CENTRUM MAG BUURTHUISSTAF UITBREIDEN Waterkwaliteit Noordzee niet al te best VAKANTIEBESLUIT MET THE SHEPHERDS Van schellak naar stereo AAN BOORD VAN DE HENRI DUNANT Strijd om kampioenschap Velsen brandt weer los stand in vijfendertig jaren iite 9! In kader jubileumviering Rode Kruis o 4 Wedstrijden op velden van thuisclubs Molenaar aan de Begijnenstraat Kort IJmondnieuws WATEROVERLAST IN FLATGEBOUW ZATERDAG 20 1974 APRIL PLAATSELIJK NIEUWS 7 Medewerking T oekomstplannen Opluchting t Stars Per kilo BEVERWIJK I I «11 1 sa 1 voor De Schans en In (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) Na de indiensttreding van de nieuwe stafkracht wil centrum De Schans gaan werken aan de vrijwiliigersvorming. Het is pertinent niet de bedoeling, dat de vrijwilligers zelf clubs gaan leiden: de supervisie dient steeds in handen van een staffunctionaris te blijven. Voorts is het centrum van plan, medio september in de buurt een behoeftenonderzoek te plegen naar de door de ouders van de het buurthuis bezoekende kinderen ge- De patiënten kregen de primeur van een nieuw liedje, dat vanavond - zater dag 20 april - via de TV is te beluiste ren in het programma „Herkent u deze tijd”. De titel is „Kom met ons mee”. aanvraag opnieuw worden bekeken. Dat is nu gebeurd, en het resultaat is posi tief. Een hele opluchting, want we kon den het hier met z’n tweeën nauwelijks runnen: we probeerden angstvallig ons zelf te beschermen. Want in een derge lijke situatie loop je de kans, volkomen dol te draaien”. (Van een onzer verslaggevers) wenste programma-onderdelen. En dan moet het centrumbestuur nog met buurtbewoners (ten dele is dit al het geval) worden aangevuld hier te gek. We hebben een uitstekend contact met het centrum voor alleen staanden, dat ’s zaterdags van de grote zaal gebruik maakt. Overigens is de ruimte die wjj hun hier kunnen bieden, veel te klein: ieder weekend veroor zaken zij een complete volksverhuizing. Ze hebben dringend behoefte aan een eigen gebouw. Wat ons gebouw betreft, daar hebben we het ontzaglijk mee getroffen. De Schans heeft een erg goede sfeer, en dat weerspiegelt zich in onze activiteiten”. BEVERWIJK Bij de firma Mole naar grammofoonplaten en alles wat daarmee samenhangt aan de Begij nenstraat is het vandaag, zaterdag 20 april, feest. De verbouwing is klaar, zoon A. Molenaar neemt officieel de zaak over van vader J. Molenaar en boven dien bestaat de zaak dit jaar ook nog vijfendertig jaar. Het is voor de tiende maal, dat de zaak nogal ingrijpend is verbouwd, want de ontwikkeling in de grammofoonplatensector is na de oorlog zeer spectaculair geweest. Dit laatste zou moeten inhouden dat de staatssecretaris duidelijk maakt dat met de verlaging van de 1000 college geld tot f 500 ook gekoerst wordt in de richting van kosteloos onderwijs. prijs gesteld. Hun repertoire is ook bij uitstek geschikt voor zo’n avond. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK Na drie jaar vruchteloos op personeelsuitbreiding te hebben aangedrongen, heeft centrum De Schans vorige maand van het ministerie van CRM toestemming gekregen een derde stafkracht in dienst te nemen. Deze stafkracht, waarvoor sollicitanten per advertentie worden opgeroepen, zal zich met de uitbouw van het bestaande jeugd- en jonge renwerk bezig moeten gaan houden. Voorts heeft het ministerie zijn fiat gegeven aan de aantrekking van een half-time administratieve kracht (20 uur per week) en een werkster. Waardoor het Beverwijkse buurt centrum in één klap uit de personeelszorgen is getild. The Shepherds brachten aan boord van de Henri Dunant in de Beverwijkse haven een repertoire dat bij de patiën ten geweldig in de smaak viel. HEEMSKERK. Door een defecte afvoer van een wasautomaat is water overlast ontstaan in een flat aan de Beneluxlaan. In de slaapkamer stond een laagje van 3 centimeter water. Idema: „Drie jaar hebben we op hono rering van ons verzoek om personeels uitbreiding moeten wachten. Zolang we nog als Centrum Kennemerstaten in Velsen-Noord opereerden, was daar geen kans op. Het ministerie adviseerde ons toen eerst maar eens een nieuw ge bouw te zoeken. Toen we in het oude verenigingsgebouw De Schans een nieuw onderkomen vonden, vond het ministerie dat we eerst maar eens in dat pand moesten gaan draaien. Dan zou de De buurthuisleiders kunnen er sterke staaltjes van vertellen: „Je dramt hier achter elkaar door, eigenlijk zonder pau ze, tot een uur of elf ’s avonds. Dan moet de boel koffiekopjes enzovoorts nog eens worden opgeruimd, de boek houding worden bygewerkt. Het buurt huis loopt als een trein. Het is zo merken we nu vanaf de start eigenlijk te hard gegaan. We zijn nu dan ook bewust bezig, de groei te temporiseren, •te vertragen. Ja hoor eens, je kunt alles wel aan willen slingeren, maar dan blijf je helemaal nergens meer”. Bloemen voor The Shpherds, maar ook bloemen voor alle patiënten. Daar had de afdeling Beverwijk-Heemskerk voor gezorgd in de vorm van fraaie fuchsia’s, die thuis nog lang de herinne ring kunnen vasthouden aan een prach tige vakantieweek, met volop zon op de Nederlandse wateren in de mooiste tijd van het jaar. Wat dat betekent voor patiënten die zonder optimale verzorging en medische begeleiding niet van huis kunnen, laat zich nooit in een paar zinnen omschrijven, maar dat iedereen dat wel een beetje aanvoelt is gebleken uit het succes van de nationale actie ten behoeve van een nieuwe Henri Dunant. Die vakantieweken worden voor een groot deel betaald door de Rode Kruis afdelingen in de plaatsen waar de pa tiënten wonen en het geld daarvoor moet weer voor een groot deel komen uit de opbrengst van de jaarlijkse col lecte, eind mei of begin juni. We kondi gen die maar vast even aan. De jubilerende afdeling Beverwijk- Heemskerk van het Rode Kruis bood de gasten aan boord een beetje feestelijke slotavond aan, die onder meer werd bijgewoond door burgemeester J. G. S. Bruinsma. The Shepherds werkten be langeloos mee en dat is geweldig op BEVERWIJK. De patiënten uit de IJmond-Noord en omgeving, die deze week met de nieuwe Henri Dunant een vakantie-boottocht door Nederland heb ben gemaakt als gasten van het Rode Kruis, waren vrijdagavond bijzonder en thousiast over het optreden van The Shepherds. berg worden gespeeld. Aanvang ook weer half zeven. Bij gelijk eindigen van de finale-poules, waarbij punten er. doelsaldo beslissend zijn, beslist de Vel- ser Sport Stichting. En om correct en sportief gedrag te bevorderen: een speler die uit het veld gestuurd wordt, is voor het verdere verloop van het toernooi uitgesloten. Centrum De Schans is, bij monde van buurthuisleider Cor Idema, dolgelukkig met de ministeriële beschikking. „De za ken begonnen ons hier danig boven het hoofd te groeien. Het buurtcentrum, dat vier maanden geleden officieel van start ging, loopt als een trein. We krijgen zo’n zeshonderd bezoekers per week, ga er maar aanstaan. We kwamen nergens meer aan toe, we konden doodgewoon niet in het buurthuis gemist worden. De externe contacten staakten vroeger hadden we bijvoorbeeld regelmatig con tact met de BSCR, dat is er de laatste tijd niet meer van gekomen we zaten vast in het centrum. Als de nieuwe man eenmaal aan de slag is, kunnen we de taken gaan herverdelen”. In die nieuwe opzet zal Idema zich toeleggen op de algehele leiding van centrum De Schans plus de verzorging van de externe contacten, terwijl Wij- nands de creatieve „hap” (actieleiding jeugdwerk, de leiding over de middag- ateliers) voor zijn rekening gaat nemen. De nieuwe „derde man” moet, zo stelt men zich voor, in ieder geval een vak opleiding hebben gevolgd, terwijl hem desgewenst studiefaciliteiten zullen wor den verstrekt. Voorts dient hij over een aantal „vaardigheden” (kennis van foto- ontwikkelen of iets dergelijks) te be schikken, moet in het team passen en begrip hebben voor het feit, dat De Schans een buurtcentrum-in-opbouw is. „Derde man pakken. Geregeld ging hij daarvoor met een pond tarwe naar Amsterdam. Hij betaalde met een pond tarwe per plaat. De platen werden in die tijd nog gedraaid op koffergrammofoons met een slinger en een veer. Na de oorlog is de ontwikkkeling in deze sector zeer snel gegaan. De heer Molenaar ging zich in de grammofoon platenhandel specialiseren en de zaak kreeg een grote bekendheid in de wijde omgeving, vooral ook met de afdeljng klassieke muziek. Muziek heeft altijd de belangstelling gehad van de heer Molenaar. Met zijn broer maakte hij destijds als contra bassist deel uit van The Midnight Stars, een in de IJmond zeer bekende band, die veel optrad, onder andere in het voor malige KSA-gebouw. Hij heeft overigens een klassieke muzikale opleiding en speelde destijd ook in het orkest van de bekende Gerard Boedijn. Zijn zoon, die nu de zaak overneemt, In de tweede wereldoorlog werd het overigens maar een wonderlijke handel. Philips (Decca) was de enige fabrikant in Nederland, maar er was niet meer aan schellak te komen. Dat moest uit Brits-Indië worden geïmporteerd, want schellak (schel schil) is een afschei- dingsprodukt van sommige planten, zoals vijgen, na een steek van de schildluis. Er konden alleen nieuwe platen van oude worden geperst en de heer Mole naar kocht daarom de oude platen per kilo op. Een enkele maal perste Decca stiekem Engelse platen, die zeer in trek waren en nergens verkrijgbaar. De heer Molenaar kreeg er soms een paar te De bewoners van het onderliggende appartement bemerkten, dat er water uit het plafond druppelde. De heer des hui zes verschafte zich onder het wakend oog van de politie toegang tot de boven hem gelegen flat door verbreking van een ruitje en stelde de wasautomaat buiten werking. De inmiddels gearriveerde brandweer kon het water niet opzuigen, zodat er gedweild moest worden. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Op dinsdag 23 april, ’s avonds om half zeven, gaat de eerste ronde van start om het voetbalkam pioenschap van Velsen. Het betreft de jaarlijks terugkerende strijd tussen de verschillende voetbalclubs uit deze ge meente. Tien elftallen zullen aan deze mini-competitie, die in twee ronden wordt uitgevochten meedoen. De tweede ronde zal op 1 mei worden gespeeld. In de eerste ronde komen de volgende elftallen tegen elkaar uit: IJmuiden VSV, SVIJ—Velsen. Stormvogels—KIC (zond. comp.). Terrasvogels—KIC (za. comp.) en VVBWaterloo; bij de senio ren. In de junioren A-groep luidt het programma: KICIJmuiden, VSV 2 Velsen, WaterlooVVB, Stormvogels SVIJ, VSV 1—Terrasvogels. De wedstrij den worden gespeeld op de velden van de thuisclubs. Mocht het programma op 23 april wegens slechte weersomstandig heden niet kunnen doorgaan, dat zullen deze wedstrijden op 25 april worden gespeeld. Alle wedstrijden staan onder leiding van bondsscheidsrechters. Zij zullen terzijde worden gestaan door grensrechters uit de clubs. Wanneer na 90 minuten spelen de stand onbeslist is, volgt een verlenging van tweemaal zevenenhalve minuut. Mocht de beslissing dan nog zijn uitge bleven, dan volgens strafschoppen. De beste verliezer zal in de volgende ronde met de vijf winnaars mogen aantreden, hetgeen ongetwijfeld voor de elftallen die in een wedstrijd komen achter te staan een stimulans zal betekenen de strijd levendig te houden. Een uur na afloop van de wedstrijden zal in de kantine van SVIJ, aan de Planetenweg de loting voor de tweede ronde gehouden worden. De finalewedstrijden senioren (drie elftallen) zullen op 13, 14 en 16 mei op het hoofdveld van Sportpark Schoonen- DEN HAAG (ANP). Een delegatie van de Algemene Studenten Vereniging Amsterdam (ASVA) is gisteren op het ministerie van Onderwijs en Weten schappen in Den Haag geweest om an dermaal bezwaren tegen de 500-wet mee te delen en om aan te dringen op een principiëlere houding van staatsse cretaris Klein. GEBOREN: Willo z.v. E. J. Mudde en A. P. Beemsterboer, Brenda d.v. J. Apeldoorn en E. Douwstra, Marinka J. d.v. H. A. J. Kieftenbeld en M. J. Geldermans, Jo hannes F. z.v. P. P. M. Spruijt en E. Roelfs, Marcel B. z.v. B. G. Admiraal en J. W. Ditmer, Miranda d.v. J. Post en E. B. van Suntenmaartensdijk, Dennis S. z.v. C. H. Johansen en L. Bijl, Marco z.v. J. van Baal en A. C. van der Linde, Marchen I. L. d.v. L. C. M. Sprangers en C. A. G. M. Bruinsma. ONDERTROUWD: P. Roetsma en A. M. Zijlemaker, H. Brinkman en W. C. Blei, T. J. A. Lafe- ber en B. J. Heimering, A. M. Beemster boer en P. M. Zonneveld, G. P. Mulder en J. M. van Breugel, E. C. Oudhuis en M. A. A. Glorie. GEHUWD: D. Kooij en W. H. G. Liefting, R. A. Kocx en H. M. Spaans, J. R. Zörner en A. A. Muller. A. A. M. Kelderman en J. M. Loocks. OVERLEDEN: H. T. Durg, oud 33 jaren, W. Meijer, oud 65 jaren, L. M. M. van Beek, oud 75 jaren. ongehuwd, A. J. van der Meij, oud 65 jaren, M. G. Smorenberg, oud 91 jaren, geh. gew. m. A. S. F. Slisser. De heer J. Molenaar begon aanvanke lijk met de radiocentrale (distributie) aan de Romerkerkweg. Later ging hij aan de Begijnenstraat allerlei elektrische ap paraten verkopen, zoals stofzuigers, die toen nog een luxe waren. En in een hoekje van de zaak werden dan ook wat 78-toerenplaten van chellak verkocht: dansmuziek, operette, accordeonmuziek en ook toen al klassieke muziek. Die zaak in elektrische apparaten is later aan de overkant voortgezet en enkele jaren geleden verkocht, want de muziekafdeling was en is de hobby van de Molenaars. Julianakade afgesloten. In verband met werkzaamheden aan de riolering van de Julianakade. zal deze met ingang van maandag 22 april gedurende onge veer vijf weken voor alle verkeer wor den afgesloten De vervangende route wordt door middel van borden aangeg»* ven. Het duo Idema (rechts) en Wijnands weet zich over niet al te lange termijn versterkt met een derde stafkracht. No dig, want: „Centrum De Schans loopt als een trein". Het operettekoor „Animo" gaf gisteravond in de Vredevorstkerk in Beverwijk een uitvoering in samenwerking met de Hoogoven Harmonie. Voor een recensie zie onze kunstpagina 9. kreeg bij de volgende generatie bekend heid als gitarist en zanger van de beat band The Hamlets. In de nu verbouwde en uitgebreide zaak vindt men de meest moderne en luisterrijke stereo-apparatuur. Maar meer als een zinvolle wandversiering zijn er ook nog vele oude grammofoons, onder meer die met de grote hoorns, te vinden, als curiositeit en herinnering aan het eigenlijk toch nog nabije verleden. Wat het jongerenwerk betreft, is men voornemens het accent op vormingsacti viteiten te blijven leggen: de recreatieve functie hoeft zeker niet te worden afge stoten en is zelfs voor uitbreiding vat baar, als om met Idema te spreken „er maar ruimte voor gespreksgroepen overblijft”. Men voelt er weinig voor te fungeren als een soort open jongeren centrum. De contacten met de scholen wil het centrum verstevigen, terwijl men hard werkt aan de oprichting van een jazz-club. Het culturele aspect van het bejaardenwerk zal worden uitge breid. Allemaal toekomstmuziek, die na de inwerkperiode van de „derde man” gere aliseerd kan worden. Maar eerst gaat centrum De Schans op zomerkamp Van 29 juni tot 6 juli voor de groep 13 tot 15 jarigen, van 6 tot 13 juli voor de 7 tot en met 12 jarigen en van 13 tot 20 juli voor dezelfde leeftijdgroep. Aan iedere kampweek (die in een kampeerboerderij bij Oldebroek worden gehouden) kun nen hooguit vijfentwintig kinderen deel- centrumleiding, Schans 10-12, Bever wijk, Tel. 23106. Na de drie kampweken het cen trum is dan gesloten zal De Schans nog tot half augustus wegens vakantie van de stafkrachten dicht blijven. En dan gaat men er, hopelijk versterkt met een derde kracht, weer hard tegenaan. Idema tenslotte: „Werkelijk, het loopt DEN HELDER (ANP). Volgens het Rijksinstituut voor de Volksgezond heid is het Noordzeewater voor de kust van Den Helder, Camperduin, Westerschouwen en Domburg het bes te van ons land. De slechtste resulta ten op bacteriologisch gebied werden behaald bij Kijkduin, Scheveningen, Hoek van Holland en Katwijk, terwijl ook het zeewater bij Zandvoort be denkelijk veel bacteriën bevatte. Het instituut heeft vorig jaar van mei tot september op twaalf plaatsen langs de kust geregeld proefmonsters genomen. Ook het water in de Waddenzee is volgens het instituut in 1973 verslech terd. De verontreiniging tussen Hoek van Holland en Noordwijk is vermoe delijk te wijten aan het gemaal, dat water uit de Oude Rijn in zee loost. Als mogelijk andere oorzaak noemt het rijksinstituut de geringe regenval in juli en augustus vorig jaar. Bovendien waren er lange perioden met oostelij ke wind, waardoor het zeewater langs onze kust kan zijn verslechterd, aldus het rijksinstituut. In de periode vlak na de opening van het buurthuis, toen de buurt nog aan het bestaan van een centrum De Schans moest wennen, heeft het centrum enorm veel medewerking vanuit de oude, Vel- sen-Noordse achterban ontvangen. Ide ma: „De Kennemerstaten-vrijwilligers hebben ons ongelooflijk geholpen. Iedere vrijdag bijvoorbeeld kwam een hele ploeg het nieuwe centrum van onder tot boven schoonmaken. We zijn die mensen veel dank verschuldigd en dat hebben we ze ook verteld. Toch is er in de afgelopen maanden een natuurlijk ver loop in de oude Kennemerstatenkern ontstaan: Velsen-Noordse vrijwilligers vielen af en er kwamen buurtvrijwilli- gers voor in de plaats Momenteel is de verhouding fifty-fifty. Wat de vaste be- zoekersgroep betreft, is veertig procent van de centrumgangers (voornamelijk teeners) nog afkomstig uit Velsen-Noord. Ook hierin is een teruggang te bespeu ren. De opengevallen plaatsen worden door buurtbewoners ingenomen.” H - - V S SS® SSs i® 'v" ff o i» —r-- w,

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 4