50 miljoen gulden Unesco-project van Eeuwenoude tempels van Philae komen tijdelijk weer droog te liggen Twaalf maanden 1973 in beeld r ‘71 0 ,1- r* Erbij ZATERDAG 20 APRIL 1974 21 •<1 door Bob Tadema Sporry Onder de klei Puzzels n >t - 'I<dl een soort schoonheidsbehandeling. Er zijn diepe ga- uF ten en barsten die moeten worden geëffend met ’.4ki steenslag dat weer wordt gemaakt van weggekapte rotsen, terwijl erg grote brokken gewoon in de hier meer dan 70 meter diepe Nijl verdwijnen. En ten- L* slotte moet ook de bovenkant van het eiland worden s gladgemaakt, want daar worden de tempels opnieuw opgebouwd zodat evenals bij Aboe Simbel gebeurde het nieuwe Philae als twee druppels water gaat lijken °P het oude, eer dat onder water verdween. Omdat er vroeger op Philae een mooie en romantische be groeiing was van palmen en struikgewas zal ook dat later worden aangeplant als alles klaar is. iillr Een van de grote UNESCO projecten, namelijk de Ur verplaatsing van een aantal tempels en kapellen van steeds bijna onder water staande tempels op het door "J" wat nu een grote industriestad is, namelijk Aswan, t het oude naar het nieuwe eiland Philae in de Nijl bij begint duidelijk vorm aan te nemen. De nu nog de dammen verdronken oude Philae zullen opnieuw worden opgebouwd op het eiland Agilkia dat nog al tijd hoog boven water uitsteekt en dat „herbouwd” wordt tot het bijna precies de vorm van het vorige Philae zal hebben aangenomen. Dat dit geen eenvoudig werk is kan iedereen be grijpen, zelfs al heeft men alle benodigde werktui gen hiervoor. Met bulldozers en houwelen en met de geijkte mandjes om aarde in te vervoeren wordt Agilkia bijgehakt, bijgeschaafd en opgevuld tijdens l* lil F I 1 *11? - - l w ïn De Nijl, gesymboliseerd in een basreliëf bij Edfa. De stalen damwand voor de bouwput in aanbouw. i. d 1 zag komen Beeld van de strijd in het Midden-Oosten: I Ie lil Eén oude foto uit de tijd voor de oude dam laat zien hoe de tempels van Philae er zullen gaan uitzien als ze op Agilkia zijn herbouwd. Generaal-majoor Sjaron door een granaatsplinter getroffen. k e g: il, ai „Het aanzien van 1973” uitgegeven door Amsterdam Boek. Twaal maanden wereldnieuws in beeld Iaat ons nogmaals visueel deelgenoot zijn van vele uit de talloze zaken die ons in het voorbije jaar dagelijks bezighielden. J.B. as a- de g: T- .t- 1- 3 zal dan de toestand gelijk worden aan die van 1898 toen men met de bouw van de oude dam begon. Hij kwam gereed in 1912. Het is wel aardig te weten dat die dam ver hoogd moest worden in 1929, waarbij een Hollandse, een Britse en een Ame rikaanse ingenieur er hun kennis voor leenden. Men verwacht dat het uiteindelijke werk voltooid zal zijn omstreeks eind 1975 of begin 1976. dat hangt natuur lijk van het al of niet optreden van moeilijkheden af en van tegenvallers die men altijd verwachten kan. Ruim zestig jaar liggen de tempels van Philae al tot him kruinen onder water dankzij de bouw van de oude Aswandam. Na het gereedkomen van de Hoge Dam kwamen ze helemaal onder water te staan, zodat men er toen alleen nog maar met bootjes heen kon varen en rondwandelen over de daken die ongeveer een me ter boven water uitsteken. Een toe stand die zo lang heeft geduurd zal er wel voor zorgen dat het een heel wonderlijk gezicht is als het oude Philae weer (tijdelijk) komt droog te liggen als de door de damwand om sloten put is leeggepompt. Heel even Hoe spectaculair de verplaatsingen van de tempel van Kalabshe en voor al Aboe Simbel ook waren, het Phi- laeproject slaat het nog met stukken behalve in de prijs want er moeten niet minder dan negen tem pels, een grote voorhal, twee Kopti- sche kerken en twee poorten eerst worden afgebroken en dan weer wor den opgebouwd. Met ditzelfde werk heeft men indertijd ervaring opge daan bij de tempel van Kalabshe, zodat men geen moeilijkheden ver wacht of in ieder geval niet al te veel. Omdat de meeste gebouwen onder water liggen is de zaak wel wat ingewikkelder dan bij Kalabshe waar men de tempel rustig op droge voeten kon afbreken. Bij Philae moest ech ter om het gehele eiland een stalen damwand worden gemaakt en daar binnen kan dan het water worden weggepompt. De dam is klaar en Agilkia is ook nagenoeg gereed voor bebouwing. Maar de eerste moeilijk heid heeft zich al voorgedaan; geble ken is namelijk dat er dikke zachte modder ligt tot aan het dak van de grote tempel. Zolang die modder nat is kan men niets beginnen en de afbraak is onmogelijk omdat er geen machines kunnen worden neergezet op zo’n weke ondergrond. kunnen bijdragen om een eiland te redden, waarvan hij het bestaan mis schien niet eens geweten heeft, ter wijl de te redden tempels werden gebouwd door vreemde overheersers, te weten de Romeinen. Als iemand nog mocht geloven aan een „vloek van de farao” dan moet hij hier toch maar eens over naden ken! Nog wandelt men op het dak van de tempels van Philae, maar in de toekomst zullen ze weer hoog en droog staan op een nieuw eiland. Links het eiland Agilkia in aanbouw. De stippellijn op de achtergrond is de oude dam bij Aswan. Aan de uiteraard nogal kostbare redding van Philae is nog een aar dig punt verbonden. De indertijd in Londen met enorm succes gehou den tentoonstelling van Toetankh- amon bracht niet minder dan vijf miljoen gulden op, een record op brengst. Dit geld werd gestort voor de wederopbouw van Philae en maakt ongeveer tien procent van het benodigde kapitaal uit: vijftig miljoen gulden. Van dit bedrag betaalt Egypte zelf drieëndertig procent; twintig lan den betalen via de UNESCO nog eens In 1975 of 1976 zullen we dit weer kunnen zien: een van de imposante zuilenrijen van de tempels van Philae. De wijze van stapelen van de steenblokken is duidelijk te zien. De thermometer van het wereldgebeuren is het nieuws. Soms kan die nieuwstemperatuur lange tijd gelijkmatig blijven, maar dan ineens slaat de meter naar ongekend hoge waarden uit; 1973 was zo’n jaar. Een jaar overigens waarvan de geschiedenis met in veel bloed gedoopte pennen werd geschreven. Vers in het geheugen ligt ons allen nog het vierde treffen van Israel met zijn Arabische buurlanden. Een oorlog die onder meer verstrekkende gevolgen voor de wereldeconomie zou hebben. Niet minder schokkend daarentegen was de omwenteling in Chili en de afschuwelijke moord op zijn de mocratisch gekozen president Allende. Wie herinnert zich niet de moeizaam tot stand gekomen ondertekening van een, achteraf, wankel bestand in Vietnam, terwijl over de grens een wanhopige strijd in Cambodja in volle hevigheid voortging. Ook nu nog worden we dagelijks geconfronteerd met een innerlijk verscheurd land: Noord- lerland, waar afschuwelijke bomaanslagen de bevolking op een vulkaan doen leven. Drie dagen van intense spanning beleefde ons land toen de KLM-jumbojet Mississippi boven Irak werd gekaapt. Een avontuur dat, mede dankzij een koelbloedige bemanning, tot een goed einde kwam. Minder goed kwam een Japanse jumbo jet er af. Op weg van Schiphol naar Tokio werd het boven de Noordzee gekaapt en na veel omzwervingen op het vlieg veld van Benghasi opgeblazen. De ruim 140 passagiers, onder wie een Nederlander, waren nauwelijks in staat het reus achtige toestel tijdig te verlaten. Zo werd 1973 een jaar waarin de wereld veel ellende over zich heen en waarin helaas de aangename feiten niet zo rijkeïijk wer den opgediend. Door de wervelende hoeveelheid nieuws en de snelheid van de tijd vergeten we echter spoedig datgene wat wij wilden vasthouden. Die historische conservering is nu voor ons op boeiende wijze gerealiseerd door middel van het boek breken als die althans beschikbaar was en de aldus verkregen blok ken door de beeldhouwers opnieuw te laten versieren op de vereiste manier. Door vóór het gebruik de oude be werkte kant als onder- of bovenkant te gebruiken was daar niets van te zien. Vele blokken zijn vaak drie keer gebruikt! En de naarste verrassing van alle zou het zijn als een groot aantal blokken kapot zijn en behan deld of vervangen moeten worden. Het werk van archeologen, archi tecten en ingenieurs moet vooral niet onderschat worden. Ze staan onder supervisie van het bestuur van de Hoge Dam, en dat is natuurlijk Egyp tisch. Maar het werk zal worden uitgevoerd door twee Italiaanse fir ma’s Mazzi en Condotte d’Acqua, die de vele gebouwen zowel zullen moeten ontmantelen als herbouwen. Als de tempel behandeld gaat wor den kan men nog de nodige puzzels verwachten. Niemand weet hoeveel steenblokken er precies voor de dag zullen komen maar dat is niet het ergste. De antieke Egyptenaren had den namelijk de voor archeologen vervelende eigenschap dat ze het zich graag gemakkelijk maakten. Het uit hakken van steenblokken uit een groeve is zwaar en onaangenaam werk. Daarom gaf men er de voor keur aan een oude tempel af te De tempels zullen wel aardig onder de klei zitten na zo’n lange onder dompeling, maar er is óók een voor deel aan verbonden. Door het water dat er ruim zeventig jaar langs is gespoeld, is al het zout uit de steen blokken verdwenen en daarmee is een van de ergste schadeposten die zoveel antieke Egyptische gebouwen vernielen verdwenen. Als de tempels wat zijn opgedroogd kan de afbraak beginnen en die is niet al te moeilijk. Er is namelijk nergens gemetseld bij de bouwwerken. Ze zijn op de bijna klassieke manier gestapeld en men kan met hijskranen de blokken een voor een van hun plaats nemen, mer ken en naar Agilkia varen. De lich ters hiervoor liggen al gereed en aangezien de afstand tussen Philae en Agilkia nog geen 500 meter bedraagt is het vervoer een peuleschil. Op Agilkia kan men de blokken dan in volgorde neerleggen. Een niet te on derschatten voordeel is natuurlijk dat de onderste blokken uiteraard boven komen te liggen, zodat meteen met de wederopbouw en indien nodig res tauratie kan worden begonnen. dezelfde hoeveelheid en de rest, onge veer veertien miljoen moet nog ge vonden worden. Maar hiervan zijn vijf miljoen al verzekerd dankzij Toetankhamon, die leefde in de 18e dynastie 1570-1345 v. Chr.) van 1358-1349 v. Chr. Dat was duizen den jaren geledenHij zal nooit hebben kunnen dromen dat het ten toonstellen van zijn schatten zou W”, 1*’ -/V 1 /,fk| ■- i; - -■

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 21