CRUYFF IN ORANJE: BOOBY TRAP ONDER BELEID MICHELS Gunstig dat Ajax kampioen wordt De kamikaze van Knobel dit jaar geen BI Sr Psychiater Roelof Zeven: JS bml r' door Mare Serné Cruyff probleem Piet Keizer Prima Hk r 22 23 ZATERDAG 20 APRIL 19 74 Klein kind t pan. Gejeremieer Het is alweer drie seizoenen geleden dat psychiater Roelof Zeven af scheid nam van Ajax. Zeven maakte met psycholoog drs. Grünwald, chi- rllrg Hans Kriek, clubarts Rolink en fysio-therapeut Salo Muller deel uit van een medisch begeleidingsteam bij Ajax dat uniek in de voetballerij mocht heten. Het medisch team viel tenslotte uiteen omdat enerzijds een sterke persoonlijkheid als trainer Rinus Michels al dat gedoe met „psycho logen” niet als zaligmakend beschouwde, hoewel hij het experiment van 1967 tot en met Ajax’ eerste Europa-cup in 1971 een duidelijke kans heeft jegeven, en anderzijds Zeven persoonlijk het gevoel had dat hij toch niet zoveel te doen had bij het Ajax in die dagen. Zelf zegt hij daar verder over: „Ten eerste ben ik er mee gestopt omdat ik het na vier jaar welletjes vond. Ten tweede vond ik die manier om die Europa-cup te veroveren, tnenselijk gezien, niet erg waardig. Michels behandelde zijn spelers toen als robots. Eigenlijk paste ik daar helemaal niet in. Dat steriele robotspel vond ik een afknapper. Het doel, die Europa-cup, heiligde alle middelen. Dat ging ten koste van de mensen. Tenslotte ben ik ook gestopt omdat mijn bezigheden in de voetballerij niet langer vielen te combineren met mijn ïerkzaamheden”. Zeven staat nu aan het hoofd van acht medewerkers die verkzaam zijn bij de psycho-sociale dienst voor adolescenten in Breda. Een behandelingscentrum, Breda is na Amsterdam de stad met het groot ste drugs-probleem, voor jongeren die aan verdovende middelen zijn ver- Islaafd. Toch rijst de vraag of het medisch team zoals dat in het verleden bij Ajax functioneerde in dit jaar van de terugval niet corrigerend bij Ajax had kunnen werken. Hoewel Zeven de voetballerij en ook Ajax alleen nog maar op een afstand volgt heeft hij er even opmerkelijke als revolutionaire theorieën over. De voornaamste ervan zijn na een twee uur durend onderhoud in onderstaand interview opgetekend. In Studio Sport werd Bobby Charl ton geïnterviewd met het oog op het aanstaande wereldkampioenschap voetbal. Hij prees de beruchte Nobby Stiles, de „breker” in het Engelse elftal dat in 1966 wereldkampioen werd. „Elk groot elftal heeft zo’n breker in de ploeg, zo'n man die zich onsympathiek maakt bij het publiek maar onmisbaar is op het midden veld, waar hij vaak via veel overtre dingen de aanval van de tegenpartij ontregelt”. Hij zei het niet zo precies, maar daar kwam het op neer. Klopt het wat hij zegt, dat iedere grote ploeg over zo’n breker beschikt? -> iKBgSMRJ 1 KB -«aipr WWVIM er J i STOPPER enise tegen iasetfi- waren opgesteld: Keizer, Mulder en Blankenburg. en zo- !emak- Delden ‘kends. m. Te met - P.w. uur in burgse ezin v. .Inl. Hoens- 1 ia's 37 ti met I? Bel tan 4, ereik- aravan mei, li-aug. 4790. “rhuis- te Er- i. luxe Mi ■6. Tel. “WWW Te hr. imfort. 023- i re- daar 6-pers. b omg. in bad 7125. »orde- ge- lucht- ;.m. 29 in het i ad- num. t, ge- ming t wij 5 op van echt- be- De verhouding tussen Cruyff, die van een gedeelte van de Nederlands-elftal spelers niet hetzelfde kan eisen als hij nu oök weer bij Barcelona gewend is, en de anderen wordt dus een probleem. En hoewel er op de voetbalvelden wellicht nooit een geraffineerder en artistieker duo heeft rondgelopen dan Cruyff-Kei- zer zal de Ajax-aanvnerder, die nu ook al na zijn voetbalcarrière een technische functie bij Ajax wordt toegedacht, zeker geen stuk van zijn persoonlijkheid ver loochenen ten faveure van het wonder kind Cruyff. Zeven tenslotte: ..Daarom is het voor mij niet zo belangrijk dat Cruyff Barcelona kampioen heeft ge maakt; hij moet Nederland straks maar eens wereldkampioen maken. Op dat moment heeft Cruyff voor mij pas ka rakter getoond.” niet richten op twee zaken tegelijk. En tien spelers, dat is nog al wat in een selectie. Daarom is het alleen maar gun stig geweest dat Ajax dit seizoen en voor de Europa-cup en voor de landsti tel is uitgeschakeld. Dat kan straks al leen maar heilzaam werken als die spe lers naar de wereldkampioenschappen gaan,” Hoewel de bestuurders en spelers van Ajax daar uiteraard anders over zullen denken vindt dokter Roelof Zeven (41 jaar) het een gunstige zaak dat Ajax dit jaar geen landskampioen wordt. Hoewel de oorzaken (verzadiging bij de spelers, de verkoop van Cruyff en een aantal blessures etc.) die uiteindelijk tot deze stap terug van Ajax hebben geleid zo langzamerhand genoegzaam bekend zijn ras deze ontwikkeling voor Zeven even voorspelbaar als onontkoombaar. Hij legt uit: „Na die uitschakeling in Sofia voor de Europa-cup kon je dit al zien aankomen. Eigenlijk daarvoor al heb ik bet voorspeld. Van de Ajacieden zijn zon tien voetballers voor het Nederlands elftal geselecteerd. Die wilden naar het wereldkampioenschap voetbal. De spe lers van Ajax hadden op dat moment al zoveel meegemaakt in de Europa-cup <ht dat ene doel, die wereldkampioen schappen, centraler kwam te staan dan rat ook. Aangezien de boog niet altijd (spannen kan zijn kun je je aandacht vergelijkenderwijs in Nederland, want het is niet zo dat Ajax, door dat vertrek van Cruyff, tegen Feyenoord. Twente en PSV met tien man moet optomen (is Jan Mulder niet een betere spits dan Schoenmaker, Jeu- ring of Zuidema, en is hij niet van gelijke klasse als Edström?), en bo vendien beschikt de concurrentie óók niei over Cruyff. De andere clubs hebben zelf nóóit over Cruyff kun nen beschikken, zodat hun spelers nooit iets hebben kunnen bijleren van deze beste voetballer aller tijden. Als de stelling: elk groot elftal heeft één breker in de ploeg, ook omge draaid kan worden, dus: de ploeg met een breker in het elftal is een groot elftal (en wordt kampioen), dan zou Ajax met Neeskens toch nog kampi oen moeten worden. Maar Neeskens is ook de oude potten brekende Nees kens niet meer. Ook de verkoop van Cruyff, een blun der van het Ajax-bestuur waar de ont slagen trainer Knobel keer op keer op teruggreep om de teruggang te verkla ren, wordt door Zeven gerelativeerd. Hij bedenkt: „Ook al was Cruyff er bij gebleven dan was het zo gegaan. Het wordt allemaal veel te veel opgehangen aan het vertrek van Cruyff naar Barce lona. De spelers zijn mentaal momenteel duidelijk bezig met iets wat zij maar één keer in hun leven kunnen meema ken. Zij realiseren zich ook dat Neder land met het beschikbare materiaal wat het nu heeft maar één keer verdomd hoog in een wereldkampioenschap kan eindigen. En ook voor de spelers is zo’n wereldtoernooi op dit moment oneindig veel belangrijker dan een Europa-cup. licht de vraag oproept of /tij, als de meest verantwoordelijke man, wel voldoende betrokken was bij Ajax? Lijkheid. Net zoals Barry Hulshoff en in het verleden ook Klaas Nuninga en Bennie Muller bij Ajax waren. Ik waar deer het ergens bij spelers als zij zich niet continu verkopen voor de gekste stupiditeiten. Daarom bewonder ik ook de manier waarop Piet Keizer voetbalt en leeft. Terwijl ik bij Cruyff alleen bewondering heb voor de manier waarop hij voetbalt. Daarom zou een gesprek voor de WK met de spelers geen kwaad kunnen. Laten zij zich maar eens uit spreken hoe zij over de persoon Cruyff denken. En niet over de voetballer. Wat dat betreft zou een goede sociale bege leiding wonderen kunnen verrichten. Het probleem is alleen dat Cruyff het helemaal niet als een handicap ervaart dat hij zo is. Het is net als met Kissin ger. Die man reist ook op een razende manier de wereld af die bij mij vraagte kens oproept. Wat gaat die man te keer. Maar die vraagt er ook niet om om genezen te worden. Dat is ook het verschil met mijn cliënten. Die hebben het nodig om ge holpen te worden. Daarom zal die socia le begeleiding in de sport toch altijd een probleem blijven. Mensen met ervaring staan namelijk niet te dringen om het te mogen doen. Als je zoals ik in de psycho-sociale hoek werkt dan heb je het momenteel razenddruk. Ik weet niet hoe het komt maar je werkt je werke lijk mesjokke. En die groep die werke lijk hulp nodig heeft komt daarvoor eerder in aanmerking volgens mij dan sociaal gearriveerde voetballers." Eu af gezien van dat gejeremieer over Cruyff, die niet gemist kon wor den, vind ik het ook nogal stupide van Knobel dat hij uitgerekend „Deze Week” uitzocht voor zijn opzienba rende ontboezemingen. „Ik voel me tegenover de sportjournalistiek nog altijd als een klein kind tegenover een grote, zware politie-agent”, zegt hij in „Deze Week”. Dus wat deed hij? Hij stapte niet naar Voetbal International of naar Kick, en niet naar de sportredactie van een hem welgevallige krant als bijvoorbeeld Het Parool, en ook niet naar de sportpagina van Vrij Nederland, die hem vorige week nog in bescherming nam tegen de sportpers (ondanks het feit dat Knobel, die zijn aanstelling bij Ajax voor een groot deel aan Frits Barend en Henk van Dorp van Vrij Nederland te danken had, hen bij het begin van het seizoen tegen de afspraak in de primeur misgunde ten gunste van De Telegraaf, die hem nu weer onder de zoden heeft gestopt), maar naar het sensatieblad „Deze Week”, en dc niet-sportjournalist Ard Horvers. Dat was net de sensatie die het zieltogende „Deze Week” gebrui ken kon, en het heeft daar dan ook een dankbaar gebruik van gemaakt. Wie zelf zoveel tegenwind oproept als hij als koorddanser (elke trainer is een koorddanser) toch al staat te wankelen, moet niet verbaasd zijn als hij valt. Zeker als je dat allemaal al beleefd hebt. Ik kan dat ook aantonen met een voorbeeld van niet-Ajacieden. Een grote voetballer als Van Hanegem speelt, en dat komt niet alleen door zijn blessures, dit seizoen alleen maar af en toe erg goed. Een Van Beveren en Hulshoff Gesteld althans dat het waar is wat hij zegt, dat hij méént wat hij in Deze Week beweert, en er geen spra ke is van grootspraak, van een zich bij voorbaat onverschillig maken voor de. grote dreun die hij elk mo ment verwachtte. Wat hij in ieder geval wel meent is, dat hij zo gewel dig gehandicapt was door de verkoop van Cruyff Dat is natuurlijk zo Cruyff scheelt geen slok op een bor rel, maar een hele jas. Ajax is een kampioensploeg, Barcelona hangt er maar wat bij, Cruyff gaat van Ajax naar Barcelona, vanaf die dag is Barcelona een kampioensploeg, en Ajax zakt terug. Dat zijn wel dege lijk dingen die met elkaar verband houden. Toch vind ik dat Knobel nooit meer had moeten zeuren over dat vertrek van Cruyff, zeker niet nemen op dit moment geen enkel risico met hun blessures. Maar het moet toch wel gek lopen willen zij straks niet mee gaan naar Duitsland. Zeker voor een Van Beveren, Hulshoff en Van Hanegem geldt dat zij Duitsland hoe dan ook willen meemaken.” niet achter de wijven aan en loop je niet te bezatten”. Op Neeskens na, zijn alle Ajax-spelers getrouwd, en Wim Suurbier ligt in scheiding, dus het slaat of alleen maar op deze twee en dan heeft Knobel in te algemene zin gesproken, of het slaat op alle spelers en dan heeft hij in privézaken geroerd die hij beter binnenskamers had kunnen houden! Een reëel punt aangezien één van de redenen dat Cruyff uiteindelijk bij Ajax kon vertrekken hieruit bestond dat aan voerder Piet Keizer het niet accepteerde dat Ajax zo zou gaan voetballen zoals Cruyff het alleen maar wilde. Vandaar dat Keizer in het afnemen van het aanvoerderschap een middel zag om Cruyff tot de orde te roepen. Een inci dent dat ook de directe inleiding vormde tot Cruyffs Spaanse avontuur. Zeven: „Piet Keizer vind ik e-n grote persoon- „Ze zoeken een stok om een hond te slaan”, heeft George Knobel al voor zijn ontslag gezegd, en in zeker opzicht zal dat ook waar zijn ge weest. Ik bedoel: als Rinus Michels precies zo’n zelfde interview had ge geven in Deze Week, dan zou het Ajax-bestuw er net zo ongelukkig mee zijn geweest als nu met dat interview met Knobel, maar men zou zich even hartgrondig op het hoofd gekrabd hebben, overwogen hebben dat „de goede naam van Ajax” meer gebaat was bij het aanblijven van Michels dan bij zijn vertrek, en men zou het bij een gele kaart hebben gelaten. Bij Knobel lag het anders. Alles ging bij hem mis. Ajax werd zeer vroegtijdig uit de Europa-Cup gesto len. Ajax ging tegen PSV voor de beker ten onder. En Ajax raakte kort voor de finish zijn voorsprong op de concurrenten kwijt en dreigde ook geen kampioen te worden. Tegenover de positieve driedubbel van Kovacs (en het Ajax met Cruyff), te weten Europa-Cup, wereldbeker en lands kampioenschap, stond de negatieve driedubbel van Knobel (en Ajax zon der Cruyff), te weten: geen Europa cup, geen wereldbeker, geen lands kampioenschap, en zelfs geen natio nale beker. En toen kwam de hond waarvoor de stok gezocht werd, luid blaffend al zelf met zijn stok aandraven. Tja. Een soort kamikaze-politiek, als u het mij vraagt de vrijwillig gekozen dood. De levensgrote kop: „Ajax gaat stuk aan drank en vrouwen” mag dan niet de inhoud gedekt hebben, ntuui binnenin zegt Knobel toch: „Ga Tegen België leverde het Cruyffloze Ajax toch nog altijd zeven van de elf spelers (tegen eentje van FC Twente eentje van FC Den Haag, eentje van Barcelona en eentje van Anderlecht), dus in hoeverre is het reëel om in binnenlandse verhoudingen te jere miëren dat Ajax zonder Cruyff een kreupel elftal is? Daarbij moet men dan nog bedenken, dat bij die zeven Ajacieden die Nederland naar het wereldkampioenschap loodsten, drie potentiële Duitslandgangers niet eens figuur in Nees- het Nederlands BelgiëNeder- Neeskens deze Bovendien is hij uiterst fanatiek wat het voetballen betreft. Het grote probleem met Cruyff is dat hij dat ook van anderen eist. Cruyff is de absolute lei der. Ook weer bij Barcelona. De spelers lopen zich ook daar de benen onder het lijf vandaan om het Johan naar de zin te maken. Daarom ligt de terugkeer van Cruyff straks tijdens de WK als een booby-trap onder het beleid van Mi chels.” Ajax kens, elftal land) brekersrol met de talloze overtredin gen. Feyenoord won de Europacup met Laseroms (Theo de Tank) als genadeloze breker. Momenteel vervult Van Hanegem die rol zo’n beetje, maar een echte breker heeft Feye noord niet, en FC Twente helemaal niet. PSV kam bogen op Willy van de Kerkhof, die gemeenlijk de meeste overtredingen op zijn naam krijgt. Iets wat niet wegneemt dat er straks problemen zullen zijn. Eén van de grootste moeilijkheden ziet Zeven, hoe paradoxaal dat in eerste instantie ook mag klinken, in de terugkeer van Johan Cruyff uit Spanje in de Nederlandse selectie. Zeven: „Laat ik voorop stellen dat Cruyff altijd bij Ajax was wegge gaan. Geld is voor Cruyff namelijk een primaire levensvoorwaarde. En tegen aanbiedingen zoals die momenteel uit Spanje komen valt voor Nederlandse clubs domweg niet te concurreren. Zoals lucht voor u een primaire levensvoor waarde is als u met uw auto in het water rijdt zo is geld dat voor Cruyff. Je zou ook kunnen stellen dat Michels na al Ajax mislukkingen dit seizoen straks met een gedesillusioneerde selec tie zit opgescheept. Zeven: „Daar geloof ik niet in. Die terugval van Ajax heeft volgens mij ook niets te maken met een verloedering van de mentaliteit van de spelers dit seizoen. Er bestaat gewoon in het algemeen een te slecht begrip voor de situatie waarin de Ajacieden dit sei zoen verkeren. Het hangt er natuurlijk van af welke successen er straks tijdens de wereldkampioenschappen worden be haald maar ik ben er van overtuigd dat de successen bij Ajax zich na de we reldkampioenschappen gemakkelijk kun nen herstellen. Ik beschouw deze stap terug zeker niet als definitief. Volgend seizoen moet het elftal zeker weer de top kunnen halen.” Het is een gave natuurlijk, als je de dingen zo gemakkelijk van je af kan zetten, maar ik ben er van overtuigd dat de meeste spelers, de meeste leden van de technische staf en de meeste leden van het bestuur (om nog maar te zwijgen van de meeste leden van Ajax) een zeer onrustige nacht hebben gehad, en te recht natuurlijk, zodat de mededeling van Knobel dat hij zich na zo’n nederlaag „prima voelt” en ook „heerlijk geslapen” heeft daarna, al- Typerend is bijvoorbeeld ook dat hij zegt: „En dan zo’n Rep. Die zei na ’t debacle tegen PSV in Eindhoven: wat kan het mij verrekken, over acht weken ben ik toch weg. Ik heb x’t er met hem over gehad”. Maar wat zegt Knobel zelf, in Deze Week? „Ik voel me prima na zo’n nederlaag van Ajax tegen PSV om de KNVB-beker. Ik ben om half één ’s nachts thuis gekomen. Heb ik m’n vrouw verteld hoe ’t gegaan was, de onvoorstelbare blunders die gepleegd waren, en tien minuten later lag ik in bed. Heerlijk geslapen, om half negen werd ik wakker”. had zo’n en ook in (denk aan vervulde MH r M, - '"WlKfflL - ■’fjjl?: "iil? - 'hr

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 23