Kleine meerderheid Sociaal Economische Raad Fondspatiënt meer in ziekenhuis Mr. Van der Stoel v naar Moskou D Publicatie in VN op concepttekst s is journalistiek onbetamelijk ai D w En Én Amerikaanse mariniers op Cyprus Nachtclub in Amsterdam op zwarte lijst Zi milieu 0| 2 Koninklijke interesse voor MEDISCH CONTACT: ADVOCAAT IN KORT GEDING DICK VERKIJK: GEEN KUNSTMATIGE KLEUREN MEER IN ZWEEDS VOEDSEL HBJï ZATERDAG 20 APRIL 1974 BINNEN» EN BUITENLAND ZA (Van onze redactie economie) □o (Van onze rechtbankverslaggeefster) Voor 80 mille aan kleding gestolen DEN HAAG De netto meerdere inkomsten die voortvloeien uit de verhoogde aardgasprijzen, moeten geheel aan de overheid ten goede komen. Dat vindt een kleine meerderheid van de Sociaal-Economische Raad. Deze uitspraak werd een aanvulling op het rapport over de energie voorziening en de sociaal-economische aspecten daarvan, dat de SER gisteren behandelde. Werknemersleden en een deel van de kroonleden stemden voor deze aanvulling, de werkgeversleden en een kleiner deel van de kroonleden bleken tegen (stemverhouding 2118). Persoonlijk Minder voorzieningen AMSTERDAM „Verkijk heeft een werkelijk schitterend stuk graafwerk verricht en dank zij zijn bekende vasthoudendheid (stond hij niet eens bekend als tv-terrier Ver kijk?) een groot aantal dingen op gedolven die door het stof der historie dreigden te worden bedekt”. Aldus Martin van Amerongen in het weekblad Vrij Nederland van 30 maart over het eind april te ver wachten boek van Dick Verkijk over de geschiedenis van de Neder landse omroep in de oorlogsjaren. Verkijk deed alleen al door de voor publicaties in diverse bladen (waar onder de onze) het stof opwaaien met zijn onthullingen. Hij heeft nu ten tweeden male voor enig opzien gezorgd en wel door het aanspan nen van een kort geding tegen Vrij Nederland en hoofdredacteur Rinus Ferdinandusse over het hierboven geciteerde artikel. Proporties Briefjes - Onbetamelijk jffl f Meeropbrengst aardgas voor overheid met 28 april kan no nno nno nno 15 15 14 13 15 16 14 14 12 19 14 15 17 15 14 13 13 6 10 15 22 17 10 13 19 18 17 9 15 16 16 15 9 14 11 18 21 17 uur uur uur uur uur uur uur uur Ook in het ziekenhuis kan de particu liere patiënt in het voordeel zijn, name lijk als hij „klasse” ligt, waar de behan deling personeelintensiever is. Aange toond is immers dat in ziekenhuizen met relatief veel personeel de duur van het verblijf van de patiënten gemiddeld kor ter is. Tenslotte kan de honorerings- structuur van de specialisten nog van invloed zijn op het verschil van 23 pet, meent de heer Schrijvers. centrales. Van die zijde werd nadrukke lijk gepleit voor de verhoging van de gasprijzen. De centrale overheid dient overigens de gehele economische struc tuur door te lichten, stelde NVV-afge- vaardigde Ter Horst. Hij bestreed dat Vrij Nederland buiten de voorpublioiteit was gehouden. Vol gens hem had men dezelfde kansen als andere bladen gehad. In Vrij Nederland was gesteld dat brievenschrijvers gerust mochten reageren, maar dat ze voor hun werkelijk gelijk of ongelijk bij Verkijk zelf moesten zijn. De auteur werd uitge nodigd om de gastvrije kolommen te betreden voor repliek. Maar daar past hij voor, aldus mr. Laus, want hij acht zich niet verantwoordelijk voor door VN gemaakte fouten op een onjuiste tektst. Da de k; nera; De boek polit: Al press voor ge st de rr tisch vrag voog verai On zich het i buso Pari] berm die i opsp schai Enct zijn verb PA rand daat pen, die zoon gerit ris. In terd. hier aldui Ad WOOI kan alles over gewt van aan maa' van DE sche men Boor kenn de, gebo werk „die DE dele orga giste Forti inter RMS kers illeg: tegei de Mas.' heeft o o 0 o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o 9 o o o o o 0 1 o 0.6 o 9 UTRECHT (ANP). Uit de constate ring dat ziekenfondspatiënten ongeveer 23 pet meer in het ziekenhuis liggen dan particuliere pa'iënten, mag geenszins de conclusie worden getrokken dat er dus sprake is van verspilling en dat er dus bezuinigd kan worden door dat percen tage terug te dringen. Dit stelt de aan het Utrechtse Instituut voor Ziekenhuis wetenschappen verbonden econoom G. Schrijvers deze week in „Medisch Con tact”, het blad van de Koninklijke Maatschappij tot bevordering der Ge neeskunst. Een uitvoerig debat over de aardgas- prijzen kenmerkte de behandeling van dit rapport, dat het eerste gedegen werkstuk over deze kwestie was. zoals voorzitter drs. J. W. de Pous met enige trots opmerkte. Het amendement over de meerdere inkomsten was afkomstig van de vertegenwoordigers der drie vak- Kernpunt is voor Verkijk dat het artikel van Van Amerongen gebaseerd is op een doorslag van de concepttekst („typoscript”) die hij aan de uitgeverij De Arbeiderspers in april ’73 deed toeko- „Welke auteur van een serieus boek zou niet blij zijn met een serieuze be spreking in een serieus blad” schreef VN de week erop. Verkijk was helemaal niet blij. Bij monde van de Haarlemse advocaat mr. L. Lans zelf zat hij in Polen werden gisteren voor de presi dent van de Amsterdamse rechtbank mr. J. Heintz de bezwaren gesomd. BROEK OP LANGEDIJK. (ANP) Uit de textielzaak Timmerman in Broek op Langedijk is voor 80.000 aan japonnen, nappa- en suède jassen gesto len. De rijkspolitie ziet de inbraak als het werk van een gespecialiseerde inbre- kersbende. Ook in dit geval bestond de inbrekersbuit voor het merendeel uit goed in de markt liggende suèdekleding. De heer Schrijvers vreest dat de con statering wellicht gebruikt gaat worden als argument voor een eigen risico in de ziekenfondsverzekering, als argument te gen de invoering van een volksverzeke ring ziektekosten en als argument voor verdere bezuinigingen op de in zieken huizen verstrekte gezondheidszorg. Naar zijn mening zal eerst terdege moeten worden nagegaan waarom de ziekenfondspatiënt meer dan de particu liere patiënt in het ziekenhuis terecht komt. Hij noemt een aantal mogelijkhe den. Ziekenfondspatiënten kunnen in het Volgens het NTB zijn tal van Neder landse en buitenlandse musici hierdoor in ernstige moeilijkheden geraakt. Enke le Tsjechische en Italiaanse artiesten hebben zich tot de bond gewend omdat zij geen geld meer hebben om naar huis terug te reizen. De NTB heeft B. en W. van Amsterdam gevraagd de drank- en nachtvergunning van de club in te trek ken. onbew. licht bew. licht bew. licht bew. onbew. onbew. half bew. onbew. onbew. onbew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. onbew. zwaar bew. zwaar bew. onbew. geheel bew. half bew. zwaar bew, geheel bew. onbew. geheel bew. half bew. onbew. geheel bew. onbew. zwaar bew. half bew. geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. regen licht bew. verand, onbew. zwaar bew. onbew. zwaar bew. De reactie van Verkijk hierop was het kort geding, omdat hij deze rectificatie die ook nog zich op het persoonlijke en ietwat badinerend vlak begaf, niet vol doende achtte. Reactie van de tegenpar tij op dat „persoonlijke” „dat mag je een blad niet ontzeggen!” Het voornaam ste verwijt van Verkijk was dat Vrij Nederland niet inging op het fundamen tele bezwaar, het gebruik van het typo script. Het blad weigert publieke mel ding te doen van haar onjuiste handel wijze en ziet nog altijd niet in dat het piraatachtig handelde, aldus mr. Laus. Een andere verklaring kan volgens hem zijn dat er minder voorzieningen voor ziekenfondspatiënten zijn. Zo blijkt in Utrecht de huisartsendichtheid in de duurdere wijken hoger te zijn dan el ders. Wellicht ook kennen particuliere patiënten beter de weg en kunnen zij hun psycho-sociale klachten beter tot uitdrukking brengen. In dit verband wijst de heer Schrijvers op het ver schijnsel dat in de geestelijke gezond heidszorg relatief meer patiënten met een hogere opleiding voorkomen. Voor de sociaal lagere milieus, die allen via het ziekenfonds zijn verzekerd, is de manier om psycho-sociale klachten te uiten de „vertaling” in lichamelijke klachten. Men komt dan in het zieken huis terecht waarbij dan na soms lang durige opname geen lichamelijke afwij kingen kunnen worden ontdekt. Amsterdam Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Las Palmas Tunis NICOSIA (UPI) De eerste Ameri kaanse mariniers, afkomstig van het Amerikaanse vliegdekschip „Iwo Jima”, zijn gisteren geland op de Britse basis Hekelia op Cyprus. Geruchten doen de ronde, dat de basis aan de Amerikanen zal worden overgedragen. De regering van Cyprus heeft haar goedkeuring gehecht aan de landing van de 250 mariniers, die plaats maken voor gespecialiseerd personeel, dat zal deelne men aan de opruiming van mijnen en ontplofbare stoffen in de zóne van het Suez-kanaal. De kranten in Cyprus schrijven, dat de landing van de Amerikaanse mari niers de eerste stap is in de overneming van de basis, die in 1960 aan Engeland werd afgestaan toen Cyprus onafhanke lijk werd. Met een bezoek aan Friesland heeft koningin Juliana gisteren opnieuw aan getoond grote belangstelling te hebben voor het milieubeheer in Nederland. Drie weken geleden nam zij intensief deel aan de discussies van enkele inter nationale clubs over de milieuproblema tiek in Rotterdam. Gisteren liet de vor stin zich uitvoerig inlichten over de bescherming van het milieu in Friesland. Bij de voorbereiding van het provinciale bezoek heeft zij hier zelf op aangedron gen. Op de foto: de koningin (tweede van rechts) maakt een tocht door ,JJe Rottige JVLeente”. Voorop burgemeester Boelens van Weststellingerwerf, derde van rechts mr. Rijpstra, commissaris in Friesland. Kroonlid prof. Van der Grinten sugge reerde dat bij wet minimumexportprij- zen voor aardgas zouden kunnen worden vastgesteld. Voorzitter De Pous betwij felde echter of de SER een dergelijke uitspraak voor zijn rekening kan nemen. Wel wordt in het rapport gesteld dat verhoging van de gasprijzen onontkoom baar is. Van werkgeverszijde werd na drukkelijk gevraagd rekening te houden met de gevolgen der prijsstijgingen voor veel energieverbruikende bedrijfstakken als de glastuinbouw, waar de rentabili teit in gevaar dreigt te komen. Bij de werkgevers vond het amende ment van de vakcentrales een weinig gunstig onthaal.Opgemerkt werd onder, meer dat deze wijziging wel zeer plotse ling wordt voorgesteld, dat de uitspraak nogal ver gaat en dat er te weinig inzicht bestaat in de contracten met andere landen. Naar aanleiding van diverse vra gen betoogde voorzitter De Pous die overigens blanco stemde toen het amen dement aan de orde was dat vooral de aanpak van de werkloosheid nog nader moet worden uitgewerkt. Zowel de SER zelf als de Raad voor de Arbeidsmarkt zullen zich daarmee in dringend moeten bezighouden. In dit verband zei De Pous ook dat de bestaande verontrusting over het gebrek aan breedte-investeringen, waardoor ar beidsplaatsen ontstaan, toch wel juist lijkt te zijn. De SER aanvaardde verder het uitvoerige energierapport, waarin ook uitgebreid de toekomstige aardgas voorziening aan de orde komt (import uit o.m. Algerije), zonder belangrijke wijzigingen. De advocaat van Vrij Nederland mr. Van den Hoek, wilde dat men de zaak in zijn juiste proporties zag. Hij had de indruk dat Verkijk zijn kans schoon had gezien om Vrij Nederland aan te vallen na een polemiek tussen hem en Van Amerongen in 1967 over de Westduitse Navobevelhebber Von Kielmannsegg, waar de Raad voor de Journalistiek had uitgemaakt dat Van Amerongen geen blaam trof. Volgens hem is Verkijk zó verbeten op Vrij Nederland dat het tot razernij leidde toen VN er ondanks het feit dat de auteur hen buiten de voorpu- bliciteit wilde houden toch in slaagde met de primeur te komen. Mr. Laus noemde deze woorden stemmingmakerij waar hij niet op in wilde gaan en het verleden vond hij helemaal niet nodig om op te rakelen. Mr. Van den Hoek zei dat Vrij Neder land de publicatie van het boek juist bevorderd had, zelfs financiële steun had aangeboden. De directie was volgens hem wel akkoord gegaan met de voor waarde van voorpubliciteit. Ferdinan- Volgens de advocaat van Vrij Neder land liep op een gegeven ogenblik half journalistiek Nederland bij Verkijk in Haarlem in en uit. VN was niet op de thee genodigd en hield zich bij de tekst die ze had, verder wat links en rechts uit drukproeven kon worden opgepikt plus informaties waarover Van Ameron gen zelf beschikte. De advocaat vond dat er een gang naar Canossa wordt geëist van het weekblad, het moet zich in het stof werpen en roepen „ik heb gezondigd”. Rectificeren, dat is normaal, en daar is VN als publieke schadevergoeding waar nodig ook toe bereid, zei hij. Maar een verontschuldiging, dat ging niet volgens hem. Hij vond dat er geen belang bij een kort geding was en dat als het alleen om journalistieke ethiek gaat daar een tuchtcollege voor is. Het leek hem uiterst fideel dat men in de VN- kolommen kan reageren en dat Verkijk dat zelf ook kan. Het vonnis is vrijdag 3 mei. i i5 algemeen gewoon zieker zijn dan parti culiere patiënten. Factoren die daarbij een rol kunnen spelen zijn behalve leef tijd en geslacht, het inkomen, de huis vesting, de werkomstandigheden, de vat baarheid voor ziekte en de erfelijkheid. Ook al zijn die laatste gegevens niet „hard” te maken, zij mogen daarom niet worden verwaarloosd, vindt de heer Schrijvers. Hij meent dat er vol doende aanwijzingen beschikbaar zijn dat fondspatiënten gemiddeld slechter zijn gehuisvest dan particuliere patiën ten, terwijl zij ook een lager inkomen hebben. ternationale problemen, als de conferen tie over Europese veiligheid en samen werking waarvan thans de tweede fase in Genève aan de gang is, onderhande- lingen over wederzijdse en evenwichtige troepenvermindering in Midden-Europa die sinds enkele maanden in Wenen worden gevoerd, kwesties die verband houden met de Verenigde Naties, de toestand in (Zuidoost) Azië en in het Midden Oosten. In Den Haag verwacht men niet dat heit bezoek spectaculaire resultaten zal opleveren. Vooral wat het vrij verkeer van personen, ideeën en informatie tus sen oost en west, een van de drie punten die op de conferentie over veiligheid en samenwerking worden besproken, liggen de standpunten van Rusland en Neder land ver uiteen. De echtgenote van de Amsterdamse wethouder L. J. Kuijpers heeft gisteren in het RAI-gebouw te Amsterdam de 29e internationale huishoudbeurs geo pend, die tot en worden bezocht. In een vleugel van het kasteel De Doorwerth bij Arnhem worden tien za len in gereedheid gebracht om het eerste jachtmuseum in ons land in te vestigen. „Het Nederlands Jachtmuseum” moet op 31 mei zijn poorten voor het publiek openen. Men wil met dit museum stre ven naar objectieve voorlichting over de jacht, niet naar verheerlijking ervan, aldus conservator drs. P. Tuijn. De Amsterdamse politie heeft op het Prinseneiland een metaalfabriekje ont dekt, waar alarmpistolen en soortgelijke wapens tot echte vuurwapens werden omgebouwd. In verband met deze activi teiten zijn vier Amsterdammers aange houden. Er worden nog meer arrestaties verwacht. De Belgische kabinetsformateur Leo Tindemans is gisteren onderhandelingen begonnen met de twee federalistische of taalpartijen, de Rassemblement Wallen en de Vlaamse Volksunie. Tindemans' Christelijke Volks Partij zou, met deze twee partijen en de liberalen samen, 149 van de 212 kamerzetels bezetten. Drieënvijftig stafleden van de katho lieke universiteit Nijmegen hebben zich gisteren solidair verklaard met de stu dentenacties binnen de sectie Nederlands. Aanleiding tot dit conflict is de eventue le benoeming van een „linkse” medewer ker. De voorzitter van het Bulgaarse par lement heeft de Tweede-Kamerleden De Gaay Fortman en Waltmans van de PPR verzocht alles te doen wat in hun vermogen ligt om zo spoedig mogelijk een bezoek van een Nederlandse, parle mentaire delegatie aan Bulgarije te be werkstelligen. De afdeling Eindhoven van de Kon. Mij tot Bevordering der Geneeskunst heeft, ter bestrijding van het ondoel matige gebruik van medicijnen, besloten medicijnen voor maximaal één maand voor te schrijven. Bovendien wordt dui delijk de naam van het medicament vermeld, het aantal en de dosering. Ook moet op het recept worden vermeld binnen welke tijdsduur aflevering kan geschieden. Een 40-jarige vrouw uit Arnhem heeft aangifte gedaan van de vermissing van haar tas met 4000 contant geld en ongeveer 8000 aan cheques, die zij in een paskamer had laten staan, terwijl zij elders een nieuwe japon in een spfegel bewonderde. Het zuiveringsschap Veluwe gaat dit jaar controleambtenaren aanstellen, die klandestiene lozingen in de Veluwse be ken en rivieren moeten opsporen. Het stadje Hoorn viert op 5, 6 en Het verbod zal vooral gelden voor frisdranken, consumpties ijs, gebak, jam, visconserven, kaas en brood. Kunstmati ge kleuring van vlees was al verboden. Verwacht wordt dat voor margarine een uitzondering zal worden gemaakt. De natuurlijke, grijsgroene kleur van dat produkt is weinig aantrekkelijk. STOCKHOLM (AFP). De Zweedse keuringsdienst heeft besloten kunstmati ge kleuring van voedingsmiddelen te verbieden. AMSTERDAM. De Nederlandse Toonkunstenaarsbond (NTB) heeft zijn leden een werkverbod opgelegd voor de Amsterdamse nachtclub „Elle et Lui” in de Korte Leidsedwarsstraat. De reden hiervoor is dat de exploitant al ruim zes wekende voor hem optredende artiesten en musici niet of met ongedekte cheques heeft betaald. - ,.r 5.- i-; VOORUITZICHTEN VOOR MAANDAG: Vrij zonnig en aanhoudend droog. Weinig verandering in temperatuur. Aantal uren zon: 3 tot 12. Minimum temperatuur omstreeks 3 graden; maximum temperatuur omstreeks 13 graden. Kans op een droge periode van tenminste 12 uur: 95 percent; kans op een geheel droog etmaal: 90 percent. WEERRAPPORTEN ozo ozo no nno n n n o zzo w zzo nw o ono no ono ono zzw ono wnw nnw no o ono windst. zzw ono nno zw nno ono windst. nw Mr. Van den Hoek vond het irrelevant waar de tekst vandaan was gekomen. Hij haalde een briefje van Verkijk aan waarin stond dat de tekst op onderge schikte punten gewijzigd kon worden. Een bewijs in het nadeel van VN, want hoe kwam men aan dit briefje aan de uitgever dat oorspronkelijk aan het ty poscript had gezeten.Ook noemde mr. Van den Hoek het literaire maand blad Maatstaf waarin Verkijk een jaar geleden al uit zijn nieuwe boek citeerde. Mr. Laus in zijn verweer hierop zei dat zolang de auteur zelf de controle houdt dat geen bezwaar is. DEN HAAG (ANP). Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken zal van maandag 22 tot zondag 28 april een bezoek aan de Sovjet-Unie brengen, ge durende hetwelk hij besprekingen zal voeren met zijn Russische ambtgenoot Andrei Gromiko. Het voorlopige pro gramma van het bezoek laat de moge lijkheid open, dat hij ook een ontmoe ting heeft met bijvoorbeeld partijleider Breznjev, premier Kosigin of president Podgorni. De reis van mr. Van der Stoel is een antwoord op het bezoek dat minister Gromiko in juli 1972 aan Nederland heeft gebracht (die toen het bezoek be antwoordde van mr. Luns aan Moskou, acht jaar te voren). Ook mr. Luns, die thans wegens zijn uitspraken als secre- taris-generaal van de Navo heftig in de Russische pers wordt aangevallen, had tijdens zijn verblijf in Moskou een lang durig gesprek met de toenmalige partij leider Kroesjtsjev, hoewel dit niet met zo veel woorden in het programma was vermeld. Minister Van der Stoel zal zijn Russi sche ambtgenoot ontmoeten, kort na aankomst maandagmiddag, diezelfde avond aan het diner, woensdagochtend en woensdagmiddag aan de lunch. De gesprekken hebben het karakter van een verkennende bespreking van actuele in- Het stadje Hoorn viert op 5, 6 en 7 juli het feest van de stoom. Op die dagen zal in dit IJsselmeerstadje een stoomevenement worden gehouden, al dus de organisatoren, zoals Nederland nog nooit heeft meegemaakt. Er zullen onder meer een Engelse stoomcarrousel, locomobielen, een kermisstoomtractor, een zaagbank en tientallen modellen en miniaturen te zien zijn. men. Hoofdredacteur Ferdinandusse zou in zijn functie als lid van de redactie raad op onrechtmatige manier over de tekst beschikt hebben. Hierdoor waren er volgens Verkijk enkele feitelijke on juistheden in de tekst geslopen. Hij eiste van VN een volledige rectificatie en verontschuldigingen. Dit op straffe van een dwangsom van vijftien mille Op de zitting bleek VN bereid tot rectificatie op bepaalde punten, maar bepaald niet tot het aanbieden van verontschuldigingen Mr. Laus stelde dat de directeur van de Arbeiderspers hem verzekerd had dat men de tekst niet aan Ferdinandusse had gegeven om daaruit te gaan publice ren. Nu VN dat wel had gedaan vroeg de raadsman zich af of het hier niet een kwestie was van journalistieke ontbeta melijkheid, waarin niet uit algemeen belang, maar uit puur eigenbelang de primeur! een concept tekst wordt gebruikt Hij zette uiteen dat in de periode liggende tussen concepttekst en defini tieve manuscript maanden voorbij wa ren gegaan van vrij intensieve controle door de auteur. Dit had tot gevolg dat diverse wijzigingen werden aangebracht die niet in VN werden gepubliceerd. In een briefwisseling werd om rectificatie gevraagd, die kwam in 'n hoofdredactio neel commentaar de week erop. Op drie punten werd gerectificeerd maar men voegde er onmiddellijk aan toe twee ervan futiliteiten te vinden. ZONDAG 21 APRIL Hoog water 3.06 uur en 15.22 Laag water 11.00 uur en 23.21 MAANDAG 22 APRIL Hoog water 3.37 uur en 15.55 Laag water 11.38 uur en 23.57 ZONDAG 21 APRIL Zon op 5.32 uur onder 19.47 Maan op 4.40 uur onder 19.09 MAANDAG 22 APRIL Zon op 5.30 uur onder 19.49 Maan op 5.03 uur onder 20.26 dusse gaf wel toe dat de Arbeiderspers niet wist dat op deze wiize met het manuscript werd gewerkt. Volgens hem was het trouwens geen voorpublicatie meer maar een recensie.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2