond Verbeeck het welletjes. Eindstand in het algemeen klasse ment: 1. Freddy Maertens 23.15.11 uur, 2. Roger Swerts, op 1.10 minuten, 3. Joseph Bruyere 1.36, 4. Ronald de Witte 1.57, 5. Ferdinand Bracke 1.58, 6. Tino Tabak, namelijk 3.00, 7. René Pijnen 3.06. WENEN. Joke van Beusekom is vrij gemakkelijk doorgedrongen tot de halve finale damesenkel op de Europese badmintonkampioenschappen. Haar te genstandster vandaag is Gillian Gilks, verliezend finaliste op All England, en in de Oostenrijkse hoofdstad tot nu toe nauwelijks getest. In de ander halve eindstrijd staan Margaret Beck en Lene Köppen tegenover elkaar. De laatste vier bij de heren zijn de Zweden Sture Johnsson en Thomas Kihlström, de Deen Flemming Delfs (die Bochow versloeg) en de Engelsman Der ek Talbot die favoriet Svend Pri in het zand liet bijten. Het korfbalverbond heeft de Archi- pelspelers Engelberts, Van Rhee en Schipper met onmiddellijke ingang een voorlopige schorsing opgelegd n.a.v. ge ruchten over betaling van deze spelers. Oost-Duitsland kwam in de laatste wedstrijd van het wereldkampioenschap ijshockey groep A niet verder dan een 3-3 gelijkspel tegen Polen. De DDR de gradeert door dit resultaat en komt volgend jaar in de B-groep uit. De Amerikaanse tienkamper Bruce Jenner behaalde in Lawrence (Kansas) niet minder dan 8240 punten. Het wereld record staat sinds de Olympische Spe len van München op naam van de Rus Avilov met 8454 punten. Het bestuur van Atletico Madrid heeft voor de return tegen Celtic de alcoholische drank uit het stadion ge bannen. Zijn optreden in een sterk bezet Oostduits toernooi vlak na zijn terug keer werd dan ook geen succes. Met een winstpartij en een nederlaag was het evenement voor hem ten einde. Twee weken geleden ging het om de open Nederlandse kampioenschappen in Kerk- rade al beter (hij werd eerste) maar afgelopen zondag bleek op een toernooi- tje voor clubteams weer eens hoe kwetsbaar de Amsterdammer nog altijd is. Tweemaal achter elkaar verloor hij op beslissing (van de Amsterdammer In Het was voor Peter Adelaar, die in middels zes weken de tijd heeft gehad om weer in Nederland te acclimatiseren, de tweede keer dat hij zijn hele hebben en houden opofferde om in Japan te kunnen trainen. De eerste maal gebeur de dat ruim twee jaar geleden samen met een groot deel van de Nederlandse kernploeg, die zich toen in het land van de rijzende zon voorbereidde op de Eu ropese kampioenschappen en de Olympi sche Spelen. Na zijn terugkeer was er aanvankelijk weinig vooruitgang te be speuren, maar vorig jaar zorgde de lange Amsterdammer in Madrid voor een ver rassing door in het zwaargewicht brons te pakken. Hij scoorde aarzelend series van 29 en 52, niet voldoende om nog enige kans te maken. En toen hij na zijn tiende beurt een goede aanvangsstoot liet liggen, mocht Dekker niet meer missen. De ontreddering bij Bessems bleek daarna in de nabeurt. Hij speelde de ballen bij elkaar, maar miste na 38: 300-264. Met precies dezelfde cijfers ging Con nesson ten onder tegen Stenzel, die meestal na een paar partijen ingespeeld raakt. De Oostenrijker had in de tiende beurt de zege al bijna in handen, toen hij boven de 100 en in de buurt van de finish kwam. Nerveus tuurde hij na elke carambole naar het scorebord, verspeel de op die manier de positie en strandde na 108 op zes punten van het einde. Connesson bleek geen goede vechter te zijn. Hij was na 43 op een totaal van 264 af en liet de ballen in een trosje bijeen. Stenzel maakte van die gelegen heid dankbaar gebruik. (Van onze sportredactie) FRANKFURT Alle bezoekers van wedstrijden tijdens het wereld kampioenschap voetbal in West- Duitsland zijn, indien zij ip het bezit zijn van een geldig toegangsbiljet, automatisch verzekerd. Het is de eer ste maal in de geschiedenis van de wereldkampioenschappen dat een or ganisatiecomité een verzekering voor de toeschouwers regelt, f te komen. Daarom spande de titelverde diger zich extra in en liet in drie beurten (102 - 159 - 39) geen twijfel over de puurheid van zijn zege: 78-300. Klaus Hose tenslotte, een 32-jarige boekhouder uit Bochum, maakte korte metten met de Spanjaard José Galvez. Met een slotserie van 223 verbaasde Hose weer vriend en vijand over zijn doorzettingsvermogen. Maar hij is nu eenmaal het type van de zwoeger, de „werker”. En een gevaarlijk tegenstan der. Niet voor niets werd hij Duits kampioen met 42.76, een ontzag voor te hebben. Bessems en Connesson gingen vrijdag avond niet opnieuw in de fout. De Nederlander trof een nu weer volkomen ontredderde Stenzel tegenover zich, die in tien beurten kansloos was: 300-107. Connesson was briljant in een serie van 155, waarmee hij halverwege de partij al ruim afstand nam van Piet Dekker, en in de slotreeks van 99: 57- 300. Intussen heeft Peter Adelaar zich over de eerste tegenslagen heen gewerkt. Hij bereidt zich nu in de nieuwe sporthal aan de Amsterdamse Keizersgracht, waar Wim Ruska de scepter zwaait, dagelijks voor de continentale strijd, waarin h ij ondanks alles een van de grootste, zo niet de voornaamste Neder landse troef zal zijn. Peter Adelaar troost zich voorlopig met de gedachte dat hij zich te midden van 220-ponders als de Russen Onashvili en Kusnetsov, de Brit Remfrey en de Spanjaard Ojeda beter thuis zal voelen, en met de wetenschap dat het peil van de Europese zwaargewichttop over de hele linie niet zo daverend is. Bovendien, wie had er vorig jaar een cent voor zijn kansen gegeven? De herendubbels Rob en Boudewijn Ridder en Clemmens Wortel/Guus de Vogel vlogen meteen uit het toernooi tegen respectievelijk Stuart-Talbot en Pri-Petersen. Eenzelfde lot was wegge legd voor de nauwelijks ingespeelde combinatie Margot Kramer-Marja Rid der. Gerlatzka en Ziebold waren veel te sterk (5 en 6). Pas ’s avonds, als we alleen thuis waren, begon Okano me vaak te vertel len wat er bij mij fout aan was. Meestal kwam het er wel op neer dat ik maar moest proberen zo snel mogelijk naar de grond te gaan om op die manier de wedstrijd af te kunnen maken”. De teleurstelling dat zijn opofferingen niet het gewenste resultaat hadden, was groot. Daarbij kwam nog dat de Am sterdammer voor de zes weken tussen zijn terugkomst en de Europese titel strijd geen baantje nam, om zijn voor bereidingen niet te belemmeren, waar door hij ook in privé-moeilijkheden kwam. Adelaar: „Na het toernooi in Oost- Duitsland zat ik daar erg over in de put. Ik ben toen eerst een weekje met Staf de Moor, de verzorger van de Neder landse ploeg, meegeweest naar zijn huis in Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat heeft me erg goed gedaan”. Ludo Dielis stond daarna voor de moeilijke taak om via zijn landgenoot Laurent Boulanger naar de top van de ranglijst te snellen. Hij wist dat men het bedenkelijk zou vinden als hij veel beurten nodig zou hebben om tot winst

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13