Bondsdag moet volgende week oplossing zien te vinden Israëlische Phantoms neergehaald door Sam-raketten Vice-admiraal De Gaulle in SER neemt afscheid van Hoge- golven Grieks vaderland over Zuidmolukkers opspraak De Boon l willen wapens Deserteurs uit de VS hopen vergeefs op milder regime 3 achtergrond TERUGGEKEERDE MILITAIR KREEG 10 MAANDEN STRAF Vonnissen in Athene BANKBEDIENDE BESCHOTEN ZATERDAG 20 APRIL 1974 BINNEN» EN BUITENLAND (Van onze redacteur in Bonn, Wim Timmers) (Van onze redactie buitenland) „Verzetsdagboek” „Buitengewone nood” BONN De Bondsdag moet maar zien dat hij een oplossing vindt. Hoe die ook uitvalt, de kritiek zal scherp zijn. Die ongelukkige situatie bestaat in Bonn enkele dagen voor het beslissende parle- mentsdebat over het toestaan van abortus. Over slechts één ding is een meerderheid het eens: het betreffende artikel uit het wetboek van strafrecht moet worden veranderd. Artsen Geluidsband Zwijg Hoge bomen documenten zoals van Amalia Fle- neemt het i een heel Vakbeweging Morgen kan men in Griekenland de balans opmaken van een zeven jaar lange militaire dictatuur. Dat wordt een bezigheid waarbij men zijn laatste restanten optimisme zal verliezen. Nog deze week heeft de Amerikaanse professor Mary Kaufman het terreurbewind vergeleken met nazi-Duitsland en gesteld dat het in „sommige op zichten erger is in Griekenland onder de kolonels dan in Duitsland onder Hitler”. Zorgwekkend Sijmon Peres Abortus-vraagstuk verdeelt de Westduitsers een LUCHTSLAG NABIJ GOLAN MIKIS THEODORAKIS >p het ont- jelijke 'erden ictivi- iange- ïtaties damse steren im de geo- L kan In de SER werd naar De Boon geluis terd. Veel zakelijk begonnen relaties zijn hier uitgegroeid tot vriendschappelijke”, aldus drs. De Pous. Adrie de Boon zei in zijn afscheids woord, dat het mooiste meisje niet meer kan geven dan ze heeft. „Ik heb getracht alles te geven, maar ben er nog niet van overtuigd, dat alles zo goed bruikbaar is geweest ten behoeve van de doelstelling van de SER, namelijk om mee te helpen aan de inrichting van een aanvaardbare maatschappij door een betere verdeling van inkomen, macht en kennis. DE REGERING heeft het initiatief aan de Bondsdag overgelaten, nadat ze zelf vergeefs had geprobeerd een meerderheid voor een regeling te vin den. Uit de Bondsdag zijn echter vier modellen naar voren gekomen. Die kregen in de speciale strafrechtcom- missie geen van alle een meerderheid, in bleven Het werk van onbekende agitatoren voor opheffing van artikel 218. Van kerkelijke kant werd gereageerd met de verklaring dat de nazi’s tenminste de kerken met rust hadden gelaten en dat uit deze schending kon wor den opgemaakt „hoe men morgen met levensonwaardig leven, dus met ouden en zieken, zal omgaan en be reid is wetten overeenkomstig te ver anderen”. Gehoopt werd dat dit het absolute dieptepunt zou blijven van de jaren lange strijd. Het verzet van de kerk heeft niet alleen invloed gehad op de oppositiepartijen CDU en CSU. Ook de regeringspartijen ontzien graag de gelovigen onder de kiezers. zige Bij in Amsterdam. Aangevuld met een biografie van Ole Wahl Ol sen en Frans van Hasselt, en verder met politieke manifesten, open brie ven en vijftig bladzijden poëzie, ge schreven tijdens die drie jaren van gevangenschap. den zal zijn of wanneer het op één plank terecht komt met boeken als „de guerrillastrijd” van Che Guevara en ,„Laat de geschiedenis oordelen” van Roy Medvedev. heeft aan- lebben srland. tensief inter- jlema- e ver ier de esland. inciale edron- tweede ir „De leester derde iris in nhem issing ld en zij in irwijl een Kon. kunst idoel- sloten ■laand dui- iment Ook irneld kan r Leo lingen che of ballon mans’ deze n, 149 el De •n za- eerste stigen. oet op ubliek i stre- /er de ervan, PARIJS. Generaal Jacques Mitter rand. broer van de linkse eenheidskandi- daat en hoofd van het Franse kernwa pen, heeft geprotesteerd tegen een brief die vice-admiraal Philippe de Gaulle, zoon van het vroegere staatshoofd, heeft gericht tot de Gaullistische partijsecreta ris. (Van onze redacteur in Parijs) it dit die e be- :atho- i zich stu- lands. ■ntue- ewer- JERUZALEM (AFP, Reuter, UPI en DPA) Volgens Jeruzalem kwam de Israëlische luchtmacht gisteren het eerst in actie. De Is raëlische toestellen bombardeerden stellingen op 10 tot 15 kilometer afstand van het noordelijkste punt van de frontlijn. Dat is verder op Syrisch gebied dan bij andere lucht aanvallen na de oktoberoorlog. par al De n de i hun gelijk larle- e be- DAT BLIJKT ook weer uit het „Verzetsdagboek” dat de meest gelief de liedjesschrijver van Griekenland zojuist heeft geschreven. Het kwam kort na de Franse uitgave ook in het Nederlands uit (uitstekend vertaald door Henny Scheepmaker) bij De Be en 7 i die een ai rland uilen jusel, ictor, n en uit Indo-China teruggetrokken. Maar de naar schatting meer dan 250.000 jonge mannen die weigerden aan deze oorlog mee te doen en die uitweken naar Canada, Zweden, Denemarken en Noor- ATHENE (UPI). Een bijzonder mi litair gerechtshof in de Griekse hoofd stad heeft 24 mensen veroordeeld tot gevangenisstraffen wegens overtredingen van de staat van beleg. ER IS een voorstel van de CDU- CSU-fractie, dat abortus in principe strafbaar laat, maar twee uitzonde ringen op doktersadvies mogelük maakt: als er levensgevaar bestaat en als de zwangerschap een gevolg is van verkrachting en bovendien nog geen drie maanden zijn verstreken. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Sociaal-Economi- sche Raad heeft gisteren afscheid geno men van NVV-bestuurder Adrie de Boon. SER-voorzitter drs. J. W. de Pous kenmerkte hem als een zakelijk keihar de, doch redelijk onderhandelaar, een geboren stakingsleider die de taal van de werknemers sprak en een integer man ..die nog nooit iemand heeft belazerd. rael en Syrië een ernstige streep door zijn rekening. Gisteren arran geerde hij in Washington een gesprek met zijn Libanese collega Fouad Naffa. Het onderwerp van gesprek vormde onder meer de situatie in het DEN HAAG (ANP) De 27-jarige bankbediende L. A. Harringan is gisteren in de Vondelstraat in Den Haag bescho ten, toen hij per fiets onderweg was van het hoofdkantoor van de Nutsspaarbank in Den Haag naar een bijkantoor waar hij werkt. Hij had bij het hoofdkantoor een boodschap gedaan en was met een tas, waarin volgens de politie geen geld zat, onderweg naar het bijkantoor. In de Vondelstraat werd hij beschoten door een man, met een zonnebril en een petje op, die al vanaf het hoofdkantoor achter hem aan had gefietst. De heer Harringan liep een schampschot op aan de rechterschouder en wist door hard weg te fietsen aan zijn belager te ontko men. De dader is nog zoek. ALLE PARTIJEN hadden boven dien te maken met een zeer verdeel de medische wereld. Tegenover groe pen van artsen, die het abortusverbod willen opheffen om een eind te ma ken aan onduldbare praktijken, staan nog grotere groepen die ernstige be denkingen hebben. De vrouwenartsen willen in elk geval de beslissing aan zich houden. Provocerende acties van vrouwen, die tegenover de pers verklaarden het strafbare feit te hebben verricht en nu met duizenden anderen het „baas in eigen buik” eisten, bleven ook niet zonder invloed. Algemeen werd be kend dat in dit land nog altijd vele duizenden vrouwen in hun ellende hulp zoeken bij kwakzalvers enke le honderden per jaar zouden die Voor de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissin ger, die al een eind op weg was de grote vredestichter in het Midden oosten te worden, is de toenemende strijd bij de Gólan-hoogte tussen Is- Midden-Oosten. wegen kunnen nog steeds niet op genade rekenen. Zij zijn en blijven deserteurs die voor de krijgsraad moeten verschij nen. OP EERSTE paasdag ontaardde de heftige discussie in München tot bet bekladden van vier kerken en het afdraaien van een in een biechtstoel verstopte geluidsband tijdens preek van kardinaal Döpfner. DE GRIEKEN die niet in aanra king. met dit staatsapparaat willen komen hebben in de afgelopen zeven jaar geleerd te leven volgens regels STOCKHOLM (Reuter). Het nieuws over de oorlog in Vietnam is naar de achtergrond verdwenen. Er vinden geen massale demonstraties meer plaats en Amerika heeft zijn honderdduizenden De verandering is een onderdeel van een algemene strafrechthervor- ming. Op voortijdige beëindiging van zwangerschap staat in West-Duitsland nog altijd maximaal vijf jaar gevan genis volgens een wet die Bismarck in 1871 uitvaardigde. Artikel 218 van die wet moet op 25 en 26 april door de Bondsdag, de Westduitse Tweede Kamer, worden gewijzigd. Mikis Theodorakis is teveel artiest om in dit dagboek alleen zijn eigen kleine besognes neer te schrijven. De verwonderlijk rijke eigenschappen om in klanken én taal gevoelens te omschrijven maken van dit „Verzets dagboek” een heel bijzonder docu ment het kan nauwelijks verwon dering wekken als het later in vrij wel elke Griekse boekenkast te vin- als „vertrouw niemand, geef geen blijk van je mening, zwijg, zelfs tegen over je eigen familie”. De angst voor verklikkers, die oudere Neder landers zich nog uit de oorlogstijd weten te herinneren, schept een kli maat dat men al naar gelang de betrokkenheid bij het probleem kan omschrijven als dictatoriaal, totalitair of fascistisch. Het betrokken zijn met de militaire junta van 21 april 1967 geldt heel in het bijzonder voor de Griekse dich- ter-compondst Mikis Theodorakis. Hij kreeg te maken met onderduiking, gevangenschap, verbanning en op nieuw gevangenschap. In 1970 werd hij plotseling vrijgelaten. Hij mocht mee met de Franse politicus Servan- Schreiber naar Parijs. Blijkbaar wil de de toenmalige leider Papadopoulos hem liever kwijt; een tegenstander als Theodorakis leg je niet zomaar het zwijgen op. Vier mensen zijn veroordeeld tot straffen van zes a acht maanden wegens ongeoorloofd wapenbezit, 17 tot straffen van 3 a 6 maanden wegens het verkopen van te dure artikelen en 3 tot vijf maanden ieder omdat zij clandestiene radiozendstations hadden bediend. waarschuwingen (kardinaal Döpfner zag „een tijd van onmenselijkheid, rechteloosheid en uiteindelijk chaos komen) en dreigementen „afgevaar digden die voor abortus stemmen, zijn niet meer verkiesbaar voor ka tholieken”). Morgen zal de commissie zich opnieuw beraden over een kandidaat-premier. De enige minister die zich tot dusver bereid heeft verklaard om premier te worden is minister van Voorlichting Sjimon Peres, die de steun heeft van de Rafi-groep van Mosje Dajan, maar verder niet op veel steun zal mogen rekenen. minister van justitie Jahn enkele ja ren bepleit, maar dus niet in een wetsontwerp kunnen voorleggen. ingreep niet overleven. Wie het zich kan veroorloven, laat zich in Neder land of elders in het buitenland hel pen of betaalt een schandalig hoog honorarium aan een Duitse arts die illegaal helpt. ZELFS DE vakbeweging heeft zich in de discussie gemengd. Die kwam tenminste tot een uitspraak, namelijk dat het beëindigen van zwangerschap in de eerste drie maanden vrij zou moeten zijn. Die „termijn-oplossing” is in de Bondsdag echter slechts één van de vier modellen. Ze is ingediend door de regeringsfracties van SPD en FDP, maar 27 afgevaardigden van de SPD zijn met een eigen voorstel ge komen. Terwijl de regeringsfracties na de derde maand alleen nog bij zeer uit zonderlijke „indicaties” abortus willen toestaan, bepleiten de 27 SPD’ers een zeer soepele „indicatie-regeling” voor de hele zwangerschapsperiode: medi sche, sociale of ethische (verkrachting) indicaties. Zoiets heeft in de regering Dat wordt treffend onder woorden gebracht door onze voormalige redac teur in Athene, Frans van Hasselt, die zelf onder druk van het regime moest vertrekken naar Istanboel. Hij zegt in het voorwoord: „Hoge bomen vangen veel wind. Het klinkt banaal, maar Theodorakis is een bijzonder hoge boom, vooral als hij dirigerend voor zijn ensemble staat, wuivend met al zijn takken. Hij is een van die gestalten die naarmate ze meer be wondering wekken ook meer afgunst zaaien, en twijfels.” Van Hasselt, die de schepper van de Mauthausen-cyclus kende toen hij nog in Athene woonde, schreef zelf een deel van de korte biografie, ach ter in het boek opgenomen. Wie iets van de benarde positie waarin de Grieken verkeren (notabe- ne onze NAVO-partner, met wie wij „de vrijheid” moeten verdedigen) wil begrijpen, kan dit „Verzetsdagboek” niet ongelezen laten. Want, aldus Theodorakis in zijn Arkadia-gedich- tenreeks: „Het ware beter dat de hoge golven van de zee mijn vader land verzwolgen als een vertwijfelde verlaten boot”; een Zorba-kreet om vrijheid. zodat voor het eerst in de geschiede nis van het Westduitse parlement geen aanbeveling aan de plenaire vergadering kon worden gedaan. Zo’n onduidelijke situatie spoort degenen, die al jarenlang proberen op het parlement in te werken, allicht aan tot een laatste felle actie. Dat geldt vooral voor de Rooms-Katholie- ke kerk, die zich bij het begin van de discussie in 1970 al met een verkla ring van alle Westduitse bisschoppen voor de „onaantastbaarheid van het wordende leven” had uitgesproken. De invloedrijke kerk heeft op de bevolking ingewerkt met harde taal (aardbisschop Jager sprak zelfs over „een nieuw euthanasieprogramma”), den HAAG (ANP). Een bestuurs- delegatie van de Zuidmolukse jongeren organisatie „Pemuda Masjrakat” heeft Bisteren in Den Haag mr. W. F. de Gaay Fortman als minister van Justitie ad interim voorgesteld de ordedienst van de RMS-groepering onder de Zuidmoluk- ters legaal te bewapenen. Dat zou het illegale wapenbezit onder Zuidmolukkers tesengaan, aldus het argument. Volgens je vice-voorzitter van de „Pemuda Masjrakat”, de heer E. Aponno, die dit heeft meegedeeld, heeft de minister daar beswaren tegen ingebracht. Een minderheidsvoorstel van CDU en CSU tenslotte houdt in dat abor tus alleen in geval van buitengewone nood door de rechter als niet straf baar kan worden beoordeeld. Dat voorstel, het enige waaraan de rooms-katholieke kerk waarschijnlijk haar zegen zal geven, heeft in elk geval geen kans om te worden aange nomen. Hoe de beslissing van de Bondsdag wel zal luiden, kan op het ogenblik in Bonn niemand beant woorden. men dat niet langer van een slijtageslag kan worden gesproken. De vooruitzich ten op succesvolle onderhandelingen over een Syrisch-Israelische troepen scheiding, waarin de Amerikaanse mi nister Henry Kissinger op het ogenblik probeert te bemiddelen, zijn nog som berder geworden door het fel oplaaien van de strijd aan het Golan-front. Velen kunnen het verlangen naar het weerzien van hun familie niet weerstaan en glippen van tijd tot tijd de Ameri- kaans-Canadese grens over, het risico op arrestatie op de koop toe nemend. Een deserteur is al vijf maal vanuit Scandi navië naar Canada gevlogen om vandaar de grens over te wippen om dan weer terug te vliegen naar Europa, maar hij acht de kans op „thuiskomen” nog steeds gering. Met het vertrek van de laatste Ameri kanen uit de omstreden oorlog vorig jaar hoopten de deserteurs op een meer clemente houding van het leger, maar het geval Simon heeft alle hoop de bodem ingeslagen. In Zweden wonen ongeveer 400 Ame rikaanse deserteurs. Anderen wonen in Denemarken en Noorwegen, maar verre weg het grootste aantal woont in Cana da. Dat zijn er naar schatting ongeveer 250.000. NAAST DE andere over de kolonelsterreur Constantine Tsoucalas, ming en Jean Starakis dagboek van Theodorakis aparte plaats in. Israel is van mening dat Syrië deze piek, die aanzienlijke strategische waar de heeft, wil'heroveren om vanuit een sterke positie de onderhandelingen met Israel óver een scheiding van de troepen te kunnen beginnen en prestige te win nen in de Arabische wereld. De Israëlische luchtmacht kwam op 6 april voor het eerst sinds de oktober oorlog in aktie om de Syrische plannen te verijdelen. De Syrische luchtmacht neemt sinds donderdag, voor het eerst sinds oktober oorlog, ook actief deel aan de strijd. Volgens Israel voerden vier Syrische „Migs” gisteren een bombardement uit op Israëlische stellingen, maar „de pro jectielen vielen ver naast het doel”. Toen de Israëlische luchtafweer in actie kwam, maakte de Syrische toestellen haastig rechtsomkeer”, aldus Tel Aviv. Een Syrisch legercommuniqué meldde gisteren dat de Israëlische luchtaanval len op een mislukking zijn uitgelopen. Een militaire woordvoerder in Tel Aviv gaf gisteravond het verlies van twee Phantom-straaljagers toe. Ze waren neergehaald door Syrische „Sam-6” luchtdoelraketten van Russische makelij. Israëlische jagers zouden drie Syrische Migs hebben neergehaald. Volgens de Israëlische legerwoord- voerder hebben de piloten van de neer geschoten Phantoms een parachute sprong gemaakt boven Syrisch grondge bied. Het is de eerste keer sinds de oktoberoorlog dat Israel het verlies van vliegtuigen toegeeft. Volgens Damascus zijn deze maand al 26 Israëlische toestellen neergeschoten. Tel Aviv meldt dat bij Syrische artille riebeschietingen vier Israëlische militai ren zijn gewond. Waarnemers in het Midden-Oosten noemen de uitbreiding van de gevechts- activiteiten langs het Golan-front zorg wekkend. Ze menen dat de strijd daar inmiddels zo’n omvang heeft aangeno- De Amerikaanse deserteursgemeen- schap in Scandinavië is onlangs een illusie armer geworden door de veroor deling van één van hen, de 27-jarige Lew Simon, die na vier jaar balling schap naar de Verenigde Staten terug keerde. Simon is afkomstig uit New York en gehuwd met een Zweedse die binnenkort een kind zal krijgen. Na drie maanden eenzame opsluiting in een militair strafkamp is hij tot zeven maanden dwangarbeid in een mi litaire gevangenis veroordeeld. Hij was vrijwillig naar zijn land teruggekeerd om te pogen amnestie te krijgen. In deserteurskringen in Zweden wordt het vonnis gezien als een duidelijk be wijs dat van de huidige regering weinig genade kan worden verwacht. Daarin sprak De Gaulle zich uit voor de kandidatuur van Chaban-Delmas, Ge neraal Mitterrand verwijt vice-admiraal De Gaulle dat hij buiten zijn militaire boekje is gegaan door publiekelijk een politiek standpunt in te nemen. Al eerder was op de vice-admiraal pressie uitgeoefend om zich kandidaat voor het Elysée te stellen. Het voorlopi ge staatshoofd Alain Poher heeft beloofd de minister van Oorlog, de zeer Gaullis tische Robert Galley, tekst en uitleg te vragen over het gedrag van de vloot voogd waarvoor de minister officieel verantwoordelijk is. Ondertussen stapelen de aanwijzingen zich op die duiden op verhoogde angst in het regeringskamp voor een linkse stem busoverwinning Zo circuleerde gisteren in Parijs het hardnekkige gerucht dat de beruchte binnenlandse spionagediensten, die enkele maanden geleden opnieuw in opspraak kwamen met het microfoon- schandaal bij het weekblad „Le Canard Enchainé”, voor de zekerheid al bezig zijn alle compromitterende dossiers te verbranden. Er worden wel meer van zulke vergelijkingen gemaakt, soms raken ze kant noch wal. Maar Mary Kauf man weet wel degelijk waarover ze praat. Bij de naoorlogse processen in Neurenberg was zij een van de Ame rikaanse aanklagers. Ze heeft dus metershoge stapels dossiers doorge werkt boordevol met nazi-misdaden. Deze maand bezocht ze Griekenland en sprak met slachtoffers van de Asfalia, de Griekse veiligheidsdienst. WOENSDAG toen zij terugkeerde in Londen, vertelde Mary Kaufman hoe onder meer een 17-jarig meisje was gemarteld door militair uitschot in een ondervragingscentrum. De technieken die daarbij werden ge bruikt wijzen op een ongeneeslijke geestesziekte onder de militaire hand havers van „recht en orde”. Prof. Kaufman zei hierover: „Dit wordt gedaan om een klimaat van terreur te scheppen waarin de mensen de militaire regering niiet durven kritise ren.” Ook in de zuidelijke sector van het Golanfront ondernamen Israëlische toe stellen aanvallen op Syrische posities. Het is de zesde Israëlische luchtmachtactie in negen dagen. De aanvallen bleven hij eerdere gelegenheden voornamelijk beperkt tot het gebied van de berg Hermon. Syrië zou bezig zijn met de aanleg van een weg om de noordelijke top van de bergketen te kunnen heroveren. Wat de politieke ontwikkelingen in Israel betreft, er is een commissie van vijf mensen, ingesteld door de regerende Arbeiderspartij, maar tot op heden is men er niet in geslaagd een kandidaat aan te wijzen voor de opvolging van mevrouw Meir, die vorige week het premierschap neerlegde.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3