Twee Israëlische toestellen neergehaald aanval in SYRIË EN ISRAËL LEVEREN LUCHTSLAG Zeldzame vogelsoorten dreigen te verdwijnen vragen vrijheid Kinderarbeid Korrmga L VERZEKERINGEN Ex-ministers in Griekenland Sociale fraude 68 nu óók inde Barteljoris Lev rs. Railvervoer bij Hoogovens legde werk één uur neer wordt vervolgd r/paofbank Interieur elassjgue zoapart... C7w° Ajax en Zeven Elf doden bij Cairo Loting presidents kandidaten aktie <p me/t ncdarland Moeizame doorbraak WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN ONTEVREDENHEID OVER WINSTUITKERING Kritiek op regeringsnota F HET WEER Aanhoudend droog AGENDA pagina 7 Dekkers Kajuit VOLLE KORREL v.d. Vooren bakt 't I OrlN DESKUNDIG EN ONAFHANKELIJK ADVIES Het woord is aan .et r 1 uitzendbureau Strips Minister-president: Als u geen genoegen neemt met gewone meubelen ale E. H. C. O. b.v. ,G (Van een onzer verslaggevers) BERENDSEN B.V. IJMUIDEN Vrijdagmiddag heeft de Rode Ploeg van de afde ling railvervoer bij Hoogovens het werk gedurende een uur stil gelegd. Bij de ploeg heerste grote ontevre denheid over de winstuitkering, die over het afgelopen jaar iets minder is dan over 1972. De ploeg vond dit niet in vergelijking met de reeds gepubliceerde berichten dat de nettowinst van Estel vorig jaar bij na verdubbeld is. De ongeveer zeventig medewerkers van de rail- vervoerploeg besloten toen bij wijze van protest het werk neer te leggen en de zaak te gaan bespreken. Umuider Courant F ons Jansen: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. •advies. I: jpt Weersverwachting het van Weerrapporten 2 KNMI, geldig tot vanavond: Binnen- en buitenland 2, 3 Achtergrond 3 Radio en televisie 10 m- 10 Plaatselijk nieuws 4, 5, Kastje kijken Kerkdiensten Kunst Economie Sport ZATERDAG 20 APRIL 1974 64e jaargang nummer 141 Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s waarin opgenomen „Erbij ;en net 7 7 7 9 TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 lint. lekkig» is mill lirekte, adeling tar.één itionH alsipai; en. het de Gisteren heeft de loting plaatsgevonden tussen de twaalf tot nu toe aanvaarde kandidaten voor het Franse president schap. Chaban-Delmas voert de lijst aan. Een theoloog is iemand die alles kan bewijzen op voorwaarde dat het onzichtbaar is. ita- or: 00- lis- de Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 Breek er eens even met uw vrouw uit Een saté, een borrel bij Marktplein 60, tel. 1 35 00 artijen IUI s out Reeds :re za ppend ie we- <eder- series wordt n kom en ol ië nd, se en Puin- en vuilafvoer per container is te en, rijn kte •e TEL AVIV (Ap, Reuter) Tijdens felle luchtgevechten boven het front in de hoogvlakte van Golan hebben Israëlische straaljagers gisteren drie Syrische Migs neergehaald. Syrische luchtafweer schoot twee Israëli sche toestellen neer. UTRECHT (ANP). Hoewel de re cent verschenen oriënteringsnota inzake de ruimtelijke ordening aangeeft dat het beleid van de regering Den Uyl zich richt op het veiligstellen van in beginsel alle in Nederland nog aanwezige natuur gebieden, kan de Nederlandse Vereniging van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,30 p. mnd„ f 29,80 p. kwartaal (p. post f 34,—), p. jaar f 117,—, (p. post f 134,—). Losse nummers 45 ct. 11 12, 13 Professor doctor Pieter Korringa is een visserijbioloog. Hij zeg.t geen idealistische vlindervanger te zijn, geen figuur in een ivoren toren. Zo bekijkt hij ook de Oosterschelde- zaak nuchter. Hij zegt daar wel van: „Als ik de Oosterschelde zou mogen verkopen, maakte ik er dik geld voor.” Ómdat hij ervan over tuigd is. dat je zo’n uniek gebied nooit meer .terug kan krijgen. Hij praat in Erbij niet alleen over de Oosterschelde. Hij geef ook een boeiende uiteenzetting over de „zee huishouding” en de menselijke in vloed daarop. Plaatwerkerij Spuiterij M.L. Tectyleerstation EDISONSTRAAT 4 Telef. 1 55 44 IJmuiden In een communiqué is door Israel verklaard dat de Israëlische straaljagers werden neergehaald door Syrische ra ketten toen zij een drie uur durende actie uitvoerden tegen vijandelijke bat terijen en infanteriestelüngen op onge veer 10 kilometer achter de Syrische linies. Waargenomen is hoe de piloten van de twee vliegtuigen zich „boven Syrisch grondgebied met hun parachutes in vei ligheid brachten”, aldus het opperbevel. Het was de eerste luchtslag tussen Israëlische- en Syrische vliegtuigen sinds de oktoberoorlog in het Midden-Oosten, aldus een militaire woordvoerder. Te vens was het de tweede achtereenvol gende dag dat Syrië zijn luchtmacht in de strijd wierp. Minister van Defensie Mosje Da jan zei in een televisie-interview dat de oorlog nog niet voorbij is. „Als de Syriërs om een of andere reden hun militaire acti viteit opvoeren is het heel goed mogelijk CAIRO (UPI). Een aanval op de militaire academie in Cairo in de nacht van woensdag op donderdag blijkt aan elf mensen het leven te hebben gekost, terwijl 27 werden gewond. Dit heeft gisteren het bureau van de procureur- generaal in de Egyptische hoofdstad be kendgemaakt. Droog en in het algemeen zonnig weer. Overwegend matige wind in hoofdzaak uit noordelijke richtingen. Maxi mumtemperaturen van 10 graden vlak aan zee tot 15 graden elders in het land. en straks Nederlands DEN HAAG (ANP) Minister-presi dent Den Uyl vindt het redelijk dat de justitie bij het constateren van misbruik van de sociale verzekeringswetten ook tot vervolging overgaat. Hij zei dit gister avond in een tv-interview („Brand punt”). In een Syrisch communiqué is voorts nog bekendgemaakt dat op Syrisch ge bied twee Israëlische piloten zijn gevon den: een van hen was dood en de ander is ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. Volgens deze mededeling is de organi sator van de gewapende actie, een Iraakse burger, aangehouden. Omstreeks één uur ’s nachts stormden twintig man nen al schietend de achterpoort van de academie binnen. Daar werden zij opge vangen door bewakers van het instituut en cadetten. In de daarop volgende strijd sneuvelden zes bewakers, één ca det, één student van de technische hoge school en drie burgers, aldus de verkla ring. Onder de gewonden bevinden zich zowel cadetten als aanvallers. Bij ondervraging van de aangehouden aanvallers hadden deze bekend dat er een „organisatie” verantwoordelijk was voor de actie. In Cairo verschijnende bladen noemden deze organisatie „extre mistisch”. De leider, een man met een Iraaks paspoort, had bekend dat hij de organisatie van studenten en middelbare scholieren had gevormd op basis van „godsdienstige gevoelens”. Ook zei hij dat hij de aanval op touw had gezet na ook enige cadetten van de militaire aca demie te hebben gewonnen voor zijn beweging. Aldus voorzitter drs. J. A. van der Ven van de vogelbeschermingsvereniging vandaag in Utrecht op een jubileumbij eenkomst ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan van de vereniging. Aanwe zig waren onder anderen prinses Mar griet en mr. Pieter van Vollenhoven. Drs. Van der Ven wees erop dat we er niet zijn met natuurgebieden te reserve ren voor vogels. Vogels storen zich niet aan grenzen van natuurgebieden. Een adequate planologische bestemming zal zich dan ook tot buiten deze gebieden moeten uitstrekken. Het beroerde is ech ter dat nog steeds te weinig gemeenten in ons land over volwaardige bestem mingsplannen beschikken wat betreft hun buitengebied. Daarnaast wordt steeds duidelijker dat deze plannen con troversen oproepen waaraan binnen de gemeenten én provincies veel te weinig aandacht wordt besteed. Een speciale doorn in het oog van de vogelbeschermers, aldus drs. Van der Ven. is het feit dat de landbouw een aantal beperkingen in het grondgebruik niet a Is een randvoorwaarde voor het eigen ondernemen ziet maar beschouwt als onnodige verlangens van natuurbe- schermingszijde. Een extra complicatie hierbij is nog dat de landbouw van subsidies aan elkaar hangt en van iedere „natuurlijke belemmering” meent, dat die of straffeloos kan worden opgeruimd of dat het niet opruimen ervan ruimer moet worden gesubsidieerd. De heer Van der Ven pleitte voor een uitgebreid on derzoek vanuit de agrarische en de eco logische hoek zodat het cultuurland schap naast zijn agrarisch gebruik zijn belangrijke natuurlijke functies kan blijven behouden. De Sociale Verzekeringsraad heeft be sloten meer openheid te betrachten. Dat is een mooi gebaar in een tijd waarin allerwegen de behoefte wordt gevoeld aan meer informatie, meer gegevens en meer duidelijkheid over het sociaal-eco- nomisch gebeuren. De Sociale Verzeke ringsraad heeft een belangrijke functie als toezichthoudend en adviserend or gaan op het gebied van de sociale verze keringen. Men moet daar niet gering over denken. Vrijwel iedere Nederlander heeft op de een of andere manier wel iets met sociale verzekeringen te maken en het bedrag dat vorig jaar werd uitge keerd wordt dan ook geschat op 28 miljard gulden, wat overeenkomt met bijna éénvijfde deel van ons nationale inkomen. Het Nederlandse volk brengt gezamen lijk dit bedrag op en het zou een van zelfsprekende zaak moeten zijn dat de bevolking de meest uitgebreide en objec tieve voorlichting krijgt over de wijze waarop een dergelijke gigantische som wordt beheerd. Het is daarom jammer dat de Sociale Verzekeringsraad met de kleinst moge lijke meerderheid heeft gekozen voor een zeer zuinige vorm van openheid, waarbij ad hoe de pers ingeschakeld kan worden. Voor werkelijke openheid zou het instituut van de openbare vergade ring, zoals de Ziekenfondsraad dat onder andere kent, de aangewezen communica tievorm zijn geweest. Maar daarvoor voelde de kleinst mogelijke meerderheid in de raad nu juist niet. H. Berends, die namens het NVV in het presidium van de raad zit, noemde deze gang van zaken „ridicuul” en hij sprak de hoop uit dat minister Boersma M1 bemiddelen om het besluit alsnog herzien te krijgen. Het is eigenlijk merkwaardig dat de traditionele verborgenheid waarin insti tuties van het openbare maatschappelij ke welzijn altijd hebben verkozen te Werken, in deze tijd soms nog zo moei zaam wordt afgezworen. Er zou geen Ministerieel ingrijpen meer voor nodig rttoeten zijn. De premier maakte deze opmerking naar aanleiding van de vaststelling van de Sociale Verzekeringsraad dat officie ren van Justitie een vrij groot aantal gevallen van misbruik van sociale voor zieningen seponeren. De voorzitter van deze verzekeringsraad zal minister Van Agt (Justitie) vragen om hier iets aan te doen. De groep die misbruik maakt van sociale voorzieningen is betrekkelijk klein, stelde de minister-president. Hij wees ®ok op de uitspraak van de voor zitter van de Sociale Verzekeringsraad dat het onderwerp misbruik van sociale wetten „enorm wordt opgeblazen”. kennemerlaan 38 IJmuiden, tel.:13781. ATHENE (Reuter). Zestien voor malige ministers hebben gisteren een beroep op de strijdkrachten gedaan de macht terug te geven aan gekozen ver tegenwoordigers van het Griekse volk. Zij deden dit aan de vooravond van de zevende verjaardag van de leger-coup op 21 april 1967. In een schriftelijke verklaring a an buitenlandse correspondenten verklaar den de zestien d ie minister waren in verschillende regeringen vóór de machts overname, dat het Griekse volk beroofd werd van zijn burgervrijheden en dat willekeurige arrestaties en deportaties voortduurden. Door interventie van het leger werd in november een autoritair persoonlijk be wind onder Papadopoulos verdreven, maar de staat van beleg is nog steeds van kracht, vrijheid van pers bestaat niet en er zijn geen tekenen van een terugkeer naar het normale politieke leven, aldus de verklaring. „De tijden zijn moeilijk. Wij weten evenals de mili taire heersers dat de terugkeer naar een normale toestand mogelijk en dringend is.” (Zie verder pagina 3) Het gealarmeerde hoofd personeelsza ken M. Davidse is toen met de stakers gaan praten en heeft uitgelegd dat de winstuitkering aan de Hoogovens-mede- werkers gebaseerd is op de winst die het IJmuidense bedrijf maakt. Deze is vol gens hem het vorig jaar iets gedaald. Het feit dat de nettowinst van Estel bijna verdubbeld is zo heeft hij verklaard dankt het concern aan het Duitse zusterbedrijf Hoesch. Volgens Da vidse is het een rechtvaardige zaak dat de winstuitkering aan de Hoogovens- medewerkers iets minder geworden is. Hij zei dat in de ondernemingsraad dit probleem besproken was en dat dezelfde uitkeringsregeling voor 1974 van kracht blijft. Voor een uitkering over 1975 zal een nieuwe regeling worden besproken. De Rode Ploeg heeft deze uitleg geac cepteerd en is weer aan het werk ge gaan. tot Bescherming van vogels toch niet helemaal tevreden met deze nota zijn. Het is hoogst onwaarschijnlijk dat de vogelwereld in zijn huidige samenstel ling kan worden behouden als het werk van de natuurbescherming zich alleen op natuurgebieden richt. Talloze vogel soorten zijn zo zeldzaam dat ze gedoemd zijn te verdwijnen als er niet snel iets aan de ruimtelijke ontwikkelingen ver andert. Jeans dealer DOUWMA GEN. CRONJÉSTRAAT 38-44 dat tegen de tijd dat dr. Kissinger hier arriveert, over een dag of tien, er een volledige oorlog aan de gang is”. In plaats van een onderhandelingstafel treft Kissinger dan een slagveld aan, aldus Da jan. Dajan zei dat het afweer geschut, zoals de Sam-6 raketten, mis schien niet bediend worden door Russen, maar „Russische adviseurs zijn in elk geval wel heel dicht in de buurt wan neer ze in werking zijn”. Russische officieren, aldus Dajan, ad viseren ook de Syrische luchtmacht, hoewel ze niet zelf toestellen besturen, Pakistanen en Noordkoreanen zijn ook actief bij de luchtmacht en Cubanen bedienen Syrische tanks. De exploitatie van miljoenen kin deren over de hele wereld duurt nog voort. Wij mogen dan in Ne derland sociale wetten op dat ge bied hebben honderd jaar gele den kwam het befaamde kinderwet je van Van Houten tot stand elders is het allemaal niet zo goed geregeld. Dr. P. H. Schröder heeft de kinderarbeid onder de loep geno men. De vroegere psychiater van Ajax, Roelof Ze ven, vindt gunstig dat Amsterdamse club dit jaar geen kampioen van Nederland wordt. Bepaald niet uit rancuneuze over wegingen. Hij legde Mare Serné uit waarom hij dat vindt. Hij doet opmerkelijkeop de spelers van uitspraken, metAjax name over Cruyffhet en diens invloedelftal.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1