SOCIAAL BELEID VOOR NEDERLAND UITERST PROGRESSIEF NKV verwacht geen breuk met Unie-BLHP VNU blijft onveranderd Minder woningen gereed gekomen Schadeverzekeraars leren van rapport Spit wil gekozen Duitse Shell en Federatie wil voorzitter van de Esso verlagen opheffing NS- ondernemingsraad benzineprijzen personeelsraad Dividend bij 5 I EEC-minisfers bijeen Eerste verslag van klachtenbureau Directeur moet van zetel af NOG DAGEN 2IV S n A G APRIL 12 74 ECONOMIE 15 Oplossing Actief Staking Commentaar Angst an Globale aanpak Kom óók naarde grootste en gezelligste show ooit gebracht 29e internationale Huishoudbeurs 19 t/m 28 april 1974 Rai Amsterdam Grootser dan ooit. Gonzend van vertier en plezier. Noviteiten, shows, demonstraties. Iedereen, jong en oud wordt er overrompeld door de veelheid aan dingen van zijn gading. Ga ook. Geniet ervan. De Huishoudbeurs, een topfestijn van gezelligheid en kijkplezier. ff' SM ■MsËH (Van onze redactie economie) (Van onze redactie economie) (Van onze redactie economie) ADVERTENTIE ZEIST. Gisteren waren in het Zeiste" slot de ministers van financiën van de negen EEG-landen informeel bijeen. Het voornaamste onderwerp dat tijdens de bijeenkomst werd be sproken was de rol, die het goud moet spelen bij het herstel van de monetiare stabiliteit. Als er geen nieuws in zit, daar kwam het betoog van de heer Van Erp op neer, laat de pers het afweten, terwijl wij nu juist zo’n moeite doen om de achter gronden en de visie waarop ons sociale beleid is gebaseerd duidelijk uit de verf te laten komen, en dat al voor de vijfde keer. (Het is het vijfde P&O-jaarverslag van Hoogovens). Dat zal als regel een accountant zijn, maar het kan ook bijvoorbeeld een ju rist zijn”, aldus Spit, die erop vertrouwt dat de voorgestelde herzieningen van de Wet op de ondernemingsraden in 1975 zullen zijn aangebracht. verandert, eigenlijk gen aan de orde zijn, moeten wij daaro ver met de achterban kunnen praten. Dat kan op het niveau van de bedrijfs- ledengroep of het kader, maar het is ook mogelijk dat je met de leden moet gaan praten. Spit: „Alle bonden, waarin met elkaar heel wat middelbaar en hoger personeel zit, gingen akkoord met de rekenmetho de. Alleen de Unie niet Dacht de Unie nu werkelijk dat zij alleen goed kan rekenen en de rest van de vakbeweging, met haar ruim één miljoen leden, niet? En ook de werkgevers die akkoord gin gen niet? Kom nou!” De FWS meent dat er voor de leden een onduidelijke toestand zou ontstaan als de Personeelsraad blijft, omdat er na de défintieve totstandkoming van de fe deratie binnen de Personeelsraad twee zeer ongelijkwaardige grootheden zouden samenwerken: De FWS met 18.000 leden in actieve dienst bij NS en de bij het CNV aangesloten ACBV met 3800 leden. Het FWS-bestuur heeft zich op het standpunt gesteld, dat het opheffen van de Personeelsraad „incidenteel overleg met de ACBV niet bij voorbaat behoeft uit te sluiten”. Er zijn pogingen gedaan om deze man te schrappen uit het register van tussen personen bij de Sociaal-Economische Raad. „Maar de SER-bureaueratie werkt veel te langzaam”, aldus de heer Jans sen. Inmiddels zijn zowel de Verzeke ringskamer als de recherche met dit geval bezig. UTRECHT (ANP). De Federatie van Werknemersorganisaties van Spoor wegpersoneel (FWS) meent dat de Per soneelsraad, het sinds 1926 bij de Neder landse Spoorwegen bestaande samenwer kingsorgaan van de vakorganisaties, moet verdwijnen. De FWS bestaat uit de vervoersbonden van NVV en NKV en de Federatieve Spoorweg Vakvereniging. BONN. (Reuter) De Westduitse Es so en Shell hebben het afgelopen week einde besloten de rond Pasen ingevoer de verhoging van de benzineprijzen met ongeveer één pfennig per liter ongedaan te maken. Dit heeft een regeringswoord voerder bekendgemaakt in Bonn. UTRECHT. „Wij willen de Wet op de Ondernemingsraden niet kwijt en ook de o.r. op zichzelf hoeft niet weg, maar wel moet een aantal onzuivere elemen ten uit de wet weg”, aldus NKV-voorzit- ter Wim Spit in een toelichting op de nota die de verbondsraad van zijn orga- nissatie gisteren heeft aangenomen. houdingen „uiteraard” voor verantwoor ding van de bedrijfsdirectie is, evenals voor het hele overzicht. Industriebond-NW vindt dat de tegen stelling tussen kapitaal en arbeid wel degelijk bestaat en dat we vanuit die tegenstelling moeten opereren. De direc tie meent dat dat een verouderd stand punt is en dat het op samenwerkings verbanden tussen de twee factoren aan komt. Daar zit het fundamentele ver schil.” Bij de perspresentatie van het verslag afgelopen vrijdag werd door be drijfsdirecteur Th. M. van Erp wat ver drietig geconstateerd dat de bedoelingen, die het bedrijf heeft met het publiceren van een overzicht over grofweg ge zegd het sociale beleid, door de pers niet helemaal goed begrepen worden. Aan de hand van de aanbevelingen, die het rapport doet, hoopt men nu verder te werken om klachten zoveel mogelijk te voorkomen. Want 1800 klachten zijn er 1800 te veel, aldus de NUS-voorzitter. Niettemin zei hij dat het aantal hem was meegevallen: het is ongeveer 1 promille van het aantal schades op dit gebied per jaar in Neder land. De verzekeraars onderwerpen nu het rapport aan een nadere analyse. Zij hopen daarbij op de medewerking van het IKB dat, hoewel door de NUS inge steld, toch volledig onafhankelijk is. Het hoofd van het bureau, de heer J. K. A. Janssen, deelde mee, dat hem is gebleken dat het IKB in de eerste negen maanden van zijn bestaan al een grote bekendheid heeft verworven. Vele van de klagers die hij heeft kunnen helpen, werden door instanties naar het bureau verwezen. Ook in de eerste maanden van dit jaar bleef het aantal klachten stabiel doorstromen. Vorig jaar heeft het IKB in vier gevallen maatschappijen die weigerachtig bleven schade te vergoeden, bindende adviezen gegeven, die ook wer den opgevolgd. De heer Janssen, die 68 jaar is, gepen- De omzet van de VNU steeg in 1973 met 12,4 pet. tot ruim ƒ696 mln en winst na belasting met 11,1 pet., aldus de raad van bestuur in een tussentijds bericht. De winst per gewoon aandeel van 20 steeg daardoor van 11,49 in 1972 tot 12,76 in 1973. De jaarvergadering van NV Verenigd Bezit Verenigde Nederlandse Uitgevers bedrijven NV zal op 20 juni worden gehouden. Dr. Albrecht zetelt in een tamelijk riant, hoewel redelijk sober directiekan- toor. Jan Ham heeft een klein kamertje in het houten barakkengebouw „De Bui tenhof”. Men zou dat als symtomaitisch kunnen beschouwen, maar in dit geval lijkt die schijn te bedriegen. Zij zijn het over dt globale aanpak van de „samen spraak” in grote lijnen wel eens, hoewel er een tijd is geweest dat men daar bij de Industriebond wel anders over dacht. Op het ogenblik ziet het ernaar uit dat het overwinnen van het stakings- trauma zowel voor werknemers als voor de directie het belangrijkste gege ven moet zijn om weer in een sfeer van goed vertrouwen tot vruchtbaar overleg met elkaar te kunnen komen. De Indus- triebond-NW heeft de directie overi gens al laten weten bereid te zijn tot het respecteren van de spelregels, zoals die gelden. Directeur Van Erp toonde zich daar vrijdag nogal verheugd over, want, zo zei hij, juist van die zijde werd een polariserende opstelling het meest verwacht. Heeft Jan Ham dan toch ge lijk met zijn opmerking dat er sprake is van een „beleid van de angst”? Jan Ham, fractievoorzitter van de In- dustriebond-NVV, die blijk geeft veel waardering te hebben voor de opstelling van de directie t en aanzien van het personeelsbeleid noemt desondanks het sociale beleid van de directie een „beleid van angst”. Daarmee bedoelt hij uit drukkelijk niet de al bestaande sociale verworvenheden, die hij zonder meer goed noemt, maar een zekere terughou dendheid bij de bedrijfsleiding om te anticiperen op maatschappelijke veran deringen en die vertaald voor Hoogo vens ook in het bedrijf door te voe ren. „De sioneerd werd als directeur van een schadeverzekeringsmaatschappij en grote internationale ervaring op dit gebied heeft, werd vorig jaar aangewezen om het IKB voor enkele jaren te leiden. Hij doet dit nu met een viertal medewerk sters en vindt voorlopig geen uitbreiding van het personeel nodig. Het merendeel van de klachten, zo zei hij, komt neer op „gewone, menselijke fouten”. UTRECHT. „Ik geloof niet dat Hubben uit het NKV wil stappen”, zegt voorzitter Wim Spit van de katholieke vakcentrale over de veronderstelling dat de Unie BLHP (Beambten, Leidingge vend en Hoger Personeel) de banden met het NKV zal verbreken. (A. Hubben is voorzitter van de Unie-BLHP.) DEN HAAG. (ANP) In het eerste kwartaal van dit jaar zijn 33.600 wonin gen voltooid. Dat is bijna 2000 minder dan in de eerste drie maanden van vorig jaar. Het aantal begonnen woningen in januari, februari en maart van 1974 bedroeg 28.600 tegen 39.700 in dezelfde periode vorig jaar. Volgens voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werd in maart van dit jaar met de bouw van 10.900 woningen begonnen tegen 14.600 in maart 1973. Het aantal voltooide wo ningen was in maart 1974 12.600 tegen 13.000 in de overeenkomstige maand vorig jaar. Het aantal woningen in aanbouw was eind maart van dit jaar 136.500. Eind maart 1973 bedroeg dat aantal 160.900. (Door Frans Janse) IJMUIDEN. De NV Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staal fabrieken staat in ons land nu niet bepaald bekend als een onderneming met een achterlijk sociaal beleid. Wanneer het bedrijf in zijn iaarverslag P&O (Personeel en Organisatie) constateert dat het in dit opzicht eigen lijk traditioneel een „koploperspositie” inneemt, is dat dan ook meer dan alleen maar een loze bewering voor de buitenwacht. Reden genoeg dus om te veronderstel len dat het nog steeds niet allemaal pais en vree i s bij Hoogovens en derhalve een gerede aanleiding tot een gesprek met Jan Ham, leider van de grootste fractie in de OR, die van de Industrie- bond-NVV en met bedrijfsdirecteur dr. M. Albrecht en de onderdirecteur perso neelszaken, drs. M. Davidse. Uit de ge sprekken met beide „partijen” komt één ding erg duidelijk naar voren: de sta king van voorjaar ’73 wordt zowel door werknemers als door de directie nog steeds als een nogal traumatische erva ring beleefd. Van de zijde van de directie in de trant van: „ons sociaal beleid is naar Nederlandse maatstaven altijd voorbeel dig geweest. Juist daarom werden wij uitgekozen. Wij moesten een toetssteen voor Nederland worden om na te gaan of de nivelleringsidee al rijp was voor toepassing. Hebben we dat met ons goe de sociale beleid nu eigenlijk wel ver diend?” Bij de werknemers ligt, dat even an ders. Juist door het goede sociale beleid is de bedrijf sgebondenheid bij Hoog ovens relatief tamelijk groot. Men is erg betrokken bij het reilen en zeilen van het bedrijf, met het in goede staat houden van de installaties, met het op gang houden van een kwalitatief goede produktie. In de stakingsdagen heeft dat nogal vaak tot gewetensconflicten geleid. De solidariteit met de bond botste met de solidariteit met d e sociaal bewuste werkgever. krijgt als de voorzitter niet tegelijkertijd meer de directeur van de onderneming is. „De ondernemingsleiding mag de o.r. niet gaan passeren. Daar moeten we dus regels voor opstellen, zo goed als ook de periodiciteit van het verstrekken van de informatie moet worden gewaarborgd”, zegt NKV-voorzitter Spit. Een gewichtig punt is voor hem het recht op goede informatie. „De onderne mingsraad draait daarop. Daarbij zal de o.r. ook in de gelegenheid moeten wor den gesteld een deskundige van buitenaf aan te stellen, die inzage heeft in de boeken en bescheiden van de onderne ming en die zijn bevindingen aan de o.r. rapporteert. Geopend van 10 tot 5 uur en van 7 tot 10.30 uur. Zondags van 10 tot 5 uur. Niet verhoogde entreeprijs! 4,- per persoon. Reduktie voor kinderen tot 14 jaar, en voor groepen van meer dan 25 personen. Kleuterspeelplaats gratis. Gereduceerde reis/entree biljetten aan alle NS-stations. Ruime parkeerterreinen vlakbij. „Uittreding is niet in het belang van de federatie die NKV en NVV gaan vormen, is niet in het belang van het NKV en is zeker ook niet in het belang van de Unie en haar 35.000 leden, aldus Spit. Volgens hem zijn veel van die leden veel te nauw aan het NKV ver want om de relatie prijs te geven. De NKV-voorzitter wijst erop dat niet alleen de Unie middelbaar en hoger personeel organiseert, maar dat andere bonden als de Vervoersbond-NKV, de KABO (overheidspersoneel) en de BVA (personeel van banken en uit het verze keringswezen en de administratieve sec tor) dat evenzeer doen. Spit erkent dat er met de Unie BLHP problemen zijn geweest, maar die mogen zijns inziens geen maatstaf zijn voor de wijze waarop de vakcentrales tegenover de belangen van het middelbaar en ho ger personeel staan. Hij wijst er in dit verband op dat de Unie enthousiast heeft meegedaan met de Enka-bezetting door de industriebonden. „Je mag je opstelling niet alleen laten afhangen van de inkomensverhoudingen in ons land. Er zijn veel meer zaken die in de beoordeling moeten worden be trokken. Elke bond meent wel eens kritiek op de vakcentrale te moeten uiten, maar moet je daar dan meteen uitstappen? In een huwelijk zijn ook wel eens moeilijkheden, maar dat resul teert toch niet direct in een scheiding; dan zou geen enkel huwelijk in stand blijven”, aldus Wim Spit. Volgens hem is de Unie vorig jaar on voorwaardelijk ak koord gegaan met de nota loon- en arbeidsvoorwaardenbeleid voor ’74 van de vakbeweging. Dat de unie nu plotseling bezwaren maakt tegen de berekening van de ver betering van de inkomensverhoging dit jaar, begrijpt Spit niet. De bitse toon waarop de Unie dat kenbaar heeft ge maakt. heeft hem niet sympathiek aan gedaan. Hij vindt het helemaal niet gek dat de vakbeweging zich nu alweer op de on dernemingsraden richt, nadat nog maar zo kort geleden de herziene Wet op de Ondernemingsraden in werking is getre den (1971). Spit: „De werkgevers maken daar nogal bezwaar tegen, maar je kunt toch niet verwachten dat als je een nieuwe fiets met een lekke band voor de deur hebt staan, je de band niet plakt omdat de fiets nieuw is”. Het belangrijkste Punt van kritiek is voor het NKV de positie van de o.r.-voorzitter. „Die drukt veel te veel een stempel op de positie en het werk van de o.r. De voorzitter van de ondernemingsraad zit in die functie zichzelf mee te adviseren voor zijn werk als directeur van de onderneming. We moeten die positie gewoon helder maken door de o.r. zijn eigen voorzitter te laten kiezen”, aldus Spit. Hij geeft toe dat het vooral om een gevoelsmatige zaak gaat, maar als het structureel niet zuiver in elkaar steekt, kunnen allerlei misvattingen bij de ach terban ontstaan en die leven er dan ook volop”. Het contact tussen de o.r. (met de gekozen voorzitter) en de ondernemings leiding moet naar het oordeel van de NKV-voorzitter goed worden vastgelegd, “et mag niet zo zijn, dat de o.r. te Weinig greep op het ondernemingsbeleid maatschappij verandert, maar verandert Hoogovens eigenlijk wel mee?”, zo vraagt hij zich af. „Alles wordt door de directie polarisatie ge noemd, alles wordt op één hoop geveegd. Wanneer wij van mening zijn dat we op weg zijn naar het medebeslissingsrecht, kan ik me voorstellen dat zo iets de directie niet prettig in de oren klinkt, maar wij zijn van mening dat de maat schappelijke ontwikkelingen in die rich ting gaan. Dat is beslist geen polarisatie. De directie zegt in haar verslag dat het al te veel en al te lang raadplegen van de achterban tot verstarring van de standpunten kan leiden. Wij vinden na tuurlijk ook wel dat we iets met ons mandaat moeten kunnen doen, maar wanneer er belangrijke beleidsbeslissin- In het verslag is opgenomen een com mentaar van de ondernemingsraad, dat erop neerkomt dat de OR zich van commentaar wenst te onthouden, met name ten aanzien van het hoofdstuk Arbeidsverhoudingen, omdat de OR-le- den van mening zijn dat zij als demissio nair orgaan beter geen mening kunnen geven op een onderwerp dat zij be schouwen als een onderdeel van de dis cussie van de nieuwe OR met de bedrijfs directie. Ook onthoudt de OR zich van commentaar omdat deze discussie zelf nog niet is afgerond. Er is wei overleg geweest tussen OR en bedrijfsdirectie over het verslag. Een belangrijke plaats nam daarbij in de wijze waarop de directie haar mening over het onderwerp „polarisatie” in het concept-verslag formuleerde. Als gevolg van dit overleg is de formulering op enkele punten gewijzigd, maar desalniet temin zijn in het verslag nog wel de nodige pittige opmerkingen over dat on derwerp aan te treffen. De OR stelt in zijn commentaar dan ook vast dat de inhoud van het hoofdstuk Arbeidsver- Hoogovens lijdt aan „stakingstrauma” Dr. M. Albrecht, één van de drie bedrijfsdirecteuren is het met de opmer king van Jan Ham, dat het sociale beleid is gebaseerd op angst voor maatschappe lijke ontwikkelingen, volstrekt oneens. „Wij proberen juist een zo actief moge lijk beleid te voeren ten aanzien van wat wij noemen het inspelen op derge lijke ontwikkelingen. Hoogovens is in zekere zin een uniek bedrijf. Alle andere grote Nederlandse bedrijven zijn ge groeid van een kleine onderneming, die steeds groter werd, tot wat ze nu uitein delijk zijn. Maar Hoogovens is opgezet en ge bouwd als een bedrijf dat van het begin af aan enorme hoeveelheden mensen te werk zou moeten stellen en een omvang rijke produktie zou moeten leveren. Bij de stichters van het bedrijf heeft van het begin af aan het idee geleefd dat zo iets in een dergelijke opzet onmogelijk is zonder een goede samenspraak met het personeel. Daarom is het sociale beleid bij onze onderneming traditioneel sterk ontwikkeld. Wij willen winst maken, natuurlijk, wij willen d e continuïteit De schadeverzekeraars hopen hun lessen te leren uit de eerste erva ringen van het Inlichtingen- en Klachten Bureau die zijn vervat in het gisteren uitgebrachte rapport. Dat zei mr. P. H. G. Nahuys, voorzitter van de Nederlandse Unie van Schadeverzeke raars, die het IKB heeft ingesteld. Hij voegde eraan toe, dat de aangesloten maatschappijen zich al op de doelmatig heid van hun bedrijven hebben bezon nen. van het bedrijf handhaven, akkoord, maar wij voeren ons sociale beleid niet uitsluitend vanuit het standpunt dat hoe beter de sfeer in het bedrijf is, hoe hoger de produktie is. Er bestaat bij ons vanaf de oprichting een sterke traditie, die gericht, is op wat tegenwoordig het welzijn van de werknemer heet. schadeverzekeraars hopen te Ieren uit de eerste van het Bureau HAARLEM. (ANP) Verenigde Ne derlandse Uitgeversbedrijven NV zal voorstellen het slotdividend over 1973 vast te stellen op onveranderd f 2,20 per gewoon aandeelvan 20. In november vorig jaar werd reeds onveranderd 2 beschikbaar gesteld als interimdividend over 1973. Het Westduitse kartelbureau had de oliemaatschappijen verleden week ge waarschuwd dat de prijsverhoging zou worden aangerekend als misbruik van marktbeheersing. Het bureau stelde de maatschappijen in de gelegenheid de verhoging vóór vandaag in te trekken. De Deutsche Shell deelde in een ver klaring aan minister van Economische Zaken Friderichs mee de benzineprijzen te zullen verlagen om op deze wijze een adempauze te scheppen waarbinnen het hele complex van prijsvorming voor benzine kan worden besproken. De Westduitse tak van de Koninklijke-Shell Groep blijft overigens bij zijn standpunt dat de jongste prijsverhoging noodzake lijk is. Twee andere oliemaatschappijen in de Bondsrepubliek, Texaco en BP, hebben van het kartelbureau ook te horen ge kregen dat zij hun prijsverhoging, die varieert van één tot twee pfennig per liter vóór dinsdag ongedaan moeten ma ken. maar zij hebben dat geweigerd. Een woordvoerder van Texaco zei dat zijn maatschappij had voldaan aan het verzoek van het kartelbureau om een verklaring voor de prijsverhoging te g? ven. BP laat haar systeem voor het vaststellen van de prijzen onderzoeken door een onafhankelijk accountantsbu reau. Met een oproep aan de maatschappij - en om een verklaring te geven van de verhogingen liet het kartelbureau duide lijk zien het niet eens te zijn met deze verhogingen. Zij variëren in bepaalde gebieden van één tot twee pfennig per liter. Als de directie dan zegt dat dat de besluitvorming verlamt en verstarring in de hand werkt, dan heb ik daai’ best begrip voor, maar dan moeten we niet gaan zeggen: het kan dus niet. Dan moeten we gaan zoeken naar een oplos sing, waarbij goed overleg met de ach terban mogelijk blijft, terwijl dat niet verstarrend mag werken op de besluit vorming. Er moet toch een methode zijn om de problemen aan de achterban voor te leggen, zonder dat de besluitvor ming weken of maanden stagneert. Dat moet in een paar dagen kunnen en in noodgevallen in een paar uur.” Ham heeft het werk van een onderne mingsraadslid bij de Hoogovens van de grond af aan moeten leren. „Naar mijn mening zijn wij daar in Nederland ver mee vooruit bij ons be drijf, om van het buitenland nog maar niet te spreken. Toen de fusie met Hoesch hier uitgebreid was besproken, wisten kort daarop alle 23.000 werkne mers ervan omdat het in het personeels blad „De Grijper” heeft gestaan. In Duitsland wisten toen nog maar drie leden van de Ondernemingsraad ervan. Het echte probleem schuilt hierin dat wij verder willen dan de directie. De Behalve het IKB bestaat op schade- verzekeringsgebied de zogenoemde raad van toezicht, die per jaar ongeveer 100 klachten krijgt. Verzekerden, die niet tevreden zijn over de manier van be handeling of afdoening van hun klacht door het IKB kunnen zich ook altijd tot dit (hogere) college weden. NUS-voorzit ter Nahuys wees er nog op, dat de maatschappijen al veel hebben gedaan om de polissen, waarover wel eens klachten komen, beter leesbaar te ma ken. Wat betreft de gang van zaken met betrekking tot tussenpersonen moest IKB-hoofd Janssen een klacht van het hart. Er is een geval bekend van een berucht oplichter, die aspirant-verzeker- den geld uit de zak klopt onder het voorwendsel voor hen verzekeringen te sluiten.Dit gebeurt echter niet, de man werkt met geen enkele maatschappij samen en steekt de gekregen premies in zijn zak. M'

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15