Stuttgart gehandicapt Uiteraard Coerver die Cup willen we van Israel spomwM® Politie in Jongere boksgeneratie moet het nu waarmaken Madrid wacht Oostenrijkse spelers dreigen PETROSJAN LIEP IN IsrV zuivelservice STERK” „Ik wil ook „IK BEN NU MENTAAL naar WK toe” Joop van Daele gaat niet gebukt onder „dreiging” I Halvamel REITSMA MOET THUISBLIJVEN 1/2 liter I l/f van 120 voor DINSDAG 23 APRIL 19 74 19 SPORT Pikant Begeleiding WK-kandidaat Kampioensgordel I Gratis lucifersmapje bij aankoop van (Van onze sportredactie) naar (Van onze sportredactie) BERT BREVOORD Uittocht van topamateurs (Van onze sportredactie) THEO KLEIN Uitslagen: ADVERTENTIE jBg>_ Van Daele: „Dat is het grote verschil tussen Coerver en Happel. Die ging er- Ton van Tot stomme verbazing van het publiek wilde het tweetal niets van afspraken vooraf weten. Er werd fris van de lever geknokt, hetgeen in de derde ronde cul- gespeculeer heeft eigenlijk geen zin. Ik weet dat ik al een tijdje voor het Nederlands elftal word getipt, maar ik heb zelf tot nu toe de nodige terughou dendheid in acht genomen. Laat eerst dat papiertje maar eens in de bus vallen waarop staiat dat ilk word uitgenodigd”. De opvallende vorderingen die Joop van Daele dit seizoen heeft gemaakt schrijft hij naast de eigen bereidheid om keihard te werken voor een groot deel toe aan de mentale begeleiding van trainer Coerver. WENEN (UPI). Oostenrijk sluit de deur voor vreemde voetballers en gaat de „export” verbieden van eigen spelers als deze jonger zijn dan 26 jaar. Voorts zal het aantal eerste divisieclubs worden gereduceerd van 17 tot 10 „Dit alles maakt deel uit van een plan dat er op gericht is onze oude voetbalreputatie te herwinnen”, aldus Jozef Geroe, de voor zitter van de Oostenrijkse voetbalbond. „Het is een ultieme poging om onze meest populaire sport voor doodgaan te behoeden”. van dit seizoen van de Utrechtse ama teurclub Holland werd overgenomen. ROTTERDAM/STUTTGART De Joop van Daele van pakweg een jaar geleden zou mentaal niet opgewassen zijn geweest tegen de situatie waarmee hjj de laatste weken wordt geconfronteerd. Het verhaal mag als bekend worden verondersteld: Joop van Daele, in de verdedigingslinie van Feyenoord als laatste man bezig aan een ijzersterk seizoen, is niet meer zo zeker van ztfn plaats als, gezien zjjn prestaties zou mogen worden verondersteld. Het herstel van Rinus Israel heeft geleid tot een felle concurrentiestrijd, die door trainer Wiel Coerver de afgelopen weken gaande wordt gehouden door beide spelers beurtelings in de basisopstelling te plaatsen. De niet geplaatste Rhodesiër Pattison heeft in het toernooi van Johannesburg verrassend Cliff Drysdale verslagen. Hij komt nu in de finale van het herenen kelspel uit tegen John Alexander die Tom Gorman de baas bleef. van elftal tijdens de eindronden van het wereldkampioenschap. Zijn kandidatuur kan alleen maar gebaat zijn bij optimale resultaten van Feyenoord. Van Daele be seft dat zelf ook en hoopt daarom voor al, dat hij en morgenavond tegen VFB Stuttgart en op 5 mei tegen FC Twente in staat zal worden gesteld zijn kwali teiten te etaleren. In zijn huidige vorm lijkt Joop van Daele een serieuze kandidaat voor de rol laatste verdediger in het Nederlands tijdens de eindronden die eindronden toe. Maar wie weet zijn we tegen die tijd allebei zo goed in vorm, dat we samen kunnen gaan. Zo gek zou dat toch niet zijn? Eventueel kan ik per slot van rekening ook als voorstopper fungeren. Maar ach, al dat Het dreigende gevaar van het uitval len van Treytel is ongetwijfeld de groot ste zorg van Coerver miet het oog op de tweede ontmoeting voor de halve finales van de UEFA Cup. De vleugelverdedi- gers Harry Vos (dikke kuit) en Wim Rijsbergen (lichte enkelblessure) mogen dan niet geheel fit zijn, hun ongemak ken lijken niet van dien aard dat ze niet in staat zullen zijn om morgenavond in het al geruime tijd uitverkochte Neckar- stadion (72.000 plaatsen) van de partij te zijn. Coerver: „Maar zelfs al zouden Vos en Rijsbergen niet fit genoeg zijn om in de basisopstelling te staan, dan nog is er weinig aan de hand. Ik verkeer op het ogenblik in de situatie dat ik veer tien volkomen gelijkwaardige krachten heb. Met mensen als Schneider, Bos kamp en Wery (dit trio zat aan het begin van de voor Feyenoord zo geslaag de competitiewedstrijd tegen FC Am sterdam aanvankelijk op de bank red.) als wisselspelers hoef ik me niet al te ongerust te maken”. Doet hij dat inderdaad, dan spelen Dick Schneider en Rinus Israel op de plaatsen van respectievelijk Wim Rijs bergen en Joop van Daele. Maar het lijkt allesbehalve uitgesloten dat de Fey- enoord-trainer de formatie van zaterdag avond, dus met Rijsbergen (gesteld dat hij fit is) en Van Daele, zal handhaven”. Het wijzigen van het elftal dat zich zaterdagavond als zo’n sterke eenheid presenteerde is natuurlijk niet zonder risico. En tegen het tot de vingertoppen geladen VFB Stuttgart, waarvan de spe lers bij uitschakeling van Feyenoord het niet te versmaden bedrag van 6000 DM krijgen uitgekeerd, zal met zo weinig mogelijk risico te werk dienen te worden gegaan. mineerde in een (ten onrechte door scheidsrechter Bril gegeven) reglemen taire rust van 8 tellen voor Dolf. Dat ging de in de zaal aanwezige familie van het tweetal te ver. Oudere broers gooiden hun handdoek in de ring, maar beide kemphanen wilden van geen opge ven weten. De strijd ging voort tot de laatste gongslag. De zegen was voor de oudste: Ton. Zijn broer Dolf: „Ik wilde geen afspraak maken. Ton heeft me vaak verweten dat ik niet zou kunnen incasseren. Dat wilde ik vandaag wel eens zien.” Het tweetal bereidde zich uiterst serieus voor. De afgelopen week werden thuis zelfs hun bedden op ver schillende kamers geplaatst om voortij dige confrontaties te voorkomen. Moeder Krijgsman, immer aanwezig, kreeg di1 keer' opdracht thuis te blijven. Een te leurgestelde Dolf: „Ik weet nu waar ik aan toe ben. Ik geloof niet dat dit nog eens voor herhaling vatbaar is.” Maar tot dusver hebben we in onze uitwedstrijden in dit toernooi, met uit zondering van die tegen Gwardia War schau, tenminste één doelpunt kunnen maken. Als dat tegen Stuttgart ook lukt, zijn we dacht ik, al een heel eind op de goede weg”. Betty Stöve heeft met Morozowa (Sovjet-Unie) het damesdubbel gewon nen in het toernooi in Sint Petersburg (Florida). Zij versloegen de combinatie Goolagong-Evert met 6-4, 6-2. Wederldkampioen Brazilië heeft in Brasilia een vriendschappelijke wedstrijd tegen Haïti met 4-0 gewonnen. De doel punten werden gemaakt door Paulo Ce sar, Rivelino, Marinho en Edu. ODESSA. (TASS)Tigran Petrosjan heeft in Odessa zijn achterstand op Kortsnoj tot één punt verkleind. Hij won de vierde partij van de tweekamp voor de halve finales van het kandida tentoernooi tegen Kortsnoj op de 39e zet. De stand is nu 2-1 in het voordeel van Kortsnoj. DEN HAAG. De 1500 toeschouwers bij de finales van de nationale bokskam- pioenschappen in Den Haag, hebben maandagavond kunnen constateren dat de uittocht van de topamateurs naar de profs (Vrij, Verstappen, Tuininga, Koop- mans, Thoonen, Van den Broek) duide lijke sporen heeft achtergelaten. Er kan nog niet van totale bloedarmoede wor den gesproken, maar helemaal fit is de patiënt toch niet meer. Een Ruck, Ton en Dolf Krijgsman, Schulz en Van Eek mochten dan een redelijke indruk ach terlaten, helemaal opvullen konden zij het gevallen gat niet. Daarvoor zullen zij zich met de instructeurs van de boksorganisatie zeker nog een jaar of twee in moeten spannen. Volgens officials is de intocht van oudere voetballers uit het buitenland, hoofdzakelijk uit het naburige West- Duitsland, maar ook uit Zuid-Amerika voor een deel de oorzaak van het verval. Een andere reden is het groeiend aantal jonge Oostenrijkse spelers, dat betere contracten in West-Duitsland, Nederland België en Spanje prefereert boven het "•gen land. Vaai de vier titelverdedigers die maan dag in de ring kwamen, warén er drie direct succesvol. Alleen de zuiderling Bleus moest in de eerste ronde de strijd op medisch advies staken. Hij zal zijn wedstrijd tegen Schmidt op een nader te bepalen tijdstip over mogen boksen. Ve- dergewicht Ton Krijgsman, lichtwelter Ton van Eek en weltergewicht Guus Schulz konden maandag wel al een kampioensgordel aan hun verzameling toevoegen. Het opmerkelijkste duel was de „broedermoord” tussen Ton en Dolf Krijgsman, broers van respectievelijk 24 en 23 jaar uit Schiedam. Vorig jaar behaalden ze beiden een titel, in het bantam- en vedergewicht, maar met het klimmen der kilo’s was Dolf dit jaar in de klasse van zijn broer terechtgekomen. Krijgsman (ZH) Dolf Krijgsman MADRID (AP). Dë Madrileense po litie zal met een speciale afdeling op het vliegveld van Madrid met waterspuiten en gummiknuppels klaar staan om de aankomst van de heethoofdige Schotse supporters voor de tweede wedstrijd tus sen Atletico Madrid en Celtic (voor de halve finales van het toernooi om de Europacup voor landskampioenen) in de hand te kunnen houden. De politie wil de Schotten ook zoveel mogelijk trach ten te weren uit de binnenstad van Madrid. Van het vliegveld „Barajas” worden de supporters direct naar het stadion van het Atletico Madrid geleid .Weliswaar heeft Celtic-voorzitter Des mond na de „slag van Glasgow” (drie spelers uit het veld gestuurd en in totaal negen waarschuwingen) de fans ge vraagd deze keer thuis te blijven, de Spanjaarden willen toch op alles voor bereid zijn. Rod Laver heeft in Houston een WCT-toernooi voor de groene groep ge wonnen. Hij versloeg in de finale de Zweed Borg met 7-6 en 6-2. Stedenontmoetingen en zo, dat kon vroe ger ook, waarom nu niet meer?” De bejaarde Rotterdammer (nog altijd actief in zijn eigen club) heeft zich bij het toernooi om de nationale titels (dat verdeeld was over vier dagen) niet ver veeld. „Ik heb toch wel weer nieuwe talenten gezien, al kwamen die juist vanavond in de finales niet zo naar voren. Goeie jongens als Van Brienen, Jeurissen en Huussen waren er gisteren al niet meer bij. Zij werden eerder uitgeschakeld.” En Rudie Lubbers, Neer- lands vaandeldrager: „Ik vind het moei lijk om vergelijkingen te maken met een paar jaar terug. Ik houd er niet van om te zeggen: vroeger was alles beter. Ik weet alleen dat ik aan dit toernooi een paar prettige avonden overgehouden heb. Het was voor mij gezellig amuse ment.” Neerlands sterkste zwaargewicht was maandag overigens niet alleen als toeschouwer aanwezig. Samen met zijn oudere broer Jan verzorgde hij de coa ching voor de jongste telg uit het ge slacht Lubbers, de 18-jarige Marius. Die hulp heeft niet mogen baten. Tegen de onbehouwen Arnhemmer Berendsen, die de indruk wekte met de ogen dicht te boksen, was de jonge Amsterdammer niet opgewassen. Hij kreeg geen kans in zijn eigen ritme te komen. Lubbers’ nederlaag stond eigenlijk al vast toen hij in de derde ronde voor acht tellen op een rechtse neerging. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM/STUTTGART. VFB Stuttgart zal in de wedstrijd tegen Feyenoord zeker nog niet kunnen beschikken over linkerverdediger Egon Coor- des, die ruim twee weken geleden in de Bundesliga-competitiewedstrijd tegen Borussia Mönchengladbach vrij ernstig geblesseerd raakte. Wel speelt de Zuid- duitse club, die zaterdag lijstaanvoerder Bayern München bedwong, met de spits Ohlicher en middenvelder Ettmayer, die in Rotterdam vanwege een UEFA- schorsing niet van de partij konden zijn. Op dinsdag 30 april, twee dagen na de ongetwijfeld lastige uitwedstrijd tegen NEC en vijf dagen voor de beslissende competitie-ontmoeting tegen FC Twente, speelt Feyenoord in Birmingham een oefenduel tegen de Engelse tweede divisieclub Aston Villa. Als een extra belasting beschouwt trainer Coerver die ontmoeting niet. „Het is een aardige onderbreking en als voorbe reiding op die wedstrijd tegen Twente zeker nuttig”. De wedstrijd FeyenoordFC Twente begint op zondag 5 mei niet, zoals in Rotterdam te doen gebruikelijk, om 14.00 uur maar om 14.30 uur. Het verbod om naar het buitenland te gaan treft in het bijzonder Hans Krankl van Rapid. Deze op één na meest pro ductieve schutter van Europa in het vorige seizoen, heeft aanbiedingen gekre gen van Westduitse en Spaanse clubs. Enkele Oostenrijkse spelers hebben a] aangekondigd dat zij de burgelijke rech ter zullen inschakelen, omdat zij het verbod om de grens over te gaan onwet tig achten. Speculaties als zou Feyenoord het UE FA Cup-Toernooi op de tweede plaats stellen en zich primair willen richten op de competitie verwees Coerver gisteren resoluut naar het rijk der fabelen. „Dat is natuurlijk je reinste quatsch. Die UEFA Cup is voor ons natuurlijk wel degelijk van het grootste belang. Als was het alleen maar omdat Feyenoord op het ogenblik de eerste club is die de UEFA Cup voor Nederland kan winnen. Vier jaar geleden won het ook als eerste Nederlandse club de Europese beker voor landskampioenen. We weten waar we aan toe zijn. Thuis hebben we tegen Stuttgart uiteraard te weinig afstand genomen, maar dat is geen reden om nu te wanhopen. Iedereen is overtuigd van de kracht van onze tegenstander van morgen. van uit dat je het helemaal zelf moest maken. Hij zei wel eens tegen me: Van Daele. je bent een goede voetballer en dan dacht hij dat ik genoeg was gemoti veerd. Maar bij hem miste ik de per soonlijke begeleiding en dat heb ik wel eens erg jammer gevonden. Had hij meer aandacht aan me besteed, dan was ik misschien wel één of twee seizoenen eerder op het niveau geweest dat ik nu heb bereikt, Dan had ik toen ook meer zelfvertrouwen gehad. Maar gelukkig heb ik dat nu wel. Ik heb nu de instelling om. als ik er een week naast heb gestaan, bij de volgende gelegenheid te proberen nog sterker terug te ko men”. Van Daele: „Het is natuurlijk logisch dat Rinus zijn plaats probeert te herove ren en dat ik er alles aan doe om de mijne te handhaven. Toen Coerver drie weken geleden naar mij toe kwam met de mededeling dat er de komende weken gewisseld zou worden, heb ik het daar wel even moeilijk mee gehad. Maar ik heb dat geaccepteerd en zo goed moge lijk proberen op te vangen. En dat kan ik op het ogenblik. Ik heb momenteel zoveel zelfvertrouwen, dat ik niet in de put ben gaan zitten toen ik hoorde dat Rinus weer een kans zou krijgen. Maar nogmaals, het is niet zo gemakkelijk om op de bank te zitten als je goed draait. Want ik draai goed op het ogenblik. Met Mladen Ramljac in de mandekking voor me gaat het gewoon uitstekend. Tussen hem en mij klikte het meteen”. Joop van Daele is realist genoeg om de situatie zoals die zich op het ogenblik bij Feyenoord voordoet te onderkennen. Van Daele: „Er zijn op het ogenblik veertien spelers die niet voor elkaar onder doen. Daarvan hebben er steevast drie een beetje de pest in, omdat ze niet in de basisopstelling staan. Dat is lo gisch. Voor mij was het drie jaar gele den een heel andere zaak. Toen behoor de ik ook steevast tot de veertien kandi daten, maar toen verkeerde ik in de situatie dat ik tegen de elftaltop aan leunde. Ik vind dat ik daar nu gewoon bij hoor en dat maakt het er niet gemak kelijker op om te accepteren dat je eruit gelaten wordt. Toch vind ik het een pluspunt, dat ik mentaal niet aangesla gen ben geraakt. Wim Rijsbergen, die ten opzichte Van Dick Schneider in dezelfde positie verkeert als ik ten op zichte van Rinus heeft het er dacht ik wat moeilijker mee om er dan weer in. dan weer naast te staan’. „Maar als het spelletje van de ene week erin, de andere week eruit wordt voortgezet, dan zou ik uitgerekend die twee wedstrijden moeten missen. Dat zou ik toch wel een beroerde zaak vinden. Er is de laatst^ tijd gezegd en geschreven dat Rinus Israel misschien toch nog op tijd fit is om mee te gaan naar de WK. Dat zou ik begrijp me goed, erg prettig vinden voor Rinus, maar ik wil zelf ook wel dolgraag naar Joop van Daele was zaterdagavond een duidelijk onderdeel van de uitzonderlijke klasse die Feyenoord tegen FC Amsterdam ten toon spreidde. Hier een beeld dat karak teristiek was voor de ongelijke krachtmeting. Spits Nico Janssen (rechts) jaagt tevergeefs achter de wegdraaiende Van Daele aan. Boksbondvoorzitter Hofman: „De overgang van de amateurs naar de profs heeft voor beide categorieën voordelen. De profprogramma’s winnen er door aan inhoud, terwijl bij de amateurs de jon gere generatie eerder de kans krijgt om door te stoten. Wij doen daar ons best voor. Er zijn nu regelmatig districtstrai- ningen waar ook de nieuwkomers om de twee weken onder handen worden geno men. En daarnaast proberen we zo veel mogelijk internationaal contact tot stand te brengen. Op 13 mei boksen we tegen West-Duitsland en in het najaar hebben we hier weer het grote Holland-toer- nooi.” Niettemin blijft een veel gehoorde klacht dat de amateurs veel te weinig de gelegenheid krijgen om goeie partijen te maken. Voor de meeste profs was dat zelfs de voornaamste reden om naar de betaalde regionen over te stappen. Pro motor Theo Huizenaar, de nestor van de vaderlandse boksinstructeurs: „De echte internationale wedstrijden missen deze jongens. Boksers uit het noorden en het oosten van het land gaan wel vaak over de grens, maar op die manier werkt dat een goede ontwikkeling niet in de hand. Die jongens gaan naar Duitsland zonder precies te weten hoe sterk hun tegen stander is. Ze worden tegen willekeuri ge, vaak erg geroutineerde boksers gezet. Ze verdrinken eigenlijk al voordat zij het water gezien hebben. En dat is jammer, want op die manier gaat er veel talent uit die streken verloren. De clubs zouden daar beter op toe moeten zien. En de bond moet ervoor zorgen dat er meer wedstrijden komen, zodat ze ook in eigen land op kunnen treden. Overigens maakte Coerver gisteren traditiegetrouw nog geen opstelling be kend. Hij zal dat vermoedelijk vanavond doen na een training in het Neckar- stadion. Meest pikante aspect van het formeren van de Feyenoord-elf is na tuurlijk of Coerver, zoals de laatste weken gebruikelijk, ook in de zo belang rijke wedstrijd tegen VFB Stuttgart het stuivertje-wisselen in de verdediging zal volhouden. Vedergewicht wint op punten (ZH). Lichtgewicht: Wim Ruch (NH) wint door interventie van de scheidsrechter in de derde ronde van Chris Biemans (ZH). LichtweltergewichtTonny van Eek (NH) wint op punten van Ton Water man (NH). Zwaarweltergewicht: De Vos (Amster dam) wint op punten van Duits (Maas tricht). Huussen (Jutphaas) wint op pun ten van Hermans (Den Haag). ROTTERDAM-STUTTGART. De militaire superieuren van Ger Reitsma hebben Feyenoord-trainer Wiel Coerver onverwacht met een probleem gecon fronteerd. Reitsma, tweede doelman ach ter Eddy Treytel, kreeg geen toestem ming om met zijn club de reis Stuttgart mee te maken. Mocht er van daag tijdens de training of in het ver loop van de wedstrijd tegen VFB Stutt gart iets met Treytel gebeuren, dan zal Coerver een beroep moeten doen op de jonge, met het grote werk totaal onbe kende Rini Sprangers, die aan het begin fer- -<=

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 19