NIEUWE MANNELIJKE ROLBEZETTING IN SCHEVENINGEN Wagenaar legt functie neer JADE BOEDDHA VERWEKT SPANNING voor Constant TUSSEN THAILAND EN LAOS verlaten Haagse Comedie BAROKMUZIEK OP LANDGOED BEECKESTIJN Verrassend concert van Stanesby-trio PAPILLON M Vrolijk lenteconcert operettekoor Animo Steenbergen en Myra Ward David Roëllprijs 2 |j|g' 9 MET HOOGOVENHARMONIE IN BEVERWIJK Dijkstra opvolger Gestolen religieus en politiek symbool meulenhoff nederland Van Goghmuseum trekt veel bezoekers „Uitrusten in Frankrijk” 8 ZATERDAG 20 APRIL 19 74 KUNST Spaarnestad Verwarm ingsser vice Demonstraties Pure schoonheid De onvergetelijke roman van Henri Charrière Papillen en het vervolg Banco in elke goede boekhandel verkrijgbaar Nu ook verfilmd met Steve McQueen en Dustin Hoffman EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK KvanVEEL MARKIEZEN/ZONNESCHERMCN roilUIKEN/LUXAFLEX JAL0UZIE6N Gas- en oliestook- installaties Onderhoud Airconditioning Ombouw olie op gas seven sisters Tei_ Q23-310440* Friese Varkenmarkt 4 - Haarlem 1 aswsi l’Ormindo werd teleurstelling van K* Anthony Roden in de titelrol en Rosanne Cref field als Erice in de opera l’Ormindo J. H. MOOLENIJZER liep (Door Dieudonnée ten Berge) (Van onze kunstredactie) hebben met interne strubbelingen De spanningen tussen Laos en Thai- ADVERTENTIE meer doorstroming van jong talent. voor- Wat de Boeddha betreft geeft zij ech ter in alle toonaarden uiting aan haar verontwaardiging over Laos’ heiligschen- nende actie om het beeld weer in haar bezit te krijgen. „De Jade Boeddha is verweven met het lot en de hoop van het Thaise volk”, zegt de regering in Bangkok, „wij zullen het beeld nooit afstaan”. De drie musici streven er naar deze muziek te doen klinken met (je timbres. Middenhavenstraat 27 IJmuiden - Telefoon 02550 - 1 41 08 Na 18.00 uur Telefoon 02550 - 1 12 02 Niemand weet nog precies wanneer en war de omstreden Boeddha die 60 cm. hoog en uit een enkel stuk jade ver vaardigd is, werd gevonden. Volgens overlevering was er in het jaar 1434 een verschrikkelijk onweer in de noordelijke provincie Chiengrai, waarbij een oude Pagode door de bliksem werd verwoest. Bij het opruimen van de ravage vond HILVERSUM. (ANP) Mr. W. J. A. Wagenaar, programmacommissaris radio en waarnemend programmacommissaris televisie (sinds het vertrek van mr. C. A, S.teketee), heeft laatstgenoemde functie na overleg met de raad van beheer van de NOS neergelegd. Drs. M. Dijkstra, secretaris van het NOS-bestuur en com missaris voor de regionale omroep, zal nu de functie van programmacommis saris televisie bij de NOS waarnemen. land over wie de rechtmatige eigenaar is van de Jade Boeddha, laaiden op naar aanleiding van recente studentendemon straties in Vientiane. Oorspronkelijk wa ren de demonstraties bedoeld als protest tegen het feit dat Laotiaanse transport- maatschappijen geen recht hebben hun goederen van naar Thailands haven stad Klong Poey te vervoeren. Laos, dat geen open verbinding met de zee heeft, is geheel aangewezen op Thaise havens. vroegere voorstellingen gemaakt hebben. Helaas moet ik van Rosanne Creffield zeggen, dat zij in stem en actie niet kon opbrengen wat van haar verwacht werd, maar ik kan mij heel goed indenken dat zij door het gemis aan tegenspel van Ormindo en Amida niet op dreef kon komen. Toch moet u niet denken dat ik gister- Het onderscheid tussen een opera en tm vriend is, dat een vriend dezelfde blijft, maar een opera wil weleens va,n bezetting veranderen en dat maakt een hemelsbreed verschil. Vooral wanneer, ’oals gisteravond in Scheveningen, de manlijke hoofdrollen overgenomen zijn door zangers, die minder presteren dan Eric Trappy en Peter van der Bilt, dan moeten wij constateren dat de vreugde tan het weerzien betrekkelijk is. Ook voor het concert van vrijdag avond had het trio, dat bestaat uit de fluitist Jan van den Berg, de violoncel list Wout van Wilgenburg en de claveci- nist Ketil Haugsand, een barok-pro- gramma samengesteld met composities van Georg Philipp Telemann, Johann Sebastian Bach, Willem de Fesch, Louis Coupérin en Antoine Mahaut. Deze wer ken bleken, zoals trouwens voor verre weg het grootste deel van de tot nu toe bekend geworden barokmuziek het geval is, uit te munten door een pure schoon heid, bepaald door heldere melodische tekening, harmonische logica, structurele orde en evenwichtige vorm. Volgens Thailands eerste minister Su- kich Nimmanhaeminda, die het eigen domsrecht verdedigt, hebben de Fransen net de nalatenschap van deze tempel .een tijdbom” voor de Thais-Laotiaanse vriendschap achtergelaten. Deze tijdbom al ontploffen als Laos inderdaad een officiële kwestie maakt van haar ver meende recht op de Boeddha. Zij vormt een bedreiging voor de welwillende hou ding die Thailand van plan was aan te nemen ten opzichte van Laos’ nieuwe mmmunistisch-ne’Jtralistische coalitiere gering. avond ten gronde ben gegaan door ergernis, want er bleef nog heel veel te genieten over. De muziek van Cavalli is onverwoestbaar, daarvan komt men tel kens weer in de goede stemming. Het Radio Kamerorkest stak in een opperbe ste vorm en de ruisende klank van de clavecimbels, de luiten en de harp, sloot daar prachtig bij aan. Ik voel mij ver- DEN HAAG. De acteur Paul Steenbergen en zijn vrouw Myra Ward verlaten met ingang van het nieuwe seizoen 1974-’75 de Haagse Comedie. Na een toneelcarrière van ruim 50 jaar en een 25-jarige vaste verbintenis aan het Haagse gezelschap geeft Steenbergen er de voorkeur aan het rustiger aan te doen en in ieder geval gedurende een jaar in zijn buitenhuis in Frankrijk door te brengen. Myra Ward heeft daardoor vanzelf sprekend eveneens de haar aangeboden rollen van de hand moeten wijzen. In verband met een kleine operatie, die Steenbergen in het Haagse Rode Kruis ziekenhuis moet ondergaan zijn Moliè- re’s „Tartuffe” en Pirandello’s „Hendrik IV”, hoewel nog lang niet „uitgespeeld”, voortijdig van het repertoire genomen. De leiding van de Haagse Comedie ziet het vertrek van beide acteurs als een groot verlies. Zij hoopt dat Steenbergen De Thaise regering heeft nog geen enkel serieus geluid laten horen betref fende Laos’ claim op de 16 provincies en haar grieven dat er niet de minste facili teiten worden verleend om het goede rentransport te vergemakkelijken. Inte gendeel, afgezien van hoge „officiële” belastingen, staan bij iedere etappe amb tenaren klaar om extra steekpenningen te incasseren. Aangezien momenteel zowel in het radioprogrammacommissariaat als in het televisieprogrammacommissariaat door een samenloop van omstandigheden vele belangrijke beleidsproblemen zijn gere zen, die om een snelle oplossing vragen, heeft de heer Wagenaar, die tevens vice- voorzitter van de NOS is, de raad van beheer van de NOS om redenen van zakelijke aard gevraagd, een ander lid van de raad te belasten met de waarne ming van de functie van programma commissaris televisie. die daarvoor bedoeld zijn en die mede een kenmerk voor de artistieke stijl zijn. Zo- mogelijk bespelen zij daartoe oude, originele barokinstrumenten of copieën daarvan, zoals op deze avond de clave- cimbel, die een copy is van een instru ment. dat in 1689 door de bouwer Jan Daniël Dulcken vervaardigd werd. Ke til Haugsand bouwde zijn clavecimbel met assistentie van zijn echtgenote in ongeveer een halfjaar. Het resultaat van beider handvaardigheid moet terecht ge roemd worden. Op het concert in het koetshuis klonk het instrument zowel bij Haugsands solo-spel als bij de ver tolking van de ensemblestukken voor treffelijk met alle charme en de zo rijk gevarieerde uitdrukkingskracht van zijn subtiele snarenklanken, die met de mu ziek er\ haar vertolker tot een harmoni sche eenheid werden. Als solist speele Haugsand de Partita in Bes grote terts van Johann Sebastian Bach in het eerste gedeelte van de avond, dat ik niet kon bij wonen, omdat een ander, elders gegeven concert even eens mijn aandacht vroeg. Daardoor kon ik evenmin vertegenwoordigd zijn bij de uitvoering van de „solo” in b kleine terts voor fluit en basso continuo van Tele mann en van de Sonate in e kleine terts voor dezelfde bezetting van Bach. Ik heb echtei’ voortreffelijke indruk ken gekregen van Haugsands voordracht van de Suite in d kleine terts van Louis Coupérin. Die indrukken betroffen dan de gaafheid en de gevoeligheid van zijn spel en zijn zin voor een meditatief en dromerig geaarde fantasie, die sprak van een persoonlijk verlangen naar con tact met het mysterie van de klank als zelfstandig fenomeen met al zijn moge lijkheden. Van Wout van Wilgenburg en Haug sand hoorde ik een verrassend fraaie vertolking van de bijzonder mooie Sona te in d kleine terts van Willem de Fesch. Van Wilgenburg liet zich hierbij SCHEVENINGEN Het is al tijd weer een beleving een goede oude bekende weer te zien, dat geldt voor vrienden en voor opera’s. L’Ormindo van Francesco Cavalli is een heel oude vriend, want hij stond in 1644 al op het toneel. Wij kennen hem van de eerste voorstel ling in Nederland op 12 december 1970 en wij bewaren de beste her inneringen aan zijn eerste optreden. plicht vast te stellen, dat Kenneth Montgomery de voorstelling gered heeft. Door zijn enthousiaste directie gaf hij de muziek zoveel warmte mee, dat ik mijn teleurstelling spoedig te boven kwam. Voorstellingen in Amsterdam 24, 26 en 28 april. kennen als een uitnemend kamermu- ziekspeler van een fijnbesnaarde artisti citeit. Hij benutte zijn voortreffelijke speeltechniek voor een door gaafheid en uitnemend aangepaste dynamiek uitmun tende vertolking, waarbij een treffende samenklank van violoncel en clavecim bel werd verkregen. De avond werd besloten met de uit voering van de Sonate in G grote terts van de componist Antoine Mahaut, die van 1737 tot 1780 in Amsterdam woonde en daar een grote naam als fluitist had. Aan de waarheid van deze lexikonmede- deling behoeft, gezien het gehalte van dé gespeelde fluit-sonate, niet getwijfeld te worden. Jan van den Berg toonde zich bij de vertolking van de solo-partij een meesterlijk instrumentalist met een zui ver begrip voor het intieme karakter vanhet werk. Bij zijn interpretatie sloten van Wilgenburg en Haugsand zich voor beeldig aan, zodat een fraaie afsluiting werd verkregen van een bijzonder ge slaagd concert, waarvoor een verheu gend grote belangstelling werd getoond. P. ZWAANSWÏJK AMSTERDAM (ANP). De David Roëlprijs van het Prins Bernhard Fonds, groot 10.000, is toegekend aan Con stant als bekroning voor zijn veelzijdig oeuvre, in het bijzonder op het gebied van de tekenkunst. De prijs wordt op 21 november in de David Roëlzaal van het Rijksmuseum in Amsterdam uitgereikt. De prijs houdt erkenning van een kunstenaar in voor diens uitzonderlijke bijdrage aan de Nederlandse cultuur op het gebied van de beeldende kunst, de toegepaste kunsten of de architectuur. De jury droeg Constant voor mede op grond van de overweging, dat zijn werk ook op het gebied van de architectuur en op het culturele leven in het alge meen van grote invloed is geweest. In de jury zaten: dr A. F. E. van Schendel, mevrouw Fanny Kelk-De Jong, D. H Couvée, F. J. H Duister en W. Eykelen- boom. De David Roëllprijs werd in 1963 in gesteld en wordt zo mogelijk eens in de twee jaar toegekend. en Myra Ward na hun verblijf in Frankrijk weer beschikbaar zullen zijn. In ieder geval regisseert Steenbergen in de maanden november en december nog Edward Albee’s „Seascape”. Nu kort geleden ook Ko van Dijk het vaste contract met de Haagse Comedie heeft opgezegd en Ida Wasserman al eerder wegens ziekte haar toneelloop baan moest beëindigen, zijn daarmee feitelijk de talentvolle oudere topacteurs uit het gezelschap verdwenen. Wél zul len komend seizoen als gastacteurs Ellen Vogel en Bernard Droog incidenteel hun medewerking aan Haagse Comedie-pro- dukties verlenen. Ook Ko van Dijk’ zal nog in een enkel stuk te zien zijn. De persvertegenwoordigster ontkent met kracht dat het vertrek van genoem de drie belangrijke acteurs te maken zou bij het gezelschap. Zij wijst „rop dat er nu dat ruimschoots bij het gezelschap radig is, mogelijk wordt. VELSEN Het laatste concert van de kamermuziek-serie, welke voor het afge lopen muziekseizoen door de Velser kunstkring „Voor Allen” was vastgesteld, werd BANGKOK. De Thaise regering heeft een rapport ontvangen dat Laos binnenkort officieel zal vragen om te ruggave van de „gestolen” Jade Boeddha Thailands meest vereerde religieuze symbool. In de Laotiaanse hoofdstad Vientiane staat een tempel, gebouwd tijdens het Franse kolomiale regime, waar men voor een leeg altaar een leeg voetstuk aantreft. Het is de Wat Phra Keow, die dezelfde naam draagt als de wereldbe roemde tempel in Bangkok, waar de omstreden Boeddha zich op het ogenblik bevindt. Tijdens de demonstratie werden pam fletten uitgedeeld waarin geëist werd dat Thailand niet alleen de Jade Boed dha terug zou geven aan Laos, maar ook de 16 noordoostelijke provincies, die his torisch deel uitmaakten van Laotiaans grondgebied. In dit deel van Thailand is Laotiaans nog steeds de voertaal en wordt het levenspatroon gekenmerkt door Laotiaanse gebruiken. AMSTERDAM (ANP). Sinds het op 2 juni van het vorig jaar werd geopend heeft het Vincent van Goghmuseum te Amsterdam ruim 452.000 bezoekers ge trokken, hetgeen neerkomt op meer dan 1400 gemiddeld per dag. Tijdens het afgelopen Paas-weekeinde liep de be langstelling zelfs op tot bijna 11.000 bezoekers in twee dagen. BEVERWIJK Hét operettekoor „Animo" noemde de uitvoering, die het koor vrijdagavond met medewerking van de „Hoogoven Harmonie” in de Vredevorstkerk te Beverwijk gegeven heeft, een „Vrolijk Voorjaarsconcert”. Met deze benaming kon men het, gezien het programma, dat de talrijke toehoorders op dit concert werd aan- geboden, ongetwijfeld in alle opzichten eens zijn. x In hoofdzaak waren het operette- nummers, die voor deze avond gekozen waren. Uit de opera’s „Faust” en „la Traviata”, overigens ernstig genoeg, wa- beroemde Wals en het befaamde Drink lied, waar het nogal vrolijk in toegaat, klied, waar het nogal vrolijk in toegaat, waarvoor de aandacht werd gevraagd. Zij zorgden er in elk geval voor, dat de opgewekte sfeer van ontspanning bren gende joyeuze muziek gehandhaafd bleef. Voor liefhebbers van de operette en van andere gezellige stukken als mar sen, walsen en nummers als „Ciribiribin” viel er volop te genieten. Zij hoorden allerlei bekends, zoals „Meine lippen sie küssén so heiss” en „Niemand liebt dich so wie ich” van Franz Léhar, een selec tie uit „Die Fledermaus” van Johann Strauss Jr., van wiens vader Strauss Sr. de Radetsky-mars als meeslepende inlei ding van het concert fungeerde. Actueel waren de „Frühlingsstimmen Strauss Jr. en toekomst gedachten wer den gewekt door Zeilers „Schenkt man sich Rosen in Tirol”. Het meest actief kon zich op dit concert de dirigent van „Amimo”: Piet de Reuver tonen. Hij dirigeerde zijn koor bij tal van uitvoeringen met groot enthousiasme, waarbij hij ook. nog enke le keren de leiding van de begeleidende Hoogoven Harmonie op zich nam. Voorts trad hij als tenor-solist op, eerst met het De rol van Ormindo werd gezongen door de Australische tenor Anthony Ro den. Dat hij niet het peil haalde van Eric Tappy is op zichzelf geen schande, want zijn stem is nu eenmaal minder geschikt voor deze partij hij mist lenigheid en lichtheid in de coloraturen. Peter Chris toph Runge, in de rol van Amida, kon Peter van der Bilt niet doen vergeten. Runge begon goed, maar al spoedig bleek dat hij stemtechnisch tekort schoot. Ook als acteur bleef hij achter en daarmee was de teleurstelling com pleet. Daarentegen was het optreden van John Bröcheler (in plaats van Marco Bakker) een belangrijke verbetering. De tol van Osmano is niet zo op de vóór grond tredend en biedt maar weinig kansen om op te vallen, maar Bröcheler maakte er toch nog iets bijzonders van. De bronzen basstem van Pieter van den Berg, maakte de verschijning van de «waarschijnlijk goede koning Ariadeno enigszins geloofwaardig. Michel Sénéchal behoef ik niet te prijzen, want zijn optreden als de tovenares Erice is een creatie op zichzelf. In de bezetting van de vrouwelijke tollen was geen verandering aange bracht. Het was inderdaad een groot genoegen om ze allen weer te zien. Manneke van Bork, Cora Canne Meijer, Emmy Greger en Ans Philippo bevestig den de uitstekende indruk, die zij bij Woglalied uit „der Zarewitsch” van Lé har, daarna in het „Drinklied uit „la Traviata”. de selectie uit „Die Fleder maus”. Voor zover ik op dit concert tegen woordig kon zijn, heb ik zeker gunstige indrukken van zijn zang en van zijn bewogen voordracht gekregen. Ik heb kunnen horen, dat zijn zangtechniek een aanzienlijk groter betrouwbaarheid ge kregen heeft. Gaarne wil ik de sopraan Mizzi van der Lanz noemen, die met de innemen de charme en de natuurlijke glans van haar fraaie stem optrad met operette- fragmenten van Léhar. Strauss en ande re componisten, waarbij zij werd bege leid door de dirigent Wim Steyn, die van zijn harmonie-ensemble een verrassende, dynamisch uitnemend aangepaste klank verkreeg. Voor de begeleiding van koor en solis ten zorgde ook de pianist Hans Broek man, die met muzikaliteit en slagvaardig-» heid zijn taak verrichtte. Het operette koor „Animo” bleek zich goed thuis te gevoelen in de door Piet de Reuver aangehouden uitvoeringsstijl van geest driftige klank met gecontinueerd hoog dynamisch niveau, waarmede het en semble aan de bedoelde sfeer van vro lijkheid nog een extra accent gaf. Een compliment verdient zeker nog mejuffrouw D. de Goede om de heldere voorlezing van de doeltreffende toelich tingen die voor de uitvoeringen waren geschreven. Voorts heeft nog de tweede dirigent van de Hoogoven Harmonie de heer Moonen zich verdienstelijk ge maakt met de leiding van de uitvoering van het „Drinklied” uit „La Traviata”. P. ZWAANSWIJK gisteravond in het Noordelijk koetshuis van het landgoed „Beeckestijn” gegeven door het Stanesby-trio, het in 1971 gevormde ensemble, dat zich in hoofdzaak toelegt op het vertolken van muziek uit de barok-periode. men een verguld beeld waarvan de be schadigde neus een heldergroene onder grond vertoonde. Toen al het verguldsel weggeschraapt was, kwam de Jade Boeddha te voorschijn. Dit nieuws bereikte de koning in zijn paleis te Chiengrai en hij liet het kost bare beeld bij zich brengen. Enkel jaren later werd een Laotiaanse prins, wiens moeder uit Chiengrai afkomstig was, tot koning van Thailand uitgeroepen. Hij bracht de Jade Boeddha naar Loeang Prabang in Noord-Laos, waar het 215 jaar bleef totdat het onder de regering van koning Taksin (1767-1782) naar Thailand teruggebracht werd en een nieuwe plaats vond in de Wat Phra Keow-tempel. Het was de opperbevel hebber van het Thaise leger de latere koning Rama 1 van de Chakri Dynastie die na een bloedige veldslag het beeld als oorlogsbuit meebracht. De Jade Boeddha bevindt zich not steeds in Bangkok en wordt minstens zo goed bewaakt als de Mona Lisa. Traditi oneel wordt de kleding van het beeld driemaal per jaar verwisseld. In het regenseizoen is het uitsluitend omhangen met juwelen, ’s zomers wordt het ge deeltelijk bedekt alleen de rechter schouder en rechter hand zijn zichtbaar en ’s winters is het lichaam volledig bedekt met een omslagdoek van goud draad. Aan het begin van ieder seizoen vindt een plechtige ceremonie plaats waarbij de koning persoonlijk kleding en hoofdtooi verwisselt. 1 V

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9